tussen S en Israël ip dieptepunt Isabel kwam de schaduw niet uit van Evita Links doet Syrische bemiddeling in Libanon mislukken irgentinië Reagan kan toch winnen van Ford Zaccagnini maar net leider Italiaanse christen-democraten Verzoenend tegenover communisten Staking verlamt treinverkeer in Frankrijk ierika hekelt Israëlisch beleid in VN Verrassing in North Carolina ROME (Reuter. UPI) Met de hakken over de sloot is Benigno Zaccagnini herkozen als leider van de Italiaanse christen democraten. Zaccagnini staat verzoenend tegenover de machtige communistische partij in Italië. Dit in tegenstelling tot zijn tegenspe ler op het cbngres van de christen democraten. Arnaldo Forlani. Forla- ni. voormalig partij-secretaris en mi nister van defensie in de huidige min derheidsregering is voorstander van een harde lijn tegenover de commu nisten. Tijdens een geheime stemming aan het slot van het zesdaagse partij congres versloeg Zaccagnini met een verschil van dire procent: Zaccagnini behaalde 51,5 procent van de stem men, tegen Forlani 48,5 procent. Door dit kleine verschil zijn de te genstellingen binnen de christen democratische partij alleen maar groter geworden. Op het dertiende partijcongres in het Romeinse sportpaleis, dat doorgaans voor bokswedstrijden wordt ge bruikt, kwamen de verschillen tussen de linker en de rechtervleugel van de partij schril aan het licht. Voortdu rend maakten de afgevaardigden el kaar het srpeken onmogelijk, werd er gejoeld en geschreeuwd en gingen toeschouwers op de publieke tribune elkaar te lijf. Urenlang werd gedis cussieerd over ordevoorstellen en over de wijze waarop gestemd moest worden. Op een goed moment trok Forlani zich ook terug om vervolgens zich wederom kandidaat te stellen. Eerste minister Aldo Moro kreeg kri tiek bij een poging in een onderonsje van partijbonzen te bepalen wie de nieuwe voorzitter zou worden. Op die wijze heeft de oude. behoudende gar de binnen de partij al vaker het be leid bepaald, maar dat is nu juist waartegen de jongeren zich ver zetten. Voorzichtig De reactie bij de communistische partij op de verkiezingen van Zaccag nini was voorzichtig. „Ik hoop dat hij zal bewijzen iemand te zijn die niet kan worden gebruikt voor een con servatieve politiek", zei de commu nist Giancarlo Pajetta. Zaccagnini heeft op het partij congres gezegd dat het niet genoeg is botweg „nee" tegen 0e communisten te zeggen, maar dat de christen democraten het zelf beter moeten doen. Behalve de houding tegenover de communisten staat op het ogenblik de abortus ter discussie bij de christen-democraten. Het congres heeft zich daarover niet uitgelaten. PARIJS (Reuter) Spoorwegsta kingen hebben meer dan de helft van de treindiensten in Frankrijk stilge legd terwijl de arbiedsonrust zich uitbreidt tot andere sectoren zoals de gas- en elektriciteitsvoorziening en de machine-industrie. Door de stakingen konden slechts 100 op de 240 treinen vanuit Parijs vertrekken. Ondertussen zijn de loononderhandelingen tussen de vakbond van spoorwegbeambten en de directie van de Franse spoorwe gen begonnen. Werknemers in de gas- en elektrici teitsvoorziening hebben een 24-uurs staking aangekondigd voor 7 april. Frankrijks grootste vakbond, de communistische CGT, heeft voor de werknemers in de machineindustrie een „actieweek" aangekondigd, die ingaat op 29 maart. Men verwacht ongeregelde stakingen en demon straties. door Rimmer Mulder op mag zijn, omdat het in de politie ke geschiedenis van de VS maar zel den voorkomt. De laatste keer dat het gebeurde was in 1952 toen Tru man in New Hampshire verloor. Hij trok zich daarna terug als kandidaat. Paniek Voor Ford is er nog geen enkele reden om de moed nu ook maar op te geven. Hij heeft in de strijd om de kandida tuur van de Republikeinse partij een zeer comfortabele voorsprong op Re agan. Toch kan de nederlaag in North-Carolina Ford wel eens in de verleiding brengen nog meer tijd en energie in de verkiezingsstrijd te stoppen. Toen Reagan zich vorig jaar aandien de als Republikeins presidentskandi daat ontstond er paniek in de gelede ren van Ford. De oud-gouverneur had duidelijk aantrekkingskracht op de rechtervleugel van de partij. Daarom is Ford er sindsdien op uit geweest Juist die rechtervleugel te gerieven. Hij is daarin nauwelijks ge slaagd. maar als zittend president slaagde hij er in de eerste vijf voor verkiezingen toch op Reagan voor te blijven. Nu deze laatste toch in staat blijkt te winnen kunnen Ford en zijn strategen gemakkelijk het idee krij gen dat zij nog harder moeten probe ren die rechtervleugel te pakken. Dat kan door nog vaker het verkiezings pad op te gaan en een rechtsere toon aan te slaan bij programmapunten als de defensie en de buitenlandse politiek. Ford begon met grote angst voor Reagan aan de voorverkiezin gen en die angst kan snel terug ko men en het beleid van de president 'gaan beheersen. Opnieuw Carter Bij de Democraten zat er In North Carolina geen verrassing in. Jimmy Carter uit Georgia won opnieuw met groot verschil van George Wallace. Carter haalde 54 procent. Wallace 35 procent. Henry Jackson kwam daar ver achter met vier procent en Morris Udall bracht het tot twee procent. De laatste twee hebben in North Caroli na echter geen campagne gevoerd. I DERDAG 25 MAART 1976 1 BUITENLANDTROUW/KWARTET 7 President Isabel Peron verlaat voor het laatst per helicopter het presidentiële paleis na een bespreking met vakbonds- en regeringsleiders in een laatste poging haar regering te redden. WZALEM (UPI, Reuter) De betrekkingen tl issen Israël en Verenigde Staten lijken een nieuw dieptepunt te hebben ~t. Binnen kringen van de Israëlische regering heerst er ontstemming over de opmerkingen van de Amerikaanse ai assadeur bij de Verenigde Naties, William Scr.anton, tijdens »J ergadering van de Veiligheidsraad over de door T.rasi N leliike Jordaanoever. iton noemde de vestiging van lische nederzettingen in de be- gebieden, met inbegrip van het stadsdeel van Jeruzalem, strij- met de conventie van Genève. r zei Scranton dat deze neder- een belemmering vormen idi f het welslagen van de onderhan- lag ngen voor een rechtvaardige en ;ame vrede tussen Israël en zijn irlanden. nadruk verklaarde hij dat over p^loekomstige status van Jeruzalem t Ms kan worden beslist via onder afdelingen. akkoorden en compro- vj sen. „Eenzijdige pogingen om bij iou rbaat daarover te beslissen heb- jm geen juridische waarde", aldus ten anton. Jeruzalem verklaarde een functio- is van de Israëlische regering dat opmerkingen viogstwaarschijnlijk een nieuwe is in onze betrekkingen met Was- ;ton zullen veroorzaken". Israël Washington om nadere toelich- n over de toespraak van Scran- igevraagd. tUe bewoordingen >11, lertussen reageerde de Is- "ro ische pers in felle bewoordingen op Scranton's oprrw irkingen. Volgens het dagblad Yedieth Achranot was de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur „van A tot Z anti- Israëlisch". Van dt' Arabische afge vaardigden bij het, debat inde Veilig heidsraad kreeg- Sci anton veel lof. Na de vergadering, van de Veilig heidsraad zei Scrankon tegen verslag gevers dat hij een veto zou uitspre ken over een in sterfte bewoordingen gestelde veroordeïinu van Israël. Ara bische gedelegeerden zeiden dat de Verenigde Staten wijzigingen had den voorgesteld in d e ontwerpresolu tie die Scranton in s taat zouden stel len zich te onthoude n bij een eventu ele stemming in de Veiligheidsraad. Zij verklaarden Scranton tegemoet te willen treden in iruil voor wat zij beschouwden als «en1 gunstiger Ame rikaans standpunt, f Het nieuws over de toespraak van Scranton bereikte Is raël tijdens een debat in het Israëlische parlement over de Joodse ner&srzettingen in de bezette gebieden. v Eerder was in de nacht van dinsdag op woensdag een elf jarige Palestijn se jongen begraven, die tijdens de demonstraties verleden week een schotwond in zijn Uc>ofd had opgelo pen. BEIROET (UPI, Reuter) Een poging van de Syrische bemidde laars een staakt-het-vuren te bewerkstelligen in Libanon misluk te gisteren omdat Kamal Djoemblatt de leden van de Libanese socialisten weigerde hen te ontmoeten. „Er is geen Syrische oplossing," aldus Djoemblatt, „alleen maar de onze." De falangistische radio beschuldigde de linkse voorman ervan een bestand tegen te houden, maar zei tevens dat de strijdende partijen mogelijk bin- ito Vervolg van pag 1 he ijli 'oe junta heeft onmiddellijke econo- t sche maatregelen aangekondigd de produktie te verhogen en de itie onder controle te brengen. Ejatregelen zijn in het vooruitzicht ild Om de efficiency van de over- idiensten en de staatsbedrijven :rbeteren. De belastingen zullen ;epast worden om het tekort op legroting, dat meer dan zestig •nt van de totale uitgaven is, te linen. Verder zal de junta stre- >n naar versterking van het particu- initiatief, Öat de afgelopen jaren rk afgenomen is door de lage J ïstverwachtingen. ïti 5 j in verwacht aat het leger een uitge- ;ide actie zal beginnen tegen de 5t{ ee voornaamste guerrillabewegin- jq, a. de peronistische Monteneros en ERP. Bij aanslagen door deze be- gingen zijn de afgelopen jaren gig eer dan 1200 mensen om het leven tomen. junta heeft verklaard loyaal te nenkort overeenstemming zouden bereiken over een wapenstilstand. In elf maanden burgeroorlog heeft Liba non meer dan 25 bestanden zien ko men en gaan. het merendeel daarvan genegeerd. De Libanezen twijfelen dan ook of een nieuw akkoord iets zal uithalen. Verscheidene kranten berichtten dat de president Syrië had gemeld het buitenland om militaire steun te zullen vragen als de Syrische bemid delaars niet in de komende paar da gen een staakt-het-vuren tot stand zouden brengen. Voormalig presi dent Camille Chamoen heeft in 1958, in Libanons vorige burgeroorlog, Amerikaanse mariniers gevraagd en gekregen, maar de strijd is deze keer veel uitgebreider en de politieke toe stand meer ingewikkeld. De leiders van de noilitaire junta die gisteren de macht in Argentinië overnam (v.l.n.r.): admiraal Emilia Massera. brigade-generaal Orlando Agosli en luile- VOOrWaardell nant-generaal Jorge, Rafael Vileda. ren. Generaal Videla was in 1955 ook betrokken bij de coup die een einde trrilla niet door de politie maar taan door het leger te laten voe- en om „de uiteindelijke vestiging een werkelijke en representatie- va: 'democratie" mogelijk te maken. Videla De leider van de militaire junta gene raal Videla is 50 jaar en volgens zijn maakte aan de eerste regenngsperio- vrienden een streng militair, fel anti- van president Juan Peron. Nog maar twee Na de staatsgreep in Argentinië zijn er nog maar twee Latijns- Amerikaanse landen die door een burgerregering worden bestuurd, na melijk Colombia en Venezuela. Twee kleinere landen met een burgerbe wind zijn Guyana en Suriname. Argentijnse ambassades in de hele wereld hebben een verklaring uitge geven waarin de reden van de militai re staatsgreep worden uiteengezet. Dit is door kringen van het Argen tijnse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. In dezelfde ver klaring wordt meegedeeld dat de ei gendommen en belangen van buiten- communistisch en devoot rooms- katholiek. Als hij ooit een regerings programma zou moeten opstellen, zou hij het waarschijnlijk een katho liek herderlijk schrijven als grondslag geveii". aldus een kolonel die onder Videla heeft gediend, i j Isabel Peron benoemde Videla au- len zijn aan de christelijke moraal de sociale eerechtleheid boven H vorig ja;ir tot opperbevelheb- ^kt^sch stromingen £°vf" t t^senUële wadden3 van^be- maar lit ir de ondermijning te zullen uit, Volgens medewerker» van de gene- te bewegen de strijd tegen de raaj jS geen deskundige op economisch of ander niet-militair ter rein, maar gelooft hij met zijn morele zijn invloed uitgeoefend om de rege- zuuen Zljn' Kamal Djoemblatt. ontmoette giste ren andere leden van het informele linkse verbond dat zich richt op de val van Franjieh en het totstandbrengen van politieke wijzi gingen in Libanon. Tijdens de bijeen komst zouden de voorwaarden voor een bestand en de Syrische inspan ningen om in de jongste Libanese crisis te bemiddelen zijn besproken. De crisis ontvlamde bijna twee we ken geleden met de roep van de gar nizoenscommandant van Beiroet. Generaal Aziz Al-Ahdab, om Fran- jiehs aftreden. Rechtse falangisten en hun mohammedaanse tegenstan ders hebben gisteren hun sluipschut teroorlog om een sleutelpositie in de Libanese hoofdstad Beiroet voortge zet. Een zwarte rookwolk hing boven de geteisterde stad, waar de gevech ten —met machinegeweer, tank en mortier de afgelopen 24 uur meer dan 200 doden en 500 gewonden ople verden. verdwijning van president Isabel Peron van het Argentijnse politieke toneel is niet onverwacht :omen. Ondanks de veelvuldige wijzigingen in haar kabinet was ze niet in staat de politieke en oomische chaos in het land onder controle te krijgen. De aanhang van Isabel Peron liep met de u4S verder terug. I L om oanks naar krampachtig vasthou- lën 'aan de macht heeft Isabel Peron yin tft een sterke indruk gemaakt als M ïident. Mentaal noch lichamelijk 'ze tegen haar ambt opgewassen, heeft haar presidentschap ook te danken gehad aan eigen kun maar aan het feit dat ze de tpa towe was van de vroegere grote hi fler van Argentinië en aan de faam bi 'diens eerdere, in 1952 overleden ak( iw de legendarische Evita Peron. itei z' val he eer t lingsland nogerop trachtten te bren gen. De derde wereld heeft na hem nog veel van dergelijke leiders gekre gen. Ook bracht Peron de arbeiders in zijn land politiek bewustzijn bij. re der de regering van Isabel Peron ie» tekte zich het gebrek aan saamho- 3ij heid in de Peronistische beweging, daf t Peronisme is nooit een eensge- linj de stroming geweest, maar werd 'ld bijeen gehouden door de per- •nlijke aantrekkingskracht van man: Juan Peron. Evita Duarte Zijn tweede vrouw, Evita Duarte. was hem daarbij tot grote steun. Ze vormde het warm kloppend hart van zijn regering. Bij de campagne voor de verkiezingen van 1946 ontwikkel de ze van zichzelf het beeld van een geheel toegewijd echtgenote, die zich met hart en ziel inzette voor de grote taak van haar heer en meester. Een dergelijke houding paste geheel in de patriarchale samenleving van de Ar gentijnen tus. Ze werd afgebeeld als de heilige maagd. Vooral de Peronistische vrou wenbeweging heeft zich sterk ge maakt voor de legendevorming om Evita. De teruglopende welvaart in het land was er in 1955 mede de oorzaak van, dat Peron ten val gebracht werd door het leger Met een Paraguayaans oor logsschip verdween de president in ballingschap. enige tijd minister van arbeid te 1 geweest kwam Peron in 1945 k het eerst aan de macht. In 1946 den verkiezingen gehouden voor presidentschap die hij met over rode meerderheid won. Tijdens regering smeedde hij Argentinië een eenheid. danks de parallelen die wel tussen on enerzijds en Hitier en Mussoli- mderzijds getrokken zijn. was hij t zo zeer een fascistisch dictator wel de nationalistische voorman zijn volk zelfbewustzijn bij- icht. Hij was een van de eerste mannen die op basis van een rk nationalisme een ontwikke- Bij de verkiezingen van 1951, waar aan het eerst door de Argentijnse vrouwen mocht worden deelgeno men. stelde Peron Evita voor als kan didaat voor het vice-presidentschap, maar onder druk van leger en opposi tie zag zij van de kandidatuur af. Haar activiteiten en haar sterke per soonlijkheid hadden Evita inmiddels waanzinnig populair gemaakt. Ze beijverde zich voor een politiek tehuis voor de arbeiders en richtte daartoe de Gerechtigheidsbeweging op en de Peronistische vakbeweging CGT. Toen zij in 1952 overleden was aan leukemie, ontwikkelde zich om haar persoon een ware heiligencul- De Peronistische beweging was ech ter zo diep ingeslagen bij het Argen tijnse volk. dat de militairen deze op den duur niet meer konden veron achtzamen. Toen in het voorjaar van 1973 voor het eerst weer algemene verkiezingen werden gehouden, won de Peronistische kandidaat, de tand arts Hector Campora. Hij plaveide de weg voor de terugkeer van Juan Peron. Bij nieuwe verkiezingen in septem ber 1973 werd Peron weer tot presi dent gekozen De kandidatuur van zijn derde vrouw. Maria Eslela Mar tinez. voor de functie van vice- president was dit maal niet meer tegen te houden, ondanks bedenkin gen van linkse Peronisten en het leger. Peron was Maria Estela tijdens zijn ballingschap in een nachtclub in Pa nama tegen het lijf gelopen Ze was danseres in die nachtclub. In 1961 trouwde Mana Estela. door de Ar gentijnen weldra Isabellita gedoopt, met Juan Peron. Tijdens diens bal lingschap. die hij vooreen belangrijk deel doorbracht in Madrid, voerde zij een enkele maal een politieke missie uit naar Argentinië ter voorberei ding van de terugkeer van haar echtgenoot. Peron heeft het Argentijnse volk steeds voorgehouden dat hij Isabel goed had opgeleid voor het politieke bedrijf. Op die manier maakte hij haar acceptabel als vice-president. Het leger rekende er echter op. dat bij een eventueel verscheiden van de 78-jarige president, zijn vrouw als vice-president zou aftreden. Lopez Rega Daar is het echter niet van gekomen. Toen Juan Peron op 1 juli 1974 over leed. volgde Isabel haar man op bij gebrek aan een samenbindende fi guur in de uiteenvallende Peronis tische beweging. Het is met de,poli- tieke situatie in Argentinië sedert die tijd snel bergafwaarts gegaan. De weinig zelfstandige Isabel om ringde zich met een aantal raadge vers. die haar vrijwel geheel voor de buitenwereld afsloten. Een van de bekendste was de vroegere secreta ris van Juan Peron. Lopez Rega. Hij was een tijd lang minister van socia le zaken, maar ontpopte zich ook als de inspirator van de ondergrondse Argentijnse anti communistische al liantie AAAi, die met gewapende acties alles wat ok maar en beetje nar links zweemde, terroriseerde. door Herman Amelink Toen bovendien bleek dat hij zich schuldig gemaakt had aan misbruik van overheidsgeld, ging hij de laan uit Nog even leefde de hoop dat het Peronisme nog een laatste kans zou krijgen. Maar de geringe politieke kracht van de regering van Isabel Peron werd steeds duidelijker. Ze miste niet alleen ten ene male het charisma van haar echtgenoot en diens tweede vrouw. Evita, maar ze bleek ook in het geheel niet opgcwa- sen tegen de moeilijkheden van het presidentschap. Herhaaldelijk was ze genoodzaakt voor korte of langere tijd met vakantie te gaan. waarna de geruchten van een op handen zijnd aftreden telkens weer toenamen. Een groot deel van de Peronistische beweging verzette zich tegen een verder aanblijven. De vakbonden, die har het langste trouw gebleven waren, zagen het al enige tijd niet meer met haar zitten. En ok het leger makte zich sterk voor haar aftreden. Berichten dat Isabel ook zelf misbruik gemaakt had van publieke middelen deden haar laatste presti ge verdwijnen. ,,Zeer verheugd" is de republi keinse presidentskandidaat Ro nald Reagan vanuit North Caro lina naar Los Angeles terugge reisd. WASHINGTON De verkiezingsmachine van president Ford, die na vijf overwinningen in voorverkiezingen net zo lekker liep, blijkt toch nog kwetsbaar te zijn. Bij de voorronde in de zuidelij ke, conservatieve staat North Carolina stokte het plotseling: niet Ford, maar uitdager Ronald Reagan werd de overwinnaar bij de Republikeinen met 52 procent van de stemmen. Ford kreeg er 46 procent. President Ford kwam gisteren eerlijk voor zijn teleurstelling uit. „Er zijn woensdagochtenden geweest dat ik mij beter voelde dan deze keer," zei hij. daarmee herinnerend aan zijn zeges in de vorige voorrondes. Zijn woordvoerder Ron Nessen gaf toe: „Hij had verwacht te zullen winnen, dus Is hij teleurgesteld." Voor oud-gouverneur Ronald Rea gan komt de overwinning in North- Carolina precies op tijd. Na vijf ne derlagen had hij weinig of geen uit zicht meer op het presidentschap. Zijn campagne begon daarom al te kenen van verval te vertonen. Er kwam minder geld binnen dan voor heen en de geestdrift bij het leger helpers (onmisbaar bij een verkie zingscampagne) liep terug. Nu heeft hij dan eindelijk bewezen dat hij de zittende president toch kan verslaan. Dat is iets waar hij niet weinig trots

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7