fwijzende reacties op pleidooi m drie van Breda weg te zenden ferk aan brug Jezus had een hekel aan geldjagerij OproepButhelezi geldt niet voor investeerder derlands-Brits succes opgraving in Egypte Kennen wij Jezus eigenlijk wel? idse kerken willen bescherming slachtoffers voorop ïgrijke vondsten in graf Horemheb Want Jezus zegt onomwonden: Kamer reageerde lauw op verklaring Raad van Kerken Drs. van der Meer (NCW) over Zuid-Afrika Prins sprak over reis VOOr industrie Studiereis door Zuid-Amerika Aanbod varkens lager door ziekte (AG 17 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTEXTlEl a onzer verslaggevers IRDAM De drie joodse kerkgenootschappen en kringen van het voormalig verzet en (fers van het nazi-regime hebben afwijzend gereageerd op het pleidooi van de raad van in Nederland om de „Drie van Breda" zo spoedig mogelijk weg te zenden. een deel van onze vorige ermeld meent de raad van at op de drie van Breda het t wordt toegepast op een in democratische landen rlijk is. De straf van de drie lgens de raad al geruime tijd ening meer met de doelein- straftoepassing: bescher- irrijding en loutering van het i leven. >rof. dr. H. Berkhof, voorzit- e raad van kerken, heeft de dse regering niet op het plei- de kerken gereageerd. Op van de kant van de kerken et plan om het standpunt te n is van de zijde van de geen reactie gekomen, aldus khof. De rijksvoorlichtings- ielde gisteren mee dat ook remier Den Uyl geen reactie chten is. Een woordvoerder linisterie van justitie zei dat inister Van Agt, noch retails Zeevalking kan rea- iden zijn ziek. rgdheid joodse kerkgenootschappen n een verklaring dat zij met ïzorgdheid van het pleidooi kerken hebben kennis geno- e joodse kerkgenootschap- iolgen. „Wij begrijpen dat de tl kerken het standpunt hul- t het Nederlandse strafrecht bikelijke wijze moet worden kt. Wij menen echter dat de I opvattingen omtrent straf htigheid op het geval van de l Breda niet van toepassing t gaat hier immers niet om der gerechtigheid" als doel lf en bijbelse of andere zin. t wel om het leed van de ers die opnieuw geconfron- orden met gevoelens van RK iheid en angst. Zij zullen iuw verlaten voelen en bo vendien beroofd voelen van de vei ligheid die zij mensen in de huidige Nederlandse samenleving hervon den te hebben en ook te mogen ver wachten." „Zij, die dagelijks met het leed van deze mensen geconfronteerd wor den. het zij op het medische, hetzij op het geestelijke of pastorale vlak, weten uit bittere ervaring, dat het aantal van de slachtoffers, wier lot aan dat van deze oorlogsmisdadigers „gekoppeld lijkt te zijn" beslist niet minder is, noch de hevigheid van hun lijden. Ook bij een groot aantal slachtoffers van de tweede generatie manifesteren zich momenteel symptomen, die hiermee verband houden," aldus de joodse kerkgen ootschappen. Onaanvaardbaar Dat de raad van kerken bij de beoor deling van deze zaak het aantal slachtoffers een rol laat spelen vin den de joodse kerkgenootschappen onaanvaardbaar. Zij doen een drin gend beroep om „door het niet weg zenden van de drie van Breda priori teit te verlenen aan de bescherming van de slachtoffers". Leed De heer H. P. J. van Kettwich Ver schuur. voorzitter van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen „Expogé" zei dat het standpunt van de vereniging blijft: geen vrijlating „zolang nog één Ne derlander, die van het Duitse bewind te lijden heeft gehad; daardoor leed zal worden aangedaan". De heer H. Teengs Gerritsen, voorzit ter van het centraal orgaan voorma lig verzet en slachtoffers, liet zich in dezelfde zin uit. Hij zei ook tegen strafonderbreking gekant te zijn. om dat dit in de praktijk neerkomt op gratie. Volgens de heer Teengs Ger ritsen is bij het laatste grote debat over de drie van Breda tussen rege ring en parlement, met minister Van Agt afgesproken dat als de regering wijziging in de situatie van de drie overweegt eerst overleg zal worden gepleegf met het centraal orgaan. „Te veel pijn" De voorzitter van de Stichting Oran je Hotel (gevangenen die in Scheve- ningen vast hebben gezeten), oud- burgemeester van Utrecht jhr. C. J. A. de Ranitz, zei dat deze organisatie tegen invrijheidstelling was èn is: „Vrijlating doet te veel mensen pijn". De voorzitter van de Nationale Fede ratie Voormalig Verzet Nederland, de heer C. C. van den Heuvel: „Ons belangrijkste argument is dat het leed dat vele duizenden zal worden aangedaan door vrijlating veel be langrijker is dan het leed dat de drie wordt aangedaan door hun voortge zette gevangenhouding." „Onstellend groot" De psychiater prof. dr. J. Bastiaans. bekend om zijn behandeling van het „concentratiekampsyndroom" was het niet eens met de kerken, als zou den er nu meer en betere mogelijkhe den voor behandeling van oor logsslachtoffers zijn. „We hebben", aldus de hoogleraar, „weliswaar sinds 1972 het .centrum 45' in Oegstgeest waar een aantal mensen kan worden behandeld, maar het aantal slachtoffersvan de gevange nissen en concentratiekampen is nog zo ontstellend groot dat wat we op het ogenblik aan therapeutische mo gelijkheden hebben nog maar een druppel op een gloeiende plaat is", aldus prof. Bastiaans. Volgens prof. Bastiaans zijn er in ons land zeker nog veertigduizend men sen, die de nawerking van de oor logstijd ondergaan. Onder hen is er een betrekkelijk groot aantal die de i onzer verslaggevers tECHT Het verwijderen eerste van de tien overspan- van de Moerdijkbrug en het i van een nieuw brugdeel zal 27 maart om 5 uur 's mor- ginnen. Van half zes 's mor tal het verkeer op rijksweg 16 rdrecht af tot direct ten zui- de brug zijn gestremd. Om- om de 2,5 maand nog negen herhalen werk ongeveer een duurt zal de stremming zon dagmorgen om zes uur weer zijn opgeheven. Het gecompliceerde kar wei wordt uitgevoerd volgens een tijdschema dat drie uur speling biedt om eventuele stagnaties op te van gen. Mocht de windkracht boven 5 liggen of mocht het zicht onvoldoen de zijn, dan wordt de operatie een week uitgesteld. Het afsluiten van de drukste noord- zuidverbinding van het land heeft uiteraard consequenties. Men wil die i onzer verslaggevers De Nederlands-Britse opgraving van het vorig jaar e 2300 jaar oude graf van de Egyptische generaal Horem- ikt verrassende resultaten op te leveren. Men spreekt nu I der belangrijkste archeologische vondsten van deze lument bij Sakkara, dertig ir ten zuiden van Cairo, waar le Egyptische hoofdstad s heeft gelegen, is nu geheel ven. Het merendeel van de de collectie Egyptische oud- het rijksmuseum te Leiden dat gebied. Het in 1829 door -orven reliëf van Horem- :t te passen in het veel om- :er beeldhouwwerk, dat nu Ier het woestijnzand is te in gekomen. bs praalgraf (in werkelijk- 'd hij elders begraven) blijkt meter groot te zijn en te i uit een indrukwekkend |bouw, twee ruime binnenho ven met colonnaden rondom zes ka pellen. Alle muren zijn tot op de oorspronkelijke hoogte bewaard en de gewelfde plafonds spreken van een grootse architectuur en een kostbare uitvoering. De nieuw ontdekte scènes zijn uniek in de Egyptische kunst en werpen nieuw licht op de carrière van de generaal, voordat hij in feite de ko ninklijke macht verwierf. Ook voor de bestudering van de godsdienst en de grafriten zijn de vondsten bron nen van de eerste rang. Er zijn prach tige beelden van Horemheb en een vrouw aangetroffen. Volgend jaar zullen de ondergrondse ruimten worden onderzocht. opvangen met omleidingsroutes die volgens een nieuwe methode met zwarte nummers op oranje borden worden aangegeven. Door middel van een enquête zal de weggebrui kers worden gevraagd of deze metho de voldoet. Als het antwoord bevesti gend is zal zij meer worden toege past. De westelijke omleidingsroute gaat via de Haringvlietbrug en de Heinen- noordtunncl. Voor het verkeer uit Breda en Roosendaal in de richting Rotterdam krijgt deze route nummer 2. Voor het verkeer in tegenoverge stelde richting wordt de omleiding aangegeven met nummer 3. Ver wacht wordt dat bij de Ha ringvlietbrug files zullen ontstaan. De oostelijke omleiding gaat over de brug bij Keizersveer en langs het verkeersknooppunt Gorkum. Voor het verkeer uit Rotterdam en Dordrecht richting Breda en Tilburg krijgt deze route nummer 4. Voor het verkeer in omgekeerde richting geldt nummer 5. Ook op toeleidende we gen zullen de routenummers worden aangegeven. De oostelijke omleiding is niet zonder meer te gebruiken voor zware vrachtwagens omdat deze de brug bij Keizersveer niet mogen passeren. Voor dit verkeer worden speciale om leidingsborden met pijlen en route nummers geplaatst. Alleen voor fiet sers en bromfietsers (beslist niet voor voetgangers) zal tijdens de stremming een zeepontje varen tus sen Moerdijk en Willemsdorp. Tij dens het werk aan de Moerdijkbrug kan de scheepvaart op het Hollands Diep normaal doorgaan. In juni, au gustus en oktober zullen de volgende drie nieuwe brugdelen worden ge plaatst. Daarbij wordt gebruik ge maakt van hetzelfde uitvoerige draai boek dat erin voorziet, dat een oud brugdeel om negen uur 's morgens wordt uitgevaren om omstreeks drie uur 's middags door een nieuw te worden vervangen. „arie van Breda" in enigerlei vorm hebben meegemaakt. Afwegen Volgens prof. Bastiaans moet worden afgewogen of het risico dat ontstaat wanneer deze drie worden vrijgelaten aanvaardbaar is. „Bij vrijlating loopt men immers de kans dat een aantal van de slachtoffers een hele tijd van streek zullen zijn", aldus prof. Basti aans. Onmenselijk Hoofdaalmoezenier van het gevan geniswezen E. J. Schravenzei dat de drie van Breda niet meer in staat zijn om hun straf op menselijke wijze te doorstaan. „Het is onmenselijk ge worden". aldus de aalmoezenier, die ook zei dat de raad van kerken zijn pleidooi niet op de wijze, als is ge daan, had moeten poneren. „Het ge val van de drie van Breda is een politiek gebeuren", meent hij. Aalmoezenier Schraven heeft in het verleden gepleit voor een tussenop lossing voor de drie mannen, opne ming in inrichtingen. Hij heeft ook geconstateerd dat bij aalmoezeniers en personeel van de Bredase gevan genis de vraag opkomt of zij nog wel langer aan het instandhouden van de bestaande situatie mogen mee werken. Kamerdebat De laatste openbare discussie over de drie oorlogsmisdadigers was be gin 1972, tijdens het kabinet- Biesheuvel. Daaraan vooraf gegaan was in 1970 een mededeling van mi nister Van Agt (ook toen minister van justitie) dat hij uit humanitaire overwegingen niet afwijzend stond tegenover gratie voor de drie mannen. De regering besloot in maart 1972, de drie „althans op dat moment" niet tegelijkertijd vrij te laten. Het recht van de kroon individueel gratie te verlenen, bleef ondanks dat besluit echter gehandhaafd. Een klein beetje luxe. V-VCv-* ^2^ Je kinderen die het wat verder moeten schoppen dan jezelf Zonder geld kom je niet ver. Als je geld hebt kun je- doen en laten wat je wilt. Daarom willen we altijd meer. Maar dan zit er dik in, dat we Jezus laten vallen. "Je kunt God en het geld niet tegelijk dienen. (Lucas 16:13) Deze publikatie wordt u ter discussie aangeboden door een paar duizend christenen in uw omgeving. Spreek hen er eens over aan. Landelijk adres: Postbus 203, Leusden-C. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren nog niet of nauwelijks gereageerd op de verklaring van de Raad van Kerken over de drie van Breda, die aan de leiders van de frac ties gericht was. In christendemocra tische kring valt te beluisteren, dat men er dc voorkeur aan geeft het initiatief van de raad bedachtzaam te bezien voordat eventueel een reactie zal volgen. Bij PvdA en WD is men geneigd voorlopig het overleg af te wachten, dat minister Van Agt met psychologen en vertegenwoordigers van het voormalig verzet, de oor logsslachtoffers en de joodse ge meenschap voert over de gevolgen van eventuele afzonderlijke vrijla ting van de oorlogsmisdadigers. Ten tijde van het KaDineu- Biesheuvel, in februari 1972, heeft minister Van Agt zulk overleg be loofd nadat hij zijn voornemen tot gratiëring van de drie had opge schort. door Aldert Schipper en Johan van Workum DEN HAAG „Ik zie in de verklaring van Buthelezi en Beyers Naudé geen oproep om niet meer te investeren in de centrale economie van Zuid-Afrika. Het is een politiek manifest, bedoeld om de positie van de zwarte „thuislanden" tegenover de regering-Vorster zo sterk mogelijk te maken. Wij wachten af". Dit zegt drs. A. van der Meer, alge meen secretaris van het NCW (Neder lands Christelijk Werkgeversver bond), in een gesprek over de ver- kiring die Buthelezi, bijgevallen door Beyers Naudé. vorige week uitgaf. Gatsha Buthelezi is leider van Kwa Zulu, een van de acht Bantoe thuislanden in de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Op den duur moeten de thuislanden staatskundig geheel onafhankelijk worden van de republiek Zuid-Afrika. Ds. Beyers Naudé is directeur van het christelijk ihstituut in Zuid-Afrika. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In een ontspannen sfeer hebben ongeveer 900 studenten van de Rotterdamse Erasmusuniver- siteit in de aula van het universi teitsgebouw geluisterd naar een „praatje bij de haard" door prins Bernhard over de activiteiten van het Wereld Natuur Fonds. Bij het bin nenkomen van de prins kwam er een ovatie, waarna deze vertelde over zijn reis van vorig jaar door Zuid- Amerika en Azië als voorzitter van het WNF. Prins Bernhard zei ook dat hij tevens, omder meer in Venezuela, op verzoek van de regering, van Phi lips van de scheepsbouwindustrie en andere firma's op reis was voor de Nederlandse industrie. „In Columbia werd ons weer om hulp gevraagd voor het uit de grond halen van ko len", aldus de prins. Hij vertoonde een door hem in wildparken gemaakte film en onder streepte daarbij het belang van het voortbestaan van het tropisch regen woud. Op een vraag van een student of hij zich namens het Wereld Natuur Fonds ook bezighoudt met projecten dicht bij huis, zoals bijvoorbeeld de Waddenzee, antwoordde de prins: „Ik heb al ik weet niet hoeveel brieven geschreven aan harer majesteits re gering over de Waddenzee^'. De bij eenkomst was georganiseerd door de economische faculteitsvereniging van de Erasmusuniversiteit. DEN HAAG Het aanbod van Ne derlandse slachtvarkens zal dit jaar iets kleiner zijn dan in 1975, en niet, zoals enige maanden geleden nog verwacht werd. groter. De oorzaak daarvan is de „ziekte van Aujeszki", een virusziekte die vooral onder jon ge biggen slachtoffers maakt en die de afgelopen maanden vooral in het zuiden van het land heeft gewoed. Van der Meer organiseerde twee jaar geleden een drieweekse studiereis van de NCW-top naar Zuid-Afrika. Aanleiding was de oproep van de Wereldraad van Kerken in 1972, om alle buitenlandse investeringen uit Zuid-Afrika terug te trekken. Er zijn in Zuid-Afrika nogal wat investerin gen van Nederlandse bedrijven, hoe wel samen niet meer dan enkele pro centen van de totale investeringen vanuit Nederland in het buitenland. Het overgrote deel van de buiten landse investeringen in Zuid-Afrika komt van Britse en Amerikaanse on dernemingen. Twee jaar geleden sprak de NCW- delegatie uitgebreid met Buthelezi en Beyers Naudé. Zij waren het toen niet zonder meer eens met de oproep van de wereldraad. Het NCW heeft zich vaak op hun standpunt beroe pen in de discussie over al of niet investeren in Zuid-Afrika. Immoreel Volgens Van der Meer die overi gens met ons niet formeel namens het NCW-bestuur sprak wordt de jongste verklaring van Buthelezi door tegenstanders van investeren in Zuid-Afrika ten onrechte uitgelegd als een uitspraak dat zulke investe ringen immoreel zijn. Het gaat om de volgende passage in de verklaring: „Als de thuislanden slechts bestaan om arbeidskrachten te leveren ter handhaving van de markt-economie en de levensstandaard van de elite (zwart, blank of beide) en om een buffer te vormen van thuisland eco nomieën, die de centrale economie moet beschermen en voordeel moet opleveren voor de weinig bevoorrech ten, dan kunnen wij slechts tot éousie komen: investeren vanuit het buitenland en de centrale econo mie is van ieder moraal gespeend". Van der Meer: „Er staat dus: als dit en dat zo is. dón pas is investeren immoreel". De verklaring van Bu thelezi was een reactie op een uit spraak van Botha, minister voor Bantoezaken in de regering-Vorster. Die zei dat de ontwikkeling van de thuislanden niet ten koste van centrale economie van Zuid-Afrika mag komen. „Met hun verklaring willen Buthelezi en Beyers Naudé juist bestrijden dat de thuislanden ondergeschikt zijn aan de centrale economie. Het is een oproep aan de regering-Vorster", aldus Van der Meer. Hij moet ook nog zien of de uitspraak van Botha wel het officiële regeringsbeleid weergeeft. „Botha is maar een minister. Vorster is eerste- minister". Bevestiging Hoewel het voor een aantal deskun digen duidelijk is dat de uitspraak van Botha het werkelijke beleid van de regering-Vorster weergeeft, wil Van der Meer nog even afwachten. Maar als ook Vorster officieel de Ujn-Botha zou bevestigen, is de NCW-secretaris het dan ermee eens dat voortzetting van investeringen in Zuid-Afrika immoreel is? Van der Meer: „Mijn standpunt hou ik voor me. Eerst moeten de zwarten zelf zich erover uitspreken. Buthelezi en Beyers Naudé roepen op tot een conventie van zwarte leiders over deze zaak. Als die zwarte conventie zou uitspreken dat doorgaan met de investeringen immoreel is. dan zou den wij als NCW die uitspraak zeer ernstig nemen." Vindt ook Van der Meer dat die zwarte conventie er moet komenA „Dat moeten de zwarte leiders daar- zelf uitmaken. Daar geef ik geen oordeel over". Voorwaarden Het NCW heeft na de reis naar Zuid- Afrika vijf voorwaarden opgesteld waaraan investeringen ln Zuid- Afrika moeten voldoen: zwarte, blanke en kleurlingen- werknemers moeten dezelfde moge lijkheden hebben voor scholing en opleiding; gelijk loon voor gelijk werk, onge acht huiskleur; gelijke rechten voor zwarte en blanke vakbonden; geen werkreservering waarbij be paalde baantjes aan blanken worden voorbehouden; geen lonen beneden het aanbe volen (niet verplichte) minimumloon (dat overigens, ook volgens Van der Meer, niet meer inhoudt dan het uiterste bestaansminimum). vestering een positieve inbreng in de bevrijding van de zwarten." Van der Meer herinnert aan een uit spraak van Buthelezi, een jaar gele den. Hij zei toen dat het onmenselijk is om buitenlandse investeringen te rug te trekken met als gevolg dat de zwarten verhongeren, omwille van de theorie dat dan de apartheid wel in elkaar zal storten. Als een Nederlands bedrijf in Zuid- Afrika niet in staat is te voldoen aan deze voorwaarden, moet het zich te rugtrekken. aldus Van der Meer. „Word ik als onderneming gedwon gen onderscheid te maken tussen blank en zwart, dan moet ik me terugtrekken. Maar kan ik in mijn onderneming bijdragen aan meer ge lijke behandeling, dan heeft de in De NCW-reis heeft ook geleerd dat juist op de werkvloer in de bedrijven de gelijke behandeling het verst is voortgeschreden. Daarentegen wordt door de kerken, de plaatselij ke gemeenten, aan de apartheid het felst in orthodoxe vorm vastgehou den. Vandaar dat Van der Meer in buitenlandse bedrijfsvestiging juiste mogelijkheden ziet om geleidelijk de apartheid op te ruimen. „Terugtrek ken van investeringen is een teken dat een geweldloze oplossing niet meer kan, dat de gewelddadige revo lutie voor de deur staat. Het is het laatste redmiddel." Maar moeten de ondernemers zich niet aantrekken dat hun activiteit meehelpt het apartheidssysteem in stand te houden, met name door de inkomsten voor de overheid? (Winstbelasting is de belangrijkste inkomstenbron voor de regering- Vorster). Van der Meer: „Dus de ondernemers moeten nazien wat er gebeurt met hun belastinggeld? Dat is volstrekt buiten de werkelijkheid, natuurlijk. Dat kón gewoon niet. U wilt zeggen dat de Amerikaanse boeren die graan verkopen aan de Sowjet-Unie, het communisme steunen? Nee, dc politieke neutraliteit van de onder neming is een goed ding. Dat moet blijven. De ondernemer is ver antwoordelijk voor het gebeuren binnen zijn bedrijf, en niet voor de politiek van het gastland." Heeft het NCW zekerheid dat zijn leden met vestigingen in Zuid-Af rika de vijf NCW-voorwaarden daadwer kelijk nakomen? Van der Meer „WIJ doen met aan inquisitie. We hebben geen enquêtes gehouden met formulieren. Wel heb ben we met onze leden voortdurend contact over ons beleid ln deze als NCW. We hebben van niemand ge hoord dat ze het met met onze vijf voorwaarden eens waren, ook met bij ons bezoek aan Zuid-Afrika. We hebben evenmin signalen gehad over Nederlandse bedrijven die de voorwaarden met nakomen. Ik ken zo'n bedrijf dus met, en ik neem aan dat ze er ook met zijn. Maar nog maals, we zijn geen politie. De voor waarden zijn aanbevelingen aan on ze leden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11