lij staan in voor Miele teekpenningen geven oit verantwoord? li\ Pianiste Betsy Bruckner onder Edo de Waart indrukwekkend „Politici toonden meer pastorale zorg dan de Raad van Kerken" Miele is Nederland zelf aan de beurt Vechten voor verbeteren van structuren door prof. dr P. J. Roscam Abbing Dornay overleden Van der Schalie: FEDERATIE MET CNV DENKBAAR Groep katholieken vraagt mgr. Gijsen af te treden Vijf jaar geëst voor doodschieten van landgenoot «h*Q 20 MAART 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 9 (ADVERTENTIE) Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere crp ègon in Amerika toen men daar de stank ging ruiken, die er t Witte Huis uitging. De ene politieke partij had gangster en gebruikt ten opzichte van de andere politieke partij, en dent probeerde dat verborgen te houden met leugen en Dat gold de overheid! am aldaar het particuliere grote bedrijfsleven aan de De vliegtuigfabriek „Lockheed" kocht her en der mogelijke om met vele miljoenen. Andere bedrijven daar blijken gedaan te hebben. Dat reikte reeds tot in Nederland, bij ons een onderzoekcommissie moest worden geinstal- echter in ons eigen land -wr in opspraak, omdat het in 1952 voor dertig miljoen gul steekpenningen betaald e hebben aan vooraanstaande jijnen om een order van 258 geplaatst te krijgen. Dat [twee soorten onderzoek op a eerste willen wij nu precies kat er is geschied, en wat der- bedrijven zich toen en nu ver in. En ten tweede tracht men erzoeken wat zondermeer ver- Ijk is en wat eventueel onder ondere omstandigheden als iét te vermijden kwaad kan p beschouwd. De redactie van vraagt mij op de laatste te gaan. ijk heeft ook een beroeps- de waarheid niet in zijn zak, niet als hij er zelf van over- s, dat men niet altijd met vaste bn voor alle gevallen kan wer kt zelfde geldt voor een chris- pcus. Toch is er wel een aantal ngen aan te bieden. geen vaste en ikt, dat men als christen, dus ethisch verantwoordelijk iteeds met vaste zedelijke re- alle situaties toe kan, het zich op principieel gebied iakkelijk. Hij staat mijns in- "Ichter bij een filosofische als bijvoorbeeld van Kant liegen") als bij een bijbelse tt ook de bijbel het absolute lat doet zich bijvoorbeeld déór waar een christen tegenover demonische christenen- Igende overheid in de verzoe- lomt om Christus openlijk af te 1 of eigen christen-zijn te ont- n. Dat is altijd een verboden jchening, zelfs als men het al- laar doet „voor de leus", zonder herlij k ernstig te nemen. In andere zaken kan liegen ge ld, zelfs geboden zijn. In de oorlogstijd hebben velen van jlbewust gelogen tegenover de alige demonische bezetters, den uit de handen van hun ènaars te houden. Wij deden ït een christelijk goed geweten, iel vindt het om slechts één i ïld te noemen prachtig als [se vroedvrouwen de toenmali- ïonische egyptische overheid, loden had alle geboren manne- inderen te doden, heel slim gen (Exodus 1:19). sus erkent, dat nood wet (zelfs lige wet Gods) kan breken, als op wijst, dat David en zijn in uit honger toonbroden uit impel wegnamen en op-aten, eslist niet mocht (Matth. 12:3, zijn dus uitzonderlijke noodsi- die uitzonderingen op regels i. Er zijn conflictsituaties, men tussen twee kwaden kiezen. En er zijn grensgeval- 'aarin goed en kwaad haast id in elkaar overgaan. Kort- et compromis is niet altijd te den. Het meest dramtische ield daarvan is het bestaan ns defensie-apparaat, dat er s om in bepaalde gevallen te hoewel het doden van een «lens tot één van de meest fun- itele zonden behoort. kpenningen een ad zerken met steekpenningen is in vele opzichten een kwaad, al dadelijk een heel veeg te- lat het stiekum moet gebeuren, an het daglicht niet zien. Het is en door oneerlijk. Dat heeft te maken met de geheimhou- die soms bij legale besluiten en sdaden betracht mag worden, gaat het om iets, dat moreel k is, vaak zelfs wettelijk verbo- angt samen met het feit, dat ria het geven van steekpennin- neewerkt aan de zonde van die die steekpenningen aan- i of zelfs bedongen heeft, ider is vaak iemand, die het ln zijn zak stopt, terwijl hij het te niet eens werkelijk nodig Het houdt de verkeerde man, ak ook het verkeerde regime, in del. Men wordt mede ver- lordelijk voor het in stand hou- >f zelfs toenemen van allerlei ptie. komt bovendien nog bij, dat op deze manier meewerkt aan irrentievervalsing. Men du- Via eigen oneerlijke praktijken fc concurrenten. Men maakt Meren slachtoffer van hun eer- fo. Omdat op de duur velen dat ook niet nemen, werkt *et kelderen van de handelsmo to de hand. Op den duur gaan Heen grote bedrijven, maar ook bedrijven dit doen. De oneer- lijkheid slaat dan over op andere transacties. Een werkgever, die zwart loon betaalt, voelt zich gedekt door de grote bazen, die veel ergere dingen doen. Een landbouwer, die zwart geld niet in zijn boekhouding opneemt, vindt dat hij nog braaf is bij die directeuren van Werkspoor vergeleken. En de burger, die een beetje knoeit'met zijn belastingop- gave, vindt, dat hij helemaal vrijuit gaat. Zo ontstaat een sfeer van be drog, waar het eind van zoek is. Tenslotte kan ook nog een andere kettingreactie in beweging komen. De methoden van bedrog kunnen ook steeds grover worden. Als bedrijf A een beetje met steekpenningen werkt, vindt bedrijf B dat hij wel met een beetje meer steekpenningen mag werken, terwijl directeur C. op de duur van mening is, dat het toch eigenlijk niet veel verschil maakt als hij zelf steekpenningen aanneemt en zich dus in feite laat omkopen. Kiezen tussen twee kwaden? Wie wel eens geleefd heeft in een land met een corrupte ambtenarij, weet hoe vreselijk dat is. Dan krijgt men als burger zelfs niet zijn eenvou dige recht, laat staan een normale vergunning, zonder dat men de be treffende ambtenaar een bedrag toestopt. Ik ken onthutsende verha len uit Indonesië, zelfs recente ver halen uit Roemenië, evengoed uit Vaticaanstad, etc. Dan is het leven aldaar in moreel opzicht een leven in een hel. Vaak zijn het armoe-landen, waarin zo'n ambtenaar van zijn offi ciële salaris heel moeilijk kan rondkomen. In elk geval verzekeren vele oprechte mensen ons, dat het in zo'n land strikt onvermijdelijk kan zijn, niet alleen als zakenman, maar ook als burger te leven zon der ooit steekpenningen te geven. Voor velen wordt het tot een inge bouwde spelregel, die binnen bepaal de grenzen helaas aanvaard moet worden. Maar wat zijn die grenzen? En wanneer is het onvermijdelijk? Ter beantwoording van die vragen moet ik volstaan met het aangeven van een aantal wisselende factoren (variabelen, afweegfactoren), die in het geding zijn en die van groot belang zijn voor de beoordeling van de situatie, tenslotte ook voor de beoordeling van wat verantwoord is. 1. Het oogmerk. Waarom moet die transactie, zo no dig zelfs met behulp van steekpen ningen, doorgaan? Was het motief bijvoorbeeld bij Werkspoor inder daad het nobele motief van het be houd van werkgelegenheid? Of ging het ook misschien zelfs vooral om vergroting van winst, om het belang van aandeelhouders, om tan tièmes van de directeur, etc.? Ging het in dat geval en gaat het in andere gevallen om bescherming van het belang van economisch zwakken of om vergroting van het eigenbelang van sterken? 2. Bestemming. Komt het heimelijk gegeven geld ten goede aan bijvoorbeeld een onder betaald ambtenaartje of aan wie toch al rijk is? Stopt men het geld ginds in een fonds, dat liefdadigheid betracht (maar waarom moet het dan in het geheim? Is het dan toch ter meerdere glorie van een akelig regime, dat via liefdadigheid aan hang wil behouden?), of komt het geld in de zakken van de hoogste ambtenaren, die juist zouden moe ten doen wat mogelijk is om corrup tie te bestrijden? 3. Bedrag. Gaat het slechts om een aardigheid je, om een mooie vulpen als relatie geschenkje, of gaat het om meer dan tien procent van de hele order en loopt het in de miljoenen? 4. Methode. Gaat het om een geschenk, dat men geeft na tekening van het contract, of speelt het van tevoren een rol? In het laatste geval is nog weer van belang of het door de ander van meet af aan wordt gevergd of op het laatste moment als bij overrompe ling vereist. Zelf vroeg ik eens aan een directeur van een middelgrote machinefabriek in Nederland of hij zaken kon doen en eerlijk blijven. Wij waren zozeer met elkaar ver trouwd, dat hij werkelijk niet de minste reden had om iets voor mij te verheimelijken. Hij antwoordde, dat dat geweldig meeviel en veel beter ligt dan de buitenwacht vaak denkt. Slechts eenmaal had hij werkelijk voor het blok gestaan. Hij zou rol lend materieel leveren aan India. Toen een bepaalde ambassadeur kwam ter tekening van het contract, vergde deze ineens een bedrag voor zichzelf. De directeur had hem toen gevraagd of hij bereid was daarvoor een kwitantie te tekenen, maar de ambassadeur had hem vernietigend aangekeken alsof hij met een kleine jongen of een dwaze naïveling te maken had. De directeur had tenslotte maar toegegeven. Van nog groter belang is natuurlijk het verschil tussen het haast afgedwon gen geven van steekpenningen of het z^lf actief omkopen van anderen. 5. De situatie ginds. Is de situatie ginds zo corrupt, dat geen één buitenlands bedrijf met dat land contracten kan afsluiten zonder steekpenningen te geven, of heeft men te maken met een enkele gesle pen vos? Overigens meen ik, dat de gebruikelijke overweging: „Als wij het niet doen, doen anderen het" niet geldig is. Het maakt wel degelijk verschil of Ik mij schuldig maak aan iets of dat anderen zich schuldig maken. Dit vijfde punt is wel van belang, maar toch vrij wazig. 6. De situatie hier. Heerst hier economisch zulk een noodsituatie, dat niet alleen dit be drijf, maar ook onze nationale econo mie een dergelijke order niet kan missen? Of kunnen wij ons gelukkig nog de fierheid veroorloven om ook eens van iets af te zien, dat zedelijk niet deugt, omdat onze welvaart wel beschouwd zo groot is, dat een beet je vermindering daarvan nog niet direct rampzalig is? 7. Uitzondering of regel. Geldt het werkelijk een hoge uitzon dering onder bijzonder excusabele omstandigheden of is het geworden tot een regel van zaken doen van het betreffende bedrijf? Misschien is dit laatste gezichtspunt niet wezenlijk, omdat bij elk geval opnieuw weer bezien moet worden of er werkelijk een hoge graad van on vermijdelijkheid in het spel is. Toch is het bij voorbaat een veeg teken als een bedrijf regelmatig met steekpen ningen werkt. 8. Belang. Streeft men naar het verkrijgen van normaal recht of een normale ver gunning bij een overheidsinstantie of streeft men naar het verkrijgen van een handelsbelang via de over heid of rechtstreeks bij een particu lier bedrijf? in het eerste geval is men in zijn recht en moet men via iets onrechtmatigs zijn recht ver krijgen. Wij concluderen, dat tot zevenmaal toe de kans op een néé (het még niet) toeneemt naarmate telkens de tweede mogelijkheid in het geding is of de eerste mogelijkheid toch ook nog te zwaar moet wegen. Naar andere structuren Velen zullen mij ongetwijfeld te slap vinden; van een ethicus hadden zij anders verwacht. Anderen zullen juist van mening zijn, dat ik zelfs op deze manier toch nog aan de ruige werkelijkheid voorbij praat. Per soonlijk heb ik de indruk, dat Werkspoor dit niet had mogen doen, maar ik erken, dat ik voor een werke lijk gefundeerd oordeel veel meer van de situatie toen zou moeten af weten, en dat ook dan een conclusie niet eenvoudig zou zijn. Inderdaad is er het gevaar, dat als een ethicus een pink geeft, tal van belanghebbenden de hele hand nemen, en zij op een hellend vlak naar beneden roetsen. Anderzijds is er het gevaar, dat als de ethiek niet ook reëel wil zijn, er helemaal niet naar die ethiek geluis terd wordt, en met recht. Al met al moeten wij de oplossing zoeken in een zo fier mogelijk ons inzetten voor eerlijkheid in de han del, ook al kost dat offers. Intussen moeten wij vechten voor verbetering van structuren, opdat steeds minder vaak een situatie ontstaat, waarin verleidingen groot zijn en zelfs compromissen onvermijdelijk kun nen zijn. Daartoe vind ik persoonlijk nodig, dat er een veel grondiger sa menspel komt tussen overheid en bedrijf, opdat wij de morele ver antwoordelijkheid niet laden op de rug van de directie alleen, zelfs niet op alle werknemers in een toe komstig gedemocratiseerd bedrijf, maar op ons allen als volk bij monde van de overheid. Dan moet het mo gelijk zijn om een bedrijf te steunen dat vanwege rechtschapenheid een verlies lijdt. Maar dan moet ook een internatio nale orde ontstaan, die deze kwalijke praktijken tegengaat. Dan moet er een erecode ontstaan tussen de in ternationale bedrijven onderling, waarmee zij zich verbinden niet met steekpenningen te werken. Als dan toch blijkt, dat zulk eên bedrijf zich daar niet aan houdt, kan er een boy cot van het bedrijf volgen. Nog stringenter wordt het als rege ringen, zo mogelijk van alle landen in Unoverband, zich verplichten zo wel het nemen als het geven van steekpenningen zwaar strafbaar te stellen, zodat als ergens een schan daal uitlekt wat toch telkens weer mogelijk blijkt te zijn er internati onale controle kan plaats vinden op de straftoevoeging. Natuurlijk weet ik, dat dit alles ui terst gecompliceerd is en moeilijk te organiseren, maar dat maakt het juist des te nodiger er zo vlug moge lijk aan te gaan werken. Helaas is het voorlopig nog niet zo ver. Dat geeft echter niet het recht om in afwachting van die regeling maar te knoeien. Prof. dr P. J. Roscam Abbing, hervormd theoloog, doceert ethiek en dogmatiek aan de rijksuniversiteit te Groningen. UTRECHT De voorzitter van de Raad Middelbaar en Hoger Perso neel, drs. H. van der Schalie, noemt het denkbaar dat de raad een federa tie zal vormen met de christelijke vakcentrale CNV, zoals NW en NKV hun federatie hebben. „Op korte termijn zie ik dat niet gebeuren, maar de gedachte is toch wel aantrekkelijk", aldus drs. Van der Schalie Ln „Perspectief", het blad van de bij de raad aangesloten BVA. De raad MHP heeft al contacten gelegd met het CNV over samenwer kingsvormen. Drs Van der Schalie vindt het niet verstandig om andere groepen werknemers dan beambten in de raad MHP op te nemen: „De saamhorigheid is bij ons geldig goed omdat de groepen waarop je je richt dezelfde achtergrond en dezelfde be langen hebben". Maar dat betekent volgens hem niet dat de raad niet op de een of andere wijze zou kunnen samenwerken met andere, inciden teel of blijvend. Drs. Van der Schalie sluit ook niet uit, dat de in de raad MHP samen werkende bonden tot een verdere eenwording zullen besluiten. „Tal van werkzaamheden kunnen geza menlijk worden gedaan, er zou ook gedacht kunnen worden aan ge meenschappelijke huisvesting", al dus Van der Schalie. VENLO Drie gewapende mannen hebben gistermiddag een overval ge pleegd op een bank in Venlo. Terwijl twee overvallers de aanwezigen on der schot hielden sprong de derde over de balie en pakte enkele stapels bankbiljetten en dwong de kassier het geld dat deze had af te geven. Volgens een woordvoerder van de bank bedraagt de buit 30.000gulden. Van onze correspondent MAASTRICHT Een groep pro gressieve katholieken uit Maastricht die zichzelf de Citykerk noemt heeft bisschop Gijsen in Roermond ge vraagd af te treden omdat door zijn onbekwaamheid de „rampzalige si tuatie" in het bisdom in de toekomst nog verder zal verslechteren. Aanleiding tot het schrijven van de open brief is de weigering van de Roermondse bisschop om de 28- jarige H. T. P.-student Huub Lenders tot priester te wijden. „Vele priester kandidaten Verlaten de provincie Limburg om te gaan werken in ande re bisdommen waar zij wel worden geaccepteerd. Door deze handelwij ze verliest Limburg jonge priester kandidaten en maakt u staf en stu denten van de HTP verdacht," zo schrijven de leden van de Citykerk. In de open brief wordt gesteld dat bisschop Gijsen door zijn beleid de gang van zaken in het bisdom heeft verlamd. Als voorbeeld wordt ge noemd de ontbinding van de dioce sane pastorale raad, de weigering om pastorale werkers aan te stellen en het feit dat de Limburgse dekens zonder de bisschop moeten vergade ren. De briefschrijvers vertellen mgr. Gijsen onder meer dat als in deze situatie geen verbetering kan ko men, hij zelf zijn consequenties moet trekken. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Twee werken, die ook tijdens de a.s. toernee van het Rotterdams Philharmonisch Orkest naar Duitsland en Oostenrijk zullen worden ten gehore gebracht, vormden de hoek- delen van het donderdagavond onder leiding van Edo de Waart gebrachte programma: de 39e symfonie van Haydn en Bruckners zevende symfonie. De symfonie van Haydn in g kl. behoort tot diens eerste scheppingsperiode als symfonicus. Zij is geschreven voor strijkers, twee hobo's en twee hoorns, en heeft een speelduur van slechts twintig minuten. De concertpianiste Betsy Dornay- Culp is in de nacht van woensdag op donderdag op 93-jarige leeftijd in het St. Jansziekenhuis te Laren over leden. Zij was daar een week geleden opgenomen nadat zij bij een val in het Rosa Spierhuis, waar zij sinds enige jaren woonde, haar heup had gebroken. Tot op zeer hoge leeftijd trad Betsy Dornay Culp in het open baar op, vooral met Chopin- programma's. Rijverbod voor 25 automobilisten na drankcontrole Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag bij een alco hol-controle in verschillende delen van de stad aan 25 automobilisten een rijverbod opgelegd. Dit gebeurde na een ademtest waaraan drieënder tig van de in totaal 560 gecontroleer de bestuurders werden onderworpen. Vijf maanden voor automatendiefstal HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft de 23-jarige Van S. uit Badhoevedorp wegens diefstal van twaalf speelautomaten uit een gara ge van een koopman in Wormerveer en diefstal van een busje waarin de gestolen automaten werden ver voerd, veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven maanden, waar van twee voorwaardelijk. In kleine bezetting uitgevoerd heeft deze symfonie geheel het karakter van kamermuziek. Zij ligt in de buurt van het divertimento. In het langza me deel spelen alleen de strijkers. De uitvoering onder De Waart was van goede kwaliteit, maar zal ongetwij feld nog aan raffinement winnen bij de volgende audities. Ook voor a.s. zondag staan zowel Haydn als Bruckner op het programma. Succes Bruckners kolossale zevende symfo nie, de eerste, waarmee de Oosten rijkse componist een duidelijk succes boekte, vormde tijdens dit concert de hoofdschotel. Edo de Waart heeft er een vurig en welsprekend pleidooi voor gehouden en kwam met zijn orkest tot een indrukwekkende pre sentatie. Bij een nog nauwkeuriger samenspel van hout- en koperblazers en misschien ook nog een zorgvuldi ger en geleidelijker opbouw naar de verschiolende dynamische hoogte pinten zal de uitvoering in de naaste toekomst nog aan overtuigings kracht kunnen winnen. Het Adigio met de beroemde treurmuziek werd een duidelijk muzikaal hoogtepunt. De solistische bijdrage werd deze avond geleverd door Heinz Friesen, eerste hoboïst van het R. Ph. O. Hij speelde het uit 1946 daterende hobo concert van Richard Strauss, die in zijn lange compositorische loopbaan zich eigenlijk maar weinig aan stijl vernieuwing gelegen heeft laten lig gen. Dit hobo-concert had hij ook een halve eeuw vroeger kunnen schrij ven. Niettemin een werk van grote melodische schoonheid en kleurrijk van harmonie en instrumentatie, zo als zo veel werk van Strauss. Heinz Friesen speelde met een voorbeeldige technische behersing de solopartij, en kwam daarbij tot een fraaie en genuanceerde toonvorming. Edo de Waart zorgde voor een evenwichtige orkestbegeleiding, die het solowerk nergens in de verdrukking bracht. Het stemt tot voldoening dat voor de solistische bijdragen-voor de concer ten van het R. Ph. O. vaak een beroep wordt gedaan op de eigen orkestle den. Hun prestaties verdienen dit ten volle. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier bij de rechtbank in Amsterdam, jhr. mr. L. A. de Beaufort, heeft wegens doodslag tegen de 30-jarige Turkse koffiehuishouder Mustafa D. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De Turk had in de nacht van 5 op 6 januari van dit jaar zijn voormalige compagnon in een speelhuis, de 32- jarige Turk Avadis Cakir, in diens woning aan de Apollolaan in Amsterdam met kogels doorzeefd. De verdachte kon zich niet meer herinneren dat hij geschoten had. Wel had hij zich die nacht na een woordenwisseling met Cakir be dreigd gevoeld. Cakir zou tot vijf maal toe een ernstige Turkse vloek op het seksuele vlak jegens de vrouw van Mustafa geuit hebben. Daarover zei drs. Koopman, wetenschappelijk medewerker van de Leidse Universi teit en kenner van Turkije, dat die bepaalde vervloeking als een ver schrikkelijke belediging geldt. Twee getuigen hadden gehoord dat Cakir de bewuste woorden tegen Mustafa uitsprak, waarop deze een pistool trok en zijn landgenoot met een re gen van kogels doodde. De rechtbank doet op 1 april uit spraak. Joodse reactie over de Drie van Breda door Abraham Soetendorp Uw hoofdartikel van woensdag 17 maart noopt mij tot het maken van een persoonlijke kantteke ning bij de gemeenschappelijke verklaring van de drie joodse kerkgenootschappen in Nederland. U schrijft „Het kan zijn dat het pleidooi van de Raad van Kerken tot vrijlating van de drie van Breda politiek gesproken op een niet al te gelukkig moment gekomen is Deze veronderstelling slaat de plank volledig mis. Het gaat immers niet om de politici. De Nederlandse politi ci hebben in de donkere dagen van februari 1972 de moed gehad om in het openbaar te worstelen met een door velen van hen nieuw gegeven, dat de invloed van de oorlog op de slachtoffers niet in hevigheid was af genomen maar Juist met de Jaren was gegroeid. Velen hebben toen niet ge schroomd een eerder ingenomen standpunt te veranderen en een meerderheid van de Tweede Kamer heeft tégen vrijlating gestemd. Anders dan de Raad van Kerken die, zoals hij in zijn verklaring schrijft, toen gezwegen heeft, hebben de Ka merleden wel degelijk gesproken. De regering heeft op 4 maart 1972 gerea geerd met een duidelijke uitspraak die in ieder geval enige rust bracht om „af te zien van haar aanvankelij ke voornemen de drie te Breda nog gedetineerde Duitse oorlogsmisdadi gers thans gelijktijdig in vrijheid te stellen" en alvorens tot een beslissing te komen over eventuele individuele gratieverleningen met een groep des kundigen te overleggen waarin „wor den opgenomen personen die geacht kunnen worden het vertrouwen te genieten in kringen van de illegaliteit en van de vervoltzden." Wat is er gebeurd? Politici hebben getoond meer pasto rale verantwoordelijkheid te bezit ten dan de Raad van Kerken. Want wat is er gebeurd? De Raad van Kerken heeft gemeend (anders dan de regering) zonder vooroverleg met de groep slachtoffers een verklaring te moeten afleggen, terwijl de raad wist hoe pijnlijk deze verklaring vele slachtoffers zou treffen. Hoe is het mogelijk dat de Raad van Kerken meent te kunnen volstaan met een bezoek dat prof. Berkhof zondagmiddag aflegde bij mijn col lega Lilienthal en dr M. König om hen en de gemeente al vast voor te bereiden op een uitspraak die de volgende dag twaalf uur op de telex zou staan? (Een verklaring overigens die enkele dagen tevoren al aan de fractie-voorzitters was verzonden). Wij zijn gedwongen geweest een spoedbrief aan de gemeenteleden te zenden en te telefoneren en instan ties van maatschappelijk werk in te lichten om zo veel rpogelijk mensen zelf op de hoogte te stellen en de eerste schok op te vangen. Wat is het gesprek? De verklaring van de Raad van Ker ken zegt „het geweten verbiedt ons om nog langer in deze discussie ter zijde te blijven." Heeft het geweten dan niet geboden om het moeilijke overleg met de slachtoffers aan te gaan? Wij spreken nu zoveel jaren over het gesprek tussen jodendom en christendom; over de dialoog. Ik ben één der genen die getracht heeft daaraan deel te nemen. Maar wat betekent gesprek? Alleen het samen bestuderen van de joodse bronnen, het spreken over theologische uit gangspunten? Wanneer het gesprek niet is het juist met elkaar spreken over moeilijke, pijnlijke kwesties zo als de Drie van Breda (en spreken betekent naar elkaar luisteren) is het zinloos en onwaarachtig. Het overleg was levensnoodzakelijk geweest. De Raad van Kerken heeft in zijn verklaring getoond de werke lijkheid van het toegenomen lijden niet te kennen en hij heeft veel onno dig leed berokkend. Eén van de verzetsstrijders heeft het op ontroerend eenvoudige wijze de zer dagen op de radio verwoord. „Jul lie in de kerken, bidt voor de domi nees want zij weten niet wat zij doen". Persoonlijk beroep Mag ik deze pijnlijke brief beëindi gen met een persoonlijk beroep op de Raad van Kerken. Ik hoop dat u de moed zult hebben het voorbeeld van de politici te volgen, dat wil zeggen: dat u kennis neemt van de u blijkbaar niet bekende feiten over de toegenomen hevigheid van de gevoe lens bij de slachtoffers van deze drie en dat u zich ook laat voorlichten over de nog ten enen male onvol doende mogelijkheden deze mensen op te vangen en te helpen (deze voor lichting zou u kunnen krijgen van mensen als prof. Bastiaans en dr. Hugenholtz). Wij zouden u ook wil len vragen u te realiseren dat u het noodzakelijke en wezenlijke gesprek ten onrechte uit de weg bent gegaan en daaruit uw consequenties te trek ken: het terugnemen van uw verkla ring om daarna met ons en de slacht offers van de drie in overleg te treden. Abraham Soetendorp is rabbijn bij de liberaal joodse gemeenten van Den Haag en Amsterdam. NIEUW LEVEN. Regionale ont moeting van christelijke Jeugdgroe pen, zaterdag 20 maart ln het Con certgebouw te Barneveld. Aanvang half elf, twee uur en half acht (Imma- nuelkerk). InL en opg. tel. 03420-2572. BEVRIJDING. Zendingsconfe rentie voor hervormd-gereformeerde jongeren m.m.v. ir. J. van der Graaf en prof. dr. C. Graafland, o.a. over Nairobi. Zaterdag 27 maart tien uur tot half vijf ln De Schakel te Nijkerk. Aanm. tel. 030-785402.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9