Egypte vraagt om Arabisch ingrijpen in Libanese strijd Boersma deelt visie CDA op collectieve uitgaven beslist niet Boeten Fiscus ontving drie miljard meer door betere controle PSV favoriet voor nieuwe landstitel f mann's L\ Wordt motor-bewust! Partijraad PvdA-Akkoord met plan bezuinigingen V88RWiIKiMBIWVAKAHtii met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Zogezegd Geruisarme motor ontwikkeld Twee raadsleden krijgen forse rekening thuis Moslems veroveren Hiltonhotel Engeland wil wel stoppen met bouw Concordes Ford: onderzoek van regering naar omkoperij Bromfietser dood NS-rechercheurs in Schiedam beschoten IN DEZE KRANT Bejaarde door rook gestikt r Het lijkt Trouw wel. Altijd op vangst uit Welkomstvoordeel rOuyy hoort bij u. Trouw 34e JAARGANG NR 9790 MAANDAG 29 MAART 1976 pagina 3 Iedere vrijdag nuttige wenken vcet een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel. 020-913456 (toestel 708). UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT ƒ14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO 23 00.12.574 -GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS f 0.50 Van een verslaggever AMSTERDAM In '75 zijn drie miljard extra aan belastin gen binnengekomen als gevolg van ingrijpen van de inspec ties van de directe belastingen en de rijksaccountantsdienst. Drie miljard dus boven het bedrag dat uit de aangiften zou zijn voortgevloeid. Dit heeft staatssecretaris Van Rooijen zaterdag gezegd in een uitzending van de actualiteitenru briek Brandpunt. De „winst" zag er als volgt uit: inkomstenbelas ting 1750 miljoen, loonbelasting 80 miljoen, omzetbelasting 400 miljoen en vennootschapsbe lasting 700 miljoen. De belastingdiensten hebben er dan ook stevig aan getrokken. Het controle-apparaat van de inspec ties is met ruim 400 man uitge breid. Nu gaat de regering ook de rijks accountantsdienst uitbreiden. In de komende jaren wil de staatsse cretaris bevorderen dat jaarlijks minstens 150 toekomstige accoun tants worden aangetrokken. De sterkte van de rijks- accountantsdienst zou daarmee (als je ook rekening houdt met het natuurlijke verloop), in enkele ja ren van 500 op 800 man kunnen worden gebracht. Andere kant De fiscus verwacht in totaal 4.350.000 aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting te zullen ont vangen. De heer Van Rooijen schat dat hierop ruim een miljoen terugbetalingen zullen volgen. Hij deelde verder mee, dat jaarlijks in ongeveer 300.000 gevallen een cor rectie op een ingediende aangifte wordt aangebracht die in het voor deel van de belastingplichtige is. Het CDA-program werd opgesteld door een werkgroep onder leiding van prof. Goudzwaard, partijgenoot van Boersma. Het twistpunt betreft het beslag dat de collectieve uitga ven leggen op het totale nationale inkomen. Dat beslag is thans rond 55 procent. Het steeg de afgelopen jaren „Kernwapens vormen een be wijs van wat voor troep we van onze samenleving gemaakt hebben". Staatssecretaris Kooij- mans op studiedag van het CDA Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen of mo tregen, het eerst in het noorden en westen van het land. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind, later op de dag ruimend naar west. Maximum-temperaturen van 8 graden Celsius in het noordwesten tot 12 gr. in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: enkele perioden met regen of motregen en in het algemeen veel wind. Morgen zon op: 06.20 onder: 19.10 maan op: 05.56 onder: 19.16 Ik hoorde hem echt niet de hoek om komen. PAPENDRECHT Twee raadsleden moeten hun ijver voor de gemeente bezuren met een rekening van 25.000 gulden. De beide raadsleden.de heren G. van de Graaf en G. van der Heiden, waren het niet eens met een renovatieplan voor de wijk Molenpolder, en hebben daarom een bureau uit Wasse naar opdracht gegeven een al ternatief plan te maken. Maar de Papendrechtse raad heeft dat alternatieve plan verwor pen, en zo bleef men met het probleem zitten wie de kosten van het ontworpen alternatie ve plan moesten dragen. De Papendrechtse raad meent dat de opdrachtgevers hiervoor moeten opdraaien. De gemeen te zal de rekening in elk geval niet voldoen. De raad vond het een onmogelijke situatie dat raadsleden zonder overleg indi vidueel opdrachten verstrek ken en daar de gemeente ver volgens voor willen laten beta len. De rekening gaat dus naar de beide initiatiefnemers. BEIROET (Reuter, UPI. AP) Egypte heeft gisteren de Ara bische staten gevraagd onmiddellijk in te grijpen in de burgeroor log in Libanon. Egypte's nationale veiligheidsraad heeft ver klaard dat dit de enige bijdrage kan zijn aan het behoud van de vrede. Aangenomen wordt dat de oproep van de raad bedoeld is om te voorko men dat er in Libanon een eenzijdige militaire interventie plaats vindt vanuit Syrié. Libanon is overigens zeer gevoelig voor de idee dat buiten landse troepen op zijn grondgebied komen. Het heeft zich al eerder tegen dergelijke voorstellen verzet tijdens bijeenkomsten van de Arabische Li ga en in de Verenigde Staten. Linkse Libanese moslem-troepen en Van onze sociaal-economische redactie DRONTEN ARP-minister Boersma (sociale zaken) is het niet tens met het ontwerp-program van het CDA wat betreft de bezuiniging op de collectieve uitgaven (overheid, sociale uitkerin gen). Volgens Boersma gaat het CDA-program te ver. Op Cyprus zijn gisteren zeshonderd vluchtelingen uit Libanon aangeko men. Het aantal dat tot nog toe op het eiland is gearriveerd bedraagt thans tweeduizend. De huisvestingsproble men zijn groot en daarom is een aan tal gezinnen ondergebracht in kam pen in Larnaca en Limassol. Van onze sportredactie AMSTERDAM Een opmerkelijk voetbalweekeinde heeft PSV plotseling als de grote favoriet voor een hernieuwd landskampioenschap naar voren geschoven. met rond 1,75 procent per jaar. Het kabinet wil de stijging voor de ko mende jaren terugdrukken tot 1 pro cent per jaar, de zogenaamde „1- procentsnorm" van Duisenberg. Vol gens het CDA-program is dat niet genoeg, en moet de groei van de ..druk" van de collectieve sector op de nationale economie worden inge toomd tot 0,7 procent per jaar. Ter vergelijking: de WD bepleit 0 pro cent drukgroei, wat dus betekent dat het beslag van de collectieve uitga ven op de totale economie ge handhaafd blijft op 55 procent, zodat de collectieve uitgaven nog slechts kunnen stijgen naar de mate waarin de totale economie groeit (naar ver wachting bedraagt die economische groei de komende jaren rond 3,5 pro cent per jaar). Niet grappig Op een jongerenbijeenkomst van de hout- en bouwbond CNV in Dronten zei Boersma zaterdag dat bij een groei beneden de 1-procentsnorm de werkgelegenheid in gevaar komt. „Het kost al moeite genoeg de drukstijging tot 1 procent beperkt te houden. Die operatie is niet zo grap pig. En als de vakbeweging dan ook nog zou komen met hogere looneisen, dan weet ik niet of het wel lukt". Voorzitter Van Commenee van de CNV-Bouwbond pleitte overigens wel voor verdergaande bezuinigingen dan volgens de 1-procentsnorm. Drs. Boersma ziet in arbeidstijdver korting een middel om de werkgele genheid beter te spreiden. „Maar dan moet men ook bereid zijn minder te verdienen", aldus de minister. Zijn indruk is dat jongeren daartoe vaak wel bereid zijn. LONDEN (Reuter. AP) Frankrijk en Engeland zullen vandaag in Pa rijs praten over de toekomst van hun omstreden prestige-yliegtujg, de Concorde. "Verwacht wordt dat dé Britten de Fransen zullen meedelen dat zij de produktie van de Concorde willen beëindigen als er voor 1978 geen bestellingen meer binnen zijn gekomen. De Britse pers berichtte zaterdag dat Engeland in feite al besloten had een eind te maken aan het geldver slindende Concorde-project. Het mi nisterie van industrie heeft echter laten weten dat er nog geen definitie ve beslissing is gevallen. Vast staat wel dat de Britse regering er niet voor voelt geld te blijven pompen in de produktie van de supersonische Concorde. Er zijn tot nu toe negen Concordes verkocht, vijf aan de Brit se luchtvaartmaatschappij British Airways en vier aan de Franse Air France. Verder heeft Iran belangstel ling getoond voor twee en China voor drie toestellen, maar deze beide landen hebben nog geen definitieve bestellingen geplaatst. Londen en Parijs hadden tot nu toe het voorne men eerst zestien Concordes te bou wen. „Met slechts negen van de zes tien toestellen verkocht, zien wij ons voor een probleem geplaatst," be kende een woordvoerder van het Britse ministerie van industrie. Dit wijst er op dat Engeland weinig heil ziet in voortzetting van de bouw van Concordes. WASHINGTON (UPI) President Gerald Ford van de Verenigde Staten zal een regeringscommissie instellen voor een onderzoek naar de omkooppraktijken van grote Ameri kaanse ondernemingen in het bui tenland. De commissie zal worden geleid door minister van handel Elli ot Richardson. De president zei dit op een bijeen komst in de staat Wisconsin waar hij op bezoek was in verband met zijn verkiezingscampagne. Hij zei dat een onderzoek van de kant van de regering nodig was nu bekend is ge worden dat Amerikaanse bedrijven vele miljoenen hebben uitgegeven om buitenlandse orders te krijgen. Deze feiten zijn boven water ge bracht door een commissie uit de Senaat. Wat nu precies de taak van de regeringscommissie zal zijn heeft de president nog niet bekend ge maakt. Hij noemde de omkoperijen „een ernstige zaak". Hij pleitte voor een internationale code voor grote transacties. SCHIJNDEL De 18-jarige Leo Heijnen uit Schijndel is gisteravond in zijn woonplaats bij een verkeers ongeluk omgekomen. Hij kwam met zijn bromfiets frontaal in botsing met een tegemoetkomende auto. Volgens de politie passeerde de jon gen een aantal fietsers en lette daar bij niet voldoende op het tegemoet komende verkeer. De Eindhovense formatie rekende kort voor het eerste treffen uit de halve finale van het toernooi om de Europa Cup tegen St. Etienne in het Amsterdamse Olympisch Stadion af met concurrent Ajax (1—3), terwijl ook Feyenoord (uit tegen NEC) en FC Twente (thuis tegen AZ'67)) een kostbaar punt verspeelden. Voor Feyenoord kwam daar daA nogteens bij. dat Willem van Ha: gom een kwartier voor het einde door scheidsrechter Gerrit Berrevoets van het veld werd gestuurd (foto). Van Hane- gem was reeds gewaarschuwd we gens „wangedrag" toen Berre voets NEC een strafschop toeken de en haalde vervolgens Marijnis- sen onderuit zonder de bedoeling de bal te speien. Van Hanegem zal zeker de eerstkomende wedstrijd (zondag tegen Ajax) missen. In tussen kijkt Ajax alweer vooruit. Zaterdagavond was Hennig Jen sen (Borussia Monchengladbach) in het stadion en sprak later ook over eventuele mogelijkheden om naar Amsterdam te komen. Zijn transferprijs (tussen de 2 en 3 mil joen) ligt evenwel veel te hoog. Het contract met Rinus Michels is voorts nog niet verlengd. SCHIEDAM Twee rechercheurs van de Nederlandse Spoorwegen zijn vrijdagavond bij het station in Schiedam beschoten. De mannen waren in hun auto bezig aan een routinecontrole van het spoorweg emplacement, toen zij een gepar keerde auto aantroffen. De twee in zittenden daarvan, vermoedelijk bui tenlanders, losten onmiddellijk daar- (ADVERTENT.a Voeg Wynn's aan de olie toe. Voor minder motor-slijtage, betere prestaties en extra bescherming. Wynn's neutraliseert schadelijke zuren. Uw garage weet alles van Wynn's. Imp.: Agar B.V., Pr. Mauritslaan 104, Den Haag. Tel. (070) 546100 Palestijnse commando's hebben gis teravond twee verdiepingen van het 17 etages hoge Hiltonhotel in de Li banese hoofdstad Beiroet veroverd op de rechtse falangisten. Het hotel is een zeer strategisch punt langs de kust en ligt op de route naar de haven en het door de falangisten bezette oostelijke deel van de stad. Ook twee hotels naast het Hilton zijn door de moslemtroepen veroverd. De strijdende legers in en rond Bei roet bestookten elkaar ook gisteren met raketten, mortieren en machine geweren. De gevechten vertoonden het gebruikelijke beeld dat falangis- tische troepen, die op de hand van president Franjiehzijn, proberen zijn val te voorkomen. Rechtse politieke en religieuze leiders hebben opgeroe pen tot een bestand maar de te genstanders van Franjieh schijnen vastbesloten te zijn door de vechten tot een positie is bereikt om voor waarden te stellen van een militair overwicht. Besprekingen De sleutel voor een mogelijk bestand ligt bij de progressieve socialistische leider Kamal Joemblatt. De lange besnorde voorman van het linkse bondgenootschap heeft zaterdag in Damascus zeven en een half uur be sprekingen gevoerd met de Syrische president Assad. Deze wil zijn bemid delingspogingen in Libanon nog niet opgeven. Het doorgaans goedinge- lichte linkse dagblad As-Safir heeft gisteren gemeld dat de twee een ak koord van zes punten hebben opge steld. Onderdelen daarvan zijn een oproep tot een bestand, het vertrek van Franjieh als president en de on middellijke verkiezing van een opvol ger. Volgens politieke kringen echter heeft de bijeenkomst slechts geleid tot een dooi in de koele relaties tus sen Joemblatt en Assad. Assad heeft zich tot nu toe steeds verzet tegen pogingen Franjieh met geweld te ver drijven. Joemblatt zou hebben vol hard in het standpunt dat Franjieh zo snel mogelijk moet verdwijnen en dat pas daarna over een bestand kan worden gepraat. Assad zou eerst een bestand willen. „Als je geen lijd meer hebt om na te denken ben je al dood voordat ie in de kist ligt.'' Tot deze karakteristieke uitspraak kwam de restaurateur- kunstschilder Jelle Otter in het ge sprek dat Fred Lammers in het Gel derse Voorst met hem had. Jelle Otter is de man die vecht voor het behoud van de historische muurschilderingen die de laatste ti|d in tal van oude kerken te voorschip komen omdat het. zoals hij ze ty peert. „voetafdrukken zijn van de gelovigen in het verleden "Het ge sprek met Jelle Otter is op pagina 6 afgedrukt Binnenland Strijder tegen vogelmoord, Ernst Bartels, overleden. 4 Buitenland Twee burgers in Argentijns kabinet5 Rus daagt senator uit5 Kerk Encycliek kost kerk in VS een miljard dollar2 Zwarte gereformeerden te gen de wet op het terrorisme..:2 Kunst Liane Isakadze ingetogen soliste7 Een passieconcert voor fijnproevers7 l eters Khrifven KAMPEN - Bij een felle brand op de benedenverdieping van een huis aan de Groenestraat, die zaterdag morgen rond half acht werd ontdekt, is de 75-jarige alleenwonende Kam penaar W. W. van Enk door rookver- stikking om het leven gekomen. De benedenverdieping brandde geheel uit. De bejaarde bewoner werd in bed aangetroffen op de slaapkamer. na een schot uit een geweer en sloe gen op de vlucht. Eén van de NS-mannen zette de ach tervolging in en werd toen nogmaals beschoten. Op de grens van Schie dam en Rotterdam werden de vluch ters klemgereden door de Rotter damse politie. Zij sprongen uit hun auto en slaagden erin te voet te ontkomen. De fiscus haalt drie miljard meer binnen door de mazen van het net kleiner te maken. Wij houden u van dat fiscale boetwerk op de hoogte, want met geld kan men gaten vullen, maar met gaten ook geld. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag. O 4 fraaie zwartlederen onderzetter* mei zilver bedrukte ouderwetse loromo- liefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, dc keuken of waar dan ook O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijg* een welkomst-voordeel. Hij betaalt ma twee weken gratis ter kennismaking de krant ie hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn Srhrijf op de open envelop Trouw/Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1