Minister lichtvaardig r over hervorming van buitengewoon onderwijs' JESTS') 'J TV Privy Radio- en televisieprogramma's ■m. CAT SANAL Door ontkoppelen van journaal vrijwel geen verlies van klanten DCLLy Ongein Deskundigen: Contourennota moet herschreven worden Vanavond Verzoek afgewezen van geschorste museum-directeur Even puzzelen dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Eendracht zeilt mee op wedstrijd naar New York VAN ARNHEM DINSDAG 23 MAART 19/6 BINNENLAND/RADIO—TV ..Hoe lang zou 't duren?" zongen Cees en Marjan in de gisteravond uitgezonden tweede aflevering van Zaal Concordia. Ik zou de vraag van het lied willen herhalen, maar dan gericht aan de programmamakers van de TROS Hoe lang zou 't duren voordat er een eind wordt gemaakt aan dit melig vertoon van ongein? Het kan bijzonder nuttig zijn. mensen op een satirische manier de spiegel voor te houden, maar daar komt deze zogenaamde belichting van het Nederlandse verenigingsleven niet aan toe. Het programma is een vrijwel constante uitstraling van geestelijke armoede. Het kortste In Memoriam dat ik ooit heb gehoord, bestond uit slechts één zin. Over de prol-voetballer Nico Rijnders volstond in het VAR A-sportprogramma FC Avondrood iemand met de mededeling, het afschuwelijk te vinden dat hij er niet meer is. Ik ben daarover een beetje confuus Was dit een eerlijke poging om met weinig woorden veel te zeggen of werd de hautaine benadering van een medemens puur op de spits gedreven? Ik heb daarover mijn gedachten en ik hoop dat ik mij vergis. Van de zondagavond uitgezonden „Zienswijze" op magnetiseurs en paranormale genezingen zal het blikverruimende effect niet erg groot zijn geweest. Hoewel Jack van Belle zich inspande om een verhelderende discussie tot stand te brengen, bleven zijn vier gesprekspartners zo consequent op de eigen golflengte uitzenden, dat er van een uitwisseling weinig terechtkwam. Het is natuurlijk verstandig om het er met elkaar over eens te zijn. dat men zich niet aan de controle van de huisarts mag onttrekken, maar de vraag blijft, of dat ook de oplossing aangeeft voor psychische problemen. Bij de afluistering van een radioprogramma over gezondheidszorg dat nog moet worden uitgezonden, vernam ik gisteren dat de klachten waarmee huisartsen geconfronteerd worden, voor veertig procent psycihsche problemen zijn. Menig geval zal tot het vakterrein van de specialist behoren. Nu doet zich het feit voor. dat ook paranormale genezers vooral met diezelfde geestelijke moeilijkheden te maken krijgen. Als leek wil je dan wel antwoord hebben op de vraag, of veel mensen misschien de voorkeur geven aan een „magnetiseur", omdat zij niet het risico willen lopen naar een psychiater te worden verwezen. Een andere belangrijke vraag is. hoeveel van deze mensen vroeger hun problemen zullen hebben voorgelegd aan predikant of priester. In de flinke rij van interviewprogramma's beweegt Sonja Barend zich naar de voorste plaats. Niet met gluren, noch met grof geschut of elleboogwerk, maar uitsluitend met de charmant gecombineerde gaven van hoofd en hart. Zij koerst wel degelijk het gesprek, maar zonder zelf te domineren. Ook de cameraregie van John Schelfhout is erop gericht, dat het de gasten zijn die in het middelpunt staan. Zo kon zich tussen dr. L. de Jong. Rob de Nljs en mr. Frans Andriessen een gesprek ontwikkelen, dat in het menselijke vlak soms fijne dimensies kreeg. Ton Hydra (21.50- TROS Ned. I) 1 Van onze onderwijsredactie GRONINGEN Minister van Kemenade denkt te lichtvaar dig over de hervorming van het buitengewoon onderwijs. Het is een illusie te denken dat een groot aantal kinderen uit het huidige buitengewoon onder wijs best terecht kan in het (verbeterde) gewoon onderwijs. Dit is de teneur van bijna alle artike len in het speciale nummer, dat het Tijdschrift voor Orthopedagogiek heeft gewijd aan de Contourennota van de minister van onderwijs. In dit nummer staan bijdragen van R. de Groot. dr. A. J. Wilmink, prof. dr. J. J. Dumont, G. Ludeker. prof. dr. W. Vliegenhart en D. M. A. van der Gles- sen. Ook van prof. dr. W. J. Bla dergroen en van de hoofdinspecteur van het buitengewoon onderwijs, de heer Hol. worden kritische opmerkin gen geciteerd. Uitgangspunt van de Contourennota is dat het buitengewoon onderwjs dat in de toekomst „speciaal" onder wijs zou heten) de laatste tijd te sterk is gegroeid. Een deel van de kinderen die naar het buitengewoon onderwijs worden verwezen zou met wat meer hulp ook op de gewone school kun nen blijven. De specialisatie binnen het buitengewoon onderwijs zou ook te ver zijn door gevoerd. De bestaan de zeventien soorten zouden de kin deren te veel op medische kenmer ken (doof, blind, debiel, opvoedings moeilijkheden. enz) selecteren. De Contourennota bepleit herverka veling tot vijf of zes soorten: moto4 risch gericht onderwijs, correctief onderwijs, compenserend onderwijs, therapeutisch onderwijs en nog een of twee andere soorten. De minister denkt verder aan experimenten voor het samengaan van gewoon lager onderwijs en bepaalde vormen van buitengewoon onderwijs. Weinig begrip In het algemeen delen de critici wel het uitgangspunt van de minister: het gewoon lager onderwijs moet weer openstaan voor kinderen met moeilijkheden en de indeling van het buitengewoon onderwijs is aan her ziening toe. Toch menen zij dat de voorstellen van Van Kemenade niet getuigen van veel begrip voor de ingewikkelde problemen van het speciale onderwijs. Zij wijzen erop dat niet het buitenge woon onderwijs discrimineert, maar de gewone school en de maatschap pij. In het buitengewoon onderwijs krijgen de kinderen soms na jaren van miskenning eindelijk het on derwijs waar ze recht op hebben. Hun problemen („eenvoudige geval len bestaan niet in het buitengewoon onderwijs") vereisten een zeer des kundige begeleiding. Zelfs in het bui tengewoon onderwijs moet nog veel gedaan worden aan de opleiding van deskundige leerkrachten. Het is niet te geloven dat de (in vergelijking met vroeger toch al povere) oplei ding van gewone onderwijzers op korte termijn veel meer aandacht zou kunnen schenken aan de echte probleemkinderen. De conclusie van de hier aan het woord gelaten deskundigen is dan ook dat de Contourennota, hoeveel goeds deze ook bevat, op het punt van het buitengewoon onderwijs toch herschreven moet worden. (Binnenkort zullen wij in twee arti kelen uitvoerig Ingaan op de visie in de Contourennota op het buitenge woon onderwijs, redactie Trouw.) AMSTERDAM Het verzoek van de geschorste directeur van het Van Goghmuseum, drs. E. Meijer, om hem tijdens de duur van de door van de door hem aanhangig gemaakte procedure in zijn ambt te her stellen. is door de voorzitter van het ambtenarengerecht in Amsterdam van de hand gewezen. De voorzitter van het ambtenarenge recht. mevrouw mr. W. M. G. Eekhof- De Vries, voert als argument voor de weigering aan dat drs. Meijer bij het gerecht al een klaagschrift tegen de schorsing heeft ingediend en dat het plan bestaat om dat klaagschrift zo spoedig mogelijk in het openbaar te behandelen. Daarom achtte zij geen termen aanwezig voor een beslissing bij voorraad (een beslissing die on middellijk van kracht wordt). Drs. Meijer had aangevoerd dat het feit dat de schorsing hem „in het belang van de dienst" was opgelegd maar dat niet waargemaakt wordt door de aangevoerde argumenten die elke concretisering missen en „niets anders of meer behelzen van persoonlijke aantijgingen". Hij be toogde dat hem schade wordt toege bracht in zijn reputatie. De schorsing is opgelegd wegens een „aanzienlijk exploitatietekort" van het museum. Van onze rtv-redactie HILVERSUM Het splitsen van de nieuwsvoorziening op tele visie in een lang en een kort bulletin heeft de belangstelling voor het NOS-joumaal slechts in geringe mat beïnvloed. Met de journaals van 20.00 en 21.35 uur samen werd gemiddeld per dag vrijwel een zelfde aantal kijkers bereikt als vroeger met het journaal dat gelijktijdig over Nederland I en 2 werd uitgezonden. In het vierde kwartaal van 1975 be droeg de kijkdichtheid voor het grote journaal dertig procent en de korte uitzending haalde een kijkdichtheid van dertien procent. Aangezien voor dubbelkijkers ongeveer één procent moet worden afgetrokken, komt hier mee de totale belangstelling op tweeenveertig procent. In het laatste kwartaal van 1974 werd het nog niet ontkoppelde journaal door vieren veertig procent van de bevolking gevolgd. Voor de nieuwsuitzending van 18.55 uur is de belangstelling gelijk geble ven. n. L zesentwintig procent Wel veranderden de deelcijfers voor het eerste en het tweede net. resp. elf procent en vijftien procent in het vierde kwartaal van 1975 tegen een verhouding van twintig procent en zes procent in dezelfde periode van 1974. Late journaal De afdeling lüjk- en luisteronderzoek van de NOS registreerde voor de late joumaaluitzendingen een totale kijk dichtheid van vijftien procent «vijf procent van Ned 1 en tien procent voor Ned 2) tegen veertien procent een Jaar daarvoor (negen procent voor Ned 1 en vijf procent voor Ned. 2) Het inlassen van een nieuwsbulle- i 41 nt tin om 21.35 uur heelt dus niet geleid tot dalende belangstelling voor de slotuitzending van het journaal. Uit het onderzoek is bovendien gebleken dat sinds de ontkoppeling van 29 september 1975 weinig kijkers ge bruik maken van de mogelijkheid om het journaal te ontwijken door tegen acht uur of half tien naar het andere net over te schakelen. Ergo: er is sprake van zendertrouw. Wel kunnen vaker veranderingen in het schakel gedrag gaan optreden naarmate meer tegenovergestelde program ma's zullen samenvallen met de be gin- en eindtijd van de late journaals. Met een gemiddelde van eenenzeven tig kreeg het journaal van acht uur een iets hogere waardering dan de andere bulletins (zeventig voor de uitzending van 21.35 uur en ongeveer negenenzestig voor het vroege en het late journaal). Bovenstaande cijfers zijn verkregen uit de gebruikelijke steekproef met het vaste panel van vijftienhonderd personen. Dit routine onderzoek staat dus los van klaag- en mop- perbrievensturende kijkers. Naar hun reacties op het journaal voor en na de ontkoppeling is een apart on derzoek ingesteld, maar resultaten daarvan zijn eerst na de vakantie te verwachten. Horizontaal. 1. tijgerslang. 5. ros. 10. rivier in Duitsland, 12. zangstuk, 13. muzieknoot, 14. peulvrucht. 17. edi tie (afk.). 18. Europeaan. 20. onder richt, 21. onheil aanbrengende godin, 22. landbouwwerktuig. 24. meisjes naam. 25. bekwaam. 26. soort aap. 28. boom. 30. pers. voomaamw., 32. deel van het oor. 34. lokspijs, 36. buiten haven. 38. ante meridiem (afk.), 39. aalgeer. 41. na dato (afk.). 42. Europe aan. 44. plaats in Zeeland. 46. platte steen. 47. alvorens. Verticaal. 1. kleine huidopening. 2. denkbeeld. 3. voorzetsel. 4. zwaardvis, 6. bloeiwijze. 7. voertuig. 8. oevergewas. 9. zuidvrucht, 11. put- emmertje. 15. oude lengtemaat. 16. bouwland. 19. opstandeling. 21. wijn maat. 23. verstandig (barg). 24. vochtmaat, 27. plant met ge neeskrachtige wortel. 29. brilslang. Speciaal (ADVERTENTIE) Ook ouderen zullen belangstelling hebben voor de Rembrandt- uitzending van de Schooltelevisie. Ned. 1/10.45 Adèle Bloemendaal is te gast in TV-Privé. Ned. 1/21.50 Na Herkent U deze tijd (21.20) vTaagt Hier en Nu van de NCRV aan dacht voor: NlPO-onderzoek over on ze bereidheid pas op de plaats te ma ken; de zeevisserij buiten de territori ale wateren; verbod op de zg. boter- vaart tussen Delfzijl en Emden. Ned. 2/2215 De TROS zendt het Vlaamse pro gramma over Gerard Reve uit. Het werd in Frankrijk opgenomen. Ned. 1/22.30 Rainer Werner Fassbinder maakte een film over een man die met het leven geen raad wist en die, omdat niemand zijn noodsignalen opmerkte, een moord pleegde. Duitsl. 1/21.00 Met prof. dr J. J. Blécourt praat Fons Disch over reumatiek. Hilv. 2/16.03 Pianist Daniel Höxter speelt vijf nocturnes van Poulenc en met Het Omroeporkest voert Frederick Mein- ders de Fantasie voor piano en orkest van Debussy uit. Hilv. 2/20.20 In Meeluisteren met... vertellen AVRO-medewerkers iets over hun be zigheden. Hilv. 1/22.00 31. bereide dierenhuid. 33. drietenige struis. 34. reeds. 35. scheik. element, 37. einde. 39. lof. 40. opstootje. 43. koning van Bas an, 45. water in Fries land. Oplossing vorige puzzel: 1. keten. 2. Erato. 3. talud, 4. etude. 5. noden. 6. orgie. 7. roest, 8. genet. 9. Isère, 10. etter. 72: De volgende ochtend slopen dr. Yokito en de smid in alle stilte de kerktoren binnen om de sportcom- puter te gaan bedienen. Niemand merkte daar wat van, want de Rijk- huyzenaren hadden het véél te druk met de voorbereidingen van de gTO- te strijd tussen dikke Kobus en Stalen Pier. Kobus zou de wedstrijd weer gewoon in zijn overhemd rij den. gezeten op zijn oude, krakende fiets. Maar Stalen Pier had betere voorbereidingen getroffen. Hij had zich gestoken in het flatteuze en gemakkelijk zittende rennerskos tuum. Bovendien had hij het loop werk en de crankspietjes van zijn Locomobiel-racefiets wat extra olie gegeven, Maar desondanks was hij helemaal niet gerust op de afloop. Dikke Kobus zag er namelijk alle- rafschuwelijkst zelfverzekerd uit. En dat knaagde aan Stalen Piers zelfvertrouwen. Duidelijk voelde hij hoe zijn wielrennershart hem met doffe slagen in de wielrennerskeel bonkteToen sloeg de torenklok twaalf uur en daar klonk het sein: „Klaar..? Af..!!!" De renners gin gen onder een oorverdovend ge juich van start en een golf van geestdrift kolkte door de sidderen de menigte. Maar Stalen Pier kon niet. Het was hem alsof hij lood in de kuiten had. Hij deed werkelijk wat hij kon, maar het ging gewoon niet! Tegen die kernexplosie van Kobus' plotselinge mysterieuze sportkrachten was hij niet opge wassen De dikzak stoof hem namelijk grijnslachend voorbij en verdween in de verte over een heu veltje"Waar blijf je nou met je grote mond. Pier?" hoondti- mensen. '„Waarom rij je niet Kobus an? Of kun je niet? Sli( g Gekke Pier! Slome Pier!" Es werd het nog erger, want eer e te zingen en weldra volgden deren hem na. „Eén Pier is Twee Pieren is wat! En Pier he Kobus op z'n hempie geha< k Beschaamd reed de wielrenr rug naar het beginpunt van maar daar trof hem een schrik. Kobus was er namel fris als een hoentje en met zo'n ontsierende zweetdrup] De mensen juichten Kobi01 bezetenen toe. maarer w: mand, die zich afvroeg waaro i bus zo'n vreemd helmpje i te Een helmpje met een soort sie-antenne Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De stichting Het zeilend zeeschip heeft nu definitief besloten de gaffeltopzeilschoener Eendracht in te schrijven voor de ..tall ships race", een zeiltocht en wedstrijd voor grote zeegaande zeilschepen en zeilopleidingschepen van Plymouth (Engeland) naar New York. De Eendracht vertrekt op 27 april van Den Helder naar Plymouth, waar op 2 mei het startschot klinkt. Via Tenerife, Bermuda en Newport (Rhode Island) gaat het naar New York. Het schip wordt eind augustus in de Nederlandse wateren terugver wacht. Meer dan honderd grote zeilschepen uit dertig landen nemen deel aan dit grootste zeilevenement van de eeuw. Op 4 juli is er een parade in de haven van New York ter gelegenheid van de tweehonderdste onafhankelijk heidsviering van de Verenigde Staten. Tweehonderd Nederlandse jongens en meisjes, voor het merendeel oner varen op het gebied van zeezeilen, zullen op een van de zeven trajecten de Eendracht bemannen. Zij worden naar en van de verschillende ha venplaatsen heen- en teruggevlogen. De financiële actie voor de Eendracht heeft tot nu toe ruim 400.000 gulden opgebracht. Op de Hiswa kwam 82.000 gulden bijeen. Gemikt wordt op een totaalbedrag van een miljoen. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN HÈ FOtte. WAT 15 DMl MT 15 EEN VOOR EEN DIN6»XNIEUWÈAW£H1M£ FERDINAND - e J •W RADIO VANDAAG HILVERSUM I <208m en FM- kanalenlAVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag met een gaatje. (7.30 Nieuws. 7.41-7.55 Radiojour naal.)8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 Programmaoverzicht. 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) De platenkeuze van Willem Strietman. 10.00 Radio lawaaipape- gaai, kinderprogramma. 10.10 Arbeidsvita minen. populair verzoekplatenprogram- ma.(10.30 Nieuws. 10.33-10.35 Radiojour naal.) 11.30 (S) Rondom twaalf, een uur aller lei voor iedereen. (11.55 Beursberichten.) 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Ra diojournaal. 13.00 Knipperlicht, ver- keersmagazine. 13.25 'n Middage AVRO: muziek, informatie en service. (15.30 Nieuws. 15.33 RadiojournaalOVERHEIDSVOOR LICHTING: 17.20 De Nederlandse Antillen. AVRO: 17.30 Nieuws. 17.32 Radiojournaal. 17.50 (S) Orkesten uit de regio. PP: 18.19 Uitzending van D'66. AVRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Ons Onderwijs. 1900 (S) Kwartet Henk Eikerbout. NOS: 19.15 Accoord. kroniek van amateuristische muziekbeoefening. AVRO: 20.00 Vanavond: muziek vrolijkheid en ver strooiing. 20.00 Toppers van toen. 20.30 (S) Vergeten is niet menselijk, hoorspelserie (4). 22.00 (S) Meeluisteren metgesprekken en grammofoonplaten 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 23.00 (S)Dichter bij de mu ziek: nieuwe liedjes, chansons of songs. 23.20 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM- kanalenlKRO 7.00 Nieuws. 7.11 Och tendgymnastiek. 7.20 Het levende woord. 7.25 Badinerie: klassieke muziek. 7.54 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.11 Echo: actualiteiten en commentaren. 8 30 Aubade: klassieke muziek. 9.10 Schoolradio. 10.00 De letter M: gevarieerd programma. <11.00 Nieuws). 11.54 Bericht Vastenactie. 11.55 Scheepspraat: in formatie voor schippers. 12.00 Vijf tellen na nu. een programma ook voor U. OVER HEIDSVOORLICHTING: 12 49 Uitzending voor de landbouw. KRO: 13.00 Nieuws. 13.11 Echo magazine. 13.40 Een mens als jij en ik: gesprekken. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nieuws. 16.03 Fons Disch ontvangt op zijn Spreekuur. 17.00(S) De hutsgekluste kinderspelen. 17.20 (S) Country time. 17.45 Verkenning (sociaal maatschappelijke informatie. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Echo. 18.30 (S) Op Vleugels: piano-improvisaties. 18.50 (S) Zin in muziek: amateurs geven de toon aan. 19.30 Kerk in meervoud. 20.00 Nieuws. 20.05 Lij densmeditatie. 20.20 (S) Muzikaal program ma: klassieke muziek. 21.45 Organisch lezen of Gedrag en wangedrag van de Babels, simultatiespel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen (23.05 Aktualiteiten-overzicht. 23.20 Den Haag vandaag.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUlll III (445 m en FM- kanalen.)VARA: 7.02- 9.00 Actualiteiten via Dingen van de Dag. 7.02 (S) Gesodemeur- ders, een mieters programma. 9.03 (S) Pep op drie met Alfred Lagarde. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld met Elles Berger en Piet Wielin- ga. Van 12.02-14.00 Actualiteiten via Dingen van de Dag 12.03 (S) VARA's zoekplaatje: zoek de plaat achter de zoekzin. 14 03 (S) Spitsbeeld 16.03 (S) LP-Top-40 en de TOP- LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde. NOS: De Vaka- turebank. VARA: 19.02 (S) Popreconstruc- tie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz Blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 (S) Help! Voor werkers in de verplegende en verzorgende beroepen. 4.02 (S) De rode dage raad (voor nachtwerkers.) 5.02-7.00 (S) Truck. programma voor vrachtwa genschauffeurs. HILVERSUM IV <FM-k»nalen) TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nieuws. 9.02 Aktua-klankbeeld. 9.30 (S) Het kind en wij. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Inter mezzo: met het Radio-Kamerorkest. 13.30 (S) De meest verkochte Klassieke Tien. 14.00 Nieuws. 14.02 Aktua-special. 14.30 (S) Om de kunst: cultuur- en kunstuitingen. 15.00-17.00 (S) Belcantorium. BRUSSEL 324 m (Nederlands>12.00 Nieuws en SOS-berichten. 12.05 Gevarieerd pro gramma. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Buitenlands persoverzicht. 13.30 Spie gel van kunst en kuituur (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Magazine voor vrouw en gezin (16.00 Nieuws.) 16.30 Amuseme- mentsmuziek en verkeersinformatie (17.00 en 18.00 Nieuws. 18.15 Sport). 19.00 Nieuws en weerberichten 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Taalwenken. 19.33 Toemaatje. 19.35 Vak bondskroniek. 19.45 Muzikaal programma met groeten en informatie. 20.30 Nieuws. (23.00 Nieuws.) 23.40-23.45 Nieuws. TV VANDAAG NEDERLAND I 10.45 NOS/NOT: Schooltelevisie 14.00 Schooltelevisie 18.15 A- TELEAC: Les Gammas - 30 18.45 A NOS: TV-informatie Spanjaarden 18.55 Journaal 19.15 Walt Disney presenteert: Flash de k n otter B 20.05 A Tatort. Duitse politieserie 21.35 NOS: Journaal 21.50 TROS: TV-Privó. onthullende gesprekken 22.30 Gerard Reve. filmporlrel 23.15 NOS: Journaal NEDERLANOII 18.45 A NOS: Paulus de boskabouter 18.55 Journaal 19.05 A NCRV: De beste Karisson van de 19.30 A Tweekamp, quiz voor scholieren 20.00 A NOS: Journaal 20.25 A NCRV: Sam. tv-sene 21.20 A Herkent u deze tijd. spelte 22.15 A Hier en Nu 22.55 A Tot besluit 23.00 NOS: Den Haag vandaag 23.15 A Journaal ..Love at first sight,'") zegt Christine zacht voor zich uit en met haar zuiver instinct peinst ze. dat van alle liefde deze wel eens de wonderbaarlijkste kon zijn. ..Het is nog de vraag of die liefde op het eerste gezicht bestaat, of wij mensen er dat maar niet van maken." bitst Clementine, gebogen over haar borduurwerk. „Ik beschouw het altijd als een gena de." vervolgt Christine onverstoor baar. „het gaat over de mensen heen. zonder dat ze het zelf nog 'begrij pen een plotselinge bekering is soms niet anders. Saulus was als Sau- lus een nare man. lees het maar na. en ineens is hij Paulus geworden- met die liefde misschien net zo plotseling, wie zal het zeggen i Liefde op het eerste gezicht Dolly luistert naar Christines woor den met een gretig en dankbaar gemoed. Familiekringen gefundeerd op oude gewoonterechten zijn in de regel kri tisch. als een verloving een nieuw familielid in uitzicht stelt. Elkeen heeft zijn zegje, op alle slakken leg gen ze zout, de tongen lopen en de praatgrage goegemeente heeft het druk met het babbelen van de nieu we relatie. Vermeende fouten halen ze breed uit. natuurlijke tekorten bezuchten ze. de Friezen zijn nu een maal koppig, een Drent te stoffig, een katholiek altijd iets onbetrouw baar. een protestant, als je 'm op de keper beschouwt, eigenwijs, een Amsterdammer te gewiekst, jonge adel al gauw parvenuachtig, oude adel gedegenereerd, en een bourgois b-g, burgerlijk, en alzomaarvoort. Het toekomstig familielid wordt angstig onder de loep genomen en bij stukjes en beetjes uiteengerafeld. Hoe meer Dolly's engagement over de tong gaat. hoe sterker de overdrij vingen dan ook groeien. Clemens be weert bij hoog en laag. dat Samuels grootouders een komijnekaaswin keltje ergens in een achterbuurt van Amsterdam hebben gehad. Jaap en Thea blijven vriendelijk en gerecht in hun oordeel, maar ze zeggen al leen met uitgedoofde gezichten: „Jammer, heel Jammer," als er over Dolly's engagement gesproken wordt, het meest stenen hart zou er tranen van krijgen. Carel, die aan de legatie in Brussel werkt, is er ilico voor overgekomen, als hij het be richt hoort. Hij is een pur sang Hage naar, wat niet van alle inwoners van Den Haag gezegd kan worden, hij spreekt graag en uitvoerig over for tuinen en inkomen, reputatie en standing, veel zinnen eindigen in een zachte ondertoon, die zijn woorden in een waas van geheimzinnigheid door Henriette L.T. de Beaufort it. r. im(u«< fwn—i—u n.v. alleen dwars over alle gesprek'L heen, dat doop en lidmaatschaj ba de kerk maar uiterlijke akefiete st tekenen, christen zijn is iets ve anders. Clemens heeft hem geo(ee hesti 'K hult. Hij weet te vertellen dat profes sor Israël een gedegen inkomen heeft, dat gekroonde lieden op zijn operatietafel hebben gelegen, dat de zoon Samuel een talent is. dat hij al enorm gezien is in de buitenlandse hoofdsteden, „maar", en hier wordt zijn stem fluisterend, al blijft ze ter dege hoorbaar: „Kindertjes van Is raël zijn altijd Israëlietjes, daar zal wel niet veel aan te veranderen zijn." En als hij dit zegt. beschrijft hij met duim en wijsvinger een gebaar, alsof hij zijn neus een neergebogen ver lenging wil geven. Jan Joost opponeert in niets, hij is er wel te ongearticuleerd voor, hij zegt neerd, dat hij eens bij Chesl las. dat de god der aristocraten eens meer traditie, maar alleen maar gewoonte is, en dat hij, mens, vindt, dat dit ook wel een de christenen gezegd zou kufci worden. Jan Joost heeft hem ee zijn brilleglazen afwezig aanj ken, hij heeft geen flauwe notie zt Chesterton is, hij is bovendien er agressief en verdedigt zich g. graag in de familiekring, hij alt daarom Jarenlang een opinie kestijf vasthouden, zonder ziel van een andere mening rekens te geven. „Ongedoopte joden vind ik bijz herhaalt hij nog eens. „doop^ zulke dingen doen er niet toe.jn „Maar ik vind het toch een hel [J voor de ouwe heer," Clemens enige zoon van Beukenloo, di&,E hij over zijn vader spreekt, hem benaming geeft. „Dat hij nou 1 Sjlemiel als schoonzoon krijgt gen het beroep van pianist Clemens nog de minste bezv? waarom zal een tjingeltangelef ook goed kunnen verdienen? bel het gezonde vitaminesnoepje voor uw kat

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4