De Prins der Nederlanden was nooit slechts ornament dichtbij -•imentaar De Lockheed-affaire en prins Bernhard(5) p? iwerkloosheid a"lARTTAFEL(l) "^rttafel (2) het weer Verandering komt opbellen blijkt soms moeilijk grapje wanbeheer vogelvriend joker 3TE1 AG 24 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ieid is altijd erg, maar sommi- n van werkloosheid zijn wel schrijnend. Tot die categorie cr de jeugdwerkloosheid. Het om jonge mensen, van wie we jn te zeggen dat het leven voor 4-L ligt. Vergeet het maar, eind -^p laren negentig duizend jonge- r de 25 jaar werkloos. j—L c week verschenen notitie van te \v 'rs van soc'a'e zaken en onder- arg\ 1 het perspectief voor school- ehefl uiterst somber genoemd. Het de rinig toe of je nu op een lagere c school of op een gymnasium hebt, de kans dat je je be- het ière a,s werkloze moet begin- klet or alle groepen jongeren aan- gro oosheid neemt onder jeugdi- er toe dan bij volwassenen, die eenmaal een baan hebben et zo maar kwijt, jongeren kun aan de dijk laten staan. Geen of regering kën een bedrijf meer jongeren in dienst te iet gevolg is dat nu al vier op de lozen jonger zijn dan 25 jaar. /ma.js omringende landen zien we 22. verschijnsel. Ook daar groeit -erkloosheid sneller dan de werkloosheid; ook daar gemiddelde duur dat een jon- irkloos blijft steeds langer. België, West-Duitsland en hebben samen bijna een mil- ;e werklozen. ing heeft wel het een en ander >m dit kwaad te bestrijden, ir is de leerplicht met een jaar Süi de gedeeltelijke leerplicht Tentienjarigen die dit jaar zou gevoerd is uitgesteld, er be lingen (van beperkte omvang om arbeidsplaatsen voor te subsidiëren. Met iets meer leit kunnen waarschijnlijk nog maatregelen bedacht worden, ioelaas bieden. Maar daarnaast igrijpendcr maatregelen nodig Het toekomstbeeld vari jongeren VJeren. moet zijn dat de naar ig tamelijk rechteloze en jeugd niet onevenredig zwaar W i wordt door de werkloosheid. Hen of andere manier moeten jen bedrijfsleven zorgen dat jsoneelsbestand regelmatig ver- jordt. Als dan uit twee of meer het ergste gekozen moet wor- let de voorkeur gegeven worden ---■{jwillige) vroegtijdige pensione- l ouderen boven (onvrijwillige) e werkloosheid van jongeren. nrfia^sen na een arbeidszaam leven echt komen in bejaardentehui- r ze een goed verzorgd, maar afhankelijk leven moeten gaan *"9 genoegzaam bekend. De afge- ierub)ren heeft een reeks conflicten bejaarden en hun verzorgers, of besturen de publiciteit ge- l een aantal gevallen namen opa het eenvoudig niet dat ze in die werden aangesproken, laarom een voortreffelijk idee rie samenwerkende bonden van ispersoneel om nu eindelijk oluut een goede regeling van de voor bewoners en personeelsle- tejaardentehuizen te eisen. De Willen dat er bewonerscommis- indernemingsraden in alle instel- bmen en dat er in de stichtings- I vertegenwoordigers van bewo- pcrsoncelsleden zullen worden Hen. er klinkt dat allemaal heel mooi. Sen schrijven ook nadrukkelijk I tegenstelling tot de werkgevers j zeggen de échte democratie n. Maar wie nu eens goed kijkt invloed van de bewoners op het !l, de directie en het bestuur, die échte democratie nog niet ano^erug. De bewonerscommissie is lelijk een adviserend lichaam, lemingsraad is te vaak gereser- het personeel en in het mogen zij vrijwel nooit zelf kernen. Er moeten buiten het Intehuis vertrouwensmannen igezocht. ghi een groepje bejaarden straks cell et licht boven de biljarttafel wat er oet aanblijven, mogen ze via de commissie een advies uitbren- de directie. Wanneer de zaak .lak loop!, wordt het bestuur teld. Daar zullen hun vertegen- :rs vakbondsbestuurders bij- *''gd tezamen met de andere ers dan uitmaken of ze de hele a >gen doorbiljarten of dat ze toch laar bed moeten, bonden met veel tam tam de ts' ers ..schijndemocratie" verwij- dit land geoorloofd. Maar dat ze lp^ r deze ..schijndemocratie" een tj uttelend getrapt systeem zetten. c pmerkelijk. Een lichtpunt is dat vh irden zich zelf nog mogen uit- org over de vraag of zij ook vinden ii ezeggenschap moet worden be nd >t het kiezen van een andere latlende mandarijn. In ieder geval ol icht boven die biljarttafel voor al uit blijven. door Huib Goudriaan AMSTERDAM „Hoewel zijn opleiding rechten was, werd hij gefascineerd door de industrie en de financieel-economische wereld en hij dacht dat op dit terrein zijn talenten lagen." Dit vertelt Alden Hatch, de officiële biograaf van prins Bernhard, over de ambities van de jonge prins Bernhard Zur Lippe- Biesterfeld. De wens van de prins om een positie in het bedrijfsle ven op te bouwen, werd doorkruist; hij huwde in 1937 met de toekomstige koningin van een constitutionele monarchie. Niette min probeerde hij binnen zijn begrensde mogelijkheden actief te blijven in het economische leven. Ook liet hij vaak merken als prins toch mens onder de mensen te willen zijn. Zo zei hij in 1962: „Iets wat ik verafschuw is de verheven terminologie, die de pers meent te moeten gebruiken als het over ons gaat woorden, die de indruk wekken dat wij geen gewone mensen zouden zijn. De Koningin loopt niet, ze schrijdtze stapt niet uit haar auto, ze verlaat de hofauto Bij het streven zichzelf te kunnen blijven, moet de prins der Neder landen zich bewust zijn geweest van de smalle marges, van de geringe speelruimte als echtgenoot van de Koningin. „De Prins moet", zo bena drukte dr. W. Drees in 1954 tegeno ver de Eerste Kamer, „voorzichtiger zijn dan een gewoon mens, hoewel de ministers niet dezelfde verantwoor delijkheid dragen voor hetgeen de prins zegt, als voor de Koningin". De staatsrechtsgeleerde Van Raalte schrijft in zijn studie over het Ko ninklijk Huis: „Het lidmaatschap van het Koninklijk Huis doet hem een plaats innemen, die aanvaarding van particuliere functies uitsluit". In 1948 krijgt de Prins op verzoek van de industrieel dr. F. H. Fentener van Vlissingen een aantal com missariaten. wat de regering goed keurt omdat het .commissariaten van staatsbedrijven zijn. Als de prins in 1958 een commissariaat van de Steenkolen Handels Vereniging aan vaardt, wijst de regering hem er dan ook op dat dit niet mogelijk is. De naam van prins Bernhard is nu door de Lockheed-affaire zijn vele relaties met de grote zakenwereld meer op de voorgrond zijn gekomen de laatste tijd verbonden met het begrip „zakenprins". De prins heeft vorige week dinsdag terloops aange duid de mogelijke complicaties van deze positie te beseffen. In een praat je voor studenten van de Rotterdam se Erasmus-universiteit over zijn rei zen voor het Wereld Natuur Fonds in 1975 zei hij tevens voor de Neder landse industrie op stap te zijn ge weest, maar: „Op verzoek van de regering". Geen ornament Nederland kón weten, dat de prins nooit alleen maar ornament heeft willen zijn en dat ook nooit is ge weest. In een van de eerste naoorlog se publikaties over prins Bernhard, in het in 1951 verschenen boek „On ze prins" van dr J. Waterink, schrijft deze:de prins gaat zich meer en meer sinds 1948 concentreren op het economische leven. De rege ring, zijn begaafheden op dit terrein onderkennend, verleent hiertoe gaarne haar medewerking." Wate rink vervolgt: „De prins wordt com missaris van de KLM waar zijn grote deskundigheid op luchtvaartgebied tot haar recht kan komen commissaris van de Hoog ovens, beschermheer van de Stoom vaart Maatschappij Nederland, cu rator van het Nederlands Econo misch Instituut. Hij is reeds konink lijk commissaris van de Koninklijke Jaarbeurs en bijzonder commissaris van de Herstelbank. Dit zijn geen formele functies zonder inhoud. Er moet voor gewerkt worden en er wórdt voor gewerkt. Geleidelijk wordt in de kringen van het be drijfsleven meer algemeen bekend, Dit is het vijfde artikel in een serie over de ontwikkelin gen om de Lockheed-affaire. Voorafgaande artikelen ver schenen op 5, 6, 9 en 12 maart. Kort na zijn komst naar Nederland was prins Bernhard al actief: deze foto, genomen in oktober 1936, toont hem in zijn werkkamer bij de Nederlandse Handelmaatschappij dat de prins iets weet en iets kan," aldus Waterink. Regering en bedrijfsleven in die da gen trekken hun conclusies en met de eerste reis van de prins als good- will-ambassadeur in 1950, wordt de basis gelegd voor zijn latere imago van zakenprins. Bovendien vraagt hij volgens Alden Hatch in de biografie over de prins na deze eerste reis naar Zuid-Amerika zelf aan de minister van financiën of het geen goed idee is Zuid-Amerika nog eens te bezoeken om te „kijken of er geen zaken kunnen worden gedaan". „Hoewel prof. Lieftinck een uitge sproken voorstander is van de constitutionele monarchie en de ko ninklijke familie niet bij de politiek wilde betrekken, gaat hij akkoord met dit voorstel van de prins," aldus Hatch. Invloedrijk Tien jaar later, in 1960, wordt prins Bernhard door het Amerikaanse blad Fortune geroemd als „de meest invloedrijke prins van zijn tijd, er varen in diplomatieke en militaire aangelegenheden en in het zakenle ven." Het artikel in Fortune wordt in het Nederland van net-na-de- wederopbouw nog in de ban van de drift tot industrialiseren, met vol doening geciteerd. In de VIP-kamer van Schiphol geeft de prins in die jaren een toelichting op zijn reizen. Na een reis in Mexico in 1960: „Ver scheidene Nederlandse bedrijven hebben mij van tevoren ingelicht; ze hebben mij op de hoogte gesteld van de lopende transacties, van plannen. Dat gaf mij de gelegenheid bij de betrokken Mexicaanse autoriteiten de aandacht op Nederlandse belan gen te vestigen." De prins heeft zichzelf op deze reizen weieens getypeerd als een „boodschappenjongen." Een zaken man die hem van nabij aan het werk heeft gezien, zegt: De prins begreep heel goed dat het gebruiken van zijn persoonlijke contacten als prins der Nederlanden de goeie methode was met glamour en charme iets voor ons land te doen. Wie deze zakenman vraagt of de prins zelf ook tot bepaal de akkoorden komt, krijgt als antwoord: Het is altijd moeilijk pre cies te vertellen hoe een contract of zelfs akkoord met politieke kanten tot stand komt en „public relations" of het verkopen van iets, is niet altijd tastbaar. De inzet van de prins was voor ons land in ieder geval van onschatbare beiekenis en hij heeft er nooit een cent voor gekregen'.' Prins Bernhard antwoordde in 1962 op een vraag van het Algemeen Handelsblad naar zijn commissariaten: „De tantièmes die aan mij worden uitgekeerd (van de commissariaten, red.) gaan op een speciale rekening, die bestemd is voor liefdadigheid." „Te eerlijk" Welke persoonlijkheid gaat er schuil achter het beeld, dat de openbare mening zich heeft gevormd van de man, die door het dagblad Herald Tribune wordt omgeschreven als ie mand, die „de juiste deuren kan ope nen. omdat iedereen een prins wil ontmoeten?" „Om een goed oordeel te hebben over een mens, moet men zich eerst een oordeel vormen over zijn persoonlijkheidsstructuur en karakter," meent mr. J. Meynen, die de prins goed kent. Mr. Meynen is stafofficier geweest van de prins in 1944-'45, is voormalig lid van de ille gale O.D., is Qud-minister van oorlog (mei '45-juli '46), ex-president directeur van AKZO, ex-president- commisaris van de AMRO-bank en heeft van 1960 tot 1972 deelgenomen aan de door de prins geleide Bilder- berg-conferenties, waarvan hij te vens lange tijd thesaurier-generaal („penningmeester") was. Mr. Meynen: „De prins is een dyna mische, energieke en intelligente persoonlijkheid. Hij is eerlijk, gaat recht door zee en is trouw aan zijn vrienden tot het uiterste. Hij geeft weieens vertrouwen aan mensen, die dat eigenlijk niet verdienen." Prof. dr. Waterink schrijft over de jeugdvrienden van de prins: „Uitein delijk zijn.de meeste personen, waarmede de prins bevriend was, hem tegengevallen, bitter tegenge vallen zelfs." Woordkeus Dr. L. de Jong vertelt in zijn eerste deel van „Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog" dat de prins erkent een „zeker arge loos vertrouwen in de menselijke na tuur te hebben en een neigingv tot lichtzinnige roekeloosheid." Deze roekeloosheid speelt de prins kenne lijk ook weieens parten bij zijn woordkeus, waardoor de indruk wordt gewekt dat hij lak heeft aan de hele wereld, hoewel dit trekje ook als een afkeer van huichelarij kan worden getypeerd. In de jaren vijftig wil iemand hem uitleggen, waarom op een bepaalde plaats een weg wordt aangelegd, terwijl de prins dit al langer weet. „Zeg, je moet gaan verhuren bij (reisbureau) Cook", rea geert prins Bernhard bruusk. In 1963, bij zijn terugkeer van een reis door de Verenigde Staten weigert hij op Schiphol de pers te woord te staan (door een misverstand had een ambtenaar van buitenlandse zaken ten onrechte getelegrafeerd, dat de prins een verklaring zou afleggen). Mr. Meynen: „De prins is een dyna mische, energieke en intelligente persoonlijkheid. Hij is eerlijk, gaat recht door zee en is trouw aan zijn vrienden tot het uiterste. Hij geeft weieens vertrouwen aan mensen, die dat eigenlijk niet verdienen." Prof. dr. Waterink schrijft over de jeugdvrienden van de prins: „Uitein delijk zijn.de meeste personen, waarmede de prins bevriend was. hem tegengevallen, bitter tegenge vallen zelfs." De prins laat dan bekendmaken: „De prins heeft zojuist verzocht u mede te delen, dat een of andere idioot van buitenlandse zaken hem een telegram heeft gestuurd met het verzoek of hij een vèrklaring wilde afleggen. Maar hij zou niet weten wat hij te zeggen had." In 1971 verwekt hij opschudding en twijfel onder oprechte monarchisten èn democraten door in een interview met NRC/Handelsblód te zeggen dat de regering de Tweede Kamer twee jaar volmacht zou moeten vragen, waarbij de Kamer die periode naar huis zou kunnen worden gestuurd. Is de prins tegen de parlementaire de mocratie? Mr Meynen meent: „Hij heeft toen schertsend een kreet ge slaakt in de zin van: kletsen jullie niet zoveel, doe in 's hemelsnaam wat. In de staf van de prins in Brus sel werd er 's avonds veel over staatsvormen gepraat en hij was al tijd degene, die zijn democratische gezindheid benadrukte. De prins wist ook heel goed wat zijn houding moest zijn in een constitutionele mo narchie. Maar ja, hij is sterk onder de indruk geweest van de periode van de wederopbouw na de oorlog en van de mogelijkheid van een goede de mocratie, zonder dat er te sterk wordt gepolariseerd." VOLGENDE KEER: Uitwegen Van onze weerkundige medewerker Ook gisteren slaagde de zon er niet in de thermometers tot daden te inspireren. Met uitersten van 4 tot 7 graden ging de 23ste maart 1976 de geschiedenis in. Het uiterste noord oosten van Groningen was voor de zoveelste keer deze maand weer eens een ijskeldertje. Bij een straffe noordoostenwind kwam het kwik er nauwelijks boven het vriespunt (ook Den Helder maar 2 graden boven nul maximaal), terwijl er af en toe wót sneeuwvlokken, onbetekendeiid, neerdwarrelden. Die waaiden over van een vrij uitge breid sneeuwgebied boven Finland en de Oostzee, dat zich hoofdzake lijk in noordwestelijke richting ver plaatste. In 't Zant en omgeving ligt het ijs vrij dik in de sloten en vriest het overdag in de schaduw continu. Daardoor zijn er nog steeds restan ten sneeuw van vorige week. De vorst zit er 3 cm diep in de grond. De grote droogte van de lucht relatie ve vochtigheidsgraad enkele dagen achtereen slechts 25 tot 35 procent samen met de felle oostenwind heeft niet alleen de natuur sterk uige- droogd: bermbranden zijn aan de orde van de dag, maar ook vaste voorwerpen in de huizen. Zo kon zich bijvoorbeeld in de radiatoren van de centrale verwarming elektriciteit op hopen. Deze statische elektriciteit, die bij aanwezigheid van een vochti ger luchtsoort gemakkelijk weglekt, potte zich nu op. Wij kregen enkele berichten over he vige schrikreacties bij mensen, die de centrale verwarming aanraakten waarbij een flinke vonk oversprong, die pijn deed. Inéén geval (maandag j.L) presteerde een stencilmachine dit. Een vermoedelijk behaard per soon had diezelfde dag pijnlijke er varingen bij zijn masseur. Heeft u opglijdingsregen zich wel sneller in oost tot noordoostelijke richting uitbreiden. Zo is in de loop van don derdag al wat regen in het zuidwes ten van ons land niet uitgesloten. De wind gaat naar zuidelijke richtingen maar voert direct langs de grond niet veel warmere lucht aan. Wel zullen de nachten minder koud zijn met grotendeels verdwijnen van de vorst (eerst in het zuidwesten van Neder land). Tot gisteravond meldden alleen sta tions in west- en zuid-Ierland lichte regen, plaatselijk 2 mm. overigens nog bij een stijgende barometer. Ook in noordwest-Spanje regende het licht, zuidwest-Frankrijk meldde regenbuien evenals Majorca, sneeuwbuien vielen in noord-Polen en op verschillende plaatsen in Fin land en Zweden. In zuid-Spanje was het niet zo warm als eind vorige week met in de zuidoosthoek plaat selijk slechts 14 tot 15 graden, maar hier en daar toch ook 19 graden. In zuid-oost-Tunesië boekte Tozeur een volop zomerse dag met 26 graden, maar dat leidde wel tot een regenbui. zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in mill.baren opklaringen hagel w w warmtefront H hoge-driAgebied •bewolkng sneeuw f-r kou-front L lage-dn*get*ed cSfr regen onweer windrichting verplaatsmgsnchting ook van deze of soortgelijke ver schijnselen iets bepeurd? Eindelijk, eindelijk... in de tweede helft van deze week gaat zich einde lijk een verandering voltrekken. De weerkundigen in West-Europa ver wachten dit op grond van een sterk toegenomen west tot zuidwestelijke circulatie boven de oceaan. De windkracht op 10 tot 11 km hoogte is aangewakkerd tot 200 250 km per uur. Die winden richten zich nu meer naar de Britse eilanden. Een in de westelijke gebieden daar aangeko men storingsfront zal nu langzaam maar zeker aan een oostelijke passa ge beginnen. Wellicht bereikt het front ons niet voor vrijdag of zaterdag, maar aan de voorzijde kan een gebied met HOOG WATER, donderdag 25 maart Vlissingen 10 12-22 51. Haxlngvlletsluizen 10.20-23 11. Rotterdam 12.24Scheveningen 11.29Ll- mulden 12.15 Den Helder2 11 15 09, Harlin- gen 4 55—17.41, Delizljl 7.28—19.57. onder redactie van loes smit vlug op: in sommige landen duurt de aansluiting inderdaad wat lang. wat natuurlijk geen reden hoeft te zijn om op te hangen. Meer dan een vijfde van deze Leidschendammers bleek niet te weten dat je met veel landen auto matisch kunt telefoneren, en de meesten schatten de gesprekskos ten tweemaal te hoog. Velen von den het trouwens al moeilijk om in de gids de instructies te vinden. Vooral dat van die nul voor een kengetal moet er duidelijker in, vonden ze. Volgende maand wordt in Genève een internationaal rapport opge steld met een aantal andere lan den die ook zulke onderzoeken gehouden hebben. Wat daar uit komt zullen we misschien in een volgende gids-uitgave wel weer merken. In elk geval gaat onze PTT de instructies voor bellen met het buitenland in de nieuwe gids nog duidelijker maken. Anders staat het met de PTT- abonnees die geen internationale ervaring hebben. De telefoon dienst vroeg veertig willekeurige abonnees uit Leidschendam zonder er bij te vertellen waar het om ging acht buitenlandse nummers te draaien: weerberich ten. toeristische informatie en meer van die nummers waarnaar je alleen maar hoeft te luisteren. Ze kregen die nummers dichtbij of heel ver van huis. zoals ze die in een briefhoofd zouden zien: alleen het net- en het abonneenummer. Het telefoonboek met de instruc ties moest er dus bij, maar zelfs dan bleek het voor hen niet mak kelijk. Allereerst doordat ze niet genoeg in de gids keken en verder (84 procent deed dat) doordat ze een nul vóór een buitenlands ken getal draaiden, wat juist bij zo'n internationale toestand niet mag. Ook waren er velen die na het draaien van een land- of netnum mer op een kiestoon wachtten. Die bleven wachten, want zo'n toon is er niet. En van de mensen die het goed deden, hingen een paar te De Winschoter Courant, nooit af kerig van een zonnestraaltje tus sen al het sombere nieuws dat dagelijks de kolommen van de kranten vult, drukte vorige week op de voorpagina een flinke foto af van prins Claus bij het verlaten van een Groningse bioscoop. De titel van de film die daar draaide was nog goed te zien: „Emmanuel- le 2" met Sylvia Kristel, de film die in Frankrijk verboden is. maar in Nederland mag. „Hoog bezoek bij film Emmanuelle" stond er bij en verder „Koninklijke belang stelling voor onze nationale filmheldin Sylvia Kristel. Prins Claus was gisteren in Groningen en maakte van de gelegenheid ge bruik om de film „Emmanuelle 2" te gaan zien. Links commissaris der koningin mr. E. H. Toxopeus, die de prins begeleidde". Een slippertje van de hoge heren? Nee, een grapje van de fotograaf, verbeterde de krant de volgende dag haastig: „Het léék maar zo dat prins Claus tijdens zijn bezoek aan Groningen de film „Emmanu elle 2" zag", aldus een vetgedrukte correctie in de krant. „Een grapje van de fotograaf die de hoge gast met zijn begeleiders knipte bij het verlaten van het gebouw, waar hij voor de Commerciële Club had gesproken. Sylvia Kristel had dus niet de belangstelling, men zou daar niet eens tijd voor hebben gehad". Het „grapje" zal vast wel enige voeten in de aarde hebben gehad. Drs. Tjibbe R. P. Bijlsma uit het Noordhollandse Berkhout, onder meer bekend van internationale voettochten voor het project „koppelgemeenten", maakt ons attent op „een staaltje van erger lijk wanbeheer van onze natuurlij ke erfenis". Dit schrijft hij: „Een lieve vriendin van ons. doch ter van een van de grootste bollen- verbouwers in ons dorp, vertelde me dat ze pannekoeken had ge bakken met glas er in. Voor de ratten. Die eten tulpebollen. Ik vind het een nieuw teken hoe diep onze vertechniseerde en vermate- rialiseerde cultuur is gezonken." Het argument om glaspannekoe- ken te bakken: de ratten zouden de winst kunnen opeten. „Ik hoef geen bollen meer in mijn tuin," aldus drs. Bijlsma. „Ik zal er sterk op aandringen bij mijn vrouw er geen meer te kopen. Ik ben in een stemming om er niet één meer te kunnen zien, als deze bloemen ten bate van menselijke „winst" met zulke walgelijke mid delen gekweekt moeten worden Dit slaat alles!! Al zijn ratten vieze en minne beesten in ons be wustzijn, ze zijn zo goed als andere levende wezens een noodzakelijk deel van de ecologische kringloop, waarvan ook wij mensen leven. Als hun aantal op peil moet wor den gehouden, kan ik me niet voorstellen dat daarvoor geen ac ceptabeler middelen zijn die min der dierenkwelling inhouden." Bijna niemand kent zijn ware naam en daarom wordt deze man. die dagelijks in een park vlakbij Buckingham Palace de vogeltjes aan het voeren is, door de Londena- ren eenvoudig „de vogelman" ge noemd. De onbekende die renvriend is zo vertrouwd met de vogeltjes en andersom dat ze niet alleen uit zijn hand eten, maar zelfs uit zijn mond. Zo'n twintigduizend koeien lopen in ons land voor joker in de wei rond, volgens een redacteur van de Leeuwarder Courant. Wat er uit hun gezamenlijke jaarproduktie aan kaas gemaakt wordt negen miljoen kilo wordt door de con sument gewoon over de balk ge gooid. De redacteur heeft dat ge hoord uit de mond van de direc teur van de zuivelfabriek in het Terschelllnger Formerum, waar ze in plaats van kaasplastic lijnolie om de kaas doen. Dat plasticlaag je is zinloos, zei de directeur, „pure kolder" zelfs. Want de kopers van de kaas halen thuis dat laagje er weer af en trekken of snijden dan zoveel kaas mee. dat al dat „afval" bij elkaar op negen miljoen kilo ongebruikte kaas per jaar komt. Glaasje Vijf jaar geleden werden in een uitzending van de Wereldomroep alle Bolsen ter we reld opgeroepen zich bij de gelijk namige Lucas te melden om zo doende de Bolsstamboom te completeren. Ruim 350 reacties kwamen daarop binnen. Alle Bols- namigen zijn nu op een reünie in Nieuw-Vennep bijeengeweest, waar schaatsenrijder Jan Bols een van de bekendste Nederlanders was. Daar zal natuurlijk menig glaasje op gedronken zijn. Roelfke Een van de dochters van Roelfke. de Groningse topkoe die (intussen al meer dan) hon derdduizend liter melk produceer de. vond al die belangstelling voor Moe Koe maar overdreven en werd kwaad. Volgens insiders wist ze zich tussen de feestende meute op de boerderij los te rukken, waarbij ze een van de daar gepar keerde auto's lelijk beschadigde. „Nu heb ik je (e pakken

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5