Nieuwe prijsmaatregel voor kleding op komst Menebhi fel tegenstander van Amicales U 222324252627 Studenten eisen wettig inkomen Techni-Show VAT 76 imentaar Minister Lubbers geschrokken van voedingsprijzen vooruit 3t-gezinden aderen lid gjk hoor! jur verwoest en duinen Tandarts kreeg waarschuwing Protestmars tegen streekziekenhuis Grote demonstratie in Amsterdam „DSM-gemeente paniekreactie" Voorzitter Komité Marokkaanse Arbeiders mag blijven Van Doorn wil kamp Lunetten snel afbreken W oonwagenbewoner niet snel onder indruk van fiscus Rundveeslacht minder in 1976 TROUW/KWARTET 3 tuur van het CDA en de pro- ;ommissie onder leiding van jbudzwaard zijn er in een verras- pel tempo in geslaagd de nog ide problemen voor een geza- e CDA-verkiezingsprogramma Kf twijfel is dit te beschouwen als vooruit naar de politieke een- ssen deze drie partijen die door wordt gewenst. JJijkheid gebiedt evenwel op te dat deze partijen in het verleden bsolute waarden aan hun eigen hma hebben gehecht. En het ge- 'n Is uiteindelijk dat twee partijen vJt huidige programma het zoge- 1 groene boekje het kabinet (yl gingen steunen en de derde e hjtzelfde programma de oppositie led toebedacht. geformuleerd verkiezingspro- is helaas nog geen absolute t voor eenheid van politiek han- ïhj n, «at laatste is het van groot belang 1 Jjlén kandidatenlijst komt, met een j.~kde lijstaanvoerder. Een man of v^dat laatste moet men niet uitslui- on? evenals de andere kandidaten iai>els uitgangspunt met overtuiging >hsjt te dragen. is het zo dat de kiezer niet eïnteresseerd is in het uitgangs programma en naar de politici derkandidatenlijst, maar eveneens ft Jen met wie het CDA dat pro- dek de komende jaren het beste kunnen uitvoeren. dd«(1 lar Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijzen van kostuums, jassen, pantalons en dergelijke worden binnenkort aan een maximum gebonden. Het ministerie van economische zaken heeft hiervoor een nieuwe prijsmaatregel in de maak. Misschien komt er ook een prijsmaat regel voor aardappelen, die de maximum toegestane prijs voor de groothandel zal voorschrijven. Voor de radio zei minister Lubbers van economische zaken dit weekein de dat hij was „geschrokken" van de „enorme stijging van de prijzen voor voeding" vorige maand. De prijzen stegen toen met 0,9 procent, tegen 0,3 procent in dezelfde maand van vorig jaar. Toch acht Lubbers het „nog steeds mogelijk" om zijn doel te be reiken, namelijk een afremming van het tempo van de prijsstijging tot zes procent op Jaarbasis tegen het eind van 1976. De minister vindt, dat voor de rest van het jaar de overheid met ,haar tariefstelling „het vooral moet nemen" in de strijd tegen de prijsstij ging- Aardappelen Enkele weken geleden beperkte de regering de export van aardappelen naar onder meer Engeland. Toch zijn de groothandelsprijzen sindsdien nog gestegen. In een „onplezierig ge sprek" met het produktschap voor TERDAM Zaterdag heeft het illtieen bestuur van de ge in, sgroep AR-gezinden gesloten gil- G. van der Land als lid van de loep te royeren. Een reden voor het j zJnent wer<j niet gegeven. aardappelen heeft Lubbers vorige week de groothandel een week de tijd gegeven om hun prijzen terug te brengen tot minstens het niveau van voor de exportremmende maatrege len. Gebeurt dat niet, dan zal de minister deze maximumprijs opleg gen. „Ik trek, denk ik, mijn consequ enties," zei Lubbers voor de radio, doelend op een mogelijk komende maatregelen. De nieuwe prijsmaatre gel voor de confectie betreft maxi mumprijzen per categorie produkten voor de detailhandel voor grotere stukken bovenkleding, dus bijvoor beeld niet ovehemden.De opzet van de maatregel is te voorkomen dat bij assortimentverandering in verband met de mode sluipende prijsverho gingen optreden. De prijsmaatregel moet het de winkeliers en de contro leurs van het ministerie makkelijker maken de prijsregels toe te passen voor bovenkleding. (ADVERTENTIE) - zfcoor, gemeentebestuurders van n ólam om tot een definitieve rech- *1 uitspraak door te gaan met fluo- van drinkwater! Ook al heeft de als hoogste rechter in ons nbfctgemaakt dat fluoridering van ater onwettig is; wat voor ~™tiap hebben de bestuurders van r|am daaraan? i I wethouder Schmitz van Rotter- P^brklaart te beseffen dat Rotter- drie punten fout zit met zijn Averij, gaat het gemeentebestuur ■«et fluoridering tot een rechter woorden aan Rotterdam fïlerboden wat een andere rechter ^voor de Amsterdamse gemeente- Igjders ontoelaatbaar heeft geacht. .e punten van wethouder Schmitz 'j[j uitspraak van de Hoge Raad en ^lijven van een wettelijke rege- de Tweede Kamer daar in n rheid niets voor voelt); ten twee- Af litspraak in elders gevoerde korte :n en ten derde het ook bij het j, jdams gemeentebestuur aanwezi- i_ (fief dat in een eventueel geding Dtdam geen schijn van kans heeft, dtikheid op een stokje: het is toch te ^om na te vertellen dat de burgers geschil met de plaatselijke over doet horen dat die burger, als hij iati graag wil, maar eerst zijn gelijk lin| rechter moet halen? Alsof die zaf niet in ons bestel eigenlijk alleen ;P?le veiligheidsklep voor noodgeval- s 'alsof de overheid (en denk in een Et geval ook maar eens aan de zich ervan af kan maken door te i „Ik weet dat ik het fout heb, toch eerst maar even wat ik tie€achteraf kunt u zich nog altijd bij behter beklagen." *mjcomt toch het hele verhaal van j Jder Schmitz op neer? Als de jder spreekt namens het hele Rot- gemeentebestuur, dient dat e ptebestuur zich te schamen. 0 HAAG. Zaterdag zijn twee b%e duin van het „Oostduin- bij de „Ruige Hoek" tussen reningen en Wassenaar door verloren gegaan. De oorzaak is t-U nbekend. In het Gelderse Put- eeIh de buurtschap De Appel, ging rjbagmiddag drie hectare bos in ïrataen op. Een aangrenzend gro- os kon behouden worden. Het s volgens de politie door jonge ngestoken. elle uitslaande brand heeft in cht van zaterdag op zondag het ^talige pand van de Rotterdam- ercentrale aan de Westzeedijk 1 verwoest. Het vuur, dat om 2 uitstond, sloeg over naar een Van een verslaggever UTRECHT Een tandartsrekening van 7750 is door de Raad van Be roep van de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tandheelkunde met ruim tweedui zend gulden verlaagd omdat de tan darts fors over zijn mondeling afgesproken begroting was ge gaan. Hij kreeg verder een officiële waarschuwing en moet de kosten van de beroepszaak betalen (1500 gulden). De tandarts had met zijn patiënte een behandelingsplan besproken waarvan de kosten tussen drie- en zesduizend gulden zouden liggen. Dat het meer werd, schreef hij later onder meer aan de omstandigheid dat hij een zesdelige brug had ge maakt, in plaats van de vierdelige die eerst de bedoeling was. De Raad van beroep overwoog dat hij dat al had kunnen zien voordat hij met de behandeling begon. Bovendien had hij, toen de behande ling al voor het grootste gedeelte achter de rug was, voor de tot dan toe verrichte werkzaamheden een re kening van 2500 gulden gestuurd, waaruit de patiënte nog steeds niet kon afleiden dat het eindbedrag ruim driemaal zo hoog zou uitvallen. De raad verweet de tandarts dat zijn voorlichting zowel voor als na de behandeling ernstig was te kortgeschoten. In eerste instantie had de Afdelings- raad Amsterdam van de Maatschap pij hem geen maatregel opgelegd, onder andere omdat de patiBad willen ingaan op een voorgestelde bemiddelingspoging. Van een verslaggever G ROENLO Ruim 10.000 inwoners uit de Gelderse Achterhoek hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan een demonstratieve optocht, die in Groenlo was georganiseerd door het actiecomité Streekziekenhuis Ach terhoek uit Borculo. De protestactie werd gehouden tegen de beslissing 'jtZ* van de staatssecretaris van volksge zondheid Hendriks, om voor de Gel derse Achterhoek een streekzieken huis aan te wijzen en die te vestigen in het excentrisch gelegen Win= terswijk. De plaatsen Ruurlo, Borcu lo, Eibergen, Beltrum en Rekken zul len daardoor verstoken zijn van een ziekenhuisvoorziening binnen een afstand van 15 kilometer. Hevig ver ontwaardigd is men over het feit dat daarmee wordt bepaald dat het nieu we, in 1972 gebouwde ziekenhuis te Groenlo met 115 bedden zal moeten sluiten. Van een verslaggever AMSTERDAM Ongeveer duizend studenten uit het we tenschappelijk en hoger beroepsonderwijs hebben zaterdagmid dag in Amsterdam deelgenomen aan een landelijke inkomensde monstratie. De betogers eisten een goed en wettelijk vastgelegd inkomen en uitkering van 120 miljoen gulden aan studiefinancie ring, die de regering volgens hen zou hebben achtergehouden. Er werden spandoeken meegedragen met teksten als: „Kom op met die poen, 120 miljoen", „Geen rentedragende beurzen" en „Recht op onderwijs, recht op inkomen". Uit onderzoeken, die het Landelijk Overlegorgaan Grondraden (LOG, dat samen met het Landelijk Overleg Hoger Beoepsonderwijs de betoging organiseerde) en studenten van de Vrije Universiteit de afgelopen maan den verichtten, is gebleken dat veel studenten steeds mirider tijd hebben om te studeren omdat zij moeten werken om in levensonderhoud te kunnen voorzien. Zo zou één op de drie studenten schulden hebben, en zou een groot aantal zich nog steeds niet tegen ziektekosten kunpen ver zekeren. Ook toonde een onderzoek aan, dat 22 procent van de studenten bevolking bijna een derde van zijn inkomen aan woonkosten besteedt. Bovendien krijgen studenten de laatste drie jaren belastingaanslagen en moeten zij ook over de rijksstudie toelagen belasting betalen. Ook is uit onderzoekingen naar voren gekomen dat het percentage studen ten uit de lagere inkomensgroepen de laatste jaren daalt, en dat de weige ring bij ouders om bij te dragen in kosten van de student toeneemt. Een toenemend aantal studenten is daar om genoodzaakt naast de studie te werken, waardoor meer studievertra ging wordt opgelopen dan voorheen. Dit heeft weer tot gevolg dat „beursstudenten" minder kans heb ben op een rijksstudietoege. BEEK Het college van B en W van het Limburgse Beek is tegen het herindelingsplan van het provinciaal bestuur, om de vijf DSM-gemeenten Geleen, Beek, Elsloo, Stein en Ur- mond, samen met delen van de ge meenten Born en Sittard samen te voegen tot één DSM-gemeente. In een nota, die dezer dagen wordt aangeboden aan GS van Limburg, noemt B en W de geplande indeling een „explosie-model", ontstaan door een paniekreactie na de ramp bij DSM in november 1975, waarbij door de ontploffing van een nafta-kraker veertien mensen werden gedood. door Oscar Garschagen AMSTERDAM Abdou Menebhi, 25 jaar oud, sinds de zomer van '74 in Nederland heeft al geruime tijd de gedachte uit zijn hoofd gezet ooit nog eens terug te keren naar het Marokkaanse dorpje Larache, region Tetouan, waar zijn moeder en negen broers en zusters wonen. Als voorzitter van het Komité Marokkaanse Arbeiders in Nederland, afgekort KMAN, heeft hij zich herhaalde malen uitgesproken tegen het „feodale" bewind van de Marokkaanse koning Hassan II. !mjenzend huis, waar een metaal- is gevestigd. Hier ontplofte ew aantal gasflessen. Drie ortschepen, die lagen afge- i in de Middenkous, vatten ook De brandweer is tot kwart over ezig geweest met nablussen. Zoals veel Marokkanen in Eu ropa vreest hij dat dergelijke uitlatingen tegen het regiem van de vorst hem niet in dank zijn afgenomen. „Een onde- mocratischer bewind dan in Marokko is nauwelijks denkbaar. Wie wijst op de er barmelijke toetanden in mijn land gaat in het cachot. Wie zich in het buitenland laat dunkend over Hassan uitlaat of zich bezighoudt met vak bondsactiviteiten wordt bij terugkeer opgepakt. Een goed voorbeeld daarvan is Ikich Lloussine, die hier werkte voor het NKV en daar voor in Marokko bestraft is met dertig jaar gevangenis straf. Zodra ik een voet op vaderlandse bodem zet, draai ik zeker de bak in, of erger, wordt ik voor het vuurpeloton gesleept", zo zegt hij. Samen met enkele andere KMAN-leden was Abdou nauw betrokken bij de hon gerstakingen van 180 Marok kanen in kerken in Amster dam, Utrecht en Den Haag. De illegaal in ons land verblij vende buitenlanders wilden op die manier protesteren te gen de nieuwe wet, die de verblijfsvergunningen voor gastarbeiders regelt. Ook is Abdou een fel tegenstander van de Marokkaanse organi satie Amicale (vrienden kring). In februari nog kwam het tot een openlijke vechtpartij tussen Amicales en KMAN-leden bij het NOS- complex in Hilversum. Afgelopen donderdag leek het erop dat Abdou zijn lang ste tijd in Nederland had doorgebracht. Hij moest bij de Amsterdamse vreemdelin genpolitie komen, die hem liet weten, dat zijn tijdelijke verblijfsvergunning was inge trokken. Het stempel in zijn paspoort werd nietig ver klaard en met de opdracht Nederland binnen veertien dagen te verlaten kon Meneb hi heengaan. Protesten Op dit bericht reageerden welzijnsorganisaties, politie ke partijen en de Raad van Kerken uiterst verontwaar digd. Op het ministerie van justitie regende het protestte legrammen. Menebhi's ver blijfsvergunning was inge trokken omdat hij niet kon aantonen al voor 1 november 1974 in ons land te zijn aange komen. Vrijdag echter liet het ministerie van justitie weten dat de uitzonderingsprocedu re tegen Abdou was opge schort. Staatssecretaris Zee- valking (Justitie) had besloten voor de jonge Marokkaan een uitzondering te maken op de regels, die gelden voor het toekennen van een ver blijfsvergunning. „Voor Menebhi heeft de staatssecretaris een uitzonde ring gemaakt, omdat redelij kerwijs verwacht kan worden dat hij bij uitwijzing onaan vaardbaar risico zal lopen", lichtte een woordvoerder van het departement toe. Op de vraag waarom Menebhi in eerste instantie wel geschikt was bevonden en bij nader onderzoek van de Amster damse politie niet, antwoord de de zegsman: „Bij het laatst gehouden onderzoek is het de politie gebleken dat één van zijn papieren vals was. Uit het eerste onderzoek door ambtenaren van het ministe rie van justitie was dat niet het geval. Welk document dan nu een falsificatie is, kon hij en ook de hoofdstedelijke politie niet zeggen. Menebhi gaat nu samen met zijn advo caat mr. W. J. van Bennekom een nieuw onderzoek aanvra gen. Gedurende die tijd mag hij bij wijze van uitzondering in Nederland blijven. Menebhi zelf beweert in het bezit te zijn van een geldig paspoort en een werkge versverklaring, afgegeven Menebhi door het vormingscentrum School en Wereld in Santpoort. Eén van de meest overtuigende bewijzen dat hij voor genoemde datum in Ne derland was, vindt hij zelf zijn aanwezigheid bij de oprich tingsvergadering van de Ami cales in Nederland. „In het najaar van '74 werd die verga dering in Utrecht gehouden. Ik heb nog naar de microfoon gegrepen om de aanwezigen te waarschuwen voor de ver derfelijke praktijken van de „vriendenkring". Ook was volgens hem een Marokkaan se tolk op het hoofdstedelijke politiebureau getuige toen hij zich in augustus '74 meldde. Politiek verhoor Wat Menebhi eigenlijk nog het meest verbaast is de wijze waarop de vreemdelingenpo litie hem donderdag onder vroeg. „Het leek wél een poli tiek verhoor. Na een gesprek je van enkele minuten over mijn papieren begonnen zij over de activiteiten van het KMAN en mijn rol daarin. Ze wilden weten wie het KMAN- krantje schrijft en waar de meeste van onze leden wonen. Ook wilde ze weten waarom ik juist naar Nederland was gekomen". Net als bijna alle jongeren uit Lerache is Me nebhi naar Europa gekomen om geld te verdienen. Via baantjes in Tetouan en Casablanca belandde hij door bemiddeling van een Franse wervingscommissie in Parijs als ongeschoold arbeider bij een kabelfabriek. In Casa blanca was hij al ontslagen wegens zijn vakbondsactivi teiten. In Parijs ging het niet anders. De directie van de ka belfabriek vond hem een on ruststoker. Abdou slaagde er toch in een baantje bij de Citroën-fabrieken te versie ren. „In deze fabriek onder de rook van Parijs zijn de Ami cales met hun werk begon nen. Samen met de fascis tische vakbond Confederati on Frangais du Travail hiel den de Amicales er bij de Ma rokkaanse arbeiders de wind onder. Ik was lid van de Conferation Francis Democratique du Travail en wij wilden deze mensen juist bewust maken van hun vernederende posi tie. Na voortdurende bedrei gingen ben ik tenslotte ont slagen en naar Nederland ge vlucht. Hier raakte hij betrok ken bij de acties van „illega len" voor een vaste ver blijfsvergunning. Tevens her vatte hij zijn strijd tegen de Amicales. Opnieuw stond hij volgens zijn zeggen bloot aan bedreigingen, chantage en zoetsappige pogingen van ambassade-medewerkers om hem de mond te snoeren." Consul Kadirri deed mij het verzoek over te stappen naar de Amicales. Hij zei: „Abdou jij bent intelligent, mannen als jij kunnen we gebruiken het zal je geen windeieren leg gen en dat KMAN-leden bees ten waren, illegale Algerijnen, die Marokko proberen te be kladden. Ik geloof echter, dat men in Nederland de Amica les doorziet. De regering heeft zelfs een onderzoek gelast. Al hoewel ik na het bezoek aan het Amsterdams politiebu reau, ook het gevoel heb ge kregen dat ze mij willen pakken." (ADVERTENTIE! machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9 00 -17 00 uur. WOENSDAG DONDERDAG r ZATERDAG A vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. JULIANAHAL - UTRECHT Honderden studenten de monstreerden zaterdag in de hoofdstad voor „een goed en vastgesteld inko men" en tegen de studiefi nanciering van staatsse cretaris Klein (Onderwijs) Van een verslaggever VUGHT Bij een anderhalf uur durend bezoek aan het Zuidmolukse woonoord Lunetten in Vught heeft minister Van Doorn (CRM) zaterdag middag gezegd dat hij het kamp binnen enkele jaren wil sluiten. De bewoners kunnen in groepen van tien tot twintig gezinnen geleidelijk aan huisvesting krijgen in Vught en mogelijk in enkele gemeenten in de onmiddellijke omgeving. In afwach ting daarvan zal op korte termijn een aantal noodmaatregelen worden getroffen om het leven in het woon oord wat menswaardiger te maken, zo beloofde de minister. Een enquête onder de bewoners heeft aangetoond dat het merendeel van de bewoners van Lunetten als één groep bij elkaar wil blijven, eventueel in een nieuwe wijk in Vught, maar het liefst in het woon oord zelf, waar zij al vijfentwintig jaar wonen. De barakken, die date ren uit de tweede wereldoorlog, zou den ze het liefst zien afgebroken voor een nieuw gebouwencentrum. In het woonoord wonen nog ruim zeshon derd Zuidmolukkers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgens een landelij ke steekproef zijn woonwagenbewo ners minder snel met het betalen van belastingaanslagen dan de gemid delde Nederlander. Minister Van Doorn van CRM deelt dit mee in antwoord op vragen van Tweede Ka merleden naar aanleiding van de no ta woonwagenbeleid. De bijzondere commissie voor deze nota zal de woonwagenproblematiek maandag met de minister bespreken. Minister Van Doorn vindt voorts de controle op het illegaal verblijf in woonwagens onvoldoende. Evenals het optreden tegen het wonen zon der vergunning. De minister zegt de Kamer toe dat aan dit punt aan dacht zal worden geschinken. Uit het antwoord blijkt ook dat bij keuring voor militaire dienst een groot deel van de woonwagenbewo ners voorgoed ongeschikt wordt ver klaard. Hoger personeel Philips laakt inkomenspublikatie EINDHOVEN - De federatie hoger Philips-personeel heeft kritiek op de onlangs door de Industriebond NW openbaar gemaakte inkomensschaal van vakgroep 8 van het Philips- personeel. „Het botweg publiceren van schalen is een zinloze en mislei dende actie", zo zegt de FHPP in een verklaring. Als er van openbaarheid van inkomens sprake moet zijn, moet er volgens de FHPP ook Infor matie verstrekt worden om tot een goed inzicht te komen. „Dat iemand van 35 jaar in vakgroep 8 tussen de 55.000 en 115.000 kan verdienen, helpt niemand verder." De FHPP zegt ervan overtuigd te zijn dat gestreefd moet worden naar grotere openheid, maar dan op een zinvolle manier en niet alleen om het demagogisch effect. Om tot een goed inzicht van de inkomensstructuur bij Philips te komen, pleit de FHPP er voor, gemiddelde verdiende inko» mens van adjunct-directeuren, di recteuren, leden van de raad van bestuur en het presidium van deze raad, op te nemen in het perso- neelsj aarversla g. RIJSWIJK Nederland en de ande re landen in de Europese Ge meenschap zullen dit jaar heel wat minder rund- en kalfsvlees produce ren dan in 1975. In ons land zal naar verwachting het aantal slachtingen van volwassen runderen en met 9 procent teruglopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3