't Laagste Jeer- en nicotine-gehalte voor de laagste prijs. CHIP! Christelijke scholen willen een eigen begeleidingsdienst Uit de weekblad <£H5> 25 voor 240 Everest De milde vriendelijke filtersigaret. deTijt patat m malaise In Overijssel en Gelderland Nog onbekend wie vermoord meisje was Ook in menthol Vijfjarenplan Bilderberg Het CDA Weekblai DONDERDAG 18 MAART 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET P< Van een onzer verslaggevers NUNSPEET Binnenkort zullen 29 scholen uit noordwest-Overijssel met rond 12.500 leerlingen, en 143 scholen op de noordwest-Veluwe met ongeveer 25.000 leerlingen zich in Den Haag presenteren met het doel te komen tot een protestants-christelijke schoolbegeleidingsdienst voor deze ge bieden. Zn eerste Instantie is er sprake van twee stichtingen, maar mocht minis ter Van Kemenade van mening zijn dat subsidiëring van beide onmoge lijk is op grond van te kleine rayons, dan wil men deze ineen schuiven. Op een gisteren te Nunspeet gehouden persconferentie is erop gewezen dat vanuit de gedachte van vrijheid van onderwijs en van de financiële ge lijkstelling van het onderwijs op sub sidiëring van protestants-christelijke schoolbegeleidingsdiensten mag worden gerekend. In Kampen is de strijd voor het recht op een protestants-christelijke schoolbegeleidingsdienst begonnen. Weliswaar ging destijds Groningen vóór, maar daar liet men zich nader hand toch in een samenwerkingsver band opnemen. Tot nu toe hebben zich 29 kleuter- en basisscholen met 12.500 leerlingen uit de kop van Over ijssel aangemeld. Overigens zijn er ook enkele scholen bij uit plaatsen, die verder van Kampen al liggen, zoals Urk en Rijssen. Op de Veluwe is het, wat onderwijs vormen betreft, flinker opgezet. Op de 143 scholen, die meedoen, behoren behalve kleuter- en basisscholen, ook Mavo-, Havo- en VWO-scholen, technische scholen, huishoudscho len, agrarische scholen, BLO- scholen. In het totaal een kleine 25.000 leerlingen. Het betreft met na me scholen in Ermelo, Putten. Har derwijk, Nunspeet, Elburg en Olde- broek, maar bij voorbeeld het dorp Uddel (gemeente Apeldoorn) is ook vertegenwoordigd. Met elkaar tellen deze scholen 92 procent van het to taal aantal leerlingen op de prote stants-christelijke scholen in het gebied. „Kleurloos" Op de gisteren in Nunspeet gehouden persconferentie, voorgezeten door de legerpredikant J. J. Tichelaar, werd het streven van minister Van Keme nade op onderwijsgebied nogal ge wraakt. Ook zijn pogingen om tot schoolbegeleidingsdiensten te ko men, die „kleurloze samenwerkings verbanden" zullen zijn. Een net van schoolbegeleidingsdiensten, die een eigen rayon elk voor zich een mono poliepositie zullen innemen. „Wij wil len echter schoolbegeleidings diensten waar de bijbel niet zijde lings meespreekt maar van de hoogste betekenis wordt geacht." „De bepalingen van artikel 208 van de Grondwet moeten ook gelden voor de opzet en werkwijze van de school begeleidingsdiensten. Hoogstens heeft de overheid dan toezicht op de deugdelijkheid van de werkzaamhe den. Bepaald niet op de inhoud er van. Het protestants-christelijk on derwijs heeft een eigen achterban," zo werd gezegd. De heer E. Streutker van de Bestu- renraad P. C. Hooft en de Neder landse Protestants-Christelijke Schoolraad deelde mee dat minister Van Kemenade, na alle weerstanden tot nog toe, uit de landelijke onder wijsorganisaties een werkgroep wil vormen, die de financiering van de schoolbegeleidingsdiensten moet re gelen. (Het gaat 125 150 miljoen per jaar kosten.) Hij zal verder de com mentaren integraal publiceren. In af wachting hiervan zal hij zijn discus sienota schoolbegeleiding het parle ment nog niet aanbieden. AKERSLOOT Omdat de politie nog steeds in het duister tast over de identiteit van het vermoorde Chinese meisje, dat maandag langs de weg tussen Akersloot en Uitgeest is ge vonden, heeft men foto's van het meisje vrijgegeven. Iedereen, die het gezicht op de foto herkent, wordt verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie in Amsterdam, telefoon 020-226322. Inmiddels wordt wel aangenomen dat het om een meisje uit Hongkong gaat, omdat men op een afstand van vijf kilometer van het lijk een heren portemonnee gevonden heeft met tien Hongkong-dollars. Men ver moedt dat deze portemonnee uit het raampje van de auto is geworpen, nadat ook het lichaam van het meisje uit de auto was gegooid. Verzuiling „Wij willen de mogelijkheid tot ver zuilde schoolbegeleidingsdiensten hebben," werd gisteren in Nunspeet gezegd. „Dat is de wens van veel ouders, schoolbesturen en onder wijskrachten. Dat minister Van Ke menade uitgaat van rayons met 180.000 inwoners voor één dienst vond men niet juist. In dat geval wordt met 3 teams gewerkt en dat is niet nodig. Eén team is voldoende, waarbij de norm op 60.000 inwoners gesteld zou kunnen worden. Overi gens, wanneer noordwest-Overijssel en noordwest-Veluwe gaan samen werken, zal men numeriek al ruimschoots aan de eisen voldoen. Exacte cijfers had men er niet voor, en men was ervan overtuigd dat ook een aantal andere gebieden in Neder land zich lenen voor oprichting van een protestants-christelijke school begeleidingsdienst. Gewaarschuwd werd dat men niet te snel in een samenwerkingsverband moet stappen. In verschillende gemeenten vormt een en ander thans een punt van ernstige discussie. Het meisje is tussen de 20 en 30 jaar, zij was gekleed in een bruine pullover en een bruine lange broek. Zij droeg zwarte schoenen met hoge plateauzo len, een halsketting met de letters W.G. op de binnenkant van de han ger en een platte ring met een ster- motief. Ook droeg ze een vierkant chroom dameshorloge, merk Sandos met een bandje van bruine kunststof. Kapitein R. Bordewijk van de rijkspolitie district Amsterdam ver telde op een gisteren gehouden persconferentie dat de gedachten in dit geval al snel uitgaan naar de heroïne- en gokwereld in Amsterdam. nti UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht Everest INFORMATIEVE ETIKETTERING NEDERLAND MINDER STIPPEN. MINDER TEER EN NICOTINE Everest is een lekkere filter sigaret. Mild en vriendelijk van smaak. Met maar één stip voor „teer" en nicotine. Rook daarom voortaan Everest. Dan rookt u nicotine-arm. En lekker. En voor de laagste prijs. Elseviers Magazine: lezen. Verder sinds lanj A ontioc- steekpenningennieuws, Aanijes grapje in Terzijde: „Op» Elseviers Magazine neemt de rol van markten zijn al geen ARP-fractieleider Aantjes „in de kri- meer tieke fase van het gevecht om het n CDA" onder de loep. Kiezen of delen: "Ja Aantjes of het CDA, luidt het omslag- \\f a n hp I pi rj verhaal. Aantjes ontkent dat hij de f christendemocratische eenheid zou In het openingsartikel Vi blokkeren terwille van een duurzame probeert Kees Boonman samenwerking met de socialisten,/hoe een bedrijf als Dam( maar zijn voorliefde voor het kabi-' zakje met de rode ruit") a net-Den Uyl steekt hij niet onder de kop kon gaan. Dat stoelen of banken: „Socialisten heb- mensen hun baan. Het ben een gevoelige antenne voor de van landbouw houdt het verdrukte, achtergestelde mens." vestering, de vakbewegit „Ik leefde acht jaar als een christen- van een duidelijk wanbeli hond in de Turkse hel", zegt Hans tiecomité, dat het bedrijf van der Aar tegen René de Bok. „Ik bezet hield, schaarde zich heb vaak gedacht: waarom hebben ze CPN en liet de vakbond me niet gewoon opgehangen", zegt Inmiddels is bekend gew Hans, die zijn behandeling om- het bedrijf weer gaat dr schrijft als beestachtig. zeven maanden sjacherei Van Rosmalen over de Lockheed- werk voor zeventig man affaire: „Dit onderzoek dient te ge- De Waarheid vindt dit schieden in een wat rustiger atmo- maar De Tijd blijft het sfeer dan tot nu toe het geval was. verhaal vinden. „Nieman Niet alleen prins Bemhard, heel ons wonnen", land heeft daar recht op." Vorige week stelden Gati Cees Labeur beschrijft de regerings- lezi en dr Beyers Naudé^ kansen van de WD, en haalt bezorgd ring op, waarin zij stelden een opmerking aan, afkomstig van de teren in Zuid-Afrika een afdeling Baarn op een onlangs ge- zaak" is. In een gesprek i houden congres: „Als Wiegel ons ont- Spoor zegt Beyers Naud valt, zijn we niet tegen bedrijfsscha- direct oordeel van de zw) de verzekerd." Een waarheid als een king over de investering! koe, aldus Labeur. langrijk is. Vandaar de vei moet een nationale bi Haagse Post. komen Een uitgebreide boekenspecial abortuswetten van WD maakt de Haagse Post deze week met elkaar en komt tot de dubbeldik. Maar ook de Nullijn dat deze „wezenlijk" niet wordt niet vergeten. Frans Nypels en verschillen. Kees Tamboer vinden het een trieste Verder aandacht voor de zaak, dat iedereen als een kat om de de Westelijke Sahara („vri hete brij heendraait: „Met een groot- - scheeps vijfjarenplan om de maat schappelijk onaanvaardbare hoge werkloosheid belangrijk terug te dringen wordtin mei 1976 geen begin gemaakt. En nu maar afwachten wie laten drukken".) na de verkiezingen van mei 1977 als Dp Njpllwp 1 inip. eerste openlijk zal toegeven dat ln Nieuwe Linie.^ mei 1976 de boot smadelijk is ge- (JOÏÏIÏYIISSIG mist". Jos Schneider was een middagje bij ïn De Nieuwe Linie venti de Beweging voor Vrijheid en Onaf- van der Meulem enige hankelijkheid (BVO) die. „om zo te ?ver de activiteiten van d zeggen, Peking voor gewone Neder- bjke commissie van drie landers vertaalt, en dat is mooi mee genomen". Gert de Vries over het nieuwe drug beleid („de verzwegen motieven van Vorrink en Van Agt"): „Zowel minis ters als parlementsleden hebben in de afgelopen Kamerdebatten blijk „Bovendien levert dat gegeven van een stuitend hypocriete rde^i probleem op da begaanheid met de drug-patiënt". vastloopt op Zwitserse^ Gemma Pappot woonde voor HP het Brusselse Vrouwentribunaal bij, en kwam er onthutst vandaan. Haar indruk: „Dat het volkomen aan zijn doel misdaden jegens de vrouw aan de kaak stellen heeft be antwoord en dat het een enorme impuls zal betekenen om verder te gaan met alle positieve acties die er tot nu toe ondernomen zijn". De Groene Amsterdammer: een staat achter Fronte 1 het werk van Bertold Bn houding van de christend tegenover een Europees j („Zij mogen zich niet n volgens hem beter zou ki leggen op recentere feiten steekpenningenaffaire, lo een Parijs advocatenka een Londense Lockheei woordiger in de jaren 197 „Bovendien levert dat heid van de advocaat Wt op het Zwitserse bankgeh de Zwitserse vriendend Meuser." Een gesprek met de futuroloog Ernest Borne men zegt dat de vrouw „1 de man, of „slechter" is, op precies hetzelfde: verra stelling van de gelijkbe der geslachten. Wie bijzon rechten voor de vrouw ei: haar en doet daardoor af haar waardigheid." De Bilderbergconferentie kwam tot Volgens Marjo van Soest stand op initiatief van de CIA, aldus gesjacher rond de aborti de Groene Amsterdammer. „Niet met goed op gang, nu de PvdA microfoons en telescopen werd er van het duo Lamberts/R gewerkt, maar met gedoseerde beet- WD tegemoet kwam jes geld en welwillende informele re laties. Eén van de belangrijkste ra dertjes in dit systeem was prins Bemhard." „De politieke betekenis van de Bilderbergconferenties is re gelmatig onderschat. Prins heid van de vrouw. Nu de Bemhard wekt in diverse interviews heeft besloten om aan dit en biografieën de indruk dat het in voorstel nog verder te feite niet veel meer om het lijf heeft wordt het tijd dat de dan een vrijblijvend praatclubje. Dat klinkt onwaarschijnlijk voor een jaarlijkse conferentie van ongeveer honderd topmanagers, zakenmen sen, politici, intellectuelen en top- joumalisten". Joost Schipper over de abortuskwes tie: de strijd tussen bange artsen en betuttelde vrouwen. „Blijft de huidi ge, met de praktijk strijdige wetge ving in stand, of zal een nieuw compromis worden gebakken? De beslissing zal in elk geval genomen moeten worden door 19 vrouwelijke en 131 mannelijke kamerleden". Na Angola zijn er volgens Frits Ei- senloeffel ook in Namibië op korte termijn grote veranderingen op til. Tegen de bevrijding van Zuidelijk Afrika is geen kruid meer gewassen. Sam Najumo, president van de South West African Peoples Organi zation (SWAPO): „De Zuidafrikanen beginnen nu werkelijk bang te worden". compromisvoorstel, name sering van abortus tot gerschap van maximaal den: „De positie van de centraal gesteld, en niet vroi pen zich afvragen of er op nier wel een wet moet wor< nomen.' (ADVERTENTIE) Vrij Nederland Hannie van Leeuwen zegt het rond uit in Vrij Nederland: „Het CDA moet met de billetjes bloot", doelend op de neiging binnen de CHU- gelederen om aan een nieuwe coali tie te denken. „Op basis van een programvergelijking zal hierover dodr het CDA een intentieverklaring moeten worden uitgesproken." Gerard van Westerloo tracht aan te geven wat de werkelijke motieven van de Zuidmolukse treinkapers wa ren: „Een religieus geladen zelfmoor dexpeditie ten gunste van het Vader land, waarbij van tevoren werd afge sproken dat slechts de dood de actie kon beëindigen". „Je moet het zo zien", aldus Etty Aponno, „die jon gens waren al dood toen ze op pad gingen". Gerard Mulder schrijft waarom de Nieuwe Linkse Krant („een smake lijke verpakking van zorgvuldig te doseren, linkse items") er wel nooit zal komen: „Het lijkt onwaarschijn lijk dat het publiek ertoe kan wor den verleid er nog een krant bij te nemen". Een artikel over het serveren van diepvriesmaaltijden in bejaarden huizen: „Na veertien dagen diepvries is het net alsof alles hetzelfde smaakt, *tr ziet er wel anders uit, maar je proeft het niet zo". Bert Krijnen over „de peperdure mislukkingen van een falende inlich tingendienst": een CIA-rapport dat we van president Ford niet mogen Op 1 april gaat Dam Chips weer draaienI man personeel armer een trieste portie ervar met wanbeleid rijker KVP-kamerlid Til G deniers over mogelijk akkoord PvdA-VVD in abortus Treinkapers procesde vraag "Wa om?" werd niet beanl woord Actueel intei viewdr Beyers Naudl ('Blanke politiek in Zu Afrika is volkomen irr< vant') Heimwee op tribuneJan Mulder b Anderlecht Bon voor proefabonne 8 weken de Tijd voor 10 g naam adres: plaats: tel.: Zonder postzegel zenden aan i Antwoordnummer 6 Amsterdam Betaling na ontvangst van accel Overal te koop: f 2.-. Abonnementen: tel. 020 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 18