De Voortzetting telt zich voor ^'W i Tijdelijk dubbele waardepunten op vacuumverse koffie l van Douwe Egberts. Frans Vorstman speelt solo in „De Opvoeder" escherming gezondheid erknemer belangrijkste tak van bedrijfsarts prmingstoneel naar A'dam Docter over bedrijfsgeneeskunde Kinderloosheid in „Dokter ja Dokter nee" TNO op zoek naar schonere motor voor bromfietsen - t J Rooie Vrouwen bekijken 'beeld van vrouw op tv' Een nieuwe lente... vertrouwde koffie van Douwe Egberts. Vacuumverpakt, heerlijk vers, pittig en geurig. En nu tijdelijk met dubbele waardepunten. Om sneller te kunnen sparen voor één van die waardevolle Douwe Egberts geschenken. KUNST TROUW/KWARTET PS 15/H 17 11 STERDAM In het sterdams Historisch Mu- ii (het geheel gerestaureer- burgerweeshuis) heeft zich idagavond een nieuwe to- groep voorgesteld: „De rtzetting". Zij is niet gesub- Serd, zodat de acht mensen, er in samenwerken, op een ere manier in hun levenson- loud moeten voorzien en hun produktiekosten aan- ezen zijn op welwillende elijke steun van belangstel len. Zij beogen politiek vor- gstheater, waarvoor in de rfdstad nog geen groep aan- ig is, behalve Sater, dat zich landelijk taak stelt. lerste produktie van De Voortzet- door het collectief gemaakt, is tseerd op het journaal van de ■nse schipper Bontekoe, die in in opdracht van de Oostindische pagnie met het schip de Nieu- m naar Indië vertrok met een ig buskruit aan boord, waarom Pieterszoon Coen voor zijn ope- s in en rond Indië gevraagd had. ïistorisch verhaal is gekozen, om- de sociale verhoudingen toen Ier ingewikkeld lagen dan tegen- dig, maar tegelijkertijd omdat ontwikkelingen begonnen, die nu in een veel verder stadium tzetten. iet eerste deel is vooral te zien, de schipper bekneld raakt tussen scheepsvolk, dat hij aanvoert en ruit hij is voortgekomen, en de koopman, die op gezag van de heersende klasse in Nederland de re gels stelt. Het tweede deel laat het begin van de uitbuiting van „de derde wereld" zien. In de figuur van Coen b.v., die schipper, koopman en scheepsvolk naar China stuurt om er werkers voor de plantages te roven. Simpel De voorstelling berust op een reeks van de voornaamste gebeurtenissen in het verhaal. Zij zijn met uiterst simpele middelen uitgebeeld: een achterwand van een groot zeil, dat met ingewikkeld uitziende katrollen gehesen en gestreken kan worden, een soort kussens voor de zakjes kruit, verplaatsbare plankiers voor de dekken en kajuiten op het schip. De manier van spelen is vooral het typerend aanduiden. Onder het scheepsvolk komen enkele figuren wat meer naar voren, schipper, koop man en Coen zijn wat verder uitge werkt, maar vooral in hun sociale rol. Het wordt met een eenvoudige van zelfsprekendheid gedaan. Als er ge changeerd moet worden doen ze dat zonder omhaal, als er even iets mis gaat vangen ze dat openhartig op. Deze kennismakingsavond was een derde confrontatie met publiek, be langstellenden uit onderwijs en vor mingswerk en van mogelijke subsi diegevers. Eigenlijk willen zij werken voor jon geren van veertien jaar af. Die atmos feer ademt het geheel ook duidelijk uit: er wordt niet op een show gemikt, wel op het eenvoudig, maar onder houdend iets vertonen waar dan ver der over te praten is. Zij vinden zelf dat er nog bijgeslepen en aangepunt moet worden, maar duidelijk is dat er met inzicht in het hoe en het waarom met veel inzet gewerkt is. een onzer verslaggevers STERDAM „De belangrijkste taak van de bedrijfsarts is de cherming van de gezondheid van de werknemer. Het zo goed lelijk lopen van de produktie van het bedrijf moet voor hem de tweede plaats komen". Dit zei dr. H. J. Docter van het onel Laboratorium op een forum in Amsterdam over de iwe ontwikkelingen en mogelijkheden voor de bedrijfsge- dheidszorg. bedrijfsarts heeft als taak ■jmerners die in hun werk aan een N onder gevaar voor hun gezond st blootstaan periodiek te onder en", betoogde de heer Docter. 9 (l fens zou de bedrijfsarts een G«<fekuur moeten instellen en onder- moeten doen naar de zwaarte de arbeid en de schadelijke in den, waaraan werknemers bloot- eld worden. ii Sens dr. Docter is de werkgever eerste verantwoordelijk voor de jheid en gezondheid van de ïipnemers. „Werknemers zouden een grote mate van inspraak ten hebben in zaken die veilig- en gezondheid betreffen. De be sgezondheidsdienst dient dan zowel verantwoording over zijn t af te leggen aan de leiding van bedrijf als aan de ondernemings- Docter sprak zijn voorkeur uit een „meermans"- ijfsgezondheidsdienst vanwege rotere onafhankelijkheid van art- en verpleegkundigen ten opzich- an de leiding van het bedrijf. „In il van conflicten heeft de bedrijf- - .Js dan meer rugdekking". 5 le discussie met het forum kwam i9 «i rmalen naar voren dat er bij de j9 knemer een groot wantrouwen bestaat over de rol van de bedrijfs arts. Vaak wordt hij gezien als ver lengstuk van de directie van het be- drijfXDok werd de vraag gesteld of het Aiet de taak van de vakbonden is om de relatie werknemer-bedrijfsarts te herzien. Een woordvoerdster van het N W zei hierop dat de belangstel ling binnen de vakbond gering is on danks het wantrouwen dat ook bin nen de vakbeweging bestaat. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Dokter ja. Dokter nee" zal gaan over kinderloosheid en onvruchtbaarheid in de uitzending van zondag. Samensteller Aart Gi- solf vindt dat over het algemeen weinig aandacht voor beide onder werpen bestaat. Daar tegenover wordt wel veel ge schreven en gesproken over anti conceptie en abortus, maar nauwe lijks over het omgekeerde: de onge wilde kinderloosheid of gestoorde vruchtbaarheid. De eerste voorstelling van De Voortzetting: Het met buskruit geladen schip is ontploft, in een sloep proberen schipper Bonte koe (recht), bemanning en koop man (links) zich te redden. Het gaat onder bedreiging van een pistool. Schrijfster Martha Saalfeld overleden BERGZABERN De Westduitse schrijfster Martha Saalfeld is op 78- jarige leeftijd te Bergzabern in de deelstaat Rijnland-Palts overleden. In de jaren twintig en dertig was zij werkzaam als journaliste en schrijfster van novellen. In de Nazi- tijd mocht zij niet publiceren. Toen werkte zij als apothekeres. De meest bekende van haar werken versche nen na de oorlog, zoals „Anna Mor gana" en „Judengasse". Zij heeft tal rijke letterkundige onderscheidin gen gekregen. Martha Saalfeld was getrouwd met de schilder en teke naar Werner von Scheidt. Van een verslaggever DEN HAAG TNO is bezig met een onderzoek naar een bromfietsmotor, die minder luchtverontreinigend en lawaai veroorzaakt dan de bestaan de motoren van bromfietsen. Het is niet met zekerheid te zeggen of dat onderzoek ertoe zal leiden dat al over drie jaar over een schonere bromfietsmotor beschikt kan wor den. Minister Vorrink heeft dit mee gedeeld aan de raad inzake de luchtverontreiniging. De raad had de minister na lezing van een TNO-rapport over de uit laatgassen van bromfietsen geadvi seerd geld beschikbaar te stellen voor een onderzoek dat binnen drie jaar zou leiden tot het verschijnen van schonere bromfietsmotoren op de markt. Het onderzoek naar een ^schonere bromfietsmotor is onderdeel van al lopende onderzoeken, die tot doel hebben de uitworp van ongewenste stoffen door bromfietsen in te perken. Volgens het TNO-rapport levert de bromfiets een relatief grote bijdrage aan de totale uitlaatgassen in het verkeer. AMSTERDAM De toneelgroep Centrum, die nu in Bellevue aan de Leidskade over een eigen Amsterdams theater beschikt, laat daar enkele voorstellingen van vroeger zien, die niet eerder in de hoofdstad vertoond zijn. De eerste daarvan is „De Opvoeder" van James Saunders, een solo van een half uur, gespeeld dooi Frans Vorstman, in de vertaling van Anton Quintana en geregis seerd door Han Bentz van den Berg. Frans Vorstman is dan de ouder wor dende leraar in zijn dagelijkse om gang met de klas, die hij bespeelt op de manier die hij zich in de loop der jaren eigen gemaakt heeft, maar waarop hij zijn greep begint te ver liezen. Het boeiende yan het stuk zowel als van de manier van spelen is, dat het op een levendige, manier wel duide lijk sugeesties geeft, maar tegelijker tijd ook zoveel open laat, dat de toeschouwer er zijn eigen kanten mee uit kan. Het publiek is in zekere zin de zwij gende meerderheid in de klas, waarin een aantal leerlingen worden aange sproken, wier plek zich ook redelijk goed laat bepalen. Met hen gaat de leraar kleine krachtmetingen aan, die hij gaandeweg verliest, zoals hij zich aan het slot ook bewust is. Het is een spel, dat opnieuw de ver beelding van de toeschouwers prik kelt en soms tot reacties brengt. Tot het eind van de maand op donderdag en vrijdag 's middags om half een in Bellevue. Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid gaan tussen 15 maart en 30 mei met z'n allen naar de televisie kijken om te beoordelen wat ze vinden van het beeld dat daar van de vrouw gegeven wordt. Aanleiding tot de actie is het resul taat van een proefperiode waarin 26 vrouwen al programma's bekeken hebben. Daaruit bleek dat men niet tevreden was met het beeld dat van de vrouwen wordt opgeroepen. De Rooie Vrouwen geloven dat het de hoogste tijd is dat beeld te veran deren. Zo ergeren zij er zich aan dat nog steeds over abortus wordt ge praat door heren, zonder dat er een vrouw aan te pas komt. Ook wordt de vrouw og steeds geacht de man te behagen. Ze is meer bezig met haar uiterlijk dan met haar hart en ver stand. Doel van de actie is aan de heren van omroep en de heren politici duidelijk te maken dat de Rooie Vrouwen geen zin meer hebben in televisiepro gramma's, die vrouwen afschilderen als onmondige wezens. Ook willen vrouwen niet meer weggestopt wor den in eigen vrouwenprogramma's. In 1972 waren de Rooie Vrouwen actief met de STER-actie, waarin een verkeerde rol van de vrouw in de reclame bestreden werd. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Ruim honderd tele visiestations over de hele wereld zul len opnamen uitzenden van een ga lavoorstelling van het befaamde Russische Bolshoi-theater in Mos kou dat tweehonderd jaar bestaat. Uitgevoerd wordt het ballet Romeo en Julia van Prokofjew. Zondag 28 maart zendt de NOS de opnamen uit, die gemaakt zijn door een Engels-Russische televisieploeg. In de hoofdrollen dansen Natalja Bessmertnovn en Michael La- vrovsky.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17