jrijscompensatie 5! loon of ook via 'ktenverlichting ertrouwen in prins nauwelijks verminderd r Venco Rijkspostspaarbank Venco Regering wil achterstand van Surinamers en Antillianen verkleinen Milieubeleid is veel te verbrokkeld, vindt Kamer ^centrales overwegen: Groenevelt weet (nog) niets van gedeeltelijke compensatie loe herken je een Hinema Berenburg- Irinker? Alleen door If Sonnema Berenburg e drinken. Vraag uitvoerige informatie uw nationale spaarinstelting sterklasse drop Documenten Lockheed nog niet beschikbaar Voor het eerst daling aantal ziekenhuisbedden Werkgevers: geen reden prijsbeleid te verscherpen Vee onderzoeken naar invloed Lockheed- affaire: „Niet geïntegreerd in kabinetsbeleid" Friese staten voor inpolderen van stuk wad Demonstratie tegen Billiton-fabriek in Gelderse staten mg IDAG 18 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ize sociaal-economische redactie AAG Moet de prijsstijging van het lopende halfjaar in de lonen worden gecompenseerd op 1 juli? Of zou de isatie voor een deel gevonden kunnen worden in lastenver- Deze vraag is momenteel in discussie bij de vak jes. (ADVERTENTIE! (NW/NKV) denkt serieus combinatie van niet- prijscompensatie plus las- iting. Nog niet is vastge- in zo'n combinatie bijvoor- ;n derde van de prijscompen- terwege zou kunnen blijven, verdergaande gedachte is •tering in de collectieve voor- •n om te rekenen in inko- rbetering voor de werknemer. ieve voorzieningen vormen welvaart, een stuk inko- Idus een FNV-woordvoerder. ichten gaan echter nog niet zo dit stuk inkomen in min- laten komen op de te eisen ipensatie per 1 juli. „We ne wel in de beschouwingen Idus de woordvoerder. •ek een maand beginnen weer kken tussen regering, vak- en werkgevers over wat er iren met de lonen na 1 juli, waarop de bestaande loon- ig officieel afloopt, bij het Kamerdebat over de ec1atregel, heeft de regering al Jworschemeren dat er op 1 juli c™jjks enige ruimte voor prijs- tie zal zijn. Ook liet de re- Van onze redactie nj|weten van plan te zijn de fcjjlijkse verhoging van het mi eloon per 1 juli goeddeels op te lls% met minstens een half jaar. u%uur van de FNV werkt nu r,% ontwerp-nota voor de ar- irwaarden (looneisen e.d.) juli. Op 6 april moet deze •r de federatieraad (voorzit- alle FN V-bonden) worden n, en op 17 mei na de in de achterban definitief vastgesteld. wil voorlopig vasthouden standpunt dat over heel 1976 ale werknemer (ongeveer ■/lulden bruto) er in koopkracht ■^1 achtert uitgaat. Boven die er van achteruitgang sprake neden die grens mogelijk van verbetering, vooral bij de •taalden. Het CNV is bereid punt" niet bij 25.000 gul gen, maar bij 20.000 gulden werkgelegenheid ten goede len. Het kabinet wenst het it zonder meer bij 20.000 gul- jen. uitstellen centrales voelt men er niet prijscompensatie uit te stel- later in het jaar dan 1 juli. Het pk bereidt al wetswijziging voor 'ïrtzetting van de loonbevrie- i- lüeeltelijk of onverkort te kun- irtzetten na 1 juli, voor het 'erkgevers, vakbeweging en het niet onderling eens wor- huidige loonwet staat slechts 'Ejimaatregel voor een half jaar ig: 7-top voert, in tem een discus- r de „één-procents-norm" van berg. de bezuinigingsplannen Uln het kabinet. Overwogen Jat beperking van de meeste 1B voorzieningen geen bezuini- itekent, maar in feite niets is dan overheveling van col- naar privé- ibelasting. bijvoorbeeld rechten van sociale verzekeringen wor- :ort, zou de individuele •r zich aanvullend moeten :n of zelf de risico's of kosten dragen. De werknemer zou er „Als de economie op deze manier gezond moet worden gemaakt dan hoeft het voor ons niet", aldus Groe nevelt. De bondsvoorzitter wees er wel op, dat er binnen de vakbeweging al lan ger wordt gepraat over een rimpel in de prijscompensatie, maar dat zou dan gaan om enkele tienden van pro centen. niets mee opschieten. Velen zouden er wellicht zelfs op achteruit gaan, doordat veel collectieve voorzienin gen een nivellerend effect hebben in de lastenverdeling. Door inkrimping van zo'n voorziening zou er dus een denivellerend effect optreden. Het alternatief is, zo gaan de overwe gingen bij het CNV, dat niet ingrij pend wordt gekort in de sociale sec tor, maar dat dan de lonen strak worden beheerst. De vraag is hoe dat moet gebeuren, en hoe men het aan vaard kan krijgen door de betrokken werknemers, en vooral ook hoe be reikt kan worden dat niet- werknemers (vrije beroepen, zelfstan digen) meedoen in de inkomensbe- heersing. ADVERTENTIE Spaardeposito met 8!4%rente sociaal-economische NUNSPEET De voorzitter van de industriebond NW, Arie Groenevelt, heeft met nadruk ontkend dat er binnen de federatie Nederlandse vak beweging plannen zouden bestaan om na afloop van de loonmaatregel per 1 juli genoegen te nemen met éen gedeeltelijke compensatie van de prijzen. „Het is volstrekt belachelijk te den ken dat de industriebond NW zou instemmen met een ongenuanceerde ingreep in de prijscompensatie. Dat In "het zou betekenen dat de zwakste schou ders de zwaarste lasten te dragen krijgen", zei hij na afloop van de bondsraadvergadering in zijn woonplaats Nunspeet. Het bericht dat de FNV genoegen zou willen ne men met tweederde van de prijscom pensatie vond Groenevelt ook onge loofwaardig. „Afgelopen maandag heeft FNV-voorzitter Wim Kok tij dens de federatieraadsvergadering tegenover zevenentwintig bondsvoorzitters met geen woord ge rept over dergelijke plannen. Dat hij zonder overleg met ons tegenover de pers een dergelijk standpunt zou ven tileren wil er bij mij niet in. In ieder geval doen wij er niet aan mee, dan maar herrie in de tent, aldus Groene velt. Hij wees er ook op dat de FNV zich op 5 april gaat beraden over de vraag wat er na afloop van de loonmaatre gel moet gebeuren. Gezien de prijsstijgingen 1,4 procent tot half februari is het volgens hem on denkbaar dat met name de laagstbe taalde werknemers slechts een deel van de prijsstijgingen gecompen seerd zouden krijgen. Looptijd 7 jaar. vaste rente 8V4% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8 Looptijd 5 jaar, vaste rente 7%% Looptijd 4 jaar, vaste rente 71/ï% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank. Amsterdam. —o I_*_l MPS Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal proberen de maatschappelijke achterstand van de in Nederland wonende Surinamers en Antilli anen te verkleinen. Die achterstand is er vooral bij het wonen, onderwijs, werk en de maatschappelijke dienstverlening. Dit blijkt uit een beleidsnota van de - interdepartementale commissie voor beleidscoördinatie ten behoeve van migranten uit Suriname en de An tillen. Dit jaar zullen, verwacht de commis sie, acht- tot negenduizend Neder landse Surinamers en Antillianen een definitieve huisvesting kunnen krijgen. Tot 1 maart van dit jaar waren dat er 4536. Wat het onderwijs betreft kunnen leerlingen bij het voortgezet onder wijs vrijstelling krijgen voor Frans en/of Duits als zij die vakken niet vanaf de eerste jaren hebben kunnen volgen. Om de werkloosheid onder de in ons land wonende Surinamers en Antilli anen terug te dringen wordt getracht hen te plaatsen bij bedrijven die een aanvraag hebben ingediend om bui tenlandse werknemers in dienst te nemen. Verder geldt ook voor hen de maatregel die het ministerie van soci ale zaken enige tijd geleden heeft genomen en waarbij een werkgever die een moeilijk plaatsbare werkloze in dienst neemt een tijdelijke tege moetkoming krijgt van dertig pro cent van de loonkosten plus een opslag voor de sociale voorzieningen. De overheid zal voorts nog acht centra voor beroepsopleidingen voor Surinamers en Antillianen oprichten, en een werkgroep voor religieuze be geleiding instellen. Ook wordt nage gaan of aan de bewoners van opvang centra etensgeld kan worden gege ven in plaats van voedsel in natura. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek van Nederland om documenten te verstrekken over de openbare en besloten zittingen van de commissie-Church (de Ameri kaanse senaatscommissie die de Lockheed-affaire onder zoekt). Van een verslaggever UTRECHT In 1975 heeft zich voor het eerst eep daling voorgedaan in het aantal bedden in algemene en academische ziekenhuizen. De ver mindering was overigens slechts ge ring. Het aantal ziekenhuisbedden ging met 0,2 procent omlaag van gemiddeld 67.831 in 1974 tot 67.720 in 1975. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut heeft berekend, dat het gemiddeld aantal bedden per 1000 inwoners vorig jaar met 1,2 procent is gedaald tot 4,93. Dit heeft minister-president Den Uyl gisteren geantwoord op vragen tij dens een bijeenkomst van de buiten landse persvereniging in Den Haag. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering namens de commissie van drie, die een onderzoek instelt naar de betrokkenheid van prins Bernhard bij deze zaak, ook ge vraagd naar documenten, die in bezit zijn van de Amerikaanse beurscom- missie. Premier Den Uyl wilde geen datum noemen, waarop de commis sie rapport zal uitbrengen. De Amerikaanse regering heeft, zoals bekend, aan buitenlandse regerin gen, die inlichtingen over de Lockheed-affaire willen hebben, een garantie gevraagd. Deze gerantie moet inhouden, dat een onder zoekscommissie die door een buiten landse regering is ingesteld (in dit geval dus de Nedrlandse) om de Lockheed-affaire te onderzoeken moet voldoen aan Amerikaanse voor waarden voor justititeel opsporings onderzoek. De Nedrlandse regering zal dus moeten kunnen aantonen dat de commissie van drie aan deze eis voldoet, wil men de beschikking krij gen over de gevraagde documenten. MILOTTES zout van karakter, zacht van aard. Kortom, de drop voor lekkerbekken die er nooit genoeg van krijgen. Want je blijft er van eten Hsmahen DEN HAAG De werkgeversorga nisatie VNO en NCW zien in het hoge prijscijfer 0,9 procent stijging van februari geen reden om het prijs beleid te verscherpen. De vakcentra les hebben bij de regering op ver scherping aangedrongen. Het NCW ziet het tegenvallende cij fer als een incident. Het rekent erop dat de afnemend stijgende tendens in de prijsbeweging na deze tegen valler zich zal blijken voort te zetten. De afgelopen vier maanden samen stegen de prijzen 1.9 procent, tegen 2,4 in dezelfde periode van vorig jaar, aldus een verklaring van het NCW. Het NCW waarschuwt de vakbewe ging voor het aanhoudend pleiten voor een scherper prijsbeleid. Deze pleidooien „kunnen een zelfstandige factor van onrust bij de prijsvorming betekenen", aldus het NCW. Bij het VNO meent men dat de ver hoging van de overheidstarieven in januari de belangrijkste oorzaak zijn van het tegenvallende -prijscijfer van februari. en onzer verslaggevers "ERDAM De Lockheed-affaire heeft het vertrouwen van de Nederlanders s Bernhard niet noemenswaard verminderd. Dat blijkt uit twee onafhanke- n elkaar uitgevoerde opinie-onderzoeken: één door het NIPO in opdracht pet weekblad Panorama en één door de afdeling kijk- en luisteronderzoek de NOS in opdracht van de Panorama-redactie. 'O-onderzoek (uitge- ider 886 Nederlanders ittien jaar en ouder) aan, dat van 89 pro- de ondervraagden lens ten opzichte van niet zijn veranderd alfaeven procent het oor- Ï'él wijzigde. Uit het aderzoek (uitgevoerd *08 personen van vijf- infar en ouder) kwam naar jrl dat 81 procent zijn oor- rtjflver de wenselijkheid v/el onwenselijkheid van wfjparchie niet heeft ver tap- (Uit een onlangs ge- tin ander NOS- •oek was al gebleken. dat 75 procent vóór de mo narchie is). Opvallend in beide enquêtes is het vrij grote verschil van mening tussen aanhangers, van linkse partijen enerzijds en aanhangers van WD en confessionele partijen ander zijds. Het meest blijkt dat uit de door het NIPO gestelde vraag of men het ermee eens is, dat de regering een onder zoekcommissie heeft be noemd. 34 procent van de on dervraagden zegt: beslist no dig. Van de PvdA-aanhang vindt 42 procent zo'n onder zoek beslist nodig, bij de PPR is dat 49 procent, bij de CHU twintig procent en bij de ARP 23 procent. Cijfers Enkele andere uitkomsten van de enquêtes: Elf procent vindt, dat de nieuwsmedia helemaal niet hadden moeten spreken of schrijven over de affaire (bij de WD wil zeventien procent liever totale stilte rond de af faire, bij de PvdA-aanhang zeven procent). 31 procent vindt, dat er te veel aandacht aan de zaak wordt besteed (bij de WD is Prins Bernhard iets van de zaak afwist, het NIPO kwam aan 96 procent. Volgens het NIPO is dat een uitzonderlijk hoge score, die zelden voorkomt. dat 38 procent, bij de KVP 42 procent en bij de ARP 45 pro cent), maar daarnaast is toch 45 procent tevreden over de hoe veelheid informatie. Vijftig procent vindt het Juist dat de naam van Prins Berhard in de kwestie wordt genoemd. 41 procent vindt het fout (bij de PPR is het aantal dat het noemen van de naam Juist vindt het hoogst: 66 procent, bij de PvdA 64 procent daarentegen vindt bij de ARP 56 procent het uitdrukkelijk fout). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat er nodig iets moet gebeuren aan het milieubeleid van de regering. Het milieubeleid is veel teveel verbrokkeld en bovendien is er geen sprake van dat het werkelijk geïntegreerd is in het kabi netsbeleid, was de veel gehoorde kritiek gisteren in de Tweede Kamer. De Kamer besprak gisteren een brief van premier Den Uyl waarin wordt uiteengezet hoe de coördinatie van allerlei milieuzaken bij de departe menten in zijn werk gaat. Deze brief is het gevolg van een ruim twee jaar geleden door de overgrote meerder heid van de Kamer aangenomen mo tie van de fractievoorzitter Terlouw van D'66. De partijen die gisteren in de Tweede Kamer aan het woord zijn geweest vonden de brief van Den Uyl zeer onvolledig. In de motie van Terlouw was namelijk niet alleen gevraagd om een uiteenzetting van de coördi natie van het milieubeleid, maar ook en dat was het belangrijkste deel van de motie om nu eens duidelijk te maken hoe er bij de totstandko ming van het kabinetsbeleid reke ning wordt gehouden met allerlei mi lieu-aspecten. De regeringspartijen vinden dat de minister van volksgezondheid en ruimtelijke ordening meer be voegdheden moet krijgen ten aan zien van het milieubeheer. Het is bij voorbeeld nog zo dat de minister van verkeer en waterstaat de eerste ver antwoordelijke is als het gaat om het beheer van het oppervlaktewater. Terlouw zou het liefst zien dat de handtekening van de minister van milieubeheer onder alle wetsontwer pen komt te staan, waarbij het milieu in het geding is. Van onze correspondent LEEUWARDEN De Provinciale Staten van Friesland hebben zich woensdag met 39 tegen 15 stemmen uitgesproken voor het leggen van een nieuwe dijk aan de Friese kust tussen Zwartehaan en de Temaar- derpolder. Dit betekent dat een lan- daanwinningsgenied van bijna 4.000 hectare wordt ingepolderd. Er is in natuurbeschermingskringen tegen dit plan nogal veel bezwaar gerezen, omdat daarmee een stukje van het wad verloren gaat en het natuurleven zou worden bedreigd. In natuurbeschermingskringen voelt men meer voor een ander plan, dat vooreiet in verhoging van de be staande dijk en het Waddengebied niet aantast. Brakel wordt niet gespaard Bijna een derde gelooft de prins op zijn woord, bijna tweederde doet dat niet. 71 procent is voor volledige openbaarmaking van de uitslag van het onderzoek van de commissie-Donner. Be kendmaking wordt ddor man nen meer gewenst dan door vrouwen (78—70 procent), door „links" meer dan door „rechts" (81—68 procent). Hoewel mede door de ver schillende vraagstelling de uitslagen op verscheidene punten iets uiteenlopen, blijkt de bekendheid van het publiek met de Lockheed- zaak in beide uitslagen vrij wel even groot. De NOS no teerde, dat 98,5 procent wel Van een onzer verslaggevers ARNHEM Leden van de afdeling Arnhem van het Milieu Actiecentrum Nederland hebben gisteren in de ver gadering van de Gelderse staten luid keels geprotesteerd tegen het feit dat een brief van het MAN met betrek king tot de Billiton-fabriek voor ken nisgeving werd aangenomen. De MAN-groep slingerde kreten als „Billliton en de provincie zijn één pot nat" de zaal in. Voorzitter mr. W. J. Geertsema schorste de vergadering en gaf opdracht de publieke tribune te ont ruimen. Gedeputeerden waren van mening dat zij tot nu toe voldoende aandacht aan de affaire-Billlton heb ben gegeven en stelden zich voor een attent beleid in dit opzicht te blijven voeren. De MAN-delegatie liet vanaf de pu blieke tribune pamfletten naar bene den dwarrelen. Hierin werd onder meer gesteld dat enkele universitei ten en hogescholen de conclusie van het MAN hebben bevestigd dat Bllli- ton een gevaar is voor de gezondheid van tenminste vijftig duizend Arnhemmers (door de neerslag van grote hoeveelheden vanadium). (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De dijkverzwaring bij de kom van het aan de Waal gelegen plaatsje Brakel gaat definitief door volgens een anderhalf jaar geleden genomen beslissing. De staten van Gelderland hebben gisteren besloten dat de klok in dit opzicht niet zal worden teruggedraaid. De Stichting „Dorp en Landschap Bommelerwaard" vocht vergeefs voor herziening van de plannen op basis van nieuwe gegevens. Dit bete kent dat het huidige dorpsgezicht van Brakel, dat overigens slechts uit het oude raadhuis Het Ronduit en enige andere panden bestaat, verlo ren zal gaan. De Stichting, die voorstander ls van het behoud van het dorpsgezicht, wil de dit verrijken door een alternatieve oplossing: buitendijkse verzwaring. Enkele ingenieurs van de TH-Delft achtten het technisch mogelijk. Wel zou nog een aanvullend grondmecha- nisch onderzoek nodig zijn. Namens de grootst mogelijke meer derheid van het college van gedepu teerden werd opgemerkt dat terugko men op de reeds verstrekte goedkeu ring aan de dijkstoel bestuurlijk en juridisch een onmogelijke zaak zou zijn. Een motie om verder te gaan met het onderzoek aan de hand van de hedendaagse Inzichten werd met 26 tegen 35 stemmen verworpen. Voorstanders van de motie waren met name leden van de PvdA en de PPR, maar ook gaven enkele leden van andere fracties er hun stem aan. DEN HAAG Het Kamerlid Wolff (CPN) meent dat Ernst Wilm, de gees telijk verzorger van de Drie van Bre da, niet meer in de gevangenis moet worden toegelaten. De heer Wolff zegt dit in vragen die hij stelt aan minister Van Agt. (ADVERTENTIE) Atl Oéto tch*tvtn W"[ 1 f^J^Zir^vtnkunslslol. X\K| is&££?<oo,c3cl'nnm, J \l y 0jlmoo"n 1 M,,„.tporlhgl. XV***"**1 L Viê»0 nêO«re volOotoOgl AFVINK B.V. %i£oe3U4"lTele*45086 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3