Kerken niet meer op gespannen voet pinksterbeweging Veel vraag naar werk van inwendige zending Uit de kerkbladen Vandaag ra Onze adressen: Verontrusten in Europa bundelen zich Taak voor kerk jegens werklozen Opnieuw catabomben ontdekt in Rome Eén Zuidafrikaanse priesteropleiding MAANDAG 22 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWAB Ben Hoekendijk Van een onzer verslaggevers ITÏRECHT Het bestuur van de hervormde bond voor inwendi ge zending op gereformeerde grondslag (IZB) heeft groot vertrou wen in de offerbereidheid van zijn achterban. Dat blijkt uit het financieel beleid, zoals dat zaterdag werd toegelicht tijdens de jaarvergadering van de IZB in Utrecht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ik vermoed dat wij het volgende jubileum op een andere plaats zullen vieren, te zamen met de schare die niemand tellen kan, in het hemelse Eden in plaats van in de Edenhal." Evangelist Ben Hoekendijk zei dat zaterdag in Amsterdam aan het einde van de manifestatie ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van de pinksterbeweging in Neder land. Hoekendijk sprak over de toekomst van de beweging en van het gehele christendom en vestigde daarbij de aandacht op allerlei politieke, ze delijke en maatschappelijke ontwik kelingen, die naar zijn mening aange ven dat de „eindtijd" al lang is be gonnen. Over het verleden was éérder gesproken door o m. voorzitter ds. H. N. van Amerom van de Broederschap van Pinkstergemeenten in Neder land. Enkele ouderen, die het begin van de pinksterbeweging in ons land hadden meegemaakt. kwamen 's morgens In interview-vorm aan het woord. Zij vertelden o.m. dat de eerste pinkstergemeenten op uiterst ge spannen voet leefden met andere ker ken. „Gelukkig is die tijd voorbij", zei namens de gereformeerden de Amsterdamse predikant dr. R. Kra nenburg. „Wij staan tegenwoordig gelukkig heel anders tegenover el kaar en er bestaat ook in de kerken een grote belangstelling voor het werk van de Heilige Geest. Als gere formeerde kerken willen wij onze blik op u richten en samen met u één zijn in Gods Geest." Namens de Unie van Baptistenge meenten voerde de heer C. v. d. Meij UIT VAN LEZERS CPN-sympathie (4) Onbegrijpelijk dat studenten die sympathiseren met de communis tische beginselen dat kunnen vereni gen met „het dienen van God en Zijn wereld". Onbegrijpelijk dat ds. Ringnalda be weert dat dr Kuyper niet de bedoe ling had een christelijke, maar een Vrije Universiteit te stichten. Ik mo ge hem erop wijzen dat het van mee- taf aan de bedoeling van dr Kuyper was een bolwerk op te richten tegen het modemisme van zijn tijd. Vrij betekent: niet gebonden aan staat of enige kerk. maar wel gebonden aan de geref. beginselen. Niet de we tenschap heeft het laatste woord maar Qodzelf. Niet luisteren naar Zijn Woord betekent: geen dage raad. Zwolle J. W. Goorman CPN-sympathie (5) Uit eigen waarneming weet ik dat er al minstens 50 jaar christen socialisten en christen-communisten zijn. Gezien het feit dat de zonden van de kapitalistische wereld anders en erger zijn dan dan die van de communistische is het logisch dat er christen-communisten zijn. Zolang christen-kapitalisten in kerk en we reld de toon aangeven, is het bestaan van christen-communisten nuttig en toe te juichen De Heilige Geest kan zich. meen ik, ook door een communist manifeste ren. Dit zou dan een uiting van te leurstelling van deze Geest kunnen zijn over degenen, die uit traditie menen de Heilige Geest in pacht te hebben. Als voorbeeld wil ik Cuba en Chili nemen. De Cubaanse revolutie, die niet-communlstisch begonnen is, is door Westerse (christelijke) boycot in communistisch vaarwater geko men. Nu is in Cuba een maatschap pij opgebouwd, die rechtvaardiger is dan waar ook in Amerika. De Chileense democratie die ook rechtvaardigheid begon te brengen, is door de VS met geweld in een fascistische militaire dictatuur om gezet. Als men communisten weren, zou men eerst aanhangers van pro- fascistische richtingen moeten we ren. Vooralsnog vind ik iedere uitsluiting niet in het belang van de democratie. Amsterdam Dirk Veenstra Dzn. CPN-sympathie (6) Ik sta voor meer dan honderd pro cent achter de opmerkingen van de heer Zwaan (Tr/kw 17 maart). Het doet zeer velen goed van de VU weer eens een normaal bijbels geluid te horen en hopen van harte dat die waarheden zo n grote invloed op de VU zullen krijgen, dat men dan zelf van binnenuit, via gebed. Gods kracht en H. Geest, Gods Woord, Gods Woord zal laten zoals dit voor AMSTERDAM: Postbus 059, Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel. 010-115580 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. ons bedoeld is, zonder compro missen. Maasland A. Noordam Drie van Breda (5) De persoonlijke achtergrond van Leendert Aronson. die zijn kinderja ren in het concentratiekamp Bergen Belsen doorbracht, verleend aanzijn dood nog een extra tragisch accent. En hiermede zouden wij ais bij zove le tragische gebeurtenissen weer kunnen overgaan tot de orde van de dag. Echter, het geval-Aronson is niet zo maar een incident. Velen beseffen niet hoezeer het de Arabische lan den. Irak voorop, emst is met hun voornemen Israël en de joden te ver nietigen. Aronsons dood is er een bewijs voor dat voor die landen het jood-zijn identiek is met het zionist-zijn en hen dus het volste recht geeft elke jood als volkomen vogelvrij te be schouwen! Is het een wonder dat de Nederlandse verzetslieden en Joden huiveren bij het horen van de oproep van de Raad van Kerken waarbij deze bij monde van prof. Berkhof uitroept dat het uit moet zijn met de detinering van de oorlogsmisdadi gers Kot&lla, Aus der Fünten en Fischer? Dit en het bericht van Aronsons op hanging waren de bittere noten op Poeriem 1976! Amsterdam Liesbeth van Weezei Aronson (5) Ik wil hier mijn afgrijzen uiten over het feit dat Leender Aronson door de Iraakse regering is geëxecuteerd om dat hU „voor Israël gespioneerd" heeft. We moeten protesteren tegen de Iraakse regering die onschuldige mensen als Aronson behandelt als rechteloze misdadigers. Hieraan moeten wij een halt toeroepen opdat niet opnieuw dergelijke misdaden worden gepleegd in de toekomst! Amsterdam S. R. Joseph Kinderbijslag het woord en er waren telegrammen en brieven van vele andere kerken en geloofsgemeenschappen (dr A. H. v. d. Heuvel, scriba van de hervormde synode kon door ziekte niet aanwe zig zijn). Allemaal tekenen die er op wijzen dat in de afgelopen zeventig jaar de pinkstermensen op het kerkelijk erf meer en beter aanvaard worden. Sterke groei Voorzitter Jacob Zopfi (Zwitserland) van de in 1978 in ons land te houden Europese Pinkster Conferentie ver telde dat over de gehele wereld minstens twintig miljoen christenen Van een onzer verslaggevers FRANKFORT Verontruste christenen uit zeven Europese landen hebben tijdens een bij eenkomst in Frankfort een „Europese conferentie van be lijdenisgemeenschappen" op gericht. Deze organisatie wil een internatio nale bundeling zijn van „ge meenschappen van verschillende evangelische tradities, die opkomen voor de bewaring van de onvervalste christelijke maatstaven voor leer, ethiek en kerkregering". In Neder land zal waarschijnlijk de organisa tie van verontrusten in de gerefor meerde kerken „Schrift en Getuige nis" zich aansluiten. In het dagelijks bestuur hebben zit ting bisschop Oskar Sakrausky van de evangelische kerk van Oostenrijk, prof. Peter Beyerhaus uit Tübingen en ds. Baumer van de belijdenisbe weging „Geen ander evangelie" in West-Duitsland. Een virde plaats is gereserveerd voor een Nederlander. De organisatie stelt zich ten doel wederzijdse versterking in de ge meenschappelijke geloofsstrijd, bo ven de nationale en kerkelijke gren zen uit, en strijd tegen stromingen als het rationalisme, modernisme, marxisme, vals oecumenisme en syncretisme. In de loop van volgend jaar wil men in Dortmund een groot internatio naal congres houden (min of meer als tegenhanger van de Duitse ker- kedag, die dat jaar in West-Berlijn wordt gehouden). Op dat congro" verwacht men enkele tienduizenden gemeenteleden. Op de bijeenkomst in Frankfort waren deelnemers uit West- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, België, Nederland. Denemarken en Noorwegen. tot de meer traditionele pinksterge meenten behoren. Omdat vooral in de laatste tientallen jaren sterk groeiende bewegingen buiten die ge meenten zijn ontstaan, is het werke lijke aantal pinkstermensen vele malen groter. Zopfi riep de bezoekers van de jubi leumbijeenkomst op zich primair te onderwerpen aan de bijbel, een op roep die 's middags door Hans Koomstra (voorzitter van de Volle Evangelie Gemeenschap Nederland) werd herhaald. Koomstra wees er op dat de gaven van de Heilige Geest niet als een exclusiviteit van pinkstergemeenten mogen worden beschouwd. „Sommi gen van ons hebben er problemen mee dat God Zijn Geest uitstort op mensen die door hen ai lang waren afgeschreven. Maar die mensen wa ren nog niet afgeschreven door God." Donker Evenals Ben Hoekendijk zei Koom stra dat de toekomst er voor deze wereld donker uitziet. „Maar nie mand kan ons scheiden van de liefde van Christus." Hoekendijk zei enerzijds een „mach tige uitstorting van de Heilige Geest voor geheel Europa" te verwachten en anderzijds verdrukking voor de christenen. Hij bleek ervan over tuigd te zijn dat geheel Europa on der communistische overheersing zal komen, met alle voor de christe nen kwalijke gevolgen van dien. „God wil ons kracht geven om in de verdrukking stand te houden". Ontwikkelingen Tal van buitenlandse pinkster- voormannen vertelden in de loop van de dag over allerlei ontwikkelin gen in de wereldwijde pinksterbewe ging. Zendeling Klaas v.d. Raa: Bra zilië) zei 's middags dat het niet voldoende is als de pinkstergemeen ten één keer per maand een collecte voor de zending houden. „Uw zende lingen hebben uw dagelijkse gebed nodig. Zij vragen u voor hen te willen strijden in gebed". In totaal heeft de Nederlandse pinksterbeweging on geveer honderd zendelingen in het veld. In de middagdienst werden, behalve de buitenlandse zending, ook diverse andere takken van arbeid gepresen teerd, zoals het werk van Teen Chal lenge (opvangcentra voor drugver slaafden en koffiebars) en lektuur- evangelisatie. Een koor van 350 vo calisten en het koor van de Centrale Pinkster Bijbelschool (85 man) ver leenden medewerking aan het pro gramma, evenals de BBC-Combo en de formatie Living Waters. De eerste pinkstergemeente in ons land werd in 1906 in Amsterdam gesticht door Gerrit Roelof Polman. Die gemeente trad in de Jaap Eden- hal de gastvrouw van de feest vieren de pinksterbeweging. De jubileumactie die vorig jaar werd gevoerd, heeft een half miljoen opge bracht (inplaats van de verwachte driehonderdduizend gulden). Er was al in voorgaande jaren een reserve gekweekt van vier ton. In plaats van dit geld te reserveren voor een beleid op langere termijn, besloot het be stuur, om deze negen ton direct te besteden voor een sterke uitbreiding van het werk. In korte tijd heeft de bond een aantal nieuwe evangelisten benoemd, die worden ingezet in de grote steden en in randsteden als Nieuwegein, IJs- selstein, Zoetermeer en Ridderkerk. Op het ogenblik zijn het er al zestién, binnenkort negentien, terwijl de IZB in 1970 nog maar zes evangelisten in dienst had. Dat kan echter maar voor een korte tijd. Eind 1979 is de negen extra ton, waarover men nu nog de beschikking heeft op. Dan zal het aantal evange listen weer moeten terugzakken naar zes. wanneer namelijk de gewone in komsten uit de gemeenten (collecten, giften, contributies) op het huidige niveau (zeven ton) blijven. Daarom hebben de nieuwe evangelisten maar een benoeming voor drie jaar ge kregen. Maar het IZB-bestuur hoopt, dat zijn vertrouwen in de hervormde ge meenten die achter dit werk staan, niet vergeefs zal zijn. „Om ons werk in de grootte die het nu heeft gekre gen, te handhaven, zal de opbrengst uit de gemeenten in 1980 verdubbeld moeten zijn, van zeven naar veertien ton," zei penningmeester C. Ooste- rom uit Lopik. „En toch menen wij, dat wij niet anders kunnen. Wij moesten wel tot deze uitbouw van ons werk overgaan, omdat de nood zaak van het directe zendingswerk onder ons volk steeds sterker op ons af komt." we tak van IZB-werk is de jeugde- vangelisatie, waarvoor een speciale man is aangesteld, de heer G. J. van den Bos te Sluipwijk. Heroriëntatie is er ten aanzien van de oudste tak van werk: de platte landsposten in het hoge Noorden. Er zijn er nog drie, die elk een eigen evangelist hebben. Gezien de grote uitgaven voor dit werk, waar tegen over staat, dat de kringen klein zijn, zonder groeimogelijkheden, wordt hier gezocht naar nieuwe wegen. Bekering Jongeren Ook secretretaris prof. dr. C. Graaf land memoreerde in zijn jaarverslag, dat er zoveel verzoeken om IZB'ers uit het hele land binnenkomen, dat de bond ze bij lange na niet kan behartigen. Tegelijk stemde het hem tot vreugde dat zoveel jonge mensen zich melden om ingezet te worden. „Bij mijn weten hebben de jongeren zich nog nooit zo sterk betrokken gevoeld in de arbeid in Gods konink rijk. als nu. Dat is reden om geweldig dankbaar te zijn." Daarom heeft de IZB de sprong ge waagd. Het werk van de evangelis ten richt zich naast het bekende be zoek-, kring- en kinderwerk in toene mende mate ook op het instrueren van medewerk(st)ers in het evangeli satiewerk en het mobiliseren van de gemeente. Dat is ook steeds meer het werk van predikant-directeur ds. C. Snoei, Steeds meer kerkeraden en evangelisatiecommissies vragen om instructie-avonden. Het evangelisa tieblad Echo blijft groeien (oplaag in 1975 425.000 exemplaren). Een nieu- Alvorens een nieuw stelsel uit te rekenen (zie Tr. 11 maart), is het noodzakelijk eerst na te gaan of het systeem zinvol is. In deze tijd is het m.i. in verband met overbevolking logisch kinderbijslag te geven voor maximum 3 kinderen voor elk gezin, geboren nódat de moeder b.v. 23 jaar is en vóórdat zij b.v. 33 jaar is. (gunstige leeftijd voor de moeder om kinderen te baren). Voor kinderen vóór of nódien gebo ren, geen kinderbijslag. Een wijze regering kan trouwlusti gen, die vrijwillig wachten tot ge noemde leeftijd, extra stimuleren door dón voor een passende woning te zorgen, (gemotiveerd bouwen). Haarlem C. Baars Sr. Convent Het reformatorisch convent: kerke raden die naar mijn mening oogklep pen voor hebben. Die gewone gere formeerde leden in hun eigen plaat selijke gemeente hun wil opleggen en afschrijven als ze niet gelijk den ken als zij. Ik hoop, dat aan deze wantoestanden spoedig een eind zal komen en dat het gemeenteleven weer normaal gereformeerd mag worden. Heiaenoord L. Koster Beelden In Trouw van 13 maart staat onder de kop „Luchtbescherming voor beelden van Parthenon" ten onrech te dat karyatiden „vrouwenfiguren zijn die de tempel van Pallas Athene dragen". Zij dragen het dak van de zuidelijke hal van het Erechthelon. een tempel ten noorden van het Parthenon. Alphen a/d Rijn drs L. Bouke van der Meer In de Gereformeerde Kerkbode voor Hoogeveen en omgeving (een gebied met een hoog werkloosheidspercen tage. momenteel twaalf procent) schrijft huisarts K. Reenders vanuit zijn ervaringen over de geestelijke gevolgen van de werkloosheid. Over „wat wij als kerk zouden kunnen doen" geeft hij onder meer de vol gende suggesties: De kerk zal in woord en geschrift de valse beeldvor ming over de werkloze dienen recht te zetten, opdat er aan zijn nood niet onnodig leed wordt toegevoegd. Het gemeentelid zal in de omgang met hem of haar die werkloos is er blijk van moeten geven echt zijn of haar nood in te zien en zo een luisterend oor en een milde hand moeten bie den. Het diaconaat heeft gelukkig een open oog en ooor voor de nood van de verre naaste en dat moet zo blijven. Hoe kan het diakonaat ook dienstbaar gemaakt worden aan de ze nood in naaste omgeving? Ik dacht dat op bijeenkomsten van pre dikanten en diaken een stuk infor matie door deskundigen over de taak van het arbeidsbureau nodig is, zodat de vaak slecht over zijn rech ten en mogelijkheden geïnformeerde werkloze metterdaad geholpen kan worden. Termen als her- en omscho ling, loonaan vullingsmogelijkheden, beroepskeuzeadvies dienen ver trouwd te worden gemaakt aan dia kenen en predikanten Moet de kerk niet langzamerhand een herdelijk schrijven opstellen, waarin de begrippen arbeid en vrije tijd in een nieuw perspectief worden geplaatst. Zal gelet op de nood van velen, de kerk niet de eerste moeten zijn die een vermanende vinger op heft tegen de toenemende beunhaze rij waardoor velen onvrijwillig werk loos worden gemaakt, terwijl ande ren zich onevenredig en illigaal ver rijken ten koste van hen? Hoe kan de kerk, die een schreeuwende behoefte heeft aan vrijwilligers (ambtsdra gers. jeugdleiders enz.) de werklozen, WAO-ers en vitale bejaarden voor dit werk motiveren en inschakelen, zodat zij weer een nieuwe zinvolle WE6FV (ffMAND VAN0Ê MEC J£ &eSPROK£N OVSR 2UN 66LOOF I Of w ff tti o^f/f oe nsj e e- Deze cartoon staat in het dubbelnummer, dat het hervormde en gereformeerde zendingsblad „Vandaar" heeft gewijd aan de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi. (vrije)tljdsbesteding krijgen? Tenslotte: in de jaren dertig hebben vele werklozen de kerk verlaten, me de omdat de kerk(mens), onvoldoen de hun nood zag en enigszins trachtte te lenigen. Het is te hopen dat de kerk in staat is nu als voorlo per voorop te gaan, om juist op grond van de boodschap die zij zegt te bezitten, initiatieven te nemen om de nood van de werkloze te lenigen waar mogelijk. Foei Zwingli is het strijdlustige maandblad van de principieel linksvrijzinnlge Zwinglibond. Het blad heeft nu een ketterij geconsta teerd in het blad van de gereformeer de bond „De Waarheidsvriend". Dr. P. D. van Royen: Ds. C. den Boer van Wageningen besprak in „De Waarheidsvriend" van 18 sept. "75 het struikelblok „fili oque". Dit Latijnse woord wordt in de theologische wetenschap ge bruikt om aan te duiden, dat de H. Geest niet alleen van God de Vader, maar ook van God de Zoon (filioque en van de Zoon) uitgaat. Deze leer is niet anders dan een ernstige kette rij, waaraan zich sedert 589 de latijns sprekende kerken schuldig maken. Deze ketterij en nog meer afdwalin gen van de orthodoxie hebben geleid tot de scheuring in 1054 tussen de Orthodoxe (Grieks sprekende) en Roomse (Latijn sprekende) kerken. Al zijn wij als geestelijke nazaten van Michaël Servet nog veel erger ketters dan de Roomsen, op dit punt zijn wij „orthodox" en volgen wij de Grieks-Orthodoxe kerken. Ds. Den Boer blijkt in zijn beschouwing even ketters te zijn als de Roomsen, wat voor een zoon van Calvijn wat vreemd aandoet. Op de synode van Toledo (589) werd het filioque ingelast in de Niceense geloofsbelij denis, al was op het concilie te Efese (431) en de Chalcedon (451) bepaald, dat niemand deze geloofsbelijdenis veranderen mocht. Paus Bene- dictus VIII ging om: in 1014 voegde hij het filioque aan de officiële misli turgie toe. Deze ketterse invoeging leidde mede tot de breuk van 1054. Foei, ds Den Boer, u schreef in „De Waarheidsvriend" een ketters artikel. Laat „Zwingli" u terug leiden op het pad der othodoxie! Veranderd In het Algemeen Doopsgezind Weekblad schrijft ds. A. L. Broer over de gereformeerden: Er is tijd geweest, waarin gerefor meerden en doopsgezinden in menig opzicht door een diepe en soms haast onoverbrugbare kloof geschei den waren, gescheiden leken. Wij wa ren „vrijzinnig" en dat was niet veel in hun ogen, zij waren „zwaar ortho dox" en dat lag verreweg de meesten onzer in de verste verte niet. Hun levensgewoonten waren anders, hun Zondagsgedrag ook in het bijzonder, en hun steile dogmatisme lag ons „ondogmatischen" ver. Een enke ling, zoals onze ds. G. Hofstede van Blokzijl was een anti-revolutionair politcicus, statenlid en kamerkandi daat maar dat was dan ook een uit zondering die de regel bevestigde. Dat is hard veranderd in de laatste tijd al zijn velen zich daarvan nog niet zo bewust. Figuren als prof. Kui- tert en dr. H. Wiersinga die zich zelf met hun aanhagers als goed gerefor meerd beschouwen zijn „linkser" dan sommige van onze theologen. En in de twintiger jare al spreidden op de zondagse wandelparade tel kens weer het stadje rond in Hinde- loopen de gereformeerde meisjes en vrouwen de nieuwste mode ten toon, niet de hervormden, de doopsgezin den en de onkerksen, maar juist de gereformeerden. Op de jaarvergadering refereerde ds. G. Biesbroek uit Ede over de beteke nis van het werk van de Heilige Geest in het evangelisatiewerk. Uit eindelijk zal de Heilige Geest een mens moeten bekeren. Wij kunnen met onze methodieken het niet. Die wetenschap maakt nederig en afhan kelijk, maar bevrijdt ons ook van een kramphouding en van moede loosheid. De psychologische metho den, die in bepaalde opwekkingsbe wegingen gebruikt worden, leiden meer tot zelfontbranding, dan tot het vuur van de Heilige Geest, aldus ds. Biesbroek. Op dit gebied force ren, leidt vroeg of laat tot diepe teleurstelling en frustratie. ROME (CIC) Bij bouwwerkzaam heden aan de Via Sette Chiese aan de rand van Rome hebben arbeiders een tot nu toe onbekende onder aardse begraafplaats ontdekt. De plaats ligt precies tussen de beroem de catacomben van Domitilla en Ca- lixtus. De catacomben zijn onderaardse be graafplaatsen, die bestaan uit inge wikkelde stelsels van gangen. In de wanden van deze gangen zijn de gra ven uitgehakt. Deze begraafplaatsen tellen meerdere verdiepingen, in sommige gevallen zelfs zes. De cata comben hebben vaak rijkbeschilder- de grafkamers met motieven uit de voreg-christelijke wereld en vormen een indrukwekkend christelijk ge tuigenis tegen de toenmalige alge meen gebruikelijke praktijk van cre matie. PRETORIA (KNA) De r.k. bisschoppenconferentie van Zuid- Afrika heeft besloten tot samenvoe ging van de seminaries van Ham- manskraai en Pretoria. Het eerste stond tot nu toe alleen open voor niet-blanke priesterstudenten, ter wijl dat van Pretoria voor blanken bestemd was. Het nieuwe instituut zal in 1977 beginnen. HERKENBAAR toen... gingen velen in zijn naam gj bij het zien van de tekenen die Hij deed. Maar van zijn kant had Jezus geen vertrouwen omdat Hij ze allen kende. Hij wist wat in de mens wa Johannes 2,13-25 Op een merkwaardige wijze h verhaal van de tempelreinii deze zondag. Uit het Oude ment lazen we de wet en vo tiende gebod: gij zult uw zin: zetten op het huis van uw Ook hier gaat het over een h huis van God. Deze mensen, de toornende Jezus worden u| ven. hadden hun zinnen dl gezet op dit huis dat niet i was. Ze begeerden het en wil begeerte in werkelijkheid ont ten. Een stap verder, ze nai huis in bezit met hun koophi gedoe. Dit is tegen de weg v met de mensen in. Die w Jezus, daarom komt dit Her staat dit tegenover Hem als dreiging, als hard gewordei rechtigheid. Daarom drijft kooplieden uit en herstelt de als het huis van zijn Vader, komt ineens uit hoe ver wij zijn. Te ver. Hij gelooft on niet meer. Mensen willen op van zijn tekenen wel met He gaan, maar Hij vertrouwt z aan hen toe. Hij weet wat in is. Het kwam als een uiter agressie, daar in de tempel, af. Ze zouden zijn Vader die willen ontnemen! Het wordt beschamende wijze herkenb Kardinaal Doepfne De anti-apartheidsbewegi West-Duitsland heeft kj Doepfner, de voorzitter 1 Westduitse r.k. bisschoppa rentie, krachtig afgeraden j zoek te brengen aan Zuid-Afj kardinaal wil eind april een ken naar Zuid-Afrika en enf dere Afrikaanse landen in f met de ontwikkelingshulp, 9 uit de r.k. kerk van West-Dw al jarenlang gegeven wordt* open brief verklaart df, apartheidsbeweging niet te dat de reis van de kardinaa belang is van de zwarte brf van Zuid-Afrika, ook al gaat dinaal met de beste bedoelin» Zuidafrikaanse regering za? van het bezoek van Doe pij bruik maken om haar prestii poetsen. Prof. C. van der Wi Vandaag wordt prof. dr C. t Woude te Leeuwarden tacht) Professor Van der Woude hee gereformeerde kerken een b€ ke plaats ingenomen. Driem hij praeses van een generale die van Eindhoven-1948, L den 1955-'56 en Utrecht 1959- 1961 tot 1966 was hij hooglera kerkgeschiedenis aan de gische hogeschool te Kampei voor was hij 38 jaar predil Gorredijk, Schiedam en warden. Ds Th. van der La Ds Th. van der Laan, algen cretaris van de unie van bapt meenten in Nederland, zal o diging van de Russische ba unie samen met zijn vroi maart een veertiendaags brengen aan gemeenten in lende delen van de Sowjet-U bezoek zal aansluiten op eei dering van de uitvoerende r de Europese baptistenfedera 24 tot 27 maart in Moskou. Drs C. Aalders Ter gelegenheid van de 340e van de Utrechtse universitei op vrijdag 26 maart vi doctoraten worden verleend Aalders wordt ere-doctor in geleerdheid. De heer Aaldi heeft zich verdienstelijk gem hervormd predikant voora der van het bijzonder kerkew de hervormde gemeente i Haag in de jaren vijftig en van 1963 tot zijn pensione 1974 als wetenschappelijk h< dewerker aan de leergang v< torale psychologie aan de u teit van Utrecht. De andere toraten worden verleend aan raid Fitzmaurice (rechts heid), prof. dr C. Chapman en P. Zonderwijk (wiskunde en wetenschappen) en prof. di Koentjaraningrat (sociale tenschappen). U. W. van Slooten De hervormde bond voor in' zending op gereformeerde gr heeft de heer U. W. van Slo< noemd tot evangelist. Hij z werken in Ridderkerk. Onlai dienst getreden de heer N. ver, vroeger werkzaam bij gische evangelische zending christelijke gemeenschapsbo is ingezet in Ede. Beide evani zullen zich naast bezoekwerk bezighouden met het instrue medewerk(st)ers in het eva tiewerk, in nauwe samen' met de hervormde gemeen plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2