Raadsleden van zeven gemeenten kiezen op 31 maart Westlandraad Voor plan Rodelaan enorme „wachtlijst" Streekdierentehuis: ook steun Voorburg „Politieke les voor jongeren" Lot Gasthuis morgen zeker Uit de wereld van deBonneterie: Aquascutum regenmantel Burgerzin doet proef renovatie door stucadoors Eerste paal gisteren geslagen Nieuwbouw is noodzakelijk Reorganisatie huisvuilophaaldienst Steunactie voor Angola in Leiden Beveiliging taxi's: Haags college wil rapport afwachten BENT U: KORT WOENSDAG 24 MAART 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK Volgende week worden in de raadszalen van zeven stadhuizen de 21 leden van de Westlandraad gekozen. Samen met een dagelijks bestuur en een voorzitter gaat de Westlandraad het nieuwe Samenwerkingsorgaan Westland besturen. De bundeling van krachten in het Westland, een jarenlang gekoesterde wens in het tuinbouwgebied, wordt daarmee een feit. TROUW/KWA Het nieuwe samenwerkingsorgaan komt in de plaats van het Overlegor gaan Westland. dat acht jaar heeft bestaan. Belangrijkste verschil: het overlegorgaan kon slechts praten, het samenwerkingsorgaan mag ook dóen. Het zal een ..maatschappelijk ontwikkelingsplan" maken, eigenlijk een reeks plannen. Deel één gaat over de ruimtelijke ordening. Burgemees ter J. de Bruin van Naaldwijk, de laatste voorzitter van het overlegor gaan. hoopt dat dit structuurplan nog dit jaar gereed zal zijn. Er wordt al aan gewerkt, vooruitlopend op het samenwerkingsverband. De gemeen ten "s-Gravenzande, De Lier. Maas land. Monster. Naaldwijk. Schiplui den en Wateringen, streven naar één aanpak van „Westlandse zaken", d.wz. aangelegenheden, die de ge meentegrenzen overschrijden. Ruim telijke ordening is daar een mooi voorbeeld van. Andere gemeenschap pelijke belangen bestaan er onder meer op het gebied van econo mische ontwikkeling, de zorg voor het milieu en verkeerszaken. Meerderheid De wet biedt geen mogelijkheden voor een rechtstreekse verkiezing van de leden van de Westlandraad. Niet de bevolking, maar haar verte genwoordigers in de zeven gemeente raden vullen daarom volgende week de stembriefjes in. De gemeentera den komen op woensdag 31 maart op hetzelfde tijdstip bijeen. KVP. ARP en CHU gaan met één lijst de verkie zing in. CDA-lijsttrekker is H. M. Vol- lebregt, KVP-raadslid in Naaldwijk. Het CDA zal. zo wordt verwacht, de meerderheid krijgen in de Westlandraad. De heer Vollebregt: „We rekenen op elf of twaalf zetels." De gezamenlijke lijst van PvdA, PPR en D'66 wordt door het "s-Gravenzandse raadslid J. Bax aangevoerd. WD-lijsttrekker is de heer H. J. Petit dit de la Roche, raadslid in Naaldwijk. Ook de politie ke groepering Gemeentebelangen, die in enkele Westlandse raden verte genwoordigd is. heeft kandidaten gesteld. Krijgt het nieuwe samenwerkingsor gaan een onafhankelijke, full time voorzitter of wordt een Westlandse gemeentebestuurder (raadslid, wet houder, burgemeester). Voorzitter? PvdA-voorman J. Bax wil het eerste. Naaldwijks burgemeester J. de Bruin ziet meer heil in iemand, die bindin gen heeft met het Westland en het voorzitterschap als „nevenfunctie" uitoefent. De heer De Bruin: „Het aanstellen van een full time voorzitter zou een kostbare zaak zijn. Kostbaar óók omdat de man of vrouw wellicht op wachtgeld gesteld moet worden, namelijk wanneer het Samenwerkingsorgaan Westland ver dwijnt. Dat zal gebeuren bij de her indeling van de Nederlandse provin cies." CDA-lijsttrekker Vollebregt, gevraagd naar zijn mening over het voorzitterschap: „Ik hik wel een beet je aan tegen de financiële gevolgen, die de aanstelling van een full time voorzitter heeft. Dat zal een punt van overweging zijn wanneer de CDA- fractie in de Westlandraad begin april over het voorzitterschap verga dert." Besef Jarenlang is in en buiten Westlandse gemeentebesturen aan gedrongen op het omzetten van het overlegorgaan in een samenwer kingsverband. waaraan gemeenten taken kunnen overdragen. Spectacu laire daden heeft het overlegorgaan niet kunnen verrichten. „Maar" zegt de heer W. J. Kögeler, secretaris van het overlegorgaan, „belangrijker dan resultaten is het toegenomen besef, dat samenwerking nodig is voor een goede maatschappelijke ontwikke ling van het Westland." DEN HAAG - De Stichting Bur gerzin heeft te kennen gegeven een onlangs aangekochte oude woning ter beschikking te zullen stellen voor een woningrenovatieproef door stu cadoors. zoals in Amsterdam heeft plaats gevonden. B. en W. van Den Haag delen naar aanleiding van vra gen van het CDA-raadslid Lampe mee. dat de stucadoors bij de renova tie van de z.g. Schaeferwoning in Amsterdam niet als aannemer optra den, maar als onderaannemer. Vol gens b. en w. mag worden aangeno men dat de kosten van de renovatie van een woning, beperkt tot het stel len van wanden en de afwerking daarvan, alsmede de plafonds, hoog liggen. Het college vindt niet nodig, nu Burgerzin een proef doet, een ge meentewoning voor hetzelfde doel ter beschikking te stellen, temeer daar de gemeente volledig op de hoogte wordt gehouden m.b.t. het resultaat. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Drs. H. K. van Hasselt, voorzitter van de Stich ting Bevordering Eigen Woningbezit en tevens wethouder in Voorburg heeft gisteren onder grote belangstelling de eerste officiële paal geslagen voor het bouwplan aan de Rodelaan. Burgemeester J. de Bruin van Naaldwijk, voorzitter van het Over legorgaan Westland, dat plaats maakt voor een Samenwerkingsor gaan: één aanpak voor Westlandse zaken Van een onzer verslaggevers VOORBURG B en W van Voorburg stellen de gemeenteraad voor een geldlening te garanderen ten behoeve van de bouw van een dierentehuis te Rijswijk en het verstrekken van een subsidie aan de Stichting Streekdierentehuis 't Julialaantje in Rijswijk. Het projekt, waarvan wordt ver wacht dat het de doorstroming in Voorburg flink op gang zal brengen, bestaat uit 176 eengezinswoningen en 35 flatwoningen, beiden in de pre miekoopsector. De prijzen van eenge zinshuizen komen op ca. 95.000- 105 000 te liggen. Het bouwterrein aan de Rodelaan. waarvoor eerst een ander bestemmingsplan gold (meer flats en minder laagbouw) ligt onmid dellijk langs de Hofpleinspoorlijn. De ADVERTENTIE geluidsoverlast van de passerende treinen zal blijkens metingen binnen aanvaardbare normen liggen. Het projekt is een van de laatste woningbouwplannen in Voorburg en het gevolg van een goed overleg tus sen de gemeente en de drie plaatselij ke woningbouwverenigingen. De voorbereiding en uitwerking was in handen van een overkoepelend bouwteam, waarin ook architect J. van den Berg te Rotterdam en de bouwer, Panagaro BV te Warmond zitting hadden. Voor de begeleiding van het projekt is de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Voorburg in het leven geroepen, die daarbij wordt onder steund door de Nationale Wo ningraad en de dienst openbare werken. De heer Van Hasselt zei, nadat hij de paal had geheid, in een bijeenkomst in „De Mantel" dat de kopers op dit moment nog niet bekend zijn. Op korte termijn wordt een informatie avond gehouden. Het aantal inge schreven gegadigden is al tien keer zo veel dan er woningen zijn (2.149). De selectie-commissie eist bij de toewij zing dat men een huurwoning van max. 400 per maand zal achterla ten ten behoeve van een Voorburgse woningzoekende. Bovendien mag het inkomen niet meer zijn dan 50.000 per jaar en dient het gezin minstens uit drie personen te bestaan. Voor de 35 twee- en driekamerflats geldt deze laatste beperking niet. DEN HAAG B. en w. zullen aan de raad een voorstel doen toekomen in zake de reorganisatie van de huis vuilophaaldienst. Het voorstel be helst invoering van een gratis twee wekelijkse grofvuilophaaldienst en een verbod tot aanbieding van huis vuil anders dan in huisvuilzakken of -emmers. In het voorstel, dat 30 maart door de commissie voor econo mische zaken wordt behandeld is ook opgenomen het instellen van een ge legenheid tot storten van afvalstof fen op zaterdag op enige nader aan te wijzen plaatsen in de stad. Het tehuis verkeert in een zodanige slechte situatie, dat de behuizing van de dieren en het werkklimaat voor het personeel niet langer kunnen worden gehandhaafd. Omdat renova tie van het dierentehuis niet mogelijk is. heeft het bestuur van de stichting plannen ontwikkeld om tot de bouw van een nieuw tehuis te komen. Het plan omvat een opvanggedeelte voor honden en katten, een pension gedeelte voor honden, overige dieren verblijven en een kantoor met neven ruimten. De totale bouw- en inrich tingskosten worden geraamd op 900.000. De stichting verwacht zelf een ton te kunnen opbrengen. Voor een bedrag van acht ton moet een geldlening worden aangegaan. In middels heeft de gemeente Rijswijk zelf de bouwgrond in erfpacht uitge geven. Ook aan de andere gemeenten in het werkgebied van de stichting, te we ten: 's-Gravenzande, Leidschendam, Monster, Naaldwijk. Rijswijk, Wate ringen en Delft is gevraagd garant te staan voor de geldlening. Deze ge meenten hebben zich voorts beraden over de vraag in welke vorm de stich ting financieel tegemoet dient te wor den gekomen in de exploitatiekosten van het dierentehuis. Omdat de her komst van de dieren bijna nooit is te achterhalen, is de voorkeur gegeven aan een verdeling van het subsidiebe drag in verhouding tot het aantal inwoners van de betrokken gemeen ten. Voor Voorburg komt dit neer op circa 14.000 (het geraamde exploi tatietekort is ca 98.000). LEIDEN In het kader van de landelijke actie van het Angola Komité voert een aantal linkse groeperingen in Leiden deze week een steunaktie voor Angola. De opbrengst van de aktie wordt besteed aan het landbouwprojekt in Angola. Er worden zaaizaden en landbouwwerktuigen van gekocht. In de winkelcentra van Leiden wordt daartoe zaterdag een straatcollecte gehouden. De PSP, PvdA. PPR, de Wereldwinkel en de ..Boycot Outspan Aktie" geven met behulp van affiches, spandoeken, marktkraampjes en strooibiljetten zoveel mogelijk informatie over de politieke, sociale en economische si tuatie in het pas bevrijde land. Be halve voor de landbouw is er in Ango la veel geld nodig voor het onderwijs. Negentig procent van de bevolking is analfabeet. Het Leidse Angola-team probeert ook geld bijeen te krijgen door middel van een brief die zij verstuurd heeft naar het wetenschappelijk per soneel van de Leidse universiteit. Zij vragen daarin het personeel het geld van hun laatste salarisverhoging te storten op de girorekening van het Angola Komité (26655). DEN HAAG B. en w. van Den Haag zullen in hun plannen m.b.t. tot verdere financiële steunverlening aan de Stichting Haagse Taxi- Telefooncentrale tevens aangeven op welke wijze naar hun oordeel een taxi-mobilofooncentrale tot stand kan komen. Het college zal haar standpunt met betrekking tot het belang van een mobilofoon, een alarminstallatie en een tussenruit voor de veiligheid van de taxibe stuurder eerst na kennisneming van de inhoud van de door de minister van verkeer en waterstaat ingestelde speciale werkgroep bepalen. Dit antwoordt het college op vragen van het raadslid B. Bol (CDA) over de veiligheid van de taxichauffeurs. B. en w. zeggen het niet uitgesloten te achten dat deze werkgroep, naast ad viezen van technische aard, nog an dere suggesties zal aandragen welke de veiligheid kunnen bevorderen. bekend in Den Haag in het bezit van een bromfiets EN gewend om vroeg op te staan Wilt u een aantrekkelijke bijverdienste? Dan bent u onze man, om onze inspekteur in Den Haag, waar nodig bij te staan in zijn taak. onze abonnees dagelijks van een krant te voorzien. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot TROUW/KWARTET B.V. Parkstraat 22, Den Haag. Telefoonnr. 070-469445. Elegonl-slonke regenmantel met staand kraagje en omgeslagen mouwen gevoerd met een contrasterende tint. Een komfortabele bescherming tegen zomerse regenbuien. En heerlijk luchtig als de zon weer schijnt. Kleuren: beige/white, block/off-white, navy/ white. Prijs: I 498,- Mook uw keuze uit een originele kollektie eigentijdse regenkleding. U bent welkom op het Haagse Buitenhof. Bit de Bonneterie KATWIJK De gemeenteraad van Katwijk zal 25 maart as. een beslissing nemen over het Gast en Weeshuis. De laatste maanden zijn over het wel of niet voortbestaan van deze twee panden aan de Voorstraat heftige discussies gevoerd. Zo heeft de Commissie tot Behoud en Wederopbouw van Katwijk zich erg ingezet voor het behoud van het Gast- en Weeshuis en heeft de pro jectontwikkelaar D. van Rhijn bij de gemeente het plan „Gasthof" inge diend. dat voorziet in de bouw van 57 bejaardenwoningen op het terrein rond het tot dienstencentrum en ..Poortgebouw" te verbouwen Wees huis. B. en W. van Katwijk hebben meegedeeld eerst de mening van de regenten van het Gast- en Weeshuis af te wachten, voordat zij een uit spraak doen over dit alternatieve plan. Inmiddels hebben de Verenigingen van Huiseigenaren van de Tram straat II en IU namens de bewoners ln een brief aan de gemeenteraad ernstig bezwaar gemaakt tegen het eventueel voortbestaan van de pan den. „De woningen zijn indertijd ge kocht op een bestemmingsplan waar in geen plaats was gereserveerd voor het Gast- en Weeshuis. Er werden tekeningen verstrekt met daarop rui me groenstroken en speelvoorzienin- gen achter het woongebied Tram straat 133-185. Deze zullen noodge dwongen worden opgeofferd aan de ljdele plannen van een commissie tot wederopbouw, die tussen onze maiso nettes en een 19e eeuwse steenmassa nog eens bejaarden woningen wil neerzetten.", aldus de huiseigenaren. De conclusie van de bewoners luidt: „Wij als bewoners van de Tramstraat willen u met klem vragen uw plannen uit te voeren zoals ons als kopers destijds is voorgespiegeld (eventueel wat meer laagbouw) en u niet onder druk te laten zetten door een of ande re pressiegroep waarvan het bestuur niet in onze buurt woont." B en w. van Katwijk hebben inmid dels aan de gemeenteraad al laten weten niet ongevoelig te zijn voor de bezwaren van de Tramstraatbewo ners. Morgen zal de gemeenteraad over het lot van het Gast- en Wees huis beslissen. De Katwijkse jeugd heeft dit echter enige tijd geleden al gedaan en is reeds begonnen met de sloopt. DEN HAAG Een politiek ganzen bord icaarop de spelers zelf de pion nen zijn is één van de programma punten van de tweedaagse politieke- vormingsmanifestatie in het vor mingscentrum voor werkende jonge ren „Wij" aan de Van Beuningen- straat in Den Haag. De manifestatie werd georganiseerd in samenwer king met het Haags Jongeren Parle ment. De dagen vormen een onder deel van een projekt van het centrum „Wij", waarin geprobeerd wordt wer kende jongeren in de leeftijd rond 16 en 17 jaar wegwijs te maken in de Nederlandse politiek. Het projekt is van start gegaan in het Museum voor het Onderwijs en wordt beëindigd met een bezoek aan de Haagse raadszaal of aan de Tweede Kamer. Behalve een aantal politieke spelle tjes, zoals een legpuzzel van de par lementaire democratie, zijn er op de manifestatie een aantal stands van politieke partijen. Zowel aan het be gin als aan het eind van de dagen stemmen de jongeren op „hun" poli tieke richting. Vahdaag. de laatste dag van de manifestatie, is het centrum Hartslag-melod Vanaf de Haagse Tor vandaag tussen 12.00- een bijzondere compositie. Het werk is op de compositie, die I Otterloo ter gelegenhe Hartweek v?n 28 m april maakte op de r hartslag. De hartslagmi voor het carillon aangt de Haagse componis Monninkendam. Het ca de Haagse Toren wore bespeeld door de Ro hartspecialiste mevroui link-Hoedemaker. Lutherse Kerk Om te bewijzen dat de Kerk aan de Lutherse B Den Haag achter haar gr tenmuren een bijzonde: terieur verbergt en dat de mooiste orgels van 1 staat, worden er zang- vonden georganiseerd d 26 maart van start gaar avonden is een grote pl ruimd voor de samenzar verder koorzang en orgt ze avonden met Sander on aan het orgel zullen een uur duren en zijn j gankelijk. Aanvang Speciale gasten van zang- en orgelavonden university of Akron sin John MacDonald uit de Staten. S City - Pier - Cit Ongeveer 200 internatioi strijdatleten komen zate de start van de City - Pi afstandsloop door Den Scheveningen. Voor de een parcours van 21,5 uitgezet tussen het Lar hout, de Scheveningse p finish, het Binnenhof. De deze „halve marathon", de gemeente Den Haag werking met Koninklijk landse Atletiek Unie is seerd, is om half drie op 1 Voorhout. Iedereen die ouder is da kan zich bovendien zater inschrijven voor de recr over een afstand van meter. Deelnemers voor c tocht door Den Haag dii tussen 12 en 2 uur aan t bij de Houtrusthallen aai trustweg. Per bus worde naar het Lange Voorl bracht om daar te begii het parcours, dat weer bi trusthallen eindigt. De kosten voor de recreate dragen een rijksdaalder. [I Solistenconcour Voor de eerste maal inic staan organiseert de „Jcjl ratieband CJV" zaterdag listenconcours. Totaal s zaterdag in de ds. Kart aan de Naarderstraat in D1 53 jongelui solo. De def zijn allemaal tussen de 9 6 oud. Het concours begiir gens om 10.30 uur. De pr king is om ongeveer 5 ur Groovy Dancers c Na een half jaar hard en trainen en repeteren „Groovy Dancers" ziel maart presenteren in hel Amicitia, Westeinde in Dit gebeurt tijdens de „groovy-avond", die dit semi-professloneel krijgt. Het is voor deze dancers" een van de een dat ze met hun repertc1 buiten treden. Groovy Haags Dance Studio voor1 en jazzballet. Ruim een den richtte Groovy een ojs meisjes en jongens, die zi1 mogelijk met totale dai1 bezighouden. Daarop volj reacties. Uit hun middel „Groovy Dancers" ontsti Pauzebijeenkom Op donderdag 25 maart in de Kloosterkerk. Lan hout in Den Haag van 15 uur weer een pauzebije^1 gehouden. Mr. W. Aantje;1 de Tweede Kamer, zal dit toespraak houden. De h tjes, die deze toespraak 18 maart zou houden, x I wegens ziekte verhinderd orgel zit Gerard Akkerht i Jeugdcircus Het Ned. Jeugdcircus A „een circus voor en doc i ren" maakt t/m mei een ji tournee door Den Haag. stellingen worden gegevi verse wijken van Den Het1 gen is de eerste voorstelli gebouw De Loods. Hern terstraat 140 in Den Ha vang 13.30 uur. Elke 25s ker krijgt een verrassing, gramma vermeldt: acrobP mische nummers een i vue een goochelaar en meer. En dan nog dit n Met ingang van 26 mj wordt het alarm-telefoor 862122 van de gemeei Voorburg gewijzigd in 8U Ter gelegenheid van he bestaan van hetchristelij ronderwijs in 's-Grav wordt er morgen 25 mi receptie gehouden in 1 vormd Centrum „De Bruj Kon. Julianaweg 61 Gravenzande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6