Zienswijze doofpot en de VAN ARNHEM Eerlijke poging Gesprek over magnetisme Vrouw omgekomen bij brand in huis Personalia Even puzzelen rTr ICLLy WOENSDAG 24 MAART 1976 BINNENLAND/RADIO—TV TROUW/KWARTE Gisteren schreef ik te hopen, mij te hebben vergist ten aanzien van de zeer gecomprimeerde wijze waarop In FC Avondrood afscheid was genomen van de maandag gecremeerde voetballer Nico Rijnders In een goed gesprek heeft Henk van Dorp mij ervan overtuigd dat dit met de zuiverste bedoelingen is gedaan, mede uit afkeer van lege gemeenplaatsen In tegenstelling met een verkeerde gedachte mijnerzijds blijkt dus een eerlijke poging te zijn gedaan om met weinig woorden veel te zeggen. De mensen van Avondrood hebben er recht op dat ik dit even eerlijk doorgeef Twee seriefilms liepen gisteren parallel en volgens de coördinatie-afspraken wordt dit ongewenst geacht. Ik praat maar niet meer over niet mogen, want het wordt toch telkens weer gedaan Anderzijds kan worden gesteld dat er sprake is van grote verschillen. Tatort is gericht op het opwekken van spanningen bij een misdaad en het ontrafelen ervan Bij Sam echter ligt het accent op de typering van tijdbeeld en karakters Het verhaal gaat. dat de volgende reeks afleveringen niet zo sterk is. maar ik denk dat veel kijkers dit voor lief zullen nemen en van de NCRV niet anders verwachten dan prolongatie van een populaire serie. Moet ik Aktua van maandagavond geloven, dan scharrelen nergens zo gemakkelijk zoveel agenten van de Russische dienst rond als in de vakbondsorganisaties van de Nederlandse strijdkrachten. De informatie kwam uitsluitend uit buitenlandse bronnen, nl. van Amaud de Borchgrave. die ai eerder zijn bezorgdheid over ons leger heeft uitgesproken Deze adjuncthoofdredakteur van Newsweek volgens wie de Chinezen meer proNato zijn dan veel Europese landen- kreeg geen tegenspel van Nederlandse informanten. Hun mening was kennelijk niet gevraagd. De halfzijdige belichting wekte de indruk dat de Aktua-redaktie door het sensationele karakter van het ..item" zich zo liet meeslepen, dat helemaal werd vergeten dat er ook nog zoiets bestaat als de journalistieke plicht om verkregen gegevens op hun juistheid te toetsen. Met het oog op de mogelijkheid dat zo n soort voorlichting veel mensen in het onzekere brengt, is het van belang, dat door wie dan ook. uit de doeken wordt gedaan, water waar is van activiteiten van de Russische geheime dienst in ons land. Waar men op dit punt zelf niet naar de zo gewenste tijdelijkheid streefde, deed het vreemd aan dat Wibo van de Linde wel krachtig hamerde op het realiseren van helderheid op het politieke middenveld tussen links en rechts. Ook hij acht het van het allergrootste belang dat daartoe het CDA tot stand komt Prof Steenkamp wist wel beeldend te omschrijven wat het CDA niet mag worden. Geen toeleveringsbedrijf om KARELTJE KNETTER de samenwerking met de PvdA permanent te doen zijn. En geen schuiltent voor conservatieven die een bolwerk verlangen tegen oprukkend links Wat het CDA dan wèl moet zijn, beschreef hij echter in algemene termen die voor de buitenwacht erg vaag zullen hebben geklonken. Met belangstelling volgde ik de Vara-documentaire Samen of Apart. Behalve dat werkwijze en mogelijkheden van de LOM-scholen puntig werden uitgelegd, wisten de samenstelsters ook overtuigend aan te tonen dat dit schooltype en het gewone basisonderwijs beter op elkaar kunnen inspelen. In het belang van de kinderen en van een stukje welzijn binnen de gezinnen.TON HYDRA door dr. K. J. Kraan Dr. K. J. Kraan „Zienswijze bood zondagavond een programma over het magne tisme. met veel nuttige informatie. Het gespreksteam bestond alleen uit voorstanders. Een arts, dr. L. F. Bakker, die een proefschrift schreef over kwakzalverij en het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde: prof. dr. W. H. C. Ten Haeff, parapsycho loog; de heer F. J. A. v. Someren, voorzitter van de Federatie van Paranormale Genezers en mevrouw S. M. Berkemeier, die het magnetisme zelf praktiseert. Hoofdindruk: gevaarlijk terrein. Naar schatting maken in Nederland jaarlijks 100 000 mensen gebruik van paranormale genezers, van wie zeer velen niet bonafide zijn. Bij de bond van de heer v. Someren zijn 68 magnetiseurs aangesloten, dus een verdwijnend klein aantal Deze magnetiseurs mogen alleen helpen als aanvulling op de behandeling van de arts. Aldoor werd er in de uitzending gewaarschuwd loop toch niet je eigen dokter voorbij anders kunnen er de grootste onge lukken gebeuren. Mevrouw B zei: „Ik houd graag zo goed mogelijk contact met de huisarts, maar het liefst help ik patiënten, die ..uitge dokterd" zijn, dan kan ik mij vrijer bewegen" De vereniging stelt strenge eisen voor toelating Wie zich aanmeldt, moet acht genezingen hebben ver richt; wordt door twee helderzien den onderzocht, of hij iof zij) werke lijk paranormaal begaafd is Daar na een proefjaar, waarin hij weer minstens acht genezingen moet ver richten. Daarna nog eens onderzoek door twee helderzienden en dan toe lating. Magnetiseurs komen met allerlei ziektegevallen in aanraking, maar er springen toch duidelijk drie cate gorieën naar voren: a. chronische gevallen, waarin de patiënten uitgedokterd zijn b. mensen met psychische proble men. (nervositeit i. c. met aandoeningen van het ze nuwstelsel d. met afwijkingen in het bewe gingsapparaat (vooral rugklachten). Infectieziekten en venerische ziek ten mag de paranormale genezer niet behandelen. Mevrouw Berke meier schat, dat één derde van haar patiënten genezen wordt, één derde vindt geen genezing, maar wel ver lichting. één derde: geen resultaat. Prof. Tenhaeff verklaart, dat er nog steeds geen verklaring voor het magnetisme is gevonden. Suggestie kan een zekere rol spelen, maar lang niet alles verklaren. Hy noemt een factor X (met een geleerd, maar weinigzeggend woord de ..vis medi atrix naturae", de ..geneeskracht der natuur") waarmee de goede pa ranormale genezers begiftigd zou den zijn Maar dit geheimzinnig- onbekende is (tot dusveri voor de wetenschap ontoegankelijk Er is nog veel en veel te weinig onder zoek gedaan Men hoort wel eens beweren, dat magnetiseurs allerlei psychische af wijkingen hebben ibij voorbeeld dat 2ij ..hysterische psychopaten' zijn Maar een onderzoek heeft uit gewezen. dat de bonafide genezers psychisch het beeld van de doorsnee-Nederlander vertonen Jacq. van Belle Als je in de uitzending iemand als mevrouw Berkemeier probeert te typeren, dan zeg jë: een wijze vrouw- met veel mensenkennis en diepe ..empathie' (aanvoelen en invoelen van de zieke mensi. Dr Bakker sprak (in de trant van Jung'i over .archaïsche", primitieve zielebeel- den. waardoor de moderne mens ook nu nog diep in zijn onbewuste beheerst wordt Zo is er het ziele- beeld van de priesterlijke, le venswijze genezer of genezeres. die troost en magische heling tot stand brengt. We kunnen ons indenken dat iemand als mevr Berkemeier voor velen aan dat zielebeeld be antwoordt. Minderwaardig Jammer, dat deze uitzending ont sierd werd door de minderw aardige wijze waarop Jacq. van Belle zich van de kritiek van ..orthodox- christelijke zijde" meende te moe ten afmaken Er werd even een boekje genoemd en getoond van ds C. P SybrandMagnetisme als Geneeswijze. Ja of nee? Daaruit werden een paar zware termen de ether ingeslingerd. waaraan nie mand in het gezelschap enige zin kon hechten men was klaarblij kelijk niet in staat of bereid tot een werkelijke dialoog en dus niet wer kelijk open We noemen als punten van kritiek, die stelselmatig verzwegen zijn: a Prof. Ten Haeff heeft in zijn stu dies zeer uitvoerig betoogd, dat we in het magnetisme met ..occulte", buiten-wereldlijke invloeden te ma ken hebben En dat magnetisme en spiritisme broertje en zusje zijn. Collega Sybrandi heeft prof. Ten haeff hiervoor uitvoerig aange haald. Waarom in de uitzending de professor daarover niet gevraagd? Te compromitterend? Liever de doofpot? b. Wij komen dagelijks met mensen in aanraking, die na paranormale contacten psychisch gestoord zijn (angsten. depressies. suicide- neigingen. religieuze onverschillig heid. enz.). Prof. Tenhaeff heeft in teressante diepte-psychologische onderzoekingen gedaan met para normale genezers. Daarbij is bij voorbeeld gebleken, dat Croiset in zijn jeugd bijna is verdronken. Dit zou kunnen verklaren, dat hij speci aal in verdrinkingsgevallen over een zekere helderziendheid be schikt. Maar is er ooit enig onder zoek gedaan, hoe de patiënt in zijn zielediepten door dit paranormaal genezen wordt beïnvloed? Wij constateren slag op slag verduiste rende. psychisch-verziekende in vloeden. Zijn wij te bevooroor deeld0 Waar zijn de mensen, die onze ervaringen eerlijk, onbevoorr- eld willen onderzoeken? Zienswijze zegt: de doofpot in! Vragen uit de nachtschuit. Wanneer genezen c. Wanneer is iemand genezen? Als de storing, waarover men klaagt, is opgeheven? Het is bekend, dat on verwerkte zielsproblemen lichame lijke ziekte kunnen veroorzaken. Een groot aantal van de door mag netiseurs behandelden zijn „psy chosomatisch" patiënt. Zijn deze mensen genezen, als ze lichamelijk beter zijn? Of kan door een para normale beïnvloeding de kwaal uit het lichaam worden teruggescho ven naar de ziel en het onderbewus te. om daar in het verborgene voort te woekeren. Als de lichamelijke klachten genezen zijn. maar niet de ziel. komen dan de klachten toch weer terug? Eventueel in andere, wellicht erger vorm0 Waar is het serieus onderzoek hiernaar? Gewone, nuchtere vragen, het antwoord van „Zienswijze": de doofpot. d. We worden in onze tijd ge confronteerd met vele medische vragen, die een levensbeschouwelij ke diepte blijken te hebben, en waarover dus de dokter niet het laatste woord kan spreken: eutha nasie. abortus, sterilisatie, gezins planning. kunstmatige inseminatie enz. Levensvragen Wij hebben herhaaldelijk betoogd, dat we in het paranormaal genezen met levensvragen te maken heb ben. waarin dus de arts nooit het laatste woord kan spreken. (De Bij bel spreekt hier onzes inziens niet alleen van gevaarlijk, maar ook van verboden terrein en zegt. dat niet alle genezing uit God is. Godsdienst-historisch valt allerlei paranormaal genezen o.i. onder wit te magie. Of een magnetiseur met een arts samenwerkt of door een arts wordt aangeraden, kan dus voor ons geweten niet beslissend zijn. Trouwens, juist ook de arts staat hier voor „het grote onbe kende". Pogingen om de levensbeschou wing in gesprek te brengen? „Zienswijze" decreteert: Van de ta fel In de doofpot Dr. K. J. Kcaan is gereformeerd evangelisatie-predikant te Rot terdam. Speciaal De derde llelp-film \an de IKON heeft betrekking op problemen ter op lossing waarvan het hele gerin naar het opvangcentrum verhuist. Het aan sluitende Kenmerk besteedt aandacht aan het militarisme en de bewape ningswedloop (interviews met minis ter Trip. met het A.R.-Kamerlid me vrouw Van Leeuwen en de polemo loog drs. H. Tromp) Ned. 2 19.0.» In het Duitse tv-spel Naehtdienst vertolkt de 78-jarige actrice Elisabeth Bergner de hoofdrol. Ned 1 20.00 Gedurende ruim negen kwartier laat de VPRO op drie manieren iels vertellen over het Midden-Oosten, toegespitst op Saordi-Arabir. Lgyp le en Libanon. Ned. 220.30 Werkwinkel roept vrijwilligers op voor dierenbescherming. Ned. I 21.10 t Das Endr vom Anfang is een Duit se tv-hewerking van een komedie van Sean O'C'ases. Duitsl. 221.15 Maria Callas rong de titelrol voor de opname van Ponchielli's opera La Gioconda. die voor de NCRV wordt uitgeiondrn. Hilv. 4 15.00 In Keerpunt vertelt de 72-jarige Daniel Patijn boe hij de levensvisie van de antroposoof Rudolf Steincr tot de zijne maakte. Hilv. 1 16.30 Begeleid door het Omroeporkest ringt de sopraan Ilill Gomex liederen van Mendelssohn en Elgur. Hilv. 220.05 Optreden Elisabeth Schwarzkopf afgelast Van een verslaggever AMSTERDAM De zangeres Eliza beth Schwarzkopf is wegens een vi rus-infectie niet in staat haar voor 6 april aanstaande geplande optreden in het Concertgebouw te Amsterdam te laten doorgaan Haar artsen vin den het onverantwoord als zij op korte termijn concerten geeft, aldus het organisatiebureau Interartisu Reeds gekochte kaarten worden bij het Concertgebouw ingenomen Van een correspondent VEENDAM In het buurtschap Korte Akkers in de gemeente Veen- dam is gistermiddag bij een brand in een woning de 33-jarige mevrouw G Weitmans-Van Straten om het leven gekomen. De ziek te bed liggende 14-jarige dochter rook een brandlucht en ging op onderzoek uit. Ze probeerde nog haar moeder die in een stoel zat uit de vuurzee te red den. doch dit was tevergeefs. Het meisje moest direct daarop het brandende pand ontvluchten en alarmeerde bij de buren politie en brandweer De heer Weitmans was niet thuis. Het pand ging volledig verloren Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend De brandweer van Veendam verrichtte het blussings- werk. Pand zowel als inboedel waren verzekerd Overleden Op 65-jarige leeftijd is in Den Haag overleden mr M. P. Bajetto. tot vorig jaar hoofd van de directie radio, televisie en pers van CRM. McdailleDEN HAAG Het Konink lijk instituut van Ingenieurs, heeft de gouden instituutsmedaille voor speurwerk 1975 toegekend aan ir. R. J Schliekelmann, hoofd van de afde ling fabricage en produktontwikke- ling van Fokker VFW op Schiphol, voor zijn wetenschappelijk onder zoek naar het lijmen van metaalver bindingen. De door ir. Schliekelmann ontwik kelde nieuwe constructietechniek vindt reeds ruime toepassing bij de bouw van de Fokker F-27 Friendship en Fokker F-28 Fellowship. Dikke Kobus was dus plotseling van een trage vetbal veranderd in een van energie blakende kampioen Hij zou nu de wereld dan ook wel eens even laten zien wie hij was. En aangezien die wereld in zijn ogen begon met Stalen Pier vatte hij deze smadelijk verslagen wielrenner stevig in de nek om hem naar ..Het Witte Paard" te brengen. ..En daar zal je mien meteen betalen, mislukte grtesmeel-wielrennert!" voegde hij zijn bibberende slachtoffer venijnig toe. Een menigte opgewonden Rijkhuyzenaren volgden het tweetal joelend en nog steeds scheen nie mand te merken, dat Kobus eigen lijk een zonderling hoofddekseltje droeg, dat voorzien was van een soort televisie-antennetje. Al leen Wladimir Kotsof zag dat. Een goed geoefende geheime agent mag zo iets immers niet ontgaan. En dus zag Kid Sucker het ook. want Kid deed in geoefendheid voor Wladimir geen greintje onder Daarom haal den beide heren, die listig verborgen stonden achter een schutting, snel hun speciale microcamera's te voor schijn. want dat vreemde val- helmpje diende nu ter meerdere eer en glorie van het grootmachtige va derland snel gefotografeerd te v\ den. Ze keken daarbij elkaar arg) nend en vijandig aan, want gehëf agenten hebben geleerd, dat de genpartij géén recht op eer en glc heeft. Daarom nam Kid Sue snel maatregelen Meteen weigen te schop trapte hij Wladimir het crofototoestel uit de hand en klei rend vloog dit apparaat op de gro in stukken. ..Hahaha! Nou zal ik léén en foto hebben!" grinnikte Hij bracht zijn toestel in de aansj doch PLOP" Een nauweli hoorbaar revolverschot sloeg hem kostbare kiekkast tussen de hanc vandaan. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN RADIO VANDAAG Vul in: 1—2 scheepstros. 2—3 kam peren. 1—4 Chinese roos. 3—4 ketting zonder einde. 3—6 aantekening. 4—5 opstel in een krant, 5—6 bloem. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van een edelsteen. Oplossing van vorige puzzel: Hor. 1. piton. 5. paard. 10 Oder. 12. aria. 13. re. 14 keker. 17. ed. 18. Ier, 20. les. 21 Ate. 22. eg. 24. An. 25. abel. 26. maki, 28. es. 30. me. 32. lel. 34. aas, 36. ree. 38. a.m. 39. elger. 41. qd 42. Noor. 44. Eede, 46. tegel. 47. aleer Vert. 1. porie. 2 idee. 3. te. 4 ork. 6. aar. 7. ar. 8. riet, 9. dadel, 11. aker. 15. el. 16. es. 19. rebel. 21. anker. 23. ges. 24 aam. 27. alant. 29. naga. 31. leder. 33. emoe. 34. al. 35. Se. 37. ende. 39. ere. 40. rel. 43. Og. 45. Ee Horizontaal. 1. teruggang. 10. buiten haven. 14. toespraak. 12. rund. 14. vogeleigenschap. 15. troefkaart. 17. wandversiering. 19. voertuig. 21. edi tie lafk.t. 22. part. 24. jong schaap. 26. muziekinstrument. 28. vruchtenat, 31. rivier in Limburg. 33. huisdier. 35. pers. voornaamw., 37. reet. 39. voor zetsel. 40. godin van de dageraad. 42 plaats in Limburg. 44. kraam. 45. wending Verticaal. 2. voorvoegsel. 3 inge wand van haring. 4 handegge. 5 senior (afk.). 6 vreemde munt. 7 denkbeeld. 8. plaats in Drente. 9 durf. 13. tweetal. 15. bitter vocht. 18 teken. 20. soort. 23. oningewijde. 25. tam. 27. zuiver. 29 herdersgod. 30 oevergewas. 32. handegge. 34 mak. 36. rund. 38. soort hert, 41. scheik. element. 43. muzieknoot. Oplossing van vorige puzzel 1-2 kabel. 2-3 legeren. 1-4 kamelia. 3-4 noria, 3-6 notitie. 4-5 artikel. 5-6 lelie. BERIL WOENSDAG 24 MAART 1976 HILVERSt'M (298 m rn FAl-kanalen) TROS 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Kom er maar eens uil. (7.30 Nieuws 7 41-8.00 Aktua 8.00 Aktua. 8 30 Nieuws 8.36—8:45 Gymnastiek voor de huisvrouw) 10.00 (S) Van heinde en ver. 10.30 Nieuws 10.33 (S) Toerja-loernec streek in met informatie, muziek en mensen 11.45 (Si Café-chantant liedjes en muziek uit den goeden ouden tijd- 12 26 Mededelingen 12.30 Nieuws 12 41 Aktua. 13.00 (Si Een mondje Frans Franse platen 13.30 (S) Sport na sport, sportprogramma voor jongens en meisjes. 14 00 (Si Specialiteiten a la carte muzikaal wonsprogramma: klassieke mu ziek 15.00 iS) Close-up. mu/ikaal program rn.i <15 30 Nieuws.) 16.30 iS) Keerpunt, over die fase in een mensenleven die een be langrijke verandering heeft betekend OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Tekst en uitleg. TROS 17.30 Nieuws 17.32 Aktua maga/oie. 18.30 Nieuws. 18.41 De blauwe zaden (2). science fiction serie. 19.00 (S) Mu- ziektriptiek, van zeven tot tien 19.00 (S) Jazz Sir 21.00 (Si Kruis en mol.) 22 00 (S) Alles moet weg. licht programma. 22 30 Nieuws. 22.40 Aktua. 23.00 iSi Coulissen, kunstpro gramma 23.55-24 00 Nieuws IIII.VERSl'.M II (402 m en FM-kanalenl VA- RA: 7.00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnastiek 7 20 In de Roode Cirkel nieuws (8u0 Nieuws.) 9.35 Waterstanden 9 40 Schoolra dio. 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nieuws 11.03 Johan van Minnen Ombudsman 11.15 Even ..bij" draaien 12 00 Staveren Centraal ge sprekken 13.00 Nieuws. 13 II Dingen van de Dag 1325 Een middagje Stoomradio jeugdherinneringen 16.00 Nieuws. 1603 Moordbrigade Stockholm, hoorspel. 17.00 Metropolo Orkest: Amusementsmuziek. RVU 17.35 Wetenschap in beweging (10) VARA 17.55 Mededelingen 18.00 Nieuws. 18 II Dingen van de Dag P P 18.20 Uitzen ding van de Boeren Paltij VARA: 18.30 Tussen start en finish sport en muziek 19 30 Brassband Magazine. 20.00 Nieuws 20.05 Omroep Orkest en soliste: klassieke muziek 21.25 Kees Verwey. schilder te Haarlem 21 55 (Si Klassieke pianomuziek. 22.40 (Si Klein Radiokoor klassieke liedéren NOS 23.00 Met het oog op morgen. (23.05 Actualiteiteno- verzicht. 23,20 Den Haag vandaag) 23.55- 24.00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen.) KRO 7.02 (S) Drie op je boterham: muziek en informatie voor werkende jongeren. 9.03 (S) Pep-op-örie. 11.58 Bericht vastenactie. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Om de KRO- Kiesschijf. 14.03 (S) Pgpc.ontact: De Theo Stokkink-Show. 16.03 (S) Hitmcesters: dc Vincent van Engelenshow NOS: 18 03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal 19 30 (S» Langs de lijn sport en muziek (19.38 Puurde koersen) 23.02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (Sl Metro's Midnight Music. 1.02 (Si Take it easy. 2.02 (Si Dat wordt weer nachtwerk 4.02-7.00 (S) De Meurders Methode HILVERSUM IV (FM-kanalenl NCRV 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7.08 (Si Te Deum Laudamus. gewijde muziek 7.30 (S> Preludium. 9.00 Nieuws Q.02 Onder school tijd 9 30 Theologische etherleergang. 10.00 (S) Orkestpalet 12.00 iS) Pianowerken uit de Romantiek (13) 12.30 (Si Zangersportret. 13.00 (S) Wiener Kaffee. 13.30 (Si Beroemde soloconcerten 14 00 Nieuws. 14.02 Hier en Nu. 15.00-17.00 (S) Opera La Gioconda van Ponchielli. TV VANDAAG NEDERLAND I 9.30 NOS/NOT: Schooltelevisie 15.00 TELE AC: Sociale verzekeringen- de Rode Autobus, kinderprogramma^! 18.15 TELEAC: Wetenschap in beweging 16.15 17.00 VPRO: Verdwiinendo wereflden bedreigde oude culturen 18.45 NOS: VerkeerS(p)liCht inlormatlerul 1 I h i T k een lentegroet V viauwfleurop bloemist altijd en overal. «en sympathieke verrassing j De lande: ko V.V V.-geschenkbonnen wjjry 2kn bi) al'e Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise 19.50 P.P.: Uitzendingen de P P R 20.00 NOS: Nachtdienst fv-filAi 21.00* Rijkfweg 58. tv-film 2110 Werkwinkel, programma over welzijnswerk 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Studio Spot 22.30 Panoramiek 23.15 Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal 19.05 IKON-Help programma over hulpvedemng 19.30 IKON-KRO/RKK: Kenmerk 20.00 Journaal 20.25 SOCUTERA: Stichting Nede-iandi Vrijwilligers i 20.30 VPftO: Nog esd'ie manieren om oVef het Midden-Oosten te ven< 20.30 Saoudie-Arabie 21.15 Egypte 22 00 Libanon 22.45 NOS: Journaal b i om itfi enedeL 153 Nee. wat dit punt betreft, heeft hij er niets op tegen Clementine daarentegen vindt het artistschap van Samuel Israël even onoverkomelijk als diens stand en zijn jodendom Ze telt de drie bezwaren telkens op haar vin gers af. vraagt iemand naar haar opinie over het engagement, dan zegt ze onmiddellijk met duim. wijs vinger en middelvinger van de rech terhand kaarsrecht: .„Artist, jood. burgerlijk." Clementi ne heeft dan ook aan haar zuster gezegd, dat. als het ooit tot een hu welijk zal komen, zij dan wis en zeker migraine wil hebben en er niet aan denkt, om aan die bruiloft deel te nemen, waarop Christine niet zon der moederlijke wijsheid aan haar zuster antwoordde: ..Begin dan vroeg met de migraine, een paar dagen van tevoren, dan loopt het niet zo in het oog." In de eerste najaarsdagen komen de Van Broeckhuyzens uit Parijs. Carel. Jane en hun dochter Mary, voor hun traditioneel jachtverlof Mary Is een mooie. Jonge vrouw, overlopend van sex-appeal. dat nog net even binnen de grenzen van de centie is Haar social refinement is wel overdacht, om niet te zeggen fijntjes bestudeerd, het wil natuur lijkheid voorstellen en doet het ook. Ze is minder heftig in haar oordeel over het engagement dan Dolly's broers, zelf houdt ze er niet van, dat de Hollandse familieleden haar in de kaarten kijken, op haar beurt past ze daarom een weloverdachte discretie od ze toe Ze vertelt alleen. datSamuel Israël, als hij in Parijs concerteert, een ge ziene gast op de Hollandse Legatie is. Jane, haar moeder, heeft over 't geval die zekere Engelse moederlijk heid. die half werelds, half waarlijk moederlijk is en die nooit mist om kleine dingen klein en grote dingen groot te zien. Ze informeert eerst eens bij madame Renard. hoe Dolly al deze weken gestemd is geweest „Heureuse et beaucoup de bons sens, madame,zegt Renard in stemmend knikkend Daarna steekt Jane haar licht bij Coba op. kameniers kennen immers als niemand anders in huis hun meesteressen. door Henriette L.T. de Beaufort ..Onze freule, mevrouw? U vraagt of ze gelukkig is? Ik zal U zeggen, dat zo lang als ik ze ken en dat is van heel vroeg af, en zij is de vrolijkste van alle vijf kinderen van onze meneer en mevrouwnou onze freule is sinds haar verloving met die meneer Israël in d'r eigen geluk en dat is T genoeg, niets raakt haar meer ze gaat hartstikke rechttoe rechtaan d'r eigen weg en meneer mag heus wel opletten, dat hij haar niet kwijt raakt want dat zou onze goj meneer niet overleven." Jane zoekt terloops de gelegenhéi om er eens met Willem Hendrik o' te praten. In diens tegenwoordig^ is dat namelijk niet gemakkeli aangezien hij alle gebabbel over 1 c engagement kortweg afsnijdt. 11 lukt haar. als ze te zamen met 1 geweer onder de arm. de lopen ne waarts. langs een akkermaalsh< wandelen. Jane weet maar al goed. dat al wandelende de ding11 zich heel wat lichter laten zeggc dan binnen vier kamermuren. e daard. bij laconiek af. zegt ze a haar zwager; 1 ...William, ik meng mai in niets. zeker niet in de opvoeding vhand dochter, maar ik zeg je alleen mi gedachten, die Samuel Israël heb 11 in Parijs ontmoet, hij is tl1 roughbred. dat staat vhoor n f vhast. ik zou goed met hem ovh 1 wheg kunnen en Jij moet well zorg er geen runaway match van te n ken Voordat Willem Hend n nog iets heeft geantwoord, praatfc ai weer over Jacht. Wordt vervol li

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4