AC heeft een alternatieve >egroting al klaar liggen Sportreal 1976 laatste „experiment" om Nederlanders in beweging te krijgen Tienkamprecord wordt niet erkend Grotere chaos rond eisen voor turnsters Potest orussia fgewezen egradatie vormt opnieuw dreiging voor Bredanaars askov ainer eyenoord Voor Olympische Spelen in Montreal Jongbloed geschorst Z'67 koopt enad Bjekovic Joke van Beusekom uitgeschakeld ETIAG 26 MAART 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 r Leo Bolle EDA Hoewel bij vrijwel alle betaalde voetbalclubs het een wijgende afspraak schijnt te zijn dat de leeftijdsgrens in het e speler-trainer-bestuurslid steeds hoger komt te liggen, is er club in Nederland die daar een uitzondering op vormt. Het dase NAC. Sinds november kent die vereniging een vooreitter slechts 33 jaar is, Frans Bayings. Bayings: „Ja. ik geloof dat ik de jongste voorzitter van het betaalde voetbal ben. Als je dan nagaat dat onze penningmeester pas 35 is en onze secretaris 37 dan vraag je je wel eens af of wij eigenlijk niet in het veld zouden moeten staan. Helemaal om dat het hard nodig is om ons vergrij zende elftal drastisch te verjongen." Affaires Bayings is voorzitter geworden van een club die de laatste jaren steeds weer net aan degradatie ontsnapte. Het lopende seizoen kent dat gevaar weer. Bayings: „Daar zijn inderdaad veel onaangename affaires uit voort gekomen. Neem alleen die hele on aangename zaak rond Wullems maar. Ik kan gelukkig zeggen, dat ik niks met die zaak te maken heb gehad, omdat mijn functie bij NAC toen nog niet meer was dan seizoenkaarthou der, maar dat neemt niet weg dat ik dat toch een zeer nare zaak vond. Dit bestuur zal beslist proberen te verij delen dat er rond onze huidige trai ner, Bob Maaskant, een nieuwe affai- re-Wullems ontstaat." Toch gelooft Bayings dat men die hele zaak flink heeft overdreven. onze sportredactie STERDAM Vujadin Boskov dt toch de nieuwe trainer van enoord. Gisteren bereikte hij overeenstemming met de Rot- amse club. Daarvoor leek het er op alsof Boskov te lang probeer- owel Feyenoord als zijn huidige cgever FC Den Haag tegen el- uit te spelen. ruit ontstonden nieuwe stappen Feyenoord. Gistermorgen nog manager Guus Brox in Zeisteen >rek met bondscoach George >bel. Met hem kon echter geen tende afspraak worden gemaakt, ibel was te duur voor Feyenoord, al omdat er een afkoopsom aan CNVB betaald diende te worden, irop besloot Feyenoord toch met 15-jarige Boskov in zee te gaan. contract heeft een looptijd van e jaar. NIJMEGEN (ANP) Eltjo Schut ter, dc Nijmeegse tienkamper die op 21 september van het vorig jaar het nationale record van Eef Ka merbeek verbeterde en bracht op 7651 punten, heeft officieel van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie bericht ontvangen dat zijn puntentotaal niet erkend kan worden. Schutter leverde zijn prestatie op de sintclbaan Ookmeer in Amster dam. Later bleek dat de baan niet officieel was goedgekeurd. De Nij- megenaar heeft daarna verscheide ne malen geprobeerd om zijn pres tatie toch als nationaal record er kend te krijgen. Ook het bestuur van de KNAU heeft nog een lans gebroken voor Schutter maar de recordcommissic bleek niet te ver murwen. ,,Het is jammer maar for meel heeft de recordcommissic ge lijk", aldus een teleurgestelde Eltjo Schutter. ,,Ik moet het nu opnieuw gaan proberen. Wanneer het op 8 en 9 mei op Papendal bij het Neder lands kampioenschap niet lukt, dan moet het drie weken later in de vier landenwedstrijd tegen Oost Duits land, Zwitserland en België, even eens op Papendal, gebeuren. Ik heb in elk geval het geluk dat dc vier landenwedstrijd voor de Oostduit sers de definitieve selectie voor Montreal is. Over tegenstand zal ik dan ook waarschijnlijk niet te kla gen hebben." DEN HAAG (ANP) Arthur Gander, de voorzitter van de Internationale Gymnastiek Federatie (FIG), heeft de verwarring rond de kwalificatie voor de Olympische turnwedstrijden die de laatste weken is ontstaan, nog vergroot. De Zwitser verklaarde in Chiasso dat hij zich volgende week bij een bijeenkomst met de voorzitters van de technische commissies dames (Valery Nagy) en heren (Ivancic)van de FIG zal inzetten, om zowel bij de dames als heren nog drie landen direct voor Montreal te plaatsen. iiete iuiia ueeit ovciuicvcu. XT Bayings: „De KNVB heeft zich toen NAC-voorzitter Frans Bayings: vreselijk boos gemaakt. Tenslotte trainer ,De technische zaken zijn voor honderd procent het werk van de was ons bestuur destijds ook samen gesteld uit vrij jonge mensen. Als je dan ziet hoe men nu heeft gereageerd op de zaak rond Brzezanczyk bij Fey enoord dan zie je dat die niet half zoveel kwaad bloed heeft gezet, om dat men zich waarschijnlijk toch wat verwanter voelt met wat oudere be sturen." Toch bestaat er het gevaar dat NAC en Maaskant na afloop van dit sei zoen uit elkaar gaan. Maaskants contract loopt af en volgens zijn voorzitter voelt hij niet zo veel voor gisteren tijdens een spec.ale r.t- de verJongtag. die hij er doorheen ZOU in de Zwitsers, hoofdstad Bern wil]en Bayings: „De technische zaken zijn voor honderd procent het werk van de trainer. Hij hoeft zich niks aan te trekken van onze suggesties al zijn we het niet altijd met elkaar eens. Men gaat er in de voetballerij van uit dat je zelf in de BN (SID) De tuchtcommissie de Europese Voetbalunie (UEFA) protest van de Duitse voetbalclub ussia Mönchengladbach afgewe- Borussia had bij de UEFA gepro- leerd tegen de beslissing van de lerlandse scheidsrechter Leo van Kroft tijdens de Europa Cup- |s'rijd J?''»1. Mod,;dTBo™"v top gevoetbald moet hebben om er ichengladboeh vorige "eek verstand van bebben Dat vlnd in 5 H iH.W d dJühëuni.n ^o dë nonsens, want ik heb zeil nog nooit itsers waarna Ileal Madrid zich een ei gelegd en toch heb ik verstand atste voor de halve finales van het ropees kampioenschap voor idsbampioenen. UEFA-tuchtcommissie oordeelde er niet voldoende bewijzen aanwe- waren voor de fouten van Leo van Krolt en diens grensrechter Ben elftal geloof ik toch dat we het ppenbrouwer. Commentaar van de ™t alleen routine met zullen red- htcommissie: „Niets en niemand S_fn" iben kunnen bewijzen dat Van der Degraderen van eieren. Onze trainer is het dus niet eens met onze drastische verjon gingsplannen. Hij zegt, je mag dat 15.000 keer zeggen, ik ben het er niet mee eens. Maar ik zie, dat het publiek het ook graag zou zien en hoewel routine natuurlijk erg belangrijk is in ift en zijn assistent de spelregels rtreden hebben, daarom is het pro afgewezen." ussia Mönchengladbach was bij der teleurgesteld over de uitspraak de UEFA-tuchtcommissie. Mana- Helmuth Grashoff van Borussia met dc advokaat van de club dr. rin Rütten in Bern aanwezig was „We overwegen of we beroep zul- aantekenen. Dit moet binnen vier en gebeuren, maar dit beroep zal eerder dan volgendé week vrijdag landeld kunnen worden door een ;ere instantie van de UEFA. Dat is want komende woensdag rden de eerste halve finale- dstrijden al gespeeld." Erwin Rütten heeft daarom de IFA verzocht de data van de Europa p-halve finales te verplaatsen naar n latere datum. Hij kreeg hierop als twoord dat de UEFA dit vrijdag zal kijken. dens dezelfde zitting van de htcommissie van de UEFA kreeg al Madrid een geldboete opgelegd 5000 Zwitserse franken (ruim vijf- :end gulden) omdat er tijdens de strijd RealBorussia door wchouwers allerlei voorwerpen op t veld werden gegooid. heidsrechter Leo van der Kroft was ii verbaasd over de uitspraak van de !FA-tuchtcoramissie. De Haagse biter zei: „Ik heb altijd het volste iuwen gehad in een goede af- Ik was er altijd van overtuigd dat UEFA het protest van Borussia d afwijzen. Ik heb in Madrid een ir beslissingen genomen, waar nog- wat over te doen is geweest, maar ik n geen seconde benauwd geweest t ik daarbij niet gesteund zou wor- n door de UEFA." Bayings houdt er flink rekening mee, dat er dit jaar geen laatste moment zal zijn dat NAC zich nog kan redden, zoals vorig jaar toen de laatste wed strijd tegen Haarlem gewonnen werd ondanks een achterstand van 1—0. Bayink: „We hebben al een alterna tieve begroting gemaakt voor het ge val we volgend jaar in de eerste divi sie spelen. Maar zelfs al zouden we op papier degraderen dan hoop ik dat we nog in de eredivisie gehandhaafd kunnen blijven door een promotie bij keuze. Ik zie namenlijk een fusie in Rotterdam ontstaan tussen Sparta en Excelsior en in het geval dat Ex celsior niet degradeert komt er dus een plaats vrij in de eredivisie hoewel het natuurlijk ook mogelijk is dat de KNVB besluit niet twee, maar drie clubs uit de eerste divisie te laten promoveren." Hij noemt de sfeer van zijn club. Bayings: „Natuurlijk kan je spelers niet vast houden als ze zich aanzien lijk kunnen verbeteren, zoals Vrey- sen bijvoorbeeld. Maar een jongen als Peter van der Merwe heeft ook veel betere contracten kunnen krij gen, maar die wilde toch niet weg uit die heerlijke provinciale sfeer van NAC." Om straks die verjonging door te voeren heeft NAC een uitgebreid scoutingssysteem opgebouwd. Bay ings: ..Wij kunnen hier in Breda te rugvallen op het achterland van West-Brabant en Zeeland. Onze ver houding met de amateurclubs in on ze omgeving is erg goed. Die willen hun spelers, wanneer die besluiten over te stappen naar het betaalde voetbal, liever kwijt aan ons dan aan een ander. Maar ja, Feyenoord zit hier ook niet zo ver vandaan en tegen Feyenoord kunnen wij natuurlijk niet opboksen." Frans Bayings. vice-voorzitter van de plaatselijke WD, werd door zijn voorganger Nienhuys benaderd voor de functie als voorzitter van NAC. Bayings: „De voornaamste reden zal wel geweest zijn, dat ik de con tactman was van de grootste sponsor van NAC. Ik ambieerde deze functie niet. Ik heb laten weten, dat het niet eenvoudig voor me zou zijn, omdat ik geweldig krap in mijn tijd zit, door mijn functies in het zakenleven en in de politiek. Maar toch streelde dat verzoek mijn ijdelheid. En het was toch wel verrassend, omdat de vroe gere begeleider van het eerste elftal, Meeus, gedoodverfd werd als nieuwe voorzitter. Daarnaast vond ik het prettig in een bestuur te komen dat een beleid zou gaan voeren, dat hele maal aansloot bij mijn opvattingen." Bayings en zijn medebestuursleden zijn van plan veel bij NAC te veran deren. Bayings: „Zo nu en dan is het jammer, dat we dat alleen maar in bijvoorbeeld het structurele of finan ciële beleid kunnen doen. Soms zou je wel eens willen dat je de spelregels zo zou kunnen wijzigen dat er niet meer negentig maar tachtig minuten wordt gevoetbald. Want vooral in die laatste tien minuten hebben we vaak goals tegen gekregen." ZEIST (ANP) FC Amsterdam moet zaterdag in het belangrijke Bij de dames wil Gander West- Duitsland, Verenigde Staten en Bul garije toevoegen aan de landen die reeds zeker zijn van Montreal terwijl bij de heren Zwitserland. Tsjechoslo- wakije en de Verenigde Staten alsnog geplaatst zouden moeten worden. Arthur Gander wil zijn voorstel doen op basis van de wereldranglijst 1975, die door de vice-voorzitter van de Westduitse turnbond, dr. Josef Göh- ler, is samengesteld. Gander: „Na de krankzinnige jurywaarderingen in de z.g. kwalificatiewedstrijden, blijft ons geen andere mogelijkheid over dan nog meer landen te plaatsen. Anders maken wij ons belachelijk rtiiTi MVVT„ Mooctripht Bon opzichte van het Internationale duel tegen MVV in Maastricht aan- oivmniseh Comité. West Duitsland. VOETBAL Uitslagen Belgische competi tie: KV Mechelen—SC Lokeren 0—2. Beerschot—SC Charleroi 4—1. RWD Molen beek—Antwerp 0—0. Club Luik—Standard Luik 4—2. La LouvlèreAS Ostende 3—1. Llerse SK—Anderlecht 0—0. SK Beve- ren—RC Mechelen 2—1 Stand: Club Brugge 29-42. Lokeren 29-37. Beveren 29-36. Ander lecht. RWDM 28-35. Lierse 28-33. Beerschot. Waregem 28-32. treden zonder doelman Jan Jongbloed en Theo Husers. Beide spelers werden door de tuchtcom missie van de KNVB voor een wed strijd geschorst. Zij kregen boven dien boetes van respectievelijk 150 en 200 gulden. Of PSV zaterdag in de topper tegen Ajax kan beschikken over Jan van Beveren is nog niet bekend. Zijn zaak wordt vanavond mondeling be handeld. De overige straffen zijn: Haarlem: F. van Leen twee wedstrijden onvoor waardelijk, FC viaarHinfen: J, Villfjn een onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een boete van 75 gulden. P Vork een onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk en 75 gulden. Excelsior: J. Jacobs twee onvoorwaardelijk PEC: M. Baljac een onvoorwaardelijk en 100 gulden. FC Den llaag: J. de Bruin een onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk. FC Den Bosch: J Koningstein een onvoorwaar delijk. ,een voorwaardelijk en 100 gulden. P. Danse een onvoorwaardelijk en 100 gulden FC VW: S. Kurcinac een onvoorwaardelijk en 150 gulden Heerenveen: Y Boersma een onvoorwaardelijk, een voorwaardelijk en 100 gulden. Fortuna SC: F. Roemgens een onvoorwaarde lijk. 150 gulden en een lopende voorwaardelijke straf in stand gehouden. Van de spelers J Havermans (Willem III. M. Halmingh (Veendami en G Wennmachers <Ro- da JC) werd een voorwaardelijke straf omgezet in een onvoorwaardelijke. Olympisch Comité. West Duitsland, de Verenigde Staten en Bulgarije hebben bij de dames in 1975 getoond dat zij qua prestatie niveau gewoon in Montreal thuis horen. De we reldranglijst van dr. Göhler verschilt slechts in kleine nuances van de hui dige krachtsverhoudingen. De lijst zal de voorzitters van de technische commissies overtuigen." Twee jaar geleden stelde de FIG de kwalificatienormen voor de Olym pische turnwedstrijden vast. De eerste zes van het wereldkampi oenschap in Varna (november 1974) werden rechtstreeks geplaatst voor Montreal. De overige landen, zowel bij de dames als heren, zouden vla twee kwalificatiewedstrijden hun aanspraken op Montreal moeten waar maken. De dames moesten mi nimaal een puntentotaal van 350 ha len. de heren 525 om voor Montreal in aanmerking te kunnen komen. Op de Spelen kunnen zowel bij de dames als heren twaalf landen deelnemen. De resterende 24 plaatsen in elke categorie worden bezet door indivi duele deelnemers. De problemen rond de kwalificatie zijn begonnen toen de Italiaanse da mes eind november bij een kwalifica tiewedstrijd in Turijn tegen Honga- door Peter Onvlee 's-GRAVENZANDE Ze waren er allemaal. Mr. Harry van Doorn, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie dr. Wim van Zijll en de voorzitter van het Landelijk Actie Comité Leen Akkers. Allemaal in 's-Gravenzande gistermiddag, om hun visie te geven op de zoveelste landelijke campagne, die de Nederlanders (en in dit geval ook de Belgen, maar minister Rika de Backer-van Ocken ontbrak door werkomstandigheden) in beweging moet gaan zetten. ■KMAAR De 27 jarige Joegosla- «he international Nenad Bjekovic eft een driejarig contract getekend Tr de Alkmaarse eredivisieclub '67. Bjekovic, die tweeëntwintig al voor het nationale elftal van i land uitkwam, speelt op dit mo ut als centrum-aanvaller voor de egoslavische lijstaanvoerder Parti- Belgrado. t dertien doelpunten uit zestien els staat hij eerste op de lijst van Jgoslavische topscorers. Bayem inchen. Werder Bremen.Ander- ht en Feyenoord hebben belang- Jling voor hem getoond. In het atract is de bepaling opgenomen, t AZ Bjekovic indien nodig be- Mkbaar moet stellen voor het Joe- tiavische elftal, als dat zich plaatst w de eindronden van het Europees ipioenschap. „De gedachte om in het Olympisch jaar 1976 in Nederland iedereen in staat te stellen aan gezonde en plezie rige lichamelijke activiteiten deel te nemen is," zo zeggen zij allen, „dé uitdaging geworden van de verschil lende organisatie en instanties, die de actie op touw hebben gezet." En dan klinkt ook: „Juist in een jaar waarin men vol bewondering de pres taties van 's-werelds beste atleten in Montreal kan aanschouwen is een unieke samenwerking tussen de rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheid, de georganiseerde sport in al zijn facetten en deskundigen op het gebied van de recreatiesport tot stand gekomen." Subsidies Het klinkt allemaal mooi. Het kost ook erg veel geld. Vier miljoen, wordt er officieel gezegd (CRM investeert twee miljoen van de subsidiegelden voor de sportieve rècreaUe ln de cam pagne en de Stichting 8porttotalisa- tor stelde een even groot bedrag be schikbaar namens de georganiseerde sport), maar het werkelijke bedrag loopt tot het dubbele op. wanneer ook de bijdragen van het sponsoren de bedrijfsleven erbij worden begre pen en de zogenaamde „stille" subsi dies van de gemeentelijke overheden die tesamen met de sportclubs acco- modaties ter beschikking stellen. De bedoeling van Sportreal is in gro te lijnen vanaf de maand mei ln een drietal „golven" de aan bewegingsar moede lijdende Nederlander uit zijn stoel te krijgen en hem aan het spor tief recreëren te zetten. Een op zichzelf best lofwaardig streven, waa raan al jaren onder andere noemers wordt gewerkt. Sportwereld (veren igd in de Nederlandse Sport Federa tie) en overheid (het ministerie van CRM) hebben elkaar er geregeld over in de haren gevlogen en beconcureer- den elkaar met termen als recreatie sport en sportieve recreatie. Een strijd, die door de macht van het geld door CRM gewonnen zou gaan wor den, te meer daar de recreatiesport binnen de verenigingen nauwelijks van de grond kwam. Een aantal groots opgezette acties ten spijt. Strijdbijl De strijdbijl tussen CRM en NSF is nu evenwel publiekelijk begraven. Er wordt niet meer gesproken van „con currentievervalsing door de overheid ten opzichte van het particuliere ini tiatief (de verenigingen, red)" en de georganiseerde sportwereld tracht door middel van samenwerking met die overheid alsnog voor toekomstige subsidiegelden in aanmerking te ko men. „Het is zonde als een zo groot korps van vrijwillige werkers binnen de sportwereld niet voor dit doel ge bruikt zou kunnen worden." Sportreal 1976 moet nu de nieuwe gevleugelde kreet worden. Zoals aan het einde van de jaren zestig het Minister Van Doorn (rechts) en dr. Wim van Zijll tijdens de presentatie van Sportreal 1976. Trimmen bewegingsloos Nederland moest activeren. Een actie, die even aansloeg, maar in de loop der jaren verzandde. In het voorjaar van 1968 was er aan vankelijk een hausse. Er kwamen enkele miljoenen niet- sportbeoefenaren (CRM gaat er in de berekeningen van uit, dat naast de rond 2'/, miljoen georganiseerde sportbeoefenaren een nog eens even groot aantal niet-georganiseerden is. dat indien de mogelijkheid wordt geboden ook wil bewegen) in bewe ging. Trim-clubjes. groepjes van mensen die gezamenlijk door weer en wind gingen lopen omdat dat nóg gezelli ger was dan alleen trimmen, groei den als paddestoelen uit de grond. Duizenden van die groepjes kwamen er alsmede een 170-tal trimbanen verspreid over het gehele land. Het succes was evenwel van korte duur. Nu. zeven jaar later immers, liggen de meeste van die trimbanen er ver laten bij. De banen langs de autosnelwegen (Driebergen en Harderwijk) zijn zelfs afgebroken en het aantal nog actieve trimgroepjes gaat de 500 niet meer te boven. Gebrek aan financiële armslag wordt als één van de rede nen voor het mislukken genoemd. Leen Akkers, de man van het recrea tieve sportgebeuren bij de NSF: „Een noodzaak is, dat trimmen pu blicitair te blijven pushen. Maar we hadden slechts een budget van 70.000 gulden per jaar en daar doe je niet veel mee." Discussie Het trimmen is dan ook afgezworen, zoals ook de eenmalige acties van de georganiseerde sport (de trimdagen) naar de achtergrond zijn verscho ven. De respons bleek te gering. Me de. doordat door de bemoeienissen van CRM (oud-minister Marga Klompé sprak in haar Discussie nota met betrekking tot het Sportbeleid, uitgegeven op 10 april 1969 ook al over het ongedwongen. belangeloze spelen, een vrijblijvende sportieve recreatie) het gehele bewe gen buiten de directe wedstrijdsport om in discussie kwam. Het „negatieve" van de Trim-acties (teveel nadruk leggen op de gevolgen van de bewegingsarmoede, op de hart- en vaatziekten, terwijl een niet- regelmatige beweging nauwelijks enige waarde heeft) maakte in over- heidsvisies plaats voor het positieve van het vrijelijk bewegen (een onder deel van het totale welzijnsbeleid). Sportief recreëren werd tegelijk uit de greep van de prestatiegerichte sport (verenigings/bonden) sfeer ge trokken en in 1973 vertaalde het mi nisterie van CRM de wel zijnsdoelstelling voor de eerste keer in de praktijk. Drs. Jan van Gorsel, hoofd van de hoofdafdeling lichamelijke vorming en sport van het ministerie van CRM en „uitvoerder" van dat beleid. „Uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociologie bleek dat eni ge miljoenen mensen die op het ogenblik nog niet bewegen dat wel zouden willen doen. wanneer zij daartoe in staat zouden worden ge steld of de gelegenheid kregen. Op zo'n moment moet je als overheid die groep proberen te bereiken, zeker als je er van harte mee instemt, dat een welzijnsbeleid ook geldt voor de sport. Dat probleem moet je dan aan de orde stellen en er met z'n allen proberen uit te komen." Experiment Het ministerie van CRM zocht het in een groot aantal experimenten. Van 1973 tot op heden zo'n 115, waarvoor in totaal bijna 27» miljoen werd uit getrokken. De nu aangekondigde landelijke campagne Sportreal moet als laatste „experiment" worden gezien. Aan de hand van alle beschikbaar gekomen gegevens zal CRM een toekomstig beleid moeten opstellen. Met daarin de eventuele rol voor bonden, vereni gingen en in ieder geval die van de lagere overheden), waar het de in sommige plaatsen al populaire spor- tinstulven etc. betreft. rije een extreem hoog puntentotaal kregen. Dit totaal was zo hoog dat het een jaar tevoren bij de we reldkampioenschappen in Vama goed zou zijn geweest voor een van de ereplaatsen. De tendens van de veel te hoge jurywaarderingen heeft zich daarna in alle kwalificatiewedstrij den door gezet. Ook de Nederlandse damesploeg heeft daarvan geprofi teerd. In december haalde Nederland in Opmeer tegen Noorwegen een to taal van 370.65 punten, twee weken geleden in Boekarest tegen Roeme nië zelfs 380.55. In de Roemeense hoofdstad ging toen het gerucht dat de FIG alle kwalificatiewedstrijden ongeldig wil de verklaren en in plaats daarvan een grote wedstrijd met alle nog voor Montreal in aanmerking komende landen houden. Dit gerucht werd door Valery Nagy. de Hongaarse voorzitster van de technische com missie dames van de FIG. ontkend. „Er is wel over gesproken maar het is eenvoudig onmogelijk om de kwalifi catieprocedure nu nog terug te draaien." De uitspraken van Arthur Gander gedaan tegenover het Westduitse persbureau SID wijzen er op dat de FIG-voorzitter kennelijk aqdere plannen heeft. Gistermiddag verklaarde Arthur Gander tegen John Tielrooy. de voorzitter van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond, dat zijn uitspraken over de directe kwalifica tie van twee maal drie landen voor Montreal als mogelijkheid moeten worden gezien. „Er is nog niets beslo ten. Volgende week woensdag weten wij meer. Er moet in elk geval iets gqjlaan worden. Het is onjuist wan neer sterkere landen thuis moeten blijven en zwakkere landen naar Montreal gaan alleen maar omdat zij te hoog gewaardeerd zijn in kwalifi catiewedstrijden", aldus de FIG- voorzitter. De wereldranglijst van dr. Josef Göhler is samengesteld aan de hand van drie wedstrijden die elk land op de lijst in 1975 heeft afgewerkt. Göh ler nam van die wedstrijden het ge middelde. De wereldranglijst van de Westduitser ziet er als volgt uit: Dames: 1. Sovjet-Unie 384.73. 2. Roe menië 380.25, 3. Oost-Duitsland 378.57, 4. Verenigde Staten 376.95, 5. Hongarije 372.70. 6. Tsjechoslowa- kije 371.92. 7. West-Duitsland 371.15, 8. Japan 369.88, 9. Noord-Korea 369.00, 10. Canada 364.69, 11. Bulga rije 362.99, 12. Italië 361.92, 13. Polen 361.26. 14. Cuba 358.09, 15. Zwitser land 357.62, 16. Nederland 356.06,17. Mexico 355.99. 18. Frankrijk 355.20, 19. Groot-Brittannië 352.48.20. Noor wegen 348.84. Heren: 1. Japan 570.99. 2. Sovjet- Unie 567.47. 3. Verenigde Staten 555 94. 4 West-Duitsland 554.15. 5. Roemenië 548.65. 6. Hongarije 547.42. 7. Oost-Duitsland 546.92. 8. Noord-Korea 545.62, 9. Zwitserland 544.64. 10. Polen en Tsjechoslowa- kije 542.73.12. Cuba 539.89.13. Cana da 536.10. 14. Italië 535.82,15 Frank rijk 531.37. 16. Bulgarije 530.85. 17. Groot-Brittannië 516.75, 18. Zuid- Korea 512.43. LONDEN Joke van Beusekom Is er gisteren bij de All-England bad mintonkampioenschappen in Lon den niet in geslaagd de halve finales te bereiken. Tegen de Britse Gillian Gilks verloor zij ln drie games: 7—11, 11—0 en 11—8. In de eerste game verraste de Neder landse Gilks met goed spel en een 11—7 winst, maar de Britse, nu extra geconcentreerd spelend, bleek ln de tweede en derde game toch de sterkste (11—0, 11—8). Met OUks plaatsten zich voor de halve finales Sumiarh (Indon.). Köppen (Den.) en Lockwoord-Beck (G.-Br). De Indonesische Sumiarh won met 1210. 2—11 en 11—0 van de Britse Webster. Lene Köppen maakte een zeer sterke indruk. Zowel ln de derde ronde (114. 11—3 tegen de Britse Stuart) als ln de kwartfinales (11—1, 11—5 tegen Canadese Youngberg) behaalde de Deense een duidelijke overwinning. Margaret Lockwood- Beck won in de derde ronde met veel moeite van Borgesson (Zwe) (11—8, 10—12 en 11—6), maar in de kwartfinales bleek de Canadese Clarkson, verrassend zover geko men. geen partij: 11—1, 11—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13