BÉ Vlaggen te boek gesteld De Haagse Bijenkorf viert morgen z'n verjaardag Komt u even gez< rr 1. UNIEKE HAAGSE WEDSTRIJD EXPOSITIE ORANJE-FOTO 76 Theater a la 1926 de BijenkorfJ^Jj "~Voor geïnteresseerden onmisbare uitgave Delft trekt 4500 uit voor recreatie Nieuwbouw op terrein TH 020-913456; 070-469445 OIO-115588 Naaimachines: Opgelet vlotte verkoopster T INOEROAG 25 MAART 1976 door Haro Hielkema De groeiende belangstelling Yoor vlaggen en vlaggenkun- de, die de laatste jaren ook in (ederland duidelijk waar- ïeembaar is, heeft er toe ge leid dat er een handboek is verschenen: het Spectrum Vlaggenboek van de Ameri kaan dr Whitney Smith. Ne- lerlands meest bekende en fa- latieke vlaggenbewonderaar, [Qaas Sierksma uit Muider- >erg, zorgde voor de bewer ing en vertaling van het joek. ie Trouw/Kwartet H 19 Züfrlaggen zijn er wei van 5000 Jaar ;eleden. Aanvankelijk diende een ^kleurde lap aan een stok als een leken. Maar met de wens om zich door middel van kleuren van inderen te onderscheiden werd een UV begin gemaakt van een vlaggenwe- reld, die zich steeds verder heeft uitgebreid. Sinds ruim tien Jaar be- itaat er ook een Internationale Fe deratie van Verenigingen voor Ba llistiek (R.I.A.V.), die vorig Jaar haar esde wereldcongres in Nederland _J(op een schip op het IJsselmeer) ïlegde. Uit 26 landen kwamen eer dan honderd deelnemers. In de Verenigde Staten is vlaggen- kunde (banistiek) inmiddels verhe ren tot wetenschap, getuige het feit dat dr Smith in Winchester direc teur is van het Flag Research Centre. Smiths eigen land, de Ver enigde Staten, heeft een zeer korte historie, maar ook daar zijn al dui delijke regels voor vlaggen opge- iteld. Vorig Jaar zei Smith tijdens het wereldcongres daarover: „Voor al door de immigratie zijn er tal van daggen in de Verenigde Staten be land uit alle delen van de wereld: ze Op 20 juli 1969 wandelde de eerste mens (de Amerikaan Armstrong) op de maan. Een van zijn eerste handelingen was het plaatsen van zijn landsvlag, de Stars and Stripes. werden niet gebruikt uit nationalis me, maar om zichzelf een naam te geven. Een vlag is een verbaal sym bool, uitgedrukt in een stuk doek." Het Vlaggenboek van dr. Smith, dat voor 85 gulden 2800 schitterende geschilderde afbeeldingen en 250 zwart-wit tekeningen biedt, bevat niet alleen vlaggen: elke standaard, banier, gonfalon, oriflamme, vexil- lum en wimpel staat erin. Vlaggen zijn er van alle landen en provin cies, maar ook van maritieme in- stellingen en gebruiken. Er zijn vlaggen van internationale organi saties, bevolkingsgroepen en bewe gingen; emblemen van politieke partijen, luchtvaartmaatschappij en en sportorganisaties. Van der tien grote nationale vlaggen heeft dr. Smith de historische ontwikke ling tot in details beschreven. Het vlaggebruik over de hele wereld te land en ter zee wordt ver klaard en met afbeeldingen verdui delijkt. Geschiedenis Onder de vele hoofdstukken is er een, die aandacht geeft aan vlaggen die historie maakten: de Drakevlag die meer dan duizend Jaar boven slagvelden werd geheven, de vlag van Jeanne d'Arc en de expeditie- vlag die Columbus meegevoerd heeft op zijn ontdekkingsreis, de Charka-vlag van Gandhi die opge nomen werd in de latere vlag van India. Het merkwaardige object „vlag", dat werd gehanteerd door zeevaarders uit China en het Mid dellandse Zeegebied, door Romein se soldaten en kruisvaarders, door de eerste christenen en onafhanke lijkheidsstrijders, is vermoedelijk nog nooit zo uitgebreid beschreven als Whitney Smith nu heeft gedaan. De vlag was altijd het middelpunt van menselijke idealen, prestaties en aspiraties, van nederlagen en overwinningen. De vlag was en is een eenvoudig teken van herinne ring, symbool van diepe gevoelens. Het totaal-overzicht dat Spectrum nu heeft uitgebracht en waarvan de eerste exemplaren zijn uitgereikt aan Sierksma en de heer Rondagh (voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Vlaggénkunde), is een bijzonder fraai werk dat alles wat maar met vlaggen verband houdt op heldere wijze belicht. Voor de geïnteresseerden en die zijn er in Nederland bij duizenden een on misbaar boek. DELFT Het college van B. en W. van de gemeente Delft heeft aan de gemeenteraad voorgesteld een be drag van 4500 beschikbaar te stel len voor de aanleg van een drietal recreatieve objecten. De twee wandelpaden, tussen de Tanthofkade en Abtswoude, en een rustplaats op het noordelijk deel van deze twee paden vormen een onder deel van een serie kleine recreatieve voorzieningen die de komende tijd in Midden-Delfland gerealiseerd gaan worden. De Stichting Onderzoek Midden-Delfland heeft vorig Jaar de betrokken gemeenten verzocht op eigen grondgebied een aantal voor zieningen te treffen die het Midden- Delfland gebied beter bruikbaar ma ken om te wandelen, te fietsen en te rusten. De drie recreatieve objecten die Delft nu uit gaat voeren gaan overigens totaal 30.000 kosten. Driekwart van het bedrag wordt ech ter bepaald door het ministerie van CRM, terwijl de provincie tien pro cent voor haar rekening neemt. DELFT Op het terrein van de Technische Hogeschool in Delft wordt volgende week maandag de eerste paal geslagen voor de nieuwe behuizing van de elektronenversnel ler van het Interuniversitaire Reak- tor Instituut. Het nieuwe gebouw wordt opgetrok ken in het verlengde van de oostvleugel van het laboratorium bij de reaktor van de TH en zal drie verdiepingen tellen. De Delftse TH beschikt al sinds 1966 over een elektronenversneller, maar die moest na de aanschaf in een ruimte worden opgesteld die voor andere doeleinden bestemd was. Door de lange voorbereidingsprocedure en de financiële problemen heeft het tien Jaar geduurd voor met de bouw van de definitieve behuizing bezon nen kan worden. GembricMrd* annoncai Gehele oplage r 1.08 p«f kolom per mm editie Groot-Rotterdam Dordrecht f 0,64 per kolom editie Groot-Den Haag Leiden f 0,51 per kolom Bovenstaande prijzen zijn exclusief 4V» BTW Voor brieven onder nummer wordt /1,50 extra berekend. Voor advertenties welke onduidelijk zijn geschreven of wel ke telefonisch zijn opgegeven kunnen wij helaas geen aan sprakelijkheid aanvaarden. Uw kleine advertentie vandaag voor 11 uur opgegeven kan morgen nog geplaatst worden. Met uitzondering van de zaterdag personeel gevraagd Verkoopster gevraagd van 11—5 uur Ten Mam luie en huish'a" Laan van Nw Ooslindie 94 Tel 070-850573. na 19 uur 070- 986268 T102 Woonruimte gevraagd Kamers, etagea en flatwoningen te huur gevraagd Gesi en /of Gem evt. teeg te aanvaarden Met of zonder overnamekosten Woning- hu-...., Centrum" EERSTE Swerlinckstr 47. Den Haag Tel 070-602347 en 070- 604791 Geopend van maandag 1/ m zaterdag Steeds van 10 u t/m 19u T106 Woonruimte aangeboden Zoekt u naar een kamer ot etage kom dan naar het kamer- en eta gebom bedrijf „Woningbureau Centrum EERSTE Sweelinckstr 47. Oen Haag Vlakbij de Groot- Hertoginnetaan en de Laan van Meerdervoort Tel 070-602347 en 070-604791 Geopend van maan dag t/m zaterdag Steeds van 10 u t/m 19 u. T105 meubilair en huisraad Demonstratie zig-zag naaimachi nes als nieuw, ver beneden kost prijs, volle garantie ƒ195, ƒ215. 235 enz.Electr. naaimachines 95, 115./135. Handnaaimachines 65 85 enz. Verkoop onder garantie. Donderdag tot 9 uur open. Herenstraat 23. tel. 071-132027, Leiden. Huur voordelig bij ons een piano o' orgel, nieuw of gebruikt mei recht van koop Eigen muziek scholen. laag lesgeld Inlichtin gen Mossel Versteege. Zout manstraat S3d. Oen Haag Taf. 070-333970 Tl 14 DATSUN DEAl€" AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-129? All-lndro drogisterijen Voor onze zaak in Oen Haag vragen wij een Leeftijd 18-20 jaar. Iiefal met b'jnche bekend Voor nadere informatie bel dan 070-907118 of 070-235711 of 015- 561832. Ti 02 huishoudelijk personeel gevraagd Metis gevr van 8 lol 5 uur 5 huisdieren en planten bouvier-pups huwelijk en kennismaking, korrespondentie Jongeman 30 jaar. In bezit van er- gen kantoor la Dan Haag zfcl ken- msm mei jongedame lusten 25 en 45 jaar Tal. 070-556338 Van ma l/m vr. lal ie bereiken t/m 10 u 's morgens Zaterdag an zondag da gehele dag Gescheiden, we duwe of moeder met kinderen geen bezwaar 0r o nr 6237 Trouw A dam T129 ig de Bijenkorf in t goud S/8- IMf DEN HAAG. 26 MAART 1926 Na 'slands hoofdstad krijgt 's lands Hofstad als tweede stad z'n Btienkorf Een Bijenkorf die deze innemende stad waardig is gezellig, sfeervol, plezierig De eerste roltrap van Neder land was een van de dingen die het winkelen in de Haagse Bijenkorf zo plezierig maak ten Een heuse gepolitoerde mahoniehouten roltrap! Wat vooruitstrevendheid al niet vermag Zelfs de obers doen hun best om er vijftig jaar ouder uil te Zien Ze ser veren de drankjes tijdens ons café-chuntant in kostuums van weleer De Bijenkorf 50 jaar terug Wie toen iets voor het huishouden zocht waren we van dienst op deze imponerende etage Veel is er sindsdien veranderd, maar de sfeer en de originaliteit bleven. Is een tentoonstelling van de beste toto's die in 1975 door beroepsfotografen van ons Koningshuis werden gemaakt. Alleen te zien in de Bijenkorf, om te beginnen in de Haagse, tussen 26 maart en 17 april. U mag er zelf ook voor jurylid spelen, met kans op een aardige prijs. Alles daarover hoort u in de Bijenkorf. Morgen, 26 maart 1976. De Haagse Bijenkorf verjaart. Voor de vijftigste keer. Als u zin heeft mag u meefeesten. We hebben ons best gedaan u het gevoel te geven dat u óók een beetje jarig bent, samen met ons. Geserveerd in ons cufe-chiin- tant boerenmeisjes en boeren jongens. de frivole theater- drankjes uit die tijd Dienen met de pink rechtstandig ge lepeld te worden Ze bestaat voor het grootste deel uit het beantwoorden van 12 typisch Haagse vragen. Daarnaast maakt u een limerick zo origineel mogelijk af, daar heeft u tot 3 april (de laatste inzenddag) de tijd voor dus denk er gerust even over na. Deelnameformulieren worden op 26 t/m 31 maart uitgereikt in de Bijenkorf, en zijn tevens verkrijgbaar bij de klantenservice, zolang de voorraad strekt. Eind april maken we de uitslag bekend. De winnaars kiezen zelf hun prijs uit 100 typische 'Haagsheden', o.a. een ontvangst in het Nationaal Automo- bi^lmuseum te Leidschendam. waar bij u van huis wordt afgehaald met een Rolls-Royce; een keertje over nachten in Des Indes: mee op vis vangst met de Sch. 66; een hele verjaardag lang een draaiorgel voor uw huis; een jaar lang Haagse hopjes; alle premières van de Haagse Come- die meemaken; etc.; etc. Eerste prijs. 25 Haagsheden' uitzoe ken. Tweede prijs: tien Haagsheden' Derde prijs: vijf 'Haagsheden'. Artie sten uit de twintiger en dertiger jaren verzorgen een eenmalige voorstelling ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Bijenkorf Den Haag op 26 maart 1976 Tussen 12.00 en 17.00 uur treden in een continue programma voor' u op Bob Scholte*Truce Speyck» Stella Seemer •Frans Vrolijk» Joop Vreeling «Leo Larscn Frans Barlage»Micp Dick Scholte Het begeleidend orkest bestaat uit Cor Ruittermanz Jeanne Roos Bert van PoelgeesUFrits Zindel Wim Lusken. Wim Kroon «George Neef Productie JoopVreeling Het café-chantant herleeft. Eén dag lang doet de Bijenkorf een reuzestap terug en laat het café-chantant a la 1926 herrijzen, 't Vindt plaats in ons restaurant, derde verdieping. Wie er voor u optreden leest u op bijgaande aankondiging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19