Peek Cloppenburg DickHolthaus ontwerpt voor de Personality Collection. Bom ontploft in Baskenland Brits-Russische besprekingen afgelopen Defensie wil versnelde bouw van fregatten Griekenland in kritieke fase" 359.- DONDERDAG 25 MAART 1976 TROUW/KWART LOESAKA (Reuter. UPI. AP) De ..frontlijnpresidenten" in zuidelijk Afrika zijn in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka bijeen voor een gesprek over Rhodesiè Volgens zegslieden is het belangrijkste agendapunt of steun zal worden gegeven aan een guerrillastrijd in Rhodesiè om de blanke minderheidsregering ten val te brengen. Verder zal worden gepro beerd Joshua Nkomo. de leider van de gematigde vleugel van de Afri kaanse nationale raad (ANC) en de voorman van de radicale fractie, bisschop Abel Moezorewa te verzoe nen. Nkomo voerde de onderhande lingen met Ian Smith, de blanke pre mier van Rhodesië. die afgelopen vrijdag zonder resultaat werden afge broken De besprekingen tussen de presiden ten Kenneth Kaoenda van Zambia. Samora Machel van Mozambique. Julius Nyerere van Tanzania en sir Seretse Khama van Botswana zullen naar verwacht tot morgen duren. Ma chel en Nyerere zijn voorstanders van een volledige oorlog tegen het regime Smith. Moezorewa heeft herhaalde lijk verklaard dat er geen alternatief is. Kaoenda en Khama hebben heb ben Nkomo gesteund in zijn pogin gen een vreedzame regeling te berei ken. maar toen de onderhandelingen vastliepen heeft Kaoenda verklaard dat een bloedbad in Rhodesië onver mijdelijks is geworden MADRID (Reuter. UPI) In het Spaanse Guernica is gisteren het huis van een aanhanger van de ver boden afscheidingsbeweging ETA door een bomaanslag vernield. Rechtse extremisten worden ver antwoordelijk geacht voor de aan slag die vermoedelijk een represail lemaatregel is. De politie identifi ceerde twee ETA-leden als de ont voerders van de industrieel Angel Berazadi uit San Sebastian, zes da gen geleden. In Madrid hebben gistermiddag on geveer 200 journalisten een pro testbijeenkomst belegd als steunbe tuiging voor de redacteur van een liberale krant. Jose Antonio Marti nez Soler. LONDEN (Reuter. UPI) De Rus sische minister van buitenlandse za ken. Andrei Gromyko. heeft het drie daags overleg met Britse ministers in Londen afgesloten met een diep gaande discussie over het Midden- Oosten en Zuid-Afrika. Volgens de zegslieden hadden Gromyko en zijn ambtgenoot James Callaghan een opbouwend gesprek over Angola en andere zuidelijk Afrikaanse proble men. Er bestaat geen twijfel dat bei de partijen eikaars standpunten nu volledig begrijpen, aldus de zegslie den De terugtrekking van de Zuid- afrikaanse troepen uit Angola was ook ter sprake gekomen. De Britse minister had. zoals eerder, gevraagd om de verwijdering van de Cubaanse en andere buitenlandse strijdkrach- DEN HAAG Het ministerie van defensie wil nog dit jaar opdracht geven tot de bouw van de laatste serie van vier standaardfregatten. Met deze versnelde opdracht, die twee jaar eerder komt dan was ge pland. wil defensie een bijdrage leve ren aan de werkgelegenheid in de scheepsbouw. De order, waarmee een bedrag van 900 miljoen gulden is gemoeid, zal worden gegeven aan het Rijn- Schelde-Verolme-concern. die weer ten uit de voormalige Portugese ko lonie. Voorts had hij gewaarschuwd dat Russische interventie in zuide lijk Afrika de ontspanning tussen oost en west in Europa in gevaar zou brengen. een deel van het werk zal uitbe steden aan enkele kleinere werven elders in ons land. Volgens staatssecretaris Stemerdink van defensie zal de versnelde opdracht niet alleen een bijdrage leveren tot de bestrijding van de werkloosheid, maar ook tot het ver lagen van de exploitatiekosten. Want de verouderde onderzeebootja gers zijn duurder.in het gebruik dan de toekomstige fregatten. De vier standaaridfregatten vormen de laatste in een serie van twaalf. De andere fregatten zijn al aanbesteed en gedeeltelijk in aanbouw. Ver wacht wordt dat het eerste fregat in het begin van 1978 in de vaart kan worden genomen. ATHENE (Reuter) Griekei maakt een kritieke fase door c het blootgesteld is aan rechtvaardigde provocaties, zo de Griekse premier. Constan Karamanlis. gezegd. In een do< dio en televisie uitgeza boodschap aan het Griekse vol gelegenheid van de 155e verjaj van de onafhankelijkheidsoorlq gen de Turkse bezetters, verklj Karamanlis dat de verjaardag bron van inspiratie en een voorl voor het Griekse volk zou m< zijn. „Te meer daar ons vadej weer kritieke ogenblikken belt vertelde hij, daarbij doelend Griekse twisten met het nabï Turkije over Cyprus en de Aegi Zee. Hetpak76.Bij P&C. Het pak '76 in krijt streep. Wol. Kenmerkend voor dit jaar zijn de opge sneden revers. 329.- yh Het pak '76 in flannel - visgraat. Wol. Bleu. Het pak '76 in birds- eye dessin. Zuiver scheerwol. Driedelig. Q'tc it_|- VAiAJ.j

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8