éectoett Gehuwde vrouw die wil werken helpen' Controle-apparaat nodig tegen misbruiken van sociale verzekeringen Venco de postgiro Minister blijft bij studentenstop nieuwe part-time lerarenopleiding DUJARDIN Venco r Koppeling van de AOW aan het minimumloon moet blijven bestaan NIEUW-ENGELAND Tweede voorzitter van het CNV: IEDER FRANS POSTKANTOOR GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAART ZOO FRANC Nederlandse federatie bejaardenbeleid: da's makkelijk, ook in FVankrijk r\uceca wéjzeyt, Actie voor boycot van Chileens fruit Jongeren over CDA sterklasse drop IlsmaHen Boersma wil parttime werk stimuleren Post duurder op 1 april Rapport: overheid kan er heel wat aan doen Part-time werk meer waarderen P VRIJDAG 26 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (Advertentie) Van onze sociaal-economische redactie WIERDEN Het misbruik van de sociale verzekeringen vraagt om een algemene versterking van de controle-apparaten van de uitvoeringsorganen en om een uitbreiding van het aantal be ambten met opsporingsbevoegdheid. Bovendien is een straffer Illusie vervolgingsbeleid door justitie nodig. zen stelling en een kwalijke vorm van verdachtmaking," zei hij. Deze aanbevelingen deed de tweede voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer L. de Graaf gisteravond op een gemeenschappe lijke vergadering van de besturen bonden van het CNV, NKV en het NW in Wierden. De Graaf, de sociale verzekeringsdes- kundige van het' CNV, voegde hier onmiddellijk.aan toe dat een strenge re aanpak niet mag ontaarden in een heksenjacht en niet mag leiden tot een kwetsende, mensonwaardige be handeling van zieken en werklozen. Maar anderzijds is er voor de vakbe weging geen enkele reden om solidair te zijn met hen die misbruik maken van de sociale verzekeringen. Aller belang „Daarom is het geen verraad als men iemand „aanbrengt" van wie men weet dat hij de zaak oplicht. Bestrij ding en verspilling van misbruik en van verkeerd gebruik van sociale voorzieningen is een middel om het hele stelsel van sociale zekerheid te beschermen. Als daar strenge maat regelen voor nodig zijn, is dat in ons aller belang", aldus De Graaf. Vakbeweging en politieke partijen zullen volgens hem het uiterste moe ten doen om ons stelsel van sociale voorzieningen zo goed mogelijk in stand te houden. „Het levenspeil van grote bevolkingsgroepen, die toch al mondjesmaat kunnen rondkomen, is daarvan afhankelijk. Zij hebben recht op onze solidariteit. Maar die solidariteit kan alleen gelden voor mensen die het echt nodig hebben", aldus de CNV-bestuurder. Sterke verhalen Hij wees erop dat niemand weet hoe groot de omvang is van misbruik en rt oneigenlijk gebruik van de sociale verzekering. „Er zijn heel sterke ver- halen in omloop, maar wanneer men ze onderzoekt, blijken ze vaak schro melijk overdreven of zelfs geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Vaak zijn ze t ook afkomstig van mensen die de sociale verzekeringen geen goed hart toedragen en elk geval van misbruik aangrijpen om alle trekkers van uit keringen zwart te maken." In dit verband rekende De Graaf voor dat de totale uitgaven in de sector sociale zekerheid verzeke- De heer L. de Graaf, tweede voorzitter van het CNV ringen, voorzieningen en pensioenen voor 1976 kunnen worden ge raamd op ruim 64 miljard gulden. Van dit bedrag wordt ongeveer 20 miljard besteed aan pensioenen voor bejaarden, weduwen en wezen en 19 miljard aan geneeskundige verzor ging en kinderbijslagen. Van misbruik in deze sectoren kan nage noeg geen sprake zijn. zodat ruim 39 miljard ofwel 60 procent buiten be schouwing blijft. Het. probleem gebied beperkt zich derhalve tot ge vallen van ziekte, langdurig onge- schikten en werkloosheid. Maar ook in deze sectoren gaat het om uitzon deringen. In de periode 1970 tot en met 1975 werden jaarlijks gemiddeld 669 gevallen van fraude-WW ge constateerd. ofwel een kwart tot een half procent van het totaal aantal WW-trekkers. Hogere percentages kunnen volgens De Graaf niet wor den waargemaakt. Hij gaf wel toe dat de werkelijke fraude omvangrij ker kan zijn dan de geconstateerde fraude. „Wie dat zou ontkennen loopt met oogkleppen op." Maar hij noemde het evenzeer onjuist te be weren dat de geconstateerde geval len een topje van de ijsberg te zien zouden geven. „Dat is een onbewe- Aangezien de CNV-bestuurder het een illusie vindt te denken dat het mogelijk is het misbruik van de soci ale voorzieningen geheel uit te ban nen. bepleitte hij een aantal gerichte maatregelen, die nooit het karakter van een heksenjacht mogen krijgen. Zo dacht hij aan een centralisatie van opsporing van strafbare feiten door de oprichting van een bijzonde re opsporingsdienst. Hierbij kan worden gedacht aan een dienst die vergelijkbaar is met de Economische Controle Dienst, de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst of met de Loontechnische Dienst. Ook be val hij een versnelling van de straf vervolging bij ernstige overtredin gen en een verbetering van de sa menwerking tussen uitvoeringsorga nen en justitie aan. Daarnaast zou overwogen kunnen worden de werkbriefjes voor de werkloos heidswet op verschillende tijden wisselende dagen te laten inle veren. Tenslotte noemde hij het doen van een beroep op het publiek om geval len van misbruik te melden. „Door bestrijding van misbruik en ver keerd gebruik kunnen we onnodige uitgaven voorkomen, aldus De Graaf. Dat is temeer gewenst nu de economische situatie het noodzake lijk maakt om de automatische groei van de uitgaven af te remmen. Dat afremmen is al erg genoeg. Het zal tot gevolg hebben dat hier en daar pijnlijk moet worden gesneden." Het is volgens hem een algemeen belang verspilling en misbruik tegen te gaan zoals het ook nodig is klakkelo ze verhalen over misbruik te be strijden. (Advertentie) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid heeft ernstige bezwaren tegen de mogelijke ontkoppeling van de AOW-uitkering en het minimumloon. De AOW kan alleen het karakter van een vaste basisvoorziening voor iedereen houden als die koppeling blijft bestaan, aldus de federatie. Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met de gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen. U hoeft dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven. Zo doet u er langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er 'ns naar. De federatie zegt dat in een zojuist gepubliceerd beleidsprogramma voor de bejaardenzorg in Nederland. Het programma is aangeboden aan de Tweede Kamer en aan de be windslieden die zich met bejaar- denproblematiek bezighouden. Het programma geeft ook commen taar op de nota bejaardenbeleid, die maandag zal worden besproken in de bijzondere Tweede Kamercommis sie. Daarbij zullen minister Van Doom (CRM), de staatssecretarissen Van Dam (volkshuisvesting), Hendriks (volksgezondheid) en Meij er (CRM) aanwezig zijn. De federatie stelt in haar beleidsprogramma tal van maatregelen en activiteiten voor. Deze zijn onder meer: Er moet een verplichte aanvullen de pensioenregeling komen voor de gehele beroepsbevolking die meer dan het minimumloon verdient, De financiering van een verblijf in een verzorgingstehuis moet zodanig zijn dat de bewoners wat geld over houden in plaats van zakgeld te ont vangen, Het streven van de overheid dat Ln 1985 een kwart van de bejaarden een speciaal voor hen geschikte woning moet hebben is een minimum-eis. Minder hoogbouw Hoogbouw van bejaardentehuizen en serviceflats moet zoveel mogelijk beperkt worden, Het bestuur van bejaardeninstel lingen moet flink gedemocratiseerd worden. De instellingen voor gezinszorg moeten worden uitgebreid om in de stijgende behoefte aan hulp te voor zien, Het algemene preventief genees kundig onderzoek voor bejaarden moet zoveel mogelijk bevorderd wor den; huisartsen moeten vaker routi ne-onderzoeken verrichten. Stervensbegeleiding Er moet een onderzoek komen naar betere methoden van stervens begeleiding en naar consequenties daarvan. Tenslotte pleit de federatie voor be tere voorlichting over het ouder wor den. Die informatie zou in de leerpro gramma's van de scholen moeten worden ingebouwd. (Advertentie) VAN WENNEKER •n METZLER- bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM Vanmorgen zullen het Chili-comité Nederland, de werkgroep Chili van de stichting ont wikkelingssamenwerking vakbewe ging en de Chileense vakcentrale CUT een actie organiseren rond de aankomst van het schip MS Holsten- stein in de Nieuwe Waterweg en Rot terdam. Dit schip is met een lading peren uit Chili naar Nederland on derweg. In een verklaring roepen de drie orga nisaties de Nederlandse bevolking op „het met bloed besmeurde Chileense fruit" niet te kopen. De organisaties zeggen dat de Chileense export naar Nederland sinds de staatsgreep ver vijfvoudigd is. Een belangrijk deel van deze export wordt volgens hen ingenomen door fruit. „Deze export is gunstig voor de grote fruittelers en de junta, maar komt niet ten goede aan de Chileense be volking. Het fruit is voor henzelf on betaalbaar geworden," aldus de ver klaring. Deze werd mee ondertekend door de Chileense politieke partijen in Nederland. Wim Kok, Anton Constandse, André van der Louw, Sicco Mansholt, de fracties van PSP en PPR in de Tweede Kamer, de fractie in de Tweede Kamer en het partijbestuur van de PvdA, de katho lieke werkende jongeren, het NW- jongerencontact, de landelijke ver eniging wereldwinkels en de vereni ging dienstweigeraars. AMERSFOORT Zaterdag om tien uur spreekt in hotel Monopole te Amersfoort het oud-Tweede- Kamerlid drs. A. Schouten op een openbare vergadering van het Refor matorisch politiek jongerencontact over de jongste ontwikkelingen met het CDA Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade houdt ondanks de kritiek vanuit de Tweede Kamer vast aan een studentenstop voor de nieuwe part-time lerarenopleiding. Hij is wel bereid de datum waarop deze opleidingen beginnen en waarop de MO-opleidingen worden afgebouwd te verschuiven van 1977 tot 1978. Verder uitstel tot bijvoorbeeld 1980 vindt de minister onverantwoord, onder andere omdat de bestaande dag- en avondopleiding dan te ver uit elkaar groeien. Op dit moment zijn er ongeveer 25000 avondstudenten die voor een MO- of LO-acte studeren. Minister Van Ke menade wil voorlopig het aantal avondstudenten aan nieuwe leraren opleidingen beperken tot elfduizend. Het aantal eerstejaarsstudenten wil hij terug brengen van 9000 tot 2500. Als troost hield hij de Tweede Kamer voor. dat er ook nog nieuwe parttime algemene opleidingen komen voor mensen die geen leraar willen wor den. Ook zouden de instituten voor de lerarenopleidingen vrij zijn iets meer avondstudenten toe te laten, als de dagopleiding daar niet teveel onder lijdt. Een argument voor de studentenstop is de duurte van de opleiding. Een avondstudent van de oude opleiding kost gemiddeld 1500 gulden per jaar, een nieuwe student meer dan twee maal zoveel. Doordat de studie twee maal zo lang duurt zijn de totale kosten per student meer dan vier maal zo groot. Een ander argument voor de studentenstop is dat ook de dagopleidingen een stop kennen en er bij open toelating tot de avondstu die scheve verhoudingen ontstaan. Uitstel gevraagd De meerderheid van de Tweede Ka mer maakte gisteren bezwaar tegen het plan van minister Van Kemenade om in 1977 te beginnen met een nieu we part-time lerarenopleiding en met een gelijktijdige afbouw van de oude MO-a-opleiding. De heer Evenhuis (VVD) noemde het door minister Van Kemenade gekozen tijdstip onaan vaardbaar, gezien de vele onzekerhe den die nog bestaan. De confessione le fracties vroegen eveneens om uitstel, het liefst tot ongeveer 1980. De heer Konings (PvdA) drong er wel bij de Kamer op aan zich aan een duidelijke termijn te binden, opdat de docenten en de studenten niet opnieuw in onzekerheid worden gelaten. Zeer ongerust waren de meeste frac ties over het instellen van een stu dentenstop voor de nieuwe opleidin gen. Deze nieuwe opleiding zal zoals gezegd per student ruim vier maal zoveel kosten als de huidige oplei ding. Als de financiële middelen ge lijk blijven betekent dit een dras tische inkrimping van het aantal avondstudenten. De oude MO- opleidingen hebben al een eeuw lang een zeer ruim toelatingsbeleid ge- (Advertentie) GEMENGDE DROP van alles het lekkerste, voor de ware droplielhebbers. Verschillende aparte smaken vriendschappelijk bi| elkaar U hoelt maar toe te tasten kend. Dat zou nu veranderen als de minister de toelating ging afstem men op de financiële middelen en op de toekomstige arbeidsmarkt. Een belangrijk deel van de Kamer vindt vooral dat laatste principieel onjuist. Zorgen hadden de Kamerleden ook over de regionale spreiding. Als de part-time lerarenopleiding in tien plaatsen wordt geconcentreeerd (na melijk bij de zeven bestaande insti tuten en bij drie dependances in Limburg, Overijssel en Zeeland) blij ven grote delen van het land van dit avondonderwijs verstoken. In Em- men bijvoorbeeld bestaan nu nog 24 verschillende avondcursussen. Straks zal de avondstudent uit Em- men meer dan zestig kilometer moe ten reizen naar Zwolle of Groningen, zei de heer Evenhuis. De heer Ko nings (PvdA) vroeg om een derde part-time-opleiding voor leraren in de technische vakken, behalve in Delft en Eindhoven ook in Twente. De sprekers van AR. CH en KVP vroegen opnieuw om koppeling van de dependances in Zwolle en Lim burg aan de protestantse leergangen in Amsterdam en aan de katholieke leergangen in Tilburg. Pedagogiek De heer Hermes (KVP) vroeg zich af hoe de minister een avondstudent gelijktijdig voor twee vakken wil la ten studeren. Op z'n minst zou het gewenst zijn dat het hoofdvak na ongeveer vier jaar kan worden afge sloten, zodat het vijfde en zesde stu diejaar aan het tweede vak besteed kunnen worden. Na vier jaar zou dan alvast een onvolledige bevoegdheid gegeven kunnen worden. De heer Hermes (KVP) vond de erva ring met de nieuwe dagopleiding voor leraren, die sinds 1970 bestaat, nog te gebrekkig om er reeds nu een avondopleiding aan te verbinden. Omstreeks 1980 weten we misschien of de nieuwe opleidingen voldoen, dan kunnen deze in een nieuwe wet geregeld worden, en dan is het vroeg genoeg om met de nieuwe avondop leiding te beginnen. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken wil stimuleren dat overheidsdiensten met gesubsidi eerde instellingen meer gaan werken met part-time banen en tweelingba- nen. De minister ziet hierin een mo gelijkheid om iets te doen tegen de toenemende jeugdwerkloosheid. Boersma gaat ook overleggen met gemeentebesturen over de mogelijk heid om werkloze jongeren in te schakelen als vrijwilliger bij allerlei vormen van welzijnswerk, om leeg loop tegen te gaan. Nu dreigen ge meentelijke sociale diensten soms met intrekking van de werkloos heidsuitkering als een jonge werklo ze vrijwillerswerk verricht. Deze zaken kwamen gisteren onder meer aan de orde in een vergadering van een Kamercommissie met de ministers Boersma en Van Kemena de van Onderwijs over de jeugdwer kloosheid. Boersma schat dat één op de vier schoolverlaters komende zo mer zo goed als zeker geen baan zal vinden, ook niet na verloop van eni ge tijd. In het begin van de week hadden de ministers een notitie over de jeugdwerkloosheid naar de Twee de Kamer gestuurd. De notitie viel bij de Kamercommissie nogal tegen, omdat er nauwelijks nieuwe maatre gelen in staan. Volgens één van de commissieleden heerste ook in de vergadering van gisteren een sfeer van machteloosheid bij de commis sie tegenover het probleem van de jeugdwerkloosheid. DEN HAAG De regering wil het onderwijsplanbureau en de stichting leerplanontwikkeling vestigen in En schede. Aanvankelijk zouden beide instituten in Nieuwegein bij Utrecht komen. Vanuit de Tweede Kamer was echter gevraagd om een vesti ging in het oosten of zuiden van het land vanwege de spreiding van de werkgelegenheid. Beide instelüngen zorgen voor honderd arbeids plaatsen. De directeur van de stich ting planontwikkeling had gedreigd met aftreden als de stichting in Em- men zou worden ondergebracht. d DEN HAAG Dezer dagen zijn bij postkantoren de lichtgrijze postbladen te koop, die vanaf 1 april 3 RITA ,ïk heb die foto er vast uitge- nipt." in het binnenlandse verkeer als brief verzonden kunnen worden tegen het huidige briefporttarief van 50 cent. Een gewone brief verzenden gaat dan 55 cent kosten. Nieuw is ook de invoering van een drukwerkkaart, die goedkoper zal zijn dan de drukwerken die in een envelop zijn gestoken. De druk werkkaart gaat 40 cent kosten, ge woon drukwerk 45 cent. Brieven van 20-50 gram zullen na 1 april een postzegel van 1,10 moeten hebben, van 50-100 gram 1.60 en van 100-250 gram 2.10 (daarboven geldt het pakjestarief, oplopend tot zes gulden. Boven 3 kilogram kan men alleenfrankeren volgens postpakkettarief, tot 12). De tarieven voor het buitenland gaan mee omhoog (brief tot 20 gram naar Suriname, België, Luxemburg. West-Duitsland. Frankrijk en Italië 0,55. naar andere landen 0.75). Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Wanneer wij ervan uitgaan, dat de komende jaren steeds meer getrouwde vrouwen buitenshuis zullen willen werken, zou het te overwegen zijn of de overheid hierbij de helpende hand zou moeten bieden door het scheppen van voorwaarden, die het de vrouw gemakkelijker maken deze wens te verwezen lijken. De overheid heeft, wanneer zij hiertoe zou besluiten, verschillende mogelijkheden: soms heel directe, soms indirecte. Een heel direct middel zou zijn de invoering van een anti-discriminatie-wetgeving (om gelijke concurrentie positie te scheppen voor mannen en vrouwen)." Amsterdam Rotterdam Eindhoven Koningsplein Korte Hoogstraat Rechtestraat Aldus het rapport „Emanci patie van de vrouw" van de Voorlopige Wetenschappelijk Raad voor het Regeringsbe leid. Een tweede, concrete moge lijkheid, die de overheid zou kunnen scheppen, zou een eerlijke verdeling van het be schikbare werk zijn, wanneer de werkgelegenheid zich in de toekomst onvoldoende zou uitbreiden. Veel indirecter. maar op den duur minstens zo doeltref fend. zou zijn het stellen van voorwaarden aan het onder wijs. dat niet meer zou mogen opvoeden tot star rolgedrag. „De overheid.zou eisen kun nen stellen aan de inhoud van examenvakken: zo kan van eindexamen-kandidaten van pedagogische academies ken nis worden geëist over de rol verdeling tussen man en vrouw, het emancipatiestre ven en dergelijke. Verder zou het onderwijs aan scholen met veel meisjes kunnen wor den geïntensiveerd en zou door middel van compensa tieprogramma's bereikt kun nen worden dat meisjes een hoger onderwijsniveau beha len. Ook zou de overheid al lerlei vormen van kinderop vang kunnen organiseren. waardoor de huisvrouw de mogelijkheid krijgt toch (een deel van de dag) buitenshuis te gaan werken. Hierbij denkt men aan vor men van kinderopvang, die door de ouders het meest op prijs worden gesteld, zoals „dagouders", tevens de een voudigste en goedkodpste vorm van kinderopvang. Een andere mogelijkheid is de sti mulering van kinderdagver blijven, die. willen ze voldoen aan de eisen van ouders, wel klein van omvang zullen moe ten blijven. Verder menen de samenstel lers van het rapport, dat de overheid ook best eens wat zou kunnen doen aan een gro tere waardering van het part time werk, dat op het ogenblik bij heel wat werkge vers nog een slechte naam heeft. De overheid zou eens kunnen wijzen op de voorde len van dit werk. Aantoonba re meerkosten, die aan part time-arbeid verbonden zou den zijn. zouden door de over heid (tijdelijk) kunnen wor den opgevangen. De overheid zou trouwens part-time werk op de eigen departementen op veel grotere schaal moge lijk moeten maken, aldus het rapport. Wanneer de vraag naar wer kende vrouwen aanzienlijk achter zou blijven bij het aan bod. zal het regeringsbeleid gericht moeten zijn op het vinden van nieuw werk en het scheppen van werkgelegen heid. daar waar dat nodig is. De samenstellers van het rap port verwachten in de toe komst verder een stuk „ver vrouwelijking" van de maat schappij. waarmee zij bedoe len dat er meer waardering zal komen voor een aantal, tot nu toe steeds alleen aan vrouwen toegeschreven ei genschappen: affectieve ont plooiing. grotere onderlinge samenwerking, meer aan dacht voor de mens. minder voor de concurrentie. Deze ei genschappen zullen meer dan tot nu toe gebeurd is. een plaats krijgen in de „mannen maatschappij." Nog een paar toekomstver wachtingen. die in het rap port staan: de mensen zullen nog meer en nog jonger trou wen (maar ook meer schei den» het kindertal zal kleiner worden (soms zuller er bewust helemaal geen kinderen ko men) waardoor de getrouwde vrouw op steeds jongere leef tijd weer terug zal komen in het arbeidsproces. „Eigen" terrein Vooralsnog zullen haar activi teiten buitenshuis voorname lijk betrekking hebben op specifieke „vrouwelijke ar beid" (arbeid, die weinig sta tus verschaft en dus niet aan trekkelijk is voor mannen). Zolang de vrouwen zich op dit terrein zullen blijven bewe gen. is er geen vuiltje aan de lucht, maar wagen ze zich op het terrein, waar meer carriè re te maken valt. dan komen er moeilijkheden met de man Kortom: er zal de komende jaren wel het een en ander veranderen, mar wanneer de vrouw voor deze veranderin gen alleen op zichzelf zal zijn aangewezen, redt ze het niet. Alleen met overheidshulp zal zij zich een betere plaats op de arbeidsmarkt kunnen ver overen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3