Gevangenneming George een groot misverstand' Madrid niet geliefd bij Catalané „Davos" kan meer patiënten herbergeri f t NEDERLANDERS IN ZAMBIAANSE CEL I W 2 STERK NATIONALISME IN BARCELONA Huisartsen en longartsen te weinig bekend met mogelijkheden Politieschool niet naar Kami; •MAANDAG 15 MAART 1976 TROUW/KWARTET door Nico Kussendrager •V. M - AMSTERDAM „De gevangenneming van George is één groot misverstand". Dat zegt Loes van den Bergh over de arrestatie van haar vriend George Siemensma. Sinds zaterdag 7 februari zit hij in een Zambiaanse cel, zonder dat er een aanklacht is ingediend en zonder dat er een advocaat bij hem is geweest. De Zambiaanse regering heeft het idee dat Siemensma. assistent elektrotechniek aan de universiteit van Loesaka. was betrokken bij een samenzwering, gericht tegen de rege ring van president Kenneth Kaoen- da. „Een spookbeeld", zegt Loes van den Bergh. Van George en van veel anderen aan de universiteit in Loesa ka Loes van den Bergh was een paar weken geleden nog in de Zambi aanse hoofdstad weet ik dat het waanzin is. De regering Kaoenda maakt op het ogenblik een moeilijke tijd door door de problemen over Angola Kaoen da koos voor een eenheidsregering, maar er was sterke druk in Zambia voor erkenning van het MPLA- bewind .door de ontwikkelingen in Rhodesië. door de aanwezigheid van Cubaanse troepen en Russische advi seurs in Zuidelijk Afrika, door de slechte economische toestand van wege de lage koperprijs en de ver waarlozing van de landbouw, door maatregelen die de bevoorrechte po sitie van de rijke elite in Zambia aantastten en niet in de laatste plaats door de onrust op de universi teit, die met dat alles nauw samen hangt. Vooruitstrevende studenten menen dat president Kaoenda radicaler zou moeten zijn. anderen lijken zich op te werken in een nieuwe universitaire elite, die steeds meer los komt te staan van de Zambiaanse samenle ving. Deze laatste, vrij kleine en door gaans rustige groep uit zich niet zel den -denigrerend over partij en rege ringsleiders die niet hebben gestu deerd. en voorkomen uit de onafhan- kelijksheidsstrijd. Deze te genstellingen leidden tot strubbelin gen en vormen in feite de ach tergrond van de arrestaties behal ve van Siemensma inmiddels van nog vier buitenlanders, onder wie de Nederlander Klaas van den Berg bij wie Siemensma student assistent was en naar schatting een tiental Zambiaanse studenten. Inmiddels is de universiteit gesloten. En zij zal zeker niet voor mei, maar waarschijn lijk niet voor oktober opengaan. Betoging Op 15 januari vlak na de zomerva kantie namen 300 vooruitstreven de studenten deel aan een vreedzame betoging op de universiteit, gericht op erkenning van het MPLA-bewind in Angola. George nam daar met toestemming van de autoriteiten foto's en is daardoor volgens Loes van den Bergh opgevallen. Hij had al eerder de aandacht op zich gevestigd door een reis naar Angola en een artikel daarover in de Zambian Times. Veertien dagen na de begroting kon digde president Kaoenda de nood toestand af vanwege beweerde bui tenlandse inmenging en infiltratie op de universiteit. De lector Lionel Clife, die Marxisme doceerde, werd gear resteerd. Pas daarop kwam de uni versiteit werkelijk in beweging. Dinsdag 3 februari vond een vergade ring plaats tegen de uitroeping van de noodtoestand en de arrestatie van Clife. George Siemensma was daarbij. Vrijdag de zesde ging de universiteit in staking. De studenten eisten vrij lating van de Britse lector en tevens het ontslag van twee docenten, Moe- toekwa en N.Dem die onbetrouw baar werden geacht. Professor Goma de vice-kanselier van de universi teit beloofde in een gesprek met studenten schorsing van de twee „verklikkers" en een vergadering van de universiteitsraad over de ar restatie van Clife. De studentendelegatie nam daar mee genoegen. En het zag er naar uit dat de universiteit weer aan het werk zou gaan. De zaterdag echter na het gesprek tussen de studentenverte genwoordiging en professor Goma werd in de mensa een student rech ten aangetroffen met een pistool op zak. Dezelfde man had tezamen met een medestudent in de Daily Mail van die ochtend een artikel geschre ven waarin tegen de schorsing van Moetoekwa en N.Dem geprotesteerd werd. De student met het pistool probeerde er tussenuit te knijpen maar werd door anderen achter volgd. Dat liep uit op een rel waarin „George terecht is gekomen", vol gens zijn vriendin. Vrijwel onmiddel lijk na deze betoging werd hij gear resteerd. Gevangenis Eerst kwam George Siemensma in de centrale gevangenis in Loesaka. later werd hij overgebracht naar Kabne. 200 kilometer ten noorden van de Zambiaanse hoofdstad. Daar bezocht hem vorige week Klaas van den Berg. Tijdens het bezoek aan de gevangenis in Kabne zou Van den Berg geprobeerd heb ben een briefje te smokkelen. „Als dat zo is", zegt Loes van den Bergh. „is het een volkomen onschuldig briefje van mij geweest". Zoals ge zegd werd eerder al een aantal Zam biaanse studenten gearresteerd, ter wijl ook nog twee buitenlanders in hechtenis zijn genomen. Zeker voor één van hen de Zuid afrikaan Robert Molteno, die veel sympathie heeft voor het Zambiaan se humanisme en er een veel ge bruikt boek over schreef zou uit wijzing een ramp zijn. Bij terugkeer in eigen land zou hij onmiddellijk worden gearresteerd. „En de omstandigheden in een Zuidafri- kaanse cel zijn nog wel even anders dan in een Zambiaanse," zegt Loes van den Bergh. De vijfde buitenlander die op het ogenblik gevangen wordt gehouden is de Italiaan Dario Longhi, even eens een bewonderaar van president Kaoenda en het Zambiaanse ontwik kelingsmodel. Er is nu gedreigd dat alle buitenlanders aan de universi teit naar huis zouden moeten, maar zij vormen vijfentachtig procent van de staf. Zonder hen kan de universi teit niet draaien en bovendien heb ben de buitenlanders aan de univer siteit van Loesaka over het alge meen een grote sympathie voor Kaoenda. Ambassade Via de Nederlandse ambassade in Loesaka wordt geprobeerd George Siemensma en Klaas van den Berg vrij te krijgen, terwijl Loës van den Bergh. ook via Kamerleden, het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de TH Twente, waar de twee Neder landers studeerden pogingen in het werk stelt. Vanuit Leiden is het initi atief gekomen voor een petitie aan president Kaoenda. welke inmiddels door een groot aantal we tenschapsmensen en studenten is ondertekend. Afgelopen zaterdag had George Sie mensma vrij moeten komen. Onder de noodtoestand mag niemand lan ger dan 28 dagen zonder aanklacht worden vastgehouden. Maar inmid dels is er een presidentieel arresta tiebevel tegen hem uitgevaardigd, dat het mogelijk maakt iemand een half jaar in arrest te houden. „Hoe lang ze doorgaan boven water te krijgen wat er niet is. weet ik niet." M 1 -• i - V George Siemensma (midden op de foto) voor zijn gevangenneming in een Afrikaans dorf zegt Loes van den Bergh. „In het begin dacht ik steeds: ze komen er snel genoeg achter dat het een ver gissing is. Desnoods zetten ze hem op het vliegtuig, dan zijn ze van hem af. Maar de Zambiaanse regering blijft kennelijk het idee houden dat er iets te vinden is. Dat blijkt ook al uit het feit dat George onlangs veer tig uur achter elkaar is verhoord. met alleen om de vier uur een onder- brekening van twintig minuten, maar uiteraard is daar niets uitge komen." Ondanks de arrestaties en de uitroe ping van de noodtoestand blijft Loes van den Bergh haar vertrouwen in Kaoenda en de Zambiaanse regering behouden. „Ik twijfel er niet aan dat hij het goede met Zambia voor heeft. De arrestaties zijn duideljj niekreactie geweest. De c universiteit begon op eerf dat de regering, naast problemen, haar beslist r bruiken. Maar ik vertrouw) als de toestand in Zambij| seert en daar ziet ogenblik naar uit Gei anderen snel vrij zullen 1 BARCELONA (Reuter) In Barcelona, Spanje's grootste havenstad, wordt het Cata laans nationalisme voelbaar als een steeds krachtiger aanzwel lende stroming. De Catalanen verlangen herstel van de regio nale autonomie, die ze in 1932 verworven en weer moesten af staan bij het eind van de burge roorlog, in 1939. Nu generaal Franco, die na zijn overwinning in de burgeroorlog een krachtig centralistisch bestuur instelde, niet meer is zien de Catalanen hun kans schoon. Hun grootste grief is de geringe in vloed van Catalanen op „Madrid", waar het politieke en economische beleid wordt gemaakt dat ook recht streeks gevolgen heeft voor Catalo- nië. en dat terwijl het zwaar geïndus trialiseerde Catalonië wel in grote mate bijdraagt tot de Spaanse eco nomie. Koning Juan Carlos en koningin So fia maakten vorige maand een rond reis door deze weerspannige streek om de Catalanen te tonen dat de centrale regering hen niet vergeet. Maar de 38-jarige koning, die af en toe in het Catalaans sprak, kreeg niet de grootse ontvangst die hem in an dere delen van het land ten deel zou zijn gevallen. Een onlangs geïnstalleerde regerings commissie werkt voorstellen uit voor bestuurshervormingen voor de vier Catalaanse provincies: Barcelona, Gerona, Lerida en Tarragona. Minis teries in Madrid hebben enkele be voegdheden overgedragen aan in stanties in Barcelona, als eerste stap naar versoepeling van het starre cen tralistische bewind dat Franco naliet. Maar de assemblee van Catalonië, een losse coalitie van regionale poli tieke groeperingen van links tot rechts, heeft de maatregelen als on toereikend van de hand gewezen. Ca talonië kent geen afscheidingsbewe ging, zoals de Baskische ETA. die een ware guerrilla voert en in 1973 een geslaagde moordaanslag uitvoerde op premier Luis Carrero Blanco. Maar de Catalanen eisen tenminste herstel van het autonomie-statuut van 1932, waarbij een regionale rege ring. genaamd „generalidad" (de naam van het Catalaanse gouver neurschap in de middeleeuwen), in het leven werd geroepen. In de woeli ge jaren van de tweede republiek had de Generalidad zekere bevoegdhe den op gebied van onderwijs, politie en belastingheffing, en stuurde Cata lonië afgevaardigden naar het cen trale parlement in Madrid en was ei tevens een regionale assemblee. Naast het Spaans (Castilliaans) was ook het Catalaans een officiële taal. Vorige week besloot de regering in Madrid opnieuw een beperkt ge bruik van het Catalaans toe te staan, bijvoorbeeld bij geboorte-aangifte. Maar Catalaans is nog lang niet er kend als officiële taal. Gemeentelij ke publikaties en politierapporten bijvoorbeeld moeten nog steeds in het Spaans gesteld zijn. Bij een wandeling door Barcelona de laatste tijd herhaaldelijk het tafe reel van massale demonstraties voor politieke hervormingen en regionale autonomie blijkt al gauw hoezeer deze drukke havenstad verschilt van de rest van Spanje. In de krantenki osken langs de brede Ramblas- Avenue strijden sex-bladen en poli tieke geschriften om de aandacht van de voorbijganger. Het kleurrijk geheel van bloemenstalletjes, boek- stalletjes en loterijverkopers herin nert aan Parijs. Brussel of Hamburg. Prostituees adverteren ook in Barce- lonese bladen als masseuses of schoonheidsspecialisten. Bezet gebied In een visrestaurant wijst een hoog leraar aan de universiteit van Barce lona op zijn zakatlas. „Vroeger had den we Madrid en Spanje nodig als afzetgebied voor onze industrie. Nu hebben we de hele EEG als potentie- Ie markt. Wie heeft Madrid nu nog nodig?" Hij denkt aan een toekom stige Unie van Catalonië. Valencia en de Balearen. de eilandengroep in de Middellandse Zee. „Wij zijn nu als Frankrijk in de tweede wereldoorlog. We zijn een bezet land. De vroegere glorie van Catalonië is onderdrukt door de Castilliaanse overheersers". Communisten Sinds de jaren vijftig heeft Catalonië een toevloed van zo'n 1.5 mensen uit armere delen van Spanje te verwer ken gehad, een migratiestroom die deels door Madrid werd aangemoe digd. maar die het Catalaans natio nalisme nauwelijks heeft verwaterd. Catalonië is vanouds een van de eco nomisch sterkste streken van Span je. Al in de 14de eeuw was er sprake van export. Later leidde Catalonië de industriële revolutie in Spanje met zijn textielindustrie, <j] cent van de nationale texty tie voor hun rekening neefe belangrijke auto-, metaal-fc rindustrieën. De Catalan® gen nu een politieke invloej, eenstemming met hun ecqj kracht. Oude partijen als de Esqui blicana (republikeins linkf kendheid kregen in de ja® zijn met nieuwe groepen va ook van rechts samen gegi elf leden tellende raad van& se politieke krachten, gefe in dit post-Francotijdpife! druk uit te oefenen voor hp gen. Deze raad „consf Catalaans is de politie^ van de assemblee van «a waarvan ook onafhankelijk en buurtverenigingen deelei die geen banden met politit en willen onderhouden. Iih sell" zijn de communistene woordigd onder de vlag vis enigde Socialistische Part)] talonië (PSUC). Evenals fc hebben de communisten ife; na grote invloed in de on<f vakbonden, die een groot d stakingen in Spanje hebbi niseerd. «i Davos De ongeveer twee jaar geleden van sluiting gevrij waarde en inmiddels volledig gereorganiseerde Nederlandse astmakliniek in het Zwitserse Davos. kan op dit moment meer patiënten plaats bieden dan er worden „aangeboden". Voorzitter van het interim- bestuur Jac. Alders, oud-NKV- bestuurder, meent dat ook huisartsen en longartsen te on bekend zijn met de mogelijkhe den van behandeling van ern stige astmapatiënten in het hooggebergte of wat te voorzic htig zijn met verwijzing. Som migen, meent hij, denken zelfs dat de Nederlandse kliniek is gesloten. Ook kan een zekere huiver voor de nieuwe opzet van deze kliniek een oorzaak zijn, een huiver die het be stuur de komende jaren hoopt weg te nemen door meer bekendheid aan het werk van de kliniek te geven. Na de „rel" ln 1972 is men ongeveer anderhalf Jaar geleden, na een gron dige reorganisatie, weer begonnen met 40 bedden, thans zijn er 50 be dden en in de toekomst moeten er 60 tot 70 bedden in het oude. grote ge bouw komen, aldus de heer Alders. Er is veel achterstallig onderhoud aan het gebouw en het is te groot en eigenlijk ongeschikt voor een goede behandeling naar moderne maatsta ven van astmapatiënten. In Davos staan veel meer ziekenhui zen. In totaal zijn er in deze op meer dan 1500 meter hoogte in het Oost- Zwitsers kanton Graubunden gele gen kuur- en wintersportoord tien ziekenhuizen, waaronder ook een Duitse kliniek en ziekenhuizen van bepaalde steden Betekenis De betekenis van Davos als medisch centrum gaat uit boven de behoeften van de in Davos wonende gemeens chap. Een inwonertal van ruim 10.000 dat zomer en winter echter wel wordt aangevuld met vele duizenden toeris ten. die zowel eenvoudige chalets als uiterst luxueuze hotels bevolken. Tussen de tien ziekenhuizen is een samenwerking ontstaan die volgens een van de Zwitserse specialisten werd omschreven als bij elkaar de betekenis van een academisch zie kenhuis. Dat wordt door de heer J. A. Idenburg. directeur van de Nederlan dse kliniek, echter sterk gerelati veerd. De heer Idenburg erkent dat er vormen van samenwerking zijn, maar van een organisatorische een heid is volgens hem geen sprake, ook al verzorgt de Nederlandse kliniek dan de longfunctie-onderzoeken voor het gehele gebied. Kenmerkende voordelen van het kli maat in Davos. met name voor long en luchtweglijders, zijn de afwezig heid van luchtverontreiniging, de re latief droge lucht en daardoor de afwezigheid van mist en de afwezig heid van wat wordt genoemd huis- stof. een verzamelnaam voor allerlei microscopisch kleine stofjes en le vende organismen in de lucht die bij astmalijders allergische reacties ver oorzaken. Daarnaast is in het alge meen het droge, schone en ook in de winter zeer zonnige klimaat gunstig voor de algemene conditie van zieken. Nederlandse astmalijders die naar Davos worden verwezen, knappen er dan ook bijna allemaal aanzienlijk van op. Voor kinderen is vooral van belang dat zij dan geen medicijnen meer hoeven te gebruiken, medicij nen die als bijwerking hebben dat ze de normale groei remmen. Onderwijs In het Nederlandse sanatorium ver blijven zowel kinderen en jongeren als mensen van wat meer gevorderde leeftijd. Kinderen en jongeren krij gen er ook onderwijs, het gewone Het sanatorium in Davos. leven gaat door. Omdat zij door hun chronisch ernstig ziek zijn in Neder land vaak ook psychische klachten vertonen en vaak erg afhankelijk van hun omgeving zijn. wordt, zo vertel len de heren Idenburg en Alders, aan die problemen zeer veel aandacht be steed. Sinds de reorganisatie is deze totale aanpak standaard geworden, terwijl vroeger veel meer de nadruk werd gelegd op de behandeling van de astmatische aandoening, een ver schil in het karakter van de benade ring die nog niet door iedere deskun dige als beter wordt geaccepteerd, maar die volgens beiden essentieel is voor de nieuwe aanpak in dit sanato rium en die tot betere resultaten leidt. De zelfstandigheid van de pa tiënten wordt er aanzienlijk mee be vorderd. Zo moeten de patiënten zichzelf ver zorgen en hun eigen kamer schoon houden. Men wil in het sanatorium zo weinig mogelijk op een ziekenhuis lijken. De algemene conditie van de patiënten wordt op zo hoog mogelijk peil gebracht door enerzijds het me dicijngebruik zoveel mogelijk te be perken en anderzijds zoveel mogelijk sport en ander bezigheden te bevor deren. Behalve artsen zijn daarvoor socio- en psychotherapeuten aanwe zig. Eenmaal terug in Nederland wordt de maatschappelijke begelei ding van de patiënten voortgezet, bij voorbeeld bij het vinden van werk. De kinderen blijven gemiddeld een tot twee jaar in Davos. de jongeren (tot 30 jaar) een half tot een jaar en de ouderen nog iets korter, bijvoorbeeld zijn zij de wintermaanden in Davos en de rest van het jaar in hun eigen omgeving in Nederland. De indicatie voor een verblijf in het Nederlandse sanatorium is in Nederland onbehan delbaar astma. Na de eerste verwij zing worden de patiënten eerst in het Hilversumse Heideheuvel opgeno men ter observatie, waarna definitief wordt beslist of de ziekte zodanig is, dat men naar Davos moet worden doorverwezen. Deze selectie betekent noodgedwongen dat alleen de aller ernstigste gevallen naar Davos wor den gestuurd. Ondanks die ernst van de aandoening zijn er, aldus de heer Idenburg. frappante gevallen van verbetering na een verblijf in Davos geconstateerd. Met de „opkikker" die men er krijgt, wordt in veel gevallen een blijvende verbetering bereikt, ook in het laagland met mist en regen Het verblijf in Davos wordt volledig betaald door ziekenfondsen, particu liere verzekeringsmaatschappijen en de sociale wetten. Het onderwijs wordt gesubsidieerd door het minis terie van onderwijs en wetenschap pen. zij het niet volledig. Voor de aanvulling van tekorten zorgt een vereniging van vrienden van de kli niek in Nederland. De kliniek is altijd eigendom geweest van een vereniging in Nederland. Om wettelijke redenen was en is de kli niek in Zwitserland ondergebracht in een naamloze vennootschap, waar- nvan de vereniging enig aandeelhou der is. Emotioneel Het bestaan van de kliniek heeft vier jaar geleden aan een zijden draad gehangen omdat het toenmalig be stuur de kliniek wilde sluiten en li quideren. Hiertegen kwam verzet van verenigingsleden in Nederland. Dit leidde tot zeer emotionele gebeurte nissen met als hoogtepunt een gela den ledenvergadering in de Utrechtse Stadsschouwburg. Er kwam een commissie van onder zoek, die concludeerde dag opheffing niet maar reorganisatie wel nodig was. Een interimbestuur nam vervol gens de touwtjes in handen om de reorganisatie uit te voeren. Verder is beheer en exploitatie van de kliniek ondergebracht in een stichting, omdat dit makkelijker werkt. De vereniging, die n' ging Nederland-Davos" h< echter de uiteindelijke ze| over de belangrijkste Volgens de heer Alders voi begrijpelijk, gezien de gel sen uit 1972, waar actie uit ging sluitingsplannen va 4 stuur heeft moeten voorkdl bestuur van de stichting b" vier leden van de verenigii mens het personeel (in het bestuur is dat de heer Aid#" aantal mensen uit maatsclT organisaties als de vakbe artsenorganisaties. Dit ni stuur is bijna voltallig, aid Alders, binnenkort kan hr geïnstalleerd. Daarmee, ztu zijn woorden af te leiden, Le zijn facetten de vernicuwi Nederlandse Astmakliniek J voltooid. isteL rilk - Van een verslaggever DEN HAAG De minis! en De Gaay Fortman will een school voor gemeente politie in Kampen wordt Een dergelijke vestiging lijk de wens van de gemf' van Kampen. De ministers hebben dit antwoord op vragen van leden H. Wisselink en W^, (beiden CHU). De bewinds gen dat de capaciteit v; staande politiescholen nog... de is. Enige tijd geleden nam de Kampen met algemene i een motie aan waarin om e school werd gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8