Bosma's knappen tuin op. De Amro Bank helpt met Moment Krediet, Behoud van natuur en groei economie u ^an Agt tegen trafrechtelijk jmderzoek Techni-Show •verheid moet lewoner s woonwagens leer in bescherming ;aan nemen Frontale botsing op rijksweg eist dode Spanningen binnen de gezondheidszorg worden zichtbaar VAT 76 Js eerherstel van prins Bernhard de grootst» "unststoften terrassen groen en glad? ®DIMANIN-Algendoder /an Doorn waarschuwt gemeentes Meer dan 300 uit zendkrachten krijgen ontslag Prof. drs. H. ter Heide: Tweede Europese ministersconferentie in Brussel Brand verwoest huis in Drachten 4 l!i ISDAG 23 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 n an een verslaggever wi |EN HAAG Minister Van Agt (justitie) ziet weinig heil in een trafrechtelijk onderzoek als middel om het aanzien van prins Wg lemhard, voor-zo ver dat geschonden zou zijn door de Lockheed- olffaire, te herstellen. Volgens de minister bestaat er op dit au joment geen „redelijk vermoeden van schuld" tegen de prins, •n ietgeen een voorwaarde voor een dergelijk onderzoek zou moeten 'r! in- J*1 et wetboek van strafvordering stelt Igens Van Agt de eis. dat een vor- B ring van het openbaar ministerie i zo nauwkeurig mogelijke om- rijving bevat. imler Den Uyl heeft op 10 februari de Tweede Kamer gezegd, dat de a Jmmissie-Donner niet voor een p afrechtelijk onderzoek is inge- :ld, maar dat de desbetreffende be- lingen van het wetboek van straf- rdering zullen worden toegepast, inneer het vermoeden ontstaat van strafbaar feit. Dit vermoeden be- lat volgens minister Van Agt nog J" beweringen, dat in het begin van zestiger Jaren 1,1 miljoen dollar rrn Lockheed-steekpenningen voor Ir prins bestemd zou zijn geweest, n ook al niet strafrechtelijk na te g an, omdat eventuele strafbare fei- i uiterlijk in 1974 zijn verjaard, zijn volgens de minister wel aan- [zingen dat er giften zijn gedaan, lar die zijn niet concreet genoeg er de vraag, waarvoor deze gediend ;r'uden moeten hebben. Een straf- ihtelijk onderzoek naar deze kwes- kan voor de prins geen eerherstel leveren, dat kan alleen door een derzoek als dat van de commissie- Bnner, aldus minister Van Agt. iet verjaard jjH rmeel zou wel een strafrechtelijk iderzoek kunnen worden ingesteld d|ar de zaak van de 100.000 dollar, aie volgens beweringen in 1972 via een Parijse advocaat door Lockheed aan de prins zouden zijn betaald, omdat deze kwestie nog niet verjaard zou zijn. Een onderzoek hiernaar zou echter volgens Van Agt niet of niet voldoende bijdragen tot eerherstel van de prins tegen de achtergrond van de beschuldigingen over de 1,1 miljoen dollar in de zestiger jaren. Niettemin zou er een opsporingson derzoek kunnen worden ingesteld, mits dit niet gericht is op de prins als verdachte. Maar zo'n opsporingson derzoek heeft weer dezelfde bezwa ren als het onderzoek van de commis- sie-Donner: men kan niet onder ede horen, men kan mensen niet ver plichten te verschijnen en admini straties kunnen niet vrijelijk worden onderzocht, aldus de minister in een notitie. Met dit standpunt neemt minister Van Agt stelling tegen de mening van deskundigen uit wetenschappelijke kringen, onder wie de Amsterdamse hoogleraar strafrechtswetenschap pen, prof. mr. Chr. F. Rüter, die van mening is dat een strafrechtelijk on derzoek wel degelijk mogelijk is en dat dit de enige manier is om de naam van prins Bernhard te zuive ren. Ook vindt prof. Rüter dat er geen verschillende maatstaven mogen worden aangelegd voor een gerechte lijk onderzoek tegen de prins of wel ke andere staatsburger dan ook. Voor minister Van Agt is dat onderscheid wel degelijk van belang. e eleld te verschuiven van grote regio- IS ie woonwagencentra naar kleine middelgrote, goed gesitueerde en tra. In de komende jaren moeten 0p deze centra tenminste elfhon- erd staanplaatsen bij komen om de chterstand in te lopen en de natuur- |ke aanwas bij te houden. De ge- jeentes hebben volgens minister an Doom tot dusver te veel de boot y [gehouden als het ging om aanwij- ng van grond voor een dergelijk ^jentmm. Mocht die afwijzende hou- ig voortduren dan overweegt hij speciale wet om de gemeentebe ren te dwingen tot aanwijzing, oorlopig wil de bewindsman het 'iter nog houden op „overleg en rreding". lentaliteit de mentaliteit van de gehele ■ei evolking ten opzichte van de woon- agenbewoners moet volgens de mi- lei Ister veranderen: er is zijns inziens og te weinig aanvaarding van deze [ai roep als „gewone medemensen". e olgens de bewindsman is het op het to genblik een eerste vereiste om voor so e woonwagenbewoners een betere oonsituatie tot stand te brengen, as daarna kan er in redelijkheid ill esproken worden over de rechten en ooral de plichten van deze groep. Is lij gaf wel toe dat momenteel aan de 'oonwagenbewoners zaken worden nt oegestaan „die niet zouden mogen", ~®Qaar deze situatie is volgens hem tyok ontstaan uit een soort schuldge- na oei ten opzichte van de geringe mo- elijkheden die deze bevolkings groep heeft gekregen. (Advertentie) ff) Jnsfsw',<?n ♦MM.4.VINH B. V. „7 Poslövs 1.63V (Advertentie) Tegelpaden, balkons, Vraag uw leverancier van tuinartikelen. 0 BAYER NEDERLAND B.V. ARNHEM divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 EN HAAG De overheid moet zich weren tegen krachten in emeentes die geen behoorlijke mogelijkheden voor woonwagen- ewoners willen scheppen. Als men niet werkelijk tegen deze rachten durft op te tornen zal het te lang duren voor er werkelijk erbetering komt in de situatie van deze groep Nederlanders. Dit ei minister Van Doom van CRM gisteren tijdens de behandeling rjan de nota woonwagenbeleid in de bijzondere commissie van de liejVeede Kamer. Pas als de situatie in de centra enigs deze nota wordt voorgesteld het zins bevredigend is kan, aldus de Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Ruim 340 uit zendkrachten hebben van het ministerie van sociale zaken geen toestemming gekregen hun tijdelijke baan nog na 1 maart te houden. Voor 675 uit zendkrachten werd wel onthef fing verleend van de maatre gel, dat uitzendkrachten die al langer dan vijftien maanden dezelfde baan hadden, moes tén veranderen dan wel vast in dienst gaan bij hun tijdelijke werkgever. Dit is desgevraagd door het minis terie meegedeeld. De maatregel van het ministerie was bedoeld om te voorkomen dat uitzendkrachten vaste arbeidsplaatsen bezet houden. Het ministerie houdt voortaan strak ker de hand aan de regel dat uit- Van een verslaggever UTRECHT „Er zijn verschillende aanwijzingen dat het conflictmodel in de gezondheidszorg in opkomst is." Nu de groei beperkt en misschien zelfs teruggedraaid moet worden, zal het voor een aantal betrokken organisaties veel moeilijker worden om medeverantwoordelijkheid te dragen voor het beleid, meent prof. drs. H. ter Heide in het ziekenfondsblad Unie. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De 29-jarige J G. Peter son uit Amsterdam is gistermiddag op slag gedood bij een frontale bot sing tussen twee auto's op rijksweg 12 nabij motel Arnhem/Doetinchem. Het slachtoffer was één van de drie inzittenden van een personenauto die, rijdend in de richting van de Duitse grens, op een plaatselijk tot drie rijstroken versmald weggedeelte voor beide richtingen tegen een Duit se auto botste. De chauffeur van deze auto en de twee inzittenden van de Nederlandse auto werden gewond in een ziekenhuis opgenomen, maar konden later op de dag naar huis terugkeren. Op de foto de wrakstuk ken van de bij de botsing betrokken auto's. De 27-jarige W. Elferink uit Lichten voorde kwam gisteren in Doetinchem om het leven toen hij met zijn motor in een bocht een auto inhaalde en frontaal tegen een tegemoetkomende wagen botste. Op centraal niveau wordt steeds meer het accent gelegd op kostenbe- sef en kostenbeheersing, terwijl aan de voet meer de nadruk wordt gelegd op kwaliteit en zelfstandigheid. Dat blijkt bijvoorbeeld uit demonstraties en acties tegen de voorgenomen slui ting van ziekenhuizen, schrijft prof. Ter Heide, die in Rotterdam be drijfskunde doceert en daarvoor voorzitter van het NVV was. Beperkingen zendkrachten alleen voor tijdelijke werkzaamheden mogen worden in geschakeld voor maximaal een half jaar. Er zijn rond 30.000 uitzendkrachten. Voor ruim duizend werd ontheffing gevraagd bij het ministerie. Mr. Muyser van de algemene bond van uitzendbureaus leidt uit dit geringe aantal aanvragen af, dat de uit zendbureaus en werkgevers blijk baar minder dan wel werd veronder steld de hand lichten met de regel dat uitzendkrachten niet te lang in dezelfde baan mogen blijven. OUDE PEKELA Gistermiddag werd door de rijkspolitie van Oude Pekela de 23-jarige S. R. uit die plaats aangehouden op verdenking van brandstichting in een tweetal landbouwkapschuren. Deze gingen in de nacht van zaterdag op zondag volledig verloren waardoor een scha de van meer dan 200.000 gulden ont stond. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde de eigenaars van de kapschuren niet te kennen en zei in een overspannen toestand tot deze daad te zijn geko men. De man is na zijn bekentenis ingesloten. De spanningen tussen overheid en basis worden ook zichtbaar binnen grote organisaties die bij het „centra le beheer" zijn betrokken, zoals de organisaties van artsen, ziekenhui zen of ziekenfondsen. Op het ogenblik zijn die via een geregelde overlegstructuur met de overheid be trokken bij en medeverantwoordelijk voor het beleid. Maar daarbij kan zo'n organisatie in een toestand terechtkomen waarin zij beperkingen moet opleggen aan de belangen van de eigen leden. Dat kan, aldus prof. Ter Heide, conflicten opleveren, en zelfs afscheidingen. Het bestaande harmoniemodel in de gezondheidszorg staat onder druk nu het niet meer gaat om de verdeling van de groei, maar om de groei zelf en misschien zelfs om het inkrimpen van bestaande activiteiten. Ook de voorgenomen nieuwe organisatie van de gezondheidszorg per regio kan hierbij een belangrijke factor zijn. Prof. Ter Helde acht het niet uitge sloten dat er „coalities" zullen wor den gevormd tussen belangengroe pen en lagere overheden, waar de centrale overheid moeilijk tegenop zou kunnen. Kostenbesef Iedereen is het wel eens met de be doeling om een zo goed mogelijke, maar betaalbare gezondheidszorg te hebben. Maar volgens prof. Ter Heide ls het bij de manier waarop de zaak nu georganiseerd ls, moeilijk om tot een goede afweging te komen van omvang, kwaliteit en kosten. De or ganisaties zullen over verschillende niveaus bij de besluitvorming moe ten worden ingeschakeld, meent hij, omdat ze alleen een groter kostenbe sef zullen krijgen als ze een duidelij ke eigen verantwoordelijkheid hebben. Wanneer men het binnen een breed samengesteld adviesorgaan voor de volksgezondheid, eens zou kunnen worden over de prioriteiten binnen de beperkte financiële ruimte, zal volgens prof. Ter Heide de overheid daarmee meestal wel meegaan. (Advertentie) „Vanaf vorig najaar, toen we hier introkken, hebben we ons altijd een beetje geërgerd aan de verwaarloosde tuin. Daarom leek 't ons gewoon niks om deze zomer nog in zo'n chaos te zitten." Marcel Bosma (36) zegt 't bijna verontschuldigend, terwijl we vanaf het nieuwe tegelterras z'n jonge bomen, heesters, borders en plantenbakken bewonderen. We staan op 't punt om naar het financiële aspect te informeren als z'n vrouw Trix (33) zegt: „We hadden wel 't één en ander op ons spaarbankboekje, maar dat was niet helemaal toereikend. Toen bedacht ik me opeens I dat we als aanvulling gewoon i 001 rood konden gaan staan op onze Amro Privérekenine. En Marcel vond dat dat ook best eens kon voor dit speciale geval." Van achter uit de tuin komt 'n blond broekemannetje om water vragen voor in de zandbak. „Dat kneedt beter," stelt-ie parmantig. Amro Privérekenmg: naam voor betaal- of salarisrekcning. Biedt voor mensen met regelmatige inkomsten op hun rekening de mogelijkheid om tijdelijk rood te staan. Bosma Jr. had heel andere ideeën over een tuin. Wat dan officieel „Amro Moment Kre diet" heet. Kosten: 1% per maand. Manier van aflossen is vrij, mits men niet langer dan 6 maanden achter elkaar rood staat. minister, ook gesproken worden over de omschakeling van een wagen naar een vaste woning. „Op dit moment hebben de mensen echter nog geen vrije keuzp" Van onze parlementsredactie DEN HAAG/BRUSSEL Ministers uit achttien Europese landen bulgen zich vandaag en morgen in Brussel over de vraag hoe de Immer strijdige belangen van de economische groei en het behoud van natuur beter met elkaar kunnen worden verzoend. Zij doen dat op de tweede Europese ministersconfe rentie over het behoud van de natuur en de natuurlijke lee fomgeving. De eerste confe rentie in het kader van de Raad van Europa werd drie jaar geleden in Wenen gehou den, de derde staat voor 1979 in Zwitserland op het pro gramma. De Nederlandse de legatie die aan de conferentie deelneemt, wordt geleld door staatssecretaris Meijer (CRM). Deelstudies De relatie tussen econo mische groei en natuurbe houd, die een van de drie the ma's van de conferentie vormt, zal worden belicht aan de hand van een aantal deelstudies. Zo heeft West- Duitsland studie verricht naar de .milieu-effect- rapportage." Frankrijk naar de nationale parken en Ne derland naar het behoud van de culturele en natuurlijke waarde van het platteland. Uitgangspunt bij de Neder landse inbreng was de „rela tienota" van minister Van der Stee en staatssecretaris Meij er, waarin wordt voorgesteld de agrarische bedrijfsvoering mede af te stemmen op het natuur- en landschapsbeheer. Als de boer bepaalde hande lingen zal moeten nalaten of" juist bepaalde handelingen moet verrichten (bijvoorbeeld het onderhoud van houtwal len en sloten), kan dat Invloed hebben op het rendement van het bedrijf. De verschillen worden dan, als een soort „be- heersbeloning", door de over heid betaald. Aanbevelingen Nederland zal in Brussel in deze geest een aantal aanbe velingen doen. Hoewel de Raad van Europa de lidstaten niet kan voorschrijven aanbe velingen over te nemen of uit te voeren, wordt over het al gemeen uit een oogpunt van natuurbehoud veel waarde gehecht aan een dergelijke ministersconferentie. Het on derstrepen van een aanbeve ling door één van de lidstaten kan vaak tot een opening in het desbetreffende land lei den. Bovendien kunnen de aanbevelingen in een kleiner verband, met name in het Eu ropa van de negen (Europese Gemeenschap), leiden tot voorschriften die wel een dwingend karakter hebben, zoals de EG-richtliJnen. Naast de vaak gespannen ver houding tussen economische groei en het natuurbehoud, staat in Brussel ook een Zwit sers rapport ter discussie over de bescherming en het be houd van wilde flora en fauna. In het rapport wordt een groot aantal suggesties ge daan om een wettelijk instru ment op te zetten dat be scherming en behoud van de wilde flora en fauna in Euro pa vellie stelt. Waarschijnlijk zal hierover een conventie worden opgesteld. Tenslotte is de vrijwillige par ticuliere natuurbescherming onderwerp van gesprek. Vol gens een Engels voorstel moe ten deze vrijwillige organisa ties door de overheid worden geholpen, zodat zij zich beter kunnen opstellen. In Neder land wordt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld West- Dultsland, ook reeds erkend dat naast de officiële vereni gingen en organisaties opk kleine actiegroepen een wahr- devolle aanvulling bete kenen. Die groepen, vaak vrij klein en meestal weer ontbonden als de strijd om één bepaald lokaal aspect ls verloren dan wel gewonnen, zorgen vaak ook voor een stimulans elders of op grotere schaal. Van een verslaggever DRACHTEN Een uitslaande brand heeft gistermiddag de woning van het gezin J. de Jong in Drachten in de as gelegd. Een 19-Jarige zoon die op bed lag kon zich ternauwer nood redden door vanuit het raam op de eerste verdieping in een voor de woning staande boom te sprin gen. De schade bedraagt ruim ander halve ton. De brand werd ontdekt door het 13-jarig zoontje. Het echtpaar De Jong was op visite bij de buren, toen de brand uitbrak. De brandweer van Drachten kon niet voorkomen dat de woning totaal ver loren ging. De gehele inboedel, die laag was verzekerd, werd een prooi der vlammen. RITA machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9 00 -17 00 UUr nog 5 dagen ZATERDAG N vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. JULIANAHAL - UTRECHT ,,Bent u niet blij, dat u niet werkloos bent, mam?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3