Encycliek kost kerk in VS een miljard dollar Vandaag Zwarte gereformeerden tegen de wet op het terrorisme Uit de kerkbladen H ffl Onze adressen: Liedboek in Fries Aartsbisschop gewijd. Methodisten willen diplomatieke actie *J tegen Ian Smith Duitse katechismus is bestseller Conferenties Geloven doe je met elkaar AMRO-bank wach I nog steeds op brie; van wereldraad MAANDAG 29 MAART 1976 KERK TROUW/KWARTET Door een onzer redacteuren NEW YORK De roomskatholieke kerkleden in de Verenigde Staten hebben in grote massa de pauselijke encycliek Humanae Vitae verworpen en zich niets aangetrokken van de voorschriften, die Rome er in aanbood voor de wijze van geboorteregeling. Het gevolg is geweest dat het kerkbe zoek sinds 1968 drastisch is afgeno men en dat de kerkelijke inkomsten per jaar met bijna een miljard dollar (een dollar kost nu ongeveer 2.50) achteruit gegaan zijn. Deze gegevens staan in een studie, die uitgevoerd is door het Ameri kaanse nationale onderzoekcentrum voor publieke opinie. Het rapport is getiteld: Katholieke scholen in een achteruitgaande kerk. Het is 483 pa gina's dik en het vormt het vervolg op een studie die tien jaar geleden is gepubliceerd. Volgens het rapport is de encycliek Humanae Vitae zowel een vergissing als een kerkelijke ramp., geweest. In dien de katholieken in de VS in het jaar 1974 naar verhouding net zoveel aan de kerk hadden gegeven als in 1963. zouden zij 5.5 miljard dollar hebben afgestaan. Maar alhoewel de katholieken sinds dat jaar veel wel varender zijn geworden, is hun kerke lijke bijdrage tot 3.8 miljard beperkt gebleven. Volgens de opstellers van het rapport is bijna een miljard van de 1.7 miljard verschil te wijten aan de vervreemding die katholieken ge voelen als gevolg van de encycliek Humanae Vitae Feit De leider van het onderzoek, pater Andrew Greeley, heeft gezegd dat het uiterst weinig voorkomt dat men een sociaal onderzoek zo n simpel ver band kan onthullen tussen twee ver schijnselen. ..maar dit is een feit". Aartsbisschop Joseph Bernadin. van Cincinatti, voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconferentie noemt de uitkomsten van het onder zoek waardevol en belangrijk, maar hij waarschuwde dat de katholieke waarheid niet door middel van socio logisch onderzoek kan worden vastgesteld. De aartsbisschop zei dat Humanae Vitae nu eenmaal de echte leer van de kerk inhoudt betreffende de menselijke seksualitiet en de ge boorteregeling. Volgens het rapport heeft deze ency cliek er voor gezorgd dat de mensen massaal de katholieke instituties ver laten hebben en dat mensen ook hun persoonlijk geloofsleven hebben on derbroken. De gelovigen waren zeer ontvankelijk voor de uitkomsten van het Vaücaans concilie, maar de ency cliek inzake de geboorteregeling heeft de mensen weer ontmoedigd, doordat zij de geloofwaardigheid en het gezag van de paus heeft aange tast. Volgens het rapport zouden de gevolgen van Humanae Vitae nog groter zijn geweest, als het Vaticaans concilie niet een groter openheid had teweeggebracht. Priesters Het wekelijks misbezoek is volgens het rapport sinds 1963 gedaald van 76 tot 60 percent. Het dagelijks gebed werd in 1963 nog door 76 percent van de katholieken gedaan. Dat percen tage is nu ook zestig percent. In 1963 zeiden zeventig percent van de ka tholieken dat zij geloofden dat Jezus de paus met het kerkelijke lei derschap belastte. Dat is nu nog slechts 42 percent. Hoewel sinds 1963 het totale aantal priesters gestaag op 58.000 is blijven staan, is het aantal seminaristen gedaald van 50.000 tot 18.000 UIT Korte, duidelijk gesehreven, liefst aon één kont getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Aronson (6) Het artikel over de ontwikkelings werker Siemensma in Zambia, be schreven in uw krant geeft me bijna een machteloos gevoel. Ik word bang als ik denk aan zijn tot nu toe uit zichtloze en onrechtmatige gevan genneming. De Nederlander Van den Bergh. goede collega van Sie mensma. zit in hetzelfde zondebok- keschuitje van Kaoenda. Bij een kort bezoek van Van den Bergh aan de politieke gevangene Siemensma wordt Van den Bergh gearresteerd; Zijn vrouw die acht maanden zwan ger is. zit alleen in de hoofdstad Loe- saka. een advocaat of geestelijke mo gen beide Nederlanders in de gevan genis niet spreken. Voor deze Neder landers is hulp en aandacht via onze ambassadeur in Zambia hun enige hoop en redding. De Nederlandse re gering. politici en collega's en vrien den van Siemensma en Van den Bergh moeten hierbij de ambassa deur steunen. Het afschuwelijke dra ma ver over andere grenzen met de Nederlander Aronson in Irak is een wrange waarschuwing voor alle ver antwoordelijken voor in het buiten land werkende Nederlanders. Moge de goede verhouding tussen Zambia en Nederland niet verslechterd wor den door een lange onterechte gevan genschap van Siemensma en Van den Bergh in Zambia. Amsterdam M. M. Oude Stegge Aronson (7) Een smerige aanval m de rug van onze democratie is uitgevoerd door de regering van Irak.In de eerste plaats door drie maanden geleden een Nederlands staatsburger te vermoorden en dan diens dood nog eens te verzwijgen ook. Aronson. een Nederlander die niets met Israël te maken had. behalve dat zijn broer er woont, was geen spion. Hij was als overlevende van Bergen- Belzen een mens die zijn leven, waar ook ter wereld, in dienst stelde van de mensheid. Hij werd door de Iraki vermoord omdat hij Jood was. door hetzelfde volk dat zijn geëmigreerde joden wil terugroepen. Moeten wij met zo'n land nog verder diploma- thieke betrekkingen onderhouden? Een land van pure racisten die al eerder hun eigen minderheidsgroe pen trachtten uit te moorden. Het zijn acties van het feodalisme dat herinneringen oproept aan het krankzinnige Hitlerregime Rotterdam Frank Pauw Aronson (8) De moord oo Aronson. gepleegd door het Iraakse régime bewijst dat voor Irak geldt: wat je zegt ben je zelf. Irak (met de PLO) één der drij vende krachten achter de resolutie, die zionisme gelijkstelt met racisme, heeft zelf een racistisch régime. In 1969 openbare ophanging van Joden op de markt in Bagdad. In '74-'75 de genocide op de Koerden, nu de moord op Aronson. Dat uitgerekend AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westbiaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 dit régime tegen de Iraakse Joden in Israël zei: kom weer naar Irak om hier in vrede te leven, bewijst dat racisme in dit geval samengaat met een weerzinwekkende huichelarij. Amsterdam dr U. H. Kollaard CDA (2) In confessionele kring is men nog steeds bezig tot een CDA te komen. Vooral de ARP schijnt het daar moeilijk mee te hebben. Terecht! De opstelling van de CHU ten opzichte van het kabinet Den Uyl moet voor iedere anti-revolutionair onaan vaardbaar zijn. De CHU gaat in haar oppositie tegen de regering Den Uyl vaak verder dan de WD. Het is jammer dat de ARP niet nu al heeft besloten met de CHU niet in zee te gaan. Het is toch te begrijpen dat de partij van de arbeid niet samen met de CHU kan regeren. Amsterdam J. v. d. Brink Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De Friese verta ling van het Liedboek voor de ker ken is thans in manuscript gereed. De interkerkelijke stichting voor het kerklied, die in 1973 de Nederlandse versie deed verschijnen, heeft de uit gave op zich genomen. Het Friese Liedboek komt uit in een oplaag van tienduizend exemplaren.Sinds 1968 is aan deze Friese versie gewerkt. Voor een deel kon gebruikt worden gemaakt van de Friese berijming van psalmen en gezangen van Fedde Schurer Verder is eraan gewerkt door Gerben Brouwer. Bernard Smilde en Douwe Tamminga. Het streven is. dat de prijs niet hoger mag liggen dan die van de Neder landse bundel. Besloten is, dat het zetten zal beginnen, zodra een startkapitaal van 45.000 gulden bij een is Het ministerie van CRM heeft al 15 000 gulden beschikbaar gesteld. Verwacht wordt, dat de provincie Friesland hetzelfde zal doen. Om het ontbrekende geld te krijgen, hoopt de Friese interkerkelijke com missie, die de uitgave voorbereidt, tweehonderd mensen te vinden, die voor honderd gulden willen inteke nen op een speciaal genummerd exemplaar, dat op een bijzondere wijze zal worden ingebonden en door de drie dichters van hun handteke ning zal worden voorzien. Belang stellenden kunnen zich melden bij de heer Tj Scholten. Gibbeflecht 4. Mantgum. 750 jaar geleden stierf Franciscus van Assisi DEN HAAG Zevenhonderdvijftig jaar geleden stierf Franciscus van Assisi. Dit feit wordt in vele landen herdacht door publikaties. bezin ningsdagen en congressen. Het hoogtepunt vormen de vieringen op 3 oktober, de sterfdag van de „pove- rello" (de kleine arme), die in 1204 het inzicht kreeg, dat hij de arme Christus radikaal moest navolgen. Onterfd door zijn vader, verpleegde Franciscus zieken, herstelde kerkjes en vormde, met goedkeuring van de paus, in 1209 de eerste groep van ..mindere broeders", later uitge splitst in franciscanen, capucijnen en conventuelen. Zijn gevoelige ge loof en zijn dichterlijke vreugde, zijn evangelische armoede en zijn liefde voor de natuur maakten hem tot een populaire heilige, voor wie de laatste jaren de belangstelling weer opval lend is toegenomen. Over enkele maanden verschijnen heruitgaven van de geschriften van Franciscus en van zijn oudste le vensbeschrijving van de hand van Thomas van Selano. Naast de best seller over Franciscus van pater dr N van Doornik verschijnt in mei een kijkboek van de Duitse franciscus- kenner Walter Nigg. Een maand la ter komt de Nederlandse vertaling uit van het Franciscus-boek van de in 1973 overleden Amerikaanse his toricus Morris Bishop Ook zijn on derwijsprojecten en een groot kin derboek over Franciscus en de die ren in de maak. Sociaal zwakken Het kabinet Den Uyl heeft de uitke ringen aan bejaarden, werklozen, in validen en zieken gekoppeld aan het minimumloon Deze zwakken krijgen dus de prijsstijging vergoed en delen ook mee in een eventuele wel vaartsgroei Volgens een enquête van „Hier en Nu" willen drie van de vijf Nederlanders dit zo houden. Dit wil prof. Goudzwaard als woordvoerder van het CDA niet. Nu de regering gedwongen is te bezuinigen, moet dit volgens hem gaan ten koste van de sociale uitkeringen aan de zwakken, via ontkoppeling. Hij schaart zich hierbij aan de zijde van de VVD en de werkgevers. In elk geval is het CDA duidelijk in wat het wil. Woerden T. Wouda Bijverdiensten Vele arbeiders die een uitkering ge nieten. die uit de belastinggelden komen, verdienen zwart geld. In het nieuws op de t.v. van 18 maart, moe ten er duizenden mensen zijn die naar twee kanten de belasting op lichten. Door deze mentaliteit te hanteren, beroven ze hun bejaarde medemens van zijn dagelijks brood en de voor hen zo noodzakelijke tele foon. Deze zwartwerkers hopen ook eens oud te worden, hoe zouden zij er over denken als dan de jongeren diezelfde mentaliteit hanteren? Heden wij maar morgen gij. In de dagbladen van 18 maart lezen we dat de militaire artsen een bur gersalaris bijverdienen. De militaire salarissen komen ook uit de belas- tingpot. De belastingbetalers zijn niet krenterig, gezien de hoge sala rissen die liggen tussen de 65.000 en meer dan 100.000 gulden. Hoeveel bejaarden en invalide mensen kun nen hiermee niet geholpen worden? Nu dit over de militaire artsen be kend geworden is. kunnen we er ze ker van zijn. dat er in het leger nog meer te veel wordt uitgegeven. Het zou de regering dan ook beter pas sen. de bezuinigingen in het leger te zoeken en niet bij de bejaarde en invalide mensen die op deze manier aan de rand van een bestaansmini mum komen te zitten. Rotterdam Mevr. M. de Blom In de kathedraal van Westminster is donderdag de nieuwe rooms-katholieke aartsbisschop van Westminster gewijd. Op de foto de consecrator aartsbisschop Bruno Heim. Humes wijding wordt door velen bijgewoond, onder wie kardinaal Willebrands. de aartsbisschop van Utrecht. Na afloop van de plechtigheid werd een oecumenische dienst gehouden in de anglicaanse abdij van Westminster. Het was voor het eerst sinds de zestiende euuw, dat benedictijner monniken de vesper zongen in de abdij. De nieuwe aartsbisschop was tot voor kort abt van de benedictijner abdij van Amplcdorth. Hij volgt kardinaal Heenan op. die vorig jaar november is gestorvan. Van een onzer redacteuren CHICAGO De Amerikaanse me thodisten hebben zich gekeerd tegen de (eveneens methodistische) bisschop Abel Muzorewa van Salis bury. de leider van de buitenlandse vleugel van het Afrikaanse nationale congres (ANC). Muzorewa heeft ge zegd dat het ANC de taak heeft „het fascistische regime van Ian Smith te verpletteren en Zimbabwe (Rhode- sië) met wapengeweld te bevrijden". De Amerikaanse geloofsgenoten heb ben de regering nu echter gevraagd om „rechtstreekse diplomatieke in terventie" in Rhodesië, opdat er een vreedzame schikking komt tussen de blanken en de zwarte meederheid in het land. De Amerikaanse methodis ten zijn ongelukkig met de geweldda dige uitspraken van Muzorewa, maar zij denken dat de feiten de bissschop daartoe dwingen. Zij menen dat een krachtige Amerikaanse interventie de onbuigzame houding van Ian Smith zou kunnen doorbreken. Daar om ligt de oproep van de methodis ten aan de Amerikaanse regering de klemtoon op het woordje „diploma tiek". Ten slotte vinden de methodis ten dat er in Rhodesië een regering moet komen op basis van de formule elke persoon één stem. BONN De protestantse volwasse- nenkatechismus. die in opdracht van de gezamenlijke lutherse kerken van de Bondsrepubliek is uitgege ven. „loopt als een trein". In negen maanden zijn meer dan 110.000 exemplaren verkocht. De tweede druk is uitverkocht, een derde is in de maak. Over vertalingen voor En geland. de Verenigde Staten en Zwe den wordt overlegd. saf d hl WAT WIJ NIET AANKUNNEN Doe het zwaard weer in de schede: de beker. die de Vader mij gaf. zou Ik die niet drinken? (uit Johannes 18. 1-11). Petrus heeft de situatie niet aan n kund omdat hij van mening was hij die wel aankon. Hij zag een ajjdi tal maatregelen die genomen k<er den worden om aan de vernederen n situatie in Gethsemane een einde n maken. Daar hoorde zijn zwaardsln bij. waardoor Malchus z'n oor v loor. Hij dacht dus dat er wej iets te doen was en dat de berusten houding die hij Jezus toeschreef n nodig was. Hij had voor hetere vui gestaan. Maar hij kon het toch n aan, wat hier werkelijk gebeuri1 Menselijke maatregelen, hoe voor hand liggend ook is noodw< soms niet geoorloofd? blijken hfl"' onvoldoende en eigenlijk helem niet ter zake doende. Daarom mi het zwaard terug. Het geweld m< achteruit. Geweld is geen antwo< u op dit geweld. Dit kan alleen Hij a di die de van de Vader gegeven bel fc bereid is te drinken. Die zich niet, onttrekken aan de verbonden! waarin Hij zich begeven heeft. Ji verdedigen slaat nergens op. Op men voor de eer en het leven v Jezus staat niet aan ons. Wat. aanzien voor zijn eer en zijn leverf"c dat in feite niet. Dat ligt ergens ders. Zijn eer is dat Hij zich ov n geeft om ons en voor ons. Zijn levcl is dat Hij volbrengt wat Hij op zi01 genomen heeft. Tot de dood 11 Daarom slaan zwaarden en zwj r woorden nergens op PRETORIA Een bijeenkomst van 150 predikanten en evangelisten van de zwarte Nederduits gereformeerde kerk in Afrika heeft haar ..afschuw" uitgesproken over de huidige wet tegen het Nicholas Legrand terrorisme in Zuid-Afrika, die toelaat dat mensen zonder proces worden gevangengezet. De bijeenkomst is een jaarlijkse aan gelegenheid. die speciaal bedoeld is voor de Transvaalse geestelijken, te neinde hen in de gelegenheid te stel len te spreken over de theologische kanten van hun werk. De laatste bij eenkomst hield zich plotseling in plaats van met theologische kwesties met maatschappelijke problemen bezig. De geestelijken stelden vast dat veel mensen na lange tijd werden losgela ten zonder enig proces te hebben gehad of van schuld te zijn vrijge pleit. De geestelijken deden een op roep tot de verantwoordelijke over heid de gevangenen die vast zitten onder de wet op het terrorisme los te laten of voor een rechtbank te brengen. Geboortebewijzen De geestelijken uitten ook bezwaar tegen de nu ten uitvoer gelegde plan nen om aan pasgeboren kinderen ge boortebewijzen te geven, waardoor zij plotseling gaan behoren bij een of ander thuisland, ook al vindt de ge boorte plaats in een stad en hebben de ouders geen enkele band met zo'n thuisland. De zwarte geestelijken noemden dit systeem „onrechtvaar dig en onchristelijk". De zwarte gereformeerde dominees riepen hun collega's van andere ker ken op tegen de geboortebewijzen te protesteren, omdat deze een kind maken tot een vreemdeling in zijn eigen geboortestad. Volgens de domi nees heeft alleen de ouder het recht te bepalen waar een kind thuis is en niet de regering. De geestelijken maakten tijdens hun vergadering verder bezwaar tegen de nieuwe regeling, die er in vooriiet dat zwarten, die een huis kopen in een blanke streek een bewijs moeten overleggen dat zij eigenlijk burger zijn van een thuisland. Tijdens de bijeenkomst hebben de 150 prodikanten geprotesteerd tegen het voorschrift dat een deel van het onderwijs in de zwarte scholen in het Afrikaans moet worden gegeven. De dominees hebben niets tegen deze taal als zodanig, maar zij beschou wen het Afrikaans als de taal van de apartheid en zij vinden dat de rege ring probeert de zwarten meer voor de apartheid te winnen door hen het Afrikaans op te dringen. De domi nees vinden dat de ouders maar moe ten beslissen in wat voor taal hun kinderen onderwijs ontvangen, net zoals dat aldoor gewoonte is geweest in de blanke scholen. Regionale jeugddagen voor meisjes en jongens tot 16 jaar, be legd door de hervormd- gereformeerde jeugdbonden in Over ijssel. Gelderland. Utrecht. Zuid- Holland en Noord-Brabant in april, mei en juni op zaterdagen. Thema: Houvast. Inl. en opg. tel. 030-785402. Extra bijtankdag West-Irian. zater dag 10 april van tien uur tot half vier in het Zendingshuis te Oegstgeest (aanm. tel. 071-152940). Informatie over het werk van de evangelisch christelijke kerk. Wat moeten we nu Jezus spoedig komt Conferentie voor chr. geref. ouderlingen en diakenen, zaterdag 10 april, half elf. in de Ichthuskerk. Grote Haag. Amersfoort. Spreker ds H. Toorman uit Den Haag. Als protest tegen de overdadige li" bij begrafenissen heeft een onlaC1' overleden Amerikaanse geesteli r Nicholas Legrand (49) in Lansiet Iowa, zich op een plaat triplex v aarde laten bestellen. Geïnspirm door de eenvoudige wijze van be pt ven van trappisten had hij zijn testamentair vast te laten legf Zijn voorbeeld heeft ertoe geleid, mensen uit zijn omgeving ook voudiger begraven wensen worden. Mohammed In het Gereformeerd Weekblad (uit gave Kok) schrijft prof. dr. J. Ver- kuyl. dat in de evangelisatie niet alleen nodig is de oproep tot geloof en bekering, maar ook tot aanslui ting aan kerkelijke gemeenschap pen. Prof. Verkuyl: Er is alom een ongezonde, ziekelijke kritiek op het institutionele kerkelij ke leven. Wij zijn bezig zware rook gordijnen van kerk-kritlek te ont wikkelen. zodat de mensen buiten de kerken vaak niets anders dan kari katuren van het kerkelijke leven kennen op basis van onze kerk- kritiek. Als iemand weer eens bezig is in zijn kritiek de bestaande kerken a.h.w. in stukjes te scheuren heb ik altijd de neiging om te informeren wanneer hij of zij voor het laatst iets gedaan heeft tot opbouw van de kerk of zich heeft ingezet voor die kerken. Wij zijn zo bezig met het etaleren van de zwakheden van de kerkelijke instituten, dat wij ons niet moeten verbazen dat duizenden buitenkerkelijken zich niet aange trokken voelen om zich bij de kerken te voegen en dikwijls in andere ge meenschappen zoeken wat zij in de kerken konden vinden. Er heerst ten aanzien van het kerkelijke instituti onele leven vaak een soort Kas- sandra-mentaliteit. een behagen in kerkelijke zelfvernietiging Met deze mentaliteit doen wij mensen, die door het Evangelie geraakt zijn gro te geestelijke schade. Het is name lijk niet alleen onze roeping om men sen te roepen tot geloof en bekering, maar ook tot aansluiting aan het institutionele leven der kerk Gelo ven is immers een gemeenschapsaf faire Geloven is namelijk een o a. in gewoonten vastgelegd antwoord op de ontmoeting met de levende God. die ons in Jezus Christus in het ge waad der Schriften tegemoet komt. Prof. dr. J. Verkuyl. Als geloof alleen maar een complex van kerkelijke gewoontes is, dan is het geen levend geloof maar slechts een vorm van institutionalisme of kerksheid. Maar - omgekeerd - geloof verliest ook zijn inhoud, karakter en dynamiek als het losraakt van zijn ankers in bepaalde gewoontes en ge dragingen en in een bepaalde le vensstijl Kerkbezoek In feite hangt daarmee samen, wat Frans Oudejans in Overweg, het in formatieblad voor het r k bisdom Breda, schrijft naar aanleiding van het Kaskirapport over het sterk da lend kerkbezoek De mensen motiveren. Dat betekent, de kerkdienst zin geven, verbindin gen leggen met wat daarbuiten in het dagelijks leven gebeurt, saamho righeid kweken, mogelijkheden scheppen voor gebed, bezinning, dank en lof. Dit is een complete taakstelling, die vroeger ook wel is nagestreefd, maar toen zaten we met andere mensen, een andere tijd. een andere kerk. Het gaat er ook om. dat mensen in hun kerkbezoek de kracht krijgen om tot daden te komen „als vruchten van het geloof", dat er iets doorgaat over Studio Sport van zon dag en de werksleur van maandag heen. Velen komen nooit in de kerk en zijn oprecht christen. Ze werken hard in een Vastenactie of werkgroep voor Chili, nemen deel aan gespreksgroepen, lezen thuis boeken en tijdschriften van een hoog gehalte. De vraag naar geestelijke lectuur is groter dan ooit. Op de halfjaarlijkse informatiebeurs „Vers voor de pers", waarin uitgevers hun nieuwe werk presenteren, kwam ik er verleden week van onder de in- druk: rijp en groen, geloof en pseu- do-geloof, echt en eng. Wat doen we met dergelijke niet-kerkgangers? Ze allereerst erkennen. En verder pro beren de signalen op te vangen waar om ze hebben afgehaakt. Buurtwerk De Gereformeerde Kerkbode van Rotterdam en omgeving interviewde de Rotterdamse wethouder Van der Ploeg over de taak van de kerk in de grote stad. Van der Ploeg: Wat mij verder opvalt, is dat mensen van de kerken zich niet geroepen voelen om in wijkorganen enz. op te treden; dat zij zich over het alge meen ook niet engageren met het werk van stadsvernieuwing door deel te nemen aan de projecten daar voor. Dat doen mensen, die nog linkser zijn dan de CPN. wel Ze vormen met elkaar zo'n 1 r> van de bevolking, maar die ultra-linkse so cialisten weten hun plaats in te ne men in buurt-, wijk- en actie-comités en daardoor cellen te bouwen. De kerkmensen laten in dit verband te veel verstek gaan. Dit klopt niet met het geloof. Vanuit het geloof moet je je m i. voor deze zaken interesseren. Salon-marxisten In Centraal Weekblad schrijft ds. J. Overduin over de CPN- sympathisanten en de Vrije Univer siteit: Natuurlijk wensen de idealisten en salon-marxisten geen Russisch com munisme. Natuurlijk met een men selijk gezicht. Natuurlijk hebben ze nobele motieven tenminste de be sten onder hen. Maar het zal niet baten. Hetzelfde historisch proces zal zich afspelen als in de dertiger en begin veertiger jaren en als in de Oostbloklanden. Eerst elke hulp ge bruiken en dan als het niet meer nodig is. aan de kant zetten. Het is verbijsterend dat de studentenpredi kanten de methoden van elke totali taire staat niet door hebben of niet erg vinden. De methoden van mante lorganisaties. van indringen en beïnvloeden van scholen, universi teiten. wetenschap, kunst. kerk. jeugdorganisaties enz. De methode van gebruik maken van idealisten op allerlei gebied, en van ontevredenen en van het scheppen van ontevre denheid. Zij worden even makkelijk gebruikt als straks aan de kant ge zet. De kampen, gevangenissen en psychiatrische inrichtingen openen zich ook voor hen, die toch commu nist willen zijn. namelijk communist zoals zij het droomden, maar zoals de werkelijkheid niet is. En wanneer de studentenpredikanten dit alles wél door hebben, dan wordt hun houding nog onbegrijpelijker. Ik vraag me af: wat bezielt toch deze studentenpredikanten? Zijn ze zo verblind? Zijn ze zo meegesleurd met het modieuze van het neo- marxisme? Interesseert het hun dan niet dat communisme a la Marx (en zoals wij dit in de praktijk overal zien» de godsdienst volkomen uitsluit? Groot-imam dr Abdel Halim Mf moed, rector van de universiteit Azhar te Caïro. heeft een Arabisi1 en een Engelse versie van een ff' over het leven van Mohammed a boden. De film zou afdoen aan 1' beeld van de profeet in de ogen v1 de gelovigen. De film „Mohammh' Gods profeet" is vorig jaar in Litr' en Marokko opgenomen. In de Ijj gelse versie vervullen Anth<£ Quinn en de Griekse actrice Ir( Papas de hoofdrollen. Ds. J. H. Donner r Op 82-jarige leeftijd is overleden) J. H. Donner Jzn., gereformeerd ritus-predikant te Apeldoorn Donner werd in 1923 predikant! Molenaarsgraaf en stond van lf tot zijn emeritaat in 1963 in Broe: Langedijk. th<L en Amsterdam Dr. J. R. M. van Brink, de voorzitter van de raad i bestuur van de AMRO-bank heef de aandeelhoudersvergadering zegd dat de wereldraad van kerl1 niet heeft geantwoord op de uitvo ge brief van april 1975. waarin AMRO-bank haar standpunt uite zette over de leningen die de b( verstrekt aan de Zuidafrlkaanse gering. Volgens ds. R. J. van der Veen. voorzitter van de groep Betalfl Antwoord heeft de wereldraad e ter wel degelijk een antwoord aan AMRO-bank gezonden. Het sch* ven van de wereldraad ging ech niet in op de argumenten, die AMRO-bank aanvoerde voor h 5 beleid. De wereldraad heeft een i eenzetting gegeven van de mait waarop en de reden waarom de 11 ken hebben opgeroepen geen ini teringen in Zuid-Afrika te doen De heer Van den Brink heeft giste t herhaald dat hij geen reden ziet w i rom hij de zakelijke betrekkin] j met Zuid-Afrika zou verbreken s dere banken in en buiten ons Ij doen hetzelfde en er bestaat g economische boycot van Zir Afrika, zei de bankier. Over het opzeggen van rekenin bij de AMRO-bank, waartoe Beta Antwoord heeft opgeroepen, zei 1 den Brink dat omstreeks twee h i| derd voornamelijk kleine rekel i gen zijn opgeheven, „wal op het t taal van twee miljoer rekenin vrijwel niets betekent". i De AMRO-topman zei dit de b; r bereid blijft met de wereldraad kerken en met de Nederlandse r c van kerken te praten over investe gen en andere financiële transac i "an de bank in Zuid-Afrika

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2