Sam Buti botst op blanke kerkleider Dan hoor je het ook eens van een ander Opnieuw confrontatie in bisdom Roermond Vandaag En van de drie was er één hervormd ■r REÜNIE VOORBIJGANGER Conferenties VRIJDAG 26 MAART 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTE 1 door A. J. Klei Van de week werd ik opgebeld door iemand die te kennen gal. her vormd en rood te zijn. Een combi natie die. naar we allen weten, sinds de doorbraak vaker voorkomt. Maar deze rooie hervormde doet nog meer dan tot de vaderlandse kerk behoren en Den Uyl stemmen: hij kent zeer veel gereformeerden. Dit laatste deelde hij me niet zon der reden mee Hij had in de krant gelezen dat naar mijn mening de doorsnee gereformeerde met zozeer van slag raakt door theologische opvattingen waarover een synode zich het hoofd breekt als wel door een vreemde wijs in het liedboek of een onprettig aanvangsuur van de kerkdienst. Welnu, mijn lezer had een paar jaar terug proefondervin delijk vastgesteld dat de meeste gereformeerden totaal geen weet hebben van wat zich in synodale contreien afspeelt In de periode dat dominee Kruys- wijk al geruime tijd de 'scepter zwaaide over het hoogeerwaard ge- Dr. A. Kruyswijk reformeerd gezelschap, had hij zo langs zijn neus weg aan welgeteld vijfentwintig gereformeerde zusters en broeders in zijn omgeving ge vraagd: zeg. hoe heet de voorzitter van jullie synode ook al weer? Een entwintig van de ondervraagden hadden er geen flauw benul van. nummer twee-en-twintig begon aar zelend met: ..Kruisinga of zoiets0" en liet het toen ook afwe ten. Slechts drie personen kwamen dapper voor de dag met de naam van dominee Kruyswijk en van die drie. aldus mijn zegsman, bleek er één nog hervormd te zijn ook! Ik geef dit niet door om te laten merken dat ik er met mijn bewering heus niet zo ver naast zat. maar om het volgende. Iemand sprak me aan over de opmerking die ik in de krant van woensdag in een bepaald verband maakte, namelijk dat ik er best kon inkomen wanneer iemand in Assen er niet tuk op is om zijn protestants-christelijke school ver anderd te zien worden in een ge mengd protestants-katholieke schooi. Of ik soms wat tegen katho lieken had? Ik kan met de hand op mijn hart verklaren dat ik dit geenszins heb. Mijn aardigste collega's zijn rooms en willen dat in de regel nog wel weten ook. en ik zóu er niet het minste bezwaar tegen hebben met hen in de klas te zitten. Maar bij mij speelde op de achtergrond weer de gemiddelde kerkmens mee. die met meer of mindere animo zijn eigen kerkelijke gang gaat. Andere ker ken en leden van andere kerken komen als zodanig niet in zijn ge zichtsveld. Nog maar kort geleden citeerden wij in de maandagse rubriek ..Uit de kerkbladen" een doopsgezinde do minee Hij had voor de radio ge preekt en daarna een brief van een luisteraar gekregen die verbaasd was dat ook doopsgezinden uit de bijbel lazen. En zo zijn er genoeg protestanten, in en buiten Assen, die met enige griezeling aan room sen denken. De brandstapels roken weliswaar niet meer. maar de paus is er nog altijd en dan straks zeker een roomse onderwijzer die het Ave Maria er bij onze kinderen wil inha meren. dank je feestelijk Ik zeg niet dat het leuk is dat het doorsnee kerklid weinig op de hoog te is van en niet of nauwelijks mee leeft met wat er gaande is op oecu menisch en theologisch gebied, maar je moet er wel rekening mee houden en dat doorsnee kerklid niet direct bestraffend toespreken of ander uiterste over de bol aaien. JOHANNESBURG De scriba van de zwarte Nederduits gereformeerde kerk, in Zuid-Afrika, ds Sam Buti heeft een scherpe reactie gegeven op de afwijzing door de assessor van de blanke NG-kerk. dr J. D. Vorster, op het voorstel van de zwarte kerk om te komen tot een verenigde Nederduitse gereformeerde kerk in Zuid-Afrika. Voor de diakonale gemeente heeft de GENERALE DIAKONALE RAAD der Nederlandse Hervormde Kerk diverse uitgaven beschikbaar. Een algemene oriëntatie biedt De gemeente en haar diakonaat doords. D.J. Karres Voor nieuwe lidmaten: De handen van de kerk (10e druk) door prof. dr. G. van Leeuwen Voor nieuwe echtparen Samen voor anderen door prof. dr. G. van Leeuwen Over het diakonale aspect van de eredienst: Diakonaat en eredienst Actuele informatie over het diakonaat biedt het maandblad Diakonia 120.-- p.j. In het maartnummer: artikelen over Paaskaar- ten van de hervormde kerk; Kerstkaarten van Amnesty International; Dienstverlening op de Veluwe; "Nieuwe levensstijl" in Deventer; Het verzorgingstehuis in discussie; Wat is dienen? Het Themanummer van maart 1975 Vooroordeel en discriminatie f 2.50 is nog steeds verkrijgbaar. Projectenboekje Sectie Internationale Hulpverlening 1976 1.50 Meer informatie en bestellingen bij: Generale Diakonale Raad. Postbus 14100, Maliesingel 26, Utrecht, giro 8685. Mgr. Gijsen Tot deze eenheid had Buti's kerk kortgeleden opgeroepen. Vorster heeft dit voorstel nu afgewezen om dat het eenheidsstreven zijns inziens verweven is met vrijzinnigheid en communisme. In een vergadering, ge organiseerd door het Zuidafrikaan.se bureau voor rassenverhoudingen in Durban zei Vorster: ..Elke kerk heeft het van God gegeven recht op haar eigen manier de Heer te dienen. Vrij zinnigen en communisten hebben dit aangevochten en hebben dit onder werp zomaar in onze schoot gewor pen. maar het is een kunstmatige zandstorm." Volgens Vorster is de eenheid van de kerk gebaseerd op geestelijke eenheid, niet op orga nische eenheid. De blanke kerkleider zei dat dat bovendien onpraktisch zou zijn. een synode te hebben voor alle vier NG-kerken die nu nog op raciale gronden gescheiden zijn ..Dat zou een aanval zijn op de identiteit van onze kerken en bovendien zou zo n synode wel eens tot de conclusie kunnen komen dat de apartheid on christelijk is. hetgeen mijn beginse len geweld zou aandoen." Ds Buti heeft in reactie de vraag opgeworpen of raciaal geïntegreerde kerken dan vrijzinnig of communis tisch zijn. zoals Vorster suggereerde. Buti stelde Vorsters visie naast het gebed van Christus „dat zij allen een zijn" en vroeg zich af of Vorsters ideeën overeenkomen met de rest van de NG-kerk. Bedoelt dr Vorster te zeggen dat Christus een vrijzinnige of een communist was? Buti riep Vorster op de woorden vrijzinnig en communistisch niet voor elk ding te gebruiken, waar de blanke kerkleider tegen is. Het gebruik te pas en te onpas van deze woorden heeft in Zuid-Afrika al tot veel verwarring geleid, aldus Buti. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij' publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Dienstweigering (2) Ger Pouws hongerstaking brengt ons. Nederlanders, tot een crisis, een oordeel over onszelf. Het lijkt me onmogelijk dat een pacifist niet zou opkomen voor Ger Pouws vrijlating Wie zulk opkomen onbarmhartig noemt omdat het Ger Pouw stijft in onjuist gedrag, weigert de schuld te zoeken bij zich zelf Immers het is de Nederlandse staat, belichaamd in de overheid, die met zijn wetgeving eist dat een opleiding in efficiënt doden wordt gevolgd Daarbij Jehovagetui gen en theologische studenten vrij stellend van elke dienst. Is Oer Pouw alleen slachtoffer of brengt hij te vens een offer? Hij doet n.b. voor de krijgsraad een beroep op Tolstoi, en Tolstoi beriep zich op de bergrede. Baarn Dies lleitmeijer CPN-sympathie (9) Graag wil ik adhesie betuigen aan Dirk Veenstra Dzn. uit Amsterdam met zijn stukje over christen- socialisten en christen-communisten. (TROUW 22 maart). MogeUjk stelt hij de zaken wat zwart-wit. maar deze dingen moeten nodig worden gezegd, opdat ze gehoord worden in kringen van het christelijk onderwijs, waar men veelal nog leeft in de sfeer van ..God and my country" en mensen in gewetensnood brengt door ze de ruimt* van denken niet te gunnen. Ik ben voorstander van christelijk on derwijs. zéker op de basis-school, en geen communist, en zou willen dat op onze universiteiten en scholen in de eerste plaats uit het Evangelie van genade, gerechtigheid en vrede wordt geleefd en geleerd, en minder op grond van dogmatiek en politiek. Vroeger moesten we geloven in God. Nederland en Oranje, (dat drievoudig snoer, weet U nog?), maar tegenwoor dig wordt de jonge mensen de filoso fie van Marx en Engels als enig zalig makend aangeprezen. (Deze uit spraak is ook weinig genuanceerd, maar als tegenstelling tot de boven genoemde evangelische betrokken heid. waaraan zo dringend behoefte Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westbiaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 is. wel functioneel.) Het ene zomin als het andere is goed; niet da nationale god. noch de marxistische, maar de God en Vader van Jezus Christus moet gehoor krijgen in deze wereld Zwolle B. Kok CPN-Sympathie (11) De heer Hoogerwerf uit Delft vraag of vrijheid voor een marxistische groep aan de VU in overeenstem ming is met Jezus' woord „Wie niet met Mij is. die is tegen mij" (Mattheüs 12:30). Ik heb deze tekst vaker horen aanhalen, ais het ging om samenwerking met andersden kenden (kabinetsformatie, samen werkingsschool). maar men moet er mijns inziens zeer voorzichtig mee zijn. want ook het omgekeerde staat in de Bijbel: „Wie niet tegen ons is. die is voor ons" (Marcus 9:40). Beide teksten moeten zorvuldig in hun ver band gelezen worden, en zijn niet bedoeld om naar behoefte geciteerd te worden. Maassluis F. IJ. Dijkstra Huren (3) Naar aanleiding van het voorstel van staatssecretaris Schaefer het volgen de. Vooroorlogse huizen in het onge- liberaliseerde gebied met een huur van 213 gulden per maand. 3 a 4 slaapkamers, zolderkamer, cv. bad kamer. voor- en achtertuin, schuur enz. waarin huurders wonen met een groot inkomen of pensioen en er nog een tweede huis op na houden, zodat het gehuurde pand de halve tijd leeg staat. Wat voor redelijke oplossing kan er gegeven worden om dergelij ke huurders die veel meer kunnen verwonen de huur op te zeggen, op dat de eigenaar het pand leeg kan verkopen. De eigenaar heeft niets over zijn bezit te vertellen of hij mag gaan procederen. Dan hapert er toch wel wat aan de wetgeving! Eén reke ning van de loodgieter 1800 gulden, belasting, verzekering, verven, on derhoud enz. en men kan narekenen dat er geld bij moet. De PvdA- kamerfractie durft dan nog te schrij ven: onze partij voelt zich niet geroe pen voor die huiseigenaren op te komen die huizen exploiteren als bron van inkomsten! Men kan beter schrijven: bron van ergernis. Heiloo K. Sollman Mennes Pastorale werkers (1) Het initiatief van de particuliere sy node van Friesland-Noord en -Zuid is van harte toe te juichen. Op deze wijze is het mogelijk dat ook kleine re gemeenten een pastoraal mede werker kunnen hebben Op deze wij ze wordt de gemeente onderling op gebouwd en kan zij een goed contact hebben Een pastoraal medewerker kan in een dergelijke plaats vaak de domi nee vervangen als deze geen tijd heeft, en met de huidige stand van zaken is dat vaak het geval Het bezwaar dat de „lerend ouder ling" hier weer wordt binnengehaald vind ik daarom helemaal onjuist, ik denk dat dit juist een goed iets kan zijn dat stimulerend werkt op het gehele gemeente zijn Purmercnd 15H. C. van Essrn CDA Als federatie wordt het CDA be geerd. is misschien haast gevestigd, als één partij denkelijk in wording, wanneer men tenminste de berich ten moet geloven. Men heeft anders geen aanzien en macht, het princi piële schijnt in tweede Instantie te komen De heer Steenkamp (voorzit ter CDA) betrok het zelfs in Euro pees verband, als argument vóór. Eveneens werd herhaald, de samen werking op gemeentelijk en provin ciaal niveau als motief tot samen gaan in één lijst. Het regeerbeleid tot heden is en was eensluidend. Het principiële heeft en moet voorrang, zo niet. men leunt op een rietstaf. Drs. A. Schouten trok zich reeds terug. Begrijpelijk, doch jammer we gens hierdoor missen van invloed. Vergeet deze niet. Geen CDA en geen éeijst wegens principieel be zwaar. Het enige alternatief is sa menwerking. Winsum (Gr.) Boycot verkiezingen Kamper Hoogeschool Van een onzer verslaggevers KAMPEN Een betrekkelijk groot aantal studenten aan de Theolo gische Hogeschool van de Gerefor meerde Kerk heeft de gisteren ge houden verkiezingen voor de nieuwe hogeschoolraad geboycot. Zij gaven hiermee gevolg aan de oproep van de linkse Kampense Studentenbond (KSB). Van de 393 stemgerechtigde studen ten brachten 202 hun stem uit. Hier van waren 118 stemmen geldig. 84 stembriefjes waren ongeldig ge maakt met leuzen als „Democratise ring nu". Aangezien minder dan 35 procent van de studenten een geldi ge stem heeft uitgebracht zal slechts één van de drie studentenzetels be zet kunnen worden. Gekozen is L. Th. Witkamp. De Hogeschoolraad maakt deel uit van de nieuwe bestuursvorm waar toe de Synode onlangs heeft beslo ten. In deze Raad kiezen diegenen die werkzaam zijn en/of studeren aan de Hogeschool, hun vertegen woordigers. Voornaamste bezwaar van de KSB was, dat de Hogeschool raad slechts een adviserend orgaan is. De beslissingsbevoegdheid blijft bij het Curatorium waarvan de leden benoemd worden door de gerefor meerde kerken. De KSB had gewild dat het curatorium was verdwenen en dat de gereformeerde kerken hun invloed zouden uitoefenen door twee afgevaardigden namens de Synode in de Hogeschoolraad. Aangenomen wordt dat degenen die niet gestemd hebben niet geïnteres seerd waren en dat de 84 ongeldige stemmen een aanwijzing zijn van de sterkte van de KSB aan de Kamper Hoogeschool. Van onze correspondent MAASTRICHT De Roermondse bisschop Gijsen is weer eens de inzet van een felle woordenstrijd tussen behoudende en progressieve rooms-katholieken in Limburg. Nadat de bisschop weigerde twee ai- gestudeerden van de hogeschool voor theologie en pastoraat in Heerlen tot priester te wijden, schreef de City- kerk in Maastricht, een groep pro gressieve katholieken, vorige week in een open brief, dat de „onbekwaam heid" van mgr. Gijsen „katastrofale" uitwerkingen had voor Limburg. De City-kerk vroeg de bisschop uit deze kritiek de consequentie te trekken en op te stappen. Het bisdom onthield zich van com- mentaar. maar de behoudende „Groep van 70" te Venlo nam het voor de bisschop op. De groep zegt in een reactie allerminst verbaasd te zijn over de brief van de City-kerk omdat de „jarenlange modernis tische infectie van ons gelovige volk hen van het ware rooms-katholieke geloof heeft vervreemd." Volgens de „Groep van 70" wijkt de geloofsleer die op de HTP in Heerlen wordt gedo- (Advertentie) DE LEDEN VAN DE GEREFORMEERDE KERK VAN VENLO nodigen ler gelegenheid van het 65-jang bestaan de oudleden uit voor een te houden m hel weekend van 29 en 30 mei 1976 Opgave voor 15 april a s bi| Postbus 986. Venlo of tel 077-18743 ceerd op wezenlijke punten van de officiële geloofsleer af. Welke punten dat zijn wordt niet gezegd. Instem ming wordt verder betuigd met de aparte priesteropleiding in Rolduc die door mgr. Gijsen is ingesteld. De Roermondse bisschop weigert tot nu toe ieder overleg met de leiding van de HTP in Heerlen, omdat zijn functie in de statuten niet nader is omschreven. Afgestudeerden van de HTP moeten van de bisschop een aanvullende studie volgen in het Westduitse Regensburg. alvorens zij tot priester worden gewijd. Pastorbe geleider dr. Ton Reynen van de HTP heeft die aanvullende studie eerder een „hersenspoeling" genoemd. De leiding van de HTP wijst voorts kritiek van de „Groep van 70" als „grote flauwekul" van de hand. Dr. Reynen vindt, dat de „Groep van 70" rond pater Hugo Bekkers kennelijk zeer slecht is geïnformeerd. De Maastrichtse deken Pelzer heeft naar aanleiding van de hernieuwde moeilijkheden rond de studenten van de HTP voorgesteld, een adviescom missie in te stellen, die na een ge sprek met de kandidaten de bisschop kan adviseren. Die commissie zou dan alleen bij studenten die niet van Rolduc komen. mgr. Gijsen advise ren. Die blijft vrij om het advies al dan niet op te volgen. Middelpunt bij de moeilijke verhou ding tussen de HTP en de bisschop is de felle kritiek, die mgr. Gijsen in het verleden op het instituut heeft geuit en het feit dat de algemene statuten nog steeds niet door het Vaticaan zijn goedgekeurd. De HTP vindt dat de bisschop zelf „een stem kan heb ben in de opleiding" maar dat het instituut geen seminarie is doch een door het rijk erkende opleiding. M. F. Dijksterhuis Pastorale werkers 2 Waarom is er binnen de Hervormde Kerk wel plaats voor een catecheet of een hulp-prediker en binnen de gereformeerde keren niet? Waarom zouden we de kerk ondergraven door het creëren van een toplaag van al léén academisch geschoolde bollebo zen. die ver. veel te ver, zweeft boven het grondvlak? Het zou best eens kunnen dat we de 'clerus minor' - wie is er eigenlijk verantwoordelijk voor die kreet - vooreen belangrijke brug- funktie heel hard nodig hebben. De kerk zit niet te springen om een afgesloten intellectuele toplaag, maar om een gerichte hiërarchische opbouw! Vriezenveen J. G. Zomer Pastoraal werker (3) Hoe moet er gehandeld worden met hen. die op oudere leeftijd (als) nog de roeping in zich gevoelen predi kant te worden? Die vroeger in hun jonge jaren om financiële of andere redenen niet hebben kunnen stude ren? Zou de Heiland ook van hen zeggen: neen. dat gaat niet? Gerefor meerde synode, let op uw zaak! Zeg het toch zo. dat het geen aanbeve ling verdient om herders aan te stel len. die van de leer. vervat in de bijbel, afwijken. Maar dat er wel plaats is en ook altijd plaats zal blijven voor hen. die werkelijk roe ping hebben hun Heiland naar Zijn Woord te dienen en getoond hebben de gave hiervoor te bezitten. Daar mee beweer ik niet. dat iedereen, die zich hiervoor aandient, zonder meer maar toegelaten moet worden om de kerk als Dienaar des Woord te die nen. Maar God verhoede, dat er een bepaling komt dat iemand geen do minee kan worden, omdat hij niet heeft gestudeerd Leersum J. Oosting Dienstweigeraar Het pleit nou niet bepaald voor een goede gang van zaken als Jehova getuigen zich niet op de wet gewe tensbezwaarden behoeven te beroe pen. om niet in dienst te moeten. Ger Pouw wil zich hier niet op beroepen en zit in het gevang. Is dit soms gerechtigheid? Kop op Ger. er is ook nog kerkvolk, dat achter je gaat. En we zijn niet de enige. Rotterdam Aad Plaisier en Diny Ruis door drs. J. D. te Winkel Dan hoor je het ook eens van een ander! Die uitdrukking kwam telkens weer bij mij op tijdens een conferentie, die vorige week in Genève gehouden werd. Onder verantwoordelijkheid van de afdeling zending en evangelisatie van de wereldraad van kerken was een samenspreking georgani seerd tussen vertegenwoordigers van de kerken in het westen en de „overseas workers", mensen uit de vroegere zendingsgebieden. die nu op de een of andere wijze ingezet worden in het kerkewerk in het westen. Ieder. die. waar dan ook. bij het ker kewerk betrokken is. zal van tijd tot tijd de balans opmaken. Het was daarom een goede gedachte, de over zeese werkers eens bij elkaar te bren gen en van hen te vernemen wat hun ervaringen in het westen zijn en hoe zij tegen de situatie van de kerken in het westen aankijken. Uit de verhalen en de ervaringen van de werkers van overzee, volgen een aantal zaken, die mij het meest ge troffen hebben. Eén van hen zit in de trein tegenover een man. die hem vraagt: "Mijnheer, gelooft u in God?" Op het bevestigende antwoord kon natuurlijk de wedervraag niet uitblij ven:' En u dan?' De verwondering van de overzeese werker is begrijpe lijk. toen hij het volgende antwoord kreeg: 'Ik betaal kerkelijke belasting, ik ben een christen, maar ik geloof niet in God'. hoor je het ook eens van een ander. De vragen, opmerkingen over geeste lijke situatie van de kerken in het westen waren aanleiding tot stevige discussies en intensieve bijbelstu dies. waarin de bijbelse woorden 'ge rechtigheid', 'heil' en 'bevrijding' centraal stonden. Bijdrage Drs. J. D. te Winkel Vragen Is het zo verwonderlijk, dat deze man. die gedacht had naar het 'chris telijke westen' te gaan. er niets meer van begreep en dat hem de volgende vragen op de lippen brandden: wat stelt Jullie geloof in God eigen lijk voor en waarom praten jullie zo weinig over het geloof?; wat heeft het geloof te betekenen voor het leven van elke dag is de betaling van de kerkelijke belasting alleen maar een premie om een nette begrafenis gegarandeerd te krijgen?; heeft het geloof alleen maar te maken met het sterfbed en andere noodsituaties? In allerlei variaties werd gesproken over 'gemeenschap' en tegelijk ge constateerd. dat in het westen de verhoudingen tussen mensen als los zand aan elkaar hingen. De vraag, die het meest indringed aan de orde kwam. luidde: 'Waarom maken jullie je zo druk over goede verhoudingen met de moslims en la ten jullie de christelijke minder heidsgroepen in eigen land links liggen?' Keihard werd gesuggereerd, dat de motieven voor deze houding 'olieza ken' waren en niets met missionaire bedoelingen van doen hadden. Wan neer men geen al te grote onbekende is in het Jeruzalem van de kerkelijke toestanden, zal deze kritiek niet zo veel opzien baren, maar het feit. dat mede-christenen dat in een persoon lijk gesprek naar voren brengen, geeft aan die kritiek een geweldige dieptedimensie. Inderdaad. dan Natuurlijk kon de vraag op welke wijze werkers van overzee een bijdra ge konden leveren aan het realiseren van de bedoelingen van de Heer met de kerk in het westen, niet onbespro ken blijven. Het was opvallend, dat deze werkers, door de nood gedrongen, waarschuw den tegen een sentimentele en ro mantische opstelling van de kerken. Zij hadden wel eens de idee een mo deverschijnsel te zijn. Wanneer het begrip van de 'wederzijdse assisten tie' aangehangen wordt, staat het zo goed een werker van overzee hier in het westen in te zetten, zonder dat de kerken de consequenties van zo'n daad voldoende overwegen. Zo ontstaan aan beide kanten frus traties. omdat de verwachtingen, die men over en weer koestert, niet kun nen worden ingelost. Het gevolg daarvan kan zijn, dat ieder zijns weegs weer gaat en dat de inbreng, die men over en weer kan leveren in het kerk- en christen-zijn van de an der daardoor verloren gaat. Werkers van overzee beschouwen zichzelf niet als hét medicijn voor alle kwalen van kerk en christendom in het westen, maar menen wel. dat zij een wezenlijke bijdrage kunnen leve ren in de geestelijke situatie van de westerse kerken. Je moet er geweest zijn om weer te beseffen hoe intens mensen overal in de wereld bezig zijn met de vertaling van de boodschap, die Jezus Christus aan de mens heeft nagelaten. Drs J.D. te Winkel is stafmedewerker van het gereformeerd evangelisatie centrum te Leusden. LIJDEN Er is naar mijn mening weinig a; king tussen het lijden van de joi Werther (Goethe) en dat van de ge Jezus. Het lijden van de et draagt het stempel van een matei egocentrie, ook al is hij dan bezeten van een ander. n.l. van te. de vrouw van Albert. Die bezet heid komt namelijk voort uit levensgrote bezitsdrang. In de mantiek dient die bezetenheid zichtsloos te zijn en eindigt dan in zelfmoord. Toch zou ze best k nen samenhangen met wat Wert op een bepaald moment aan vriend schrijft. Lotte heeft één haar zusjes in haar verdriet iets gemaakt waardoor het kind getro is. Werther is er uiteraard ontro van. Hij vertelt het aan iemand hij mensenkennis toeschrijft, m dat wordt een teleurstelling. De n is van mening dat men kinderen geen zg. onschuldige dingen ni wijs maken. Daaruit komen dwa gen voort. En dan Werther: „T schoot mij te binnen dat de man acht dagen geleden 'n kind had la dopen; ik ging er daarom niet ver op in. en bleef in mijn hart de ws heid trouw; wij moeten met de I deren doen, zoals God met ons. ons het gelukkigst maakt, als hij in een liefelijke waan laat rond len". In de romantiek is geloven waan. Het lijden van de jonge Je was intussen harde realiteit, deed het lijden zichzelf niet aan. nam het voor ons en met ons op z Er bleef dan ook geen waan over zijn lijden maar een werkelijkl waaruit mensen leven kunnen, werkelijkheid van: ons lijden v alle eeuwigheid door Hem gedi .en van een opstandingsuitzicht v< zien. Beroepingswerk NED. IIERV. KERK Aangenomen de benoeming tot stand in het pastoraat te Ouderki a.d. IJssel: W. van Tuyl a.s. em.pr te Rijssen. Bedankt voor Nunspeet: J. M Raad te Stolwijk. Afscheid op 28 MAART VAN Run dr. M. H. A. L. H. v.d. Valk wei em.; van Huizen (NH): J. den Be? ber. te Ede; van Arnhem: H. de ber. te Marrum; van Hengelo (O H. L. Beernink t.b.v. pastoraat si torium Beatrixoord te Haren. Intrede te Nieuw Vennep-Abbei kand F. A. de Harder te Gravezande. Bevestiging te IJmuiden-Oost dustriepred.): R. Pomp uit Bei wijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk: drs. J. D. v.d. Meulen te Sneek; te Woud berg: J. N. G. Sijtsma te Avereest Middelburg: L. Zwaan te Enkhuia Afscheid van Voorschoten: P. B dijk ber. te Rotterdam-Katendre* van Ter Apel/Walthermond: Jansma ber. te Holwerd. Intrede te Coiijnsplaat: drs. A. Heinen uit Waddinxveen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Intrede te Zuidhorn: C. van den B uit Nieuwleusen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Westkapelle: Chr. Poel te Yerseke. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Uddel: A. Wink te nendaal. OUD. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Rhenen: J. van Proo te Stavenisse. CHR. GEREF. KERKEN Afscheid van Zierikzee: P. op de de ber. te Apeldoorn-Centrum. Intrede op 2 april te Vlissini kand. C. A. den Hertog uit Mijdre VRIJE EVANG. GEM. Afscheid van Velp: H. F. Huson gens vervroegd emeritaat orn zondheidsredenen. J. Scheer Op donderdag 1 april vertrekt c 1 ter J. Scheer met zijn gezin naar in Kameroen. Hij wordt daar aan een van de ziekenhuizen var evangelische kerk. Dokter Scl wordt uitgezonden door de cla* Den Haag van de hervormde kt J. de Reeper De rooms-katholieke bisschop J Reeper van Kiéumu in Kenia h om leeftijds- en gezondheidsrede paus Paulus zijn ontslag aangi den. De paus heeft zijn ontslag vaard. De Nederlander De Ret vertrok 43 jaar geleden als missii ris naar Kenia. Hij werd vooral kend door zijn werk onder de Mi die toen nog volkomen onderont keld waren. Zo organiseerde hi Nederland een grote actie voor bouw van een ziekenhuis en schol jj Conferenties van het Toens centrum te Leusden (tel. 033-43 toest. 123): Vieren in het gezin, zaterda maart van half elf tot half vijf de vraag „hoe leren we de kindt de omgang met God?", m.m.v. W. H. Zuidema vanuit gegevens de joodse traditie op zoek naar dellen voor vieringen in het gez

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2