„Theaters en concertzalen in Stadscentrum houden" KOR! Baken voor toeristen Veel te genieten bij Rijswijks Excelsior Stukje historie tegen de vlakte Samenwerking beide musea doorslaggevend Centrale BibliotheekDelft op plaats Hippolytuskerk Bouw nieuwe concertzaal ter discussie gesteld Nieuwbouw Onderwijsmuseum naast Gemeentemuseum Meer ruimte voor Haagse fietsers Provincie contra weilandwinkels en Waterwinning geen gevaar voor teelt van bloembollen grote markten super- Meer bloemen op de eerste etage Schilderswijk helpt weigeraars huurverhogingen Plan Nieuw Waldeck ligt nu ter inzage BENT U: DINSDAG 23 MAART 1J76 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET HAAG De werkgroep culturele accommodaties, onder voorzitterschap van wethouder P. Vink voor jeugd, sport, recreatie en kunstzaken, heeft gistermiddag de nota accommodatie podiumkunstbedrijven uitgebracht. In deze nota wordt de huisvestingsproblematiek van de verschillende kunstinstellingen in Den Haag aan de orde gesteld, waarbij tevens de vraag of Den Haag behoefte heeft aan een nieuwe grote concertzaal bekeken is. Eén van de voornaamste punten die uit de nota naar voren komen is het feit dat schouwburgen en concertza len in een stadscentrum behoren. De werkgroep is dan ook van mening dat de plaats waar het Nederlands Congresgebouw werd gebouwd, waa rin zich de Prins Wlllem- Alexanderzaal en de Toneelzaal be vinden, niet één van de gelukkigste keuzes is geweest. Een uitzondering is het Circustheater, dat ook niet in de binnenstad gelegen is. Om Sche- veningen als badplaats met een casi no zo attractief mogelijk te maken is het van belang dat zich ook daar culturele activiteiten afspelen, hoe wel er voor gewaakt moet worden dat Scheveningen niet de bin nenstadsfuncties gaat overnemen. In Den Haag zijn op het ogenblik negen theaters en/of schouwburgen, t.w. Circustheater. Kon. Schouw burg. Diligentla het HOT-theater, Theater aan de Haven, Pepijn, Thea ter In de Steeg en de beide zalen in het Congresgebouw, de Prins Willem Alexanderzaal en de Toneelzaal. Het merendeel van deze accommodaties voldoet in de huidige situatie. Wensen In de nota wordt uitvoerig ingegaan op de wensen van het Residentie Orkest en het Nederlands Dans The ater. Sinds de oprichting van het Residentie Orkest in 1904 heeft dit orkest nog nooit over een eigen huis kunnen beschikken. Op het ogenblik wordt er gerepeteerd in de Prins Wil len Alexander zaal. Deze zaal is ech ter niet altijd beschikbaar, zodat de orkestleden vaak uit moeten wijken naar andere ruimten. De werkgroep is van mening dat het orkest over een vaste repetitie-ruimte met een zo goed mogelijke akoestiek moet kun- DEN HAAG Hoewel het college van b. en w. van Den Haag nog geen beslissing heeft genomen, ziet het er naar uit dat de nieuwbouw van het Museum voor het Onderwijs wordt uitge voerd op het terrein naast het Gemeentemuseum tussen de President Kenny laan en de Cornells de Wittlaan. Uit het rapport van de Dienst Stads ontwikkeling is gebleken dat het ter rein zowel materieel als stedebouw kundig geen voorkeur verdient boven het andere potentiële bouwterrein dat tussen het Nederlands Congres gebouw en het Bel-Air hotel ligt. Dat toch het eerst genoemde terrein de voorkeur heeft gekregen is. omdat er een flink aantal voordelen zijn wan neer het Onderwijsmuseum zo dicht mogelijk bij het Oemeentemuseum gebouwd gaat worden. Ook de leden van de gemeente raadscommissie voor het onderwijs waren bang dat wanneer het nieuwe museum bij het Nederlands Congres gebouw komt te staan er weinig te recht komt van de gewenste samen werking tussen het Gemeentemu seum en het nieuwe Onderwijsmu seum. De reële verbinding tussen beide mu sea zal er waarschinlijk komen in de vorm van een verbindingsgang. Nadeel Een klein technisch nadeel van bou wen op het terrein naast het Congres gebouw is bovendien dat onder deze grond een buizenstelsel loopt dat bij DEN HAAO In meer Haagse stra ten met eenrichtingsverkeer mogen (brom)fletsen in twee richtingen rij den. Dat is de kern van een notitie die wethouder G. Wallis de Vries (verkeer» aan zijn gemeente raadscommissie heeft verzonden. Door die commissie is gevraagd om meer mogelijkheden voor het fletsverkeer. Het voorstel van de wethouder behelst zowel straten met eenrichtingsverkeer, waar een een zijdig stopverbod geldt, als straten, waar aan beide zijden geparkeerd mag worden. In beide gevallen moet het uit veiligheidsoverwegingen ver antwoord zijn. dat bromfietsers in beide richtingen rijden. Het tweede geval, dat woonstraten met gepar keerde auto's aan twee zijden be treft. moet nog op z'n Juridische haalbaarheid bekeken worden. Leiden boos bebouwing van het terrein herzien zou moeten worden. Waarschijnlijk wordt het nieuwe On derwijsmuseum ontworpen door architekt Sj. Schamphart. De com missieleden deed het er niet zo toe wie de architect zou worden, maar wezen wel op het feit dat het Ge meentemuseum een Berlage-ontwerp is en dat dat bepaalde consequenties met zich meebrengt. nen beschikken. Het Residentie Or kest heeft zelf al de wens geuit om een concertzaal te bouwen aan het Spui. Wethouder Vink zei hierover dat mocht er een nieuwe concertzaal komen voor Den Haag deze zeker aan het Spui gebouwd moet worden en niet ergens bovenop het Congres gebouw. een voorstel dat al eens eerder is gedaan. Het Nederlands Dans Theater, in de veronderstelling dat het huidige pand aan de Ko ningstraat uiterlijk in 1978 ontruimd moet zijn. vraagt ook om een nieuwe huisvesting. Wethouder Vink betwijfelt echter of het nu zo nodig is het pand van het Nederlands Dans Theater weg te sa neren. ,.Op de inrichting van de Ko ningstraat moeten wij zuinig zijn", zei de wethouder. Cultureel hart Mocht de gemeente Den Haag be sluiten tot de bouw van een nieuwe concertzaal, met een goede akoes tiek, dan zal dit globaal 38 miljoen gaan kosten. Hierbij zijn niet inbe grepen de kosten van andere^ accom modaties. die rond deze nieuwe zaal gecreëerd kunnen worden. „De grond voor zo'n „cultureel hart" is al gereserveerd, maar dat houdt in dat je niet kan volstaan met alleen naar een concertdoos". Wethouder Vink noemde als mogelijkheid voor dit culturele hart ook de openbare lees zaal van de bibliotheek als één van de accommodaties. „Het sociaal ge beuren is even belangrijk als een concertzaal", 'meende hij. De nota dient alleen nog als discus siestuk. Niet alleen voor de diverse gemeenteraadscommissies. maar ook diverse toneel- en muziekinstel lingen in Den Haag krijgen de kans om hun mening naar voren te bren gen. Wethouder Vink hoopt dat deze procedure twee drie maanden zal duren, waarna de werkgroep een de finitief voorstel kan voorleggen aan het college van B. en W. Wel twijfels over bestri j dingsmiddelen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er is geen sprake van onherstelbare scha de, die waterwinning in de Bol lenstreek zou veroorzaken aan de bloembollenteelt. Dit blijkt uit het antwoord van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland op vragen van het verontruste Statenlid Van der Weijden (KVP). Volgens hem zouden de activiteiten van het Gas- en watervoorzieningsbedrijf voor de Bloementeelt, met name het onttrek ken van water aan de bomen langs de Leidsevaart, zeer nadelig zijn. „Die vrees voor schade aan gewassen als gevolg van waterwinning is onge grond" zeggen GS echter. Zij moeten minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) adviseren over het al dan niet verlengen van de vergun ning, die het bedrijf sinds 1970 bezit. Of dat advies positief zal zijn is nog lang niet zeker. Er zijn nog „bezwa rende omstandigheden", zoals het feit. dat de winning van water geleid heeft tot enige verzilting van het grondwater. Ook de bescherming van het wingebied speelt een rol. Het ge bied rondom de putten, waaruit het water wordt gehaald, is beschermd waterwingebied, maar er worden voor het kweken van sommige soor ten bollen bestrijdingsmiddelen ge bruikt, die ontoelaatbaar zijn, gelet op de bescherming van de kwaliteit van het grondwater. KIJKDUIN Niet dat het licht geeft en als baken voor de scheepvaart dient, het staat toch aardig zo'n nostalgisch „vuur" tussen al die nieuwbouw in Kijkduin. Deze lichtopstand stond tot voor kort in Hoek van Holland aan de Nieuwe Waterweg. Tot 1973 gaf de opstand daar 's avonds een onafgebroken lichtstraal. Na die tijd stond het baken er doelloos en het zou één dezer dagen gesloopt zijn. wanneer de gemeente Den Haag niet verzocht had om verplaatsing naar de groeiende badplaats Kijkduin. Het kan daar nog lange tijd als baken voor de toeristen dienen. Het Kompas Met ingang van 1 augustus zal de Prot. Chr. Schoolvereniging in Leiden de in aanbouw zijnde Zijl- wljkschool als dependance van „Het Kompas" aan het Broekplein 9 in gebruik nemen. Om het aantal nieuw te benoemen leerkrachten vanaf die datum goed te kunnen bepalen is het voor alle prot. chr. scholen in de Merenwijk van belang dat de ver eniging snel de aan- en afmeldin gen binnen heeft. Pas dan kan worden bekeken welke klassen er m. i. v. de nieuwe cursus '76-'77 kunnen starten (tel. 071-12.62.78). DEN HAAG Om te stimule ren dot in de oudere wijken van Den Haag de bloemetjes wat vaker worden buiten gezet gaat de Haagse Plantsoenendienst de komende maanden gratis ge velbloembakken uitgeven aan bewoners van eerste- etagewoningen in die wijken. De plantenbakken worden door de plantsoenendienst gevuld maar alleen uitgegeven wanneer er in een straat een groep bewo ners zich opgeeft. Het is dus de bedoeling dat een aantal buren door bijv. een buurtcomité of een wijkvereniging gestimu leerd wordt gezamenlijk iets aan de vervrolijking van hun straat gaan doen. De plantenbak die door de gemeente wordt uitgege ven blijft eigendom van de be woner. In de komende jaren moet hij dan zelf voor de bloem- vulling in zijn bak zorgen. Ook moeten de geïnteresseerden zelf voor steunpunten onder hun ra men zorgdragen. Wie aan het project wil deelnemen of nadere inlichtingen wenst kan daarvoor bellen of schrijven naar de afde ling Kwekerij van de Haagse Plantsoenendienst, postbus 1240, telefoon 555898. De aanvra gen moeten voor 1 mei zijn inge diend. Van onze correspondent DELFT B. en W. van Delft stellen de gemeenteraad voor een krediet van 125.000 ter beschikking te stellen om het plan voor te bereiden voor de bouw van een nieuwe centrale bibliotheek op het voormalige terrein van de Hippolytuskerk aan de Vootstraat. Het bureau voor architectuur en ste- debouw Dingemans te Utrecht zal met de voorbereiding worden belast. De raadscommissie voor vorming, re creatie en samenlevingsopbouw spreekt zich vanavond over het voor stel uit. De commissie stadsontwik keling, verkeer en openbare werken ging er al eerder mee akkoord. Ook werd in de laatstgehouden ver gadering van deze commissie inge stemd met een herziening van het zgn. Kom-plan voor het terrein op de hoek van de Oude Langend!jk en de Burgwal. Hier zal een complex van 76 be jaarden woningen worden ge bouwd in opdracht van de Kath. Stichting voor Bejaardenzorg. Het bouwplan wordt mogelijk nog uitge breid met een deel van de voormalige pastorie. De mogelijkheden om de doorloop te creëren tussen Oude Lan- gendijk en Burgwal blijft bestaan. Rijksweg 13 De commissie verzette zich tegen wo ningbouw op het gebied tussen Rijksweg 13 en Delfgauwseweg, waar eerst de bouw van de tweede fase van het kantorencomplex van Mystocit was gepland. Er zou onaanvaardbaar door Adr. Hager RIJSWIJK Pachelbel, Bach, Mozart en Handel leverden de kleurrijke onderdelen voor het concert, dat de Chr. Zang- en Oratoriumvereniging „Excelsior" gal in de Johanneskerk. LEIDEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil de komst van ongewenste detailhandel naar de Letdse regio onmogelijk maken. Ge deputeerde Staten hebben hiertoe aan vijfUen gemeenten gevraagd hun bestemmingsplannen te her zien. Doel hiervan is weilandwinkels, grote supermarkten en cash- en car- ryzaken te weren. De gemeente Lei den is zeer ontstemd over het provin ciaal verzoek. B en W hebben beslo ten in beroep te gaan. omdat zij vinden, dat de provincie niet het recht heeft een gemeente z'n ver plichtingen op te dringen. Mocht blijken dat het besluit niet in strijd is met de wet. zoals Leiden meent, dan zou het voor de gemeente on doenlijk zijn gehoor te geven aan het verzoek van G8. Het ontbreekt Lei den aan mankracht voor zo'n om vangrijk karwei als het herzien van bestemmingsplannen. SCHEVENINGEN De ..botte bijl" van de Seinpost-slopers hakt al flink in het voor de Scheveningse kustlijn zo karakteristieke complex. De noordelijke vleugel van Seinpost kwam al in pijnlijke aanraking met de stalen kogel, die wordt gebruikt om de grote muuroppervlakten weg te slaan. De sloop werd vorige week begonnen met het weghalen van het beeld van Neptunus. dat sinds jaar en dag bovenop de hoogste groene koepel stond. Overigens zal Neptunus waarschijnlijk op zijn Seinpost-grondgebied terugkeren, wanneer de nieuw bouw daar gerealiseerd is. Het nieuwe complex, waarvan de bouw medio mei moet beginnen, zal bestaan uit een aantal ruimten en wat horeca-vestigingen. De sloop van het casco van Seinpost is over vier weken gereeed. De fundamen ten zullen, als alles volgens schema verloopt, drie weken later uit de grond verdwenen zijn. De sloop had bijna een heel ander karakter gekregen toen er in het beginstadium van de werkzaamheden een brand ontstond in één van de kelders van het gebouw. De brandweer, die zo langzamerhand wel gewend is aan branden in gerenommeerde Scheveningse horeca^panden, had het vuur binnen twee uur onder controle. Dirigent Wim van der Panne uit Voorburg koos voor deze gelegenheid voor een andere dan de gebruikelijke opstelling in deze kerk en dat bleek een goede gedachte. „Excelsior" telt ca. zestig leden en daarmee valt in Juist klankevenwicht veel te berei ken. De samenwerking tussen het koor en de dirigent is nog van tame lijk korte duur. doch er is in ander halfjaar reeds veel bereikt. Dankzij de ervaring op breed terrein is Van der Panne een koordirigent, die ook in staat is het ondersteunende orkest te leiden. Zelfs een orkest als het Haags Begeleidingsorkest, dat on danks goede wil en veel inzet toch wel erg veel steken bij dit program ma moest laten vallen. Het was Juist gezien door veel afwis seling het koor in letterlijke zin adempauze te verlenen. Zo had men een klein aandeel in de cantate nr. 56 van Bach met de bariton Bernard Kruysen als solist. Omdat men zich moest aanpassen aan het orkest was over 't algemeen het tempo te laag, doch Kruysen leverde een impone rende prestatie. De sopraan Marry Stegenga kreeg een solistische taak in Bach's cantate nr. 32 en in Psalm 112 van Hindel. ZIJ is een sopraan die beschikt over een fraaie vocaliteit, waarover zij met zorg waakt. Boeiende vertolkingen, al kreeg men de indruk, dat de wat droge lucht in deze ruimte van in vloed was op haar zang. In beide cantates kon het orkest niet voldoen aan de eisen die men redelijkerwijs mag stellen. Eenvoud en blijmoedig heid waren de kenmerken van de vertolkingen van het feestelijk Mag nificat van Pachelbel en het wonder schone Te Deum van Mozart. „Excel sior" heeft de aanwezigen veel te ge nieten gegeven en gezien de klankrij ke resultaten van dit concert kan men van de samenwerking met Wim van der Panne nog veel goeds ver wachten. Los van dit alles mag wor den gezegd, dat de dames van het koor op fleurige wijze „gestrikt" waren. veel verkeersoverlast zijn. De ge dachten gaan nu uit naar de aanleg van een groengebied. Wel werd ak koord gegaan met het plan op het terrein van de dienst openbare wer ken aan het Oostblok zestig wonin gen te laten bouwen. Ook komt er in dat gebied een plek, waar 's avonds autobussen geparkeerd kunnen worden. DEN HAAG Een aantal groepen en instellingen en de Schilderswijk heeft de handen ineengeslagen om te komen tot een actie tegen de huur verhoging van 1 april. Er is huis aan huis een folder verspreid, waarin de bewoners verteld wordt wanneer en hoe ze huurverhoging kunnen weige ren. Het is, aldus de organisaties, weinig bekend, dat de huurverho ging een vóórstel is van de huisbaas aan de huurder. De huurder heeft vier weken de tijd om bezwaar te maken tegen de huurverhoging. In de wijk zijn informatieposten inge richt. waar huurders geholpen kun nen worden bij het invullen van ,wei- gerformulieren." Adressen o.m.: het wijk- en dienstencentrum Tenier- straat 13, de Wetswinkel aan de Van Ravesteinstraat 53 (tussen 14-16 uur), de BOS aan de Koningstraat 120a (tussen 9-13 uur) en het Jonge ren Actiecomité Schilderswijk, Hooftskade 5 (14-16 uur). DEN HAAG B en W van Den Haag hebben het bestemmingsplan Nieuw Waldeck met ingang van heden ge durende een maand voor een ieder ter inzage gelegd in het Gemeente lijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt en in de Hulpsecretarie in Loosduinen. Zoals bekend regelt het plan de inrichting van de gron den. begrensd en globaal gelegen tussen de Mozartlaan, de Groen van Prinstererlaan, de Oude Haagweg, de Lisztstraat en het Pauline de Haan-Manifargespad. (Advertentie) bekend in Den Haag in het bezit van een bromfiets gewend om vroeg op te staan Wilt u een aantrekkelijke bijverdienste? Dan bent u onze man, om onze inspekteur in Den Haag. waar nodig bij te staan in zijn taak, onze abonnees dagelijks van een krant te voorzien. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot TROUW/KWARTET B.V. Parkstraat 22, Den Haag. Teiefoonnr. 070-469445. Intrede ds. Vrolijk Ds. T. Vrolijk deed zondag m worden uit Openbaringen 1:4 intrede in de gereformeerde te Katwijk aan den Rijn. N drukbezochte dienst in de Hofkerk werd de nieuwe pi toegesproken door zijn colleg G. van Halsema met de woot „Ik hoop niet alleen een g postbode te zijn met de grc van God, maar bovenal een g participant." Namens het pas sconvent sprak paj Raadschelders een hartelijk komstwoord: „Ik neem mij wanneer ik op zondagavond dienst heb. onder uw geho< blijven komen." Ds. Vrolijk w de ochtenduren bevestigd do< F. Pijlman jr. met de woorde Jeremia 1:12. Namens de k< raad werd de nieuwe predi van Katwijk aan den Rijn t< sproken door de praeses, de G. Wassens. De gemeente is z maanden vacant gweest. Cantate Deo De Chr. Zang- en Oratorium niging „Cantate Deo" geef woensdag 24 en donderdaj maart om 20.00 uur uitvoert van de MatthSus Passion va Ph. Telemann. In de rij van i ten komen oude bekenden Opnieuw is 't het Zoeterme koor gelukt Marco Bakke contracteren voor de uitvo gen. die in de Ned. Hervor Kerk aan de Dorpsstraat wo gehouden. Dirigent is Sandei Marion. De muzikale begelei is in handen van het Gewest Orkest voor Zuid-Holland. K ten zijn aan de balie van Graanschuur", Dorpsstraat verkrijgbaar. Nieuwe leden „Cantate Deo" kunnen zich donderdagavond van 20.00-1 uur tijdens de repetities in Centrum aan de Frans Halsst melden. Alcoholisme Uitgaande van de Nationale C ten Geheelonthouders Verenl en de Gereformeerde Vereni van Drankbestrijding w woensdagavond 24 maart 20.00 uur in de Valkenboskei Den Haag een discussiebi, komst over de gevaren van alcoholisme gehouden. Inlei zijn ds. H. Ploeger, voorzitter de NCGOV en de heer A. Frai secretaris van de Ger. Verenif Inlichtingen: H. Weiland (29.2 en A. Fraanje (66.32.84) Onderwijs „De toekomst van de christe organisatie." Dat is het thema de lezing, die dr. D. Th. Ku verbonden aan de Vrije Univ teit, donderdagavond 25 m om acht uur in één van de z van het Haagse Centraal Sta houdt. De bijeenkomst is gec niseerd door het regionaal band Zuid-Holland Noord vat Vereniging voor Wetenschap lijk Onderwijs op Gereformev, Grondslag. Belangstellenden! van harte welkom. Raadslid Delft Het nieuwe raadslid voor de in Delft, de heer D. van Ber wordt donderdagavond 25 n in de raadsvergadering beëi Hij volgt de heer P. Kamps i wethouder van stadsontw: ling) op die de raad heeft veria Nieuw gemaal Het gemaal „De Leyens" aa Broekweg is officieel in wer gesteld door burgeme Wegstapel van Zoetermeer. gemaal, dat in het hart van i aanbouw zijnde wijk Buy tem de Leyens ligt heeft ruim 1 gekost en werd ontworpen do dienst gemeentewerken. De ning was de eerste daad var nieuwe bestuur van de Drien polder en Nieuwe Polder, we januari jl. werden samengevo Merenwijk In de onmiddellijke omgevini het winkelcentrum „De Koi len" in de Leidse Merenwijk z nog circa tweehonderd flatw gen worden gebouwd (1-, 3-kamertypes). Het Ridderki Bouwbedrijf Fraanje gaa opdracht van de Stichting Zc land honderd tweekamerw gen realiseren met een huur van rond 500 „kaal" per mi De Stichting „De Rosmi bouwt de overige honderd fis de premiekoopsector. Al dez ningen krijgen een groot terr een z.g. daktuin. Op de be grond is ruimte geprojec voor parkeerplaatsen, een zondheidscentrum van 800 r een bioscoop. De Leidse opei bibliotheek zal in dit projec een filiaal krijgen. Luchtfoto's B. en W. van Katwijk stellt gemeenteraad voor een ki van 25.000 te verlenen voc maken van een aantal lucht! van de gemeente. Het hl luchtkarteringssysteem is v derd door sanering en nieuwl en de aanleg en verbeterin§ wegen. Het college wil bovet vijf luchtopnamen laten mak kleur ten behoeve van de vf derzaal en voor gebruik tei meentehuize. Deze foto's kt een afmeting van 120 bij 16( En dan nog dit K VP-frac tleleider Andriessen is woensdagavon om acht uur te gast bij het po café van het CDA-Den Haag Emma. Regentesseplein). i heer J. A. Kruithof, hulppre te Lekkerkerk spreekt woen avond a.s. om 8 uur in de genster, Melis Stokelaan, Haag over: verhoudingen De avond is ganiseerd door de afdeling Haag van de Geref. Bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6