De 'mestharkers' in het Amerika van kort na 1900 dichtbij Europese commissie telt te veel leden Personalia Commentaar jibanon-l Onthullingen brachten de waarheid aan het licht iibanon-2 Staatssecretaris Brinkhorst: het weer Topman NKV-bond stipt op wegens fusie met NVV Lente-latertje weerrapporten Bij botsing gedood sneeuw en ijs in kinderogen voor de jeugd arbeidsongeval bouwpakket zeehonden jacht :RDAG 18 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTETS aftreden van president Soeleiman ijieh van Libanon is waarschijnlijk maar een kwestie van tijd. Er be lt eigenlijk nóg nauwelijks twijfel dat het beste is wat hij in belang van zijn kan doen. is Franjiph niet zomaar bereid de isende stap te doen. Ondanks het dat de fopen van de tanks sinds :1e dagen op zijn paleis gericht zijn, it hij alsnog politiek voordeel uit de ige situatie in Libanon te halen, de eerste plaats is Franjieh bezorgd ai zijn persoonlijk prestige. Voor zover Üj het kan voorkomen, zal hij niet door pweld uit zijn functie worden verdre- pn. Hij e st de tijd om vrijwillig te hl iunnen aftreden en om ondertussen zijn t stempel op de politieke gang van zaken 14 jl zijn heengaan te drukken. Zo móet zijn opvolger een christen zijn, üe bovendien nog voor hem aan- g uardbaar is en moeten de afspraken assen de elkaar bestrijdende partijen xie met Syrische bemiddeling werden 1* jttnaakt, nu in de praktijk worden toe gepast. Op deze wijze proberen de Liba- t: ese christenen te voorkomen dat de politieke verhoudingen in Libanon in at kader van algemene hervorming niet il te zeer in hui nadeel verkeren. let is een gelukkig feit dat men inmid- 4 Iels in Libanoa probeert de huidige i mpasse niet met wapens, maar door olitieke touwttekkerij op te lossen. Dit echter niet zeggen dat de dreiging het opniecw uitbreken van de mili- strijd op'grote schaal van de baan De politici moeten wel degelijk met tijdfactor rekening houden, lar één ditg staat als een paal boven iter. Sleetss vergaande hervormingen sociaal en politiek gebied en met ime geripit op de opheffing van de :nstel!irg tussen rijk en arm in dat m land kunnen het veilig voortbestaan van Libanon garanderen. „Er gaat vrijwel geen week voorbij of in ettelijke bladen verschijnen artikelen die aandacht eisen voor een nationaal of internationaal schandaal. Zij vallen de machtigste personen en instellingen aan, stellen zonder erbarmen de politieke corruptie aan de kaak, de omkoopbaarheid van volksvertegenwoordigers, de schandalige prak tijken van multinationals, verzekeringsmaatschappijen, de genees middelen-industrie, de nieuwsmedia, de levensmiddelenindustrie. Tal rijke hooggeplaatsten, bewonderde titanen uit het bedrijfsleven, machtige ministers worden gevierendeeld door de pers. Nooit heeft de pers een zo intensieve campagne gevoerd tegen het „establishment" door gestage onthulling van al wat niet was zoals het scheen en behoorde te zijn". President Theodore Roosevelt Totale burgeroorlog in Libanon kan bo- «rendien gevaarlijke gevolgen hebben foor de huidige verhoudingen in het jthele Midden-Oosten. Het grote aantal soldaten van het Palestijnse Bevrijdings- leger/(PLA) en van het geregelde Sy rische leger, dat in Libanon gestatio- leerd is, zal zich in een dergelijke oor- og niet afzijdig kunren houden. Reeds ra zijn, gezien de Syrsche aanwezigheid to a Libanon, de Israëlische troepen langs L fc Libanese grens ii staat van paraat- jid gebracht. Ofsihoon geen van de irtijen het wenst,zou op deze manier ibanon weieens <t aanleiding van een ieuwe oorlog in het Midden-Oosten Jfunnen vormen. De Palestijnen deigen daarbij op dit moment de groteverliezer in Libanon te worden. Zij zijnbevreesd dat de oplos sing van het corflict in dat land op z'n minst hun miliaire bewegingsvrijheid zou kunnen koten en op een gegeven ogenblik zelfs kt verlies van hun laatste bases langs degrens met Israël. Politiek heeft te Libanese burgeroorlog de Israëli's reds een belangrijke kaart in de handengespeeld. „De democra tische, niet net de Islam verbonden staat, die d«or de PLO wordt nage streefd is ea gevaarlijke utopie. Kijk naar Libanoi, de Arabieren kunnen niet eens onderlag in vrede leven", kan men nu zeggen. Hoe het ode mag zijn: slechts diploma tieke en pditieke moed, terughoudend heid en <2 wil tot hervormingen zal Ubanon vn de uiteindelijke ondergang kunnen lewaren. Dat Libanon in de toekomst niet meer het „Zwitserland van het Midden-Oosten" zal mogen zijn, is fi feite niet betreurenswaardig. Juist da kenmerk is namelijk één van de belangrjkste oorzaken van de huidige crisis vaarin het land verkeert. door Piet Hagen Wie in het citaat hierboven een be schrijving ziet van Watergate of Lockheed vergist zich. Met een enke le wijziging hebben we deze regels overgenomen uit het boek dat de socioloog en amerikanist prof. dr. A. N. J. den Hollander geschreven heeft over de „onthullingskoorts" in de po pulaire maand- en weekbladen die van 1902 tot 1912 in de Verenigde Staten verschenen. De enige vrijheid die we ons in dit citaat veroorloofd hebben is vervanging van woorden die al te tijd- en plaatsgebonden wa ren door woorden die de lezer meer vertrouwd in de oren klinken. Het was eigenlijk maar een handvol tijdschriften dat hieraan meedeed. De werkelijk grote „onthullers" on der de publicisten waren op de vin gers van een paar handen te tellen. Maar de indruk die zij maakten was enorm. Allerlei vertrouwde beelden wankelden. Amerika was een demo cratisch land bij uitstek, maar wat was de betekenis van de democratie als zelfs politici corrupt bleken? De vooruitgang in de nieuwe wereld was te danken aan het geloof in de onge kende mogelijkheden, die in principe voor elke burger open lagen. Maar welke waarde had deze vooruitgang, als de nieuwe miljonairs hun rijkdom bijeenschraapten ten koste van de gewone man? Amerika was het land van fair play, maar wat had dat nog te betekenen als de werkelijke machthebbers de grondregels van het eerlijke spel aan hun laars lapten? Koel-zakelijk Den Hollander geeft een zeer levendi ge beschrijving van de activiteiten der „muckrakers". Want zo werden ze genoemd, deze publicisten die er ge noegen in schenen te scheppen om deksels van beerputten te halen („muck" betekent „mest" en „to ra ke" is harken; het woord „muckra kers" raakte ingeburgerd toen ook president Roosevelt die naam voor de onthullingsjournalisten gebruik te. De werkwijze van de „muckra kers" dwong grote bewondering af. Over het algemeen werkten zij nauw gezet. Ze verzamelden een groot aan tal feiten en deden bijna koel- zakelijk verslag van hun bevindin gen. Zij streefden wel naar leesbaar heid, maar vervielen zelden in sensa tionele berichtgeving. Dat was ook niet nodig: de schandalige praktijken van de trust-maatschappijen en de (vooral lokale) politici die zij aan de kaak stelden waren van zichzelf al sensationeel genoeg. De soberheid die deze schrijvers zichzelf oplegden maakte grote indruk. Als ze de revo lutie gepredikt hadden, zou men hun verhalen voor kennisgeving hebben kunnen aannemen. Nu zij binnen de bestaande orde bleven en slechts uit waren op correctie van fouten in een in principe niet verkeerd systeem, bereikten zij tenminste iets. De anti trustwetgeving bijvoorbeeld is bevor derd door de publicaties van deze „mestharkers". In voegen kraken Prof. Den Hollander verklaart het optreden van de muckrakers voor een deel uit de sociale omstandighe den. Het ging Amerika niet slecht, vlak na de eeuwwisseling. Toch werd steeds duidelijker dat het ongebrei delde individualisme het maatschap pelijk bestel in zijn voegen deed kra ken. Aan wettelijke maatregelen om het particulier initiatief te beteuge len viel niet meer te ontkomen. De overheid kon niet langer toezien hoe de rechten en belangen van gewone werknemers en consumenten werden platgewalst. De „onthullingen" van de- muckrakers brachten die waar heid aan het licht. Het meest boeiende deel van Den Hollanders interpretatie is echter het slot van zijn boek. De titel van zijn studie is: „Het démasqué in de sa menleving" en als ondertitel koos de schrijver: „de journalistiek van de anti-schijn." Het is een soort journa listiek waarmee Den Hollander zich als socioloog verwant voelt. Journa listen, maar ook sociologen, en in het algemeen alle beoefenaren van mens en maatschappijwetenschappen, hebben een kritische taak. Zij probe ren de „schijn" te doorlichten. Alle maatschappelijke verschijnselen worden omgeven door een zekere schijn. Succesvolle zakenlieden heb ben een „image" van „eerlijk" en „vrij" ondernemerschap, zij dienen de vooruitgang en bevorderen de werkgelegenheid. Politici hebben een aureool van de mocratische gezindheid en geloof in het algemeen belang. De kritische wetenschapsman (terecht wijst Den Hollander erop dat die aanduiding „kritisch" per definitie overbodig is) en de journalist zijn erop uit die vernislaag weg te krabben en de fei ten bloot te leggen. Zij ontmaskeren. Grenzen Hoe zinvol die ontmaskering ook kan zijn, toch kent zij haar grenzen. De „muckrakers" van zeventig jaar gele den merkten op een gegeven moment dat de mensen de onthullingen moe worden en hun toevlucht zoeken tot een nieuwe „schijn". Voortbordurend op die gedachte zou je kunnen voor spellen dat ook de huidige onthul lingsrage een soort natuurlijk keer punt zal vinden in het verlangen van de mensen naar nieuwe vastigheid. Dan worden er „wijze mannen" be noemd om orde op zaken te stellen. Dan wordt er geroepen om herstel van oude waarden en krijgt de pers de schuld van alle onrust. „Schijn" scheppen Deze laatste uitweiding komt voor rekening van de schrijver van dit stuk. Het slot van Den Hollanders boek gaat een andere kant uit en is wel zo verrassend. Hij wijst erop dat zelfs de „onthullers" op een gegeven moment hun eigen „schijn" schep pen. Vooral „progressieve" sociolo gen hebben daar een handje van en als er iets is waar Den Hollander (zelf een steile, bijna tegen de draadse figuur) een hekel aan heeft is het de modieuze protestcultus, die in de af gelopen jaren de universitaire ven sters beneveld heeft. Dat gevaar, de onthullingsdrift *)om te schokken, de kritische geest die zichzelf boven alle kritiek verheft, bestaat ook voor de journalistiek. Als we het niet zonder bewondering ge schreven verhaal van Den Hollander mogen geloven zijn de muckrakers zich dat gevaar doorgaans bewust geweest. Zij beseften dat zij zelf op allerlei manieren in het bestaande systeem betrokken waren (en er ook van profiteerden). Dat besef zou de mestharkers van tegenwobrdig nog1 wel eens ontbreken. A. N. J. den Hollander: „Het dé masqué in de Samenleving", Athe neum, Polak Van Gennep, 28,50. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Brinkhorst meent dat de Europe se commissie, het dagelijks bestuur van de Europese ge meenschap, te veel leden telt om een doelmatig beleid te kunnen voeren. De commissie bestaat uit dertien leden. De kleine EG- landen benoemen elk één lid, de grote landen twee. Volgens Brinkhorst is negen leden ruim voldoende en kan dan ook een betere taakverdeling tot stand komen. De staatssecreta ris vindt voorts dat de voorzitter van de commissie, benoemd door de EG-ministers, inspraak moet krijgen bij de benoeming van de andere leden. Op die manier kan de commissie meer als een team gaan fungeren. Hij vindt dat een krachtiger positie van de commissie nodig is om in de EG meer tot gemeenschappelijk be leid te komen. De commissie zou meer zaken van de ministerraad ge delegeerd moeten krijgen. De positie van de commissie zou ook versterkt kunnen worden indien zij voor haar beleidsprogram goedkeuring ver krijgt van het Europese parlement. Staatssecretaris Brinkhorst ont vouwde zijn ideeën gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij be nadrukte dat Nederland bereid blijft door overdracht van nationale be voegdheden aan de Europese Ge meenschap deze gemeenschap wer kelijk van de grond te krijgen, in de voorgestelde Europese politieke en monetaire unie. „Niet waardevrij" „Die unie mag echter geen waarde vrije zaak zijn, het gaat om het beleid dat gevoerd wordt. Belangrijke ver worvenheden Zoals democratische verhoudingen, algemene grondsla gen van de rechtsorde moeten ook in de unie gestalte krijgen." Brinkhorst waarschuwde echter te gen de neiging in sommige kringen alleen een Europese unie van een bepaalde politieke kleur te willen. Als bijvoorbeeld socialisten, chris ten-democraten of conservatieven al leen een unie van hun politieke kleur willen aanvaarden, dan komt er niets van terecht. De politieke kleur zal in de normale democratische processen bepaald moeten worden, dus in het Europese parlement. Brinkhorst benadrukte voorts dat overdracht van nationale bevoegdhe den niet mogelijk zal zijn indien de positie van het Europese parlement niet versterkt wordt. Nederland zal zich op 1 en 2 april in Luxemburg in de vergadering van de regeringslei ders van de EG, sterk maken voor directe verkiezingen voor de leden van het Europese parlement. De staatssecretaris toonde zich echter, gezien vooral de weerstand uit Frankrijk, niet erg optimistisch dat de beslissing over die verkiezingen in Luxemburg al genomen zal worden. Burgemeester Per 16 april is be noemd tot burgemeester van Bloe- mendaal drs. G. H. Weekhout te En schede. De heer Weekhout (50) is oud wethouder van Enschede. Hij is her vormd en lid van de WD. Benoemingen bij EO: de heer Lieko Helmus (35) uit Amsterdam is be noemd tot programmaleider televi sie bij de EO. De heer Helmus was voorheen adjunct-directeur van de Banque de Paris et des Pays Bas in Amsterdam. Tot televisie omroepster bij de EO is benoemd Henriette Middelhoven (26), logope diste in Hilversum. 7tn onze soc.-econ. redactie Pen Haag De voorzitter van de Ömburgse afdeling van de industrie- l xmd NKV. Mathieu Weijers wil af- J treden. Hij heeft bezwaren tegen de r op handen zijnde nauwere samen werking met de industriebond NW, die mogelijk op een fusie zal uit lopen. Verder hebben twee (onbezoldigde) jv Limburgse leden van de „centrale raad" (bóndsparlement) van de In dustriebond NKV bedankt voor de centrale raad. Berichten als zouden reertien Limburgse raadsleden heb ben bedankt, noemde een woordvoerder van de bond „perti nent niet waar". Districtsvoorzitter Weijers heeft het fondsbestuur gevraagd op hem de wachtgeldregeling toe te passen die I* bedoeld voor bezoldigde bestuur ders die vanwege gewetensbezwaren niet langer bestuurder willen zijn. borgen bespreekt het bondsbestuur fot verzoek van de Limburgse voor atter. Weijers wil wel lid blijven van de industriebond. Ia vakbondskringen wordt het aftre den van de Limburgse bestuurder en raadsleden gezien als een uiting van de verdeeldheid in de industriebond NKV over de samenwerking met de ladustriebond NW (voorzitter Groe- oevelt). De NW-bond dreigde lang de federatie van NW en NKV te willen torpederen. De NKV-bond foeft toen met een niet al te ruime «eerderheid besloten tot besprekin- len over een federatie met de NW- fosterbond, waarbij een toekomsti ge fusie niet op voorhand werd uitge floten. (Van onze weerkundige medewerker) Er blijven ontevreden mensen. We zullen op korte termijn namelijk niet- verlost worden van het huidige weer type. Dit betekent aanhoudend rooie neuzen in het noorden van het land en af en toe een natte neus in het zuiden. Een hogedrukgebied boven Scandinavië handhaaft zich en een volgende oceaandepressie koerst op nieuw vrij zuidelijk, namelijk in de richting van het zeegebied ten zuid westen van Engeland: aanhoudend wind uit de oostelijke hoek. De sto ring, die woensdagmorgen tot op de Veluwe en in oostelijk Utrecht wat sneeuw bracht, had daarvóór in de DDR twee tot vijf centimeter sneeuw afgeleverd en op enkele plaatsen tien tot twaalf. Het wordt op deze manier wel een late lente. Een duik in het verleden aan de hand van H. H. Lamb's boek „The Chan ging climate". Tussen 1550 en circa 1850 beleefde Europa de zogenaamde „kleine ijstijd". De grens van het polaire pakijs lag tussen 1780 en 1800 tijdelijk tot halverwege Groenland en Noorwegen en tot aan de kust van IJsland. Ten tijde van de oude „Lon don Bridges", die de waterbeweging in de Theems beperkten, kon het gebeuren dat de rivier in Londen ge heel bevroren raakte. Vóór 1500 placht dit slechts één- of tweemaal per eeuw te gebeuren. In de elfde eeuw één keer, twaalfde eeuw twee keer, dertiende eeuw twee keer, veer tiende eeuw nul keer. Vijftiende eeuw één keer, zestiende eeuw vier keer, zeventiende eeuw acht keer, achttiende eeuw zes keer. Naar verluidt was koninging Elisa beth in 1564-'65 dagelijks op de be vroren Theems te vinden en werden in 1662 de eerste ijzeren schaatsen uit Nederland ingevoerd. De nieuwe „London Bridge", in 1831 gebouwd, en de aangebrachte sluizen, hebben AMSTERDAM DE BILT DEELEN EELDE EINDHOVEN- DEN HELDER R DAM TWENTE VLISSINGEN ZD LIMBURG ABERDEEN ATHENE BARCELONA BERLIJN BORDEAUX BRUSSEL FRANKFURT CENvVE HELSINKI INNSBRUCK KOPENHAGEN LISSABON LOCARNO LONDEN LUXEMBURG MADRID MALAGA MALLORCA MUNCHEN NICE OSLO PARIJS ROME SPLIT STOCKHOLM WENEN ZURICH CASABLANCA ISTANBOEL LAS PALM AS NEW YORK TF.L AVIV TUNIS 1 u 2 E iS s z regen 4 0 1 regen 5 0 1 geh. bew. 4 0 1 regen 2 0 geh. bew. 7 0.2 regen 3 0 geh. bew. 6 0.6 regen 3 0 regen 7 1 regen 10 1 zw. bew. 4 4 zw. bew. 15 0 zw. bew. 16 0 regen —1 oz regen 12 10 geh. bew. 11 3 zw bew. 9 5 moUneeuw 13 0 half bew. —3 1 licht bew. 13 0 licht bew. 2 0 licht bew. 16 0 zw. bew. 15 0 onbew. 9 1 licht bew. 9 '0.6 geh. bew. 17 0 licht bew. 18 0 licht bew. 16 0 regen 8 4 licht bew. 17 0 zw bew. 5 0 licht bew. 12 6 zw. bew. 19 0 zw. bew. 15 1 0 niet ontv. 0.2 onbew. 11 0 zw. bew. 11 0.1 zw. bew. 13 0 licht bew. 19 0 regenbul ijsvorming en -aanvoer op deze rivier in Londen drastisch beperkt. In de negentiende eeuw is de Theems in Londen maar één keer bevroren ge weest, namelijk in 1814. (Het vroor tot 20 maart. Op 3 februari werd een schaap geroosterd op het ijs van de Theems en was er tussen Londen en de Black Friars-bruggen een comple te markt. De gemiddelde januari- temperatuur in midden-Engeland was toen 2.9 graden Celslus, de op één na laagste sedert 1659 en nadien is ze nooit meer lager geweest). Sinds 1814 is het in de strengste winters bij flinke IJsschotsen gebleven op de ge kanaliseerde rivier. Van een correspondent Zeeland(NB) De 48-Jarige H. M. Janssen uit Oeffeit is In de gemeente Zeeland (NB) bij een aanrijding tus sen twee auto's omgekomen. Beide voertuigen werden vernield. onder redactie van loes srnit In „De zoemer", de schoolkrant van de Amsterdamse Van Heem- straschool, hebben kinderen uit alle klassen beschreven hoe ze de afgelopen sneeuw- en ijsperiode beleefden. Eersteklassertje Chanty is blijk baar ver van huis geweest: „bas en toos gaan zkiejen op een hooge berg". Hennie uit klas twee heeft vooral herinneringen aan de slee: „In het speelkwartier ging de juf op de slee zitten. Theo zat voor op de slee. Ik en esther trokken de slee. Daar na trok de juffrouw ons. Toen kwam Nelleke er bij en toen gingen we busje doen. Eerst mocht ik in de bus. De bus was de slee". Toen klasgenootje Esther 's mor gens zag dat het gesneeuwd had, wilde ze meteen naar buiten, „maar papa en mama waren nog in bed. Het was negen uur. Papa zei: Je mag naar beneden. Joepie Joepie. Dat is onze hond". Angelo, ook uit de tweede, weet nog goed dat hij viel: „Ik en mijn vriendjes hebben een glijbaan ge- maaktt, ik glee op mijn mond! en dat deed erg pijn hoor maar ik vond het toch wel leuk hoor maar het was zo zielig voor de vogels vind uw niet juf". De moeder van Ellen (derde klas) kon niet zo lang met haar schaat sen. „want ik heb nog een klein broertje thuis". Nog meer over haar huiselijke omstandigheden: „Onze hond heeft altijd zulke kou de pootjes. Maar hij gaat niet zoveel in de sneeuw". Haar klasgenootje Anita was net klaar met tafeldekken, toen haar moeder thuis kwam. „Mijn vader en mijn broertjes waren nog op het ijs. die kwamen huilend thuis" maar. voegt ze er haastig aan toe. „mijn vader kwam niet huilend thuis". „Voor ons is de sneeuw wel fijn maar voor de dieren soms niet", schreef vierdeklasser Gerda: Wij kunnen lekker gaan schaat sen of sneeuwballen gooien. Maar de vogels en andere dieren ver hongeren maar". Roberta, ook uit de vierde, dacht liever vooruit en maakte een vers over de lente. Eén couplet er uit: „Als de lente weer geschiedt dan zingen de vogels een mooi lied als de varkens weer gaan rollen en de kinderen weer gaan tollen". De meeste kinderen schreven hoe moeilijk de dieren het bij vorst en sneeuw hadden, maar twee zesde- klassers dachten ook aan bejaar den. Onder het motto „Winterpret en Winterleed voor mens en dier" zette Erik onder andere op pa pier: „Voor de oude mensen is de winter iets verschrikkelijks. Ze kunnen met hun oude benen toch niet schaatsen en op straat glij den ze op hun oude en bibberige benen ook wel eens uit. In de win- Het hoofd van het joods documen tatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, op het ogenblik in de Verenigde Staten, heeft in de stad Milwaukee bekend gemaakt dat hij bezig is jeugdboeken te schrij ven over oorlogsmisdadigers. In de herfst komt het eerste boek al uit. Hij beschrijft deze jeugdlitera tuur als „detectives, avonturen en non-fiction". Wiesenthal wil zo proberen „de boodschap op een andere manier over te brengen aan de jongere generatie". Het eerste boek zal gaan over Wie- senthals speurtocht naar de Ge- stapo-officier die in bezet Neder land Anne Frank en haar familie arresteerde. Een volgende uitgave behandeldt de jacht op Adolf Eichmann, die in 1961 in Israël werd terechtgesteld. Een paar Praagse arbeiders dach ten een maniertje gevonden te hebben om op kosten van de ziek tewet een paar weken lekker thuis te blijven, maar ze zijn er al gauw mee ingelopen. Ze verzochten een welwillende collega hun een stuk of wat fikse stokslagen te verko pen. niet op hun hele lijf, maar alleen op hun rechterpink. Met die gewonde pink konden ze zich mel den als „slachtoffer van een ar beidsongeval", waardoor ze recht kregen op zes weken ziekteverlof. Natuurlijk kwam de ware toe dracht van de „ongevallen" uit. waarna de .zieken" nogmaals duchtig op de vingers getikt wer den - ditmaal door de rechter. ter blijven de oude mensen mees tal binnen". En Maarten zag nog erger dingen gebeuren: „Gelukkig hebben wij de hele week dat er ijs lag geen huiswerk gekregen. Maar ja er zijn ook vervelende dingen. Zoals oude mensen die uitglijden, en dan een arm of been breken". Eva, die pas heeft leren schaat sen, is nief enthousiast over haar prestaties: „Het gaat nu wel beter dan de eerste keer, maar goed is anders". Bijna alle kinderen hebben een winterse tekening gemaakt óf hun opstel geïllustreerd, allemaal, even vrolijk. Behalve Leo, die in de zesde klas zit. Hij heeft zijn school getekend, maar dan met een sombere kijk op „het jaar 2817". Het frisse gebouw in de Amsterdamse wijk Buitenveldert\ ziet hij dan ingeklemd tussen fa-', brieken. vol rokende schoorstenen. Het is geen gewone bouwdoos, waarmee deze zakenman uit Hongkong staat te demonstreren, maar de maquette van <:en bouw pakket voor een compleet Chinees restaurant. Wie het koopt naar men zegt voor een dikke miljoen gulden krijgt er alles voor wat in een Chinees eethuis thuishoort. Niet alleen het bouwsel zelf dus, maar ook de gebruikelijke orna menten, schilderingen, lampjes, het meubilair en zelfs de eetstok jes. Het is natuurlijk wel een tame lijk grote bouwdoos en er moeten een paar vaklieden'bij om het geval in elkaar te zetten. Bloederig is het toch al op de ijsvlakten bij Newfoundland, waar deze week de zeehonden- jacht is begonnen, maar het zou best eens tot vechtpartijen kun nen komen ook. Nu de wereldwij de protesten tegen het doodknup pelen van Jonge zeehondjes niet veel blijken uit te halen, zijn twee groepen dierenvrienden tot de daad overgegaan. Het „internationale fonds voor het welzijn der dieren" heeft vijf heli kopters en een vliegtuigje ge huurd om de jagers te kunnen opsporen en de „greenpace stich ting" uit de Amerikaanse staat Columbia heeft brandstof en leef tocht per hefschroefvliegtuig naar een basiskamp in de buurt van het moordgebied gebracht. Leden van beide groepen zijn van plan op het ijs tussen de zeehon denbaby's en de jagers te gaan staan om de jonge dieren met hun eigen lichaam te beschermen. Drie vrouwen, leden van het wel zij nsfonds, zijn intussen al terug gegaan naar hun woonplaats. Ze hadden zich bang laten maken door handlangers van de Noorse jagers, die volgens de verhalen de protesterende vrouwen van de IJsschotsen zouden slaan. Zelfs werd er gerept van levensgevaar. Dat gevaar bestaat in elk geval voor de duizenden zeehondenba by's die elk jaar weer op een beest achtige manier worden doodge slagen. De Canadese regering vindt dat tot een zeker aantal goed. Hoewel de drie vrouwen zich uit angst teruggetrokken hebben, zijn de meeste dierenbeschermers geble ven en als ze werkelijk voor de zeehondjes gaan staan, is het niet onmogelijk dat zij de klappen van de Noorse slachters zullen op vangen. „Dat is de verste sprong tot nu toe, Simpkins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5