Dr. Jaap Renaud: Mensen nu harder dan in middeleeuwen Gefrustreerd Meubels, mee onder de te nemen Uw probleem ook het onze MAANDAG 15 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWA vaak nog meer aan dan gave kas telen. Ze zijn een confrontatie met het vergankelijke. Ruïnes appelle ren aan een levensgevoel dat b(j bij na iedereen aanwezig is. Die muur brokken zyn een stuk triestheid dat als zodanig door de toeschouwers wordt ervaren.' Tijdens de archeologische werk kampen voor jongeren die dr. Re naud nu al vele zomers leidt, houdt hij zich ook met ruïnes bezig. Jaap Renaud gaat graag met jongeren om en zij lopen op hun beurt weg met hem. 'Ik begrijp veel van jon ge mensen. Een mens zit met veel onzichtbare banden aan zijn verle den vast. In die jongeren zie ik me zelf vaak terug. Ik laat ze zoveel mogelijk hun eigen boontjes dop pen. al ben ik er wel steeds zelf bij. Jongeren hebben recht op een stuk eigen ervaring. Wat ik ze vooral probeer bij te brengen is dat het belangrijk is afstand te nemen, be grip te krijgen van tijd. de dingen in een beetje ander licht te zien. Er zijn mensen die denken dat bepaal de dingen nog niet eerder zijn ge beurd. dat er nooit tevoren zo iets ergs heeft plaatsgevonden. In het verleden is er echter ook uitge moord op een schaal die voor de toenmalige wereld even radicaal en verschrikkelijk was als de moorden in de laatste wereldoorlog.' Agressie Toen ik jong was leefden we met de optimistische gedachte dat we in opgaande lijn bezig waren, dat we op weg waren naar een ideale maat schappij, waarin geen oorlog meer zou worden gevoerd. Ik heb geleerd dat de aangeboren agressie in de mens altijd terugkomt. Of de men sen in de loop der eeuwen zijn ver anderd? Ik geloof het nauwelijks. In de Griekse tragedies komen men sen voor van vlees en bloed die van daag geleefd zouden kunnen hebben. De technieken van nu zijn anders dan die in de tijd van de Grieken en de Romeinen, de levensomstandig heden veranderen een beetje in de loop der tijden, maar ergens zijn we allemaal met hetzelfde sopje over goten.' Als ik vraag hoe dr. Renaud de middeleeuwen bekijkt zegt hij: 'Ze waren vreselijk gewelddadig. Met dat probleem hebben we nu weer te kampen. Er zit een golfbeweging in. Al zijn er deskundigen die dat bestrijden, ik vind in het gezegde dat de geschiedenis zich herhaalt veel waars zitten. De mensen zijn nu harder dan in de middeleeuwen. Toen was er meer saamhorigheids gevoel. Ik heb wel eens het idee, dat ondanks alle ellende in de mid deleeuwen een groot percentage mensen toen gelukkiger was dan ve len nu zyn. Want hoe prettig de mens het thans ook heeft, toch ben ik geneigd te veronderstellen, dat hoe meer het leven te bieden heeft, hoe gretiger wij worden 0171 dat al les te pakken en hoe ontevredener als dat niet lukt.' Raap Renaud komt uit een Huge notengeslacht. 'Er zit in mij een stuk Fransman. De Franse geschie denis inspireert mij, evenals Franse literatuur en Franse muziek. Ik spreek graag Frans en ga op va kantie bij voorkeur naar het zuiden. Mijn vrienden daar begroeten me dan met 'De verloren zoon keert te rug'. Die Hugenoten-afkomst op zich zegt me weinig. De waarde van een mens wordt bepaald door zijn eigen levenswandel en niet door wat zijn voorouders hebben gedaan. Het enige voordeel als je uit een goed nest komt. zoals ik. is dat je je eraan kunt spiegelen, want adel dom verplicht.' door Fred Lammers AMERSFOORT „Voor mijn gevoel leef ik soms in de middel eeuwen. Een goede vriend zei te gen mij dat ik regelrecht uit de middeleeuwen lijkt te zijn weg gelopen. Dat is wel een beetje overdreven, maar een feit is dat de liefde voor de middeleeuwen mij op het lijf is geschreven." Dr. Jacob Gerard Nicolaas (in de wandeling Jaap) Renaud in Amersfoort is zonder twijfel ie mand die de middeleeuwen op zijn duimpje kent. Begin deze maand is hij met pen sioen gegaan als wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemon derzoek. officieus blijft hij nog bij dat werk betrokken. 'Ik voel de mo rele plicht nog een heleboel te pu bliceren. Daar krijg ik faciliteiten voor. Niets is zo beroerd als het uit werken van een onderzoek dat door een college is verricht. Dat wil ik niemand aandoen.' zegt Jaap Re naud in zijn sfeervolle woning in het hart van de Amersfoortse bin nenstad. Zijn vele andere werkzaamheden die hem binden aan het grijze ver leden gaan gewoon door. zoals zijn gastdocentschap in toegepaste mid deleeuwse archeologie aan de TH in Delft en zijn buitengewoon lector schap aan de rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij de geschiedenis van de materiële cultuur der mid deleeuwen doceert. 'Daar valt eigenlijk alles onder, zo wel de stedelijke bebouwing, de kerken en de liturgie, de kastelen en de mensen. Vooral mensen zijn belangrijk als je je verdiept in de geschiedenis. Het is immers de man in de straat die het leven mogelijk maakt. Er is geen Napoleon denk baar zonder een enorme massa Fransen die "Vive la patrie' riepen. Alexander de Grote zou het zonder die gewone mensen evenmin gedaan kunnen hebben. Met dat lesgeven kan ik tot mijn zeventigste doorgaan als ik dat wil. en dat ben ik stellig van plan. want ik voel me nog helemaal geen 65. Ik kan me voorstellen dat er men sen zijn die met hun zestigste zeg gen: zo is het welletjes en dat an deren als ze 65 zijn geworden pas echt beginnen te leven. Met die mensen heb ik wel te doen. Ik heb mijn hele leven gedaan wat ik graag wilde en ik voel me daardoor een bevoorrecht mens. Ik vraag me echter wel eens af of de mensen die helemaal geen plezier in hun werk hebben daar zelf niet iets aan kun nen doen. Het houdt ook verband met je karakter. Mensen die een voudig werk hebben kunnen ook plezier hebben in wat ze voor hun dagelijks broodje moeten doen. Het goed hanteren van een schop is in zekere zin ook een verworvenheid.' Jaap Renaud heelt daar ook mee le ren omgaan. 'Ik ben nooit te lui ge weest zelf een schop te pakken en te gaan graven.' zegt hij. Als ik vraag waarom hij zich speciaal in de middeleeuwen heeft vastgebeten zegt dr. Renaud: 'Dat is geloof ik vooral door mijn gevoel voor ro mantiek bepaald. De middeleeuwen was de tijd van de kastelen, de trou badours en de ridders. Ik probeer nuchter te zijn, omdat ik vind dat Dr. Jaap Renaud: adeldom verplicht dit in deze tijd moet, maar ik ben heel romantisch en daar schaam ik me niet voor. Waarom zou ik? Ik ben immers niet de enige? Bijna ieder mens heeft romantische trek jes. Als je tegenwoordig die page koppen ziet. die leuke meisjes in hun lange rokken en de jongeren in blue jeans, dat is toch ook een stuk romantiek! Ik geloof dat de mens er behoefte aan heeft zich af en toe terug te trekken uit het leven van alle dag in een soort droomwereld, waarin je zelf bepaalt welke rol je wilt spelen.' Als kind was Jaap Renaud al ge boeid door geschiedenis. "Dat verle den, dat leven dat plaatsgevonden had. boeide me. Ik was voorbestemd evenals mijn vader en generaties voor hem, om huis- en decoratie schilder te worden. Maar ik wist al jong dat dit niet zou gebeuren en mijn vader, die ook was geïnteres seerd in kunst, muziek en zang, had daar vrede mee. Hij kwam aan mijn belangstelling tegemoet. Zo kreeg ik als jongen van tien met Sint-Nicolaas een platenatlas van de vaderlandse geschiedenis. Daar was ik gek mee. Ik heb hem nog. Ik had in die tijd al een vrij exact gerichte belangstelling. Zo herinner ik me hoe ik eens met vader naar 'De Burcht' in Leiden ging. Van te voren maakte ik een lijstje wat ik allemaal wilde weten. Tijdens ons bezoek ging ik ter plaatse meten hoe groot de ramen waren, hoe breed de weergangen en welke door snee de schietgaten hadden. Mijn vader was in de aap gelogeerd.' De Brickhorst Dicht bij huis kwam Jaap ook aan zijn trekken. 'Ik groeide op in Voorburg, destijds een heel afgeslo ten plaatsje, waarvan de bewoners zich fel afzetten tegen de Hage naars. waar ze zich ver boven voel den staan. Het kasteeltje 'De Binck- horst' in Voorburg betekende in mijn jonge jaren veel voor mij. Als kind heb ik er heel wat over gefan taseerd en er later studie van ge maakt. Een van mijn eerste publi- katies ging daarover.' Het is zodoende niet verwonderlijk dat Jaap Renaud sinds vele tiental len jaren bestuurslid is van de Ne derlandse kastelenstichting. 'Als kleine jongen was ik al gek op kas telen. die bouwmassa's, die stukken gestold verleden. Mij houdt vooral bezig het kasteel als maatschappe lijk verschijnsel. Hoe fungeerde het in zijn tijd? Welke rol speelden de bewoners? Hoe leefden de gewone mensen met die kastelen? Daar wil ik me de komende jaren meer in gaan verdiepen. Er zijn boeken vol over geschreven. Ik denk dat de werkelijkheid toch anders is ge weest. Ieder stelt zijn eigen vragen. Er zal veel te vragen over blijven, vragen die nooit zullen worden be antwoord. Daar heb ik mee leren le ven. Ik heb er nu vrede mee dat veel verborgen zal blijven.' Ruines Niet alleen kastelen, ook ruïnes hou den Jaap Renaud bezig. 'De Neder landse kastelenstichting heeft een commissie en daar zit ik ook in die de vinger op de wonde plek ken legt wat betreft die ruïnes. Wij Nederlanders zijn ordelievende men sen. we houden niet van rommel. In Engeland gaan wc graag naar ruïnes kijken en voor restanten van kastelen langs de Rijn hebben we ook interesse, maar hier laten we ze het liefst verdwijnen. Toch heb ben ruïnes een functie. Ze spreken Vraag: Een familielid ontving van een kennis een magnetisch zakschaakbnrd. Behalve het schnakveld op de rechterzijde staat op de linkerzijde nog een figuur afgebeeld, kenne lijk ook e*n spel. Ik zend het u hierbij toe. Op de plastic hoes staat 'Schach Mühle. Echecs Marelle'. Er behoort een witte en een zwarte pion bij. Ken u het spel en de spel regels? Antuonrd: De Franse en Duits wijzen op een soort mnlenspel. het Franse woord tevens op een hinkelspel. De platte grond komt echter noch met die van het mo len. noch met die van het hinkelspel overeen, zodat we niet weten hoe het spel in het Neder lands zou kunnen heten of hoe de regels zijn. In Franstalig Zwitserland zagen we kinderen met scherven van stenen hinkelen op een soortgelijke plattegrond. Kan een Lezer ons helpen? Vraag: Ik moet van school een scriptie maken over de derde wereld Kan u mij zeggen, waar ik het beste gegevens kan vinden0 Antwoord -luist vonden we in het blad 'Inter nationale Samenwerking' van de Voorlich tingsdienst Ontwikkelingssamenwerking tVDO». Casuarisstraat 16. Den Haag. tele foon 070-61 40 41 - toestel 2418, het dnngend verzoek dat scholieren klassikaal of groepsge wijze materiaal vragen voor een werkstuk over de derde wereld. We kunnen er de raad aan toevoegen, het onderwerp niet te uitge breid te nemen. Beperking is meesterschap. Vraag: Het bedrag dat bij onteigening be taald wordt voor de voorlopige inbezitne ming van een woonhuis, dat privé staat, is dat belast voor de inkomstenbelasting0 Antu-oord: Als hiermee bedoeld wordt de koopsom voor een privé-woning of de restitu tie van de waarde van dit woonhuis, dan is dit in de particuliere vermogenssfeer en dus onbelast. Het kan ook een vergoeding zijn voor derving van inkomsten of een lokaal voor de abrupte verhuizing enz. Het is dus niet onmogelijk, en niet op hel eerste gezicht te zeggen of het al dan niet inkomen is. Tegen woordig kan men bij verinogenstransacties het beste een belastingdeskundige te hulp roepen, die precies weet of er verborgen in komstenbestanddelen in de som zitten. Ook de belastinginspectie is bereid te helpen. Vraag Bestaat de stichting '40-'45 nog? En waar is het adres? Is er nog net als vroeger een advocaat bij De Rotterdammer? Antirnnrd Het adres der springlevende stichting is Rhijnspoorwegplein 1. te Amster dam. De Rotterdammer had een juridisch advi seur. die aan lezers onpartijdig inlichtingen gaf en ze sums wel hielp bij het formule ren van klachten, doch nooit heeft hij advo catenwerk gedaan. Het gebeurde soms wel. dat heide partijen zonder het van elkaar te weten hij hem kwamen, en de rechte weg gewezen kregen. Hij is nu een medewerker aan deze rubriek vsn Trouw. foto's: '14 jan. "75. Wendy's eerste jaardag cake'. twee verschillende, 'opril 75 Jan en Nelleke aan de piano', april 75 Koos en Jan aan het musiceren'. 'Jan 75 Cindy voor z'n huisje', allemaal een verkwikking van het hart. Van wie zijn ze? Zijn ze wel voor ons bestemd? We zijn nieuwsgierig. Vragen leen per blief) zenden naar. Uw probleem uuk het onze. Postbus 507. Voorburg. Naam en adres vermelden. Ken gulden aan postzegels bijsluiten Geheimhou ding is verzekerd. Vraag Regelmatig moet ik metaalgeld tellen, tussen de ƒ1000 en ƒ2000. afkomstig van kerkelijke collecten, die voor zes verschillen de doeleinden bestemd zijn. Dit is de reden dat ik het geld eerst tellen moet. voordat het naar de bank gaat. Zijn er methoden om dit sneller te doen? Er bestaan wel appa raten. bijvoorbeeld schudzeven, maar ik weet niet. waar ik deze moet kopen. Ook de bank kon niet helpen. Ze* klrine kleutertj', .1 brieven, die we van lezers ontvingen, ont dekten we op een goede dag vijf frisse kleuren- Vraag: We halen onze melk bij de boer en koken die. Vroeger gebruikten we een 'melk- wacht' om overkoken te voorkomen. Het was een glazen plaatje met een afgeronde rand en in die rand zat een uitsparing, één aan de onderkant, één aan de bovenkant. Maar nu is die 'melkwachl' stukgevallen. We slagen er maar niet in er éen te kopen. Weet U een adres, waar die te vinden is? Antwoord: We hebben allerlei winkels en zuiveliastanties (waaraan ons land zo rijk is) opgeheld, en soms konden we nog iemand vinden, die flauwtjes wist. waar het om ging. Maar niemand wist waar dit te krijgen was. Misschien in ouderwetse bazars of in kleine dorpen, waar men nog wel oude dingen bezit. Men voegde er aan toe. dat koken thans niet nodig was omdat cr gepasteuriseerde melk te krijgen is. Misschien kan een lezer helpen. Onze raad: Doe een knikker in de pan. Antwoord: Vreemd dat uw bank het niet weet. We hebben dikwijls dergelijke appara ten zien gebruiken door spaarbanken als de spaarvarkens geslacht werden. Hierbij zenden we U een adres. Men vertelde ons, dat het apparaat 92 kost. Men zei er hij: Tot een gulden, doch liet in het midden of het tot en met een gulden was of niet. We ziin ialocrs op deze hoge collecten. In bet werk verricht door een commissie van tien man. Zeer gezellig, maar er werd veel geroddeld. door Mink van Rijsdijk door Annemarie Lücker Tijdens de beurs „Binnenhuis", die de afgelopen maand gehou den is in de Rotterdamse Ahoyhallen liet de firma Spits uit de Hoogstraat in Rotterdam een primeur voor Nederland zien. De Duitse meubelfabriek Interlübke introduceert onder de naam „Bipli- ne" een compleet meubelprogram- ma, bestaande uit aan elkaar te bou wen kastenseries in twee hoogten (197 centimeter en 101 centimeter). De breedte van een element is 55 centimeter en de diepte 23, 41 en 59 centimeter. Er is een bed van twee meter lengte bij een breedte van 90, 120 en 160 centimeter. Bijzet-tafels met en zonder vak of lade. 50 of 85 centimeter, breed bij een hoogte van 24 centimeter zorgen dat men alle kanten uitkan met de indeling. Het bed heeft een los verkrijgbare dag hoes. het beddegoed verdwijnt dan onder het lattenrooster dat de bedbo- dem vormt. Met wat losse kussentjes wordt het bed overdag een luierbank. meter vijftig in te richten voor onge veer dertienhonderd gulden. Daar voor heeft men een bed van 120 bij tweehonderd, een gesloten hangkast en twee boekenkasten, waaraan een werkblad gekoppeld kan worden. Drie bijzettafels zorgen voor veel va riatiemogelijkheden. De indeling van de kast-elementen is zelf te bepalen. Men kan kiezen uit deurtjes en deu ren. onder andere van gerookt kleu rig draadglas. uit laden en uit open vakken. Er zijn twee basiskleuren in de Bipline, Sahara wit en don kerbruin. De verpakking van verschillende los se elementen ziet er overzichtelijk uit en is duidelijk herkenbaar, dien is er transport. Of u nu woont met een moeilijk bochtige trap, of u rijdt in auto, de maten zijn zo dat ten probleemloos mee naar nen. In iedere verpakking handleiding, zodat er geen heden bij het monteren van bels kunnen ontstaan. Bipline gaat zelfs prat voudige montage, dat het mogelijk is om dezelfde dag inwijdingsfeestje te geven nieuw ingerichte ruimte. Voor het bed kan gekozen worden uit een linnen bekleding, wat het geheel minder beddering maakt. Interlübke heeft een vrij dure naam. die niet voor iedereen bereikbaar is. Bipline is Juist gericht op een jongere groep die minder „gesettled" is. zowel wat ruimte als wat financiëen betreft. Jonge mensen moeten vaak eten, werken en slapen in één ruimte. Met Bipline is een ruimte van vier bij vier Vraag Mijn znnn is verplicht in dienst ge gaan. Is hel nog verplicht je te laten inenten tegen pokken0 Antwoord: Medische en godsdienstige be zworen tegen inenting kunnen ter plnatse (dus in de legerj>l««'s» lieaprnken,worden inet de dienstdnende arts tollicïer san gezond heid). Er is een tijd geweest dat de roerselen van de mense lijke geest heel mysterieuze zaken waren, waar een gewoon mens geen enkele notie van had. Dat is wel lang geleden en nu definitief voorbij. Niemand hoeft daarover te juichen, want sinds praktisch iedereen amateurzielenvorser is geworden, zijn de mensen er niet veel vrolijker of evenwichtiger op geworden. Men praat over moederbindingen, trauma's, neurosen en complexen alsof men deze zaken hoogstpersoonlijk heeft uitgevonden. Aanvankelijk duistere begrippen zijn gemeengoed geworden, die men losjes en gemak kelijk hanteert. Zo praat men bijvoorbeeld tegenwoor dig over frustraties teleurstellingen alsof het niet over kneuzing van de psyche, maar over waterpokken of rode hond gaat. Nu zal niemand ontkennen dat menigeen een paar dingen in dit ondermaanse heeft meegemaakt, die zo teleurstellend waren dat men er agressief, humeurig of chagrijnig van werd. Toch word ik zo zoetjes aan een beetje ziek van de supersnelle manier, waarop men iemand in het hok der gefrustreerden stopt. Er kan geen verschil van mening zijn of men beschuldigt elkaar lukraak van frustraties, waarmee het gesprek op een onzindelijke manier wordt beëindigd. Een medemens gefrustreerd noemen is de meest modieuze, maar ook de makkelijkste manier de ander ongevaar lijk te maken. „Gefrustreerd" is een scheldwoord ge worden waarmee men anderen uitschakelt. Doeltreffend Als iemand er een paar afwijkende ideetjes, op na houdt? Huppetwee gefrustreerd en klaar is Kees. Het hachelijke is dat deze diskwalifikatie wordt ge lanceerd met een serieus rimpeltje boven de neus, voor afgegaan door een tendentieus kuchje en besloten met een kwasie professionele oogopslag. Frustraties van een ander zijn altijd een lekkere roddel waard, doch particuliere teleurstellingen worden geëtaleerd en gekoesterd. Wat is het leven va de dag zonder frustraties? Leeg en onherke Onzinnig is dat. Er moest gewoon weer eet nieuws uitgevonden worden en dan bij voorke positiefs. De eerste tekenen dat er behoefte bestaat aan r zonder frustraties heb ik bespeurd. Een hele ming. al deed er dan nog geen ander begri intrede, de eerste stap naar een nieuwe mode toch maar gezet. Ik las een huwelijksadvertentie, waarin een kant voor een van zijn gemeenteleden een bruid Een nobele geste van deze herder. Wel vroeg ik of de vrouw-behoevende man de pastorale tekst advertentie had gelezen. Zo ja heeft hij er da zijn rode potloodje hij is onderwijzer las ik een fout in aangestreept? De onderwijzer werd lijk aangeprezen als kindervriend, maar de gei vrouw mocht geen kinderen hebben. Dat bevr me een beetje. Ik zou denken eens een kindervri altijd een kindervriend. Daarom zou ik ondet werkje zonder pardon 1 fout zetten. Maar dit terzijde. Het verheugende van de advertentie was dat derloze vrouw niet gefrustreerd mocht zijn. Dat duidelijke voorwaarde. Blond, bruin of grijs ha; of dun - allemaal geen probleem. Opstellen in", van drie, maar de gefrustreerde vallen af. |i Een klemmende vraag is wel of er vrouwen zijn een dermate ultra moderne instelling dat ze toe# geven geen frustraties in huis te hebben. Je tijd wel erg ver vooruit zijn, want het huidige f beeld staat nog bol van frustraties. p Daarom vrees ik dat de kindervriend nog een |f geduld zal moeten hebben. Gelukkig loopt een mens van geduld niets o trauma, geen complex, geen fir—pardon, helemaal niets. Want geduld is immers een zaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6