ampioendraaksteken Les suspects": /vaalf in dozijn s IMP III ■ill li IK a)ll lllll I LM PREMIERES VAN DEZE WEEK Keukenmeiden zangboek en rebelse liedjes flladlfllll H f. ïhipbreuk in de stroop Prolongaties en reprises terenfaculteit Jroningen door lenten bezet Man (70) omgekomen Damnation de Faust: overleefd Selectie-instituut in Doetinchem wordt gesloten Schokvrije show over prostitutie Nieuwe boeken Sterfdag van De Ruyter wordt herdacht Spaanse officieren ontkennen plannen voor staatsgreep ar IAG 26 MAART 1976 FILM KUNST TROUW/KWARTET 11 W. Wielek-Berg "'^jjn nieuwste film ..F for fake" brengt Orson Welles een stel oplichters tezamen die er wezen mogen: Clifford ig en Elmyr de Hory. Misschien herinnert u zich Irving nog, de man die beweerde dat de legendarische inair Howard Hughes hem dat manuscript van zijn autobiografie had toevertrouwd? u. voor hij wegens valsheid in •prifte en zoal meer in de gevan- verdween, schreef hij een boek een zekere Elmyr de Hora. een die volgens eigen zeggen een tervervalser van de post- essionisten is. De beroemde mu- hangen vol met zijn namaak- derijen. beweert Elmyr is het waar? Wie zal het zeggen? en Irving hangen allebei van >ns en bedrog aan elkaar, dus je er geen woord van navertellen. hun uiterlijk, dat we op de te zien krijgen, is echt: Hory (of of Tory of Hoffman, want hij ;ert onder verschillende namen) n elegant oud heertje met een donkere, ironische hagedissen- s en Irving (die van zichzelf ook anders heet) ziet er zo gewoon dat hij wel een succesvolle op- er moet zijn. Voor de rest staat er niet? vast. ook niet of Orson Welles (die de regisseur Francois Reichen- bach een filmgraantje laat meepik ken en zich voor de gelegenheid in zijn lijfdracht heeft gestoken, het to- venaarspak dat hij ook op de televi sie draagt) het kwasi-filosofische commentaar vol humbug en allitera tie. waarmee hij al die dubbele bo dems aan elkaar lijmt, nu ernstig meent of niet. Laten we hopen van niet want het is wel bar. Vast staat in elk geval, dat de laatste streek, die gaat over een laat avontuur van Pi casso dat de meester op twee en twintig puntgave schilderijen komt te staan, echt en eerlijk verzonnen is. Leuk? smaak niet. ik word er doodmoe van en het irriteert me verschrikkelijk. De ene leugen slaat de andere dood. je hebt geen enkel houvast, zodat je al gauw gaat denken ..Jullie kunnen me nog meer vertellen", t Lijkt op moderne science fiction, daarin is de draad ook al te dikwijls zoek en woe kert de fantasie ongebreideld. Daar komt nog bij. dat al die onechte men sen op Ibiza. wier grootste ideaal het blijkbaar is om een gruwelijk jet-set leven te leiden, in Wezen zo oninteres sant zijn. Op het laatst kan het je helemaal niet meer schelen of ze te ja dan te nee dit of dat hebben gedaan of niet gedaan, want alles wat ze doen is ijdel en voos. Laat ze daar maar uitdrogen in de zon. voor zover ze niet in de gevangenis zitten. Is het nu leuk. al dat gissen naar Amsterdam waarheid en leugen? Naar mjjn - Leidsepleintlieater, 14 j sseur Michel Wyn poogt, door het aangezicht van een aantal zijn figuren direct in het begin te voorzien van een dreigend ~|iestempel, zijn film „Les suspects" (Een keten van verdach- een schijn van authenticiteit mee te geven, maar die pogin- £>lijken al spoedig ijdel. ,e P1 Wti ;en thriller van twaalf in het deze zogenaamde reconstruc- de mooord op een Ameri- meisje in het zomerse Zuiden ankrijk. Het karakter van het •ffer, dat zeer vrij was met gunsten en daardoor allerlei [en voor en tegen zich innam, r ;rouwens verdacht veel op dat [loseanna, die vermoord wordt in fan de beroemde politieromans pet Zweedse echtpaar Maj Bjö rn Per Wahlöö. kan nauwelijks toeval zijn. n overvloed van verdachten er tenslotte vier over: een industrieel, een landloper, de Itische zoon van een hoge rege ringsfunctionaris en een beroemde popzanger. De politie, onder druk ge zet door de autoriteiten is niet erg kieskeurig in de middelen die zij aan wendt om van minder bedeelden be kentenissen los te peuteren, maar het is allemaal zo duidelijk bedacht dat van een aanklacht geen sprake kan zijn. Er doen een paar beroemde ac teurs in mee: Paul Meurlsse, Michel Bouquet, Bruno Cremer en Michael Lonsdale. Mimsy Farmer speelt de femme fatale: ze is best een aardige, toffe meid om zo te zien maar ze lijkt nu niet bepaald geschapen om man nen ten verderve te voeren. Amsterdam-Kriterion, 14 jr. verhaal dat aan de film „The Dove" ten grondslag ligt is iseerd op feiten: een zestienjarige Californische jongen maak- kri| zijn dooie eentje een wereldreis met zijn boot „The Dove". F veelbelovend materiaal en wat Jmerawerk betreft wordt die be- ook ingelost: Sven Nykvist (be door zijn medewerking aan vele efar Bergman-films) maakt van jets prachtigs, of het nu de een- ct tol zee is of het Australische ach- vodd, de straten van Lourengo Lques of de haven van Los Ange- ammer genoeg wordt het effect ge je beelden nagenoeg teniet ge il stidoor de ouderwetse, mierzoete, salafentimentaliteit welhaast uit de 'et barstende dialoog, die zich tleweg ontspint tussen de jon- *jn het meisje dat hij ontmoet. 1 "Tbeminnen en tenslotte trouwt. Het is waarlijk geen pretje om deze idylle van nabij te volgen de rillin gen lopen je over de rug. zo vals is het allemaal aangepakt. Als het meisje veilig is opgeborgen in Australië ko men er een paar echt dramatische en spectaculaire scènes: de dood van de rode „psycho-kat", (een kreng van een beest en verreweg het sterkste karakter in de film) in de muil van een haai en het in brand steken van de boot als de jongen door een zon nesteek krankzinnig is geworden. He laas. ze kunnen de film (geregis seerd door Charles Jarrott) niet red den van de schipbreuk in de stroop. Bellevue Cinerama, a.l. Mimsy Farmer en Paul Meurisse in „Een keten van verdachten" De Komedianten. Meesterlijk Grieks epos van Theo Angelopoulos. De film duurt vier uur. maar men blijft aan het doek gekluisterd. De gehele week beh. 26 maart in Filmhuis Amersfoort. India Song. Obsederende film van Marguerite Duras met Delphine Sey- rig in de hoofdrol. De gehele week beh. 28 maart in Filmhuis 't Hoogt. Utrecht. Das Kabinett des Doctor Caligari. Klassieke Duitse griezelfilm uit de jaren twintig van Robert Wiene. 27 maart in Filmhuis Uilenstede, Amstelveen. La Notte. Film over een uitzichtloos huwelijk van Michelangelo Antonio- ni met Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau en Monica Vitti. De gehele week in Palace 2. Maastricht. Les Enfants du Paradis. Roman tische „evergreen" uit 1944 van Mar cel Carné met Jean-Louis Barrault, Pierre Brasseur en Arletty. De gehe le week in City 2. Hilversum en Stu dio. Leeuwarden. Brother can you spare a dime?. Bril jante collage van de Amerikaanse crisisjaren in film en werkelijkheid van Philippe de Mora. De gehele week in Studio. Leeuwarden. Death in Venice. Film over verval en dood in Venetië van de vorige week overleden regisseur Luchino Viscon ti naar de novelle „Der Tod in Vene- dig" van Thomas Mann. De gehele week in Tuschinski 3. Amsterdam. Le Bonheur. Boosaardige idylle van Agnes Varda uit 1966. De gehele week in Studio K, Amsterdam. Clockwork Orange. Science fiction film vol geweld en vervreemding van Stanley Kubric. De gehele week in Nöggerath, Amsterdam. Die Zauberfiötc. Mozart's opera door Ingmar Bergman allercharmantst verfilmd. De gehele week in Calypso, Amsterdam. bnze onderwijsredactie RINGEN Studenten van de ngse Rijksuniversiteit hebben middag, na een drukbezochte [dering. besloten over te gaan etting van het gebouw van de nfaculteit. De bezetters eisen geen stop komt op deze facul- Bat de capaciteit daarentegen 1 uitgebreid, dat er meer perso- jvordt aangenomen en dat de toegankelijkheid van het we tenschappelijk onderwijs niet wordt aangetast. De studenten zeggen dat zij vooral genoopt werden de faculteit te be zetten. omdat de faculteitsraad wei gerde op de eisen in te gaan. De genoemde eisen worden wel onder steund door de besturen van de afde lingen Nederlands en kunstgeschie denis van de Groninger universiteit. De Groningse studentenbond afde ling letteren vindt, dat de uitbreiding van de capaciteit zoals die door de bond is voorgesteld, tot uiting moet komen in het standpunt van de uni versiteitsraad. die vandaag over de aanvragen van de stops vergadert. Om de gewenste capaciteitsuitbrei ding mogelijk te maken zullen de bezetters onverminderd doorgaan met hun acties voor meer personeel en middelen. Van een verslaggever DAMWOUDE De zeventigjarige M. Dijk uit Damwoude (gemeente Dantumadeel) is gisteren in zijn woonplaats omgekomen toen hij per bromfiets de kruising Hoofdweg- Achterweg overstak en werd aange reden door een personenauto. cf cio^ciCil Cigt it )<vt Sc Vèt «M tt ftaM* «ML - door Ber Huising Wat keukenmeiden zongen, als zij zin in zingen hadden, zongen de moeders van toen die zonder personeel hun eigen keuken meid waren ook wel: ontroerende en snaakse liedjes, die vertrouwd klonken, en waar je als kind zelden alles van hoorde of begreep. Wat was er precies aan de hand met Pietje Puck, Hittepetit. Karei die zo'n parel was. m'n ouwe tante die liep met krante, de Juffrouw van tara- raboemdiejee. de wenende meisjes, de wroegende zwervers? Wat moest je je voorstellen bij Maliebaan, Tip- perary, Tolhuis kiele kiele of het kind van de dessa? De groot geworden kinderen van toen kunnen het nu nalezen. In het Groot Geïllustreerd Keukenmeiden Zangboek, waarin Jaap van de Mer- we meer dan honderd van die liede ren bijeenbracht. Ze gingen van mond tot mond. langzaam, men deed er jaren mee. Ze kwamen nog niet uit de radio. Wel al uit grote gramopho- nehoorns, van heel ver. Ze stonden thuis op de piano en soms. veel zelde- ner, op het orgel. Jeruzalem. Jeruza lem, jubelt nu keer op keer, het ange lus klept uit de verte, nader mijn God bij U (algemeen „in" na de ramp van de Titanic) en misschien ook het hu tje bij de zee en de zilvren draden tussen 't goud, werden door de week nog wel op het harmonium gezet. Maar de meeste bekende liedjes kwa men van de straat, de kermis, de tingeltangel, het variété. Van sou brettes als Louise Fleuron en humo risten als Nap de la Mar, Dumas, door Piet Visser AMSTERDAM Voor het abonne mentsconcert van deze week was de keuze gevallen op het langdurige, in een vlot tempo meer dan twee-en- een-halve uur in beslagnemende ora torium „La Damnation de Faust", opus 24 van Hector Berlioz. Hij heeft dit stuk geraffineerd gecon strueerde al-fresco „muziek- schilderij" de aanduiding meegege ven van „dramatische legende in vier delen". Daarmee deed hij recht aan de vigerende opvattingen van zijn tijd: maar niemand vatte toen de zin van dit werk. In de eerste plaats was hij in de opbouw ervan zijn tijd ver vooruit, verder was hij met zijn kwaal als „genie" veel te eigengereid. Tenslotte heeft hij er een stuk mee geschapen dat de eeuwen zou getrot seerd hebben, als die eeuwen maar van dezelfde opvatting gebleven wa ren! Anno 1976 is het een in vele opzichten overleefd stuk geworden, doordat er na Berlioz ook nog wat anders is gebeurd in de muziek. Een van de gevolgen van een aantal mis vattingen was o.m. dat in de uitvoe ring van gisteren tegen het einde een aantal wat bedaagde heren in slaap gesukkeld waren, ondanks het soms heel sterk spelende orkest onder Jean Fournet. Er viel muzikaal, en bijzonder instru mentaal, veel moois te beleven. Het Toonkunstkoor (van Frans Moonen) zong in zijn uitgebreidheid een klankrijke noot; het Mannenkoor „Zang en Vriendschap" (dir. W. Schmidt) zong een levendige partij. De solisten de mezzo-sopraan Na- dine Denize (die Josephine Veasey verving) zong met een lieve, soms wat kleine stem. de partij tfan Mar guerite; de Faust werd. hier en daar wat benepen, uitgebreid gezongen door de tenor Jean Dupouy; de Me fisto door Roger Soyer. klankrijk en met behoorlijk volume; Hubert Wa- ber. bariton, bracht de noten die Brander te zingen had. Albert Bol. Chrétienni. om er maar wat te noemen. En ook van dichters en componisten die met het lot van gewone mensen populair, of zelfs sociaal, bewogen waren. Waar het op neer kwam is dat het volk. althans een deel daarvan, ze zong. En dat ze daardoor nog in de herinnering hangen. Niet allemaal bij iedereen, maar toch. Ze staan in het boek zoals ze uitkwamen, met de muziek en de illustraties. Er zijn wat. heel beperkte, willekeurige gegevens bijgedaan. En er staan nog twee arti kelen in over „het moeras der café- chantants". een van een midder nachtzendeling en een van Pleter Jel- le Troelstra toen die nog studentwas. Het is een heel aardig eigenaardig boek geworden. Verzet per koepiet In een ander boekje, Verzet per Koe- plet. verzamelde Jaap van de Merwe „rebelse liedjes" van nu. Van hem zelf, van andere zangers in Nederland en Vlaanderen (Robert Long, Vrees wijk. Willem Breuker, Ivan Heylen, Vuile Mong), van protest- en actie groepen. en dan nog vrij bewerkte liedjes uit vele landen in het Westen, de Derde Wereld en Oost-Europa. Er staan er zo'n honderd in, met de melodieën, en vele tekeningetjes er tussen. Ze gaan van sterk tot onbe nullig. Een nogal slordige verzame ling. En wat de rebelse werking be treft: de allesbehalve-rebelse uitge ver is daar blijkbaar allang niet meer bang voor. Groot Geïllustreerd Keukenmeiden Zangboek, van Jaap van de Merwe, 256 blz. flink formaat, ruim honderd oude liedjes met muziek en illustra ties, uitg. Bruna f. 25. Verzet per Koepiet. ca. honderd „re belse liedjes" van nu. met melodieën en illustraties, verzameld door Jaap v.d. Merwe, pocketboekje, 192 blz. uitg. Bruna. f. 5,50 Van een onzer verslaggeefsters DOETINCHEM Helemaal onver wacht hebben de 49 personeelsleden van de dependance van het selectie- instituut in Doetinchem (de voorma lige Kruisberg) gisteren te horen ge kregen. dat deze dependance met ingang van 1 november van dit jaar gesloten zal worden. De werknemers kunnen, wanneer Zij dat willen, te werk gesteld worden ln andere inrichtingen van het ministe rie van justitie: de Mesdagkliniek in Groningen, het selectie-instituut in Utrecht en de Inrichting Veldzicht in Avereest. Voor veel personeelsleden is het de tweede keer, dat zij met een sluiting te maken krijgen: enkele jaren ge leden was het de Kruisberg, die ge sloten werd. Het merendeel van de 49 personeelsleden voelt er niets voor om gedwongen elders te gaan werken. De vakbonden vinden deze tegenzin om weer te moeten veranderen, heel begrijpelijk en hebben dan ook een alternatief plan ontworpen, waarbij in ieder geval een deel van het perso neel in Doeticnhem kan blijven wer ken. Men stelt om voor de dependan ce. die nu gesloten dreigt te worden, bij het in de buurt gelegen penetenti- air vormingsinstituut te trekken en er een instelling van te maken, waar kort gestraften hun straf kunnen uit- zitten. Zoals bekend is er op het ogenblik een groot gebrek aan ruim te. waar kort gestraften kunnen wor den opgenomen. door Adr. Hager DEN HAAG Onder de degelijke auspiciën van het Residentie Orkest, de vereniging Vrienden van het Resi dentie Orkest en merkwaardiger wij ze ook van de Union Bel Canto gaf de Duitse Doris Bierett in de toneelzaal van het Congresgebouw woensdaga vond een one-woman-show over het onderwerp prostitutie. De in Keulen woonachtige Doris Bie rett. musicalster en „singende Schauspielerin". is eigenlijk to neelspeelster. Via het cabaret kwam zij terecht in de musical en zij vierde successen in Irma la Douce, Annie get your gun en Kiss me Kate. Over haar programma „songs over het rosse leven" zegt Doris Bierett. dat zij geen pikant geheel wil bren gen. doch een programma om over na te denken. Verschillende facetten van het onderwerp kwamen daarbij aan de orde in vrolijke, serieuze. trieste en navrante songs met teksten van onder anderen Mann, Wedekind. Körtner, Brecht en Prévert. Naief Men moet zich bij dit optreden van Doris Bierett geen wilde, rauwe, scandaleuze of gewaagde momenten voorstellen. Eigenlijk is het alles wat naief. wat simpeltjes van voorstel ling en uitbeelding. Het „rosse" is wel erg vlak van tint uitgevallen, niet onaardig doorspekt met humor zoals de citaten uit het boek van Renate Rasp en Alice Schwarze. maar toch te veel moraliserend en te weinig levensecht. De figuren als Kitty. Ilse. de barjuffrouw en het animeermeisje misten karakter, te meer omdat Doris Bieretts vocaliteit te kort schoot om in deze specifieke songs te kunnen uitblinken. In de voordracht na de pauze voldeed zij dan eigenlijk nog het meest. Haar te vergelijken meteen Lotte Lenya. Gi- sela May en zelfs met Mariene Die trich waarvan het persbericht ge waagde. is toch wel een schromelijke overdrijving. Een schokvrij pro gramma. ondanks het onderwerp in en in-keurig en zelfs nadenken moet men over zo'n programma ook maar niet te veel. Of het moet zijn over de vraag waarom de drie hierbovenge- noemde instituten zonodig hieraan hun naam moesten verbinden. Niger, deel 195 in de serie landendo- cumentatl, een uitgave van het Ko ninklijk Instituut voor de tropen, Amsterdam. 47 blz 8.50. Schelpen die men vinden kan, door B. Entrop. Uitg. Thlemen. Zutphen 120 Europese schelpen in kleur. 72 blz 9.90 Dwergkonijnen als liefhebberij, door H. J. M. Sterk-Takes. Uitg. Thieme, Zutphen. 48 blz 8.50 Edelstenen, de mooiste edelstenen in kleur door K. Hartman en B. Binne- wies. Uitg. Thieme. Zutphen. 71 blz 12.50. Helmkruid Huidroos („toean kwam terug"), establishment-varia, opstel len. verhalen, marginalia en parlan- do's door E. Landeau. Te bestellen bij E. Land. Postbus 3243, Haarlem. 282 blz. Knock out in zes ronden, politiethril ler van R. Bornice. Uitg. Elsevier. 288. blz 15.90 Mandrillenfarm, roman van R. Mari- nus. Uitg. Meulenhoff, Amsterdam 166 blz 16.90 The Shell Book of Firsts, by Patrick Robertson. 256 blz., prijs f 28 (voor leden van The English Book Club, Amsterdam). Op de Nederlandse boekenmarkt is nu dit Engelse boek verschenen, dat informatie geeft over vierduizend al fabetisch gerangschikte onderwer pen. Wanneer werd het eerste tele gram verzonden, wie vond de tan denborstel uit, wie verzon de ballpoint. Geen encyclopedie na tuurlijk. maar wel een alleraardigst doorkijk- en naslagboek, dat be trouwbare informatie geeft over van alles wat zijn invloed op het moder ne leven heeft, of het nu de ritsslui ting of abortus, parkeermeters of kleurentelevisie betreft. Het is wel een beetje Brits georiënteerd na tuurlijk. maar dat zal voor de leden van deze Book Club geen bezwaar zijn. W.F.S. De Kelten, door Gerhard Herm. 351 blz., 34,50. Uitgave H. Meulenhoff, Baarn. Na de boeken over de Feniciërs, de Azteken en de Vikingen geeft H. Meulenhoff nu een kloek werk uit over de Kelten al met al een interessant rijtje boeken. Over die oude volken blijkt altijd meer te vertellen te zijn dan men zou den ken, zeker als schrijvers als Herm en Pörtner zich eraan zetten. Vermoe delijk zal het boek van Herm wel weer alles bevatten wat over de Kel ten het vermelden waard is. voor de leek althans, en voor verdere studie geeft Herm de nodige aanwijzingen. Het onderwerp is boeiend genoeg: een volk dat 400 voor Christus de geschiedenis binnentreedt en in de 13e eeuw na Christus er weer uit verdwijnt. Maar dan zijn er intussen talloze sporen, die tot op vandaag tot de verbeelding spreken: de taal. de opgerichte stenen, de verhalen. Tot aan de schitterende Asterix- verhalen toe. Herm schetst in zestien hoofdstukken, die worden ingeleid met kaartjes en chronologische over zichten. de hele geschiedenis en de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De driehonderdste sterfdag van de vlootvoogd Michiel Adriaenszoon de Ruyter wordt vol gende maand met enkele bijeen komsten. TV-programma's. ten toonstellingen en een vlootschouw herdacht. Op 24 april is er een herdenking voor genodigden in de Nieuwe kerk te Amsterdam. De koningin, ambassa deurs. burgemeester Samkalden en vertegenwoordigers van marine, koopvaardij en visserij zullen kran sen leggen bij het graf van De Ruy ter. dat zich in de kerk bevindt. Het zal voor het eerst sinds jaren zijjt dat in de Nieuwe kerk. die gerestaureerd wordt, een officié plechtigheid wordt gehouden. Er zullen tentoonstellingen zijn in Vllssingen. Den ^leider en Delfzijl, een vlootschouw op de rede van Vlis- singenfop 29 april) en een symposi um van twee dagen in Den Helder. nseftufdig, door lz:, ',17.90 (na 17 denkbeelden van deze Kelten over God, natuur, dood en het leven daar na. En deze denkbeelden hebben twijfelaars, dromers en zoekers naar waarheid nog lang beziggehouden. W.F.S. Brieven, door Rosa Luxemburg (243 blz., 17.50) en In opstand, door Alexander Cohen (232 blz.. 14.90) Uitgaven van G. A. van Oorschot. Amsterdam Twee herdrukken van boeken die nog altijd het lezen waard zijn: de soms felle, soms fijnzinnige brieven die de Pools-Duitse revolutionaire Rosa Luxemburg (in 1919 vermoord) aan Sonja Liebknecht en anderen schreef, met een verhelderend essay van J. de Kadt. En een deel van de bekende memoires van de anarchist Alexander Cohen. „In opstand" ver telt van zijn eerste dertig levensja ren, die nog in de 19e eeuw vallen. Jammer dat de uitgever is afgestapt van de goede gewoonte, vorlgcdruk- ken met jaartal te vermelden. ,W: P. 8. Mata Hari, niet zo ons» Sam Waagenaar, 184 blz:, j april 22.50). Uitgave Van Holken Warendorf. Bussum.' Er is een herziene erf uitgebreide her druk verschenen van wat eerder „De moord op Mata Hari" heette. De wij ziging in de titel is niet vöor niets: na zo'n jaar of tien is de schrijver. Mata- Hari-deskundige Sam Waagenaar. iets genuanceerder g^6n denken over de vraag of de omstreden courtisane in 1917 terecht wegenis spionage werd geëxecuteerd. De geschiedenis van deze vrouw, die juist honderd jaar geleden in Leeu warden geboren werd als Margaretha Geertruida Zelle. heeft tientallen ja ren velen geboeid. Er bestaat een uitgebreide literatuur over haar le ven en dood. nog onlangs verschenen er nieuwe publlkaties (Brokken, Kei- kes), er is in 1932 een film over Mata Hari geweest, met Greta Garbo, en het was voor die film dat Sam Waage naar. toen perschef van de filmmaatschappij MGM, het onder werp bestudeerde. Wat hij voor de herdruk van zijn boek op het spoor gekomen is, zal ook wel niet de laatste wijsheid zijn. Het boek is overigens wel de moeite van het lezen waard, en ook vanwege de overvloe dige illustratie (met 120 soms nogal gewaagde autenthieke foto's van de ze exotische naaktdanseres) zal het wel druk verkocht worden. W. F. S. MADRID (AP) De illegale Spaan se „Democratische Militaire Unie" (UMD), een organisatie van dissiden te Spaanse officieren, heeft in een gisteren uitgegeven communiqué ontkend een staatsgreep voor te be reiden tegen de Spaanse regering. Wel werd gezegd dat de organisatie „militaire interventie" zou overwe gen indien „alle politieke krachten van het echte Spanje" daarom vragen. Berichten als zou de UDM koning Juan Carlos twee maanden de tijd hebben gegeven om in Spanje een democratisch bestel te vestigen, wer den in de verklaring afgedaan als vals en niet authentiek. Voorts werd gezegd dat de jonge officieren nooit een eenzijdige actie zouden onderne men zonder eerst een burgerlijke goedkeuring daarvoor te hebben ge kregen. De Spaanse regering zegt dat de UMD bestaat uit een kleine groep sub versie ven die geen werkelijke macht hebben binnen de strijdkrachten. Negen leiders van de UMD werden eerder deze maand door een krijgsraad veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot acht jaar. Het gisteren uitgegeven com muniqué van de UMD was het eerste waarin de unie voorwaarden heeft opgesteld voor mogelijke militaire acties. Individuele UMD-leiders heb ben in het verleden verklaard dat de organisatie alleen ten doel heeft ie dere poging van rechtse generaals om een staatsgreep te plegen, te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11