Doodstrijd van acht M. O. instituten zal nog wel jaren duren dichtbij mmentaar odesië (1) „Overlijdénsacte" deze week waarschijnlijk niet getekend -odesië (2) Vandaag het bouwprogramma aan de orde odesië (3) ^•dronken bij pzeeduiken hét weer Sneeuw in 1888 weerrapporten II jip, janneke en de computer monemanie jammer dieet brandmerk ffl AG 23 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jf [drukking „het is vijf voor twaalf" 'J pas en te onpas gebruikt in de ^-Rhodesië. Alleen al de laatste len: toen de radicale leiders ieder 1 gesprek met rebellenleider Ian afwezen, toen één van de gema- i Afrikaanse staatshoofden, Ken- [aoenda van Zambia, een bloed- lorspelde, toen Mozambique zich t van oorlog verklaarde met buur- tlhodesië en nu weer, nu het over- \)issen Smith en de zwarte leider i Nkomo is afgebroken. Maar zo strijd nog niet werkelijk, op schaal, begonnen is, is het nog niet ïdi I- iti mith heeft nu Groot-Brittannië iüi gd de verantwoordelijkheid voor E sië w er volledig op zich te ne- sei Een gotspe voor wie weet dat het n -vol blanken in Rhodesië eenzij- is onafhankelijkheid heeft uitgeroe- lat Smith eerder heeft gezegd dat a( koord met de zwarte meerderheid 'V1 leel alléén zou kunnen worden t zonder de Britten en hoe hij de bemiddelaar Lord Greenhill de :eft laten stoten. Nu is Smith toch Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat de Tweede Kamer deze week al de overlijdens-acte van de M. O.-opleidingen wil tekenen. Als de Kamer onvoldoende zekerheid krijgt over een nieuwe vorm van part-time onderwijs, zal de doodstrijd van de acht M. O.-instituten wel weer met een jaar verlengd worden. pD bij de Britten teruggekomen en o lijkt ondertussen af te wachten jonden zal reageren. w voor te stellen dat Londen er voor voelt het initiatief te nemen, l>ts en uit wantrouwen. Al vaker t nith schijnbaar bereid tot conces- naar hield hij op het laatste mo- M D zijn starre houding vast. Londen weinig zin iets dergelijks opnieuw maken en de opmerkingen van van de laatste dagen „een meerderheidsbewind in nog geen d jaar" zal dat wantrouwen maar versterken. >anks is de Britse minister van landse zaken, James Callaghan, met een alleszins redelijk be- lingsvoorstel gekomen, maar de reacties uit Rhodesië slaan op- v hoop op enige soepelheid de in. Ideeën, even bankroet als de regering, reageerde Desmond de leider van de Rhodesische partij met onvoorstelbare arro- zal het initiatief van buitenaf moe- >men, wil de huidige impasse in sië niet uitlopen op gewapende die tot buiten de grenzen zou q uitdijen. Het is de vraag of tot op alle vormen van druk op Smith iprobeerd om hem van zijn onwet- laats te krijgen. Dat geldt voor de iropese landen (met voorop -Brittannië), dat geldt evenzeer Ie Verenigde Staten. Twee jaar .i zei de Amerikaanse hoogleraar lutchinson dat een snel akkoord in ;ië mogelijk zou zijn als de Ver- Staten en de andere westerse het zouden aanmoedigen, mes van zaterdag suggereert een lief samen met Zuid-Afrika, want eft op het ogenblik de grootste ijkheden om druk uit te oefenen blanke minderheidsregering in isië. Lang leek het erop dat Smith Zuidafrikaanse eerste minister Vorster „trouw tot in de dood" n gezworen, maar langzamerhand torster de realiteit onder ogen te r bracht met Kaoenda de bespre- tussen Smith en Nkomo op gang zal Smith nu eens te meer duidelijk maken waar Zuid-Afrika staat. k£ uitgesloten dat Vorster na het e in Angola opnieuw zijn vingers e k inden door militaire acties over de Bovendien zal hij de restanten van ontspanningspolitiek tegenover Afrika niet in gevaar willen bren- er lijkt Zuid-Afrika de eeuwenou- agermentaliteit" in ere te houden; :rug te trekken op het eigen bastion 'achting van de ondergang die on- ombaar lijkt. Maar door Smith' k, militair maar vooral econo- te isoleren kan Zuid-Afrika he» :nd einde uitstellen, at de politiek van Zuid- Afrika is, Vorster de consequenties trekken idwerkelijk meewerken aan de val regering-Smith, hoe bedenkelijk otieven oök zijn en hoeveel moeite torster ook zal kosten om zijn tehoudende achterban voor die po- p#|te winnen. Wat is de voorgeschiedenis van het debat dat de Kamer vermoedelijk deze week donderdag zal voeren? Het verhaal begint in 1970 met de start van een nieuwe lerarenopleiding voor tweede- en derdegraads be voegdheden. Zeven instituten begon nen een nieuw type leraar op te lei den voor het lager beroepsonderwijs, het mavo en voor de laagste leerjaren van havo, gymnasium en atheneum. Die nieuwe leraren zouden na vier, vijf jaar bevoegd zijn in twee vakken. De eerste geslaagden van deze oplei dingen staan nu voor de klas. Het ontstaan van deze nieuwe oplei dingen deed de vraag rijzen wat er dan met de oude M. O.-opleidingen moest gebeuren. Deze instituten heb ben tot nog toe meer dan de helft van de leraren van het middelbaar onder wijs geleverd. Voor de ongeveer twin tig duizend studenten die nu in de avonduren en weekend de M. O.- cursussen volgen betekent de M. O. nog altijd een unieke mogelijkheid. De M. O. opleidingen hebben vele jaren geprobeerd de nieuwe part time opleiding voor leraren in han den te krijgen. Het ministerie heeft daar nooit van willen weten en het staat nu vast dat de avond-opleiding voor leraren wordt ondergebracht bij de zeven bestaande dag-instituten. Daarnaast komen er dan drie depen dances om de regionale spreiding te bevorderen (Overijssel, Limburg en Zeeland). Als datum voor de start van deze nieuwe part-time lerarenopleidingen werd 1977 aangehouden. Dat zou be tekenen dat in augustus van dit jaar de laatste lichting MO-A-studenten zou worden toegelaten. Geleidelijk zou de MO-A-opleiding dan worden afgebroken. Het is waarschijnlijk dat dit tijdstip nu opnieuw een jaar moet worden uitgesteld, omdat er nog allerlei problemen moeten wor den opgelost, voor de docenten een extra jaar onzekerheid. Nullijn De financiën vormen het grootste Staatssecretaris Klein struikelblok voor de voortvarende bewindslieden. De zuinigheid van de minister van financiën dwingt Van Kemenade en Klein tot een soort nullijn bij de opbouw van een nieuw part-time onderwijs. De nieuwe op leidingen mogen niet meer kosten dan de oude. Het is zonneklaar dat dit niet mogelijk is zonder de toela ting drastisch te beperken. Een part time lerarenopleiding (zes jaar lang twee vakken; acht lesuren per week) zou driemaal zoveel kosten als de oude MO-A-opleiding (drie jaar één vak; vier of vijf uur per week). Beperking van de toelating zou ech ter in strijd zijn met het streven naar uitbreiding van het volwassenen onderwijs. Bovendien is de Kamer het nog lang niet eens over het prin cipe van studentenstops op grond van de vraag op de arbeidsmarkt. Nog onlangs sprak de Kamer uit dat de (geringere) toekomstige behoefte aan onderwijzers en kleuterleidsters niet zonder meer mag leiden tot be perking van de toelating tot oplei dingsscholen. Voor de zeven nieuwe lerarenopleidingen zijn de studen tenstops op grond van de geraamde behoefte aan leraren wel aanvaard. Maar om dat principe (en dan waarschijnlijk zeer streng toegepast) nu ook te laten gelden voor het avon donderwijs, betekent wel een ernsti ge inkrimping van de bestaande mo gelijkheden. Want de MO- opleidingen hebben altijd een zeer ruim toelatingsbeleid gekend. Bevoegdheden Dan is er de kwestie van de twee bevoegdheden. Kun je van een avondstudent vragen dat hij gelijk tijdig twee vakken bestudeert, of is het toch beter, zoals een minderheid van de adviescommissie terzake be pleitte, beide vakken nè elkaar te laten bestuderen? Nog fundamenteler is een andere vraag: moeten we niet eerst afwach- DEN HAAG In de Tweede Kamer is vandaag het bouwpro gramma voor 1976 aan de orde. Minister Gruijters (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) heeft dit programma begin dit jaar bekendgemaakt en de belangrijkste conclusie daaruit is dat de werkgelegenheid in de bouw dit jaar verder zal afnemen. Vooral wanneer in de loop van 1976 het werk aan de zogenaam de werkgelegenheidsprogramma's is afgelopen, wordt een ster ke daling van de werkgelegenheid verwacht. De regering wil met het extra sti muleringsprogramma voor 1976 een al te scherpe terugval voorkomen. Voor deze stimulans is uitgetrok ken 650 miljoen gulden. Minister Gruijters heeft al twee maanden geleden, toen hij het bouwproèram- ma presenteerde, aangekondigd dat vijf ministers zich inmiddels bezighouden met de vraag of dat bedrag moet worden uitgebreid. Volgens het programma zullen dit jaar nauwelijks meer woningen in aanbouw worden genomen dan vo rig jaar. Er zijn twee ramingen op gesteld, één die uiteaat van 104.000 woningen en één die uitgaat van 114.000 woningen. In het eerste ge val wordt verondersteld dat het niet mogelijk zal zijn het geplande aan tal gesubsidieerde woningen in aan bouw te nemen, en dat het aantal woningen zonder rijkssteun eve neens zal dalen. De tweede schat ting gaat uit van een volledige ver wezenlijking van het begrotings- programma wat gesubsidieerde wo ningen betreft (ruim veertigduizend woningwetwoningen en 53.600 pre miewoningen) en een ongeveer ge- lij kblij ven van de woningbouw zon der rijkssteun. In beide gevallen blijft de bouw onder het niveau van 1974, overigens evenals vorig jaar. Toen zijn zo'n 112.000 woningen in aanbouw genomen. Vandaag wordt in de Kamer eerst gestemd over een aantal moties, dat is ingediend tijdens de behan deling van de nota intensieve vee houderij. De moties hebben zowel betrekking op het welzijn van het dier in deze bedrijven, als op de positie van de veehouder zelf. Ver volgens spreekt de Kamer zich woensdag uit over de winkelslui ting. Op de agenda voor deze week staat, naast enkele kleine ontwer pen, ook een wetsontwerp dat de instelling van een openbaar be stuurslichaam in de regio Eindho ven regelt. Het gewestelijk bestuur is een bevestiging van de al jaren bestaande samenwerking tussen tien gemeenten. De Eerste Kamer debatteert van daag over de begroting van defen sie. Verwacht wordt dat de senato ren zich met name zullen bezighou den met de compensatie-orders in verband met de aanschaf van de F-16 gevechtsvliegtuigen. ten hoe het oordeel over de nieuwe dagopleidingen uitvalt? Daarnaar is nu een ondeizoek gaande en de Ka mer heeft al eens uitgesproken dat het voorbarig is met iets nieuws te beginnen als je nog niet weet wat het bestaande waard is. Vervolgens zullen met name de con fessionele fracties willen weten bij welke instituten de drie dependan ces in Overijssel, Zeeland en Lim burg worden ondergebracht. Zoals men weet wil men van katholieke zijde een tweede katholieke leraren opleiding in Limburg (naast Til burg). Het protestans-christelijk on derwijs wil in Overijssel een tweede instituut (naast de vrije leergangen in Amsterdam). Als er nu „neutrale" dependances zouden komen loopt het ministerie daarmee vooruit op een beslissing over die nieuwe dago pleidingen. „Algemeen" Het meest ingrijpend in de nieuwe opzet is misschien nog wel het voor stel om te beginnen met een soort part-time „algemeen" onderwijs. In de nota „Hoger onderwijs in de toe komst" wordt dit algemene hoger onderwijs gezien als de belangrijkste groeisector naast het al bestaande hoger beroepsonderwijs en de uni versiteiten. Korte, driejarige oplei dingen met een algemeen karakter en een beroepsgerichte kern zouden veel studenten meer aanspreken dan al te beroepsgerichte of te we tenschappelijke studies. De nota hoger onderwijs is nog volop in discussie en de beslissing over de opbouw van algemene hogere oplei dingen zal dit jaar wel niet genomen worden. Moet dan nu wel al beslist worden over part-time algemene op leidingen? Want dat is de bedoeling. Als de M.O.-A verdwijnt vervalt daarmee ook de mogelijkheid om deze studies te volgen voor een an der doel dan het toekomstig le raarsschap. Ongeveer één op de vijf M.O.-studenten wil later niet voor de klas. Zij studeren voor hun eigen plezier of omdat de studie in hun werk (buiten het onderwijs) van pas komt. Het is verheugend dat de regering op hetzelfde moment dat de MO A- opleldingen stoppen ook dit algeme ne onderwijs op nieuwe leest wil schoeien. De MO-instituten zouden dit onderwijs kunnen verzorgen. Daarbij wordt in eerste instantie ge dacht aan Engels, Nederlands, wis kunde en economie. Later wil de regering de keus wel uitbreiden, maar voorlopig zullen de mogelijk heden beperkt zijn zowel vanwege de financiën als vanwege het experi menteel karakter. Cursusgelden Ook de cursusgelden zullen vermoe delijk hoger uitvallen dan bij de MO- opleiding. Van hen die reeds eerder een opleiding in het hoger onderwijs genoten (bijvoorbeeld op een peda gogische academie of universiteit) is het misschien niet zo onredelijk een wat hogere financiële bijdrage voor dit extra stuk algemene ontwikke ling te vragen. Voor hen die eerder geen kansen hadden kan een te hoog cursusgeld echter een ongewenst af schrikkend effect hebben. Ook de toelatingsleeftijd (21 jaar) kan een bezwaar zijn. door buitenlandse druk het over- Rhodesid alsnog en opnieuw op komen, dan is één ding gewonnen, het afbreken van de onderhande- rel is het gezag van Nkomo bij zijn ap ban en het gezag van Smith bij zijn starre en reactionaire aanhangers vergroot. De zwarte meerderheid gemerkt dat de gematigde zwarte Nkomo hen evenmin zal „verra- als hun radicale voorman Abel irewa. En de blanke minderheid dat Smith geen uitverkoop van :u^en houdt. :eft het krediet voor beiden ver- zodat zij zich mogelijk meer kun- ;n eroorloven, in eventueel hervat ti g, waarop alleen nog maar te ho- ij alt. s ÏEILLE De Nederlandse ir. oU Idenstein uit Enschede is in de van de Zuidfranse havenstad Ule verdronken. Hij dook naar dertig meter diep liggend e, pswrak ter plaatse. Hoe het on- precies is gebeurd is niet id. Van onze weerkundige medewerker Vorige week is de zware sneeuwval van maart 1888 ter sprake gekomen. De bijzonderheden hierover waren geput uit oude weerjoumalen en kranten van die tijd; het is verheu gend nu iemand aan het woord te kunnen laten, die zich dat bijzondere weer nog goed weet te herinneren. Hier de voornaamste passages uit de brief van deze bijna 93-jarige lezer, destijds woonachtig in noordwest- Friesland. „Kerstmis 1887 lag er al een flinke laag sneeuw. Nog zie ik mijn vier ooms uit Holland aan het sneeuwballen, éfloge hoed. Mijn vader, bij het onderwijs werkzaam, werd kort daarop be noemd tot hoofd der school in Zaan dam en ik herinner mij nog goed, de bezigheden die de verhuizing op 14 maart 1888 teweegbrachten. In het dagboek van mijn vader staat vermeld, dat de laatste helft van februari een echte wintermaand was met bijna alle dagen guur weer en sneeuw die in hopen waaide. En vrie zen dat het deed Het was geen weer te verhuizen en we hadden aan het spoorwegstation laten vragen, of de boot tussen Staveren en Enkhui zen ook voer, want het afwisselend vriezende en sneeuwende weer deed vrezen, dat dit niet het geval was. Het antwoord luidde: „Mlschien wel. Daar durfden wij het niet op aan te laten komen en we besloten toen maar over Zwolle per trein te reizen. Het huisraad werd op 5 maart op drie „hooiwagens" geladen en bij het station Leeuwarden afgeladen, om dat er door het vele goederenvervoer direct geen wagons beschikbaar wa ren. Wij bleven, man, vrouw en vijf kinderen, achter in het ontmeubelde huis. Buren gaven het allernodigste in bruikleen. Zeer primitief allemaal: een week lang moesten wij ons met 1 w g 7. i S Z AMSTERDAM onbewolkt 4 0 DE BILT onbewolkt 4 0 DEELEN onbewolkt 3 0 EELPE onbewolkt 3 0 EINDHOVEN half bew 4 0 DEN HELDER onbewolkt 3 0 R DAM onbewolkt S 0 TWENTE VLISSINGEN ZD -LIMBURG onbewolkt licht bew 3 4 0 0 ABERDEEN licht bew 4 0 ATHENE geheel bew 4 0.1 BARCELONA licht bew 20 0 BERLIJN sneeuwbui 2 0.1 BORDEAUX regenbui 12 2 BRUSSEL zwaar bew 4 0 FRANKFURT half bew 5 0 GENVVE regen 3 4 HELSINKI sneeuw -2 0 INNSBRUCK zwaar bew 7 0 KOPEN HAGEN hall bew 1 0 LISSABON geheel bew 7 0 LOCARNO geheel bew 6 0 LONDEN LUXEMBURG MADRID MALAGA MALLORCA geheel bew zwaar bew licht bew half bew 3 13 10 18 0 0 0 0 MUNCHEN half bew 3 0 NICE zwaar bew 11 7 een „armoedig" kacheltje ver warmen." Zo erg is het vandaag de dag niet met de maart winter, maar de nach ten zijn toch wel bijzonder koud, nu al drie tot vier dagen achtereen. Dat is met name in het noorden en noordoosten zo. Zondagmorgen werd daar aan de grond zelfs -13 graden Celsius gemeten, strenge vorst. Door een depressie boven Bretagne (die St. Mawgan in zuidwest- Engeland 60 mm regen in dertig uur bracht, ging de wind gisteren sterker waaien uit de oost- tot zuidoosthoek, maar de neerslag komt niet omdat de depressie naar het zuidoosten af druipt. Eveneens niet van belang voor ons is een depressie van 1010 millibar bij Warschau, die tot bij Berlijn en op het eiland Bornholm sneeuw veroorzaakte. Bij ons blijft het weer de komende dagen overwegend droog met nog geruime tijd een oostelijke tot noordoostelijke wind, die wordt ge- ruggesteund door een verzwakkende maar stationaire, Russische hoge- drukuitloper via zuid-Noorwegen naar het midden van de Noordzee. In de temperatuur komt vooreerst nog niet veel verandering, verderop in de week zullen de nachten minder koud worden. HOOO WATER, woensdag 24 maart. VUsslngen 8.50-21.30, HarlnKvlIetalulzen 8 51 21 40, Rotter dam 10.51-23.34, 8chevenlngen 6.50-22.42, IJmul- den 10.36-23.31. Oen Helder 0.52-13.40, Harllngen 3.33-16.13, Delfzijl 6.07-18.33. onder redactie van loes smit „In het psy-cho-lo-gisch la-bo-ra- to-ri-um stop-pen de pro-fes-sor en zijn stu-den-ten Jip en Jan-ne-ke in de com-pu-ter. Doet dat geen pijn? Nee hoor, lacht Jip. Maar waar-om doen ze dat? De pro-fes- sor zegt: om meer te be-grij-pen van het men-se-lijk ge-heu-gen. Jan-ne-ke snapt er niets van." Op het eerste gezicht hebben An nie Schmidt's Jip en Janneke bit ter weinig met een hoogleraar uit te staan, maar dit streep-jes-ver- haal-tje staat wel in „School en universiteit" van de Universiteit van Amsterdam en niemand min der dan de aan deze universiteit verbonden professor Frijda houdt zich met Annies kleuters bezig. Prof. Frijda probeert met drie medewerkers en een aantal stu denten al een jaar of tien een computer met de welluidende naam Sara te leren om eenvoudi ge vragen zo goed te begrijpen, dat Sara er zelf op kan antwoor den. Maar alle begin is moeilijk en prof. Frijda noemt Jip en Jan neke dan ook „nog knap ingewik keld" niet voor hem natuurlijk, maar voor een beginneling als Sara. Het is een hele uitzoekerij, dat is duidelijk. Want voordat een ma chine zelfstandig kan „denken" en „redeneren",moet ze wel eerst een programma te slikken hebben gehad, waarmee ze zich zo mense lijk kan voordoen, en om zo'n pro gramma op te kunnen stellen, zegt prof. Frijda, „moet je theorieën ontwikkelen over die men?elijke- kennis, over hoe taalanalyse in zijn werk gaat, ovet de manier waarop kennis in de menselijke bol zit. "Je moet dus weten hoe een mens redeneert om door een an der begrepen te kunnen worden. Prof. Frijda geeft daar ook een voorbeeld van: minister Van der Stoel heeft in China de begrafenis van Tsjoe-En-lai bijgewoond; hij was diep onder de indruk. Een mens begrijpt het woord 'begrafe nis', combineert dat met Tsjoe-En- lai, weet dus dat de Chinees dood is en dat die niet meer onder de indruk kan zijn. 'Hij' slaat op de minister, maar breng dat een be ginnende leerling-computer maar bij. Sara zal daarom aan het werk moeten met de niet al te ingewik kelde wereld van Jip en Janneke. Met dit verhaaltje bij voorbeeld: „Jip speelt in de tuin. Hij zag een gat in de heg. Aan de andere kant zag hij een huis."De computer zal daar op den duur, net als een mens, uit moeten concluderen dat Jip in zijn eigen tuin is en dat er aan de andere kant ook een tuin is, ook al staat dat nergens. Het mes snijdt met deze computer lessen aan twee kanten: de mens krijgt meer inzicht in o.a. geheu gen en taalgebruik wat belangrijk kan zijn voor mensen met spraak- en taalstoornissen en computers die hebben leren „denken"zouden interessant kunnen zijn voor bij voorbeeld archief- en documenta tiesystemen. Zo'n 'denkende' com puter zou niet alleen een geschrift onder het gevraagde woord zoe ken, maar al redenerend boeken kunnen vinden die verband met het onderwerp houden. En zo zal straks niets menselijks een com puter meer vreemd zijn. Jip en Janneke staan zo vaak in het blad „school en universiteit" afgebeeld, dat je haast zou denken dat Annie M.G. Schmidt hier een nieuw verhaaltje aan het vertellen is, maar io werkelijkheid doet de Amsterdamse hoogleraar prof. Frqda dat. Ongetwijfeld heeft drs. L. Sluis uit Eindhoven zich laten inspireren door al die fantasierijke lezers en lezeressen, die op zoveel spitsvon dige manieren plaatsnamen in zin nen wisten te verwerken. De heer Sluis heeft het in een andere richting gezocht: de geldmarkt. Boven zijn „korte situ atieschets van de huidige valuta onrust" heeft hij „Monemanie" gezet: „Niet ferm omdijkt. De Deense kroon vervalt een onomkoopbaar lot. Wat is de Mark-er-waard, vraagt slechts een zot. Geen Sterling aan de hemel prijkt, Het Pond is ook reeds lang kapot, 't Romeins de-Lire-um verrot. Wie kent de Gulden middenweg, Nu ook de Frank en vrij is losge broken. Discussies over band-en-pech. Dollareantie: heeft de slang nu niet gesproken?" Zondagsavond, schrijft het Suri naamse dagblad „De vrije stem", vertoont onze televisie zo'n mooie filmserie over de Engelse koning Edward de Zevende, waaruit veel te leren valt. Toch is de krant niet bijster tevreden, want erg zorgvul dig wordt er blijkbaar niet met de afleveringen omgesprongen: „Het is alleen jammer, dat we tot nu toe het verhaal niet goed hebben kun nen volgen. We zagen Edward eerst als schooljongen, daarna als baby, vervolgens als volwassen man en daarna als student. De uitvaart van zijn vader, prins Al- bert, hadden, we al meegemaakt, waarna we hem weer in leven zagen". Het zou allemaal nog te begrijpen zijn, als Suriname nog maar kort met televisie zou experimenteren, maar al onder de zo'n tien jaar geleden overleden premier Pengel werd de televisie ingevoerd. Daar zoekt „De vrije stem" de proble men dan ook niet in, maar in een poging de eigenaardige levensloop van de vorsten toch te verklaren, vraagt het blad zich wel voorzich tig af: „Zouden de afleveringen .misschien niet genummerd zijn?" De Poolse soldaten worden te dik en niet zij, maar de heren van de militaire gezondheidsdienst maken zich daar zorgen over. Het legerblad Zolnierz schrijft: „De Poolse strijdkrachten zijn thans gewikkeld in een strijd tegen te veel aan gewicht". Er is een speci ale commissie ingesteld die zich zal concentreren op „vraagstuk ken van buitensporig gewicht" letterlijk dan. Vooral militairen van middelbare leeftijd en zware rokers zijn volgens de legerkrant te zwaarlijvig. Wat de commissie gaat doen om het overgewicht te bestrijden is nog niet bekend ge maakt, maar het zal wel weer neer komen op een dieet van rats, kuch en bonen. Het zal wel geen gewoonte zijn, maar als er meer echtparen in Australië zijn zoals de Winschoter Courant ons wil doen geloven, staat het er in dat land met de vrouwenemancipatie niet bepaald hoopvol voor. Volgens het verhaal behandelt een boer ergens In Aus tralië zijn vrouw ongeveer zoals zijn vee. Hij heeft zelfs precies hetzelfde brandmerk op haar ach terwerk laten zetten als zijn koel en dragen. De man die het karwei moest klaren, vond het in zijn hart eigenlijk te gek, maar bevel is be vel: hij plaatste het brandmerk, maar vroeg de boer wel of die soms bang was dat iemand zijn vrouw zou stelen. ,Zou er hier in de buurt een vlammenwerper te vinden zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5