Landelijke registratie van alle hervormden Classis Gorinchem nog steeds absent Tekst brief Raad van Kerken over de Drie van Breda riSHfr Priester-student Beroepingswerk weigert eis Gij sen Onze adressen: 'Publiciteit drie van Breda is onmenselijk' Predikants pensioenen geregeld VOORBIJGANG Instituut Vrije m Universiteit beze DONDERDAG 18 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KW, (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Met 44 tegen zes stemmen heeft de hervormde synode zoals wij gisteren nog meldden besloten alle hervormde Nederlanders (dat zijn er naar schatting drie miljoen) landelijk te gaan registreren. Tevens besloot de synode de dienstverlening door de SMRA (de instantie, die deze landelijke regi stratie verzorgt) aan de plaatselijke gemeenten te differentiëren. Dat be tekent, dat de aangesloten gemeen ten niet langer verplicht zijn een uni form dienstenpakket van de SMRA af te nemen. Voor een belangrijk deel mogen zij voortaan zelf bepalen, wel ke diensten zij van de SMRA willen ^ontvangen. De ene gemeente is er blij mee. dat de SMRA b.v. zorgt voor het adresseren van de kerkbode, het jaar- Tijks aanschrijven van de katechisan- ten en dergelijke. In de andere ge meente ziet men kans zulke hande lingen zelf te doen en zo de kosten te drukken. Een aanzienlijke kostenbesparing le vert verder de invoering van een splitsing in een passief en een actief ledenbestand op. Voortaan kunnen de gemeenten opgeven, welke perso nen ..hoewel als NH geregistreerd en niet bereid om deze aanduiding te doen wijzigen, geen actieve belang stelling van de zijde van de kerk op pr.Js stellen." Hun aparte registratie betekent een grote ontlasting van het pastorale werk en ook een aanzienlij ke financiële besparing. Zij krijgen b.v. niet langer de gewone brieven aan de gemeenteleden (waarop ze toch niet reageren), maar b.v. een maal in het jaar een speciaal voor hen geschreven brief van de kerke- raad. Geschat wordt, dat veertig pro cent van alle als hervormd te boek staanden in aanmerking komt om in het passief ledenbestand te worden opgenomen. Het gevolg van een en ander is. dat de kosten van aansluiting bij de SMRA voor de plaatselijke gemeenten veel lager worden. De contributie per ge registreerde (in 1975 1,55) kan dalen tot 80 cent. en dan uitsluitend voor de actieve leden, terwijl de kosten van te leveren diensten gedrukt kun nen worden door zelfwerkzaamheid. De keerzijde van de medaille is ech ter. dat het bijhouden van de burger lijke mutaties (geboorte, overlijden, verhuizen) voortaan ten laste komt van de landelijke hervormde kerk. Dat moet wel. omdat de SMRA wel alle hervormden landelijk gaat regi streren. maar niet alle plaatselijke gemeenten gedwongen kunnen wor den zich bij de SMRA aan te sluiten en zo bij te dragen. Op het ogenblik zijn 320 van de 1372 hervormde gemeenten bij de SMRA aangesloten. Een minderheid dus. maar omdat er veel grote stadsgemeenten bij zijn. omvatten zij wel de meerderheid (1.8 miljoen) van de drie miljoen hervormden. Gesloten Waarom zo n centraal bestand van alle hervormden? Alleen op deze wij ze kan het principe gehandhaafd blijven, dat alle personen, die bij de burgerlijke overheid als „NH" te boek staan en die dus „ergens" bij de kerk willen horen, kerkelijk geregi streerd staan, met hun inwonende gezinsleden. Door verhuizing kun nen straks geen leden meer uit het SMRA-bestand vallen. Het circuit is dan gesloten. Een belangrijke overweging is ver der, dat rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid, dat de godsdienstaanduiding in de burger lijke stand gaat verdwijnen. Alleen door zelf al een compleet bestand te hebben wordt de kerk onafhankelijk van deze godsdienstaanduiding. De SMRA blijft dan alle burgerlijke mu taties van de overheid ontvangen en kan in eigen bestand nagaan of de betrokkene hervormd is of niet. Te allen tijde kunnen dus alle gemeen ten bericht krijgen van hervormden, die zich binnen hun grenzen vesti gen. „Nog een voordeel is. dat nu ook de landelijke kerk de beschikking krijgt over een goed apparaat voor de geldwerving. Kosten Een en ander gaat de landelijke kerk dan wel (prijspeil 1975) 1.645.000 gul den per jaar kosten plus een eenma lige investering van 670.000 gulden om over te schakelen op de nieuwe opzet in de jaren 1976-1979. Deze berekening is gebaseerd op de ver wachting. dat van de ruim duizend gemeenten, die thans niet bij de SMRA zijn aangesloten, driekwart door de nieuwe opzet zal worden aangelokt om mee te gaan doen. De voorzitter van de generale finan ciële raad van de kerk. mr J. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, gaf in de synode toe. dat die drie kwart maar een slag in de lucht is. Zouden in werkelijkheid veel minder gemeenten van de diensten van de SMRA gebruik gaan maken, dan zouden de kosten zowel voor de lan delijke kerk als voor de wel mee doende gemeenten beduidend on gunstiger worden. De generale finan ciële raad deed daarom in haar rap port de suggestie, dat de synode in dat geval alle gemeenten zou ver plichten tot aansluiting, maar dat nam baron van Tuyll tijdens de be spreking terug en ook synodepraeses ds G. Spilt was daar een beslist te genstander van. Wel komt er een werkgroep, die de aansluiting van de gemeenten bij de SMRA zal bevor deren en hun in het gebruik van dit systeem zal begeleiden. Pijn UIT VAN LEZERS Dienstweigeraar In een Scheveningse gevangenis is de dienstplichtige Ger Pouw aan een tweede week hongerstaking bezig. Hij weigert een beroep te doen op de wet gewetensbezwaren. Het bestuur van het IKV-Baarn meent wel dat de wet geëerbiedigd moet worden, maar dat in deze grenssituatie de kenne lijk ernstige gewetensnood van Ger Pouw ontzien moet worden, te meer daar kort geleden de regeringsplan nen nog zo waren dat een beroep op het geweten zonder meer voldoende zou zijn. Voor de kabinetszitting van jl. vrijdag werd het volgende tele gram aan de ministerraad ver zonden: „Wij verzoeken u onmiddellijke in- vrijheidsstelling van de militaire dienstweigeraar Ger Pouw in Sche- veningen, die door zijn hongersta king getoond heeft dat zijn weige ring hem ernst is. Zonder een oordeel uit te spreken over zijn methode van verzet, menen wij dat het onver antwoord is hem nog langer in ge vangenschap te houden." Baam, P. de Lange Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kannen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ KwarteL Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Fluor (3) Is het u wel bekend dat de huisarts voor rekening van het ziekenfonds fluortabletten verstrekt? Als men de moeite wil nemen om dagelijks een paar tabletjes in te nemen is men net zo goed gewapend tegen tandbederf, ais wanneer fluor in het drinkwater zit. Personen die geen fluor wensen wordt het dan tenminste niet opge drongen. Onze persoonlijke vrijheid is ons toch alles waard, zeker de moeite van het innemen van een paar fluortabletjes. dacht ik. Bovendien is het met fluor alléén niet goed te maken. Goed en regel matig poetsen en zo weinig mogelijk of helemaal niet snoepen is toch ook bijzonder belangrijk? We mogen niet vergeten dat de zorg voor ons gebit AMSTERDAM: Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13001 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 toch niet in de laatste plaats een zorg van onszelf is. Het is wel gemak kelijk om de verantwoording op an deren af te wentelen, maar is dat wel helemaal eerlijk? Lienden mevr. A. W. Kool-de Gans Urk (4) De heer Haan uit Veenendaal wil op grond van Romeinen 13 beweren dat de Urkers fout reageerden op het bevel van de regering voor beperking van de tonlangst, Nu wil ik de heer Haan ook iets vragen. In Romeinen 13 staat dat de overheid Gods diena res is. Maar als de overheid dat nu beslist niet wezen wil? En nu wil ik vooruitlopen: als straks de abortus wettig toegelaten wordt en in het ziekenfondspakket terecht komt zou dan de heer Haan in gewetensnood komen dat hij aan die gruwelijkheid mee betalen moet of maakt hij zich- er mee af met: men moet de overheid gehoorzaam zijn. Andijk J. Bakker Dalend kerkbezoek (4) Wanneer de heer N. Lammens uit Rotterdam stelt dat we, om verdere ontkerstening tegen te gaan. ons minder met alles zouden moeten be moeien, ook met politiek, dan voel ik de behoefte emotioneel te gaan rea geren. want „het" spreekt mij ook vaak niet aan. doch juist omdat we ons als kerk met te weinig zaken bemoeien, vooral met politiek. Ik zou ook niet weten hoe de heer Lammens zijn laatstgenoemde punt: laten we onze naasten liefhebben - zo optimaal mogelijk zou kunnen reali seren zonder zich met een aantal zaken te bemoeien, zonder ook in politieke structuren te geraken, want dat is m.i. dan onvermijdelijk, broodnodig zelfs. En ook dit kan wervend werken! Den Haag Jan Wierbos CPN-sympathle Een christen mag mijns inziens wel personen die blijk geven een anti christelijke ideologie aan te hangen weren uit bepaalde functies aan een instelling die als grondslag de Heilige Schrift heeft aanvaard. Communis ten evenals fascisten moeten niet ai- leen politiek doch ook anderszins on betrouwbaar worden geacht Wie werkelijk liefde voelt voor de VU en de doelstelling van de VU wenst te handhaven, were een ieder die oer conservatief is (hetzij links of rechts) uit sleutel-functies. Wie progressief denkt, handelt radicaal. Te vaak wor den de kool en de geit gespaard, helaas vaak opzettelijk. Ik ben ervan overtuigd dat ds Ringnalda en de andere pastores namens wie hij schreef uit zuivere motieven zeggen wat zij menen te moeten zeggen. Ik ben er evenzeer van overtuigd dat degenen die bewust een anti christelijke onmenselijke dictatori aal ingestelde leer aanhangen of er mee sympathiseren, moeten worden geweerd, waar mogelijk en zoveel mogelijk! Havelte B. Evenboer Zo zou een actie als Kerkbalans in vele plaatsen alleen met behulp van de SMRA-gegevens mogelijk zijn. Op de achtergrond staat de her vormde kerkopvatting, zoals die met name door synodepraeses ds. Split en secretaris algemene zaken dr. R. J. Mooi welsprekend verwoord werd: de kerk die open blijft staan voor de kleinkinderen en de achterkleinkin deren van de gelovigen. „Wij mogen niet afhaken, zolang de mensen zichzelf niet afhaken. Juist dat pas sieve ledenbestand vormt in onze tijd de „velden die wit zijn om te oogsten". Telkens merk je weer. hoe mensen die jarenlang volstrekt niet meeleefden, ineens weer interesse to nen voor de boodschap van de kerk", aldus ds.Spilt, en dat waren hem de kosten waard. Niet een sluitend regi stratiesysteem of een adequaat appa raat voor geldwerving, maar het pas toraat en de apostolaire roeping van Ds. G. Spilt pastoraat de kerk gaven voor hem de doorslag om voor de nieuwe opzet te kiezen. De hervormde kerk wil niet ineen schrompelen tot een actiegroep van 500.000 mensen, zei dr. Mooi. En de hoop leeft, dat de gereformeerde ker ken en misschien ook de r.k. kerk mettertijd ook op dit registratiesys teem zullen overschakelen. De SMRA in Delft biedt vele mogelijk heden. De synode koos voor de nieuwe opzet zonder veel enthousiasme en met de pijn in de buik, dat zij de kerk een miljoenensprong in het duister liet maken, per jaar 1.6 miljoen voor de SMRA. dat betekent 25 predikants plaatsen minder, rekende diaken D. Barendrecht uit Rotterdam-Zuid voor. De synode had echter geen andere keus. Volgens het rapport van de researchcommissie, die door de gene rale financiële raad was ingesteld. Zou handhaving van de huidige op zet van de SMRAM ONBETAAL BAAR DUUR worden voor de aange sloten gemeenten. Het alternatief zou dus liquidatie zijn. Maar dat zou de kerk niet alleen 6.5 miljoen kos ten, maar bovendien vele gemeenten (vooral in de grote steden) in een administratieve ellende storten. Ui teindelijk zou de kerk dan volgens deze commissie nog veel duurder uit zijn. Verschillende synodeleden hoopten nu maar optimistisch, dat de SMRA „zichzelf wel terug zou verdienen". CPN-sympathie (2) Ds Ringnalda blijkt voorvechter te zijn van vrijheid voor de marxis tische groep aan de VU. Hij noemt het schande dat daar nog zoiets als een zwarte lijst circuleert. Waarschijnlijk uitgaande van twee gelijke grootheden, christendom en communisme, wil hij die beide ge lijkberechtigd zien. Mijn vraag is dan: is dit in overeenstemming met Jezus' woord „Wie niet met Mij is. die is tegen Mij". Laat de ideologie van het communisme zich verdragen met de leer van Christus Jezus onze Heer? Is men in Rusland ook zo tolerant? Delft A. Hoogerwerf CPN-sympathie (3) Tolerant zijn jegens studenten die communistische ideeën hebben, kan men als christen mijns inziens moei lijk veroordelen. Maar men moet de praktische kant zien. Een studenten predikant dient de akker des Heeren te bewerken met als grote doel het voorbereiden van de komst des Hee ren. Daarbij alleen zien op Jezus, Zijn Woord en Getuigenis. Wanneer Lenin of Marx eens een keer de kant van Jezus uitzien, dat mag. maar het Woord des Heeren blijft ook voor een studenten-predikant de baken al leen bij onderricht en leven. Assen H. Hoving Dierenliefde (3) Graag zou ik iets zeggen, wat mij uitermate bezwaart. Hoe wij geko men zijn, Gods Schepping te exploi teren. op onze zelfzuchtige wijze. Vooral het vervoer, de angst bij die ren en nu de bio-industrie, schreit ten hemel. Hoe het leed van de die ren mij benauwt, die voor ons plezier „gefokt," geslacht worden. En dan is het niet eens gezond. Het gezonde voedsel stelde de Schepper vast voor zijn mensen en dieren: Genesis 1 vers 29-31. Dat moet wel het allerbes te zijn. Ik mag zeggen voor ruim vijftig jaar het gelezen en begrepen te hebben, meer als een halve eeuw, met allen (velen) in ons huis zo te leven. Allen werken gezond, wij heb ben in al die tijd geen dokters nodig gehad. Bij veel en zwaar werk: land en tuinbouw en fruitteelt. Bilthoven J. E. de Jong Amro en Zuid-Afrika Uit het jaarverslag van de Amro over 1975 blijkt dat de bank in één Jaar een winststijging van liefst tegen de 40 procent heeft geboekt, en dat in een tijd waarin veel andeïe bedrij ven in de rode cijfers zitten. Mensen die de wandel van de Amro de laatste jaren op de voet volgen, zullen over deze winst niet verbaasd zijn. In principe wordt in elk land. waar goede winstmogelijkheden lig gen. geïnvesteerd. Of ze daarmee een bewind in stand houden, dat op alle mogelijke manieren de rechten van de mens schendt, doet niet ter zake. Zo heeft de Amro de laatste jaren honderden miljoenen dollars geïn vesteerd in de Zuidafrikaanse econo mie. De minderheidsregering daar heeft erg veel behoefte aan buiten landse deviezen om zijn positie tege nover de zwarte bevolking te verster ken. De Amro steunt door haar in vesteringen de misdadige apartheidspolitiek en vergroot voor haar zelf de winst. Groningen, T. Stulp. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De her vormde synode wordt samenge steld doordat de 53 classes en de Waalse gemeenschap elk een afgevaardigde sturen. Voor de Waalse gemeenten is dat sinds deze week dominee Keetje Ro- zemond uit Haarlem. Zij heeft deze week in de synode al meer gezegd, dan haar voorgangers in enkele jaren. Bij deze 54 ko men dan nog zo'n vijftien advi seurs (kerkelijke hoogleraars en anderen). Van de 54 classis-afgevaardigden treedt jaarlijks een vijfde deel af vol gens een rooster. Zo werd bij het begin van dit jaar de afvaardiging van Drenthe. Noord-Brabant. Lim burg en de Waalse gemeenten ver nieuwd. Datzelfde rooster schrijft ook voor wat voor soort ambtsdrager de classis mag sturen, om een even wichtige samenstelling van de syno de (27 predikanten, dertien ouderlin gen, zeven diakenen en zeven ouder ling-kerkvoogden) te waarborgen. Dat is de redeh, waarom nu al voor het vierde jaar de stoel van de classis Gorinchem in de synode leeg blijft. Gorinchem moet namelijk een kerkvoogd afvaardigen. De her vormde kerk kent echter drie soorten kerkvoogden. Alleen de kerkvoogd- nieuwe-stijl (die tegelijk ouderling is) kan synodelid zijn. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Hoewel hij het niet eens is met de argumentatie in de brief van de raad van kerekn over de Drie van Breda, onderschrijft ds. S. Gerssen, secretaris van de her vormde raad voor kerk en Israël, wel de conclusie, dat de drie het beste kunnen worden weggezonden. In de hervormde synode zei hij giste ren. bezwaar te hebben tegen argu menten in de brief als de verminde ring van het aantal nog in leven zijn de slachtoffers. Ook vond hij de brief te zeer geschreven vanuit algemene rechtskategorieën. Ds. Gerssen kon begrijpen, dat deze brief bij de joden de indruk wekt. als te zijn geschreven door kerken die weer niet werkelijk' solidair zijn met het joodse volk. Ge steld voor de keuze tussen de drie van Breda en hun slachtoffers, kies ik zonder meer voor de slachtoffers, al dus ds. Gerssen. Vanuit deze solidariteit was hij ech ter toch voor wegzenden van de drie van Breda. „Deze zaak schijnt perio diek terug te moeten komen in de discussie en dat is voor de slachtof fers onmenselijk. Daarom beter nu nog éénmaal dit lijden en laat het dan voorgoed afgelopen zijn", aldus ds. Gerssen. In de classis Gorinchem domineert nog de oude stijl. Daarom vroeg deze classis in 1973 dispensatie om ie mand anders te mogen afvaardigen. Het moderamen van de synode wil die niet geven, omdat er in de classis toch wel enkele kerkvoogden- nieuwe-stijl te vinden zijn. Alleen maar. dezen zijn voor de meerderheid in de classis niet van de gewenste modaliteit. Gorinchem pleegt name lijk een gereformeerdebonder naar de synode af te vaardigen. Het ziet er niet naar uit. dat de im passe zal worden doorbroken, zodat de stoel tussen diaken G. Verwey van de classis Gouda en ds C. van Slie- dregt van de classis Brielle (beide ook gereformeerde-bonders) tot eind 1977 wel onbezet zal blijven. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde pensioenraad heeft de bevoegdheid gekregen om de predikantspensioe nen te verminderen, wanneer er on voldoende middelen aanwezig zijn. Deze verandering maakt deel uit van een omvangrijk pakket wijzigingen van de regeling van de predi kantspensioenen, waartoe de her vormde synode gisteren besloot. Een dergelijke bepaling is in de meeste pensioenreglementen te vin den. Overigens verwacht de pen sioenraad niet, dat de komende ja ren het mes in de pensioenen moet worden gezet. Ze blijven aangepast worden aan de stijging van het prij sindexcijfer voor de gezinscon sumptie. Enkele jaren geleden is de (verder gaande) welvaartsvaste aan passing veranderd in een waardevas te aanpassing. Een zeer zorgvuldig beleid blijft no dig, vanwege de vermindering van het aantal bijdragende predikants plaatsen, de toename van het aantal emeriti en invalide predikanten, als ook de groeiende onkerkelijkheid. Vorig Jaar november had de synode al besloten, dat de predikanten voortaan ook zelf premie moeten be talen. Door deze beslissing werd hun salarisverbetering halverwege ge stopt. De synode nam gisteren nog een maatregel om het pensioenfonds te helpen. Een gemeente, die een predikantsplaats opheft, moet voortaan nog tien Jaar pensioenbij drage betalen. Tijdens deze periode wordt de bijdrage elk Jaar met tien procent verlaagd. Tot nu toe had de gescheiden echtgenote van een predikant kans op een weduwenpensioen. Deze gunst is nu een recht geworden. Moeilijker had de synode het met een nieuwe regeling van het „huis houdsterspensioen". Dit pensioen voor „een door de predikant met name aangewezen vrouwelijke onge huwde huisgenote", die de huishou ding van die (ongetrouwde) predi kant „ten minste tien opeenvolgen de jaren heeft bestierd", stamt nog uit de tijd, dat ongehuwde predikan ten zich in de pastorie dikwijls lieten bijstaan door hun ongetrouwde zus ter. De laatsfe jaren zijn de vormen van huishouding in de pastorie nogal pluriform geworden. De term „man nelijke huishoudster" viel in de sy node. Over het huishoudsterspen sioen zal nader overlegd worden tus sen het breed moderamen en de pen sioenraad. HET SPOOR Wie in staat is de bijbel meer onbevangenheid te le I dacht dat er steeds meer z\ sen kwamen, zal het opvall bijbel geen systeem geeft, leer, maar niet in een strait waarbij het een uit het ande1 de bouwstenen op elkaar i hoort dan ook minder spre een .Jeergebouw." Wel weei' leerhuis, maar dat is heel wi want Juist daar gaat het w tematisch toe. Zodra wij tekst voor ons hebben on neiging de zinnen en de w<1 interpreteren. Daar zal wel1 te ontkomen zijn en absoli vangenheld is dan ook er maar er komt wel vaak vet voort uit onze zucht om j tend te krijgen en elkaar J aan te binden. Misschien ki1 hier nog wat beter luistei1 schriftgeleerden uit Israf Baeck had als exegetische „Het gaat er niet om wo verklaren of zinnen uit t* maar het gaat om het begri1 mensen." „Gelukkig ontbr 1 vendien de systematici, wa j echte systematici zijn st rechte inquisitoren voortg t (Miskotte, Het wezen der Jo ,j gie, 95) De bijbel is toch op j wij denken. Het is geen eind] openbaren of denken dat n alleen nog maar op de reel B uitgelegd moet worden, r worden op gang gebracht j spoor dat gevolgd dient te Om dat spoor te kennen en t aanhouden is voldoende arl j eist om de vrees te verwerpi c geen tijd meer voor bijbelst nodig zijn. Integendeel, juii manier is luisteren sterker n ooit. HEERLEN Priester-kandidaat Huub Lenders (28), die zijn opleiding aan de hogeschool voor theologie en pastoraat (HTP) te Heerlen heeft af gesloten, weigert om nog minstens twee jaar voor aanvullende studie naar Regensburg te gaan zoals door bisschop Gijsen van Roermond wordt geëst. Lenders, die liever in Limburg zou zijn gebleven, zal zich nu voor de priesterwijding aanbieden aan een andere Nederlandse bisschop. Waarschijnlijk gaat hij naar het bis dom Breda of het bisdom Den Bosch. Na het succesvol beëindigen van zijn studie aan de HTP in juli 1974 had Lenders bisschop Gijsen gevraagd hem priester te wijden. Door de bisschop werd hij verwezen naar vi caris H. van der Meer, regent van het diocesane grootseminarie te Rolduc. Met de vicaris heeft Lenders zestien gesprekken gevoerd. Lenders die zich nu voorbereidt op zijn doctoraal examen theologie: „Ik ging ervan uit, dat de dialoog open moest blijven. Ongetwijfeld zal de HTP wel fouten hebben gemaakt, maar waarom kunnen die niet in overleg met het bisdom worden op geheven?" Maar vicaris en bisschop bleven verlangen, dat hij naar Re gensburg zou gaan. In een recent gesprek vroeg bisschop Gijsen hem de HTP de rug toe te keren. Lenders: „Dit noemt de bisschop de weg van bekering". Rector dr. J. Bosch van de HTP zou graag met de bisschop regelen wat binnen de mogelijkheden van de ho geschool gedaan kan worden voor iemand die aan de HTP studeert en priester van het bisdom Roermond wil worden. Nu wordt de rector in Bisschop Gijsen dergelijke concrete zaken niet be-" trokken. De bisschop heeft volgens rector Bosch geen behoefte aan con tact met de HTP, zolang zijn positie in de statuten niet duidelijker is om schreven. Dit kan evenwel niet. zo lang de algemene statuten van de vijf Nederlandse katholieke instel lingen voor wetenschappelijk theo logisch onderwijs niet zijn goedge keurd door Rome. Het gesprek tussen bisschop Gijsen en een andere HTP-student, Piet De- lahaye, is nog gaande. Op 3 april zal de bisschop twee ex-HTP-studenten, die in Regensburg aanvullende stu die doen, diaken wijden. NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder: H. kand. te Woerden; te Twijzeie D. Heikoop te Herwijnen; I G. D. Vossers te Vaassen. Aangenomen naar Dongeq] Keyzer te Beilen; de benoeijj bijstand in het pastoraat teJ P. Kuin legerpred. te Ouwe{ Bedankt voor Veenendaal: per te Dordrecht. GEREF. KERKEN VRIJG. Ia Beroepen te Buitenpost: P.f1 Dijk-te Tiel-Zaltbommel. >r Bedankt voor Stadskanaal: meris te Blija. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hilversum: J. I. Barneveld. OUD GEREF. GEMEENTE#11 Bedankt voor Den Haag: Vosman te Rijssen. Prof. N. H. Riddln Hierbij afgedrukt staat het W\ van de Amsterdamse (Vrije ïkt teit) oudtestamenticus prof. L Ridderbos. Het is te vindenl bundel opstellen van zijn en medewerkers „Loven en gu die prof. Ridderbos bij zijn £e werd aangeboden en nu in d£j is (uitg. Ton Bolland, ArasL 307 pag., prijs 35 gulden). Libris van mevrouw W. M.f<j bos-de Rooy vormt de tweei tratie in dit boek, en tegenf Woord vooraf vinden we de van het fraai getekende port Paul Citroen van prof. Rijf heeft gemaakt. Wij laten hier de volledige tekst volgen van de brief van de Raad van Kerken over de „Drie van Breda". „Na verscheidene jaren met grote in nerlijke deelname de openbare dis cussies rondom de drie van Breda te hebben gevolgd, zijn wij als raad nu naar een punt toegegroeid, waarop het geweten ons verbiedt om nog langer in deze discussies terzijdé te blijven staan. Wij zijn het ontzettende leed niet vergeten, dat door deze drie oor logsmisdadigers aan zeer velen en vooral aan zeer vele joden Is aange daan. Ouderen onder ons voelen nog de huiver uit de oorlogsjaren, als ze deze namen lezen of horen. Wij vragen dan ook niet om een zogenaamde barmhartigheid die dit alies te ge makkelijk zou willen vergeven of zou suggereren dat de bedreven misda den nu eindelijk wel zijn uitgeboet. Toch pleiten wij ervoor, dat deze drie zo spoedig mogelijk worden wegge zonden. Als Nederlanders menen wij dat op hen het strafrecht wordt toe gepast op een wijze die in democra tische landen uitzonderlijk is. Deze situatie kan niet worden voortgezet zonder dat ons eigen rechtsbesef ge weld wordt aangedaan. Als mensen die door de bijbel onder wezen zijn geloven wij dat de straf fende gerechtigheid geen doel is In zichzelf, maar dient ter bescherming, bevrijding en loutering van het men selijke leven in al zijn verhoudingen. Wij menen, dat de voortzetting van de straf aan de drie van Breda al sinds geruime tijd geen verband meer houdt met de boven aangedui de doelen. Daarmee wordt de straf tot een doel in zichzelf. Willen wij onze begrippen van gerechtigheid en recht hoog houden, dan moeten wij ons realiseren, dat een nog langer vasthouden van de drie van Breda daarmee steeds meer in strijd komt. Eén argument leek sterk genoeg om ons tot voortzetting van de straf te bewegen: de overweging dat vrijla ting aan het lijden van een aantal hunner slachtoffers nieuw leed zou toevoegen. Als het voortduren van de straf van schuldigen ten goede zou komen aan levens van onschuldigen, zou ze immer nog aan een doel dienstbaar blijken en dus ge rechtvaardigd kunnen zijn. Deze overweging heeft er toe geleid dat de Raad van Kerken bij de dis cussie van 1972 heeft gezwegen. In middels is, mede als gevolg van wat er toen aan verwaarloosd lijden en onvoldoende hulpverlening open baar werd. de mogelijkheid van des kundige hulp en begeleiding sterk toegenomen. Het getal van diegenen onder de slachtoffers wier lot aan dat van de misdadigers gekoppeld lijkt te zijn, is aanzienlijk verminderd. Daarom pleiten wij ervoor, bij allen die ver antwoordelijkheid die op hen is ge legd niet te ontlopen. Door de wegzending van de drie van Breda moeten wij uitdrukken, dat wij weten waartoe de straffende ge rechtigheid wel en waartoe zij niet dient". EX LIBPJ9 NH.RIDDEftBCL Van een onzer verslaggever! AMSTERDAM Studentetf pedagogische en an drag culteit van de Vrije Univël Amsterdam hebben gisterei stituut aan de Lairessenstlj bezet. De oorzaak van de be2 een reeds langer slepend conl het in het onderwijsprograi genomen vak ethiek vo jaarsstudenten. Dit onden aan de subfaculteit gegei prof. dr. A. Troost. In de tw gaande jaren werden de tenta dit vak door een aantal sbj geboycot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2