Hagenaars: meer politie Rechtbank: Clingendael vandaag leeg KORT Schoolkinderen ruimen strand op 1926 - 1976 Bijenkorf Vragen over vervanging fietspaden Haagse Bos Classis Den Haag zendt arts Scheer uit naar ziekenhuis Kameroen Hoofdcommissaris: conclusies trekken Plan voor 198 studentenflats in Leiden Man vult tekort in verpleging aan Bouwvergunning voor Maxis geëist in kort geding NABEZ0RGING VAN DE KRANT BENT U: bekend in Oen Haag „Parkeren in woonwijken handhaven" DONDERDAG 25 MAART 1976 TROUW/KWARTET f Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wij kunnen ons niet wentelen in de gelukzalige wetenschap dat de Haagse burgerij op alle punten positief denkt over het optreden van de politie." Deze conclusie trekt dr C. M. Peijster, hoofdcommissaris van politie, uit een onderzoek, dat de betekenis van de politie voor de Haagse bevolking tot onderwerp had. Een andere conclusie: „Er bestaat bij de burgerij behoefte aan wijk- en rayonagenten, politiebureaus dicht-bij-huis en een uitgebreider surveillance." Het onderzoek, verricht door het In stituut voor Psychologisch Markton derzoek BV. wijst uit. dat „uitbrei ding van het politie apparaat een belangrijke wens van de bevolking is." aldus het IPM. Vooral „de aanwe zigheid van meer politie in de directe woonomgeving" is een verlangen, dat de onderzoekers geconstateerd heb ben. „Dit verlangen gaat samen met de grote waardering voor de wijk- en rayonagenten. De resultaten wijzen erop. dat behoefte bestaat aan een verkleining van de „afstand" tussen de politie en de burger in zijn directe woonomgeving. Deze conclusie wordt ondersteund door het feit. dat ongeveer tweederde van de onder vraagden van mening is. dat de poli tie het contact met de burgers niet bevordert." Verder concludeert het instituut voor marktonderzoek: „De Haagse bevol king is van mening, dat de politic niet voldoende doet om de veiligheid te waarborgen Dit blijkt uit het feit. dat de meerderheid van de be volking meer surveillance in hoge mate op prijs stelt." Daar wordt wel een kanttekening bij gemaakt. „In het onderzoek is niet expliciet aan dacht besteed aan het hoe en waar om van de ervaren (on)veiligheid van de burger." Een kleine meerderheid van de on dervraagden vindt de Haagse politie agent vriendelijk. De onderzoekers kregen vaker te horen, dat de agent in zijn contact met de burgerij be hulpzaam en vriendelijk is. dan: de politieagent kan zijn taak aan en De politieagent is democratisch in zijn optreden.„Er wordt dus minder gunstig geoordeeld over aspecten, die met de functie-uitoefening ver band houden," aldus de onderzoe kers. Het onderzoek zal o.m. besproken worden in de gemeenteraadscommis sie voor politie- en brandweeraange legenheden. Hoofdcommissaris Peijster heeft al laten weten dat uit het onderzoek „de nodige beleidscon clusies getrokken zullen worden." CDA slaat niet aan bij werkende jeugd DEN HAAG Tijdens de tweede dag van de politieke vormingsmanifestatie in het vormingscentrum voor wer kende jongeren „Wij", waar over wij gisteren schreven, stemden de jongeren op hun favoriete partij. Er was een ochtend- en middagstemming. Na de eerste stemming konden vertegenwoordigers van het Haagse Jongeren Parlement proberen de jongeren warm te krijgen voor een bepaalde par tij er stonden verschillende stands van politieke partijen opgesteld en zo de tweede stemming beïnvloeden. Totaal bepaalden 28 werkende jonge ren hun keuze. Vier daarvan stemden 's morgens blanco, 's middags waren dat er twee. De PvdA boekte bij de tweede stemming een winst van vijf aanhangers: 's middags 18 stemmen, 's morgens 13. De VVD kreeg bij de tweede stem ming slechts 2 jongeren achter zich, die morgen waren dat er nog 6. Het CDA en DS'70 slaan niet erg aan bij de jongelui tussen 15 en 18 jaar. Deze middenpar tijen behaalden geen stemmen. Drie jongeren stemden bij de eerste stemming pacifistisch. Later op de dag kreeg de PSP. die niet met een stand verte genwoordigd was. geen kiezers meer achter zich. LEIDEN Het architectenbu reau Paardekoper heeft in overleg met de dienst gemeen tewerken van de gemeente Lei den een plan ontworpen voor de bouw van 198 studen tenflats aan de Kaiserstraat. Opdrachtgeefster Voor dit project is de Stichting Leidse Studentenhuis vesting. De woningen zouden moe ten worden gerealiseerd op het voor malige fabrieksterrein van Beuth en Cranenburgh en Heringa, naast het bestaande studentencomplex. Het architectenbureau heeft aan de zijde van de Kaisèstraat, tegenover de universitaire mensa „De Bak" eenheden van vier tot vijf kamers geprojekteerd, welke beschikken over een douche, keuken en toilet. Het complex als zodanig zal er onge veer zo uitzien als het bestaande studentenhuisvestingscomplex peli kaanhof. Het plan, waarvan de realisering nog niet bekend is, is reeds naar het ministerie van onderwijs gestuurd. De Adviesraad voor de Binnenstad in Leiden is gevraagd een uitspraak over het plan te doen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een van de maat regelen om het schrijnend tekort aan verpleegkundigen en ziekenverzor genden aan te vullen is aandacht schenken aan de man in de verpleeg kunde. Dit zei woensdag prof. dr. D. C. den Haan bij de opening van het Opleidingsinstituut van het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam. Uit een enquête door de N.Z.R. is gebleken, dat het landelijk tekort aan verpleegkundigen in de catego rale- en algemene ziekenhuizen 100Vc bedraagt, d.w,z. 1750 vakatures. In de academische ziekenhuizen is het gemiddelde tekort zelfs 17%, dat is 800 vakatures van de 4700 plaat sen in de verplegingsdienst. In het Dijkzigt bedraagt het percen tage mannen van de verpleegkundi gen 9'/3, terwijl het percentage man nelijke leerlingen thans gestegen is tot 27. Dit is een Verheugend féit te noemen, aldus prof. Den Haan, om dat het gemiddelde arbeidsleven van de man vele malen langer is dan van de vrouw. Prof. Den Haan haalde in zijn openingsrede nog het Wilhelmi- na Gasthuis te Amsterdam aan, dat Engelse verpleegkundigen aange trokken heeft, een aantal dat dit Jaar tot 100 zal worden uitgebreid, om het tekort aan gediplomeerde ar beidskrachten aan te vullen. ARNHEM Met als inzet een bouw vergunning voor een Maxis Super store-complex is gisteren voor de rechtbank in Arnhem een kort ge ding gevoerd tussen de Amsterdam se onroerendgoedmaatschappij Ma vo en de gemeente Nijmegen. Mavo vorderde dat alsnog een vergunning wordt afgegeven en dat bovendien de door het tijdverlies ontstane schade wordt vergoed. 13 mei is de uitspraak. Mavo wil op een industrieterrein in Nijmegen bij het Maaswaalkanaal een groot detailhandelscomplex bouwen. Het gemeentebstuur heeft geweigerd een bouwvergunning te geven. De raadsman van Mavo, mr C. Q. van Daalen, voerde aan dat de politiek en de belangen van de plaat selijke middenstand van invloed zijn geweest op het besluit van B en W. Bovendien zou de gemeente met twee maten hebben gemeten: tal van ondernemingen op het industrieter rein drijven volgens hem recht streeks handel met de consument. De advocaat van de gemeente, mr C. P. Aubel, hield staande dat van onre delijkheid of willekeur geen sprake is en dat de vergunning terecht niet is gegeven. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519. b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Tétar van Elven B. en W. van Delft hebben vooi steld de Stichting Museum Tè van Elven een subsidie 75.000.- te verlenen in de resti ratiekosten van het museum, subsidiebedrag is 30% van voorlopig vastgestelde suösid bele restauratiekosten 250.000.--. Ook het ministe van cultuur, recreatie en ma schappelijk werk verleent subsidie van 30% van die kost Kok rond de klok Het Nederlands Zuivelbureau i Rijswijk heeft een kookbo 1 „Kok rond de klok" uitgegeve Met dit boek wil het bureau aante nen dat de wijzers van e kookklok niet aan een bepaa tijdstip zijn gebonden. De bij j\ 600 recepten zijn gerahgschl vanaf het ontbijt tot laat in i avond. De samenstelsters zijn van uitgegaan dat de vetco sumptie gematigd moet wordei Turkije welbeschouwd! Het Haags Cultureel Trefpui Laan van Meerdervoort start a vrijdag meteen „Turkije-project Het project omvat drie inleid» r gen-met-discussie op de vrijdag t vonden 26 maart, 2 en 9 april ai u mede een foto-tentoonstelling i het HCT-gebouw. Laan van Me< dervoort 16 in Den Haag. Het pr K Ject wordt afgesloten met ei „Turks feest" op zaterdagavoi 1 24 april in de Sweelinckzaal va s het Nederlands Congresgebot en een nog in voorbereiding zijm groepsreis naar Turkije in septei a ber van dit jaar. li Installatie De nieuwe burgemeester va c Schipluiden, de heer A. J. A. i Bruggeman wordt donderdag g april geïnstalleerd. De bijzonde t raadsvergadering waarin dat g j beurt vindt plaats om 14.30 uun „De Hoornbloem" aan het Koni gin Julianaplein in Den Hoorn. Trompweg B. en W. van Voorschoten stellii de raad voor in te stemmen m - het ontwerp-plan tot aanleg va het gedeelte van de Trompwe gelegen tussen de Admiraal Ruytersingel en de Leidsewe Noord. Het benodigde krediet 830.000. De tijdsduur van d werkzaamheden wordt geschat o 1 circa vier maanden. Het gehel wegtracé is voorzien van vrijlij gende brom)fietspaden en voe paden. Door de aanleg van hes weggedeelte wordt de wijk Noord Holland naar de Leidseweg-Nooi ontsloten. Hierbij is rekening houden met een mogelijke komstige verbinding naar eventueel door Leiden nog tot wikkeling te brengen wijk Ste< hoven. De weg is bovendien goede verbinding voor het o] baar vervoer van en naar Lei via de in aanbouw zijnde busl over het Korte Vlietkanaal. Muziek Ahoy Muziek Ahoy is het motto van kinderconcert dat het Reside! orkest zaterdag 27 maart om 13. 14.45 en 16.15 uur geeft in de V( burgse Vliegermolen. De voor ling in samenwerking met het dertheater Viedus heeft als thi „muziek op zee". De orkesth fungeren hierin als scheel manning. dirigent Lex Veelo stuurman en het publiek zeilen. De laatste voorstelling wordt bij woond door ongeveer vijfhonf gehandicapte kinderen, daartoej staat gesteld door de Stichf Sportbelang G.K. Sportvelden Het college van B en W Alphen aan den Rijn stelt de voor aan de voetbalverenigin „Zwammerdam" een bijdrage 75.000 te verstrekken in de 1 ten van de bouw van was- e kleedlokalen op het sportcomple aan de Spoorlaan. Voor de voltoo ing van het sportcomplex is ee krediet van 676.550 nodig. Hi plan is bij het directoraa generaal voor de arbeidsvoorail ning aangemeld als werkgelegei heidsproject. En dan nog dit De harmonie-orkesten „Vooi waarts" en „Gregorius" musicere onder een nieuwe naam: „Harmo nie-Orkest De Haaglanden". Nieu we leden kunnen zich aanmeldei bij het secretariaat: Beethovei laan 97 in Maassluis, tel. 0189> 18318. In het Chr. Gymnasiui Sorghvliet, Johan de Wittlaan 22 Den Haag spreekt dinsdagavom 30 maart om 8 uur voor „Ex Oriën te Lux" drs. J. P. A. van der Vin conservator antieke munten bij het Kon. Kabinet van Munte over: „De muntpolitiek va Alexander de Grote." Vrijdag april van 16.00-18.00 uur recipieer de heer J. F. Ranke in het Europa hotel te Scheveningen. omdat h: 40 jaar geleden in dienst trad bu de commissie van toezicht inzakif1 het ziekenfondswezen in Det Haag. Om organisatorische rf denen heeft de directie van the» ter „De Leuningjes" in Poeldij moeten besluiten de voor vrijda 26 maart geplande voorstellin „Uit het leven van Kornelis Kota te annuleren. in het bezit van een bromfiets gewend om vroeg op te staan Wilt u een aantrekkelijke bijverdienste? Dan bent u onze man, om onze inspefcteur in Den Haag, waar nodig bij te staan in zijn taak, onze abonnees dagelijks van een krant te voorzien. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot TROUW/KWARTET B.V. Parkstraat 22, Den Haag. Telefoonnr. 070-469445. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN - Al staan de res ten van Seinpost achter je rug in bfand. je blijft toch je best doen de Schevemngse kunst een goed aan zien te geven Honderden Haagse jongeren trokken gisteren naar het strand om dat eens goed op te rui men. Het waren voornamelijk, vier de-. vijfde-, zesde-klassen, lid van de Haagse Natuurverkenners Maar ook ..zomaar" schoolkinderen waren bereid papier- en plasticrommel te verzamelen. De jeugdige op- ruimpluvyt.it. au. tn net /va at/ curiae Schoonmaakactie van de Stichting Milieu-dag het strand voor hun reke ning namen, kregen bij twee verza- melposten van de Gemeentelijke plantsoenendienst bamboestokken uitgereikt. Stokjes, waarmee je het papier op kon prikken en je vriendje mee kon slaan. Maar er werd hard gewerkt; binnen een mum van tijd was het strand tussen de Seheve- ningse havenhoofden en de grens met Wassenaar schoner dan ooit. Om het werk georganiseerd te laten ver lopen. was het strand in een aantal vakken verdeeld. Het vuil dat door de verschillende groepen op een hoop werd verzameld, werd afge voerd door de strandploeg van de Gemeentereiniging. Behalve op het Scheveningse strand waren er op de sportterreinen en in de Haagse groengebieden nog zo n 800 kinderen bezig aan de grote schoonmaak van de stad Overigens had de brandweer hel vuur bij Seinpost ook dit keer snel onder controle. Van ccn onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Imkamp D'66) hccfl minister Westerterp (verkeer en waterstaat) gevraagd mee te delen of er besprekingen zijn gevoerd of gaande zijn met B en W van Den Haag of dc vroegere fietsverbindingen tussen de Boorlaan en de Leidscstraatweg door het Haagse Bos op een voor dc uit het centrum komende fietsers aantrekkelijke manier wordt vervangen. Dat zou ook gelden voor hel fietspad tussen de Koekamplaan en het pad dwars door het Haagse Bos naar dc Leidsestraalweg en de Bezuidcnhoutseweg. De heer Imkamp wil weten of de fietsers die van dc Koekamplaan c.q. Boorlaan in westelijke richting langs dc aan tc leggen Utrcrbtschaan komen een verbinding krijgen met dc Benoordenhoutscweg cn of in oostelijke richting een fietspad, aansluitend op dc Bezuidcnhoutseweg wordt voorzien. In een loclichting zegt het kamerlid dat na dc aanleg van de Utrcchtsebaan het er op lijkt dal er voor fietsers, nog slechts een onaantrekkelijke Zuid-IIollandlaan of Benoordenhout scweg cn Bezuidcnhoutseweg overblijven. in Den Haag een filiaal geopend, dat vooral bekend is geworden om zijn dakterras en zijn „lichthal." De afge lopen jaren hebben echter ingrijpen de verbouwingen plaatsgevonden om het warenhuis aan te passen aan de geldende smaak. Vooral de veran derde werk- en verkoopmethoden zijn hiervan de oorzaak. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de Bijenkorf een prijsvraag uit geschreven. Een zeer Haagse prijsvraag. Niet alleen moeten er 12 vragen over Den Haag beantwoord worden, maar de deelnemers moeten ook een limerick over de stad inleve ren. Van de vele prijzen die hierbij te winnen zijn, noemen wij er een paar: een nachtje in „Des Indes", met de Sch. 66 drie dagen op visvangst, per gehuurde fiets door de duinen, abon nement op het Residentie-Orkest. Op 26 maart wordt in de jarige Bijen korf de expositie van de beste „ko ninklijke" foto's geopend. Verder wordt in het restaurant „La Ruche" een non-stop programma cafe chan- tant gehouden, in de stijl van en met artiesten uit 1926. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De krakers van huize Clingendael moeten uiter lijk vandaag om vier uur het pand verlaten. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, gisteren bepaald in het kort geding, dat de gemeente Den Haag, eigenaresse van het gebouw, tegen de bezetters had aangespannen. De bezetters, die kortgeleden de Stichting Bamboulee oprichtten, hebben besloten in hoger beroep te gaan. Dat betekent evenwel niet. dat Clingendael niet ontruimd behoeft te worden. De gemeente Den Haag. die tot nu toe heeft geweigerd de Stichting te erkennen, heeft zich wat toeschiete lijker getoond. Bij monde van haar advocaat heeft de gemeente de Stich ting een gesprek In het vooruitzicht gesteld De president voor de Haagse rechtbank zei respect te hebben voor het idealisme van de jonge «meren deels minderjarige» krakers, voor hun zorg voor het behoud van het pand en voor hun zorg voor de huisvesting van jongeren. ..Maar", oordeelde mr. Blaauw. „er zijn nu eenmaal spelre gels in de maatschappij Daarom kan Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Wethouder Wallis de Vries van openbare werken, verkeer en vervoer wil het parkeren in woon wijken zoveel mogelijk handhaven. Dat een straat bedoeld is om aan twee kanten In en uit te kunnen rijden, wil hij echter als uitgangs punt hanteren. Slechts in gevallen, waar dit niet mogelijk blijkt, wordt éénrichtingsverkeer ingesteld. Vele straten in Den Haag hebben echter al éénrichtingsverkeer, wat er vol gens de wethouder toe heeft geleid, dat de snelheid van het verkeer in deze straten is opgevoerd. „Het zal echter een gigantische operatie ver gen om dit probleem op te lossen in Den Haag", aldus de wethouder. Het PvdA-raadslid Van der Velden stelde voor om in die straten waar het mo gelijk is ..passeerplaatsen" te maken. De wethouder vond dit idee niet zaligmakend, maar in som mige gevallen misschien toch wel van toepassing. „Het is wel noodza kelijk dat deze ..passeerplaatsen" zó worden gemaakt, dat men er niet kan parkeren". De heer Bakker (PvdA) ziet het verkeer liever hele maal uit de woonwijk verdwijnen. „Breng de auto's buiten de wijk op een parkeerplaats. De mensen moe ten dan misschien verder lopen, maar hierdoor kan een prettiger om geving in de woonwijk worden ge creëerd". aldus het raadslid. ROTTERDAM - Met de arrestatie van zes jongelui in de leeftijd van 17 en 19 jaar. heeft de Rotterdamse pollUe elf inbraken opgelost. In to taal was daarbij een bedrag van 50.000.— gemoeid. De inbraken werden de afgelopen maanden ge pleegd bij een Juwelier, een kle dingzaak cn in verscheidene club- en buurthuizen Een groot deel van de buit is bij de Jongelui thuis terugge vonden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Raad voor de Zending van de Nederlandse Her vormde Kerk zendt de gerefor meerde arts Jan Scheer uit naar Kameroen. Jan Scheer slaagde in januari 1974 voor zijn artsenexa men en werkte daarna in twee ziekenhuizen te Delft en Rotter dam. Zijn vrouw Anna Maria en zijn twee kinderen Robert Jan (2) en Leonie (1) zullen hem verge zellen. De familie Scheer vertrekt op don derdag 1 april naar Mbo in Kame roen. Jan Scheer wordt daar arts aan één van de ziekenhuizen van de Evangelische Kerk. Dokter en mevrouw Scheer hebben de korte cursus aan het Hendrik Kraemer Instituut te Oegstgeest gevolgd (land. taal en volk van Kameroen). Hierna volgde de dokter een tro- pencursus in Amsterdam. Het ziekenhuis in Mbo wil een ziekenhuis zijn voor de minder draagkrachtigen. Het heeft 200 bedden. Momenteel werken er een Franse, een Kameroense en een Nederlandse arts. Deze laatste, dokter Berghauser Pont, komt binnenkort naar ons land terug. Dokter Scheer zal hem opvolgen. Verder is er een mobiel team dat uit vijf verpleegkundigen en een chauffeur bestaat. Om de vier we ken bezoekt dit team zes verschil lende dorpen in de omgeving. Ook worden er op diverse scholen les sen in gezondheidsleer gegeven. Dokter en mevrouw Scheer zijn verbonden aan de classis Den Haag. Deze classis heeft te maken met een stuk werk van de Evange lische Kerk van Kameroen (ruim 150.000 leden). Deze kerk beschikt over meer dan honderd predikan ten en evangelisten. ik niets anders doen dan deze Jonge ren bevelen het pand te verlaten. Ik hoop dat zij dat op een ordelijke wijze doen. zonder dat de politie er aan te pas hoeft te komen." Mr. Blaauw vroeg de gemeente on middellijk na de ontruiming het pand over te nemen en voortaan te bewaken. Tijdens een persoonlijk be zoek had mr. Blaauw geconstateerd, dat er sinds het leegkomen van het monumentale pand in 1968 veel ver nield en geplunderd is. Woningnood De krakers zijn tot hun actie overge gaan. omdat ze in acute woningnood verkeerden en omdat zij het belache lijk vinden, dat het prachtige pand Clingendael zo lang aan de ge meenschap blijft onttrokken De Stichting Bamboulee zou als beheer der van het pand moeten optreden, vinden zij. maar de advocaat van het gemeentebestuur liet weten, dat de Stichting daarvoor niet in aanmer king komt. Er bestaan plannen voor het vestigen van een „centrum voor milieukunde" in het landhuis. Het overleg, dat de gemeente daarover voert met Met Nederlands Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, duurt te lang naar de zin van de krakers. Mr Blaauw heeft de krakers bevolen het huls te verlaten en er niet meer terug te komen. Dit op straffe van een dwangsom van 100 voor de min derjarigen en 250 voor de andere krakers. Zij werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding. ruim 800. De bezetters toon den zich zeer teleurgesteld over de uitspraak van de Haagse rechtbank. DEN HAAG Morgen viert de Haagse Bijenkorf haar vijftig jarig bestaan. Op 26 maart 1926 stroomde het pu bliek naar de Wagenstraat om dit markante gebouw te bezichtigen. Vooral de roltrappen, de eeste in Nederland, wilde men zien. Helaas waren deze op de eerste dag. wegens de grote belangstelling die men ver wachtte. stilgezet. De Bijenkorf is als kleine manufac turenwinkel omstreeks 1866 in Amsterdam begonnen aan de Nieu- wenclijk 132. In 1912 verhuisde de zaak naar een houten hulpgebouw aan het Damrak, waar op dezelfde plaats in 1914 het gebouw, zoals wij het nu kennen, verrees. In 1926 werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6