i/Vognum moet verder tonder Commandeur hlaA Veroverde lente in kleurige strepen! Pijltjes Van der Land geroyeerd ^na conflict over blad I Hartpatiënten: desnoods operaties in Amerika ^Na vijf burgemeesters-generaties uit één geslacht Hoogleraar in Tilburg kwetste groep economie Stoffelijk overschot gedregd d» Landmacht begint schoonmaakactie Weer met acties gedreigd Man overlijdt na ruzie met zwager vlotte verkoopster ruim eengezinshuis Naaimachines: Opgelet Stóü NSDAG 24 MAART 1976 jor Haro Hielkema i yOGNUM Na bijna anderhalve eeuw komt er een einde aan de nastie der Commandeurs: vijf burgemeesters van het Noord- (ollandse Wognum uit dezelfde familie. Op 1 april gaat de laatste j de rij. Petrus Jozef Commandeur, met pensioen. Zijn kinderen Bjn nog te jong om eventueel de vrijkomende post over te nemen. meesterszetel vrijmaakte voor zijn zoon Piet, kreeg Wognum waterlei ding en werd het elektriciteitsnet verbonden aan het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf. In de oorlogsja ren dook Jan Commandeur onder, nadat hij geweigerd had zijn dorpsgenoten op bevel van de Duit sers opdracht te geven zand te ver slepen voor bunkers en loopgraven. Het enige schilderij in het raadhuis van Wognum dat in de serie Com mandeurs ontbreekt, is dat van Piet Commandeur die 142 jaar nadat zijn voorvader Jan Tamiszoon tot burge meester werd geïnstalleerd een einde maakt aan de magistratuur van zijn familie. Hij noemt zich de „meest vreemde vogel" in het rijtje Com mandeurs. „Ik ben als vijfde burge meester van Wognum geworden, maar ik kan het ook niet helpen dat er vier Commandeurs aan mij vooraf zijn gegaan. Het was trouwens nooit mijn wens om net als mijn vader burgemeester te worden. Wij waren thuis met zeven kinderen: vijf doch ters en twee zoons. Mijn broer werd priester; toen wilde mijn vader dat ik burgemeester zou worden." Piet Commandeur was volgzaam aan het vaderlijk gezag, zoals hij het zelf uitdrukt. Hij had liever vliegenier willen worden, maar daar kwam niets van in: „Ik ben toch maar in de ambtelijke wereld gegaan. Ik heb niets anders geleerd; in feite ben ik helemaal opgeleid tot burgemeester. Ik heb de Mulo in Hoorn gevolgd en ben daarna op het secretarie geko men; 47 jaar ben ik in over heidsdienst geweest." Burgemeester Commandeur (KVP) treurt er niet om dat zijn opvolger geen naamgenoot zal zijn. Voor hem mag er wel een einde komen aan de traditie, waarover in 1935 in een uit gave van het Historisch Ge- |p 23 juli 1826 werd Jan Comman- ;ur Tamiszoon burgemeester van :t grotendeels katholieke dorp na- J Hoorn. Van hem is niet veel meer lekend dan zijn afkomst (hij was oon van een boer en „Adjunct- laire", loco-burgemeester). Jan immandeur had naast zijn burge- leestersfunctie ook een boerenbe drijf: in de middaguren verliet hij m ook tijdig de secretarie om zijn ieien te kunnen melken, n opvolger (in 1861) was zijn neef ën Commandeur Klaaszoon, een drijvig figuur, die veel voor de ge- ieenschap moet hebben gedaan. In jn ambtsperiode werd een nieuw adhuis (1868) gebouwd en hij beij- :rde zich zeer voor de aanleg van de •amlijn Wognum-Schagen en de lijn [oorn-Medemblik. Ariën, evenals n opvolgers zowel burgemeester secretaris, moet eens met opge- »ken veren naar de provinciale grif- in Haarlem zijn gegaan, toen de dkeuring van de gemeentereke- iing naar zijn mening te lang weg )leef: met een flinke krachtterm ver- jlaarde hij niet eerder weg te zullen jaan dan mét een goedgekeurde re- tening. Hij kreeg die. blriëns zoon Klaas werd in 1887 bur van Wognum. Hij kon het »- volgens berichten uit die tijd (oed met zijn dorpsgenoten vinden, litgezonderd die ene keer in 1901 loen de zondagskermis werd afge- ichaft. Daartegen kwam de burgerij lel in verzet, waarna de problemen perden bijgelegd. |n 1921 volgde Jan Commandeur zijn (ader op, nadat hij al vele jaren als Ambtenaar ter secretarie was opge treden. 2 pijn ambtsperiode strekte zich uit -7pver de crisisjaren en de bezettings- lijd. Voordat hij in 1946 de burge nootschap „Oud West-Friesland" werd geschreven: „Alleen Wognum kan er zich op beroemen dat zolang het burgemeesterschap van vader op zoon is overgegaan." En met reden. Immers, in deze tijd waarin al zoveel dingen wankelen en alle standvastigheid zoek raakt, is het goed te weten dat er nog verhou dingen zijn die door de tijden beves tigd zijn geworden." Piet Commandeur moet van dergelij ke uitspraken weinig hebben: „In 1946 werd het nog aanvaard dat de zoon van de burgemeester zijn vader opvolgde. Dat wordt het nu niet meer, zo'n regeringsperiode van één- 689familie. Bij mij hebben ze nooit onderzocht of ik werkelijk geschikt was. Er zyn collega's die veel meer in hun mars hebben. Ik vind het geen aanbeveling als je vader ook burge meester is. Het is bovendien niet ge makkelijk je vader op te volgen. Ik heb de zaken heel anders aange pakt." In de praktijk De naar zijn pénsionering verlangen de burgemeester was de eerste Com mandeur, die volledig als burgemees ter optrad: „Mijn vader was aanvan kelijk ook nog veehouder, maar de boerderij leverde hem te veel werk. Na een aantal jaren heeft hij de boer derij aan de kant gedaan. Na mijn MULO kwam ik als leerling- ambtenaar op de secretarie en volgde ik wat lessen bij de toenmalige secre taris van Amsterdam, de heer Ro vers. Voor het overige moest ik alles in de praktijk leren: in Wognum, waar we naast mijn vader met z'n tweeën het gemeentelijk apparaat vormden." Volgens Piet Commandeur is Wog num een gezellig dorp (3880 inwo ners) met een gemoedelijke echt- Westfriese bevolking: „Ik dacht dat Wognum z'n partijtje altijd leuk heeft meegeblazen. Het dorp ligt aan de autosnelweg tussen Stockholm en Parijs op fluitafstand van Hoorn; pla nologisch heeft het zich bijzonder Burgemeester Piet Commandeur tussen de portretten van zijn voorgangers: boven zijn vader Jan, onder van links naar rechts zijn grootvader Klaas, zijn overgrootvader Ariën en diens oom (de eerste burgemeester Commandeur) Jan. gunstig ontwikkeld. Niet dat ik daar iets aan gedaan heb: het is hier zo neergeplant. Wij hebben er niet voor hoeven martelen: het ging allemaal vanzelf." Toespraak tot prinses Burgemeester Commandeur, die zichzelf als een „simpel mens" ty peert, die zich nooit zo verdiept heeft in de historie van zijn voorgeslacht, maakte drie jaar geleden geschiede nis door zijn op zijn minst ongebrui kelijke toespraak tot prinses Beatrix, die op een rondreis door Noord- Holland in Wadway een bezoek bracht aan een theaterkerkje. Wad way, door Wognummers sinds men senheugenis de Republiek genoemd, is een „wingewest" van Comman deurs gemeente. De burgemeester mocht volgens het protocol slechts anderhalve minuut spreektijd vullen, maar zag kans er twintig van te ma ken tot grote hilariteit van de toe hoorders. „Ik heb de prinses op een speelse, ongewone manier gechar meerd. Ik heb gezegd dat ik haar niet langer kon aankijken, omdat ik dan helemaal niet zou ophouden met het doen van ontboezemingen. Toen bloosde ze. Het spijt me, maar ik kan het ook niet helpen. Ik weet nooit vantevoren wat ik ga zeggen. Ik heb me trouwens ook niet meer in de hand als ik een vrouw moet toespre ken. Ik doe het wel met de nodige distinctie. Het is ook geen verdienste dat ik zo praat; het vloeit me uit de mond." „Iets geks" De burgemeester, die vindt dat het tijd wordt dat er een „nieuwe vent" komt omdat hij na een ernstig auto ongeluk in 1971 versleten is. gelooft nog altijd dat de commissaris der Koningin in Noord-Holland de prin ses bewust een bezoek aan de ge meente Wognum heeft geadviseerd: „Volgens mij wilde mr. Kranenburg wel eens iets uithalen en moet hij gedacht hebben „die Commandeur doet wel iets geks". Ik heb er later niet voor op mijn duvel gehad, dus ben ik ook niet buiten mijn boekje gegaan." Het afscheid van Piet Commandeur als Wognums burgemeester zal zonder toespraken verlopen. Het ein de van de Commandeur-kaste vindt dan ook geruisloos plaats. Geen anekdote dus ook over die keer dat hij vele jaren geleden in zijn vakantie in een bus bij Noordwijk zat, toen plotseling de chauffeur onwel werd. De man werd op de achterbank ge legd. waarna Piet Commandeur ach ter het stuur kroop en de rit naar Den Haag aflegde. Geen Commandeur meer aan het hoofd van Wognum. Alhoewel: „Ik heb een zoon, die nu leerling ambtenaar is op de secretarie van Zwaag. Hij is nog veel te jong." Rechtbank bepaalt Van een verslaggever BREDA De president van de rechtbank te Breda heeft vier leden van de groep politieke economie aan de Hoge School in Tilburg als eisende partij in het kort geding tegen de hoogleraar in de economie, prof. D. Schouten, gisteren in het gelijk ge steld. Volgens de president heeft de hoogle raar zich in een interview op 14 febru ari in een landelijk ochtendblad „op duidelijke onnodige en door geen en kel algemeen belang gewettigde krenkende manier over zijn te genstanders uitgelaten in de al maanden lang durende strijd rond de invoering van een leerstoel in de marxistische economie aan de Hoge School." In het ochtendblad had de professoi het optreden van de groep vergele ken met de propaganda van het op komende Hitler-bewind in Duitsland in de dertiger jaren en de leden van de groep van leugens en laster be ticht. De vier leden van de groep die zich hierdoor beledigd achtten, had den aan de rechtbank-president ge vraagd de professor te bevelen naar het ochtendblad en hetTilburgse Ho geschoolblad een brief te zenden om hun geschonden reputatie te herstel len. De president heeft de hoogleraar nu in het vonnis bevolen een verklaring, waarin de president de uitlatingen van de hoogleraar als kwetsend heeft gekwalificeerd, toe te zenden aan bei de bladen met het verzoek die verkla ring op te nemen liefst in het gedeelte van de bladen niet voor advertenties bestemd, voor zover deze bladen al niet eigener beweging daaraan be kendheid hebben gegeven. Het ver zoek moet twee dagen na de tekening van het vonnis worden uitgevoerd en voor elke dag dat dit niet zou gebeu ren, werd een dwangsom van hon derd gulden bepaald. De hoogleraar moet verder de kosten van het geding betalen. ROTTERDAM De bemanning van de „Scotland Yard" heeft het stoffelijk overschot opgedregd van de 7-jarige Heanris Slagveer. De jon gen was zondag met twee vriendjes gaan zwemmen in de Nieuwe Maas. Door onbekende oorzaak is hij daar bij verdronken. GRONINGEN Het royement van drs J. G. van der Land uit _£3roningen als Ud van de gespreksgroep AR-gezinden hangt samen met een conflict over het blad „Bezinning." .Tm ioals wij maandag meldden werd aan- 'ankelijk de reden van het royement iet opgegeven. De AR-gezinden (een :chtervleugel in de ARP) zitten sa- len met het nationaal evangelisch erband en het reformatorisch poli- lek jongerencontact in de reforma- irische politieke federatie (RPF), 'olgens Van der Land speelt bij het tnflict ook een rol dat in kringen an deze federatie wordt gedacht aan en nieuwe confessionele partij. Vol lens hem is dat in strijd met de [spraken. Het ging slechts om bun- leling van reformatorische krachten de bestaande partijen, len van de federatiepartners, hetna- onaal evangelisch verband, geeft iet blad Staat en Evangelie uit. De ieer Van der Land geeft samen met ie andere mede-eigenaren een blad it onder de naam Bezinning. Identiteit feite waren deze bladen de laatste ijd al gezamenlijk in één uitgave verspreid. De bedoeling was om tot W een volledige integratie te komen. Volgens Van der Land werd daarbij de identiteit van Bezinning echter niet gewaarborgd. Er groeide een conflict dat er uiteindelijk toe leidde dat het nationaal evangelisch ver band weigerde Bezinning op te ne men in een nieuwe gezamenlijke uit gave onder de verzamelnaam Nieuw Nederland. Omdat het nummer van Bezinning al klaar was, werd dit toen afzonderlijk uitgegeven. Volgens de heer Van der Land wilde de ge spreksgroep AR-gezinden, waarvan hijzelf penningmeester is, in dit conflict niet kiezen. Zaterdag kwam de climax toen het federatiebestuur dreigde te zullen opstappen als de heer Van der Land niet werd ge royeerd. Volgens hem gingen de AR- gezinden voor dit dreigement door de knieën. Overigens is ook de gehele afvaardi ging van de derde federatiepartner, het jongerencontact, 6 februari door de RPF geroyeerd. De heer Van der Land was de oprichter van dit jonge rencontact, dat zich in de kwestie rond het blad Bezinning ook achter hem opstelde. De heer Van der Land heeft het bestuur van de AR- gezinden inmiddels geschreven dat zijn royement volgens de statuten pas geoorloofd is na een desbetref fende voordracht aan de ledenverga dering. Bovendien moet er over per sonen schriftelijk gestemd worden. Zaterdag ging het niet schriftelijk maar mondei ng en in vijf minuten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Koninklijke Landmacht start volgende week maandag een veertiendaagse schoonmaakactie op de militaire oe fenterreinen. De bedoeling van de actie is dat de militairen, op basis van vrijwilligheid, van alle oefenter reinen het afval en andere ongerech tigheden verwijderen. Tevens hoopt de landmacht dat de militairen hierdoor zullen worden ge stimuleerd tot een meer milieube wust gedrag. Het initiatief tot de actie gaat uit van de staf van het eerste legerkorps in Apeldoorn. Met affiches, stickers en brochures zullen in alle kazernes en legerplaatsen de militairen onder het motto „houd je omgeving schoon" worden opgewekt om vrij willig een dag te besteden aan het schoonmaken van een oefenterrein. Vrijwel alle militaire oefenterreinen staan ook in ruime mate open voor burgers en het gebruik dat zowel burgers als militairen van de terrei nen maken, heeft voor de natuur vaak een schadelijk gevolg: er komt veel afval, variërend van picnick- resten tot zelfs grof vuil, op de terrei nen terecht. De verontreiniging neemt, ondanks het feit dat de landmacht al veel geld en moeite besteedt aan het schoon- p Beatrix praat met kinderen van de gemeentelijke My. houden, de laatste tijd toe. Met de schoonmaakactie, die het motto tylschool en het kinderrevalidatiecentrum „Adriaanstichting in „Actie Voorjaar" heeft, hoopt de Rotterdam na het leggen van een eerste steen voor de gecombineer- landmacht de achterstand in één de nieuwbouw voor beide instellingen, keer in te lopen. Van een verslaggever BREDA Als er in Nederland geen haast wordt gemaakt met het opvoeren van het aantal open-hartoperaties dan wil de Neder landse Hartpatiënten Vereniging proberen een aantal Neder landse hartpatiënten in Amerika te laten opereren. Volgens de heer H. Fievet, voorzitter van deze vereniging, moet de vergoe ding van 25.000 gulden per patiënt, die de ziekenfondsen voor een open hartoperatie gewend zijn te geven, voldoende zijn om een patiënt in Amerika te laten helpen. Volgens hem zijn de operaties in Amerika goedkoper en is de rest van de 25.000 gulden voldoende voor het vervoer van de patiënt. Hij heeft aangekondigd in Amerika besprekingen te zullen openen, als niet binnen zes weken duidelijkheid wordt verschaft over de plannen van de Nederlandse regering om op korte termijn de achterstand in het aantal open-hartoperaties weg te werken. De Nederlandse Hartpatiënten Ver eniging streeft al jaren naar een ver dubbeling van het aantal centra, waar hartoperaties verricht kunnen worden. Nu zijn er dat zeven. De vereniging heeft een open brief gestuurd aan de minister van president Den Uyl en op korte ter mijn een gesprek aangevraagd met de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. De heer Fievet heeft ook laten weten, dat de vereniging opnieuw tot bui tenparlementaire acties zal overgaan als er niet snel een bevredigende op lossing komt. Enkele jaren geleden bezetten leden van de vereniging het gebouw van de Tweede Kamer. ARNHEM De 61-jarige N. W. van Beek uit Velp is overleden na een vechtpartij met zijn 38-jarige zwager. De laatste meldde de politie dat hij ruzie had gemaakt met zijn zwager en hem met een schop enkele slagen had toegebracht. Bij de komst van de politie bleek Van Beek te zijn overleden. Bij sectie is gebleken dat de doodsoorzaak moet worden ge zocht in een hartafwijking. De hartdood is mogelijk wel bevorderd door de opwinding van de ruzie. De klappen met de schop kunnen niet dodelijk zijn geweest, aldus de poli tie van Velp. personeel gevraagd All-lndro drogisterijen Voor onze zaak in Den Haag vragen wij een Leeftijd 18-20 jaar, liefst met branche bekend nadere informatie bel dan 070-987118 of 070-235711 of 015- fc61632. T102 Verkoopster gevraagd van 115 uur. Ten Ham luxe en huish. art., .aan van Nw. Oostindid 94 Tel. 170-850573, na .19 uur 070- 186268 Tl 02 Huishoudelijk pers. gevraagd Gevraagd flinke zelfstandige hulp voor 1 ol 2 ochtenden per week in Woonruimte gevraagd Oegstgeest. Tel. aanm 071- 153460 T104 Wij, aanstaand leraar en echtpaar, loen een dringend beroep op u. Wij zoeken vrije woonruimte in >en Haag ol omgeving Kunt u sns helpen'A C. Boers. Snellius- Itraat 46. Den Haag Tel 070- 05189 T106 Huwelijk en kennismaking Jonge vrouw. 31 j.. NH. zookl ken nismaking met serieuze man tot plm 40 jaar. Br. 6230 Trouw Adem T129 Woonruimte aangeboden Kamers, etages en flalwoningen le huur gevraagd Gest en/ot Gem evt teeg te aanvaarden Met ol tonder overnamekosten Woning bureau „Centrum" [EERSTE Sweelmckstr 47. Den Haag Tel 070-602347 en 070- 604791 Geopend van maandag t/ m zaterdag Steeds van 10 u t/m H9u. T106 Zoekt U naar een kamer ol etage, kom dan naar het kamer- en eta- gebem. bedrijf „Woningbureau Centrum EERSTE Sweelmckstr 47. Den Haag Vlakbij da Groot- Hertogmnelaan en de Laan van Meeröervoort Tel 070-602347 an 070-604791 Geopend van maan dag t/m zaterdag Steeds van 10 u t/m 19 u. T105 onroerend goed Particulier zoekt tn wijde omgeving van Dettt een bevattende ten minste woon/eetkamer 32 m2. keuken. 3 slaapkamers, douche en ruime berging. Ouder woningtype geen bezwaar Prijsidee 150 000. Inlichtingen aan ING J. J. KOLPA. BOELESTRAAT 16. KAMPEN. TEL 05202-3373 T108 meubilair en huisraad Demonstratie zig-zag naaimachi nes als nieuw, ver beneden kost prijs, volle garantie ƒ195, ƒ215, 235 enz. Electr. naaimachines 95, ƒ115, 135. Hanfnaaimachines 65 85 enz. Verkoop onder garantie. Donderdag tot 9 uur open. Herenstraat 23, tel. 071-132027, Leiden. Auto's, autobenodigdheden Austin Mini bestel, bouwjr 1970 e a b. Damplein 45. Leidschen- dam T116 DATSUN AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-129? Schildersbedrijf, vrijblijvend prijs opgaaf behang-, wil- of schilders- werk Tijdens de wintermaanden korting Tel 070-644122 T109 BEVOEGDE DOCENTEN VWO. HAVO. MAVO Huiswerkopleiding. bijlessen, pnvt-opleidingen. in elk stadsdeel en «andgemeenten Comb van Leraren MO Tel. 070- 231717. T125 1. Leuke, vlotte streeppullovcr inT-lijn. Kleuren: rood-wit, marine-wit, zwart-wit en turquoise-wit. M: SAIX cn XL 2. Vest in 100% Acryl. Kleuren: rood-wit, marine- wit en zwart-wit. M: S>M>L cn XL 3. Vlotte Acryl pullover in zomerse streepstelling M:S, MenL. TËwm b- mantelspecialist Den Haag: S Ijeyweg 954, Winkelcentrum Leidscnhage, Jasmiinhof 8 (donderdag-koopavond) Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond MS- overal in Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11