1/1 WOORD VOOR WOORD W et landschap oor de omen gezien Neil Young gelooft weer in zijn kunnen elf' Heijermans' Ora et Labora verrijkt door liedteksten Wethouder Vos treedt af Twee motorrijders verongelukt Renpaard op hol in stadsverkeer van Groningen Surinamers nemen pension over Prinses Margriet naar Amsterdam Bij vlagen subliem in Amsterdam CDA-Groningen wil geen milieunormen in bestemmingsplan SOS-dienst in Den Haag 2000 maal te hulp geroepen assistent accountant WOORD Streekplannen? We gaan er wat van maken! medewerker(ster) HOE WIN JE EEN KERSVERSE WERKKRACHT TERDAG 30 MAART 1976 iUpr Henk van Halm storm van november 1972 zijn we 6 miljoen in kwijtgeraakt, waarvan ruwweg de helft en. De storm van april 1973 ontnam ons 3.7 len bomen, waarvan driekwart dennen. Op uari van dit jaar gingen nog eens bijna een en bomen verloren, vooral veel waarde vol de bomen. In totaal hebben de stormen ons it drie jaar tijd zoveel bomen gekost dat ieer het een aaneengesloten bos was ge- het Amsterdamse Bos er twintig keer uit •ekund. En dat is nog niet alles. Veel bomen en van de stormen geleden, al staan ze nog ind. of ze staan minder beschut dan voor- Als er een nieuwe Storm komt. Zijn ze Grove dennen aan een bosrand in de boswachter ij Ommen. Foto uit ..Ons kwetsbaar bomenland". anks inspanningen van milieu pen en van particulieren wie het es aan natuur in ons land en 381 &rs niet onberoerd laat. blijkt het eenvoudig ons bomenbestand te luden. Bomen zijn veelvuldig in nieuws, is het niet ten gevolge stormgeweld, waar wij weinig kunnen doen. dan is het wel irege aardgas of wegverbreding. enkele keer is er een positief :ht: acties van buurtbewoners of ingrijpen van boomchirurgen >en juist op tijd bomen met een landschappelijke of historische de van de ondergang gered. Het ;st te moeten constateren dat de van de moderne maatschappij n stroken met het belang ons inbestand onaangetast te laten. can waar zijn dat bij wegverbre- nieuwe bomen geplant worden de oude die moesten wijken, hoe lang duurt het niet voor die bomen de omvang en karakte- ke gestalte gekregen hebben ïun voorgangers? Vele tientallen zijn nodig om het aspect te en dat we zo bewonderen: wan- ïn het landschap, niet alleen :ioneel als windvang, maar van ■vangbare schoonheid ïl boeken iatste jaren zijn er heel wat boe kver bomen verschenen. Er lijkt gelijks nog plaats voor een nieuw enboek. tenzij iemand een nieu- iormule vindt. En dat heeft de blicist-fotograaf-cineast Gait Berk •ftïaan. Niet de boom zelf, als indivi- ot als vertegenwoordiger van een paalde soort, is het hoofdonder- rp. maar het landschap voorzover 1 door bomen wordt bepaald. ■Ons bomenland"*) beoogt Gait |e (hoe komt hij aan zo n naam?) ie bomen de verdieping van de van het Nederlandse schap. Hij laat eerst zien hoe dat hap is ontstaan, nadat de oer- ien. die voor de intrede van de we Steentijd ons land bedekten, ten na de ander werden opge ld om plaats te maken voor ak- weiden en heidevelden. Het Ite echte Nederlandse oerwoud. Beekbergerwoud bij Apeldoorn, ruim honderd jaar geleden voor is ons land nog steeds een echt inland. Stuk voor stuk toont .ons allerlei landschapselemen- iie ontstonden doordat men bo- gebruikte als windvang of erf- scheiding. belommering of verfraai ing zonder meer. voor houtwinning of fruitteelt. Al naar de functie werden ze aangeplant in rijen, in groepen, als eenlingen of als vele hectaren grote massa's. Akkers en wegen werden met bomen omzoomd, boerenerven en dorpsbrinken beplant. Het gevoel van geborgenheid dat bomen geven, kennen we nog evengoed als de men sen vroeger. Bomen verdelen het landschap in kleine stukken, die veel aangenamer aandoen dan uitgestrek te boomloze vlakten. Nuttig waren ze ook. want het boerenbedrijf vergde verschillende toepassingen van bo men in de vorm van houtwallen en hagen, boomgaarden en bosjes voor geriefhout. In een op efficiency ge richt tijdperk werden ze meer en meer vervangen door prikkeldraad omheiningen en schrikdraad, opge ruimd in het kader van ruilverkave lingen. de oude boomgaarden ver vangen door fruitbomen met korte stammen, waarvan men gemakkelij ker kon oogsten Bakens In het meer of minder nabije verle den gebruikte men bomen als ba kens. als parasol voor het vee en als vergaderplaats Dergelijke bomen bestaan hier en daar nog en Gait Berk heeft de beroemdste afgebeeld en beschreven. In zijn ruim driehon derd foto's streefde Berk niet naar de weergave van de zuiverste vertegen woordigers van de vele boomsoorten die ons land telt. maar naar de karak teristieke manier waarop elke boom soort in het landschap voorkomt of door de mens was toegepast. Voor het herkenn n van de soorten zelf is het gemakkelijk dat ze eerst in landschappelijk verband worden voorgesteld, zodat een indruk van de groeiwijze wordt gegeven, en pas daarna als soort nader worden bekeken. Berk gaat uitgebreid in op de beteke nis van de bomen voor het evenwicht in de natuur, daarmee handen en voeten gevend aan iedereen die met zorg ziet. hoe de afbraak van het landschap overal in volle gang is en daartegen iets wil ondernemen. Daarbij leert men. ondanks de ernst van het onderwerp, de schrijver ken nen als een blijmoedig mens die op een luchtige toon weet te brengen wat ook als een pessimistisch, topzwaar betoog een boek onverteer baar had kunnen maken. Gait L. Berk: Ons bomenland. Uiig. De Haan. Bussum. 176 blz., prijs tot 1 april 1976 17.50. daarna 24.50. door P. Terpstra HEERENVEEN Het onderstrepen van wat er aan de hand is in Herman Heijermans' Ora et labora met liederen en balladen, heeft er toe bijgedragen dat het Noordelijk toneelgezelschap De Noorder Compagnie van dit 75 jaar oude stuk een indrukwek kende opvoering kon geven. Men vreesde dat het stuk zonder deze dichterlijke aanvulling in onze tijd moeilijk herkenbaar zou zijn, maar daarmee wordt het publiek toch wel wat onderschat. De bittere armoede waarin veenbe- woners in het begin van deze eeuw leefden en de schrijnende sociale te genstellingen komen in onze tijd wer kelijk niet als sprookjes of verzinsels over. De zo trefzeker door Ber Hui sing geschreven liedteksten bleken dan ook een andere functie te heb ben: een onderbeking van de reeks melodramatische scènes met teksten die misschien wel vaak de indruk geven dat ze gelijktijdig met het stuk geschreven zouden kunnen zijn (maar dan bepaald niet door Heijer mans! maar die toch enkele malen een beetje speels inhaakten op het jaar 1976 Soms moest men denken aan de wij ze waarop Brecht. die zich soms zo meesterlijk ironisch even van zijn stof kan distantiëren. dergelij"ke lie deren in zijn stukken invoerde. In Ora et Labora kwam men in ieder geval door deze afwisseling tot een boeiend resultaat waarbij het opviel dat het juist de liederen waren die open doekjes oogstten Sfeer Joop Wittermans werd bij de eerste regie die hij voor het gezelschap voer de niet voor een gemakkelijke taak gesteld Maar deze jonge regisseui wist de sfeer goed te treffen en dt typische Heijerrr.anseffecten 'vooral in de slotscène) volkomen tot zijn recht te laten komer. Het invoeren van de liederen die overigens de ene keer aanmerkelijk beter werden ge zongen dan de andere, verliep zonder haperingen en de handeling verslap te zelden. In het programma wordt gesteld dat de onderbreking door lie deren bij het ethisch toneel past. Wie inderdaad op ethisch toneel heeft ge hoopt (waarom zou men dat bij Heij ermans') is niét aan zijn trekken gekomen. De acteurs kropen wel degelijk in de huid van hun personen. Het sterkste voorbeeld daarvan is de wijze waarop Diny de Neef de rol van Maaike speelt; maar wie het om een stukje Heijermans te doen is kan er haar alleen maar om prijzen. Robert So- bels speelde zeer sterk de rol van Watze en verder moeten Babette Mulder en Josien van Duinen met ere als Froukje en Sytske worden ge noemd Zwakke plekken zaten er nauweijks in de rolbezetting en zo mag de Noorder Compagnie lof wor den gebracht voor de wijze waarop een stukje waarlijk nog wel herken baar verleden m Ora et Labora wordt gebracht. Van onze correspondent LEKKERKERK Wethouder en lo co-burgemeester L. Vos (66) van Lek- kerkerk heeft de gemeenteraad laten weten om gezondheidsredenen af te treden. De heer Vos zal wel de huidi ge zittingsperiode van de raad aan blijven als raadslid voor de P.v.d.A - fractie. De heer R B. van der Steeg (29) is benoemd tot opvolger van de heer Vos De heer Vos heeft zestien jaar deel uitgemaakt van de Lekker- kerkse raad. waarvan vijf jaar als wethouder. STADSKANAAL De twintigjarige H. Hulsebos uit Bellingwolde is op de Onstwedderweg tussen Stadska naal en Onstwedde met zijn motor tegen een boom gereden en omge komen TROUW/KWARTET H11 Van een verslaggever GRONINGEN Tijdens koersen op de renbaan in het Groninger stadspark is een paard zo geschrok ken van een aanrijding, dat het op hol sloeg. Het dier rende met de sulky achter zich aan dwars door de afrastering en kwam via twee lanen van het stadspark op de drukke Pa terswoldseweg De pikeur was in middels op de renbaan al van de sulky geworpen Hij liep een lichte hersenschudding op Tijdens de race door het verkeer kwamen paard en sulky met twee personenauto's in aanraking Boven dien sprong het dier nog geheel in paniek met de benen achter op een voor hem rijdende auto. Een pikeur, die een lift kreeg van een automobi list. wist na een wilde achtervolging het dier op de Groninger gemeente grens bij de leidsels te grijpen en tot stilstand te brengen Het paard had toen al bijna drie kilometer door de stad afgelegd. Het liep verwondin gen aan de onderborst op en moest door een dierenarts worden behan deld Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vijfentwintig be woners van het pension „Het Witte Huis" aan de Amsterdamse Marnlx- straat hebben het beheer van hun pension overgenomen van de eige naar. die volgens de bewoners in de afgelopen weken onder meer de ver warming. het gas en de elektriciteit in het pand heeft afgesloten. De bewoners, zes gezinnen en drie alleenstaanden, zeggen het pension in handen te zullen houden totdat verbeteringen in het pand zijn aan gebracht of de gemeente Amster dam hen goede woonruimte heeft aangeboden De gemeentelijke soci ale dienst betaalt momenteel de huisvestingskosten van de groep De pensionhouder vindt de vergoeding die hij van deze dienst ontvangt (acht gulden per week) te laag. On der de protesterende bewoners be vinden zich baby's en chronisch zieken AMSTERDAM Prinses Margriet open op 6 april het nieuwe kantoor pand van het Nationaal Italiaans Verkeersbureau E.N.I.T., Stadhou derskade 103. in de hoofdstad. Bij deze gelegenheid zullen de geweste lijke ministers van toerisme (Adria- tische kust en Sicilië) aan de prinses, in haar functie van bestuurslid van het Nederlandse Roode Kruis een verblijf in Italië aanbieden voor 100 gehandicapte kinderen en hun bege leiders. Dit volledige verzorgde ver blijf aan stranden zal in juni of sep tember van dit jaar plaatsvinden. De E.N.I.T. en Alitalia zullen van hun kant vliegtuigbiljetten beschikbaar stellen door WillemJan Martin AMSTERDAM Na een volgens de berichten vrij opzienbarend optreden in het Rotterdamse wielerpaleis Ahoy. stond Neil Young afgelopen weekend andermaal op het Nederlandse con certpodium: voor een afgeladen Jaap Edenhal *in Amsterdam werd het tweede optreden hier te lande afgewerkt, een en ander in het kader van een uitgebreide Europese toernee van het recente lijk gestaag weer aan vorm winnende, labiele fenomeen. Juist Youngs betrekkelijke on standvastigheid (Neil is een zeer emo tioneel persoon, die zich herhaalde lijk verwart in uiterst schrijnende relationele problemen en op wiens schouders het bestaan regelmatig als een loden last lijkt te drukken» maak te het tot de laatste minuut onzeker, hoe het concert zou gaan verlopen. Weliswaar toonde de laatste elpee Zuma. aan dat Neil mentaal weer redelijk stevig in het zadel zat. het zou anderzijds niet de eerste keer zijn dat allerhande, in mateloze hoeveel heden tequila gesmoorde problemen een optreden volledig in de mist zou den laten verdwijnen. Meer dan prima Echter. Neil Young bleek te blaken van zelfvertrouwen, hetgeen dan oook prompt resulteerde in een zeer indrukwekkend optreden, dat als en ig nadeel had dat het wat aan de korte kant was: met een pauze en twee (moeizaam afgedwongen) toe giften mee was de hele zaak binnen twee uur beklonken. Maar, hoe dan ook. wat er in die twee uur be kokstoofd werd. was meer dan prima. Het concert viel daarbij in twee delen uiteen. Vóór de pauze werd een akoestische „set" gedaan, waarbij Young zichzelf afwisselend begeleid de op gitaar, banjo en piano Karakteristiek krukkig, het accent minder leggend op de technische af werking dan op de emotionele „im- 'pact". Het Grote Allesoverheersende Leed samengebald in acht zeer in dringende nummers (twee nieuwe Sad Movies en No One Seems To Knows, de rest. zoals bijvoorbeeld Tell Me Why. A Man Needs A Maid en Heart Of Gold, met name afkomstig van de elpees After The Goldrush en Harvest Na de thee kwam Youngs begelei dingsgroep Crazy Horse (Ralph Moli na drums. Billy Talbot bas en Frank Sampredo gitaar) de zaak versterken, daarmee de breekbaarheid en subtili teit van voor de pauze transforme rend in een smakelijke portie vettige, bonkende rock roll van een type. dat meer dan eens herinneringen op riep aan het geluid van Youngs twee de en. volgens velen, beste elpee. Eve rybody Knows This Is Nowhere, waarvan overigens ook. tot veler ge noegen. de nodige nummers ten ge hore werden gebracht (Down By The River, Losing End. Cinnamon Girl) In dit genre bleek Neil Young zo mogelijk nog beter op dreef dan in het akoestische gedeelte. Vocaal zeer trefzeker (een verrassing als men er Youngs ,.live"-prestaties naast legt zoals bijvoorbeeld geregistreerd op Canada heeft ter gelegenheid van de 21e Olympische Spelen een gouden munt ter waarde van honderd Canadese dollar uitgegeven. De munt toont aan de ene zijde de beeltenis van koningin Elizabeth II en aan de andere zijde de Griekse godin Pallas Athene met een jonge atleet. de elpee Time Fades Away), werd bovendien moeiteloos punt na punt' gescoord met een serie flitsende, geïnspireerde gitaarlijnen Gekopt peld aan de betonnen ritmiek van Crazy Horse resulteerde dat al met al in een bij vlagen subliem gebeuren, dat. zoals al gezegd, eigenlijk veel te snel was afgelopen Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het CDA in de pro vincie Groningen is niet zo weg van het idee van gedeputeerden van deze provincie om milieunormen op te ne men in bestemmingsplannen. Deze kwestie heeft ook al tot een conflict geleid tussen minister Gruijters (Ruimtelijke Ordening), die voor stander is, en minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieu, die er te gen is. Van CDA-zijde is nu aange voerd dat milieubeleid en ruimtelijke ordening twee beleidsterreinen zijn die elkaar moeilijk verdragen. Het beleid van Ruimtelijke Ordening (onder andere bestemmingsplannenj is erg statisch in haar vormgeving; Het milieubeleid moet daarentegert door allerlei technische ontwikkelin gen flexibel zijn. In de (voorlopige! CDA-nota wordt er echter blijk van gegeven, dat men wel voelt vor de achterliggende gedachte om „milieu- grenzen" rond industrieterreinen te trekken, waarbuiten een bepaalde luchtverontreiniging niet mag wor den overschreden Dat zal dan echter bereikt moeten worden door de ruim telijke ordening aan te passen aan het provinciale milieubeleid en niet andersom. DEN HAAG De behoefte aan de SOS-telefoon in Den Haag is stijgen de. In 1975 rinkelde de telefoon bij deze huldpdienst (voluit: stichting SOS. telefonische hulpdienst voor 's-Gravenhage en omstreken) 20.00Q maal. Dit betekent een vervijfvoudi ging vergeleken met 1970. het jaaf dat de dienst ging draaien Volgens een artikel in het blad „Soci aal Den Haag", een uitgave van de stichting bureau dienstverlening overlegorganen, bellen de meeste mensen op omdat zij niet meer bij een ander terecht kunnen voor een goed gesprek. Het merendeel van de mensen is niet van plan zelfmoord te plegen, maar zit met de verwerking van bijvoorbeeld rouwreacties (zeer veel) en andere crisissituaties. In principe zijn de 80 vrijwilligers die de telefoonlijnen bemannen (het worden er dit jaar 100) volledig ano niem. Gebleken is. dat de mensen die opbellen op deze wijze het mak kelijkst hun moeilijkheden „van zich af praten". ders" lat 1 de TombelMelse co. registeraccountants, hebben 20 kantoren in Nederland, steer op onze kantoren kan als bijzonder prettig worden omschreven Men is geen nummer in onze organisatie. De werkzaamheden zijn zo georganiseerd, dat er in ine teams gewerkt wordt arbinnen men een eigen antwoordelijkheid heelt. De variatie in te handelen onderwerpen, jsp. le adviseren kliënlen is groot Onze irbeidsvoorwaarden zijn zonder meer up-to-date. Vestigingen te: Alkmaar. Amsleroam eldoorn, Arnhem. Baarn, |en op Zoom, Dordrecht, Eindhoven. Enschede. s-Gravenhage. Haarlem, Leeuwarden. Leiden. Middelburg. Nijmegen. Rotterdam. Utrecht, 'interswijk en Zierikzee. de Tombe 056 Voor ons kantoor Leiden zoeken wij ter versterking van een van onze controle groepen een ervaren assistent, die controle opdrachten van zeer gevarieerde aard te behandelen zal krijgen Initiatief en zelfstandigheid zijn hierbij varv groot belang. Wij denken hierbij aan een kracht met MBA opleiding en/of studerend voor het NIVRA dan wel S.P.D. diploma. Naast een interessante werkkring en een goed salaris bieden wij - aantrekkelijke secundaire arbeids voorwaarden waaronder een studie - en reiskostenvergoeding Belangstellenden wordt verzocht hun sollicitatie te richten aan ons adres Zoeterwoudsesingel 50. Leiden. Ons telefoonnummer is 071 -144451 Melse&co accountants KINDERBIJBEL Kprci Fykman öcrr BoufTurt De kinderbijbel die gemaakt is naar het populaire jeugdtelevisie-programma 'Woord voor woord' van hei IKON 58 bijbelse vertellingen uit het Nieuwe Testament, door Karei Eykman (winnaar van de Zilveren Griffel 19751 'vertaald naar de kinderen toe' De 200 illustraties van Bert Bouman, alle in kleur sluiten zeer goed bij de vertellingen aan Paperback 117,50. In de boekhandel ZOMER KEUNING BOEKEN - WAGENINGEN Hoe zal uw reaktie zijn over de plannen die de provincie Zuid-Holland heeft omtrent de verdeling van de ruimte in uw streek? Zo n streekplan bepaalt hoe het gebied bij u eruit gaat zien (b v waar komt een bouwterrein en waar recreatiegebied, waar zal een weg worden aangelegd en welk deel zal een agrarische bestemming krijgen?) en is dus voor elke inwoner van de provincie van groot belang Daarom wil het provinciale bestuur ook geen beslissing nemen zonder uw mening over het plan te kennen Vóór u echter een mening kunt vormen, moet u eerst alle informatie hebben over het plan. Daartoe zal de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening een aantal voorlichtingsavonden organiseren, waarop u van harte welkom bent. Op de daaraanvolgende discussiebijeenkomsten kunt u dan zeggen wat u van de plannen vindt. Op deze wijze kunnen we straks zeggen: Streekplannen? We hebben er wat van gemaakt!! Voorlichtingsavonden (aanvang 20 00 uur) 2 april in GORINCHEM Motel Gorinchem (bij rotonde) 5 april in ALPHEN AAN DEN RIJN Gebouw de Bron. Troubadourweg 2. Ridderveld 6 april in SCHOONHOVEN Restaurant Belvedere, Lekdijk 2-8. 7 april in LEIDEN Foyer Stadsgehoorzaal. Breestraat 60 8 april in DELFT Krakeelhof, J v Beierenlaan 83 9 april in GOUDA Veemarkt-restaurant. Kazernestraat 4-8 12 april in LISSE Pauiuskerk Ruishoornlaan (Poelpolder) 13 april in HONSELERSDIJK Restaurant Droog Veiling CCWS Burg Elsenweg 21 14 april in ZOETERMEER Gebouw Kruispunt, Osylaan 2 (Palenstein) 15 april in DEN HAAG Kantine Provinciehuis. Koningskade 1 A. L. Zijp art> AFWEZIG T M 12 APRIL Waarneming dokterstel. 070-321780. De Rabobank „Rijnsburg" heeft op korte termijn plaats voor een actieve van ±18 jaar. Wie belangstelling heeft gelieve een schriftelijke sollicitatie te zenden aan de Rabobank ..Rijnsburg", Postbus 4 te Rijnsburg adverteer in de krant

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11