mnei anese premier n dood ontsnapt Vooruitzichten Unctad minder somber Waarom Moskou bang is voor vieze woorden [rfani drijft Italiaanse istendemocraten uiteen Hervormingsvoorstellen van Spaanse regering krijgen koele ontvangt geef om ANGOLA Nederland steunt grondstoffenplan Van de schrik bekomen VSI Deense politie vecht met Vietnamese wezen Margaret Leider franquisten waarschuwt kabinet S verlengd 26655 ÜjAG 20 MAART 1976 torlog in hevig BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 iorlog in hevigheid toegenomen ET (Reuter, UPI) Premier Rashid Karami van Libanon ren ternauwernood ontkomeiraan een aanslag op zijn oen het vliegtuig waarin hij zat, dat op het punt stond van naar Damascus te vertrekken, getroffen werd door raket.- Karami, oud-premier Saeb andere prominente Libane- •i waren juist aan boord van sche vliegtuig gegaan toen iffen werd door een kleine deed zich een explosie voor [iegtuig vloog in brand. Alle en konden ongedeerd het verlaten. Alleen een persfo- werd licht aan zijn voet liezen waren onderweg naar laius waar zij besprekingen tt oeren met de Syrische presi- over mogelijkheden voor ssing van het de afgelopen d<er opgelaaide conflict tussen ^n en moslims in Libanon. op de dag had hetzelfde Sy- Tiestel al twee politici van de christelijke falangepartij Tliascus overgebracht. Wie de jp het vliegtuig heeft uitge- is gisteravond nog niet lek van de Libanese delega- Damascus is uitgesteld. De van het vliegtuig zijn >eir Beiroet terug gegaan. Ver- 30 k zullen ze vandaag weer proberen te ver- hten ;eroorlog is gisteren in alle hevigheid opgelaaid. De falangis- tische radio meldde hevige gevech ten bij de plaats Abaadiyeh, twaalf kilometer oostelijk van Beiroet. In de straten van Beiroet zijn pantserwa gens van het Libanese leger versche nen die aan de strijd deelnemen. Het gaat om voertuigen die in het bezit zijn van de verschillende groeperin gen van het uiteengevallen leger. Op de berg ten oosten van de Libanese hoofdstad maakten de strijdende partijen gebruik van snelvuurka- nonnén. De opnieuw uitgebroken burgeroor log heeft volgens een voorlopige ba lans in een week al meer dan twee honderd doden gekost. De verbindin gen tussen de hoofdstad en het noorden van het land zijn verbroken. Ook daar zouden zware gevechten aan de gang zijn. Eenheden van het Libanese leger hebben zich bij het ene of het ander kamp van de strij dende partijen aangesloten, zodat de oorlog steeds grotere vormen aan neemt. Het dagelijks leven in Beiroet biedt weer de aanblik van de donkere da gen van de recente bloedige bur geroorlog. Er is geen benzine, bak kers, de stad is opnieuw in tweeën verdeeld. De enige doorgang tussen beide stadsdelen, een kruispunt bij het museum, kan alleen gebruikt worden als er een vuurpauze is. Ook de banken en de meeste scholen-wa- ren gisteren weer dicht. door Nico Kussendrager GENÊVE De vierde wereldhandelsconferentie, de Unctad, die in mei in Nairobi wordt gehouden, is mislukt als er geen samen hangend grondstoffenprogramma uit de bus komt. De secretaris-generaal van de De Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat (midden) in gesprek met de Libanese politicus Raymond Edde (links), enkele uren nadat deze was ontsnapt aan de aanslag op het vliegtuig dat een aantal Libanese politici, onder wie premier Karami, naar Damascus zou brengen. Genraal Achdab Generaal Aziz Achdab, leider van de greep naar de macht tegen de Liba nese president Soeleiman Franjieh, heeft het staatshoofd beschuldigd van pogingen de bemiddeling van Syrië te laten mislukken. Franjieh dient af te treden omdat hij het obstakel is dat elk plan om de crisis op te lossen tegenhoudt, aldus gene raal Achdab in een radiouitzending. De generaal voegde daaraan toe: „Ik verzoek het parlement en onze Sy rische broeders het proces van de verkiezing van een nieuwe president te versnellen voordat het Volk naar het paleis trekt om de president te verwijderen, die nimmer naar de stem van het volk heeft geluisterd". Volgens generaal Achdab beschuldi gen de politici Franjieh van onve- zoenlijk, onverantwoordelijk en aar zelend beleid. Hij had hervormingen tegengewerkt en kwam pas in actie als hij onder druk werd gezet en het meestal al te laat was. Verder uitstel van het aftreden van de president zou de overige staatsinstellingen van Libanon vernietigen. Voordat het le ger kan worden herenigd moet eerst een nieuwe president worden geko zen, aldus generaal Achdab. Ook de leider van de socialistische partij vahXibanon, Kamal Jumblatt heeft aangedrongen op het afzetten van president Franjieh. Hij beklem- toondë de noodzaak van diepgaande sociale hervormingen, die volgens hem nog noodzakelijker zijn dan de politieke hervormingsmaatregelen die vorige maand door Syrië zijn voorgesteld. President Franjieh zit nog steeds in zijn paleis en weigert vooralsnog on voorwaardelijk af te treden. Zijn pa leis wordt verdedigd door 1200 man christelijke troepen en 600 gewapen de mannen uit zijn geboortestad Zagharta in het noorden van Liba non. De verdedigers hebben de be schikking over tientallen tanks en verscheidene batterijen luchtdoelar tillerie. De president schijnt er op te staan dat hij pas zal verdwijnen als er een voor hem aanvaardbare op volger is gevonden. (Reuter, UPI) De voormalige sterke man van de _,e christendemocratische partij Fanfani heeft gisteren partijcongres geprobeerd de partij weer achter zich te Hij hield èen toespraak, met daarin een zeer scherpe op de communistische partij, die sterk verschilde van de ;srede vanpartijleider Zaccagnini en oogstte daarvoor een enthousiast applaus. Fanfani bepleitte een nieuwe allian- de socialisten. ider van de christen- iten verwerp wel het voor- i de communisten om een SCh com»romis" te sluiten f n samenwerking op regerings- van cobmunisten en chris- p^twee ptrtijen. Fanfani echter dat mri alleen op de voor al van <e christen-democraten r samnwerking met de com- ;n zoi mogen komen. Hij ver- Ie uitpraken van de commu te pf'tijleiding over eerbiedi- UIn df parlementaire democra- e ppralistische maatschappij da als die uitspraken niet leeid dan toch wel erg gevaar- >n*t' reacties onder de congres- itavaren dat Fanfani sprak ,,a' m ilnister en niet als voormalige ggjier. Algemeen werd veron- ak dat hij in de nabije toekomst >mhten premier van Italië te .i. Fanfani werd vorig jaar juli ijleider weggestemd na voor aj ten-democraten zeer onvoor- >oi tgevallen regionale verkie- >n oj ijblad van de Italiaanse com- d n l'Unita zei gisteren dat er d(e elementen staan in de rede djcagnini en dat hij in feite een lan de communisten doet om itructieve houding aan te ne- de bestrijding van de grote en, zoals de Italiaanse sa- w die momenteel kent. „Hij 'ri in dat er politieke verander- oeten komen maar zoekt nog wijze waarop dit moet gebeu- is l'Unita. ;ri t, l c? 111 f"l TY10 "("11 TYl laatste communistische partij-congres in Moskou. Toen de Italiaanse communistische leider Enrico lo UlLlillctLUIIl Berlinguer het woord „pluralisme" gebruikte, steeg er in de zaal een gemompel op om aan te geven dat zijn gastheren deze term afwijzen, zo rapporteerde de Italiaanse delegatie later. KOPENHAGEN, (UPI) De Deense politie heeft gisteren een landhuis overvallen en kwam daarbij in bot sing met 28 schreeuwende Vietname se wezen, van wie enkele gewapend waren met roodgloeiende poken. De wezen weigeren hun voogd te verla ten, die hen uit Vietnam naar de Deense hoofstad had gebracht. De overval van de politie gebeurde op verzoek van de Deense sociale dienst, die had gezegd dat de kinde ren geen voldoende onderwijs en geen voldoende verzorging kregen van hun voogd, Henning Becker, een journalist die vorig jaar meer dan 200 wezen uit Zuid-Vietnam naar De nemarken heeft gehaald. De veertig politiemannen die de overval uitvoerden moesten een strijd van meer dan een kwartier voeren om de kinderen, in leeftijd variërend van 5 tot 19 jaar in een gereedstaande politiebus te krijgen. LONDEN (Reuter) De Britse prinses Margaret en Lord Snow- don zullen onafhankelijk van el kaar gaan leven maar wel ge trouwd blijven. Tot dit compro mis zijn gisteren koningin Eliza beth een zuster van de prin ses en haar juridische advi seurs gekomen. De Snowdons zijn met het voorstel akkoord gegaan maar beschouwen hun huwelijk in werkelijk als geëin digd. In Londense juridische kringen wordt betwijfeld of de gekozen oplossing wel de juiste is. De nieuwe situatie voor Margaret en Snowdon is eigenlijk geen formele juridische scheiding. Een vooraanstaande advocaat in huwelijksaangelegenheden in Londen noemde het een „zeer onbevredigende uitweg" die te genwoordig nog maar zelden wordt toegepast en ook door de rechters wordt gemeden. De meeste echtparen die uit elkaar gegroeid zijn geven de voorkeur aan een gewone scheiding, al dus de advocaat. Als voornaamste nadeel noemde hij het feit dat de betrokkenen nog steeds niet helemaal vrij zijn om te doen en laten wat zij willen, zeker niet bij het zoeken naar een nieuwe partner. Een definitieve scheiding kan na twee jaar worden aangevraagd maar in kringen rond het prinse lijk paar verwachtte men niet anders dan dat Snowdon een scheiding zou hebben gevraagd. Hij en Margaret leven immers al vijf jaar zo goed als gescheiden. MADRID, (Reuter, UPI, AP) Zowel de franquistische beweging als de linkse oppositie hebben met erg gemengde gevoelens gereageerd op het voorstel van het Spaanse kabinet om het strafrecht humaner te maken en een aantal politieke groeperin gen een wettelijke basis te geven. Belangrijkste twistpunt tussen rege- len van het kabinet slechts aan- ring en oppositie blijft de weigering vaardbaar zijn zolang het maat- van het kabinet de Spaanse commu nistische partij te legaliseren. Vol gens het voorstel zoals dat gister- schappelijke systeem, zoals dat door het overleden staatshoofd generaal Franco werd gevestigd, niet wordt nacht door het kabinet van premier ondergraven. De franquistische voor- Arias Navarro werd opgesteld blijft ook de Baskische afscheidingsbewe ging ETA een illegale groepering. „Alleen door de communisten uit de clandistiniteit te halen kunnen we de politieke situatie in Spanje normaal man, de voormalige minister van ar beid José Antonio Giron sprak op een congres van de vereniging van oudstrijders uit de Spaanjse burger oorlog. Giron is zowel lid van het Spaanse schijnparlement de Cortes maken en het speciale aureool van de als van de grondwetscommissie, die communisten wegnemen" was het beiden veranderingen in het maat-- commentaar van de christen- schappelijke systeem kunnen tegen- democratische leider Ruiz Gimenez houden. van Unctad. Jamani Corea, en de Neder landse minister van ontwikkelingssa menwerking, Jan Pronk, zijn het daarover roerend eens. De drie voor gaande wereldhandelsconferenties in Genève, New Delhi en Santiago) hebben nauwelijks resultaat opgele verd. In Nairobi moeten nu spijkers met koppen worden geslagen. En het ziet er, sinds gisteren, iets minder somber uit. Voorbereiden Afgelopen dagen is in Genève de Unctad-raad bijeengeweest, die de conferentie in Nairobi moest voorbe reiden. Belangrijk punt op de agenda was een geïntegreerd (samenhan gend) grondstoffenakkoord,'zoals Co rea dat zelf heeft voorgesteld. Het wil zeggen dat er buffervoorraden ko men van grondstoffen (koffie, koper, katoen) om zo de prijzen op peil te houden. Door bij overschotten grondstoffen op te kopen en bij te korten te verkopen worden wilde prijsschommelingen vermeden. De ontwikkelingslanden hebben daar baat bij omdat zij grotendeels van de uitvoer van grondstoffen af hankelijk zijn. Corea wil een geïnte greerd (samenhangend) grondstof fenakkoord om te voorkomen dat grondstoffen die voor de rijke landen niet belangrijk zijn, er buiten zouden vallen, tot schade van de ontwikke lingslanden die ze uitvoeren. Op het eerste lijstje van Corea stonden zelfs achttien grondstoffen maar het is al lengs geslonken. Nauw verbonden met zo'n grondstof fenprogramma is een koppeling van de prijzen van grondstoffen aan die van industrieprodukten (indexatie). Worden de tractoren, machines en kunstmest die de ontwikkelingslan den in de industrielanden moeten kopen duurder, dan mogen de ont wikkelingslanden meer vragen voor hun grondstoffen. Op het ogenblik gaan de ontwikkelingslanden er al leen maar op achteruit. Zo'n koppeling van grondstoffenprij- zen aan die van industrieprodukten staat niet met zoveel woorden in het grondstoffenprogramma van Corea, maar de ontwikkelingslanden willen het wel. Het is een harde eis van hen, die centraal staat in alle overleg tus sen noord en zuid. Kans klein De kans dat er in Nairobi zo'n grondstoffenprogramma, als Corea wil, komt, leek klein. Vooral de Ver enigde Staten en West-Duitsland verzetten zich er tegen, omdat uit- voering van Corea's voorstellen de vrije markt aantast. En bij de vrije markt zijn de Verenigde Staten en West-Duitsland groot geworden. De op het kabinetsvoorstel. Het progressieve weekblad Cambio 16 heeft in en commentaar opgeroe pen tot het ontslag van het kabinet van Arias Navarro. Het blad acht de belangrijkste maatregel van het ka binet om de arbeidsonrust weg te nemen een optrekken van het mi nimumloon met 23 procent vol strekt onvoldoende. Een andere be langrijke krant, de Madrileense YA zegt daarentegen dat het er op lijkt dat de grootste meningsverschillen binnen het kabinet zijn verdwenen. De leider van de machtige franquis tische beweging heeft gisteren ge zegd dat de hervormende maatrege- Verwarring Giron zei dat de politiek, die het kabinet momenteel voert innerlijk tegenstrijdig is en Spanje in verwar ring brengt. Hij had kritiek op de reizen van enkele ministers aan West- Europese landen om daarbij begrip te vragen voor de situatie in Spanje. Zonder hun namen te noemen doelde hij hierbij kennelijk op de minister van buitenlandse zaken Areilza en diens collega van binnenlandse za ken Fraga Iribarne. Beide ministers behoren tot de gematigde vleugel van het kabinet. BERLIJN (AP) In Oost-Berlijn heeft deze week een bespreking plaats gevonden van de subcommis sie van Europese communisten om een agenda op te stellen voor een topconferentie. Het heeft er alle schijn van dat er geen overeenstem ming over een topconferentie is bereikt. Het Oostduitse persbureau meldde dat de afgevaardigden van 27 com munistische partijen zijn overeenge komen de resultaten van hun werk voor te leggen aan een volledige ver gadering van het organiserend comité. dan niet met hun eigen studies? rd ntfOK (UPI, Reuter) De lanse ambassadeur in Thai- harles Whitehouse, heeft de premier, Koekrit Pramoj, ge- om een verlenging van de van het ultimatum dat de in Bangkok heeft gesteld n rekking tot de aanwezigheid le Amerikaanse troepen in Thai- r vorming vorig jaar heeft de ..b van Koekrit Pramoj toege- naar te zullen streven alle v aanse troepen uit het land te tp]ertrekken. Onder druk van de j partijen is men op deze toe- 3j( teruggekomen, maar wel met ingang van morgen alle aanse bases onder Thaisee nitiet geplaatst, nier zou later nog een mede doen over de status van de «erikaanse militairen die zich In Thailand bevinden, n jljdaag toe zijn er voortdurend vo indelingen gevoerd tussen de in en de Amerikaanse autoritei- joi^de status van de Amerikaan- dz dkrachten in Thailand, maar fdi rïng in Bangkok heeft steeds Lte^dat deze onderhandelingen op v#rt afgerond zouden moeten vof Premier Koekrit Pramoj ezegd dat verlenging van de raif wel mogelijk is, maar dat hij jk frikaanse ambassadeur heeft ld wat hij verder nog wil be- Uitdaging „Pluralisme" is een vies woord in de politieke woordenlijst van de Sow- jets. Moskou beschouwt het als een kapitalistisch verzinsel, bedacht om de Sowjet-Unie er toe te bewegen het bestaan van meer dan één partij toe te staan om zo het Sowjet-systeem te vernietigen. Maar het Kremlin had de verplich ting om de volledige tekst van Berlin- guers toespraak in de Sowjet-pers te plaatsen. De Italiaanse delegatie kamde de Russische vertaling nauw keurig uit voordat zij er haar goed keuring aan gaf. Maar het woord was er uit verdwenen. De Russen hadden het vervangen door de term „meer- vormigheid" die niet de explosieve politieke bijbetekenis heeft van „plu ralisme". Zij legden de Italianen uit dat in het Russisch „pluralisme" als een filosofische term wordt gebruikt en daarom de lezers zou verwarren. Vijfde colonne De Italianen gingen akkoord met de verandering. Toch weten hun Sowjet- experts best dat „pluralisme" in de Sowjet-pers herhaaldelijk is gebruikt als een politieke term. Het incident vertelt ons daarom iets over zowel de Italiaanse als de Russische commu nistische leiders. Onlangs vertelde Berlinguer dat er in het westen men sen waren, die wilden dat de Italiaan se communisten als een soort „vijfde colonne" binnen het Sowjet-systeem gingen opereren. Hij weigerde die rol. Als hij nu had vastgehouden aan het gebruik van de term in de Sowjet- tekst, dan had het Kremlin kunnen aanvoeren dat hij inderdaad onder mijnend werkte, dat hij bezig was de SowjetrUnie te dwingen een systeem van meer partijen te aanvaarden. Het is een klein incident dat één van de grootste communistische dilem ma's illustreert. Moeten de westerse communisten mikken op een hervor ming van het Sowjet-systeem; de Sowjets bewegen „socialisme met een menselijk gezicht" te aanvaar den? Of moeten zij zich tevreden stellen met hervorming van hun ei gen partijen om aanvaardbaar te worden voor de kiezers in het Westen? Er zijn communisten in het westen die hartstochtelijk geloven dat vrij heid ondeelbaar is en die het Kremlin openlijk hebben gekritiseerd wegens de onderdrukking van de vrijheid in de Sowjet-Unie. Er zijn andere wes terse communisten, die geloven dat het tactisch gezien in hun voordeel is om het Kremlin te kritiseren. Maar er zijn er ook voor wie het noch tactiek, noch hartstocht is. Stalinisme De mensen van deze laatste groep zeggen dat de communisten in het westen diepgaand moeten onderzoe ken hoe het Sowjet-systeem kon ver worden tot een totalitair systeem. Als zij er niet in slagen het antwoord op die vraag te vinden, dan bestaat er een goede kans dat hun eigen partijen, eenmaal aan de macht ge komen, op soortgelijke wijze zullen afglijden naar een totalitair systeem, zo geloven deze communisten. De Italiaanse communisten hebben nu al tien jaar lang zo'n onderzoek beloofd. Zij doen dat sinds het testa ment van Togliatti, waarin hun oud leider aandringt op een fundamente le, nieuwe beoordeling van de Stali nistische erfenis. Hoewel het intel lectuele kader van de partij be kwaam genoeg is om deze taak uit te voeren, en hoewel de leiders van de partij blijven zeggen dat het gedaan moet worden, hebben de Italiaanse communisten toch alleen maar en kele kleinere studies over dit onder werp gepubliceerd. Misschien zijn zij bang voor wat zij zouden kunnen vinden. Misschien ook is het waar, zoals hun tegenstan ders zeggen, dat iedere communis tische partij, eenmaal aan de macht, wel moet afglijden naar een totali tair systeem. Zelf geloof ik niet in de noodzaak van die ontwikkeling, maar wat ik denk doet er niets toe, hier niet en daar niet. Sommigen van de idealisten, die mee hielpen bij de Russische revolutie en de opbouw van de Sowjet-staat, dachten ook niet dat het zou uitlopen op één groot gevangenkamp. De communis ten beweren dat de westerse studies, die pogen te verklaren hoe het zo Misschien zijn zij er nu eindelijk klaar voor. „Wij moeten ons zelf en anderen uitleggen," zegt Giorgio Na- politano, lid van het partij- directoraat, „hoe een grote revolutie een systeem kon produceren dat is gebaseerd op stalinistische ver wording en dat nog steeds de nega tieve kenmerken en beperkingen heeft die het gevolg waren van deze misvormingen." Iedere studie die de Italiaanse com munisten hierover maken, moet uit leggen dat, als stalinisme niet onver mijdelijk is in Italië, stalinisme dan Dok niet onvermijdelijk was in de Sowjet-Unie; of: als democratie en socialisme In Italië verenigbaar zijn, dan moeten zij verenigbaar (en uit voerbaar) zijn in de Sowjet-Ünie. Iets anders beweren zou de conclusie toe laten dat de Italiaanse communisten als regeringspartij onbetrouwbaar zijn. Maar iedere studie op dit gebied zou ook een uitdaging voor het Kremlin op eigen terrein inhouden. Het zou binnen de Sowjet-Unie wor den gebruikt door de critici van het Sowjet-systeem; en geen kritische analyse kan gevaarlijker voor de de omstreden functie van het Kremlin zijn dan een marxistische studie, ge maakt onder het eerbiedwaardige toezicht van een andere communis tische partij, en gebruik makend van de politieke taal en de analitische methode, waarvan de Sowjet- communisten hebben geleerd dat het de enige juiste is. Ondermijnend Het Kremlin zou zo'n studie als on dermijnend beschouwen; en zij zou inderdaad ondermijnend zijn, in dier voege dat zij zou aantonen dat de rol van het Kremlin niet te rechtvaardi gen is en diens onderdanen zou aan moedigen het systeem aan te vallen en iets beters te gaan zoeken. Als het Kremlin al bang is voor een woord als „pluralisme" dan heeft het veel betere redenen om bang te zijn voor een studie, die tot de conclusie komt dat dit „pluralisme" het juiste en noodzakelijke doel is van alle communistische partijen, zelfs voor die in Oost-Europa. De communis ten in het westen, in Italië, Frankrijk en elders, zullen de stemmen die zij nodig hebben waarschijnlijk niet winnen, tenzij zij het publiek over tuigen van hun democratische ge zindheid. En dat zullen zij moeten doen door (onder meer) aan te tonen dat de democratische gezindheid van het Kremlin vals is. Hoe bang het Kremlin is voor één enkel woord blijkt uit een incident dat zich voordeed tijdens het kon lopen tendentieuze en vijandige - propaganda zijn. Waarom komen zij Jamani Corea Westduitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher noemde dat op de speciale zitting van de Verenigde Naties over een nieuwe economische orde nog eens als voorbeeld voor de ontwikke lingslanden. Op die zitting, die in september in New York werd gehouden, wezen de westerse landen, met Washington en Bonn voorop, koppeling van prijzen van grondstoffen aan die van indus trieprodukten helemaal af. Op het punt van een geïntegreerd grondstoffenprogramma (een groot aantal grondstoffen in onderlinge sa menhang) waren ze echter wat soe peler. Maar de inkt van de slotverklaring van New York was nog niet droog, of de Europese Gemeenschap krabbel de terug. Eerst gebeurde dat op een ministersbijeenkomst in Luxem burg, bij andere gelegenheden, en aanvankelijk ook tijdens de Unctad- raad in Genève. Nederland stelde voor dat de Euro pese Gemeenschap een bedrag zou toezeggen om het grondstoffenpro gramma van de Unctad te betalen. Er moet immers een fonds komen, waaruit de buffervoorraden worden gefinancierd. Officieel is geen cijfer genoemd, maar het is geen geheim dat gedacht werd aan honderd mil joen gulden. Wat nog maar een schijntje is voor wie weet dat het hele grondstoffenprogramma miljar den vergt. Maar de overige EG-partners hiel den volslagen de boot af. Er kwam niet meer dan een slap compromis uit de bus over „aanvullende betalin gen" (compensatoire financiering). Dat wil zeggen: als een ontwikke lingsland de uitvoerinkomsten ach teruit ziet gaan, kan het lenen bij de rijke landen; als het ontwikkelings land weer goed verdient aan de ex port, moeten die leningen worden terugbetaald. Een weinig opzienba rend voorstel, waarvan Corea niets moet hebben en dat de meeste ont wikkelingslanden lang niet ver ge noeg vinden gaan. Toch praten Maar gisteren leek de lucht in Genè ve plotseling iets te klaren. West- Duitsland en daarmee de Europe se Gemeenschap zou bereid zijn tenminste over een samenhangend grondstoffenprogramma te praten. En in het kielzog kwamen de Veren igde Staten die in het overleg tussen noord en zuid kennelijk niet alleen willen komen te staan. Maar het is nog veel te vroeg voor al te veel optimisme. Al vaker gaven de mees te behoudende westerse landen wat toe, om het even later snel terug te trekken; afwisselend de koud- en warmwaterkraan in de hoop dat het front van de derde wereld barst. Het slappe compromis dat nu toe binnen de Europese Gemeenschap is bereikt, ging Nederland niet ver ge noeg. Het plan rijpte om zelf mee te betalen aan het grondstoffenfonds dat Korea heeft voorgesteld, buiten de Europese Gemeenschap om. Ne derland zou daarmee het eerste in dustrieland zijn dat medewerking aan het fonds toezegt. Dit plan leidde tot spanningen tus sen minister Pronk en zijn ambtge noot van buitenlandse zaken. Max van der Stoel. Van der Stoel wil niet handelen buiten de Europese Ge meenschap om. Hoewel Pronk zeer teleurgesteld is in het ontwikkelings beleid van de Gemeenschap, wil hij eveneens binnen het Europese kader blijven. Maar daarnaast moet Neder land naar zijn mening zelf initiatie ven ontplooien. Het idee om naast het slappe EG- compromis waarvan Pronk pas laat gehoord zou hebben mee te betalen aan het grondstoffenfonds is daar een voorbeeld van. Dat moet andere landen prikkelen hetzelfde te doen; een opzet die eerder gelukt is. (ADVERTENTIE) GIRO

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7