Nieuw geïllustreerd boek van Adams niet nauwkeurig Bij het zwemme verdronken Vervuilde geiser1 leidt tot dood Rotterdamse vrofl FAMILIEBERICHTEN Een pjjitje in Trouw schiet vaak raak DINSDAG 23 MAART 1976 TROUW/KWART - door Henk van Halm Na het met veel propaganda ondersteunde succes van de wereld-bestseller „Waterschapsheuvel" (Watership Down") presenteert Uitgeverij Het Spectrum een nieuw boek van Richard Adams, dat hij schreef samen met de bioloog dr Max Hooper. Van „Rond het jaar In bos, veld en beek" waren in het kielzog van het beroemde konijnenboek al vóór verschijnen 15.000 exemplaren ver kocht. Terecht? Het is een heel ver schil of Je een roman schrijft waarin Je natuurindrukken op een heel per soonlijke manier weergeeft, of een wandelgidsje dat wetenschappelij ke Juistheid pretendeert. Wat behelst „Rond het Jaar?" De formule is aardig genoeg. Aan de hand van mooie, over steeds twee bladzijden afgedrukte kleurenillus traties laat David Goddard drie landschappen zien in lente, zomer, herfst en winter. Steeds is precies dezelfde plek getekend, zodat het alleen al een fijn kijkspel is om te zien hoe de landschappen in de loop van het Jaar veranderen. Richard Adams beschrijft die veranderin gen op zijn heel persoonlijke ma nier, met grote liefde voor het landschap en alles wat erin leeft, zonder per se natuurminstrelerig te worden. Daarnaast geeft Max Hoo per in eenvoudige bewoordingen weer hoe de veranderingen we tenschappelijk verklaard kunnen worden. Geïllustreerd met duidelij ke afbeeldingen van planten, dieren en diagrammen wil zijn verslag over bestuiving, zaadverspreiding, de re geling van de lichaamstempera tuur. de veranderingen in het dag licht en de consequenties daarvan ons een volledige kijk geven op de processen die zich in de natuur voltrekken. Zo'n boek over de Nederlandse na tuur kan inderdaad een succes wor den. Maar al uit de illustraties blijkt het bezwaar van een vertaalde uit gave. De landschappen gaan door voor typisch Westeuropees en be treffen het bos. de weide met hout wallen en de beek met haar oevers. Het bos zou Inderdaad een nog on aangetast rijk bos kunnen zijn, zo als we hier en daar in het oosten en zuiden van het land kunnen vinden. De beide andere landschappen zijn echter karakteristiek voor Enge land. wat ook geldt voor de rijkdom aan flora. In de houtwal groeit de in Engeland, maar niet hier inheemse spekwortel en het is weinig waarschijnlijk dat je waar ook in Nederland in weilanden harlekijns- orchis en sleutelbloemen vindt, ter wijl de grote pimpernel, de ridder spoor en de gele kamille hier be paald tot de zeldzaamheden beho ren. Voor het bos geldt dat laatste voor de bergnachtorchis en nog een aantal andere planten en wat er verstaan wordt onder „kleverige knolamaniet" is niet duidelijk. Het boswitje is in ons land een heel zeldzaam vlindertje en de koper wiek krijgen we hier alleen maar in de winter te zien. Zulke zaken val len niet aan te passen, omdat je de bestaande platen niet kunt veran deren, of je moet totaal nieuwe maken. Niet duidelijk Hoewel charmant munten de teke ningen niet uit door duidelijkheid, vooral wat de bomen betreft. Ze maken de indruk eerder decoratief bedoeld te zijn en herinneren in veel details aan de Jugendstil. Ze schie ten daardoor hun doel voorbij. Wat minstens even erg is, is dat de schrijvers in de tekst menige steek hebben laten vallen. Veel is slordig en onnauwkeurig geformuleerd en het wemelt van de aperte onjuisthe den. Het vliegend hert maakt geen holletje onder de grond om er de winter door te brengen, want het volwassen insekt haalt de winter niet eens. Bijen lijmen de cellen van de raat niet aan elkaar met de kle verige gom van boomknoppen. Eek hoorns houden er geen echte win terslaap op na, al blijven ze bij slecht weer soms dagen achtereen in hun nest. Waarom wordt de dag pauwoog in deze Nederlandse ver taling „peacockvlinder" genoemd? En zo is er veel meer dat niet alleen de beide schrijvers zich kunnen aantrekken, maar ook de bioloog die de Nederlandse redactie van het werk heeft gehad. Als je een huis jesslak voor een naaktslak houdt (plaat weide in de lente), getuigt dat van verregaande nonchalance. Het is echt jammer te noemen dat dit boek de boot mist een gemiste kans! en dat niet alleen door de landschapsplaten die een rijkdom tonen die onvermijdelijk tot te leurstellingen leidt bij iedere onbe vangen wandelaar. Vogelkalender Wie nog geen kalender heeft en daar toch behoefte aan voelt, en bovendien hart heeft voor vogels, kan zich zelf én het Nederlands Co mité Bescherming Trekvogels een plezier doen met een mooie vogel kalender. De opbrengst komt hele maal ten goede aan het bovenge noemde comité. Met medewerking van een aantal bekende vogelfoto grafen hebben vogelkenners/tekst schrijvers Jaap Taapken en Henk J. Lichtenbeld een goed gedocumen teerde kalender samengesteld. Na gebruik kan het kalendarium wor den afgescheurd en houd je een vogelboekje in ringband over met vijfentwintig foto's, waarvan zeven in kleur, van: kramsvogel, drieteen- meeuw, Vlaamse gaai, paarse strandloper, witgatje, tureluur, jan van gent. witte kwikstaart, lepe laar, gierzwaluw, nachtegaal, grau we franjepoot, heggemus, staartmees, goudhaantje, aalschol Het bos in de lente. Illustratie uit „Rond het jaar" ver, spnnkhaanrietzanger, oeverlo per, zwarte specht, bonte vliegevan- ger, steenuil, groenling, steenloper, zanglijster en rosse grutto. Er zyn geen nestplaatjes bij, de vogels zijn vastgelegd in hun dagelijkse doen en laten. Richard Adams en Max Hooper: Rond het jaar in bos, veld en beek. Met illustraties van David Goddard en Adrian Williams. Vertaling C. V. Polderman-De Vries, redactie Maar ten 't Hart. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. 108 blz., 19,50. Veertiendaagse Vogelkalender 1976 van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en de Stich ting „Het Vogeljaar", 10 (te bestel len door overschrijving op postgiro 4325 t.n.v. Vogelkalenderfonds, Haarlem). De 7-jarige Hendrik Slagveer Rechthuisstraat is zondag bij het zwemmen in de Nieui om het leven gekomen. Mefc* vriendjes had hij zich uitgek de aanlegsteiger ter hoogte politiebureau Linker Veerdi van de jongetjes werd do vriendje in het water geduwi het hem te lang duurde, sprong ook Hendrik, die na enl boven water kwam, maar gel) verdween. De nog op de kan C de jongen kleedde zich hierv uit en sprong hem na. Hij echter niet meer vinden, duikers van de brandweer geen resultaat. Vandaag ha t zijn lichaam nog niet opgedi e ROTTERDAM Als gevolg' ernstig vervuilde geiser is jarige mevrouw E. Koostedja^ ren door verstikking om he gekomen. Een 28-jarige vrou' 9-jarig dochtertje en haar zoontje raakten bewusteloor ongeluk gebeurde in de keuk 1 een woning aan de Peitkreek Jj terdam. Drie andere kinder^ het gezin ontdekten het toen zij rond het middagif1 school thuiskwamen. De twee ren maken het goed, hun iP wordt behandeld in het Zui* kenhuis. De droom, een kijk op net h Frankrijk, toen het onderdruP van Napoleon begon weg te I len door M. Lodi Uitg. Westfri* Hoorn. 344 blz 24.90 Zondagavond, roman van M Uitg. Westfriesland, Hoorn. 17E( 14.90 Vrouwvolk aan boord, roman ontwikkeling van de Grijo kustvaart door K. Norel. Uitg. bach, Nijkerk. 222 blz. lr Geef me de ruimte! roman Beekman spelend in Frankifc; tijde van de 100-jarige oorloi n Lemniscaat, Rotterdam. 300 23.50 kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Op 22 maart is geboren Jolie Gijs, Suzan en Talja Kamphorst IN PLAATS VAN KAARTEN Onze Ouders Willem Meijering en Annie Meijering-van Dijk zijn d.v. zondag 28 maart a.s. 25 jaar getrouwd. Wilt u hen komen feliciteren dan bent u van harte welkom op maandag 29 maart a.s. van 20.30—22.00 uur in Hotel Schimmel, Stationweg 243 te Woudenberg. Aly en Geke Scherpenzeel, 22 maart 1976, Brinkkan terweg 12. Met dankbaarheid delen wij u mede dat 19 maart 1976 onze ouders en grootouders A. van den Bos en J. G. van den Bos-de Witt hun 50-jarige huwelijksdag in familiekring feestelijk hebben herdacht Namens hen bedankt voor alle fijne reacties. Kinderen en kleinkinderen 's Gravenzande. 22 maart 1976 Monsterseweg 76. Geheel onverwachts heeft God tot Zich genomen mijn geliefde Man. onze lieve Vader en Grootvader Albertus Jan Bussemaker op de leeftijd van 64 jaar. ..Wie in Mij gelooft, zal leven ook al is hij gestorven". Haren. 21 maart 1976 P. C. Hooftiaan 47 T. Bussemaker-de Groot Leeuwarden: W. R. Bussemaker A. A. Bussemaker-Heemstra Bert-Jan Karin Pettina Groningen: J M. Bussemaker D. J. Bussemaker W. H. Bnnkgreve M E. van der Kooi- Bussemaker A. P. van der Kooi De overledene is opgebaard in „Ons Centrum", Kerkstraat 4, te Haren. Condoleance-bezoek in „Ons Centrum" op dinsdag 23 maart van 18.00-19.00 uur. Zij, die de overledene de laatste eer willen bewijzen, worden verzocht woensdag a.s. om 14.00 uur aanwezig te zijn in de Geref. Kerk. Kerkstraat te Haren, waar de rouwdienst zal worden gehouden. De begrafenis zal plaatsvinden om 15.00 uur op de begraafplaats „Elshof" te Haren. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren eveneens in Ons Centrum. Kerkstraat 4 te Haren. Thuis liever geen bezoek Slechts enkele dagen na het overlijden van Me vrouw F. H. Ligthart-Kievit, heeft de Here tot Zich genomen haar Man, onze Broer, Zwager en Oom Marinus Johannes Ligthart op de leeftijd van 78 jaar. Rotterdam, 21 maart 1976 „Prinsenwiek", Prinsenlaan 549 Correspondentie-adres: Mw. A. M. Doorn, Bongweg 28, Hoogvliet Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren in de rouwkamer aan de Mathenesserlaan 282 (hoëk Claes de Vrieselaan) dinsdag van 19.15 tot 19.45 uur. De begrafenis van de heer en mevrouw Ligthart- Kievit zal plaatsvinden woensdag 24 maart a.s. op de begraafplaats „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334. Vertrek vanaf de „Prinsenwiek" om 14.30 uur. Aankomst in de kapel circa 14.50 uur. Heden ging naar zijn Heiland onze goede Zwager en Oom Hendrik van Dijk weduwnaar van Cornelia Elzenaar. in de ouderdom van 84 jaar. Psalm 42:1, oude ber. Uit aller naam van schoon zuster, neven en nichten Mevrouw C. Keijzer- Hanemaaijer, Ex. test J.' van Dijk tz. Maassluis, 21 maart 1976, Bejaardencentrum „Zonneweelde", Vondelpark 2. De overledene ligt opgebaard in de aula van het bejaardencentrum „Zonneweelde". Vondelpark 2. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 25 maart 1976 om 14.30 uur. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Maassluis. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de aula van de begraafplaats. Nog voor ons onverwachts, werd uit ons midden weggenomen onze geachte collega, de heer Willem Leeuwenburg Vele jaren heeft hij onze vereniging moge dienen als medewerker en bestuurslid. Zijn ijver en spon taniteit moge bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. De Here trooste zijn diep bedroefde vrouw en kinderen Rijnsburg 21 maart '76 Namens Begrafenis Vereniging De Laatste Eer: J. Zwaan, voorzitter G. Hermans, secretaris Tot onze diepe droefheid delen wij u mede dat plotseling in de leeftijd van 77 jaar van ons is weggenomen onze lieve Moeder en Grootmoeder Iréne Malvina Jeanne Faldoni van Moer weduwe van Dr. C. P. van Nes Barendrecht: J. F. van Nes J. van Nes-van de Bergh Breukelen: H. J. Wittebol-van Nes P. Wittebol en kleinkinderen Breukelen. 22 maart 1976 Straatweg 220 De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden vrijdag 26 maart te 14.00 uur op de Nieuwe Be graafplaats te Ridderkerk. Daarna gelegenheid te condoleren in de aula van de begraafplaats. Dan ga ik op tot Gods altaren, tot God, mijn God, de bron van vreugd: dan zal ik, juichend, stem en snaren ten roem van Zijne Goedheid paren, die, na kortstondig ongeneugt, mij eindeloos verheugt. Ps.43 4, oude berijming In Jezus ontslapen onze lieve Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Jan Haasdijk weduwnaar van L. A. Spoormaker in de ouderdom van 89 jaar. Rotterdam: A. H. Haasdijk J. L. Haasdijk-de Leeuw Arnhem: I. J. Haasdijk R. W. Haasdijk-Visser Capelle a/d IJssel: P. A. Haasdijk-Hakbijl Rotterdam: P. A. Haasdijk klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 21 maart 1976 Jan Evertsenplaats 196 Geen bloemen. Condoleance-adres: Jan Evertsenplaats 196 De rouwdienst zal gehouden worden in de kerkzaal van „Atrium". Karei Doormanstraat 143 te Rotterdam-C., donderdag 25 maart a.s. om 10.45 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats „Crooswijk" omstreeks 12 uur. Tevens gelegenheid tot condoleren in de aula op de begraafplaats. Psalm 116:11 (oude berijming) Op Gods tijd werd plotseling van ons genomen mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Opa Tiete Postma, op de leeftijd van 54 jaar Mede namens verdere familie: J. Postma—Norder 's-Gravenhage, 21 maart 1976. Lisztstraat 190. Gelegenheid tot condoleren 's avonds van 7—8 uur in ,,'t Statenhuys", Statenlaan 78, 's-Gravenhage. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 25 maart te 1.30 uur in de Ontmoetingskerk. Louis Davidsstraat 2. voorganger Ds. P. C. de Vries, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats „Westduin", Ocken- burghstraat, Loosduinen. Aankomst aldaar te 2.30 uur. Als nieuw wordt rond haar het bestaan en in haar vangt het voorjaar aan van 's Heren nieuwe aarde. Bij het ingaan van een nieuwe lente is ingegaan tot het nieuwe leven bij haar Heer en Heiland onze lieve Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Zus ter, Schoonzuster en Tante Anna Magdalena de Munnik-Zeelenberg weduwe van Joris Karei de Munnik in de ouderdom van 84 jaar. 's-Gravenhage: L. de Munnik G. de Munnik-Romeijn Hanneke en Roeland Josca Wassenaar: J. Verzijde-de Munnik G. Verzijde Edwin en verdere familie 's-Gravenhage, 20 maart 1976. Bejaardencentrum „Uitzicht", Daal en Bergselaan 52. Correspondentie-adres: Voorthuizenstraat 52. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden in huize „Uit zicht" op donderdag 25 maart a.s. om 1.15 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats ..Westduin", Ocken- burghstraat, Loosduinen, om 2 uur. Heden heeft de Here in Zijn Heerlijkheid opgeno men onze lieve, blijmoedige Tante en Oudtante Johanna Breederveld in de ouderdom van 93 jaar. Vlaardingen: N. J. Breederveld Oosterbeek: Chr. Verschoor Capelle: W. Torn-Breederveld K. Torn Vlaardingen: J. G. Breederveld H. W. Breederveld-Drop M. C. Groeneveld-Vos J. Groeneveld A. Breederveld J. N. Breederveld-Gerdes T. Breederveld J. Breederveld-Don J. Breederveld M. Breederveld-Aalders A. Breederveld Chr. Breederveld-Bongers Krimpen a/d IJssel: E. de Lange-Breederveld W. de Lange Achterneven en -nichten 's-Gravenhage, 19 maart 1976. Bejaardencentrum „Uitzicht", Daal en Bergselaan 52. Correspondentie-adres: Eksterlaan 576, Vlaar dingen Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden in huize „Uit zicht" op woensdag 24 maart a.s. om 2.15 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben om 3 uur op de begraafplaats „Oud Eik-en-Duinen", Laan van Eik en Duinen 38. Psalm 89:7 (berijmd). Corrie Wolters In de ouderdom van 42 jaar Echtgenote van H. C. Caspari. Lieve moeder van Fleurctte. Maarten. Anncliese en Abegail. Hamilton Nw-Zceland. Oegstgeest: C. Caspari-de Jong Sjoerd en Carmel Gep en Rosemarie Teteringen: Corrie en Eise Leiderdorp Leopold en Joke Op Zijn dag nam de Heer tot Zich onze lieve Vader en Opa Luitsen de Vries Ridder in de Orde van Oranje Nassau Weduwnaar van Pietronella van Corbach Op de leeftijd van 79 jaar. „Wees getrouw tot de dood en Ik zal U geven de kroon des Levens" Nijverdal: G. G. de Vries G. de Vries G. de Vries-Krommendijk H. D. de Vries H. de Vries-Pieltjes J. M. de Vries H. de Vries-Krommendijk H. J. de Vries A. de Vries-Van Diggele Emmeloord: H. C. van den Berg-De Vries W. van den Berg en kleinkinderen Nijverdal, 21 maart 1976. Grotestraat 280 De rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 25 maart a.s. om 10.30 uur in het Mortuari um. Prins Mauritsstraat 14 te Nijverdal, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Be graafplaats te Hellendoorn omstreeks 11.30 uur.Zy die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden in het Mortuarium verwacht. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond 24 maart van 19.00- 20.00 uur in het Mortuarium waar de overledene is opgebaard. Dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft Hl kend werd na een korte ziekte door God thui haald mijn innig geliefde man, onze zorgzjd vader en lieve opa. Leendert van der Linde op de leeftijd van 69 jaar. Vleuten, 20 maart 1976 Utrechtseweg 77 Vleuten: W. C. P. van der Linde- Daniëlsche De Meern: H. van der Linde W. van der Linde-Versluis} Rianne Harro Geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer^ het Ouderijn-ziekenhuis aan de van Heuven G| hartlaan 1 te Utrecht. (t Gelegenheid te condoleren aldaar dinsdag maart van 19.30-20.00 uur. De begrafenis zal plaats hebben woensdag' maart a.s. op de hervormde begraafplaats t«£ Meern, Zandweg om 14.00 uur. P Vooraf zal een korte dienst worden gehouden ir1 aula van bovengenoemd ziekenhuis, welke streeks 13.15 uur aanvangt. |fi Na een kortstondige ziekte heeft de Here van zijde weggenomen mijn geliefde Man, onze zoi me Vader, Behuwd-, Groot- en OvergrootvL Broeder, Behuwd-broeder en Oom ut Bastiaan Albregts in de ouderdom van 81 jaar. Dordrecht: W. P. Albregts-Wielaard L. H. Valk-Albregts W. Valk l D. Valk J. Valk-Onnekink Saskia Sjoukje Bi Hoogeveen: B. Valk A. M. Valk-Souissa Dordrecht, 21 maart 1976 p Waterhoenstraat 3 Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in de Rouwkj van het Gem. Ziekenhuis, Bankastraat 57. Gelegenheid tot bezoek aldaar. Woensdag a.s.f 18.30-19.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden donderda# maart a.s. op de Algemene Begraafplaats om vanuit de aula. Vertrek vanaf het woonhuis om 12.45 uur. Na afloop van de begrafenis is er nogmaals f genheid tot condoleren in de ontvangkamer va| aula. Voor de vele en hartelijke van deelneming bij het overlijden van onze lieve Moeder en Grootmoeder MARIA HOOGENDOORN-VREEK betuigen wij onze welgemeende dank. J. Hoogendoorn Kinderen en kleinkinde| Hilversum, maart 1976 f Corr.adres: J. van Heemskerkstraat 26, Hilversu

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10