Simson kreeg de meeste stemmen I Vandaag Hervormd werelddiakonaat: bracht vorig jaar 3,8 miljoen op Reacties van ouders Katholieke kerk in Tsjechoslowakije zwak Onze adressen: Nog steeds tekort bijbels in Rusland Oud-katholieke hulp aan Bombay Wandelen om te evangeliseren VOORBUGANGEf DONDERDAG 25 MAART 1976 KERK-BINNENLAND door dr. J. L. Klink Het is begrijpelijk dat meer dan een kwar* van de kinderen die mee hebben gedaan, het ver haal van Jezus' geboorte koos als het mooiste verhaal uit de bijbel. Dat komt niet alleen door het feit dat de vraag ge steld werd in de dagen vóór Kerstmis. Evenveel kinderen noemden de geboorte van Je zus hét belangrijkste in de bij bel. Het werd in het algemeen tamelijk getrouw naverteld. Slechts een enkele maal werden ei gen gedachten of voorstellingen aan het verhaal toegevoegd: ..Maria en Jozef waren verheft" ..Jozef was een timmerman Hij maakte alles en op een dag zei Maria: ik wil een kind en toen ze 's avonds wouden gaan koffie drinken, toen kwam er een heel groot licht ..Op een dag riep God naar Maria Daar kwam Maria. ..Luister", zei God. .Je zult een kindje krijgen, maar Jozef is niet de vader van het kindje, maar ik ben de vader." ..Als God het zegt. dan moet het gebeuren ook." zei Maria en lachte ..Jozef en Maria dachten: we zijn al zo oud. we krijgen toch geen kinderen meer. God had tegen een engel ge zegd. ga jij eens naar Maria toe en zeg dat ze een baby zal krijgen. Dat deed de engel. En Maria en Jozef zeiden: dat kan helemaal niet en daar is niks van waar." ..Toen de engel weg was zei Jozef: ..Laten we dan gelijk gaan." ..Toen deed Jozef zijn werkplaats en huisdeur op slot en ze gingen op reis naar Bethlehem." ..Er gingen wel mil joenen mensen heen." ..Een opleezer van keizer Augustus" had gezegd ..dat iedereen naar zijn eigen vader cn moeder moest gaan Maria zat op een ezel en voelde dat het gauw zou komen." ..Maar ik ben in verwachting en ik zal gauw een kindje krijgen." zei Maria. ..Dat zie ik." zei de herbergier. „Er is geen plaats." ..O. zei Maria. ..pech gehad, maar weet u nog een ander onderdak voor ons?" „Ik heb nog wel een oude schuur, er slapen nog wel een ezel en nog een ander dier." „Geeft niets." zei Maria „En toen diezelfde avond gebeurde het wonder dat Jezus werd geboren en aan de hemel stond het." „Dat was het heiligste kind dat er bestaat." „Maria maakte het kindje warm." Goliath Honderdenvijftig maal lazen we dit verhaal. Daar tegenover kreeg Za- cheus maar één enkele vermelding De persoon die na „het kindje in de kribbe" het hoogst aantal stemmen kreeg van de ongeveer vijfhonderd kinderen, meest tussen de neeen en Sim/ên JucnJc met fvn muLren. nac ïtunnat ver te Zeurt een IonJt JLeemee i cJ-tmjium 3Tj Simson, populaire bijbelfiguur bij kinderen, uit de zeventiende-eeuwse prentbijbel van Pieter H. Schut. twaalf jaar. is Simson! Evenveel als de gehele Mozescyclus uit het boek Exodus. Daarop volgt dan direct Da vid en Goliath. Op de vraag welk verhaal ze later aan hun kinderen willen vertellen, antwoorden sommi gen: ..Goliat." Men zou hier kunnen denken aan het verlangen om groot en sterk te zijn. ook aan agressie of verdrongen agres sie en tevens aan een blinde vlek voor de meer bedenkelijke heldendaden van Simson. Veel kinderen noemen de verhalen van Simson dan toch ook „de naarste verhalen uit de bijbel", „omdat er zoveel gruwelijke dingen gebeuren". ..hij doodde veel mensen en dieren." Simson is misschien een verhalencyclus die het meeste lijkt op de gangbare strtplectuur voor kin deren! Een eigen uitleg vonden we bij het verhaal van een tienjarige jongen: „Na een maand was hij weer even sterk. Hij tilde zomaar de deur uit de gevangenis. Hij ging vaak naar de kerk. Hij vond het maar een raar gedoe tegenwoordig. Vroeger vond hij het veel mooier en leuker om naar de kerk te gaan. Hij werd het zo beu dat hij de pijlers van elkaar wegduw de zodat de kerk in elkaar viel." bijbelverhalen naar voren. Zo na drukkelijk als het verhaal van Jezus' geboorte het mooiste verhaal wordt genoemd, zo eenstemmig zijn hon derd en zeventig kinderen dat de kruisiging van Jezus het naarste ver haal is dat ze liever niet gehoord zouden willen hebben, al vind ik het wel mooi dat hij voor ons is ge storven." „Al die stekels van de doornenkroon, die spijkers en dat hij werd geslagen, uitgescholden en alleen de berg op moest": „eng, zielig, heel eng. grieze lig. verdrietig, erg. pijnlijk." Daarna volgt de kindermoord te Be thlehem (53). gevolgd door Simson. Kaïn en Abel, het verdrinken van de baby's in de Nijl, de onthoofding van Johannes de Doper, Noach. etc. 17 kinderen noemen Jozef in de put het naarste verhaal. Zelfs de verloren zoon en de barmhartige Samaritaan horen erbij „omdat ik het verhaal nogal angstig en zielig en droevig vind." Klopt niet Kruisiging Uit de berichten van honderden kin deren komen ook duidelijk hun emo tionele en rationele problemen met En dan hun problemen met het be grijpen en geloven van de verhalen: „Je ken toch niet ineens een paal worden?" „Dat God tegen de mensen praat, dat kan ik niet geloven." „Ik vind het onbegrijpelijk dat God zoveel mensen heeft laten doden. o.a. in Jericho." „Het verhaal van Jezus klopt niet. want er wordt gezegd dat hij vrede maakte op aarde, en de oorlog dan!" „Dat de Here Jezus voor ons ge storven is. geloof ik wel. maar ik geloof niet dat wij er beter op wor den. ik merk niet dat wij ergens van worden verlost en er gebeuren in de wereld nog stees van die nare dingen zoals oorlogen en hongersnoden." Voor 168 kinderen zijn de wonderver halen. vooral die van Jezus, onbegrij pelijk of moeilijk te geloven. Maar het belangrijkste in de bijbel weten ze bijna allen eenstemmig te formuleren: het gaat in de bijbel om God en Jezus. „dat je leert met God om te gaan en erin te geloven". „dat God zijn zoon op aarde stuurde en dat Jezus ons kwaad wil dragen". Heel zeldzaam zijn de verwijzingen naar de „naastenliefde" en „dat je eruit begrijpt dat je voor elkaar moet leven", maar deze laatste opmerking kwam van een leerling van een Mon tessorischool. Er zou over deze reacties van kinde ren nog veel op te merken zijn. In Hervormd Nederland zal ook een ver slag verschijnen en deze gegevens kunnen een basis vormen voor nade re bezinning over het thema „Kind en bijbel". In het documentatiecentrum van de Bijbelwerkplaats, Heren gracht 366. te Amsterdam liggen deze gegevens ter inzage. Voor vijf gulden is eventueel een kopie te bestellen. Vlak voor de kerst plaatsten wij een oproep van de theologe dr J. L. Klink (o.m. bekend door haar „Bijbel voor de kinderen" en „Kind en geloof") aan kinderen om het mooiste verhaal uit de bijbel weer te geven. Verder vroeg mevrouw Klink de kinderen, haar te schrijven welk verhaal zij naar vonden en liever nieg gehoord zou den .hebben. Ook vroeg dr Klink wat de kinderen moeilijk kunnen begrijpen of geloven, wat ze het belangrijkste vinden van de bijbel en welke verhalen ze later aan hun eigen kinderen zouden willen ver tellen. In bijgaand artikel doet dr Klink verslag van wat haar werd toegestuurd. Ongeveer vijfentwin tig gezinnen en twintig scholen werkten mee. Ook ouders en leerkrachten reageerden en hier zijn een paar van hun reacties: „De bijbel is voor ons het onfeilba re Woord van God dat alleen ge zag heeft." „Rondom de verhalen uit de bijbel heerste een eerbied, je moest stil zijn. vragen was er niet bij.de bijbel en mijn vader hadden ge zag. daar moest je naar luisteren. Een gesprek met mijn moeder en vader over geloven. God. Jezus en onszelf is er niet geweest, voor zover ik mij herinner." „De godsdienstige opvoeding en het 'bijbellezen in ons gezin was niet zo dat wij éen en ander be trokken op ons leven en de wereld om ons heen. Het waren mooie verhalen, een reeks formele plich ten. enkele ontroerende liederen, geen manier van leven. We leerden ons niet uit te spreken over het onbegrijpelijke, het wonder, het raadsel, wel over afwijkende leef wijzen. andere politieke opvattin gen die ook alle aandacht kregen m het gebed. Enerzijds echt be trokken bij wat het evangelie mee deelt. anderzijds de vanzelfspre kende wijze van liefdeloos denken en oordelen over degene die an ders denkt, voelt, handelt. Dit heeft diepe indruk op mij ge maakt als opgroeiend mens. „Pas de laatste zes a zeven jaren ben ik zelf anders gaan denken. Het stempel van je eigen opvoe ding die in zijn tijd goed was moet er eerst af. Als je dan de bijbel opnieuw gaat lezen, dan is het een openbaring. Voor mezelf vind ik de bijbelverhalen uiterma te boeiend worden in deze tijd van Kuitert en Wiersinga." „Ik ben nu veertig jaar. De laatste ontwikkelingen zijn voor mijn vrouw en mij tot grote steun om onze kinderen één en ander te verklaren." „Kwade dingen doen had met God te maken. Hij wist alles. Het was wl een veilige wereld, dat dringt zich tenminste sterk aan mij op: een duidelijke, besloten, bestuurde wereld waarin alle mo gelijke oordelen over andere men sen en groepen ook weelderig kon den leven, alles was duidelijk en probleemloos." Een moeder vroeg haar kinderen of ze het fijn vonden als er uit de bijbel wordt verteld. „Ja. ik vind het fijn, soms niet dan denk ik aan iets anders." (meisje, acht jaar). „Toen ik klein was wel, nu soms." (jongen, elf jaar). „Nu soms als het een nieuw ver haal is." (jongen twaalf jaar)). „Ik vind die verhalen stomverve lend en ik heb het allemaal al eindeloos gehad." (jongen, vijftien jaar). UIT Korte, duidelijk geschreven. liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Bij publtkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Drugs (slot) Ik heb me de laatste tijd nogal eens opgewonden over de stukjes in deze kolom over de drugs. De meeste stukjes hierover zijn zo vreselijk in consequent. Ze zeggen bijvoorbeeld dat het bewezen is dat hasj niet onschadelijk is voor de gezondheid. Dit zijn zeker dezelfde mensen die dit schrijven met een borrel op (hard drugs is zeer schadelijk voor de volksgezondheid. Eén op de veertien mensen wordt de gezondheid ge schaad door deze gevaarlijke drug en ruim honderdduizend mensen kunnen door deze legale drug niet meer op normale wijze aan het maat schappelijk leven deelnemen; dit probleem kennen we niet met hasj) of met een sigaret in de mond (over de verslavende en schadelijke wer king hiervan hoeft niets gezegd te worden). Waarom zou een soft drug tot hard drug leiden? Een kop koffie (coffeïne) leidt toch ook niet tot het gebruik van heroïne of alcohol. Het enige gevaar bij gebruik van hasj is dat je dealer wel eens de duivelse drug heroïne bij zich heeft. Als je bij de supermarkt hasj kon krijgen zou dit evenmin tot heroïneverslaving leiden als een pak koffie (met coffeï ne) dit doet. Ridderkerk Frits Niemeijer AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM'DORDRECHT. Postbus 948. Westbiaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Artsensalarissen Zoals u weet zijn de salarissen van de huisartsen met 47, procent verhoogd. Die van de specialisten niet Ik vraag mij af waarom. De voorzit ter van de huisartsenvereniging heeft mij op geen enkele manier aan nemelijk weten te maken, waarom dat bij de huisartsen wel nodig was en bij de specialisten niet. Jk heb het ook ontvangen. Ik ben er, mij goed van bewust dat het meeste naar de fiscus gaat. Maar het gaat mij alleen om het principe. Waarom zijn de salarissen van de burgemeesters van de grote steden zo hoog (250.000). De ministers ver dienen zelfs iets minder De Kamer leden verhogen telkens hun eigen vergoeding. Zou het niet beter zijn. als zij het goede voorbeeld gaven? Amsterdam J. G. Menken, arts (Advertentie) Deze week in Hervormd Ne derland o.a Jac. Huijsen en een boze C.H.U. Cirkelgang van Wapenwed loop kan worden doorbroken De 1-procents operatie van het kabinet Den Uyl Spelen met geld blijft onzede lijk. Bibliotheken luiden voor vier de maal de noodklok. Vieren zwarten Amerika's verjaardag ook? Hete hangijzers rond het Avondmaal afgekoeld. Ik abonneer mij op/vraag proefnummer Hervormd Nederland. NAAM ADRES PLAATS: TEL.NR 9b.prijs 28.50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel len mag ook: 070-512111. Ook in di losse verkoop. Sacharow Namen als Sacharow. Solzjenitsyn en Grigorenko zullen wellicht velen onder u bekend in de oren klinken. Ik betwijfel echter of u ooit gehoord heeft van Nikolai Georgievich Batu- rin. Hij is een dissidente Russische baptist, die in een werkkamp zit om dat hij illegale religieuze activiteiten ontplooid heeft. Een dergelijke ver oordeling druist in tegen artikel 18 van de universele Verklaring voor de Rechten van de Mens. die door de Sowjet-Unie mede is ondertekend. Ik zou u willen verzoeken even stil te staan bij de gedachte, dat er veel meer Baturins dan Sacharows zijn. dat de overgrote meerderheid van de Russische dissidenten onbekend is en dat wij het bestaan van tiendui zenden van deze mensen in de Sow jet-Unie (maar niet alleen in de Sow jet-Unie) meestal niet beseffen. Badhoevedorp Joop Remmë Werkspoor (2) Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van VMF-Stork kunnen de dertig miljoen gulden die Werkspoor in 1952 aan Argentijnen heeft betaald niet als omkoopgeld worden beschouwd omdat vooraf de eis tot het incalculeren van deze „commissie" was gesteld. Het ont gaat mij waarom het daardoor geen omkoopgeld zou zijn. Het bedrag was in beide gevallen nodig om de order te krijgen. Wat vele mensen niet weten: derge lijke praktijken zijn aan de orde van de dag. Nieuw-Lekkerland A. de Gruijter Krommenie Willebrands Uit het gesprek met Aldert Schipper komt onze nieuwe kardinaal op mij over als een voorzichtig, maar ook een wijs en evangelischgericht man. Dat wisten we al uit de vriendschap pelijke correspondentie die Karl Barth in de jaren zestig, rondom het Tweede Vaticaanse Concilie, met hem gevoerd heeft. Een beroep op de Heer en op de Schrift zal bij hem zwaar wegen. Daarom stelt zijn standpunt ten aanzien van intercommunie tussen katholieken en protestanten mij zo teleur. Hij wijst er steeds op dat de katho liek in geloofsgemeenschap staat met zijn bisschop. Dat klinkt beter dan: is gehoorzaamheid verschul digd aan. Maar waarom spreekt hij niet over geloofsgemeenschap tus sen leden van verschillende kerken? Bestaat die dan niet? Mogen we niet dankbaar zijn dat die overal in ons land gegroeid is? Waarom die niet voorzichtig, wijs en evangelisch aan gemoedigd? Waarom spreekt hij niet over de ge loofsgemeenschap met de Ene Heer, die aan Tafel onze gastheer is? Is die geloofsgemeenschap met Hem en met elkaar niet te beleven, ondanks onze verschillen in kerk- en ambts opvatting? Zeker, we moeten hier niets forceren, maar ik had van hem als kerkleider meer geloof verwacht in de com munie. de gemeenschap van de Ene Heer met ons allen. De eenheid in Zijn kruis en opstanding vind ik al tijd nog belangrijker, dan het sa menwerken in een kruisvereniging. Piet Schooneboom Van een medewerker PRAAG De rooms katholieke-kerk in Tsjechoslowakije betoont zich on der de huidige anti-kerkelijke cam pagne minder ferm dan in de jaren vijftig. Zij vormt ook geen eenheid. De kerkleiding, met name bisschop Vrama van Olomouc in Bohemen en de van staatswege toegewezen admi nistrateurs zorgen voor een loyale houding van de kerk tegenover de staat. In de jaren vijftig heeft de rooms katholieke-kerk zich fel verzet tegen het regime en toen veel pries ters en volgelingen verloren; die prijs wordt nu achteraf te hoog gevonden. Al te progressieve priesters worden naar het platteland verplaatst, waar ze weinig invloed hebben op het poli tiek gebeuren, of uit hun ambt gezet! Eén van deze uit zijn ambt gezette priesters; Fischer, werd nog vorig jaar tot zestien maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij in zijn eigen flat. nadat hij uitzijn ambt was gezet een mis gelezen had. op verzoek van een aanstaand echtpaar. Ook had hij dit paar in de echtverbonden en werd hij er van beschuldigd twee kinderen te hebben gedoopt. Fischer werd veroordeeld omdat zijn mening niet overeenkwam met de geldende opvattingen binnen de STUTTGART Nog steeds stuit de bijbelverspreiding in de Sowjet-Unie op grote moeilijkeheden. Tussen 1928 en 1953 gaf de Russische ortho doxe kerk 35.000 complete bijbels en 100.000 nieuwe testamenten uit. In 1956 liet de orthodoxe kerk 50.000 en de baptistenunie 25.000 bijbels druk ken. Pas in 1968 mocht de orthodoxe kerk 30.000 en de baptistenunie 20.000 bijbels bijdrukken. In 1974 mocht de orthodoxe kerk 35.000 en de baptistenunie 20.000 nieuwe testamenten drukken. In 1974 mocht het Amerikaanse bijbel genootschap 100.000 evangeliën, 5000 nieuwe testamenten en 10.000 bijbels in het Russisch invoeren. Bij deze officiële cijfers moet men nog de aantallen bijbels rekenen, die on officieel het land zijn binnengeko men, bijvoorbeeld in de koffers van toeristen en van bijbelsmokkelaars. rooms-katholieke kerk. Gedurende zijn langdurige voorarrest werd hij er op gewezen dat hij geen enkele hulp van de zijde van de rooms-katholieke kerk ontving. ROTTERDAM De oud-katholieke stichting voor internationaal en oe- cumensich hulpwerk (die nauw sa menwerkt met de stichting oecume nische hulp aan kerken en vluchte lingen) heeft besloten, een ontwikke lingsproject in de krottenwijken van Bombay in India te adopteren. Sinds 1973 werkt daar Build, een interker kelijke organisatie van de kerk van Noord-India. de methodistenkerk van zuidelijk India en de rooms- katholieke kerk. In vier achterbuur ten heeft deze organisatie een goed lopend programma opgezet, maarzij zou dit werk graag uitbreiden naar andere wijken. Buitenlandse werknemers, zater dag 27 maart van half elf tot half vijf. bedoeld voor leden van zendings commissies en diakenen, die betrok ken zijn bij het contact met buiten landse werknemers. NIJMEGEN De evangelische koffiebar „Het Kruispunt" in Nijmegen gaat dit jaar meelopen met de Vierdaagse. Op deze wij ze hopen de jongeren van de vier jaar bestaande koffiebar te kun- ■en evangeliseren onder de dui zenden, die het Vierdaagse- festijn meemaken. Vijf jongelui hebben zich al opgegeven en men hoopt, dat nog meer zich zullen aanmelden (tel. 080234786). Het is de bedoe ling, de mars uit te lopen met T-shirts, voorzien van de tekst „Jezus leeft". Anderen zullen langs de kant koffiepunten be mannen en evangelisatielectuur verspreiden. Van een onzer redacteuren UTRECHT Het hervormde werelddiakonaat heeft vorig jaar 3.833.711 gulden ontvangen. Dit staat in het zojuist verschenen projectenboekje 1976, waarin informatie gegeven wordt over de taken die de SIH (Sectie Internationale Hulpverlening) ter hand genomen heeft voor dit jaar. het Christelijk Instituut in Zuidelijk Afrika (van dr. Naudé) doet. Cicarws De SIH wil dit jaar 60 000 gulden geven aan de wereldraad van kerken voor de staf van het hulpverlenings orgaan van de wereldraad Cicarws. Een zeer noodzakelijk, maar weinig „dankbaar" project. Even noodzake lijk en even weinig spectaculair is de ton die gevraagd wordt voor diverse stille hulp. Ook de hulp van dertigduizend gul den, die de SIH van plan is geven aan twee Palestijnse projecten in Galilea liggen niet zo duidelijk in het ver lengde van het gezonde volksgevoel. GIF IN DE STAART Een niet nader te noemen kei blad wijdde een dezer dager dacht aan de kwestie van de cc j nistische studenten aan de Daarbij riep het de hulp in va weer niet nader te noemen kran een desbetreffend artikel in z heel zonder commentaar over men. De redacteur moet dit a slecht gelezen hebben of al geen oog gehad hebben voor li in de staart van dit artikel, staat nl. te lezen: „Het heeft e i iets mee te maken, dat je he allesomvattende wereldbeeld I moeilijk los kunt laten, zonder ander, bijvoorbeeld een dogm; marxisme voor in de plaats te gen". Het is duidelijk, de be I schrijver deelt hier twee klapp gelijk uit. Het christelijk wereld' van de V.U. en het wereldbeeli het dogmatisch marxisme zijn, bei verwerpelijk. Zoiets als een omvattend wereldbeeld moetje; maal niet hebben. Een denkei] integraal bepaald wordt doo i evangelie is voor de schrijver zeer af te wijzen als dat vai communist. En dat slikken kerlri sen blijkbaar. Och, het was een en dan kijk je niet zo nauw. E duivel te biecht gaan. noemdr dat vroeger. En Kuyper zelf zou twijfeld gereageerd hebben me ..Non tali auxilio", niet metzod hulp! Het werelddiakonaat komt voort uit de weigering van de gemeente zich neer te leggen bij het bestaan van onrecht ver weg en dichtbij De ge meenteleden kiezen de zijde van de andere naaste in de wereld. Het boekje bevat voor dit jaar 88 projecten. Onder de taken zijn er steeds meer in Zuidelijk-Afrika. Van steun aan de raad van kerken in Madagascar bij de zorg voor wees meisjes tot vakbondswerk in de repu bliek Zuid-Afrika. Een fors bedrag wordt gevraagd voor gevangenen- werk in de wereld. Dit werk voltrekt zich in stilte en bij het vragen om geld voor dat werk wordt dus een wissel getrokken op het vertrouwen dat het internationale hulpwerk van de Nederlandse hervormde kerk in de gemeente geniet. Voor dit soort werk wordt dit Jaar 175.000 gulden uitge trokken Opvallend is de steun die de sectie dit jaar wil verlenen aan de Werkgroep Kairos (ere-voorzltter prof. dr. J Verkuyl). Normaal draagt de SIH niet bij aan het werk van actiegroepen in Nederland, maar er is een uitzondering gemaakt voor deze actiegroep, die geen eigen fondsen werving heeft en zich sterk bezig houdt met aandacht vragen voor wat Het geld wordt onder meer gebruikt voor mensen, die door Israëlische ac ties uit hun dorpen verdreven zijn. Er zijn opmerkelijk weinig typisch vrouwelijke hulpplannen in de lijst van de SIH; een van deze weinige is het werk van mevrouw Jane Pakhati, die werkt onder de jonge zwarte vrou wen als opbouwwerkster in Zuid- Afrika. De zwarte vrouw staat in dat land geheel onder aan de maatschap pelijke ladder, en dit geld kan dus geen kwaad. Een ander belangwek kend stuk vrouwenwerk in Zuid- Afrika. het alfabetisatie-werk door het Christelijk Instituut In Soweto, de zwarte zusterstad van Johannes burg. Sinds het Christelijk Instituut geen geld meer uit het buitenland mag ontvangen, moet dit werk onder vrouwen apart in zijn onderhoud voorzien. Beroepingswerk NED. HERV. KERK B Beroepen te Sneek: (toez.): J.lc Ginkel te Bennekom; te Goëndo van Zeillanghout kand. te p ningen. ij Bedankt voor Epe (buiteng. jr gem.; toez.): N. J. Flink te n dinxveen (buiteng-wijkgem. in ding); te Monster: G.H. van Kol1 te Delft. j) GEREF. KERKEN Beroepen te Doorn: W. Bof Arnhem Aangenomen naar Nieuwleuser H. Steenhuis te Enschede. P GEREF. KERKEN (vrijg.; B.vï Beroepen te Hardinx'- Gtessendam; kand. P. Bussti Luinjeberd. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Amstelveen (in s: werking met Mijdrecht): Kamphuis, kand. te Kampen GEREF. KERKEN (VRIJG. B] Aangenomen naar Loosdrechj Bouma kand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Den Haag Centif A. Hofman te Scheveningen. P J. F. A. A. de Beauft De heer J. F. A. A. de Beaufo?1 Zetten is in de oud-katholieke ki drale kerk van de heilige Gerti te Utrecht tot diaken gewijd. Dej] De Beaufort was voorheen L vormd. Hij heeft theologie gij deerd en was in de hervormde r kandidaat tot de heilige dienst 4 1969. Hij is 48 jaar. ongehuwf vervult een lectoraat aan de unki siteit van Keulen. Als diaken in tengewone dienst zal hij voor^ als hulp in de oud-katholieke pi chie van Arnhem werkzaam zijn^l ze parochie heeft een wijd diaspi gebied in het oosten van Nederl e André Mahé De rooms-katholieke kerk in Pfe kent sinds kort een permanente i ken, die politieman is. gehuwi,, vader van drie kinderen. Hec André Mahé, die in januari door dinaal Marty tot diaken werd ge( De katholieke arbeidersbewegir Frankrijk heeft haar reserves nover deze gebeurtenis uitgesj ken. „Deze wijding dreigt de ove ging bij de arbeidende klassör stand te houden, dat de kerk verl t den blijft met macht en de st arm." e Vins Op verzoek van zijn vrouw is regime waaronder de dissidente v tistenleider Georgij Vins gevarl gehouden wordt iets verlicht, wordt nu niet meer als gevan met verhoogd vluchtrisico be deld. zoals tot voor kort. Voorl 't werd hij vier maal per dag gecoi leerd. Ds. G. Biermann Dominee Gerhard Biermann in Duitse Essen mag in functie blij nu zijn r.k. vrouw schriftelijk h verklaard bereid te zijn protestai1 worden. De leiding van de eva lische kerk. die Biermann eerst wacht had aangezegd, heeft de dikant meegedeeld dat hij voorl zijn ambt mag blijven vervu maar hij kan worden opgezegd lang zijn vrouw niet definitief keerd' is. De kerkleiding ben zich op het kerkelijk voorschrift, een gemengd huwelijk taboe is ii pastorie. Uit protest tegen dit v schrift zijn twintig predikanten dag in Essen in hongerstaking gaan. Gisteren beëindigden zij proteststaking. Ds. G. J. van den No< Op 47-jarige leeftyd is overledei G. J. van den Noort, predikant de gereformeerde gemeente Krimpen ad. IJssel. Ds. Van Noort was. voordat hy in 1965 pit kant werd te Capelle a d. IJ werkzaam als bankbediende daarna als onderwyzer. In 1971 trok hy van Capelle a d. IJssel i de ^gereformeerde gemeente te 3* en sinds maart 1973 stond hi Krimpen a.d. IJssel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2