i «F autogordels vast en zeker Kerken tegen wet gastarbeiders Aan alle weggebruikers van Nederland Beste weggebruikers Met ons allen hebben we er voor gezorgd dat in 1975 in het verkeer ongeveer 185 personen minder omkwamen dan het jaar daarvoor. Dat gaat de goede kant op. Veilig Verkeer Nederland en ik zijn er van overtuigd dat het dragen van AUTOGORDELS in belangrijke mate tot een verdere daling kan bijdragen. Vandaar dat wij u allemaal via deze open brief vragen door te gaan met het dragen van die gordels. Om het verkeer nog veiliger te maken. En vooral om nóg minder slachtoffers te krijgen. Met dank, de minister van Verkeer en Waterstaat T.E.'Westerterp ZATERDAG 20 MAART 1976 TROUW/KW* UIT VAN LEZERS Fluor (4) Een ander aspect van de fluoridering van het drinkwater dat door zeer velen met verontwaardiging wordt gevolgd is het feit, dat men aan de bron oftewel aan de oorzaak van het tandbederf voorbij gaat. Een krachtige beperking van de snoeplust en het gebruik van goede voeding, dat is bestrijding van het tandbederf in z'n eerlijkste vorm. Het bevordert bovendien de gezond heid van het lichaam en wordt dus aangewend tot welzijn van de gehele mens. Fluoridering van het drinkwater is een zeer opdringerige zaak, en ook daarom niet wenselijk. Immers, men berooft de anderen van hun meest ele mentaire vrijheid. En misschien ook van hun gezondheid. Wie kan bewijzen dat fluor niet schadelijk is voor de mens? Laten de mensen, die daaraan behoefte hebben maar fluortabletten gebruiken. Maar bederf het drinkwa ter niet. Aduard M. Hoeksma Fluor (slot) Werkspoor Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. De heer Eiting uit Amstelveen vindt blijkens zijn brief (Trouw 12 mrt) het ziekenfondspakket onvoldoende ter bestrijding van de tandartskosten. Dus. vindt hij, moet de overheid flu or in ons drinkwater doen. Wat niets kost En onze tanden beschermt „Vanwege het hooggeroemde princi pe". dreigt het echter niet door te gaan. Inderdaad. Soms moet men een principe zwaar laten wegen. Uw eigen lichaam is van uzelf. Niemand mag u bv. dwingen bepaalde stoffen tegen uw wil in te nemen. Of wel soms? Ook uw dokter mag dat niet. U bent vrij om zijn adviezen op te volgen, of te negeren. Zou u dat veranderd willen zien? Nu maakt de overheid zich terecht bezorgd over het gebit van haar on derdanen. speciaal van de Jongeren. Alle waarschuwingen tegen snoepen bijvoorbeeld helpen niet. düs gaat men medicijn uitdelen. En-gros. Slikken verplicht, op straffe van uitdrogen, of onoverkomelijk onge mak. En. let wel. levenslang. Gezon den en zieken Rijp en groen. Hier is duidelijk sprake van schen ding van een basisrecht Internatio naal erkende rechten van de mens zijn hier in het geding. In geval van wettelijke legalisering, zou de over heid dan ook alleen een schijn van recht verkrijgen. En het groeiend aantal protesterenden zou het er ze ker niet bij laten zitten. Onze gebitten behoeven niet „voort te rotten", als we het snoepen maar laten. Of moeten we dit kwaad met een nog groter kwaad bestrijden? Doesburg L.W.van Immerzeel Woningnood Trouw (8.3): De woningnood is zo goed als verdwenen (Minister Duisen- berg Lv.m. aftrek voor reiskosten bij de ink. beUVelpse Crt. (2.3): De wo ningnood is nog groot in de gemeente Rheden (volgens burgemeester en wethouders). Trouw (11.3): Mensen die ziek zijn van hun persoonlijke woningnood zijn er nog altijd in onze samenleving. (Uit Vandaag). Trouw (17.3): Nipo-steekproef: Punt 3 be- strijding van het woningtekort: 79% van de ondervraagden acht dit een belangrijke taak van de regering. Conclusie: Deze regering is niet op de hoogte van de werkelijke woningsi tuatie in Nederland. Rozendaal P. van het Kaar Dertig miljoen aan steekpenningen om een order in de grootte van 258 miljoen binnen te halen is een zaak die in de criminele sfeer van de eco nomische Jungle thuishoort. Die 30 miljoen gulden vertegenwoordigde in die Jaren de som van een werk- lozenultkering aan 200.000 man ge durende 3 Jaren ad 58,— per week. Men kan dus het argument van de werkgelegenheid in het bedrijf niet serieus nemen om die door een der gelijk douceurtje te verzekeren: Prof. Heertjes argumentatie is eerlij ker: dat het sinds jaren bekend is, dat om bekende orders (dit zijn dus oraers bij openbare inschrijving) te krijgen, met geld, vrouwen, drank, geschenken en diners moet worden gewerkt. In de economie zijn gedane zaken als regel wederkerig, daarmede raakt men automatisch het euvel van de tientallen miljarden guldens die zwart in omloop zijn. Deze kunnen ergo alleen bij de grootondernemin gen. hun grootaandeelhouders en de banken in omloop zijn. In ieder geval niet bij de proletariërs of kleine on dernemingen. Hier is een sanering van de liquide middelen der grooton dernemers in Europees verband nodig. Ommen H. Weienaar Aronson Zeer onlangs heeft de Iraakse rege ring haar voormalige joodse staatsburgers uitgenodigd naar Irak terug te keren. Het cynisme achter deze uitnodiging hebben we leren kennen. De moord op de heer Aron son en de wijze waarop van zijn overlijden aan de nabestaanden ken nis is gegeven zijn misdadig, zowel vanuit humanitair als vanuit staatsrechtelijk oogpunt. Met de motie betreffende „Zionisme en Ra cisme" in de VN nog vers in het geheugen lijkt het mij geboden dat de Nederlandse regering deze zaak in de „Commissie van de Mensenrech ten" van de VN aan de orde stelt. Amsterdam A. Caransa De brief over Butheleii in de krant van gisteren was niet van de beer H. Weienaar te Ommen maar van de beer C. van Leeawen te Den Haag. Aronson (2) Arabische landen schijnen zich in allerlei bochten te wringen om de hetze tegen Israël vooral voort te zetten. Wie een Jood is, is een spion van Israël, zo redeneert men in Ara bische landen. Reeds lang was uitge maakt dat Aronson een vredelieven de Nederlander was, in Nederland woonde en met een Nederlandse vrouw getrouwd was. Toch bestem pelt de Iraakse regering Aronson als spion van Israël en zou hij een Israë lisch paspoort hebben. De conclusie kan gemakkelijk getrokken worden: We zien hier opnieuw een anti- zionistische (joodse) hetze van een Arabisch land tegen Israël en de joden, met als gevolg moord! De Nederlandse regering had op zijn zachtst gezegd wel wat forser mogen optreden wanneer er zomaar een Ne derlandse staatsburger wordt omge bracht. Schande wat hier gebeurd is! Huizen W'. Lindwer Aronson (3) In een tijd dat oliedollars een grote rol spelen m onze economie is het niet tactisch onvriendelijke dingen te zeggen over Arabische landen. Daarom heeft de massaslachting van het Koerdische volk door de Irakezen onze gemoederen nauwe lijks beroerd. Met de moord op Leen- dert Aronson heeft Irak ons echter andermaal laten zien wat haar op vatting over rechtvaardigheid is. Amsterdam A. W. J.Biner Aronson (4) Wie was Aronson? Geen Israëliër, geen spion, maar wel een humanitair en sociaal voelend mens. die waar nood was ging helpen. In dit geval waren dat de Koerden (onderdrukt en vervoldg door Irak). Deze hulp kostte hem het leven. Regering doe hier wat aan. en laat het niet bij loze woorden. 's-Gravenzande Piet van Onselcn Drie van Breda Het is een hopeloze en langdurige geschiedenis, altijd weer dat naar weerszijden pijnlijk ophalen van het voor en tegen. Mijns inziens ontko men wij hieraan, wanneer wij de discussie halen uit de sfeer van het menselijke sentiment. De fout van de tegenstanders van vrijlating is dat zij de straf te veel beleven als wraak; de fout van de voorstanders, dat zij de straf te veel zien als on menselijke wreedheid. Geen van bei de hoeft het geval te zijn, als wij de straf zien als uitvoering van de rechtshandhaving van de overheid, die van Gods wegen hiertoe niet al leen bevoegd, maar ook verplicht is. In de weegschaal van Vrouwe Justi- tia dienen niet zozeer de belangen en gevoelens van tegengestelde groe pen van mensen afgewogen te wor den, als wel ten aanzien van de be trokken misdadigers rechtschending en vergelding, en dan is het wel dui delijk naar welke kant de schaal doorslaat. Dan is er geen andere weg dan de doodstraf. Wil men wijzer zijn dan de bijbel, dan komt men in moeilijkheden van thans. Koning Saul werd door God verworpen, om dat hij weigerde de schijnbaar harde straf op Agag toe te passen (1 Samu el 15 vers 9-11) en Samuel heeft als nog het verzuim van Saul goedge maakt (vers 33). Franeker R. de Vries Drie van Breda (2) Volgens de opinie van kerken en justitie hebben de „drie van Breda" hun straf wel gehad. Beseft men ei genlijk wel dat met de vrijlating van deze drie, zij tevens volgelvrij gewor den zijn? De angsten en spanningen, die zij dan moeten ondergaan, bete kenen een extra marteling die veel erger kan zijn, dan de situatie waarin zij thans nog verkeren. Er bestaat geen vrijheid meer voor mensen, die anderen zoveel hebben aangedaan. Zij zullen steeds achtervolgd blijven worden. In de zin van menslievend heid heeft deze „vrijlating" dan ook geen enkele waarde. Poeldijk J.C. Kohier Drie van Breda (3) Door de Raad van Kerken is op nieuw de knuppel in het hoenderhok geworpen wat betreft de drie gestraf ten van Breda. Blijkbaar zonder eerst voldoende contact met de Joodse Gemeenschappen te hebben gezocht, pleit men voor vrijlating der gedetineerden. Zouden de kerken met deze boodschap niet geloof waardiger overkomen wanneer zij door gezamenlijke manifestaties tel kens weer strijden tegen onze geeste lijke en zedelijke verwildering, onder andere wat het gebruik van drugs betreft, pornografie, sex boetiek en abortus. Arnhem E. van de Hucht Huren (2) De heer de Groot te Zeist maakt zich bezorgd over eigenaren van oude hulzen. Hij heeft gelijk, dat gaat jaren huur kosten. Wat let de eige naar zijn huis aan de huurder te verkopen? De opbrengst zal een veelvoud zijn van de bouwkosten in de dertiger Jaren. Voor veel eigena ren is dat echter niet genoeg. Men wil minstens het tienvoudige als het huls leeg komt. Zou het niet veel redelijker zijn als men aan de huur der het huls te koop zou aanbieden voor een zodanige prijs dat deze ook nog in staat is de hoognodige voor zieningen te laten aanbrengen? Als de eigenaar z'n geld goed belegt krijgt hij veel meer rendement dan de huidige huur opbrengt, en de huurder heeft niet meer het gevoel dat hij steeds voor een ander het onderhoud betaalt, of zelf doet Dr Bilt G. H. Schoot Wiersinga (8) Niet langs de weg van het historisch onderzoek krijgen wij zekerheid aan gaande Christus. Die zekerheid krij gen wij door het geloof, ontstaan door de werking van Gods Geest in onze gestadige gebedsworstellngen met de Waarheid aan de voet van het Kruis. Enkel en alleen in het Kruis krijgen wij antwoord op de vraag WIE Jezus Christus waarlijk is en WAT Hij met Zijn lijden, sterven en opstanding ons openbaren wil. Het Kruis van Christus schenkt ons die zekerheid van eeuwigheid tot eeu wigheid. Wie bezwaar heeft tegen deze uiteen zetting heeft nooit vertoefd in de dampkring van Golgotha, heeft nooit waarlijk geworsteld met de Werkelijkheid en Waarheid van God. Zijn wij christenen niet een kerk van onderling strijdende leden zonder een Goddelijke rechter om de strijd te beslissen? Pohlheim (West-Duitsland H. Th. Lilipaly Wiersinga (9) De synode van de geref. kerken in Nederland heeft de kwestie- Wiersinga afgesloten. Thans lijkt voor kerkelijke leidslieden de tijd aangebroken te zijn om het synode besluit toe te lichten, uit te leggen en te begeleiden. Dit blijkt uit de ru briek „Uit de kerkbladen".( 163) Mij bekruipt de angst dat al deze kommentatoren voorbijgaan aan het wezenlijke van de boodscap van Wiersinga. Voorbijgaan aan zijn ar beid van puin ruimen rond het the ma van de verzoening, zoals ons dat is overgeleverd. Wiersinga moet lij den. omdat hij ons aantoonde dat God naast de lijdende Jezus van Nazaret stond. Toch is er geen reden om te wanhopen. De geschiedenis leert ons dat de grootsten onder de mensen, in hun eigen tijd en wereld, miskend worden. Diezelfde geschie denis leert ons ook dat er eens ge zegd zal worden: hoe was het. in Godsnaam, mogelijk dat de kerk de geref. belijdenis stelde boven de bij belse boodschap? Winschoten Bauke Zijlstra Inflatie Bestrijding van de Inflatie en herver deling van inkomens zijn geen twee aparte zaken. Het is de zogenaamde betere verdeling van inkomens, die oorzaak is van de Inflatie. Goede verdeling, betere verdeling, herver deling betekent nog altijd dat de een meer krijgt en de ander minder. En omdat iedereen meer wilde heeft men de inflatie uitgevonden waar aan nu onherroepelijk economieën ten gronde gaan. Emmen H. Weggen AMRO en Zuid Afrika (2) Een kleine aanvulling op het stukje van de heer T. Stulp van donderdag 18 maart: Je kan het de Amrobank niet kwalijk nemen, dat ze over 1975 zo'n enorme winst geboekt heeft, me de dank zij haar investeringen in Zuid-Afrika. Een bank denkt puur zakelijk, nooit ethisch. Het geeft niet waar geld belegd wordt, óls er maar belegd wordt, ook al wordt dat geld bloedgeld, want bloedgeld is altijd nog beter dan in de rode cijfers zit ten! Zo denkt (o.a.) de Amro-bank. Waar moet je nu Je geld beleggen? De „ecumenical development cooperati ve society" biedt een goed alterna tief. Voor wie het nog niet wist: de E.D.C.S. is de kersvers opgerichte bank van de Wereldraad, die geld wil beleggen in ontwikkelingslanden: zo zou ons westerse wereldkapitaal ten goede kunnen komen aan de aller armsten. 60 kerken uit alle delen van de wereld hebben zich al aangemeld. In dit licht is het erg jammer, dat de Generale Financiële Raad der Ned. Herv. Kerk bij de a.s. paascollecte 1976 haar leden de mogelijkheid biedt, giften te storten bij de AMRO- bank de Den Haag. Gelukkig wordt in dezelfde folder een girono. van de Ned. Herv. Kerk genoemd: de gevers kunnen weer alle kanten op met hun geld daar hoeven we geen bankge heim van te maken! Vreeland (Utr.) Theo Boas. Examens (3) Reeds drs. J. Klatter en de heer G. Blankensteyn protesteerden tegen het kwalijke slot van het artikel „Schoolonderzoek haalt centraal examen op". Ik zou nog op het vol gende willen attenderen: 1. Van al de grafieken uit het maandblad Direc tor wordt als voorbeeld uitgerekend het ongunstige diagram voor wis kunde II afgedrukt, een vak dat rela tief gezien door weinig kandidaten gekozen wordt; 2. In het gekozen voorbeeld zou duidelijk uitkomen hoe streng het vonnis is van de com puter en hoe mild het oordeel is van de school. Commentaar: de compu ter corrigeert geen wiskunde- examens bij het VWO. Alleen meer- keuze-werk (talen en biologie bij voorbeeld) gaat de machine in. Onze nieuwe staatssecretaris verhoede, dat wiskunde ooit machinaal gecor rigeerd kan worden. Ede. R. Kooistra. VVD Van harte onderstreep ik uw com mentaar naar aanleiding van het' WD-congres. Inderdaad, met het bezit van de mensen stijgt de WD- aanhang. Merkwaardig toch, dat steeds meer mensen menen, van wege uitsluitend eigen werkinspan- ning, recht te hebben op meer. Het is te hopen dat hun kinderen daar anders over denken, want die zouden misschien doorlopend op hun tenen moeten staan en daardoor zichzelf in de weg leven. Bedenk toch, geachte bezitsvormer dat het bij ons gaat om meer of minder, doch in andere ge bieden om leven of dood. Bijbelvaste mensen weten natuurlijk dat bezit een gave Gods is (Prediker 5 vers 18), maar dan wel tegen de ach van Marcus vers 20-23. de gi nis van de rijke Jongeling., natuurlijk, maar je kunt e heen. Over mentaliteitsvt gesproken. Oosterend (Fr.) Hanslj Delftse Bijbel (2) - Wellicht is het dienstig te f dat de zgn. Delftse Bijbel i een zgn. „Historiebijbel" k; zeggen dat hij alleen het o| tament zonder de psalmen i op parafraserende wijze ml beltekst omgaat. Meer danl daarvóór (in 1358 en ongev waren er ook al „Historieb Nederland verschenen, i boekdrukkunst was toen uitgevonden. In 1480 werdi volledige Nederlandse bl drukt, maar dat gebeurde in Ermelo J DEN HAAG De sectie sociale vra gen van de Raad van Kerken is ver ontrust over het wetsontwerp Arbeid Buitenlandse Werknemers. De sectie schrijft hierover in een brief aan pre mier Den Uyl en de ministers Van Agt en Boersma en aan de fractielei ders in de Tweede Kamer. De sectie is er vooral bezorgd over dat de regering kiest voor afweging van het belang van de Nederlandse arbeidsmarkt tegen dat van de bui tenlandse werknemers. Het over schakelen op een tewerkstel gunning in handen van de r in plaats van een werkvi die in het bezit is van de wei maakt deze laatste nog si hankelijk van de werkgevex voelsmatig wordt de kwets van de buitenlandse w< daardoor groter. De sectie vindt dat een toch arme groep van onze bevol minder mogelijkheden o als het wetsontwerp zou woiL genomen. 1 Datum: 12 maart 1976 Onderwerp: Autogordels i een putolikatie van Veilig Verkeer Nederland. Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8