Miljoenen kiezers in Thailand, Cambodja en Vietnam ter stembus Rotterdam het ergste tandartsen-noodgebied van heel Nederland Kom dit weekend kijken. RENAULT Paard staat centraal tijdens „Exponent '7(? Auto Haag Kolthof Renault Nederlan Hele maand april in Schaarsberg^ Gang van zaken met invorderen rijbewijs anders Dollard v< voor grott f natuurgeiii Zeeuwse inzaijj; medicijnen leie 600 kilogram MAANDAG 22 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KW,F BANGKOK (Reuter) Miljoenen kiezers bereiden zich voor op de algemene verkieziengen die deze en volgende maand worden gehouden in Cambodja, Thailand en Vietnam In Cambodja stemmen de volwasse nen van de zeven miljoen zielen tel lende bevolking vandaag voor de eerste wetgevende vergadering sinds vorig jaar april de Rode Khmer in dat land aan de macht kwamen. In Thailand wordt op 4 april gestemd in vervroegde verkiezingen nadat premier Kukrit Pramoj twee maan den geleden het parlement ontbond. Erzijn hier meer dan twintig miljoen stemgerechtigden. In Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam kunnen op 25 april de kiezers hun algevaardigden aanwijzen voor een gemeenschappelijke volksvertegen woordiging. die de weg moet effenen voor de definitieve hereniging van de beide Vietnams. Voor het eerst sinds de oorlog dertig jaar geleden begon zal nu in het gehele land gelijktijdig worden gestemd. Aanvankelijk zouden ook in laos in april verkiezingen plaatsvinden. Maar toen vorig jaar december daar de door de Pathet Lao geregeerde „Laotiaanse Democratische Volksre publiek" werd uitgeroepen besloot de regering deze verkiezingen uit te stel len tot een nog niet nader vastgesteld tijdstip. De Laotiaanse minister van voorlich ting. Sis ana Sisan, verklaarde on langs dat er zeker geen sprake van is dat de verkiezingen in april zouden kunnen plaatsvinden. Hij zei dat eerst een nieuwe grondwet en een kieswet moeten worden opgesteld. De oorspronkelijke verkiezingen wa ren uitgeschreven voor de samenstel ling van een nieuw parlement, dat het in 1974 ontbonden en door rechtse politici beheerste parlement had moeten vervangen. Hoewel Laos dus nog even zal moeten wachten bieden de verkiezingen die in de ko mende weken in Cambodja. Thailand en Vietnam worden gehouden nog genoeg afwisseling en contrast. Consolidatie In Cambodja en Vietnam zijn zij ken nelijk bedoeld om de macht van de communisten na hun overwinningen van een jaar geleden in Phnom Penh en Saigon te consolideren. Alleen in Thailand verloopt het ver- liezingsproces volgens het westerse democratische patroon. De kandida ten van 39 politieke partijen strijden daar om de 279 zetels in de nieuwe Nationale Vergadering. Voor veel Thailanders zal de uitslag van deze verkiezingen, de tweede sinds de opstand van oktober 1973 die een eind maakte aan een jarenlang mili tair bewind, een belangrijke test zijn voor de levensvatbaarheid van het democratisch experiment in hun land. De eerste algemene verkiezingen on der een nieuwe democratische grondwet werden in januari 1975 ge houden. Zij resulteerden, na een val se start, in een regeringsperiode van tien maanden door een coalitiekabi net onder leiding van premier Kukrit. die momenteel fungeert als waarne mer van de lopende zaken. Blootstaande aan aanvallen vanuit het parlement en daarbuiten, en aan meningsverschillen binnen de rege ringscoalitie. liet de 64-jarige oud journalist. toen de hij voor de drei ging stond dat het parlement een motie van wantrouwen zou aanne men. de volksvertegenwoordiging door koning Bhumibol Adulyadej ontbinden. Het motief was dat het grote aantal partijen een bedreiging vormde voor het democratisch stelsel. Van de verkiezingen op 4 april wordt verwacht dat weer hetzelfde politieke patroon zal ontstaan, waarin geen enkele partij een absolute meerder heid heeft. De campagnes van de afgelopen weken zijn gepaard gegaan met politieke moorden, die het ge volg zijn van conflicten die de volge lingen van links en rechts buiten het parlement uitvechten. Zo vond er een bomaanslag plaats op het hoofd kwartier van de met links sympathi serende partij „Nieuwe Macht", werd de secretaris-generaal van de socia listische partij doodgeschoten, een studentenleider vermoord en een bo maanslag gepleegd op een technische school, waarvan de leer lingen als links werden beschouwd. Veel Thailanders vrezen dat continu politiek geweld de democratie net zo veel in gevaar brengt als politiek ge hakketak in het parlement. Hoewel er weinig details over zijn onthuld hebben de militah-e leiders verklaard dat eind vorige maand een plan van officieren een staatsgreep te plegen werd verhinderd door een alarm dat werd gegeven om de mili taire staat van paraatheid bij nood toestanden te testen. In Cambodja is bij de voorbereidin gen voor de verkiezingen niets te bemerken van de politieke wispeltu righeid die het naburige Thailand kenmerkt. Geen oppositie De Cambodjanen hebben via de radio te horen gekregen dat degenen die zich sinds de vestiging van de macht van de Rode Khmer, vorig jaar. niet aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt gerechtigd zijn hun stem uit te Rengen voor de 250 afgevaardigden tellende volksverte genwoordiging. De verkiezingen voor dit parlement zijn geregeld in een in januari van dit jaar uitgevaardigde nieuwe grondwet. Deze geeft de volksverte genwoordiging aanzienlijke macht. De 250 leden 150 vertegenwoordi gers van de boeren, 50 van de arbei ders en 50 van de strijdkrachten zullen de regering aanwijzen, de bin nen- en de buitenlandse politiek vaststellen, een gerechtelijk tribu naal benoemen en een „staatspresidi- um" kiezen. Dit orgaan is kennelijk ontworpen om de functie van staatshoofd te vervullen. Waarne mers geloven dat het in de praktijk meer als een raadgevende vergade ring zal fungeren, waarbij de leiders van de Rode Khmer de grote beslis singen nemen. Prins Norodom Siha nouk. nog steeds staatshoofd, zaf wellicht deze functie blijven behou den. zij het als president van het staatspresidium. In Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam zal voor elke groep van 100.000 mensen een vertegenwoordiger wor den gekozen in de gemeenschappelij ke Nationale Assemblee. Deze wordt samengesteld door 250 afgevaardig den van Noord-Vietnam en 240 van het zuiden. Hanoi, dat de hoofdstad van het herenigde land wordt, krijgt 21 vertegenwoordigers en Saigon 35. Voor het zuiden moeten de kandida ten worden voorgesteld door plaatse lijke volksorganisaties aan commis sies in Saigon die de afgevaardigden selecteren. In het noorden hebben kandidaten geen „sponsor" nodig. Voorbereiding Uit Saigon meldde Reuter- correspondent Phan Ngoc Dinh dat daar, hoewel de verkiezingen nog ver scheidene weken verwijderd zijn, de bevolking zich al druk aan het voor bereiden is. Er worden bijeen komsten gehouden om de kieswet te bestuderen en revolutionaire organi saties beleggen vergaderingen om de lijsten van mogelijke kandidaten te bespreken. Het officiële dagblad „Bevrijding", dat in Saigon verschijnt, heeft ge meld dat er in het nieuwe parlement geen oppositie zal zijn aangezien „al le afgevaardigden loyaal en trouw zijn aan de aspiraties van het volk voor versterking van de onafhanke lijkheid. hereniging en het voeren van het hele land naar het socia lisme". Het blad hekelde de „denkers en the oretici" van de westerse democratie als de „werktuigen van de Europees- Amerikaanse psychologische oor logsvoering". Plaatselijke kranten in Saigon heb ben de kiezers gewaarschuwd be dacht te zijn op „imperialistische en reactionaire elementen die zich zou den kunnen herenigen om de verkie zingen te saboteren en propaganda tegen de revolutie te voeren". Van een verslaggever i ARNHEM Donderdag 1 april zal de commissaljl, Koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, in hel park van de Heidemaatschappij in Schaarsbergen (bj de tentoonstelling „Exponent '76 te paard" openen. Dfaif" ruiter van het jaar 1975 een springdemonstratie ger?n» ruiters starten. besaatB' springtoernooi tabel en P1 springtoernooi. Zateróg ljt! ongeveer twintig porrclul» derland en Overijsel r speeldag houden. De rijdi voorafgaande (Koniginr len ongeveer vijftia sl kunnen deelnemen an e (per stamboek tien cerenj eind van die dag is e een alle hooggeklasseerddiei Gedurende de hele maand april ex poseren ongeveer dertig exposanten onderkomens voor paard en pony, stallen, boxen, pad- en wegverhardin gen, manegevloeren, rijtuigen, ver- zorgings- en voedingsmiddelen als mede tuigwaren, hindernissen, afras teringen en ruiterkleding. In de expo sitie is verder opgenomen een presen tatie van alle Nederlandse stam boeken. Wedstrijden UTRECHT Dat er plaats in Nederland zijn met een dusdanig tekort aan tandartsen dat men van „noodgebieden" kan spreken is niet in tegenspraak met de studentenstop voor tandheelkunde, die voor het komende universitaire jaar is aangekondigd. „Er zijn vijf opleidingen voor tandartsen," constateert mevrouw M. A. van PeursemSchram, hoofd van het bemiddelingsbureau van de Nederlandse maatschappij voor tandheeldkunde, „en wel in Utrecht, Groningen, Nijmegen en twee in Amsterdam. De opnamecapaciteit voor het komende jaar is 450 studenten. Voor hetgeen zich boven dat aantal aanmeldt, is er op de universiteiten geen plaats." Uitbreiding van het aantal tand artsopleidingen biedt geen oplossing. De Haagse tandarts J. Soesman, die namens de Maatschappij voor tandheelkunde lid is van de Zieken fondsraad. meent dat. als men twin tig jaar geleden maatregelen had ge nomen. er geen problemen zouden zijn: „Er is een dieptepunt geweest. Als men nu geen studentenstop zou instellen, zit men later wellicht met een overcapaciteit." Mevrouw Van Peursen meent dat men een jaar of vijf geleden het dieptepunt van de „tandartsencri sis" zou hebben gepasseerd. „Maar dat geldt beslist niet voor Rotter dam." Rotterdam met de hele omge ving is nog steeds een van de „nood gebieden". samen met het zuid oosten van Drente. Noord-Holland benoorden Amsterdam met vooral Den Helder en in mindere mate Den Haag. Utrecht en ook de stad Amsterdam op zichzelf leveren geen problemen. De heer Soesman: „In Den Haag hebben zich beleidsfouten uit het verleden gewroken, bij de zie- kenfndsen. het gemeentebestuur zo wel als bij de tandartsenprofessie zelf." Mevrouw Van Peurseum: „Het ging om een tekort aan planning. Vroeger was die er helemaal niet. Maar Den Haag is aantrekkelijk als woonstad en bovendien gaat men nu in Den Haag al héél hard „piepen" vóór de nood wezenlijk aan de man komt. Nou. dat werkt effectief. In Rotterdam is de situatie nog altijd heel moeilijk. Wij hebben herhaalde lijk aangeboden om tot planning te komen. Maar in die planning worden wij tot nu toe niet betrokken. Boven dien is er een afkeer tegen vestiging in Rotterdam." Milieu De heer Soesman legt dit nader uit: „Rotterdam en Rijnmond hebben hun milieumaatregelen heel doelma tig georganiseerd en daarmee heeft dit gebied eigenlijk zichzelf te pak ken. hoe paradoxaal dit ook klinkt. Er is een meld- en regelkamer in Rijnmond, er zijn cijfers over de mi lieuverontreiniging beschikbaar. An dere gebieden in Nederland, die zelfs vaak vuiler zijn. geven géén cijfers. Maar aan het bestaan van cijfers over Rotterdam en omgeving leest de gewone burger afdat het daar vuiler zou zijn dan waar ook in Ne derland." Het is zelfs nog erger. Als bepaalde weersomstandigheden aanleiding kunnen geven tot vorming van „smog" bij het uitblijven van maat regelen. geeft de meld- en regelka mer van Rijnmond een waarschu wing uit. Als gevolg daarvan neemt de industrie bijzondere maatregelen, zodat de smogvorming uitblijft. Na intrekken van die waarschuwing wordt normaal doorgewerkt. Een doelmatige bescherming dus. Maar de burger hoort tets over de waarschuwing en trekt daaruit zon der meer de conclusie, dat Rotter dam en Rijnmond vuiler zijn dan welke andere streek in Nederland. Er is echter meer. „Rotterdam en omgeving doen zich niet aantrekke lijk voor als woongebied." meent me vrouw Van Peursem. „Voor Rotter dam zijn ingrijpende maatregelen nodig; heel wat meer dan het verle nen van assistentie bij het zoeken naar woon- en praktijkruimte, zoals wethouder mevrouw Schmitz (socia le zaken en volksgezondheid) beloof de. Om in Rotterdam te kunnen wo nen en werken, heeft een jonge tan darts investeringen nodig, die zijn financiële krachten over het alge meen ver te boven gaan, waarbij ik zelfs niet eens verder behoef te den ken dan zijn woonhuis en de lokali teiten voor zijn praktijk. Men gaat ervan uit dat een tandarts, ook als hij pas begint, een inkomen heeft. Dat houdt in dat alle subsidies voor de huur van zijn woning en zijn prak tijkruimte zonder meer worden inge trokken, waardoor de maandelijkse vaste lasten voor een beginnende tandarts veel te hoog zijn. Amster dam en omgeving hebben belangs telling doordat er twee opleidingen in de stad zelf zijn gevestigd, zodat daar nogal wat Amsterdammers stu deren. die er blijven. In Rotterdam is geen tandartsenopleiding." De heer Soesman: „Niet nóg een tandartsenopleiding erbij! Dan ko men we straks helemaal met overca paciteit. Misschien zou men een van de beide opleidingen uit Amsterdam naar Rotterdam kunnen overbren gen? Rotterdam moet het nu vooral hebben van mensen die van elders moeten komen. Als je een plaats wilt uitkiezen als beginnend tandarts, ga je gewoon hier en daar eens kijken. Je rijdt wat rond met je auto en je komt in het westen in een file vast te zitten. Nou, dan weetje het wel als er ergens anders in het oosten een kans voor je is!" Mevrouw van Peursem: „Er zijn in ons land nergens gebieden met een teveel aan tandartsen". De heer Soesman: „Wel is het mogelijk, dat er in bepaalde plaatsen voor een beginnend tandarts een wat lagere aanloopperiode is. Soms zijn tekor ten versluierd. Officieel heeft Fries land geen tekort aan tandartsen. Maar de situatie is er helemaal niet gunstig, want de vraag naar tandheelkundige hulp en begelei ding is hier per hoofd van de bevol king veel te gering". Mevrouw Van Peursem: „Wij ver wachten dat er in 1990 één tandarts beneden de 65 jaar op iedere twee duizend inwoners is. Over tien jaar is het wezenlijke tekort wel opgelost, als er één tandarts op de 2400 inwo ners is. En over vijf jaar beginnen wij het probleem te krijgen hoe wij jon ge tandartsen moeten adviseren, waar ze zich moeten vestigen. In Den Haag is de situatie zich nu aan het stabiliseren". De heer Soesman: „In het algemeen werken tandartsen na hun 65e jaar door, omdat er onvol doende algemene pensioenvoorzie ningen zijn. Tandartsen moeten zelf zorgen voor hun oudedagsvoorzie ning. De artsen hebben sinds twee jaar een algemene voorziening, de tandartsen hebben dat nog niet voor elkaar". De heer W. Slootweg, adviseur van het bemiddelingsbureau: „De nood- gebieden zijn bovendien niet aan trekkelijk, omdat een beginnende tandarts weet dat hij dóar meteen overbelast wordt. Daarbij komen de hoge grondprijzen in het hele westen". Terug naar Rotterdam, het ergste noodgebied van Nederland. „Eén tandarts op de vijf- a zesduizend patiënten, vooral ziekenfondspatiën ten", constateert mevrouw Van Peursem, „er is bovendien geen di rect contact tussen de gemeente Rotterdam en de Maatschappij voor tandheelkunde of ons bemiddelings bureau. Er zijn alleen persoonlijke contacten, omdat onze voorzitter, de heer M. Castelein in Rotterdam woont en werkt." De heer Soesman: „Er is in Rotterdam een commissie huisvesting medische en parame dische beroepen. Daarin zit één tandarts. Deze commissie moet de gemeente adviseren als iemand uit deze beroepen zich in Rotterdam wil vestigen. Zo'n advies betreft bijvoor beeld waar men deze man zou moe ten plaatsen. Maar dan moet men eerst gegadigden hebben!" Op de vier zaterdagen in april en zaterdag 1 mei zijn er verschillende hippische manifestaties in het 4,5 hectare grote park. Zaterdag 3 april houdt de federatie van landelijke rij- verenigingen een jeugdselectiewed- strijd met een dressuurproef en een springconcours. De wedstrijden wor den gehouden voor de samenstelling van de Nederlandse ploeg voor het Europees jeugdkampioenschap. Za terdag 10 april is er een manegedag, waarop een aantal maneges met een equipe van zes ruiters en/of amazo nes deelneemt aan een eenvoudig springconcours. De volgende zater dag is er een dressuur- en springwed- strijd om de Hippo Media trofee. Aan deze wedstrijd nemen ongeveer der tig ruiters deel. Zaterdag 24 april houdt de NHS een nationaal springtoernooi. Deze grote wedstrijd, waarin ongeveer dertig Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft weinig moeite met het wet sontwerp dat de invorderingsproce dure van het rijbewijs moet verbe teren. Het huidige wetsartikel bepaalt dat bij een vermoeden dat iemand door lichamelijke omstandigheden niet meer rijvaardig is, de betrokkene zich aan een onderzoek moet onder werpen. Dit onderzoek kan dan tot intrekking van het rijbewijs leiden. Het onderzoek naar de rijvaardig heid kan worden gevorderd zonder nadere motivering en zonder dat daartegen beroep mogelijk is. Het wetsontwerp wil in deze situatie verbetering brengen. De vordering van het onderzoek moet met een duidelijke motivering worden omkleed. Bovendien an men, als het onderzoek negatief uitvalt, om een nader onderzoek vragen. Hiervoor komt een speciale commissie die de minister van verkeer en waterstaat moet activeren of dit verzoek wordt ingewilligd. Het wetsontwerp geeft bovendien de mogelijkheid om een rijbewijs af te geven voor een kortere periode dan vijf jaar. Dat kan bijvoorbeeld ge beuren met oudere mensen, van wie het zich laat aanzien dat zij niet voor vijf jaar geschikt zullen blijven om een auto of motor te besturen. Bij de huidige wetgeving mag in zo'n geval geen rijbewijs worden afgegeven. Van een onzer verslagev^ GRONINGEN Het unif,! CRM wil van de Dollar gr een natuurgebied makn., kent onder meer, dat e g mag worden gestort uitei binnendijkse Dollard-knj ve dat de boeren tegenu kanaal over hun grond r dat de regering geen bub. naai wil, zullen ze dam uitgegraven grond op hui krijgen. Volgens dr J. Verhoeven, generaal voor de bosontw recreatie op het minister» die dit in Groningen vert», actiegroep die zich steeds) zet voor het behoud var Dollard subsidie krijgen, CRM als van het mini volksgezondheid en mili Het betreft hier een werl de landelijke Vereniging t van de Waddenzee. Dr Vei ook nog dat het ministei bezorgd maakt over de g< de Eemshaven voor het di a° Van een verslaggever ii MIDDELBURG De ii&i actie van restanten bestrju delen en medicijnen, dieer en met 20 februari in aloc gemeenten is gehouden, tg veer twaalf ton opgeleveiT een honderd kilo kwifc, middelen en circa 600 k{\ nen, dit laatste voorna j komstig van de apothektiti De opbrengst van deze acjn veer een derde van die bfcn campagne, welke van 21 25 januari en op 30 januarfcg gehouden en die ongevjtg opleverde, waarvan 2,5 tofer dende middelen en 200 bli cijnen. ;ni Ter financiering van dezefct, de provinciale staten op. ber 1975 een krediet van P den beschikbaar. De nieuwe Renault 20 BI ik to r li Br Vier van de zeven verschillende mogelijkheden om de binnen ruimte in te delen van 400 dm3 tot 1400 dm3 kofferruimte. Het raam oppervlak is V/ 2.80 m2 panora misch groot. Ander Benzineverbruik ondanks formaat en gewicht toch maar 1 op 9. Het dashboard telt 4 duidelijke klokken. De stoelen zijn zetels comfortabel en verstelbaar (ook in slaapstand). 't Klimaat 'aan boord' is op vele manieren regelbaar. Dc nieuwe Renault 20TL geeft u de voordelen van geavanceerde techniekenvciligheidskooi voorwielaan drijving, geventileerde schijfremmen,vier onafhankelijk geveerde wielen,verwarmde achterruit, en vele andere extra's. De Renault 20 geeft u 'ruimte'voor 5 pel w Hij heeft 'n geruisloze 1647 cc motor. Goed v It 90 DIN PK. Z'n handige vijfde deur maakt 'm uiterst gankelijk.Tcctyl protectie beschermt 'm teger Bedenk ook dat de Renault dealer een pci service geeft en blijft geven. Diagnose tests. Vaste reparatie taricvèn. Kom daarom eens kennis maken met de Renault 20 bij uw plaat selijke dealer. Proefrit 'n goed idee. Plelterijkade 9-14 (verkoop en adm.),Tel. 070-858307/858308/858309/830827, Plctterijkade 9-14 (werkplaats),Tel. 070-859870, Calandplein 2-4 (magazijn),Tel. 070-889255, DEN HAAG Okkernootstraat 82,Tel. 070-256264 Beeklaan 145 (werkplaats),Tel. 070-634854, DEN HAAG Stadhoudersplein 47,WASSENAAR,Tel. 01751-17400 Westduinweg 186B,Tel.070-552600, Westduinweg 196 (verkoop), Tel. 070-549213, Dr. Lelykade 34 (adm.),Tel. 070-552601. DEN HAAG Loosduinsewcg i.GasIaan 2, DEN HAAG,Tel. 070-643830

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8