I Jezus is Onze Lieve Heei niet Wereldraad bezorgd over 2100 verdwenen Cyprioten Een video-recorder voor ds Van der Vliet Chinese bijbel nu ook in Mao-schrift Vandaag Kennen wij Jezus eigenlijk wel? Onze adressen: WantJezus zegt glashard: Studenten vinden synodebesluit „onzorgvuldig" Conferenties VOORBIJGANGER! WOENSDAG 31 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET GENÊVE Het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de 2100 Cyprioten, die sedert de machtsgreep tegen president Makarios in 1974 worden vermist. De gezinnen van deze verdwenen Cy prioten hebben bij de wereldraad om hulp gevraagd. Het uitvoerend comi té wil die geven. Dit werd besloten op de eerste vergadering van het nieuwe uitvoerende comité, dat door de as semblee van de wereldraad in Nairo bi vorig Jaar werd gekozen. Het uitvoerend comité, dat onder voorzitterschap staat van de Angli caanse aartsbisschop van Toronto in Canada. Edward Scott, ging akkoord met de begroting van de wereldraad van kerken voor 1976, ter grootte van zes en een half miljoen gulden. Om dit bedrag zo laag te kunnen houden, zijn aanzienlijke bezuinigingen door gevoerd. met name wat betreft reis- en en vergaderkosten. Ook worden de salarissen niet verhoogd, terwijl enkele vacatures in de staf voorlopig niet zullen worden vervuld. selijkheid uit, dat Bossey blijft en machtigde secretaris-generaal dr. Philip Potter, om alles te doen om nieuwe financiële bronnen aan te bo ren en tegelijk ook nieuwe wegen te zoeken voor Bossey. Zorgen Bossey Het voortbestaan van het bekende oecumenische insUtuut te Bossey is weer voor een jaar gegarandeerd, dank zij een kleine actie. De Zwitser se kerken, twee Duitse kerkelijke or ganisaties en de Franse hervormde kerk hebben samen zoveel toegezegd, dat het verwachte tekort van het instituut voor dit jaar is gedekt. Het kantoor van de wereldraad in New York voert in Amerika een der gelijke actie, om de fondsen te wer ven. die nodig zijn om te kunnen blijven bestaan. Het uitvoerend comité sprak de wen- Ondanks de bezuinigingen zijn de financiële vooruitzichten ook voor 1977 niet gunsUg. De 286 aangesloten kerken krijgen daarom binnenkort een overzicht van de inkomsten en uitgaven van de wereldraad, met het verzoek hun bijdragen te verhogen. In augustus zal het uitvoerend comi té zich bezig houden met de begro ting voor 1977. Het uitvoerend comité vroeg dr. Pot ter verder, te zorgen voor informatie over de reikwijdte almede de naam van het door Nairobi voorgestelde programma ter bestrijding van het militarisme. Ook vroeg het comité hem een kleine bezinningsgroep te vormen, die vorm zal moeten geven aan de zorg die in Nairobi aan de dag werd gelegd voor het geestelijk leven. Aan de commissie voor de vernieu wing van het program van de we reldraad. die van 9 tot 13 mei bijeen komt onder leiding van aarts bisschop Karekin Sarkissian. ver zocht het uitvoerend comité geen uit voerig vernieuwingsprogram uit te werken, maar zich tot enkele onder werpen te beperken. UIT Korte, duidelijk resehreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Werelddiakonaat De opbrengst in 1975 voor het her vormde werlddiakonaat. 3,8 miljoen, lijkt heel wat. maar het zal waarschijnlijk niet meer dan enkele guldens per ..ziel" zijn. Misschien kan de computer van de centrale administratie nog eens op de cent nauwkeurig bepalen hoeveel tof hoe weinig) het is Het werelddiakonaat komt volgens de Sectie Internationale Hulpverle ning voort uit de weigering van de gemeente zich neer te leggen bij het bestaan van onrecht ver weg en dichtbij. Is dat onrecht met enkele guldens per jaar ongedaan te ma ken? Het gereformeerde werelddia konaat vraagt één procent van het netto inkomen, maar wat de gerefor meerden in 1975 voor dit doel opbrachten benadert dat percentage nog lang niet. Op het ogenblik zijn vele juist terug gekeerd van de wintersportvakantie, terwijl anderen (en misschien ook dezelfden) de zomervakantie aan het voorbereiden zijn. Wat een vakantie kost wordt mees tal niet uitgedrukt in percentages van het netto of bruto Inkomen, maar het is vaak wel enkele honder den of soms zelfs duizenden guldens per ..ziel". Zouden onze bijdragen voor het wé- relddiakonaat niet wat meer afge stemd moeten worden op de uitga ven voor genoegen en luxe? Rotterdam A. P. de Winter CPN-Sympathie (11) In Trouw van 26 maart jl. maant de heer Dijkstra uit Maassluis, de heer Hoogerwerf uit Delft, voorzichtig te zijn met het citeren van teksten. Het gaat om Math. 12 vers 30. De heer Dijkstra maakt echter dezelfde fout en citeert Mare. 9 vers 40 ..Wie niet tegen ons is. is voor ons". In beide bijbel-gedeelten gaat het over het uitwerpen van demonen Ik zie het nog niet gebeuren dat communisten of sympathisanten in de naam van Jezus duivelen zullen uitwerpen. Enkhuizen K. LIPPE Annuleren In Koning Klant van vrijdagavond en in Trouw van zaterdag (Ton Hy dra) werd een misstand aan de kaak gesteld, nl. dat annuleringsverzeke ringen van reisbureaus in de prak tijk zo weinig waarde blijken te heb ben. Men moet echter oppassen voor generaliseren. Wij hadden bij het reisbureau De Magneet geboekt voor een Oost- Europa reis cn daarbij een annule ringsverzekering genomen. Na ver blijf in een ziekenhuis bleek het niet gewenst, deze reis te ondernemen. Met een doktersbriefje begaf ik mij naar het reisbureau. Zonder aarze len. zonder extra kosten of moeilijk heden werd de annulering op de meest voortreffelijke wijze afge werkt. Ik betaalde alleen de annule ringsverzekering en kreeg het res tant van het reeds gestorte bedrag zonder meer terug. Dus wat ons be treft: alle lof voor De Magneet.Rot terdam ds. M. de Wit Argentinië AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Te!. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM'DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9, Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Kampen door Aldert Schipper LUNTEREN De gereformeerde synode is er gisteren definitief mee akkoord gegaan dat het deputaatschap voor radio- en televisieuitzendingen wordt opgeheven. De deputaten zijn allen als lid of plaatsvervangend lid toegetreden tot het bestuur van de IKON, de nieuwe interkerkelijke radio- en televisieomroep, die sinds 1 januari in de lucht is. Cyprioten vragen hulp aan wereldraad van kerken. HONGKONG -- Het was feest in de kerken van Hongkong, toen onlangs de eerste nieuwe testamenten in modern Chinees schrift beschikbaar kwamen. De synode nam het besluit met alge mene stemmen, nadat zij eerst nog enkele leden de gelegenheid had ge geven hun gal over de kerkelijke uit zendingen de vrije loop te laten. Uit de kritiek die deze synodeleden op de uitzendingen van IKOR/CVK hebben, klinkt een duidelijke onze kerheid over wat nu eigenlijk die kerkelijke zendgemachtigde moet doen. Moet de IKON optreden als propagandist van de kerk, of is de IKON een instrument dat de kerk mede ten dienste staat om haar ei genlijke opdracht in de wereld te vervullen? Deze tegenstelling kwam niet zo best uit de verf in het debat. Maar ds L. L. van der Vliet (Hoogeveen) gaf als voorzitter van de synodale com missie van advies, die het rapport van de aftredende deputaten had te béoordelen, er toch wel blijk van dat hij eigenlijk van de IKON-mensen een verregaande vereenzelviging met de kerk als instelling verwacht. Aan dacht voor de zwakken en onder drukten is mooi en aardig, maar waar blijft de loyaliteit met de kerk? Daar kwam het op neer wat deze Hooge- veense dominee te zeggen had. Liefst zou hij de IKON ook wat onpolitieker willen zien. Hij zelf sprak over „te links". We dachten dat het niet zo erg gere formeerd was om aan het geloof geenn rechtstreekse politieke conse quenties, al dan niet in de ether, te verbinden. Maar nog verder in „onpo litieke" richting ging de nieuwe scri ba van de synode, dr H. B. Weijland, door van de IKON te vragen dat hij het beeld van de kerk wat fraaier laat overkomen dan gebruikelijk. Dr. Weijland wil door de IKON in zijn werk bevestigd worden. Hier wordt De tot nu toe gangbare bijbeluitga ven in het Chinees waren onbruik baar geworden, sinds China onder leiding van Mao Tse Toeng een nieuw Chinees schrift ontwikkelde. Ook de miljoenen Chinezen buiten China gaan langzamerhand over op dit ver eenvoudigde Mao-schrift. Voor het eerst is nu het complete nieuwe testa ment in de nieuwe schrijfwijze be schikbaar. Het bijbelgenootschap van Hongkong verspreidt twintigdui zend exemplaren. In China zelf is de bijbel nergens officieel te koop. Toch is het nieuwe testament in modern Chinees daar al. Een radiostation in Hongkong ver zorgt sinds zeven jaar wekelijks een uitzending van een kwartier. Daarin wordt elke keer op dicteersnelheid een stukje bijbel in de nieuwe Chine se vertaling voorgelezen. Leestekens In China wordt naar die uitzendingen geluisterd. Dat blijkt uit de corres pondentie. Zo schreef iemand: „Wilt u. als u de bijbel dicteert, ook aange ven waar de punten en komma's moeten staan? Een zin kan geheel van betekenis veranderen, als die verkeerd worden geplaatst." Sindsdien worden ook punten en komma's vermeld. Deze radio- uitzendingen worden betaald door de wereldbond van bijbelgenootschap pen, waaraan ook het Nederlands bij belgenootschap bijdraagt. In de hoofdstad Peking wonen nog zo n zesduizend christenen. Zondags zijn daar twee kerken open. De chris tenen in China komen gewoonlijk bijeen in kleine groepen. De papieren met de gedicteerde bijbelteksten vor men in deze huisdiensten het middel punt. omdat veel Chinese bijbels tij dens de culturele revolutie vernietigd zijn. Deze oude bijbels dateerden uit het begin van deze eeuw. toen voor een bijbel nog vijfduizend karakters wer den gebruikt. Door dit schrift bleven vePn in het land analfabeet. Het nieuwe Mao-schrift omvat slechts een paar honderd tekens en is daar door veel gemakkelijker en dus de mocratischer. Voorlopig zullen echter maar weinig Chinezen in China zelf de nieuw ge drukte bijbel onder ogen krijgen. De bijbel wordt in China niet ingevoerd. Men is dus gedwongen hem mondjes maat aan toeristen en zakenlieden mee te geven. Met Nederlandse steun werken de bijbelvertalers in Hongkong nu ver der aan de vertaling van het oude testament. Voor 1980 hopen zij daar mee klaar te zijn. Rechtse katholieken in Chili geëxcommuniceerd SANTIAGO. Een groep rechtse katholieken in Chili is geëxcommu niceerd vanwege verzet tegen de so ciale leer en activiteiten der bisschoppen. Aldus een officiële me dedeling van de Chileense bisschop penconferentie. Volgens de verklaring der bisschop pen heeft deze groep zichzelf buiten de kerk geplaatst. Het gaat om lei dende figuren van de „vereniging voor de verdediging van de traditie, het privé bezit en het gezin". Deze vereniging bestaat in tal van Zuid- amerikaanse landen. Reden voor de excommunicatie van de leiders der vereniging is de publi catie van een boek, getiteld „De zwij gende kerk van Chili". Daarin wordt onder meer gezegd, dat de katholie ken van Chili vanwege de slechte leiding der bisschoppen beroerder af zijn dan de christenen in de oosteu- ropese landen. Met name verwijt het boek de bisschoppen, dat zij de ka tholieken beletten zich krachtig te verzetten tegen het „dodelijke ge vaar van het communisme". /ADVERTENTIE) Tot nu toe behoort Argentinië, vol gens Amnesty International tot de grijze landen (waar martelingen voorkomen). Wat zullen de gevolgen van de coup zijn voor die mensen die zich openlijk durven verzetten tegen de dictatuur? Zal het hen vergaan als de mensen in een soortgelijke situatie in Brazilië na 1964? Er mag zonder bewijs geen ja op gezegd wor den. de symptomen wijzen echter •wel in die richting. Argentinië wordt dan een land met financiële steun van de V.S. en het wereldkaartje van AI. wordt veranderd. Argentinië wordt zwart gekleurd, want dat zijn de landen waar martelingen in het systeem passen. Blijf niet passief hier in Nederland. Dom Helder Ca- mara woont ook in Argentinië. Lekkerkerk Hugo de Vries CDA (3) Het wordt voor de A.R.Partij hoe langer hoe moeilijker om met de CHU en KVP samen te werken. Want vele kiezers willen dat nietn eisen dat de A.R. met een eigen lijst uit komt. Gebeurt dit niet dan stemmen ze op S.G.P. of andere partij die beginsel handhaaft. Ook wordt er veel werk verricht om een Reforma torische Kiesvereniging op te rich ten. Daar is in mijn omgeving nogal veel belangstelling voor want velen willen beslist geen CDA en zeggen: wat vroeger kon kan nog. Nunspeet J. H. Cramer Ik meen ertegen te mogen proteste ren dat de 84 ongeldige stemmen bij de verkiezingen aan de Theologische Hogeschool te Kampen door uw ver slaggever ongenuanceerd worden toegeschreven aan mensen die op zettelijk hun stem ongeldig maakten in navolging van de Kamper studen- tenbond. Een niet nader bekend aan tal mensen heelt de vergissing ge maakt om drie namen op de lijst te kiezen inplaats van één. in de veron derstelling dat er drie studenten in de hogeschoolraad zouden moeten komen. Zodoende waren er dus. on gewild een aantal stemmen ongel dig. Als u het aantal bewust ongeldig gemaakte stemmen op 60 rekent, zit u mijns inziens al rijkelijk hoog. KAMPEN S. A. Meijer (oud-bestuurslid en medeoprichter van het CiviUsberaad THHK). Misschien hebt u Jezus altijd wel zo gezien. Als onze lieve heer die onze problemen opvangt en die wel eventjes voor een rustig en vredig bestaan zal zorgen Als we maar fatsoenlijk leven. Vergeet het maar, "Denk niet dat ik gekomen ben om vrede op aarde te brengen Nee. ik kom geen vrede brengen maar het zwaard.(Mattheus 10:34) Deze publikatie wordt u ter discussie aangeboden door een paar duizend christenen in uw omgeving Spreek hen er eens over aan Landelijk adres: Postbus 203. Leusden-C. eigenlijk van de radio- en televisie- tijd verlangd dat hij gebruikt wordt als een soort kerkelijke STER. Dit type opvattingen staat vermoe delijk op de achtergrond bij kritiek op de IKON. In de synode bleek bijvoorbeeld ontstemming wegens de aanval die de IKON gedaan heeft op de manier waarop men kortgeleden aan geld probeerde te komen in de actie Kerkbalans. Ook de vraag naar de mate van gelovigheid van de IKON-medewerkers komt daar ver moedelijk uit voort. Een opmerkelijk staal hiervan leverde de al genoemde ds. Van der Vliet met een opmerking in zijn rapport over „een mevrouw Leonie van Bladel". Hoe kon het dat zij presentatrice is van Kenmerk en tevens gehoord wordt In de Roie Haan. dat VARA-programma op de zaterdagmiddag. Ds Van der Vliet vindt de Rooie Haan marxistisch en de VARA rood of althans roze. Te recht werd zijn opmerking afgestraft door de aftredende rapporteur c van de deputaten radio en televisie, prof. dr G. N. Lammens (VU, Amsterdam). Dat Leonie voor de VARA werkt kon er bij hem nog wel door. Als het de TROS geweest was zou hij er anders tegenover gestaan hebben, zei hij. Naast Lammens namen nog enkele andere synode-leden de verdediging van de IKON op zich. En eigenlijk sprak de meerderheid van de synode leden met groot respect over wat die mensen in Hilversum klaarspelen. Er was met name waardering voor Wim Neijman en zijn kinderpraatpro- gramma. Hoewel een enkeling de ves pers van prof. Lammens wat overdre ven zei te vinden, oogstte ook dit programmaonderdeel veel instem ming. Ds. Van der Vliet maakte de synode er ongewild nog eens opmerkzaam op, dat dominees eigenlijk bezwaar lijk gevraagd kan worden een oordeel over. de kerkelijke uitzendingen te hebben. Als er uitgezonden wordt zijn de nijvere pastores meestal bezig met huisbezoek of catechisatie. Ds. Van der Vliet demonstreerde met zijn kritiek op een niet door hem gezien programma (over kerkbalans) dat do minees eigenlijk een videorecorder moeten hebben. Eén van de synode leden zei: de IKON heeft zoveel pro gramma's die bruikbaar zijn voor vormingswerk, dat ik met mijn her vormde collega een video-recorder heb aangeschaft. Misschien een tip voor de gereformeerde kerk van Hoo geveen als zij een cadeau zoekt voor haar predikant die daar in juni a.s. tien jaar staat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De manier, waar op de gereformeerde synode de zaak- Wiersinga heeft behandeld, getuigt van grote onzorgvuldigheid. Door haar onlangs genomen beslissing heeft de synode dr. Wiersinga monddood gemaakt. Dit zegt een groep studenten aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam in een brief aan de synode. „Deze zaken zijn voor ons. die in de toekomst in meerderheid hopen werkzaam te zijn binnen het ver band van de gereformeerde kerken, van groot gewicht," schrijven de stu denten. Daarom nodigen zij de syno de uit tot een gesprek. In de brief, die ondertekend is door twaalf studenten, waaraan een lijst van adhesiebetuigingen is toege voegd, wordt erkerijd. dat de synode geroepen is de naar haar inzicht bij belse leer inzake de verzoening vast te stellen. Maar de studenten menen, dat de synode door haar beslissing in de zaak-Wiersinga haar opvattingen zo absoluut stelt, dat „elk gesprek met diegenen, die naar hun geweten niet kunnen meegaan met de opvat tingen van de synode, onmogelijk wordt gemaakt. Het absoluut stellen van opvattingen is een vorm van heersen over elkaar en derhalve on aanvaardbaar. Wij constateren dat het besluit van de synode inzake de kwestie met dr. Wiersinga zodanig is geformuleerd, dat hier sprake is van heersen, aangezien hier één van de gesprekspartners monddood wordt gemaakt." Volgens de studenten wordt als ge volg van het synodebesluit dr. Wier singa nu bestempeld als onrechtzin nig en onbetrouwbaar. Zij doen in hun brief een dringend beroep op de synodeleden, „dit onderwerp en de mens achter dit onderwerp te bena deren op een wijze, waarbij het zoe ken en luisteren naar elkaar centraal staat." Naar morgen kijken. Paasweek 16- 21 april in vormingscentrum De Drieklank te Paterswolde voor men sen van 25 tot 50 jaar Biedt de paasboodschap werkelijk perspec tief voor morgen? Inl. tel. 05907-2700. Einde of nieuw begin. Paas- ontmoeting 17-19 april op Den Aler- dinck te Laag Zuthem (met kinder programma) o.a. over Boerwinkels „Einde of nieuw begin." Inl. tel. 05290-541. De dialoog met Israël. Conferentie van de stichting „Lamplicht" (tel. 03498-1741), zondag 4 april van tien tot vijf uur op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. m.m.v. K. A. den Breejen en drs H. van Praag, o.a over de 58 stellingen van David Flusser. ZWARTE LIJST Het is niet mijn bedoeling mij hierbe bemoeien met de intussen beken [e kwestie van de C.PJ ,a sympathisanten aan de V U. Da - voor moet men uiterst goed ge'inf< meerd zijn en is bovendien deze kOp lom te kort. Wel vang je soms iets «ei In deze krant was enige dagen ge e den sprake van een zwarte lijst die el zou bestaan, waarop dan de namfo voorkwamen van bovengenoem 7: sympathisanten. Bij zoiets ga o mijn wenkbrauwen altijd even hoog. Een zwarte lijst? Voor het g?a val die bestaat mag men zich v tien keer bedenken voor er een blPP in te slaan. Wat toch is een zwai P lijst? Een apparaat uit het arsenare van de dictatuur. Autoritair gei 'a geerde staten werken met zwaï !jf lijsten. Dat is nl. bijzonder gemakk lijk. je hoeft alleen maar even p vingertje te gebruiken en de nana 1 (alfabetisch) na te lopen om te wet of een betreffende persoon zuiver <f' de graat is of niet, gezocht of nif' gezocht, te mijden of niet te mijde,s Zo'n lijst verdraagt zich in ieder rf® val niet met een instelling waar mf2 van het evangelie uit wil gaan. E£* zwarte lijst geeft mensen nut mertjes en stopt ze vervolgens in e gezegend of vervloekt hokje. D kan gemakkelijk zijn maar het is e< uiting van angst. Men vraagt de by( treffende personen niets meer, m^ treedt niet meer in discussie, mü laat niemand meer tot z'n recht k^ men. de lijst beslist. En de lijst js zwart, de kleur van de buitenso duisternis. Ik hoop dat het beric r< onjuist is. Waar een zwarte lijst ocH moge thuis horen, niet onder onsB v; Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Klaaswaal: G. Broere li 't Harde; te Boven Hardinxveld: C H. van Kooten te Delft; te Alblassei dam: K. Exalto te Hasselt; te Rijssel (toez.): J. den Hoed te Sliedrecht. Aangenomen naar Rotterdam! Delfshaven: J. van Woerden te Wo kum; naar Nes en Wierum: G. vJ Kamp te Lopik. Bedankt voor 's Gravezande: J. T. Quak te Vianen. Het beroep van G nnchem op J. van Zijll Langha kand. te Groningen is onjuist (vef ber.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Soest: L. v.d. Veer f Oosterwolde. Beroepen te Drachten: G. Brouw, te Scheveningen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Spakenburg Z: I Cnossen te Hoogkerk. Bedankt voor Rotterdam O: A Koolf te Enschede N. A CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ouderkerk ai' Amstel: W. van Sorge te SchiedanC r J.N.Neumann Dit is een portret van John Nepomi cene Neumann, die in de vorige eeu r.k. bisschop van Philadelphia in c Verenigde Staten was. Waarneme in Rome verwachten, dat hij in sej tember heilig verklaard wordt. Ee medische commissie van het Val caan heeft de echtheid vastgestel van een genezingswonder. dat do< zijn bemiddeling tot stand zou zij gekomen. Een gelovige uit Phil delphia is van kanker genezen nad: hij tot de zalige Neumann gebede had. De erkenning van een dergelij wonder is een van de laatste stappet op weg naar heiligverklaring D Verenigde Staten zullen in hem hu eerste mannelijke heilige hebben, e dat is dan goed getimed van ht Vaticaan in het jaar, dat het tweed eeuwfeest van de Amerikaanse ona hankelijkheid gevierd wordt. H. Heij Aanstaande zondag zal in een dieni van de gereformeerde kerk van Slil drecht de heer H. Heij worden uitgl zonden als zendingsarts naar Zari bia. Op verzoek van de gereformeé de kerk daar zal hij, voorlopig vod drie jaar. gaan werken in een zei dingshospitaal in Nyanje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2