Gezondheidszorg nadert faillissement talingen van irkspoor waren omkoping Geen functies aan VU voor communisten Veilig goedkoop op TyresoleS Iraakse zaakgelastigde boos op Den Uyl na verklaring over executie Sickinghe van VMF Stork ha ale voorzitter Slokkanen mag flopig blijven i Nieuwe Man ^je Nieuwe Mode oxforcl Prof. mr I. A. Diepenhorst Staat start proef met abonnementen op Kamerstukken „Militaire artsen bevoordeeld bij burger collega's de band l^^ïfietde groene stip Tweede Kamer: Bevoegdheden milieu- Concentratie NAM in Den Helder gaan uitbreiden Topambtenaar lucht zijn hart Goedkopere straaljager net zo goed" Dr. Holtrop en de steekpenningen AG 20 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 otfn verslaggever ÏjVBAAG De dertig miljoen gulden, die Werkspoor in 1952 st™ Argentijnen heeft betaald om een miljoenenorder in de te kunnen slepen, kan volgens jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, ter van de Raad van bestuur van VMF-Stork, waarin ioor is opgegaan, niet als omkoopgeld worden beschouwd. :ss jkt uit een brief die de heer deze zaak zegt de heer Sickinghe: „In deficg over de Werkspoor-affaire verband met een goodwill-reis van de stuurd aan de directeuren prins naar Zuid-Amerika werd hem „/-Stork, de werkmaatschap- gevraagd bij zijn bezoek aan presi- }P e hoofden van de verschillen- dent Peron melding te maken van de ls- sies en de leden van de direc- grote belangstelling van Nederlandse )eE„Het woord „omkopen" sug- zijde voor dit project. dat invloedrijke mensen met gjj z,jn vertrek uit Argentinië werd rorden bewogen datgene te hem (i00r president Peron meege- 'u rat zij anders met zouden heb- ------ -- - - elweg van de aanvang a dat vijftien procent (dat was miljoen gulden) als commis- 'b%est worden betaald. Van Ar- enfee zijde is ook aangegeven, t bedrag moest worden be- 'e aldus de heer Sickinghe in k ef. etaling werd in overleg met f01 ilsterie van economische za- volgens de heer Sickinghe t van de officiële bestelling. ine «"{prins Bernhard ,i e rol van prins Bernhard in - --deeld, dat de order naar Nederland 1401 laan. In het Argentijnse geval zou gaan". n_ plweg van de aanvang af de eis Qok de afgelopen jaren heeft de prins bij herhaling op verzoek van VMF- Stork buitenlandse staatshoofden gevraagd met aandacht naar projec ten van het concern uit te kijken.Jhr. Sickinghe wijst erop, dat ook prins Philip van Engeland, evenals de Franse president en de Zweedse pre mier Palme hetzelfde doen voor hun - nationale industrie. De onderhande lde Nederlandsche Bank gere- ijngen over de Argentijnse order heb- bedra£ werd wel hoog ge- ben vanaf de eerste contacten zo'n laar zonder deze betaling zou tien jaar geduurd. Voor Werkspoor opdracht geen sprake zijn werden ze gevoerd door directeur t. Deze was dan naar Enge- Brunt, die inmiddels is overleden. c elders gegaan. Het presiden- ?IÏ Jtuig voor president Peron Onderzoek recrerinfi: 1 voleens de heer Sickinehe "I,UCIAUCIV icgciing Het Tweede Kamerlid Arie van der Hek (PvdA) meent dat uit het onder zoek van de regering naar de Werkspoor-affaire is komen vast te staan, dat dr. Holtrop, destijds presi dent van de Nederlandsche Bank en thans lid van de commissie-Donner, die de Lockheed-affaire onderzoekt, niets laakbaars heeft gedaan. Dr. Holtrop wees de aanvankelijke aan vraag van Werkspoor af, maar moest later instemmen met de beslissing van de ministeries van economische zaken en financiën om de vergunning toch af te geven. Van der Hek vindt daarom dat hem niets te verwijten valt. Wel is hij van mening, dat de toenma lige minister van economische zaken, dr. J. R. M. van den Brink wel dege lijk de eerst verantwoordelijke was bij deze transactie. Dr. Van den Brink, thans topman van de AMRO- bank, heeft afgelopen weekeinde pre mier Den Uyl verweten, dat deze naar hem verwezen had in de Werkspoor zaak. Volgens de bankier was het in eerste instantie een zaak van de mi nister van financiën en van de leding van de Nederlandsche Bank. n onzer verslaggevers ^pRDAM De voorzitter van ïité Marokkaanse Arbeiders Abhdou Menebhi (25), rlopig niet wjorden uitgewe- ministerie van justitie deel- ;n mee dat de Marokkaan in id mag blijven, omdat beslo- le uitwijzingsprocedure op te Menebhi gaat nu samen advocaat mr. W. J. van Ben- te een herzieningsprocedure be en om alsnog in aanmerking te 1 t( voor een verblijfsvergunning. Menebhi, actief bij de hon- jen van ongeveer 180 Ma in in verschillende kerken in was afgelopen donderdag dede Amsterdamse vreemdelin- G.)(itie aangezegd het land te ver- »it omdat hij volgens de poli i zou voldoen aan de eisen, die len zijn aan de afgifte van een isvergunning. H>nebhi het land uit gezet zou en terugkeert naar Marokko, hij levenslange gevangenis- zelfs de doodstraf, omdat hij lelijk heeft uitgesproken te- regime van de Marokkaanse Hassan. Volgens het ministe- justitie zou één van de papie- Menebhi bij een controle [11 He vreemdelingendienst vals r^Jbleken. Menebhi zou, als zijn in in orde waren geweest, een ivergunning hebben ge- ADVERTENTIE ivanceerd in denken, doen en jen. Maar graag behoudend, waar het kwaliteit betreft. ndien/Smits maakt zijn keus nakkelijk. Met dit progressieve istuum van klassieke klasse, uni's en moderne variaties op de krijtstreep. digi d.: Bendien/Smits, Almelo Y. i pb 64, tel. 05490- 12345. Een dt Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Prof. mr L A. Diepenhorst, rector van de Vrije Universiteit, vindt het onaanvaardbaar dat studenten met com munistische sympathiën functies bekleden aan een christelijke universiteit. In een uitvoerig artikel in het weekblad Ad Valvas neemt prof. Die- moeilijkt. Dat is bijvoorbeeld het geval wanneer zij niet bij een kerk penhorst stelling in de discussie, die zijn aangesloten. „Zij die zeggen ontstond toen prof. dr G. Kuypers geen behoefte te gevoelen aan aan- Kamervoorzitter Vondeling (rechts) ijve- raar voor goed en begrijpelijk taalge bruik heeft gisteren uit handen van de heer De Groot van de uitgeverij Nijhoff de nieuwe tiende druk van de dikke Van Dale ontvangen, welk woordenboek weer geheel is bijgewerkt. (Van een verslaggever) DEN HAAG Belangstellenden kunnen met ingang van volgend jaar een abonnement nemen op de Ka merstukken. De Staatsuitgeverij be gint dan een proef die voorlopig al leen de departementen van onder wijs, volkshuisvesting, volksgezond heid en milieuhygiëne, sociale zaken en verkeer en waterstaat beslaat. Een abonnement omvat een aantal Kamerstukken, te weten wets ontwerpen, nota's en brieven van één departement. Als men zich zou beperken tot alle Kamerstukken, moet men vrezen dat de burger die zo'n grote hoeveelheid papier (ruim 17.000 pagina's) in zijn brievenbus zou krijgen uit zelfbehoud een groot deel van deze stukken in de prullen mand deponeert. Dit zou een be langrijke verspilling van papier bete kenen. De abonnementsprijs per zo genaamd signaalabonnement wordt waarschijnlijk vijftig gulden. Ver volgstukken zijn met een reductie van 40 procent te verkrijgen. Van een verslaggever DEN HAAG De Iraakse zaakgelastigde in ons land, Ismail M. Said Al-Khadi, heeft de verklaring van premier Den Uyl over de terechtstelling van de Nederlander Leendert Aronson van de hand gewezen. In deze verklaring zei de minister-president onder meer dat Aronson zonder vorm van proces in Irak is geëxecuteerd en dat dit in strijd is met de meest elementaire mensenrechten. weigerde samen met een communis tische student in een benoemings commissie te zitten. De rector van de VU kiest onomwonden de kant van zijn collega Kuypers. Niet alleen in benoemingscommissies, maar ook in raden en besturen moet men commu nistische studenten weren. Prof. Diepenhorst erkent dat er altijd enige onzekerheid bestaan heeft over de betekenis van de grondslag van de VU voor de universitaire praktijk. Toch is ook de nieuwe formule van de doelstelling duidelijk genoeg: vanuit het evangelie van Jezus Christus wil de VU onderwijs en onderzoek dienstbaar maken aan God en mede mens. Van hen die functies bekleden mag je verwachten dat ze met die doelstelling instemmen. Als studenten zeggen in te stemmen met de evangelische doelstelling, mag je uitgaan van hun innerlijke oprechtheid, aldus prof. Diepenhorst. Maar er kan een moment komen dat hun gedrag dat goed vertrouwen be sluiting bij een kerk, terwijl ze met de doelstelling weinig moeite verkla ren te hebben, zijn meestal niet „steunpilaren" der universiteit. Onmogelijk Onmogelijk vindt prof. Diepenhorst het instemmen met de doelstelling te combineren met communistische sympathieën. „Wat men ook van de communistische partij kan zeggen, niet dat zij in dienst van het Evange lie staat." „Zonder tot angstdromen te verval len mag men wel enige infiltratie aan de VU aanwezig achten," meent prof. Diepenhorst. „Duidelijk is van wie in het jongste verleden machtsmisbruik, bezettingen en sta kingen uitgingen. Enkel de niet tot heksenjacht uitgroeiende waak zaamheid van hen die de doelstelling onderschrijven, kan voorkomen dat zich meer ernstige ontwikkelingen voordoen," schrijft de rector van de VU. (ADVERTENTIE) De zaakgelastigde deelde dit gisteren namens de Iraakse regering mee. Hij gaf uitdrukking aan zijn spijt, „dat een Nederlander die zo een hoge functie, van zo groot belang bekleedt, in staat is dingen te zeggen over een ander land die volkomen uit de lucht zijn gegrepen en in het geheel niet waar zijn." Verwijt Premier Den Uyl deed zijn uitspra- Gisterochtend is op een bewaakte spoorwegovergang in Oisterwijk een busje verpletterd door de passerende trein Eindhoven-Rotterdam. De chauf feur van het busje kon door de te hulp gesnelde redders niet levensgevaarlijk gewond uit de wrakstukken gehaald worden, die overal verspreid lagen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Kamerleden Kombrink (PvdA) en Beekmans (D'66) vinden dat de positie van mili taire artsen die tevens een particu liere praktijk hebben gewijzigd moet worden. Zij hebben over deze artsen (meestal specialisten) schriftelijke vragen gesteld aan minister Vrede- ling. De Kamerleden willen weten of het juist is dat militaire artsen ten opzichte van hun burgercollega's erg bevoordeeld worden .Zij genieten een niet gering salaris in militaire dienst, hebben een uitstekende pen sioenvoorziening, bedrijven tevens een particuliere praktijk die zij na hun vroegtijdige pensionering ge woon kunnen voortzetten. Voor een welvaartsvast pensioen moeten hun burgercollega's vele tienduizenden guldens per jaar neertellen. Daar komt nog bij dat die militaire artsen, slechts een geringe vergoeding beta len voor het gebruik van apparatuur in de militaire hospitalen ten behoe ve van hun particuliere patiënten. De Kamerleden vinden dat er duide lijke beperkingen aan die voordelige positie moeten worden gegeven. ken woensdag tijdens een lunch van de buitenlandse persvereniging in Nederland. Hij verweet de Iraakse autoriteiten ook, „nooit de waarheid te hebben gesproken" tegenover de Nederlandse zaakgelastigde in Bag dad, mr. G. Meihuizen, en zei de wijze waarop de familie van Aronson in kennis was gesteld van zijn dood „niet nader te willen kwalificeren". Minister Van der Stoel heeft de exe cutie, ongeveer drie maanden gele den wegens spionage voor Israël, „stuitend" genoemd, maar niet ge sproken over terechtstelling „zonder vorm van proces, in strijd met de meest elementaire mensenrechten". De Iraakse voorlichtingsdienst heeft in de eerste, en later herroepen mede deling over de dood van Aronson (van 3 november) meegedeeld dat Aronson was gearresteerd in het ge bied waar tot voor kort de Koerdis che opstand woedde, in het bezit van een Israëlisch paspoort en Israëlische m documenten, en het Iraakse persbu- oUoY* reau heeft gemeld dat hij „door een II11111&Ld revolutionair tribunaal" is berecht. DEN HELDER Alle operationele Noordzee-activiteiten van de Neder landse Aardoliemaatschappij (NAM) zullen worden geconcentreerd in Den Helder. Daartoe zal een kantoor gebouwd worden bij het gasbehan- delingsstation in Den Helder. Het kantoor zal werk bieden aan 60 men sen. Met de bouw zal worden begon nen wanneer het erfpachtcontract met de gemeente is omgezet in een koopcontract. Dit vertelde gister middag de algemeen directeur van de NAM J. M. A. van Engelshoven, bij de opening van het gasbehande- lingsstation in Den Helder. De heer Van Engelshoven zei dat wanneer Den Helder op volle toeren draait in Groningen de produktie afneemt met die hoeveelheid, die in de Noord zee wordt gewonnen en behandeld in Den Helder. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat bij een toekomstig kabinet de bevoegdhe den en verantwoordelijkheden van de minister van milieuhygiëne worden versterkt. Een motie van de ze strekking van D'66- fractievoorzitter Terlouw, kreeg in de Kamer de steun van PvdA, ARP, KVP, CHU en PPR. Premier Den Uyl reageerde positief op deze motie. Hij was al van plan om, voor het vormen van een vol gend kabinet, eens te gaan bekijken hoe de samenwerking tussen de ver schillende departementen op het ge bied van het milieu verbeterd kan worden. Eerder in het debat waarschuwde drs Den Uyl de Kamer voor al te veel schuiverij met de bevoegdheden van de departementen. Hij was dan ook niet bereid nog tijdens deze kabi netsperiode wijziging te brengen in de bevoegdheden van milieu minister Vorrink. Van een onzer veslaggevers UTRECHT De Nederlandse gezondheidszorg nadert het uur van zijn faillisse ment. We besteden nu 8,6 procent van het nationaal inkomen aan dit bedrijf en het gaat hard toe naar de tien procent en hoger. Dat wijst op een noodtoestand. Omdat ombuigen van het beleid tijd kost, zal er aan de noodrem moeten worden getrokken, schrijft dr P. C. J. van Loon in een beschouwing in Medisch Contact waarin harde noten worden gekraakt. Als raadadviseur voor lange- termijnplanning werkt dr. Van Loon op het op een na hoogste ambtelijke niveau bij het ministerie van volksge zondheid, maar het artikel geeft nadrukkelijk alleen zijn persoonlijke opvattingen weer. IJdele hoop Dr. Van Loon wijst op een 'nog steeds stijgend' vertrou wen dat de moderne appara tuur van het ziekenhuisbe- drijf de patiënt in alle omstandigheden het leven kan verlengen, „ook al heb ben de patiënten zelf hun le ven reeds te veel in de waagschaal gelegd en moge lijk reeds voor een groot deel vernietigd." En de medici la ten volgens hem niets na om door hun houding die ver wachting en hoop nog te ver sterken. „De eenzijdige aan dacht voor het medisch pro ces binnen het zogenaamde ziekenhuisbedrijf leidt tot overbesteding aan die kant, terwijl een duidelijke onder besteding plaatsvindt op het terrein van preventie en eerstelijns gezondheidszorg." Dat is niet een typisch Neder landse kwaal, evenmin als de kostenexplosie zelf. Dr. Van Loon citeert met kennelijke instemming de directeur- generaal van de Wereldge zondheidsorganisatie Mahler, dat het grootste deel van de gezondheidsuitgaven wordt besteed om aan het leven van doodzieke mensen nog enkele maanden toe te voegen. Mah ler bestrijdt dat door deze uit gaven de levensverwachting van de mensen wordt ver hoogd. Misleiding Dr. Van Loon noemt het een vorm van volksmisleiding, te stellen dat men door een bete re gezondheidszorg een bete re individuele gezondheid kan bereiken. „De medische zorg kan de mens alleen be hoeden voor de meer cata strofale effecten". Nu de in- fectiezièkten zijn bezworwn door betere hygiëne en door antibiotica, hebben we „in dertig jaar een bouwwerk van reparerende geneeskunde op gericht". „Velen kiezen voor roekeloos leven, voor het in gevaar brengen van de lichamelijke constitutie door slechte voe ding, voor het zich blootstel len aan omgevingsfactoren die niet individueel kunnen worden verwerkt, en voor het zodanig opvoeren van het le venstempo dat er oneven wichtigheden moeten ont staan". Er moet een omme keer worden teweeggebracht in. de algemene houding van de bevolking, aldus dr. Van Loon, in die zin dat ieder zich zelf verantwoordelijk wil stel len voor het bereiken tel kens opnieuw en het handhaven van gezondheid. Daarbij zijn sociale en omge vingsfactoren beslissend. Zonder een „zorgzame mede mens" is in deze tijd „waarschijnlijk de gezond heid niet te handhaven. Het is echter een ernstige vergissing als deze samenleving meent dat de arts de enige persoon zou zijn, die luistert en helpt. Zonder persoonlijke ver antwoordelijkheid voor de ge zondheid en zonder het doen van aanspraken daarop, is het faillissement van de ge zondheidszorg onvermijde lijk". „We moeten dankbaar zijn voor de inspanning van de duizenden Nederlandse art sen", schrijft dr. Van Loon, „maar we moeten tevens bou wen aan een personeelsappa- raat van gezondheidsdeskun digen, in het kader van een gezondheidsprofessie die niets aan het toeval overlaat wat de preventie en het vroeg tijdig ingrijpen betreft. Laat ons bekennen dat wij helaas samen met alle andere wes terse landen op dit punt hebben gefaald". Noodrem In afwachting van deze om buiging op langere termijn noemt dr. Van Loon als nood zakelijke noodrem maatregelen: vaste honore ring voor medici (in plaats van het algemeen geldende systeen van betaling per ver richting) en financiering van de ziekenhuizen via genor meerde budgetten (het huidi ge tariefsysteem geeft een be loning voor de overcapaciteit van de technische uitrusting die niet wordt gebruikt). Er zouden noodcriteria moeten worden ontwikkeld voor de kwaliteit van de Nederlandse gezondheidszorg. In een coinmentaar maakt hoofdredacteur F. Bol van Medisch Contact een aantal relativerende opmerkingen. „Zolang de samenleving mil jarden wil uitgeven aan rook waren en alcohol, doet klagen over de kosten van de ge zondheidszorg op zijn zachtst gezegd hypocriet aan. Zolang fluoridering van het drinkwa ter om ideële redenen wordt afgewezen, moet men over de materiële gevolgen voor tandheelkundige hulp niet klagen. Zolang aan het ver keer niet nog stringentere ei sen worden gesteld, zullen wij honderden miljoenen guldens moeten blijven uitgeven om gewonden en invaliden te ver zorgen. Zolang wij gezond zijn beschouwen als een van zelfsprekende zaak, waarvan wij genieten en die vrijwel uitsluitend buiten ons toe doen verloren kan gaan. zo lang zullen wij aan de kosten van ziekten dreigen failliet te gaan". Van een verslaggever HILVERSUM "We hadden een veel goedkoper straaljager kunnen ko pen als opvolger van de Starfighter dan de F-16 van Northrop. Als het Nederlandse parlement maar scher per had opgelet. Dat heeft het PvdA-Kamerlid P. Dankert gisteravond gezegd in het radio-programma „Embargo" van de VPRO. Volgens hem was de Tweede Kamer in het voorjaar van 1974 niet goed op de hoogte van de aanbeve lingen van de NAVO aan minister Vredeling. Op basis van die aanbeve lingen had Nederland zelfstandig, dus los van het aankoopbeleid van de NAVO-partners, een eenvoudiger toestel kunnen kiezen. We waren dan niet verplicht geweest samen met België, Denemarken en Noorwegen eenzelfde keus te doen. De heer Dankert noemde overigens ook zichzelf als een van de mensen die niet scherp hebben uitgekeken. In hetzelfde programma gaf de de fensie-specialist van de KVP, de heer J. van Eisen, toe dat er van controle op de macht van de minister in deze zaak weinig is terechtgekomen. Kamervoorzitter Vondeling zei dat er geen aanwijzingen zijn dat er ron dom de aankoop iets mis is met het regeringsbeleid. Volgens hem is er geen reden een parlementaire enque- te in te stellen. AMSTERDAM Door een haastfout bij het bewerken van een laat binnengekomen bericht is in een deel van onze oplage van gisteren de naam van dr. Holtrop, oud-directeur van de Nederlandsche Bank, in een verkeerd verband gebruikt. In het bericht in onze krant werd gemeld dat dr. Holtrop op de hoogte was van de steekpenningen die Werkspoor in 1951 betaalde aan de Argentijnen. In de zin die daarop volgde („dit heeft de heer Holtrop gisteren bevestigd") werd de naam van dr. Holtrop ten onrechte genoemd. Er had moeten staan: „Dit heeft een oud-directeur van de Nederlandsche Bank beves tigd." Onze excuses voor deze vergis sing. RITA „Iemand probeerde je scooter te stelen. Ik heb er even de gas- handel afgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3