BBC-comedyserie: Terug naar de natuur bericht voor lezers KÖÖP MANS Radio- en televisieprogramma's VAN ARNHEM Bak zelf verse Broodjes met Broodjes-mix DCLLy Ouderschap Van geestelijke vaders Please Sir Braziliaan bij Wereldomroep weigert bericht Even puzzelen I; DONDERDAG 18 MAART 1976 RADIO/TV-BINNENLAND TROUW/KWARTE Tot elk denkbaar vak kunnen wij worden opgeleid en voor de eenvoudigste karweitjes zijn diploma's vereist. Alleen voor het ouderschap springen we vaak ongetraind te water. Dan geldt het „zwemmen of verzuipen". Gelukkig hij en zij die bij het roepen om hulp nog op tijd wordt opgemerkt, zoals woensdag te zien was in de IKON-fUm over het werk van de Boddaert-tehuizen. Maar. het blijkft een opvang-achterafals er al een „nat pak" is gehaald. Dat we ook op dit terrein eindelijk meer preventieve maatregelen zouden moeten nemen, hoort nog niet tot de onderwerpen, waarover wij langdurig discussiëren. In Kenmerk kwam ter sprake dat het niet meer zo wil vlotten met de open avondmaalsvieringen van protestanten en katholieken samen. Met betrekking tot een eventuele rol van mgr Wiliebrands. de nieuwe aartsbisschop van Utrecht, zei dr A. H. van den Heuvel te geloven dat terughoudendheid ten nauwste samenhangt met een diepe overtuiging. Ik heb mij afgevraagd hoeveel kijkers op dat moment direct zullen hebben gedacht aan de leer van de transsubstantiatie. Prof. Biersteker, hoogleraar in de metische fysiologie, heeft dinsdag in Hier en Nu de topsporters een stimulans gegeven. De grens van het menselijk vermogen is nog lang niet bereikt en voor de wetenschap staat het vast dat in de komende tien jaren zeer veel records zullen worden gebroken. In de sector van prof. Biersteker kan men ook vaststellen wie de ideale mensen voor een bepaalde tak van sport zijn. Het behoort zelfs tot de mogelijkheden om prognoses te maken omtrent het prestatieniveau van kinderen die uit een huwelijk van topatleten geboren worden. Dat lijkt me een griezelige zaak. die verwantschap kan gaan vertonen met de kweek van Übermenschen. Interessante kanttekeningen plaatste prof. Schuyt. hoogleraar in de sociologie van het recht, bij het veld winnende verschijnsel dat wij burgerlijke ongehoorzaamheid noemen. Acties als blokkades ontstaan meestal pas nadat bestuurders hun besluiten al hebben genomen. Kamerleden bijvoorbeeld zouden erin getraind moeten worden om. zoals prof. Schuyt het formuleerde, op ombudsmanachtige wijze de „piepjes" uit de samenleving eerder op te vangen. Alles draait om de aanvaardbaarheid van de besluiten. Dit zal steeds minder het geval zijn naarmate de afstand tussen bestuurders en bestuurden groter wordt. Bruno Santenera heeft op hardhandige wijze de les geleerd dat je van een Nederlands dorp niet ongestraft een lustoord van Italiaanse renaissance kunt maken. Vier jaar geleden werd hij in het Groningse Godlinza bejubeld als de marmerkoning. Nu vertelde hij in Hier en Nu te zijn afgezakt tot het ..pispaaltje". Alle doorhem KARELTJE KNETTER O O aangebrachte verfraaiingen zijn vernield of verdwenen. De boerenbevolking is teruggekeerd tot het eigen cultuurpatroon. Dat dit zou gebeuren, hadden een paar goede adviseurs Bruno al eerder kunnen vertellen. De zuigkracht van onze bodem is nu eenmaal te sterk om het ons mogelijk te maken met het hoofd in de wolken te leven. De KRO vertoonde een Frans-Zwitsers portret van Zaïres' president Moboetoe. Een portret dat een mengeling van harde en sentimentele werken onthulde. Waarschijnlijk moet je een Afrikaanse geest bezitten om tot een juiste interpretatie te kunnen komen van zijn persoonlijkheid in relatie met kenmerken van zijn volk en cultuur. TON HYDRA Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Terug naar de natuur" heet de nieuwe Engelse comedyserie die VARA-televisie vanavond voor het eerst uit zendt (Nederland 2. tien uur). The Good Life. zoals de titel luidt die de BBC haar meegaf, werd op papier gezet door de geestelijke vaders van Please Sir. John Esmonde en Bob Larbey. Na het door de VARA zelf geprodu ceerde „Ieder zijn deel" dus ook nu een terugkeer naar het landelijke, de eenvoud. Hoofdpersonen zijn Tom Good en zijn echtgenote, gespeeld door Richard Briers en Felicity Kendal. Van een verslaggever HILVERSUM Een Braziliaanse medewerker van de Wereldomroep heeft eind vorige week geweigerd een bericht uit te zenden over de arrestatie van een Braziliaan die ver dacht werd van communistische sympathieën Binnen korte tijd is dit het tweede geval waarin nieuws via de Werel domroep door buitenlandse mede werkers wordt vervalst. Onlangs brachten twee Zuidafrikaanse mede werkers correcties in de berichtge ving over hun land aan. die een an der beeld van de feiten gaven. De Braziliaan weigerde een bericht uit te zenden over de arrestatie om dat hij van mening was. dat er in Brazilië geen communisten bestaan. Een collega moest zijn taak overne men. zodat het bericht nog werd doorgegeven toen de zendtijd voor het Braziliaanse programma al voor bij was. Good, die werkzaam is als tekenaar op een fabriek voor huishoudelijke artikelen van plastic voelt zich steeds meer slachtoffer van een con sumptiemaatschappij. Iedere dag reist hij op en neer in de trein vanuit zijn huis. dat een eind buiten Londen staat, naar zijn werk in de stad. Steeds meer gaat dit hem te genstaan. Hij is veertig jaar en meent nu een beslissing te moeten nemen. Hij besluit radicaal terug te gaan naar de natuur. Die natuur vindt hij in de tuin rond zijn huis. Hij zegt zijn baan op en wil samen met zijn vrouw zorgen voor het eigen onderhoud. Dat wil zeggen de groenten wordt zelf verbouwd en de bloementuin wordt groentetuin. Maar als je geen baan hebt komt er geen geld binnen. Getracht wordt daarom, die aanschaffingen die noodzakelijk zijn. te ruilen voor eigen produkten. Gevolg is dat ai gauw gas en elektri citeit worden afgesloten. Gevolg daarvan is weer dat het elektrisch scheerapparaat wordt afgeschaft, evenals de wasmachine, terwijl de auto al weggedaan was. Eigen ener gie wordt opgewekt met een inge nieuze machine. Een en ander levert komische verwikkelingen op. Ze worden nog vergroot door de rol die de buren in het geheel spelen. Hun waardering varieert tussen me delijden en sympathie. Zij doen ver der enorm hun best om Tom weer aan een baan te helpen zodat hij zijn geld weer kan verdienen. Het mag echter niet baten. Van lADVERTENTIE) Volgende week begint de Boekenweek. Daarom ver schijnt Vrij Nederland dan met een uitvoerige Boeken bijlage. 64 pagina's, in kleur en op magazineformaat. Met artikelen over het thema van de Boekenweek: muziek en literatuur. Een analyse van teksten uit het poptijdperk, verder musici over literatuur, en schrijvers over muziek: Hans Warren. Louis Andriessen, Joyce Co. Met artikelen over pas verschenen Nederlandse boe ken; en over poëzie, o.a. van Remco Campert. Geel en Tymen Trolsky. Lees ook over Paul Rodenko en de literaire filosofie van de jaren^ vijftig. Interview: Gabriel Garcia ^Marquez Over de Amerikaanse ont hullende journalistiek. Edward Lear Kenneth Tynan A j Het luisterlied in de Middel- X. eeuwen. En nog veel J meer. Volgende week bij Vrij Nederland: een links Vsi opinieweekblad, maar ook "jy een boekenweekblad. Voor \ts mensen die nog kun nen en willen \\M i lezen/ Als onderstaande aanmekkng voor 23 maart is opgestuurd ontvangt u de eerstkomende dne nummers van Vrij Neder land gratis, (waaronder de boekenweekbijlage die volgen de week verschqnt). Noteer mij mi.v. 17 april als abonnee op Vrij Nederland. Ik betaal Der O iaat (f 90.-) haftjaar (t 45.-) kwartaaf 22.50) Als welkomgeschenk ontvang ik het boekje A is een letter door Piet Gr^s. Noteer mij voor een proefabonnement van tien weken voor f 17.50. naam woonplaats Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. vrucht. 2. einde. 3. nobel, 4. han delsbetrekking. 5. vreemde munt. 6. honingbij. 7. sierlijk. 8. water in N.Br., 9. Romeinse keizer, 10. bloei- wijze. 7 3 4 3 i 5 6 7 5 6 J 8 9 10 8 9 10 Oplossing van vorige puzzel: Hor. 1. Inge, 4. tergen. 9. mee. 10. pos, 11. adé, 12. ponton. 14. Ares, 15. eer, 16. era, 17. RO. 19. etalage. 22. tor. 24: aal. 25. Eem. 27. mirakel, 30. k.o.. 32. nel. 33. nes. 35. maki. 37. adonis, 39. ere. 40. adé. 41. Ide. 42. retina. 43. atol. Vert: 1. import. 2. neo. 3. gene. 4. ton. 5. es. 6. garage. 7. Ede. 8. nest, 10. portaal. 13. TEE. 14. ara. 16. ellende. 18. oom. 20. aak. 21. eek. 23. rinket, 26. mossel. 28. rei. 29. Leo. 31. Amer, 34. snit, 36. are. 37. Ada, 38. ido. 40. An. SPECIAAL VANDAAG Windkracht 16 van de EO is gericht op de bijbelscholen. Ned. 1/19.30 Actualiteiten in Achter het Nieuws zijn: Is geleide loonpolitiek weer ge wenst?, de executie van Aronson en de Amerikaanse verkiezingen. Ned. 2/20.25 en 22.30 De ombudsman stelt weer enkele problemen aan de orde. Ned. HUJi Terug naar de natuur is het devies in de BBC-serie The Good Life. waar van de VARA de eerste aflevering vertoont. Ned. 2/22.00 Ein Bliek aus dem Fenster genügt. is een tv-film van de Nederlandse regisseur Jacob Bij, die door het ZDF wordt uitgezonden. Duitsland. 2/22.00 De pianist Nelson Freire speelt werk van Franck, Schumann, Villa Lobos en Liszt. Hilv. 4/11.00 Onderwerpen in Globaal zijn: Boe kenweek, Davos, hartchirurgie, het songfestival en honden als schapen- doders. Hilv. 1/1S.00 Bonjour Maitre is een luisterspel van Willem G. van Maanen over mys teries in de jeugd van een beroemde dirigent. Hilv. t/ZLM HILVERSUM „Magnetiseurs, kwakzalvers of genezers?" is het on derwerp van het programma Zienswijze zondag. Jack van Belle bespreekt de diverse kanten van het verschijnsel magnetiseurs met de pa rapsycholoog prof. dr W. H. C. Ten- haeffde arts dr L. F. Bakker, voorzit ter F. J.'A. van Soomeren van een organisatie van paranormale gene zers en mevrouw S. M. Berkemeier, paranormale genezeres. 68: „Ja. rijen maar!" klonk het van uit de smidse en brigadier Piet. die achter de open buitendeur ver borgen stond, nam verbaasd de nu volgende taferelen op. „Needat kan niet. stamelde hij ongelovig. Maar het had er toch werkelijk alles van. dat het wél kon, want hetge- béurde. En dingen die gebeuren, die kunnen! Maar toegegeven, de zaak was ongelooflijk genoeg. Kobus na melijk. de dikke, onhandige Kobus. scheen plotseling getransformeerd te zijn in een man. die je niets meer van het moeilijke fietsvak hoefde te vertellen. Met een ler'™ 1 sprong hü in het zadel en met enkele forse pedaaltrappen was hij in volle gang. Hij reed één maal om het plein tje, vloog langs de brigadier en ver dween toen uit het gezicht, helemaal scheef liggend in de bocht. En hoe verging het Kobus verder? Wel. hij deed dingen, die eigenlijk helmaal niet kunnen en hij deed zelfs dingen, die ook helemaal niet mochten. Zo suisde hij om te beginnen als een kanonskogel door smalle steegjes en moeilijke bochtenbochten, waar minder goede renners al lang uit de bocht en te pletter zouden zijn gevlogen. Zo sloeg hij bijvoorbeeld rechts af het Snijboonsteegje in. te wijl toch iedereen duidelijk kan Z dat er een bord stond met „verba van deze kant in te rijden voor a verkeer"!! Maar misschien kwaml wel door zijn grote snelheid, dat dat bordje niet zag. Doch eenmi op de buitenweg was het helemiL mis> met Kobbus. Nóg haró stampte hij op de pedalen en i suisde hij op een gegeven mora« een levensgrote. Amerikaanse gen voorbij. En die wagen reed toi minstens 90 kilometer PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Richard Briers als Tom Good in de comedyserie „Terug naar de natuur". Hij geeft zijn baan in de stad op om in de tuin rond zijn huis in zijn levensonderhoud te voorzien. RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen) NCRV. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 te Deum Laudamus. gewijde muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 Muziek in uw straatje. 8.24 Op de man af: evangelisch commentaar. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 Tot uw dienst: klas sieke muziek. 9.45 Onder de hoogtezon. pas toraal muzikaal ziekenbezoek. 10.30 Nieuws. 10.33 Een uur natuur, magazine over het buitenleven. 11.30 Muziek uit film en musi cal. 12.00 De Kilima Hawaiians Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Hier en nu. 12.55 Middagpau- zediensL 13.15 Goed gestemd: lichte zang. 14.00 Klanksnoer: klassieke muziek. 15.00 Globaal: muziek, mensen en meningen. (15.30 Nieuws.) 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: klassieke en amusementsmuziek. 18.30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 De kerk vandaag. 19.10 Leger des Heilskwar- tier. 19 25 De wereld zingt Gods lof- gewijde muziek. 20.05 Schuttersweg 8. rechtstreeks programma met o.m. muziek. (20 30 Zojuist verschenen: nieuwe boeken; 21.00 Discus sie.) 22.25 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier en nu. Aansluitend: Politiek weekoverzicht. 23.00 Stairway to the tars: liche muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Dag met een gaatje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijding. 9 00 Ga d'r maar aan staan: documentaire (1) 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voorde kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws. 1103 Radiojournaal.) 11.30 Rondom twaalf, gevarieerd programma. (11.55 Beursberichten.) 12.30 Sportrevue. 12.45 Per saldo. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.25 'n Middagje AVRO: muziek, informatie n service. (16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal.) 17.00 (S Mobiel: een beweeg lijk programma voor beweeglijke mensen. 17.40 OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. P. P 18.20 C P N. IKON: 18 30 Kleur: informa tie over kerk en samenleving AVRO: 19.00 (S) Johan Willem Friso Kapel - Concoursmu- ziek. 19.30 (S) Hoogtepunten uit operettes (gr.pl.) 2000 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 Programmaoverzicht. 20 15 (S) Om roep Orkest met solist- klassieke muziek. 21.50 (S) Bonjour Maitre: hoorspel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen. (23.05 Actuali teitenoverzicht. 23.20 Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 en FM-KANALEN.) TROS: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie draait tussen de middag: Bo ter. Klaas en Prijzen. 14.03 (S) Pop-Kontakt: de Hugo van Gelderen show. de Nederlandse Tipparade en NL-Tippers. 16.03 (S) De Hit- meesters: de Nederlandse Top 40. NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-Maal. TROS: 19.02 (S) Poster: de geschiedenis van de Nederlandse popmuziek (21). 20.02 (S) Ferry Maat's Soul-Top-10. 21.02 (S) Luister uit en thu.s: programma voor militairen. 22.02 (S) Als dat zou kunnen: verzoekpla tenprogramma. 23 02 (S) Sesjun: jazz en blu es live. 0 02 (S) De Hugo van Gelderen show. met LP-werk. 1.02-7.00 (S) De Nachtwacht. HILVERSUM IV (FM-Kanalen) KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woorden voorbijgedachten ter overweging. 9.10 Echo. actualiteiten. 9.30 Ouders in de school. 10.00 (S) Aubade. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: nieuwe platen. 14.00 Nieuws. 14.02 Schoolradio. 15 00 (S) Kollage - van alledaags en zeldzaam. 17.00 Sluiting. 18.45 NOS: Toeristische tips 18.55 Journaal 19.05 Kinderkrant 19.30 Windkracht 16. programma over d» zending TV VANDAAG NEDERLAND! 10.45 NOS/NOT: Schooltelevisie 15.00 Van hart tot hart 20.50 Surf. natuurfilm 20.55 Van U wil ik zingen: gewijde muziek 21.25 Tenslotte 21.35 NOS: Journaal 21.50 VPRO: Machiavetli of hoe hetinft wereld toegaat 23.10 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Paulus de boskabouter 18.55 Journaal 19.05 VARA: Het intieme leven van hel koolwitje, natuurfilm 19.30 Horen zien en zwijgen slapstick-ea stomme filmfragmenten 20.00 NOS: Journaal 20.25 VARA: Achter het nieuws 20.40 De Palissers. tv-serie 21.35 De ombudsman 22.00 Terug naar de natuur. tv-Mm 22.30 Achter het nieuws 23.05 Gedicht 23.06 NOS: Den Haag vandaag 23.21 Journaal 148 Aan de linkerzijde hangt nevel over het voorplein, melkachtig wit en toch haast kleurloos, de bomen steken er boven uit. Geluid en kleuren, ze zijn maar bijkomstig, buiten is de ge ronnen nacht, de kleurloze stilte, zelfs de grote kastanjeboom vlak bij huis is roerloos en haast niet te zien. Hij is zo zwaar Van kroon, dat grote, zwart ijzeren hoepels om de stam en belaste takken beletten af te breken, Willem Hendrik zegt, dat hij over een eeuw oud moet zijn. Dolly tuurt het raam uit. maar haar ogen zien geen nacht, haar oren ho ren geen stilte ze ziet blauw en goud schitterlichten over een groot blinkend zeevlak, van tijd tot tijd prevelt ze zacht de ene naam voor zich uit. Ze luistert naar die ene naamklank. En dat woord, het blijft vallen in ongewone diepten van haar hart. „Vader, schikt het u. als ik vanmid dag na theetijd bij u kom praten?" „Dat kan. Ik ben tegen een uur of vijf thuis." Willem Hendrik kijkt zijn dochter aan. hij is niet gesteld op gesprekken die een ingewikkeld ka rakter hebben, met zijn kinderen. Aan Dolly's blik. heel ongewone blik. voorziet hij. dat het geen gewoon gebabbel zal zijn. 't liefst zou hij zulk een onderhoud dan ook maar opschuiven, jeugd kan dikwijls dln- door Henrietta L.T. de Beaufort gen zo gewichtig nemen en de tijd strijkt in de regel meer glad dan woorden het doen. Als ze binnenkomt om vijf uur pre cies, is de klok van het Huis nog aan het slaan. Ze is bleker dan gewoon lijk, maar in het gezicht leest haar vader een verborgen vastberaden heid. in haar jeugd heeft die uitdruk king hem dikwijls geamuseerd, in la tere jaren keek hij er liefst aan voor bij. Willem Hendrik schuift de belas tingpapieren. die op zijn schrijftafel liggen, wat terzij, hij draait zich met stoel en al om en zegt vriendelijk: „Kan ik je met iets helpen, mijn kind?" Dolly voelt haar hart zo bonzen, dat 't pijn doet. onwillekeurig houdt ze de linker elleboog stijf tegen het li chaam aan, als kon ze het bonzen in toom houden. Ze gaat op de leren armstoel naast de schrijftafel zitten, gemakkelijk maar niet nonchalant. „Ja vader, u kunt me helpen ik vraag uw toestemming met mijn en gagement ik ben van plan Samu el Israël, de pianist, te trouwen." „Wa-èt?" Dit desolaat arme woord is het enige wat de overrompelde Wil lem Hendrik ter beschikking heeft. Dolly kijkt in twee opengesperde lei- blauwe ogen. ook zijn mond houdt hij in de fractie van het ogenblik open. Ze zegt niets. Er is een kleine stilte. In die stilte vangt Willem Hendrik zich op. Hij legt zijn leesbril in hetbrillen- huis. Dolly ziet. dat zijn vingers beven. „Kennen julli elkaar al lang? Je moet me eens vertellen, hoe dat alles in zijn werk is gegaan, uitvoerig en pre cies vertellen." Dolly 'antwoordt precies, maar niet uitvoerig: „We hebben mekaar een klein jaar geleden leren kennen, ik heb toen eigenlijk al dadelijk ge voeld. dat die mogelijkheid er was. vader ik ben niet over één nacht ijs gegaan ik heb mijn gevoelens tijd gegeven maar nu weet ik het. ik kan niet meer leven zonder hem." „Ja, ja, natuurlijk, dat lijkt altijd zo. dat zeggen alle verliefde mensen." Maar hij heeft met die ene zin zijn schot gemist. Dolly's ogen krijgen op "slag de onpersoonlijke uitdrukking van uitgedoofde ochtendsterren, lem Hendrik voelt, dat hij op ogenblik niet voor haar bestaat. v( zichtiger gaat hij verder: „We m< zakelijk spreken, dat wil je imi Engagement en huwelijk zijn nog^ tijd twee dingen, twee situaties, uit elkaar gehouden worden dan dat had ik eigenlijk di moeten zeggen, vraag je mijn tots temming of krijg ik een mededf ling?" Hij kijkt haar penetrant aan „Ik heb om uw toestemming F vraagd, vader, maar ik zal mijn «s gaan ook zonder uw toestemming' „Zo, is je daar dan niets aan f legen?" „Dat heb ik niet gezegd." „Waarom dan die wilde woorden? Dolly klemt de lippen op elkaar.» antwoordt niet. Willem Hendtf voelt, en misschien wel voor het eti* van zijn leven, dat het niet gemakt lijk is met dit volwassen kind. als» zich schrap zet, soepel te praten. „Wie zijn de ouders van die Israël; „Bedoelt u van Samuel Israël?" Willem Hendrik knikt. „Een mijnheer en mevrouw Israël. Willem Hendrik doet, alsof hij üp scherpe antwoord niet hoort. „Wat doet de vader?" „Hoogleraar in Amsterdam, en vrtf ger dokter in Arnhem, en u kentM* ook. hij is diegene die in consul; kwam bij moeders laatste ziekzlju Het noemen van Jacoba's naaffl®| genoeg om de spanning tussen w* en dochter losser te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4