luitsland moet plannen •or atoomfabrieken net er de grens opgeven Containerteam": succes strijd tegen misdaad Hoogleraar wegens „belediging" gedagvaard ■WAAROM U PER SÉ BIJ WOONVISIE CENTRUM lEEF VAN DER ZWAN MOET KOMEN KIJKEN.. OMDAT wij voor u een grote gezellige en OM DA Ter 150 grote stalen gordijnstof en vitra- OMDAT wij pas onze zaak hebben verbouwd om u op moderne wijze kennis te laten maken met 800 kleuren en dessins merktapijt; alles gratis gelegd! OMDAT wij van ouds bekend zijn om onze vakkundige voorlichting, keurige afwerking, persoonlij ke bediening en goede service! Iwoonvisie centrum eef van der zwan van keizerstraat 342 tot jurr. kokstraat 179 schev. tel. 543226 (•oningse staten in motie: Prof. Schouten: 'Polec' doet als nazi's Levendig WF-journaal terdamse politie: noodzaak modernisering bewezen orte tijd 37 ~h achter tralies Gelders statenlid niet langer CDA Zware concurrentie Hollandse tomaten op de Duitse markt SsRrtS© ■aBUSSS Schadeclaim van 25 miljoen voor Rotterdam Overleg Welschap 30 maart voortgezet Autokrakers voorgeleid BINNENNLAND TROUW/KWARTET H 15 toonaangevende kollektie bankstellen, eethoeken en salonkasten hebben samengebracht op maarliefst 1200 m2. Op de 1e etage zult u gewoon weg zijn van de meest romantische slaapkamers. Dit alles aange past aan uw budget. ge hangen te pronken. Ze worden gepresenteerd op kamerhoogte zoals straks bij u thuis! Uiteraard tegen scherpe prijzen en uit voorraad leverbaar! Dus komt U eens langs, wij hebben een kopje koffie voor u klaar staan. Ook op donderdagavond!! f een onzer verslaggevers )NINGEN De Nederlandse regering moet Duitsland ertoe brengen te stoppen met de nen voor „atoomfabrieken" vlak over de grens met Duitsland. Een motie van deze strekking is ren aangenomen door een overgrote meerderheid van provinciale staten van Groningen. „Het zorgelijk zijn dat Duitsland op grote schaal kernenergie invoert die ook voor Nederland Igen heeft, terwijl Nederland daaraan zelf politiek-ethisch nog niet toe is", zo drukte het -statenlid Fennema het uit. „Als dat Europese eenheid moet heten, zou ik het niet weten". scussie over de Duitse plannen kerncentrales en een opwer- fabriek voor gebruikt splijtstof- riaal, werd gehouden op verzoek de communist Fré Meis. De (PPR en het CDA waren bereid oor Meis ingediende motie me- ondertekenen. y roor was het echter wel nodig ^én zin werd geschrapt. In de unistische motie stond oor- kelijk namelijk dat door zo'n kingsfabriek Duitsland de stoffen in handen kreeg voor ïaken van kernwapens. CDA, en PvdA vonden dit te ver gaan, gingen wel akkoord met de itering dat de Duitse plannen vaar zijn voor de Nederlandse ing. Ook de WD sterride voor, deze fractie de motie veel te uanceerd vond. „Wij zien in de- tie echter een middel om meer ïatie te krijgen", aldus de WD- voerder Oldenbanning. :en onzer verslaggevers DINGEN Op 24 maart wordt jprichting van een CDA- kring in Groningen een feit. De tters en secretarissen van de le ARP, CHU en KVP zullen le oprichtingsacte onderteke ns voorzitter wordt voorgedra- H. Sybesma, burgemeester Idhorn. Vooral het plan voor een opwerkings fabriek bij Aschendorf, vlak bij Bel- lingwolde, heeft rumoer gewekt in Oost-Groningen. Volgens Meis heb ben de Duitsers deze plaats juist uit gekozen omdat er weinig mensen wo nen. Er zijn twee gevarenzones tot in totaal 110 kilometer in de omgeving en daar vallen plaatsen als Winscho ten, Stadskanaal, Ter Apel en Em- men in. Meis meent dat dit een van de rede nen is waarom in Oost-Groningen en Zuidwest-Drente de industrialisatie niet op gang kwam en daar grote werkloosheid heerst. Hij ziet een be wuste politiek van de Nederlandse regering om dit gebied dunbevolkt te houden. Dat Nederland subsidie geeft aan de werkgroep Eems- Dollard van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee is vol gens hem ook omdat deze club de industrialisatie in het gebied tegen houdt. „Geen complot" Meis suggereerde ook dat de Neder landse regering veel meer weet dan ze toegeeft. Hij noemde een hele serie plannen op voor kerncentrales en an dere atoomprojecten in Noord- Duitsland. Gedeputeerden bestreden later dat er een soort complot zou zijn om Groningen dunbevolkt te houden. Met deze bewering bereed Meis in feite een oud communistisch stok paardje. De bewuste politiek om in dustrialisatie te weren is indertijd door de CPN ook al aangevoerd toen het ging om de plannen voor militaire oefenterreinen in Oost-Groningen. Gedeputeerde drs L. J. Barteis (PvdA) bevestigde dat er in Noord- Duitsland al vier lichtwater- reactorcentralés werken. Ze zijn ge vestigd aan de Weser, de Elbe en de Eems. er zijn er ook nog twee in aanbouw en bij Emden is een vesti gingsplaats gereserveerd, tot nu toe zijn echter nog geen meetbare hoe veelheden radio-actied afval in het water aangetoond. Ook gedeputeer den zelf zijn tegen kerncentrales en een opwerkingsfabriek alsmede eventuele opslag van afval in zout- voorkomens, zolang er geen zeker heid over het veiligheidsaspect bestaat. Gedeputeerde dr Heering (PvdA) vond dat de Duitse plannen niet zo ambitieus mogen zijn dat ze schade lijk worden voor de buurlanden. Hij constateerde ook dat Duitsland in feite beslag legt op milieucapaciteit van Nederland. Van een verslaggever BREDA Voor de president van de Bredase rechtbank, mr. J. Schellenbach, diende gisteren een kort geding met als inzet de vraag of hoogleraar in de economie, prof. dr. Schouten, van de Tilburgse hogeschool in een gesprek met een krant zich beledi gend heeft uitgelaten over leden van de groep Polec (politieke economie), die streven naar een Tilburgse leerstoel in de econo mie op marxistische grondslag. Het mag dan in de scheepsbouw allemaal wat moeilijker gaan; het jaarlijkse journaal van de Dok- en Werf maatschappij Wilton Fijenoord BV (onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme-concern) beleefde woensdagavond een levendige première. Op de foto een van de reparatieklussen aan het containerschip Atlantic Crown. De bedrijfsfilm beleeft zijn 24e jaargang. Het kort geding was aangespannen door vier wetenschappelijke mede werkers en studenten, deel uitma kend van 'Polec'. In het interview, gehouden naar aanleiding van de komst van Rudi Dutschke naar Til burg, had de hoogleraar gezegd dat Polec een hysterische terreur uitoe fent en dat dit hem deed denken aan de opkomst van de nazi's in Duits land in de jaren dertig. Prof. Schou ten had gezegd dat 'Polec' propagan da maakt op de wijze zoals het nazi blad „Der Stürmer" dat placht te doen en dat zij karikaturen maakten in hun geschriften zoals „Der Stür mer" dat van de joden deed. 'Polec' werd ook beschuldigd van het ge bruik van leugens. De eisende partij, vier leden van 'Polec' met als raadsvrouwe mej. mr. S. Rullmann uit Amsterdam, verzocht de presi dent van de rechtbank de gedaagde te gelasten via een open brief de beledigingen in te trekken. De presi dent van de rechtbank betwijfelde overigens of dit een goed middel was om eventuele schade ongedaan te maken. Zowel mr. Rullmann als de advocaat van prof. Schouten, mr. C. P. Aubel uit Nijmegen, ging uitvoerig in op het al geruime tijd durende gevecht aan de hogeschool in Tilburg over de in voering van een marxistische leerstoel voor economie. In de kem van de zaak bleek het om de vraag te gaan waar in de als fel verhitte en meedogenloos gekenschetste discus sies tussen beide partijen precies de grens ligt. Raadsvrouwe mr. Rullmann zei „Aan u, mijnheer de president wordt gevraagd die grens aan te geven. Door de uitlatingen van prof. Schouten in dat interview zijn mensen persoonlijk gekwetst en dat gaat te ver". Namens prof. Schouten werd aange voerd dat hij is opgegroeid in het Duitsland van de jaren dertig en een grote angst heeft overgehouden aan het nazi-optreden in die tijd, waaraan Polec hem herinnert. „Het is nimmer de bedoeling geweest om leden van 'Polec' persoonlijk te kwetsen. Prof. Schouten kent de meeste leden van de eisende partij nauwelijks persoon lijk," aldus mr. Aubel. De president bepaalde de uitspraak op dinsdag 23 maart of later, als dit nodig mocht blijken in verband met de bestudering van de vele overgeleg de stukken. OOSTBURG De brandweer van Oostburg werd een half uur te laat gewaarschuwd toen er brand in een boerderij uitbrak: iemand die be loofd had de brandweer te zullen waarschuwen ging inplaats daarvan helpen blussen. een verslaggever TERDAM Commissaris Jan Blaauw van de Rotterdamse politie meent te hebben bewezen e misdaadbestrijding in Nederland dringend op een modernere leest moet worden geschoeid xi (gt dit naar aanleiding van het feit, dat het „containerteam" van de maasstedeiijke recherche nkort twee jaar bestaat. Dit team is erin geslaagd om de georganiseerde misdaad op het Id van .highjacking" (stelen van vrachtwagens plus lading) vrijwel de kop in te drukken aldus Uw. „Hieraan is af te lezen wat een gecentraliseerde aanpak van de criminaliteit vermag,,' aldus Immissaris, die ook wel de Nederlandse „Maigret" genoemd wordt. ras in de eerste maanden van dat Rotterdam plotseling ge- ünteerd werd met een golf van inerdiefstallen. In bijna alle ge- ging het om zeer kostbare la- i (metalen, electronica, sigaret- rtüsky) in vrachtwagens, die de openbare weg geparkeerd m. Voor de dieven waren deze ien een „makkie." nd, soms zelfs de politie niet, ct er enige aandacht aan, wan en man, die de indruk wekt eur te zijn, 's nachts wegrijdt en vrachtwagen. „Binnen de e keren liep het de spuigaten ildus Blaauw. „Het werd duide- at speciale maatregelen geno- noesten worden." Van de drie che-afdelingen, die het meest e diefstallan te maken hadden, n in totaal zes man gerecru- voor een speciaal opsporings- khakenploeg mei 1974 was het zover. Naar »rpsen in het land ging een telex ?aarin de oprichting van het ainerteam" werd meegedeeld arin om medewerking werd ver- De „trekhakenploeg", zoals ïam al gauw door de collega's >pt was, nam zijn intrek in een kamers van het bureau Marco- n. r leiding van de jeugdige hoofd deur Herman van Bruggen, af lig van de rivierpolitie, sloeg tón het rechercheren. Alle infor- betreffende verdwenen laad- en vrachtwagens met inhoud werd in kaart gebracht en geanaly seerd. Het team werkte niet alleen in Rot terdam, maar ook in de rest van Nederland en zelfs in het buitenland, wanneer het dat nodig achtte. Inmid dels gingen de diefstallen, gewoon door. De buit begon in de vele miljoe nen guldens te lopen. Meesterbreinen Mede daardoor kreeg het container team de overtuiging, dat het met georganiseerde misdaad te maken had, een voor Rotterdam nieuw ver schijnsel. De diefstallen bleken zorgvuldig voorbereid door „mees terbreinen," die voor de uitvoering hun „voetvolk" inzetten: het verken nen, het stelen en het afzetten van de buit. Wat dat laatste betreft ontdekte men internationale lijnen. In Nederland gestolen goederen gin gen naar België en omgekeerd. De „highjackers", die verdeeld waren over drie benden, bleken zeer gedis ciplineerd te zijn. Het kwam nogal eens voor dat een verdachte niet bereid was om ook maar iets anders te vertellen dan zijn naam en adres. Dit als gevolg van het feit, dat de bendeleiders enerzijds gebruik maakten van intimidatie en ander zijds zórgden dat het de familieleden van ingesloten ondergeschikten aan niets ontbrak. Vorderingen Maar toch maakte de „trekha kenploeg" flinke vorderingen en in februari van het vorig Jaar was het zover dat de eerste bende kon wor den opgerold. De twee andere volgden kort daarna. In augustus zaten er 37 man achter de tralies. Het openbaar ministerie en de rechtbank namen eveneens speciale maatrege len. „Ze hadden gerekend op een paar maanden gevangenisstraf, maar de meesten van hen kregen een paar jaar. „Jan B., de 'grootste' ben deleider, zelfs zes jaar", aldus com missaris Blaauw. Volgens hem ging er na deze vonnis sen een golf van beroering door de Rotterdamse onderwereld. Met als gevolg dat het maanden en maanden duurde eer iemand weer een vinger naar een container durfde uit te ste ken. En die vond de „trekha kenploeg" weer op zijn weg, omdat de corpsleiding besloten had dit te amvoort te laten bestaan. „Wij hebben namelijk niet de illusie dat dit soort criminaliteit nu verle den tijd is. Zolang er vrachtwagens onbewaakt langs de stoeprand staan, zolang blijft de verleiding te groot", meent Blaauw. Hij gelooft echter wel dat de georganiseerde misdaad niet zo snel meer de kop zal opsteken. Centraliseren De commissaris hoopt dat dit ook zal doordringen tot de politici in de Tweede Kamer. „Nu kunnen zij toch zien dat het de moeite loont om de organisatie van de politie te centrali seren. Terwijl het toch duidelijk om moeilijke gevallen ging, loste het containerteam meer dan zestig pro cent van de diefstallen bewijsbaar op. Dat is meer dan het dubbele van het landelijk gemiddelde. Wat wij in het klein gedaan hebben, moet in het groot toch ook kunnen. Ik pleit voor een allesomvattende politie organisatie, die een einde zou maken aan de versnippering van krachten en informatie." Commissaris Jan Blaauw: zo lang er vrachtwagens onbewaakt langs de stoeprand staan, zolang blijft de verleiding te groot ARNHEM Het Gelderse CDA- statenlid P. J. Baltus heeft gisteren meegedeeld dat hij zich voortaan on afhankelijk zal opstellen, en wel als de fractie Resoluut-De Zeeuw. De heer Baltus (van origine KVP-er) zei dat hij zich uitermate ongerust maakt over de vorming van een CDA. Zijn zorgen betroffen vooral ook de KVP, die zich volgens hem opof fert voor het CDA terwijl ARP en CHU hun identiteit behielden." De heer Baltus merkte op dat het CDA bereid was hem een zékere ruimte toe te staan, maar dat hij zelf het gevoel had gauw binnen de frac tie in conflict te komen. Hij zal te zijner tijd zien wat hem nader te doen staat. Hij heeft ook het voornemen als lid van de KVP te bedanken. DEN HAAG De rechtbank te Den Haag heeft de 28-jarige B. O. S. uit Den Haag wegens diefstal en bedrei ging met geweld veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden. De officier van justitie had twee jaar geëist. S. werkte als vierde man mee aan de vorig jaar gepleegde overval op de Nutsspaarbank aan de Gouverneur laan. waarbij een bedrag van 50.000,— werd buitgemaakt. Van de overvallers hebben er thans drie Aad en Laurent D. en S. een bekentenis afgelegd. WESTLAND, DEN HAAG Marok ko is van plan dit jaar een groot scheepse aanval te ondernemen op de Duitse markt voor tomaten. Ne derland is verreweg de belangrijkste tomaten-leverancier van West- Duitsland. Onder het kopje „Toma- tenoorlog" meldt de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel in haar maadelijkse lijst mededelin gen, dat de Marokkaanse organisa ties voor de export van citrusvruch ten en verse groenten, via een grote reclamecampagne, 35.000 ton toma ten wil slijten aan onze oosterburen (Nederland: 200.000 ton). Evenals de Duitse organisaties voor de import en groothandel van vruchten protes teren de Marokkanen tegen de wen sen, die Nederland inzake de prijs van tomaten aan de EG heeft ge steld. De Duitse organisaties: „Het is onzin, dat tegen buitengewoon hoge kosten tomaten in warenhuizen wor den geteeld, terwijl de consument op hetzelfde moment de beschikking kan krijgen over tomaten, die in stre ken met een gunstig klimaat geteeld worden." Het gisteren verschenen Jaarverslag 1975 van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland maakt gewag van een „zeer groot tomatenaanbod van goede kwaliteit uit Marokko." Zowel uit het Marok kaanse succes als uit een consumen tenonderzoek werd duidelijk, dat ook in West-Duitsland „een vraag van betekenis naar vlezige tomaten ontstaat," aldus het centraal bureau. „Dit consumentenonderzoek maak te ook duidelijk, dat de kwali- teitsvoorsprong van de Nederlandse tomaten verder afbrokkelt." ROTTERDAM De Gulf Oil (Neder land) b.v. heeft de gemeente Rotter dam een schadeclaim van 25 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld als het Hartelkanaal in open verbinding wordt gebracht met de Oude Maas. Dit schrijft Gulf in een brief aan de gemeenteraad. De oliemaatschappij meent dat een dergelijke open verbinding eb- en vloedbewegingen zal veroorzaken in de Oude Maas en het water van deze rivier zal doen verzilten. Deze veran deringen zouden tot gevolg hebben, zo schrijft Gulf, dat kostbare investe ringen gedaan moeten worden in de raffinaderij, die aan de Oude Maas is gelegen. Men doelt op de eventuele noodzaak om de aanlegsteigers en de pompinstallatie voor koel- en blus water aan te passen. In diergaarde Blijdorp in Rotterdam werd deze Russische kameel geboren. De zuigeling woog bij de geboorte dertig kilo. Moeder Inocska en kind maken het goed. Vader Ivanov trouwens ook. Het kamelenechtpaar kwam vorig jaar uit Moskou naar Rotterdam. Van een verslaggever EINDHOVEN Het overleg over de toekomstige status van het Eindho- vense vliegveld Welschap tussen mi nister Westerterp en staatssecretaris Stemerdink enerzijds en de Bra bantse belanghebbenden anderzijds zal op 30 maart worden voortgezet. Het overleg zal worden gevoerd in het provinciehuis in Den Bosch. Van Brabantse zijde zullen aan het gesprek deelnemen vertegenwoordi gers van het provinciaal bestuur, de gemeentebesturen van Eindhoven West, Oirschot en Veldhoven, het samenwerkingsorgaan Agglomeratie Eindhoven, het streekorgaan Kern- penland en de stichting Vliegveld Welschap. ROTTERDAM De 19-jarige O. R. en de evenoude A. van B. zijn voorge leid voor de officier van Justitie op verdenking van een groot aantal au todiefstallen. De knapen werden 8 maart aangehouden door de Schle- damse politie wegens diefstal van een auto. Een onderzoek bracht aan het licht dat ze even tevoren ingebro ken hadden in een kunststoffenhan del aan de Thurledeweg, waar zij voor circa 5000 aan gereedschap weggenomen hadden. Gebleken is bovendien dat ze acht autodiefstal len hebben gepleegd, waarvan drie in Schiedam en één in Linschoten. Alle auto's zijn teruggevonden. De schade aan de auto's wordt geraamd op 20 000

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15