Kerkgeld verdient zichzelf terug Over Feike Asma en een bureau Missie-orde vraagt priesterwij ding gehuwden in Azië Maastricht verwacht 250.000 pelgrims Westduitse ondernemers: Onze adressen: Bejaardenpas groot succes Met pistool op de keel Vijf Egyptische beeldjes gestolen L nfl Pistool gaat af arrestatie bij Fusie vrijgemaakte zendingsbladen Congres Wereldraad over naleving van besluiten Helsinki li Noodgemeente in Leiden DINSDAG 30 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWAR" TUTZING (KNA) Wanneer de staat de welzijnszorg der kerken zou moeten overnemen, zou dat veel en veel duurder worden. Kerkbelasting betalen is daarom uiteindelijk voordeliger dan de kerk uitstappen om die kerkbelasting te ontlopen Dit was de eensgezinde conclusie van belastingadviseurs, economen en on dernemers op een economisch politiek beraad van de evange lische academie van Tutzing in West-Duitsland. De deelnemers aan het colloquium waren het erover eens. dat de maat schappij een groot deel van de wel zijnszorg lang niet zo goedkoop kan realiseren, als thans via de kerkbelas ting gebeurt Zij heten zich bij de beoordeling van de situatie minder leiden door een ..gelovig hart" dan door zuiver economische motieven Michael Stocker. een hoge amb tenaar van het Beierse ministerie voor sociale zaken. zei. dat bij het wegvallen van de kerkbelasting de staat ..onvervulbare taken op het ge bied van de welzijnszorg" op zich zou moeten nemen Van het huidige systeem van de kerkbelasting profiteert iedereen, zo constateerde men. De r.k kerk en de evangelische kerk nemen zestig tot tachtig procent van alle instellingen voor welzijnszorg voor hun rekening. De kerken subsidiëren deze instellin gen aanzienlijk zowel uit giften der kerkleden als uit de opbrengst van de kerkbelasting Bovendien, hoe zou men zonder de kerken aan de nodige vrijwilligers m het welzijnswerk kunnen komen? De kerken verstaan de kunst om bereid heid te wekken voor de dienst aan de naaste Op iedere aangestelde mede werker, die door de kerken betaald wordt, vindt men negen mensen, die hem gratis helpen in zijn werk. Wan neer de kerkbelasting zou wegvallen, dan zou de staat het werk moeten overnemen Daartoe zou de staat vol gens Stocker noch financieel, noch qua personeel, noch organisatorisch in staat zijn. Ook de kerken profiteren ervan, vooral op het gebied van incassering Nu bedragen de onkosten twee tot vier procent. Wanneer de kerken zelf hun kerkbelasting zouden moeten in nen. dan zouden de kosten twintig tot 25 procent bedragen. Uiteindelijk komt dit ten goede aan degenen, die kerkbelasting betalen. Een ander argument voor handha ving van de kerkbelasting zag menig- UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, üefsi aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Parkeren Het verwondert mij in hoge mate dat het parkeren van auto's op het trottoir, door de politie kennelijk oogluikend wordt toegelaten Zij acht het gerief van de voetgangers blijkbaar ondergeschikt aan dat van de automobohst Ik vind dat we door deze onbeschaamdheid te tole- £eren nog meer op weg zijn de auto mobilist maar zijn gang te laten gaan. als het erom gaat de doorstro ming van verkeer «wat voor het me rendeel inhodt auto's) te bevorderen Juist hun een fikse boete te geven, zet hen misschien aan het denken Dan komen ze hopelijk tot de conclusie, dat het toch maar beter en bovendien sneller is om af en toe e tiets te nemen Rijswijk J. ric Moor Prana Wat voor dominee Kraan de vraag,is wat het nu eigenlijk is waardoor de mensen via magnetiseurs genezen "worden is in één woord samengevat ..prana Dit ls een stoom van le venskracht welke men door te ade men tot zich krijgt. Adem is de alge mene energiebron waaruit ons leven bestaat, zonder adem zijn onze minu ten geteld dat we nog leven. Zelf ben ik heerlijk gezond geworden door de Juiste ademhalings- en lichaamsoefe ningen en zou iedereeen wel aan wil len raden dit goed te leren. Een goed voorllchtingsboekje is: De Yogi leer der ademhaling Schrijver Rama charaka. Als men deze methode plus yoga oefeningen volgt en de juiste voeding gebruikt heeft men geen magnetiseur nodig omdat we dit pra na zelf al tot ons nemen. Ood heeft ons dit in zijn pure natuur gegeven en daar mogen wij toch wel dankbaar gebruik van maken Maassluis mevrouw A. J. dc Niet Schoolbegeleiding (2) Onlangs hebt u in dit blad kunnen lezen dat de Prot. Chr. Scholen van Overijssel en de Noord-Veluwe een eigen schoolbegeleidingsdienst willen. Met getallen en percentages werd geprobeerd de indruk te vesti gen dat nagenoeg allen, die betrok ken zijn bij het Christelijk onderwijs van Kleuterschool tot Voortgezet Wetenschappelijk Onderwijs deze schoolbegeleidingsdienst willen Maar niet allen staan achter dit stre ven. Wij zullen u ook zeggen waarom. Er is op de N.W Veluwe een Regiona le Prot. Chr Schoolraad opgericht met o.a. als doel de bevordering van het Prot. Chr. Onderwijs op de NW Veluwe. ..Wel", zult u zeggen. ..daar is toch niets op tegen?". Dat is het ook met. ware het niet dat de initiatiefnemers de weg van de smal le basis hadden gekozen Deze stich ting heeft n.l. tot grondslag: De Hei lige Schrift als het Woord van God. waaraan geen ander verklaring en toepassing wordt gegeven dan in de dne formulieren van Enigheid is uit gedrukt. Nu willen wij iedereen, die dit wenst. AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Te! 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Te) 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 de vrijheid geven om naast de bijbel de belijdenisgeschriften te nemen als richtsnoer voor het leven - we leven ook wat dit betreft gelukkig in een vrij land - Het gaat ons echter te ver om deze drie formulieren op te nemen in de grondslag van een stich ting. die graag naar buiten treedt als representant van het totale christe lijk onderwijs. We dachten, dat als men wil samenwerken, men moet zoeken naar datgene wat ons samen bindt en dat we dan ruimte moeten gunnen aan mede-christenen, die be grip willen hebben voor de betekenis van de belijdenisgeschriften in het verleden, doch die voor de beleving van hun eigen christen-zijn ook wil len kijken naar het heden en de toekomst en menen te mogen stellen dat de theologische ontwikkeling na 1619 niet heeft stilgestaan. Met andere woorden: Als men sa menbundeling in een Regionale Schoolraad nastreeft, dan dient men de basis zo te nemen, dat allen, die als ouder, bestuurslid, leerling of personeelslid voorstander zijn van het christelijk onderwijs, achter de grondslag kunnen staan. Zo is ook de grondslag geformuleerd van de Landelijke Prot. Chr. School raad. Het is te betreuren dat de gedachte van het ..isolement", het „speciale etiketje" weer opgang maakt op de NJWTVeluwe. Harderwijk Leden van het personeel van de Chr. School voor HNO ..De Weiburg" Schoolbegeleiding (3) Mevrouw mr. J. F. Whitlau. directeur van de vereniging voor openbaar on derwijs. vindt het beschamend dat het prot.-chr. onderwijs van Overijs sel en de Noord-Veluwe zich beroe pend op zijn sterkte elke samenwer king afwijst op grond van de vrijheid van onderwijs. Op landelijk niveau is vanuit de besturenraad voor het prot.-chr. onderwijs duidelijk ge steld dat het prot.-chr. onderwijs recht heeft op eigen schoolbegelei dingsdiensten In een commentaar op de discussienota schoolbegelei ding. opgesteld door de Nederlandse katholieke schoolraad met de prot.- chr. schoolraad en de vereniging voor «algemene) bijzondere scholen staat o.a ..Een uitvloeisel van dit standpunt is. dat een aantal scholen te zamen een eigen dienst moet kun nen oprichten". Wat op de noord west Veluwe gaande is staat niet op zichzelf, elders zal men nog moeter. beginnen, of plannen nader uit werken. Er is geen sprake van dat deze vrij heid ten koste zou gaan van anderen, zoals mevrouw Whitlau meent. An dere groeperingen zullen eventueel in groter verband de mogelijkheid moeten krijgen hun eigen identiteit te handhaven Het zal echter steeds mogelijk moeten zijn dat in een be paald gebied de ene groep gebruik kan maken van de aanwezige dienst van een andere groep, als daarvoor een bijdrage in de kosten wordt ver leend ..Het zal hun een zorg zijn of de schoolbegeleiding (zo) wel betaal baar is", schrijft mr. Whitlau. De minister zal echter subsidievoor waarden stellen. Voldoet men daar aan. dan is de dienst betaalbaar. Elke groep heeft dan bestaansmoge lijkheid. Hierbij is geen sprake van een ander aan de kant laten staan. Ook anderen hebben een grondwet telijk recht op eigen voorzieningen, 't Harde P. Wiegman Pastorale werkers (4) De gereformeerde synode behandelt een rapport om geen pastorale wer kers voor kleine gemeenten aan te stellen. Ze moeten het maar doen met een dominee op pensioen of een doorstuderende theologische kandi daat Dat laatste lijkt mi) nu eerder een lapmiddel dan een oplossing. Ze kunnen ook niet honderd procent voor de gemeente werkzaam zijn Is het niet mogelijk dat afgestudeer den vier jaar naar zo n kleine istreek- ïgemeente gaan? Is het erg als ze met minder geld voorlopig moeten doen0 Delfiijl II. dc Boer door A.J. Klei Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor de land< pas 65. die bejaarden kortingei schaft op het openbaar vervo verscheidene sociaal-culturele viteiten. is de belangstelling g dan werd verwacht. Dit d staatssecretaris Meijer van CRI teren mee tijdens de vergad van de Tweede Kamercomn over de nota bejaardenbeleid. Verwacht werd dat er ong 600.000 aanvragen voor een dei ke pas zouden binnenkomen, februari waren er al meer dan 8( pasjes uitgereikt. Met folders zi ministerie van CRM binnenko informatie over de mogelijk! van de pas uitbreiden. MAASTRICHT Een buitenli heeft een 18-jarig meisje A. B. intercity over een afstand van 9 onder schot gehouden, door eei tooi tegen haar keel te houden meisje wist enkele honderden ters voordat de trein komend Eindhoven het station in Maast binnenliep uit de trein te sprii De man vluchtte, nadat het n aan de noodrem had getrokke De man sprak het meisje het aan in de stoptrein De Eindhoven Nadat de Maastri in Eindhoven in de inter-city ii coupé, waarin geen andere reü zaten had plaats genomen zoc man haar weer op. Hij sprak aan in het Engels. Ook sprak de Portugees en Frans. Het is ni< kend wat zijn plannen waren. Omdat zaterdagavond mijn gezinsleden allen erg vroeg naar bed gingen en ik hen daarin niet volgde, strekten zich een paar ongerepte uren voor me uit en deze heb ik toen gebruikt om mijn jeugdsentiment eens stevig te voeden. Daartoe deed ik het licht uit. de pick-up aan. de koptelefoon op en de ge- luidsknop ver open en draaide ik bij het milde schijnsel van de voor ons huis staande straatlantaarn een aantal ou de orgelplaten van Feike As- ma. opgenomen in de Oude Kerk te Amsterdam. Ik zette hiermee de klok zo'n vijf entwintig jaar terug, we hoefden nog niet naar Brandpunt te kijken en uit het liedboek te zingen, we gingen op zaterdagavond naar Fei ke Asma luisteren in de Oude Kerk. Ik had mijn stille hoekplaatsje weer opgezocht, vanwaar ik de mensen kon zien binnenkomen het liep weer mooi volen bekeek het programma. De lampen werden uit gedraaid. schijnwerpers op het or gelfront gericht (wantzo had impre sario Cor Stier het bedisseld) en het begon. Psalm 84. canonisch voor spel en koraal van Jan Zwart. Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot In de verlaten woonkamer maakte ik op m'n eentje weer zo'n ouder wetse Asma-avond mee Ik besloot, of beter. Feike Asma besloot met de toccata over psalm 146. ook van Jan Zwart. Het dreunde verrukkelijk in mijn oren. ik neuriede tevreden mee en had mijn stichting al te pakken voordat de zondag was begonnen Ik rustte er ook heerlijk van uit. Dit laatste was wel nodig, want ik had een enigszins opwindende dag achter de rug vanwege de aankoop van een bureau. Ik stem toe dat dit op zichzelf geen schokkende aange legenheid is. maar mijn aanwist kwam op een even onverwachte als liet orgel in de Oude Kerk te Amsterdam. ongebruikelijke manier in mijn le ven terecht. Zaterdagochtend las ik op een gege ven moment in een groot warenhuis geknield voor een bureau om het prijskaartje te ontcijferen. „Zoekt u een bureau?", hoorde ik een vrien delijke stem vragen. Zeker een ver koopster. dacht ik. maar opkijkend zag ik een in regenjas gehulde dame staan die me aanmoedigend toe knikte Ik antwoordde dat ik. zonder er nu direct haast mee te hebben, inder daad uit was op een bureau. „Dit is allemaal niks," sprak de dame mis prijzend en ze wees naar de om ons heen uitgestalde bureautjes, „ge woon vurenhout, een plankje zus en een plankje zo. amper een behoor lijke la en wat ze ervoor durven vragen!" Ze vertelde dat ze thuis een degelijk eikehouten bureau had staan dat van haar man was ge weest. Het was vrijwel niet gebruikt en ik kon het voor de helft van de prijs krijgen. Tegen deze wèrvende tekst was ik niet opgewassen en we spraken af dat ik in de middag bij haar zou komen kijken. Zou deze mevrouw zaterdagsmor gens alle warenhuizen langs gaan en daar de klanten van de uitgestal de waren weglokken? Daar kon ze dan wel eens last mee krijgen, over woog ik bezorgd. Toen ik er haar 's middags naar vroeg, zei ze dat ik de eerste en enige was die ze op deze manier had aangeklampt, zomaar, in een opwelling. Ik zag er blijkbaar vertrouwenwekkend genoeg uit om een bureau aan te slijten. Op haar huiskamertafel lag Trouw, opengeslagen bij pagina twee en dit bracht mee dat wij beiden terstond door de mand vielen: zij als dage lijkse afneemster van deze krant in het algemeen en van deze rubriek in het bijzonder en ik als leverancier van door haar gelezen bijdragen. Zonder dralen pakten wij het vader landse kerkelijke leven op om als onderwerp van conversatie te die nen. Mijn hartelijke gastvrouw gaf te kennen gereformeerd te zijn. zij verhaalde op levendige toon van vooroorlogs preekgenot in Amster dam en vertrouwde me toe dat zij tegenwoordig een vergelijkbaar ge not vond bij een confessionele her vormde dominee. Met deze medede ling. wellicht dienstig voor samen op weg zijnde hervormden en gere formeerden. wil ik een punt zetten achter het eerste stukje, dat ik heb getikt achter mijn nieuwe bureau iwant een doortastende bevriende autobezitster heeft nog dezelfde middag voor de verhuizing van dit meubelstuk gezorgd). Bisschoppen De vierentwintig rooms-kathof bisschoppen van het Caribisci bied hebben in het openbaar v ving gevraagd voor de foutenj hun kerk. In een herderlijke! over de taak van de christen i samenleving zeggen zij: ..Onzeft heeft zich schuldig gemaakt aai discriminatie en aan het handl van de sociale ongelijkheid klassenverschillen". De biss pen. die onder meer afkomstigj uit Cuba. Haiti, Puerto Rico, J3 ca en de Nederlandse Antillen, den: „De kerk, die wij vertegen digen. heeft te vaak de indru wekt aan de kant te staan vai rijken en de machtigen, ondan voorbeeld van veel priesters erf gieuzen. die geleefd hebben tt| de armen en hun beproevingen ij dig hebben gedeeld". )tiL Van een verslaggever GRONINGEN Vijf EgyptA beeldjes zijn gestolen van een j ningse expositie. In het kader van de tentoonstel „Dodenkunst als levenskunst! Egypte", waren ze geëxposeerf het cultuurcentrum De Oosterpi in Groningen. Het gaat om beep uit de tijd van de Farao's, zo'nfi duizend jaar voor Christus. Vercfc een amulet vernield. De voorwek die een grote historiche waarde! ben zijn eigendom van het Lr' museum van oudheden. De di^t is gistermorgen ontdekt. MAASTRICHT In MaastriJ gistermorgen rond zes uur eeC' jarige man uit Valkenburg-Hoult V. K. door een kogel uitp dienstpistool van een Maastri# politieman gewond geraakt. DeP werd met nog twee andere inbre&i inwoners uit Maastricht op hfli daad betrapt bij de inbraak iitf apotheek. Terwijl twee ..collet' reeds in de politiebus op ve wachtten, werd V.K. met de ha gespreid tegen een muur gepl1 om gefouilleerd te worden. H S pleegde hij verzet. De agent difr wapen scherp gesteld in de droeg zag tot zijn schrik da t pistool afging en de man verwo 1 aan zijn hoofd. V. K. moest me behandeld worden. Hierna weijii ingesloten. ROME (NCNS) - De congregatie van de missionarissen oblaten van Maria heeft het Vaticaan dringend gevraagd, over te gaan tot priesterwijding van gehuwde katechisten. De missionarissen vinden dat vooral nodig voor bepaalde landen in Azië. waar het kerkelijk personeel sterk verminderd is na de politieke veran deringen. Hun rapport naar Rome verwijst in het bijzonder naar Laos. waar veel buitenlandse missionaris sen het land moesten verlaten. Het gevolg is. dat de katechisten veelal alleen staan en voor veel taken zich gesteld zien. waarvoor ze niet ge machtigd zijn. Het rapport werd opgesteld op de algemene vergadering van de congre gatie in Mazenod, de hoofdstad van Lesotho in Zuid-Afrika. Een woordvoerder wees erop. dat een zelfde situatie als ln Azië ook in ver schillende Afrikaanse landen ont staat. zoals in Nigeria. Het is bekend, dat de Vaticaanse autoriteiten, en met name ook paus Paulus. afkerig staan tegenover de priesterwijding van gehuwde mannen, ofschoon de kwestie herhaaldelijk te berde is ge bracht door bisschoppen en priesters uit de derde wereld. DRACHTEN Begin mei zal het eerste nummer verschijnen van het nieuwe gezamenlijke zendingsblad van de gereformeerde kerken (vrijge maakt). Omdat de zending van deze kerken gedecentraliseerd is. hadden de di verse zendende kerken en de organi saties. die hulpdiensten op de zen dingsterreinen verrichten (onder wijs, medische en landbouwkundige hulp), tot nu toe hun eigen periodie ken. De naam van het nieuwe blad is „Tot aan de einden der aarde". GENeVE De Wereldraad van ker ken houdt van 24 tot 28 juli een congres in Genève over het naleven van de besluiten van de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki en over de garantie, die alle onderteke naars hebben gegeven, dat in hun land vrijheid van godsdienst zal zijn. De secretaris-generaal van de We reldraad van kerken, dr. Philip Pot ter. heeft dit aangekondigd in een brief aan alle leden-kerken van de wereldraad. Dr. Potter verzoekt alle leden-kerken ervaringen en feiten naar voren te brengen, die getuigen van een niet-naleven van de beslui ten van Helsinki. Het congres is het gevolg van een aanbeveling van de Assemblée van de Wereldraad in Nairobi. Daar werd besloten een onderzoek te doen naar de godsdienstvrijheid en het naleven van de rechten van de mens in de landen, die het verdrag van Helsinki ondertekenden. Het besluit kwam vooral tot stand, omdat velen hun bezorgdheid uit spraken over de beperkingen van de godsdienstvrijheid in Oosteuropese landen. Aan het congres in juli zullen ongeveer dertig mensen deelnemen. Voorzover nu bekend, zal de bijeen komst niet openbaar zijn. ?r. ji ik: D. or Ka mei Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen Haaften: H. F. Klok, te Woerden; te Houtrijk: G. J \fci man te Oud Vossemeer. Bedankt voor Rijswijk mans te Apeldoorn: voor den Hoed te Sliedrecht. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotted Alexanderstad: J. Baaijens te pen; voor Soest: L. van der V« Oosterwolde (Fr.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Zutphen: B. Kami kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ede: J. Brons te| nendaal. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor 's-Gravenpolder: te Rijssen; voor Rhenen: H. berg te Terwolde. Jeugdwerkloosheid (3) Dit is geen natuurverschijnsel. De schuldigen zijn aan te wijzen. Wij, wij hebben het gedaan. Met onze machi nerie, met onze methode van fabrica ge en dienstverlening, met onze re search en organisatie, met onze be drijfswetenschap. De faustische mens zoals Oswald Spengler ons noemt, moet tot bedaren komen, al het andere is praten. Een eerste maatregel kan zijn: een subsidierege ling voor het stilzitten of niet bestel len van arbeidsbesparende machines en voor het niet doorvoeren van reor ganisaties. Natuurlijk in loverlegmet vele betrokkenen, ook buiten onze grenzen. Amerongen P. Verburg. MAASTRICHT - Maastricht bereidt zich voor om eind augustus een kwart miljoen pelgrims te ontvangen. Van 26 augustus tot 6 september zal de zevenjaarlijkse heiligdomsvaart worden gehouden. De heiligdomsvaart ontstond in de middeleeuwen rond het graf van de heilige Servatius in Maastricht en was oorspronkelijk een reliekenfeest. In 1496 namen er al honderdduizend pelgrims uit heel West-Europa aan deel. Het centrale thema zal dit jaar „de heilbrengende boodschap van het christendom in deze wereld" zijn Op het programma staan kerkdiensten onder leiding van kardinaal Willebrands en bisschop Gijsen, concerten, religieuze optochten, een jongerenfestijn, tentoonstellingen en een relie- kenspel op het Vrijthof. De gemeente Maastricht heeft een miljoen uitgetrok ken. om het Vrijthof nog voor het grote festijn een flinke opknapbeurt te geven. Efficiency in de kerk. een in het feit. dat de kerken instel lingen zijn. die de staat schragen en het systeem stabiliseren. De onder- Jeugdwerkloosheid (2) Ik citeer het slot van het hoofdartikel uit Trouw dd. 24-3-'76:Als dan uit twee of meer kwaden het minst er gste gekozen moet worden, moet de voorkeur gegeven worden aan (vrij willige) vroegtijdige pensionering van ouderen boven ionvrijwillige) ontijdige werkloosheid bij jongeren". Allen willen we naar een pensione ring op 60-jarige leeftijd voor de toe komst en velen zullen daartoe r.u wel bereid zijn. maar dan moet een pensi oenfonds wel de mogelijkheid daar toe hebben (krijgen). En wanneer het toch de weg op moet van een ver lengde WWV uitkering voor werklo zen tussen zestig en vijfenzestig jaar. dan een regeling zonder inleveren van een wekelijks werkbriefje of an dere controle We krijgen toch im mers geen werk meer en het heft het. voor ons wrange gevoel van „ge controleerde werkzoekenden" op. Ook zou de uitkering voor de WWV minsfens 80 procent moeten worden voor deze categorie. Voor wat. hoort wat Amsterdam A. de Vries steuning van deze situatie loont zich uiteindelijk, aldus de deelnemers aan het economisch colloquium. De Delftse Bijbel (slot) In een uitgaafje van het Nederlands Bijbel Genootschap wordt de Delftse Bijbel („gemaect te Delft in Hollant mitter hulpen Gods ende bij ons Jacob Jacobs Soen ende Mauri tius Yemants Zoen van Middelborch ter eeren Gods ende tot stichticheit ende lerynghe der kersten gheloovig- hen menschen") wel degelijk „de eerste Nederlandse Bijbel" ge noemd En terecht, want de Keulse Bijbel wordt niet bij de nederlandse bijbels gerekend doch bij de duitse: hij is in het neder-saksisch resp. ne- derrijns geschreven (twee uitgaven). En wat de inhoud van de Delftse Bijbel betreft: deze is geen parafrase van de Bijbeltekst, zoals dhr Mees meent, maar een getrouwe vertaling van de Vulgaat, de latijnse Bijbel tekst van Hleronymus die in de R.K. Kerk in gebruik was. Wel is waar. dat de Delftse Bijbel alleen het Oude Testament zonder de Psalmen bevat. Amsterdam A. Sneep (Buijten Schipperheijn'Repro Holland) Van een onzer verslaggevers LEIDEN Zondag zijn in Lei den voor het eerst kerkdiensten gehouden van de „dolerende gereformeerde noodgemeente Groot-Leiden." In de morgendienst bevestigde ds H. J. Hegger uit Velp enkele ambtsdragers, 's Middags ging ds J. B. van Mechelen van de reformerende kerk te Urk voor. De diensten werden door circa vijftig mensen bezocht. De dolerenden in Leiden kunnen voor hun zondagse kerkdiensten voorlopig gebruik ma ken van het kerkgebouw van de vrij- gemaakt-gereformeerden. Leiden is na Urk de tweede plaats, waar verontruste gereformeerden een ..noodgemeente" hebben gesticht. Morgenavond zal in Den Haag. in een van de lokalen van de Valken- boskerk. een vergadering van de plaatselijke afdeling van „Schriften Getuigenis" worden gehouden, waar beslist zal worden, of men daar het voorbeeld van Urk en Leiden zal volgen. Inmiddels heeft prof. dr J. Plomp, hoogleraar in het kerkrecht aan de theologische hogeschool te Kampen, in het Gereformeerd Weekblad be toogd. dat vorming van dergelijke noodgemeenten binnen het verband van de gereformeerde kerken een onmogelijkheid is. Zij. die een nood gemeente vormen, plaatsen zich daarmee volgens prof. Plomp „ipso facto (door die daad zelf)" buiten het kerkverband.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2