adat wil af an banden met owjet-Unie boetedoening in Singapore Rechts in Spanje maakt zich zorgen over leger Ford vervangt campagneleider AMERIKA KIESTZUN PRESIDENT Congres van Europese socialisten irriteert Portugese partijen m I Geweld bij verkiezingen San Salvador Belgen betogen voor werk Weer democratische officier opgepakt kar oom Ulbe en tante Marie in Australië (11) Cuba stuurt bielzen terug naar Suriname SS'er Kappler in Italië stervende IDAG 15 MAART 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 feptes economie erg slecht ort|0 (DPA, Reuter, UPI) De Egyptische president Anwar lit heeft het parlement voorgesteld eenzijdig alle betrekkin- ?nlJmet de Sowjet-Unie te verbreken. Tijdens een drie uur fjlicle rede tot de parlementariërs zei de president dat de itafring van de Sowjet-Unie aan Egypte wapens te leveren het [Jog toe geleverde materiaal waardeloos maakt. looi vroeg het parlement eenzijdig :inde te maken aan het ineijischaps- en samenwerkingsver- Itussen Egypte en de Sowjet- Dalaangezien de Sowjets een kat irenfcis spelletje met hem hadden en<£id. aldus de Egyptische presi- n rede. die ook via radio en ;ie werd uitgezonden, deelde mee dat zijn land zich nog in een zo ernstige economische ie had bevonden. Hij voorspel- iter dat Egypte met de hulp van Arabische landen en econo- e deskundigen uit de moeilijk- zal komen. m optische president, die enige H reis geweest is door een aantal iche landen, heeft tot op heden s een klein deel van de voor een mische opbloei benodigde •n toegezegd gekregen, resident, wiens ambtstermijn ïjf jaar aan het einde van dit oopt, heeft pleidooien voor de ing van rechtstreekse presi de verkiezingen afgewezen.Op genblik vinden presidentsver- jen plaats zonder dat er tegen- laten zijn. Sadat wees er op dat ^èktijken die goed zijn voor lan- \s de Verenigde Staten nietzon- eer naar de Egyptische situatie ezet kunnen worden. Sadat ver- de de parlementariërs, en over jofden de verschillende politie- fomingen, dat er grenzen dien zijn aan hun vragen en hun i Een aantal parlementariërs onbewezen beschuldigingen zo zouden er nu 500 miljonairs 'pte zijn. „Waar zijn ze dan?", president. Met dergelijke ildigingen wordt getracht een op de regering te werpen, al president, verklaarde zich een te- ider van het particulier bezit ntenconcerns. De Egyptische ifficiële pers is eigendom van 'ering. Hij hekelde de doelloze estructieve kritiek die wordt ibische Liga Jaag komt in de Egyptische ïstad Calo de voorjaarsvergade- bijeen van ministers van buiten ge zaken van de Arabische Liga. foomaamste onderwerp van ge- t zal waarschijnlijk gevormd en door het geschil om de voor- 'te Spaanse Sahara, rel de strijd om de Westelijke ,1a niet op de agenda van de jaarvergadering van de Ara- k Liga staat, zal secretaris- raai Machmoed Riaad verslag van zijn bemiddeling in deze kwestie. Algerije eist erkenning van de door dat land gesteunde regering van het Polisario-front. Mauretanië en Marokko dreigen echter de Ara bische Liga te verlaten wanneer de lidstaten van de Arabische Liga daartoe overgaan. De conservatieve en gematigde staten, die nauwelijks steun durven geven aan Algerije en de regering van het Polisario hebben in de Liga de meerderheid. Het ge schil kan officieel alleen dan op de agenda geplaatst worden als twee derden van de lidstaten zich daar achter stellen. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteren zijn bewondering uit gesproken voor het Polisariofront. In Algiers heeft Castro de premier van de- door het front gevormde regering, Mohammed Lamine Oeld Achmed, gesproken. Castro vertelde verslag gevers dat de ontmoeting met de vertegenwoordigers van zo n moedig volk bijzonder plezierig had gevon den. In Algiers heeft Castro ook ge sproken met de Algerijnse president Boemedienne. Na dit gesprek ver klaarde Castro dat hij ervan over tuigd was dat het merendeel van de bewoners van de Spaanse Sahara onafhankelijk wil zijn en daartoe ook het recht heeft. Leiders van het Polisario verwachten dat Cuba bin nenkort zal overgaan tot erkenning van de door het front gevormde rege ring. De republiek Sahara is tot dus ver erkend door Madagascar, Boe- roendi, Algerije, Benin, Angola en Mozambique. SAN SALVADOR (Reuter) In twee grote winkels in San Salvador, de hoofdstad van de Midden- Amerikaanse republiek van dezelfde naam, zijn zaterdag brandbommen ontploft. Niemand raakte gewond. Een linkse guerrillagroep, die zichzelf „de strijdkrachten voor de bevrijding van het volk" noemt, heeft de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Gisteren zijn in San Salvador alge mene verkiezingen gehouden. De op positiepartijen hebben de bevolking opgeroepen niet naar de stembus te gaan. De regering heeft gedreigd dat iedereen die niet komt stemmen een flinke boete krijgt. Ter controle zul len de identiteitskaarten van de kie zers worden afgestempeld bij de stembureaus. Tienduizenden Belgen hebben zaterdag in Brussel gedemonstreerd. Zij vroegen de regering voorrang te geven aan uitbreiding van de werkgelegenheid. Net als in Nederland, is in België de werkloosheid groot voor naoorlogse begrippen. De demonstratie van zaterdag, die rustig verliep, was georganiseerd door de Socialistische vakbeweging, de grootste arbeidersorganisatie in België. Naar schatting waren er bijna 50.000 deelnemers. MADRID (Reuter, UPI) In Spanje is weer een legerofficier gearresteerd omdat hij lid zou zijn van de militaire beweging die snelle democratisering wil. Tegelijkertijd werden er in Madrid geruchten verspreid over plannen voor een staatsgreep, waaraan links gerichte officieren zouden werken. Majoor Antonio Cordoba werd zater dag buiten Madrid opgepakt door de militaire politie. Volgens militaire kringen wordt hij ervan verdacht een aanhanger te zijn van de Democra tische Militaire Unie. Vorige week zijn negen officieren van deze UMD veroordeeld tot gevangenisstraffen. Gisteren kwam het persbureau Reu ter met het verhaal dat de Spaanse regering „een strijd tegen de klok voert" om een staatsgreep zoals Por tugal twee jaar geleden beleefde, te voorkomen. Koning Juan Carlos was volgens de bronnen van Reuter op de hoogte gebracht van de ernst van de situatie binnen de strijdkrachten. Hij zou er op gewezen zijn dat de hoogste legerkringen in Spanje weliswaar zeer rechts zijn, maar dat de UMD veel aanhang heeft onder de de kapi teins en de majoors, die in feite de troepen commanderen. Deze situatie herinnert aan Portugal waar ook de jongere officieren vrijwel ongemerkt sterk radicaliseerden terwijl er in de legertop niet veel beweging leek te zitten. Toen in 1974 deze jongere offi cieren een staatsgreep uitvoerden bleek het oude Portugese regiem geen enkele basis meer te hebben in de strijdkrachten. Er zijn eerder spe culaties geweest over een „Portugese ontwikkeling" in de Spaanse strijdkrachten, maar daarvan is tot nu toe weinig gebleken. De Spaanse militairen golden en gelden als con servatief. Aanhang groeit Wat de werkelijke aanhang is van de hervormingsgezinde UMD binnen de strijdkrachten is niet bekend. De schattingen lopen uiteen van enkele tientallen tot enkele honderden le den. De negen officieren die vorige week zijn veroordeeld, vormden een belangrijk deel van het UMD-kader, maar ontkend is dat de organisatie nu in feite „onthoofd" is. Twee kapi teins die zich uitgaven voor UMD- leden, vertelden vorige week dat de organisatie door het proces tegen de negen juist gegroeid was. Zij zeiden op een persconferentie op de Cana- rische Eilanden dat de UMD nu onge veer 500 leden telt. vooral kapiteins en majoors. De twee zegslieden ver telden dat de UMD bereid is om ko ning Juan Carlos een kans te geven om Spanje te democratiseren, maar dat het geduld van veel officieren ten einde loopt. De negen die vorige week werden veroordeeld (zij zaten al sinds oktober vorig jaar vast) hebben over- Nieuwe kandidaat bij Democraten President Gerald Ford heeft het hoofd van zijn verkiezingscam pagne, Howard Callaway, tijdelijk van zijn functie ontheven. Ford nam deze maatregel nadat Callaway in opspraak was gekomen in verband met een zaak die speelde in de tijd dat hij nog onder minister van de strijdkrachten was. Het nationale televisiestation NBC onthulde vorige week dat Callaway als onderminister voor zijn broer be middeld had bij het ministerie van binnenlandse zaken voor een bouw vergunning. Howard Callaways broer wilde zijn skicentrum in de staat Co lorado uitbreiden op grond, die toe behoorde aan de nationale dienst voor het bosbeheer. Hij kreeg daar voor aanvankelijk geen toestem ming. maar na de bemiddeling van broer Howard in Washington kwam de vergunning wel af. Een Senaatscommissie heeft aange kondigd de zaak te willen onderzoe ken. In afwachting daarvan is Calla way, met eigen goed vinden, onthe ven van zijn functie bij Fords verkie zingsstaf. Ford verklaarde desge vraagd dat hij alle vertrouwen heeft in Callaway en dat hij ervan over tuigd is dat deze niets ontoelaatbaars heeft gedaan. Fords woordvoerder Ron Nessen wees er nog op dat het om een tijdelijke maatregel ging. Voorlopig wordt Fords verkiezings campagne geleid door Stuart Spen cer, die al een belangrijke post had in de staf en tot nu toe werd aangeduid als „politiek leider." Kritiek De positie van Callaway als leider van Fords campagne is eerder in ge vaar geweest. Kort na zijn benoe ming namen enkele andere stafleden ontslag omdat zij niet goed met hem konden samenwerken. Later hadden partijgenoten van Ford kritiek op Callaway omdat deze in zijn politieke uitspraken nogal ontaktisch was. Zo liet hij zich zeer laatdunkend uit over Fords tegenstander bij de Republi keinen. oud-gouverneur Ronald Rea gan. Bovendien kwam Fords cam pagne in het begin slecht op gang. Begin dit jaar nog werd er binnen de Republikeinse partij openlijk ge vraagd om het ontslag van Callaway. Brown kandidaat De gouverneur van Californië, Ed mund Brown, heeft gezegd dat hij mee zal dingen naar de kandidatuur van de Democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap. Op een persconferentie zei hij dat hij aan de voorverkiezing in zijn eigen staat (8 juni) mee zal doen. Hij wees er op dat op dat geen van de Democratische presidentskandidaten een duidelijke voorsprong heeft. „De strijd is hele maal open," aldus de 37-jarige Brown. door Rimmer Mulder gens ontkend dat zij plannen hadden voor een staatsgreep. Moord Er werd gisteren in Madrid een 53- jarige man vermoord in een taxi ge vonden. Direct werd er gesproken over een politieke moord en de daad werd toegeschreven aan het Bas- kische afscheidingsfront ETA. Later bleek echter dat de vermoorde een taxichauffeur was en dat er geen en kele reden was om aan een politieke moord te danken. Vandaag komt er een eind aan een van de langste stakingen in Spanje. De mijnwerkers in de noordelijke provincie Asturias besloten om na twee maanden weer aan hetjverk te gaan. Op die manier hopen zij de onderhandelingen over betere lonen en andere arbeidsvoorwaarden weer op gang te kunnen brengen. Hij is in januari 1975 de Republikein Ronald Reagan opgevolgd als gou verneur van Californië De jonge Brown (zijn vader was ook gouver neur van Californië) is één van de meest belovende jongeren in de De mocratische partij. Tijdens zijn ver kiezingscampagne van eind 1974 ont- pote hij zich als een zelfverzekerd politicus die zich met opvallend ge mak in elk gezelschap bewoog Zijn redevoeringen waren erg nuchter en realistisch en volgens de Amerikaan se pers heeft zijn beleid in Californië dezelfde kenmerken. Al geruime tijd wordt Brown aangeduid als een toe komstige presidentskandidaat. Zelf reageerde hij daarop met de verkla ring dat hij aan zijn werk in Califor nië voorlopig genoeg had. Waarschijnlijk wil hij de strijd om de kandidatuur voor het presidentschap binnen zijn partij dit jaar gebruiken om wat meer nationale bekendheid te krijgen en al vast een platform te bouwen voor een volgende keer. Zo lang Brown (meestal als Jerry" aan geduid) niet mee doet aan voorver kiezingen buiten zijn eigen staat lijkt het voor hem erg moeilijk om op de Democratische partijconventie een meerderheid te krijgen, ook al heeft hij veel good-will bij tal van invloed rijke partijgenoten. 786 ligt de Engelse kapitein Francis Light voor het Texelgrote en onbewoonde Penang met de acht hier een nederzetting te vestigen. Zijn taak is immens, omdat het eiland is overwoekerd een praktisch ondoordringbare vegetatie waarin geen mens zich durft te wagen. De gvoerder vult de scheepskanonnen met muntstukken, vuurt deze af op het eiland en een regen zilverlingen daalt neer in de jungle. Voor de bemanning! Cod ordt een deel van Penang het iwoordige Georgetown ont- en Wanneer wij er ontschepen schuwt men dat sommigen nog -Jls op zoek zijn naar zilverlingen, Et niet meer die van de illustere 45 ein, maar naar die van toeris- ede Dat zal blijken. Het kwartier dat ziel Dnze tent alleen laten aan het ltie id van een vissersdorpje is vol- de om te worden bestolen van eva deel van onze bagage, o. a. van i n film- en fotomateriaal dat we hep i Afghanisten hadden volgescho- Zo teleurstellend deze vangst de dief moet zijn, zo groot is het Jes ervan voor ons en met hulp «Ie politie en een speurhoud doen an' 1 het mogelijke om het terug te ^gl en. Twee dagen en halve nach- 100 iwerven we door de onderwereld 17 v Georgetown, verzeilen in gokza- cn :n in een bordeel, bij uitdragers n een opiumkit. Op vlooien- j11 Eten en aan waslijnen zoeken we onze ontvreemde kledingstuk- Alles vergeefs. Tenslotte promo- ii we de dief tot „vinder" en be- i ken het eiland met pamfletten oel op deze een aanlokkelijke som Jt geboden wanneer hij het cellu- teruggeeft. In het meest gelezen 'ad plaatsen we advertenties IW, gelijke strekking. Hierna steken n 'ver naar het vasteland van Ma- en rijden duizend kilometer 3,1 En in het gelid staande rubberbo- 311 door naar het bloemeneiland og apore met de gelijknamige stad e het Manhattan van Zuid-Oost e- mag heten: wolkenkrabbers, ue's niets te geef of te leen en n0( te koop. okay als stopwoord en lollar als betaalmiddel. (Zij het e' de laatste niet meer dan de helft •J de Amerikaanse waard is). Er is ?d een verschil; Singapore is Dn. Wie hier op heterdaad wordt »pt een peuk op straat te werpen, >rv alt een boete van 500 Singapore (r deze stad niet zo rationeel is als S'Li ïe llac hij oogt, merken we tijdens het hin- doestaanse festival Thaipusam. Het wordt gegeven ter ere van de op een pauw gezeten god Soebramaniam. die zowel deugd als schoonheid verte genwoordigt. Honderden gelovigen, voornamelijk mannen, hebben zich op dit boetedoeningsfeest geprepa reerd. Veertig dagen ervoor hebben ze geen vlees meer genuttigd, de laatste week nog slechts melk ge dronken. Dagelijks hebben ze uren gebeden en de nachten werden door gebracht in een tempel. Het wachten is op volle maan. Wanneer het zover is. wast de boeteling zich in de rivier, slaat een saffraankleurige doek om de lendenen en begeeft zich naar de Peroemal-tempel. waar hij in een wolk van wierook en temidden van hem aanmoedigende vrienden gaat mediteren. Nadat hij in trance is ge raakt en ongevoelig voor pijn, wor den tong en lippen doorstoken met zilveren naalden. Soms spiest men een speer van drie. vier meter door de wangen. Het mirakuleuze is dat hier bij bijna geen bloed vloeit. Op het voorhoofd worden met as drie horl-j zontale strepen getrokken en een priester plaatst de rode kum-kum stip. Even boven dit oog der wijsheid wordt een pennetje in de huid gedre ven. In die van het bovenlijf plant men vervolgens haakjes waaraan ci troenen hangen. Het is nog niet ge noeg. Een stalen frame van ongeveer veertig kilo. beladen met fruit en versierd met pauweveren en de beel tenis van Subramaniam, moet wor den meegedragen op de vier kilome terlange route naar de Chettiar Tem pel. Het steunt op pennen als fietsspaken die aan de andere uitein den in het vlees van de getourmen teerde steken. Processie De processie begint. En kort daarop is het verkeer in Singapore een cha os: opstoppingen, omleidingen, ge toeter. De zwaarbewolkte hemel ont laadt zich en de regen gutst naar beneden. Het één noch het ander deert de dragers. Door doorweekte trommelaars en fluitspelers begeleid, dansen en wankelen ze door de plas sen. Wanneer er één tekenen van ver moeidheid toont, worden zijn benen staande gemasseerd en giet men wat water op de gefixeerde tong. De tocht gaat voort; langs spiegelende bankgebouwen, onder neonlichtre clame en door het flitslicht van foto graven. Onderweg komt men bij een hindoetempeltje waar de toegewijde een knieval maakt en een ogenblik bidt. Wanneer hij opstaat wordt voor zijn voeten een kokosnoot met ge weld tegen het asfalt gesmeten. Als de vrucht breekt mag hij verder. Tenslotte arriveren we bij de Chetti ar Tempel waar tientallen dragers in de rondte dansend wachten tot zij naar binnen kunnen om te worden gezegend. Via een achterdeurtje verlaten de ge- louterden, verlost van haken en naal den, de tempel weer. De meesten zijn opgewekt en tonen geen spoor van uitputting; het schijnt dat de trance pas later wijkt. Wij spreken een jon gen van zestien jaar die zojuist naar buiten is gekomen. Hij deed voor de tweede maal aan het ritueel mee. Op rijn wangen zijn de door de speer veroorzaakte wonden te zien. Vol gens de knaap zijn ze over twee da gen genezen zonder littekens achter te laten. „Anders zou ik het toch niet doen," zegt hij lachtend. Dan trekt hij zijn spijkerbroek en gymschoenen aan en verdwijnt met zijn trotse va der in de menigte. Klerken Wanneer we visa voor Indonesië heb ben en de motor van nieuwe banden is voorzien, rijden we terug naar Pe nang om vandaar naar Belawan (Su matra) te varen. Voor dat laatste moet men een Indonesisch agentschap in de arm nemen dat je door een ondoorgrondelijke wereld door Paul Roelofsen van papier en stempels zegt te zullen loodsen Dagelijks informeren we of de formulieren al gereed zijn en stee vast luidt het antwoord dat we ons daar geen zorgen over hoeven te ma ken: „Er wordt aan gewerkt." Of we het document enkele uren voor ver trek willen afhalen. Wanneer we dat doen blijkt dat men niets, maar dan ook absoluut niets, heeft geregeld. Verwijtend kijken de kantoormensen elkaar aan. verdiepen zich dan weer in hun koffie. Middels een expressklerk en extra kosten komen we toch nog op tijd in de haven. Douane De boottocht zelf is romantisch, 's A- vonds stappen we op een soort kotter waarvan de kapitein kraaiend aan de motor gaat hangen wanneer deze aan boord wordt gehesen. Behalve een gitaarspelende bemanning begeeft zich een dozijn marktvrouwen op het schip. Venijn en bloedrood betelsap spuwend, bekvechtend en intimide rend overladen ze het dek met beau tycases, opklapbare stoelen en kop jes en schoteltjes. Niets wordt vastgehouden, als de boel gaat schui ven dan gaat de boel maar schuiven. Dit gebeurt niet en eenmaal op zee ontpoppen de wijven zich als vrou wen die hun haarknot afnemen, in spiegeltjes kijken en hun nagels ver zorgen. Vroeg in de morgen is het verwonderlijk hoe ze zich opmaken, maar eenmaal in Belawan wordt de reden ervan duidelijk; de douane moet worden gepaaid. De heren krij gen coca-cola en gebak aangeboden en mogen hen ongestraft in de billen knijpen. En als een van hen toch een pakket wil openen dat beter dicht kan blijven, wordt hij met bankbil jetten op andere gedachten gebracht. De grenswachten hebben het zo druk met hen dat wij onopgemerkt aan land kunnen gaan. Kort hierop vin den we in een boterham met ha gelslag Nederland terug. Mario Soarcs, secretaris-generaal van de Portugese socialisten, sluit de Nederlandse premier Joop den Uyl op Zuideuropese wyze in de armen. Rechts kykt de socialistische kanselier van Oostenryk, Bruno Kreisky, toe. OPORTO (DPA, Reuter, UPI) Het bezoek dat een aantal Europese socialistische leiders het afgelopen weekeinde aan Portugal gebracht heeft, heeft voor de nodige spanningen en irritaties gezorgd. Vooral de verhouding tussen de socialis tische partij van Mario Soares en de sociaaldemocratische PPD is aanzienlijk verslechterd. Een aantal Europese socialis tische leiders is bijeen geweest in de Noordportugese stad Oporto. Ze hebben daar gesproken over de wijze waarop de democratie en het socialisme in Portugal kan wor den versterkt. Aan de conferentie werd deelgenomen door premier Palme van Zweden, premier Nordli van Noorwegen, premier Den Uyl. kanselier Kreisky van Oostenrijk en verder een aantal vooraanstaande socialistische lei ders, onder wie Willy Brandt uit West-Duitsland, de Franse socia listenleider Mitterand en leider van de Italiaanse socialisten De Martino. De bijeenkomst van de buiten landse partijgenoten van de leider van de Portugese socialisten. Ma rio Soares. wordt gehouden enkele weken voordat in Portugal de eerste algemene verkiezingen se dert vijftig jaar zullen worden ge houden. Soares heeft tijdens het congres verklaard dat zijn partij na de verkiezingen alleen wil rege ren of anders in de oppositie zal gaan. Verschillende politieke partijen in Portugal hebben de bijeenkomst veroordeeld als een inmenging ih de binnenlandse aangelegenhe den van Portugal. De leider van de Portugese communisten Cunhal. noemde de sociallstenconferentie „een van slechte smaak getuigen de poging tot het uitoefenen van druk op ue r-oiiugese openbare mening voor de verkiezingen". De communistische partij verwerpt elke inmenging of druk van kapi talistische krachten en alle impe rialistische pogingen tot beïnvloe ding van de verkiezingsuitslagen van april, aldus Cunhal. De bijeenkomst, die naar de leider van de Westduitse socialisten. Wil ly Brandt, tegen niemand gericht was. maar alleen bedoeld als steun voor de „socialistische vrienden van de kant van de Europese fami lie". richt zich in feite vooral tegen de sociaal-democratische PPD De PPD is in de veriezingsstryd de voornaamste tegenstander van de socialisten. De leider van de PPD Francisco sa Carneiro heeft de laatste dagen zijn uiterste best gedaan de bete kenis van de socialistische top te kleineren. Door te dreigen met het aftreden van de PPD-ministers uit het kabinet heeft hij premier Aze- vedo ertoe weten te bewegen zijn afspraak voor een diner met de socialistische leiders af te zeggen. Soares heeft inmiddels een fellé aanval gedaan op Sa Cernelro per soonlijk. Hij zei dat de PPD-leider jaloers was omdat hij in Europa niemand heeft om uit te nodigen. De bijeenkomst in Oporto was de derde vergadering dit jaar van so cialistische leiders in Europa Eer dere bijeenkomsten vonden plaats in Denemarken en Frankrijk. PARAMARIBO (ANP)—Cubaheeft twee Surinaamse schepen met spoorbielzen naar Paramaribo terug laten varen zonder ze te lossen. De reden was dat de bielzen waren aan getast door drooghoutboorders. De drooghoutboorder is een insekt dat niet alleen hout maar ook suikerriet aantast Suikerriet is een van de belangrijkste middelen van bestaan van Cuba. De twee Surinaamse schepen heb ben ongeveer vier weken in de Cu baanse haven Antilla gelegen. De kosten van vervoer van de dwarslig gers zijn daardoor opgelopen tot ruim een miljoen (Nederlandse) gul dens. De houtmaatschappij Bruyn- zeel heeft zich voor dit bedrag garant gesteld. De bielzen zullen in Suriname wor den behandeld tegen de drooghout boorder en worden daarna weer naar Cuba verscheept Dit is door de Suri naamse voorlichtingsdienst bekend gemaakt. Cuba is bezig met de aan leg van een groot spoorwegnet. De bielzen waren aangetast door de drooghoutboorder aangezien het ge kapte hout te lang in de bossen was blijven liggen door transportmoei lijkheden. De Surinaamse patrouille, bestaan de uit 27 militairen en zes burgers, die enige tijd vermist is geweest, is weer terecht. Op het Surinaamse' vliegveld „Zorg en Hoop" is vrijdag avond een toestel geland met 14 mili tairen. Ze werden na aankomst on middellijk naar hun kazerne overge bracht. Militaire zegslieden deelden mee dat de rest van de zoekgeraakte patrouille weldra ook zou kunnen worden opgehaald. ROME (Reuter) De Italiaanse re gering heeft de levenslange gevange nisstraf van de vroegere SS-kolonel Herbert Kappler tijdelijk opge schort. Dit is gedaan omdat Kappler zeer ernstig ziek is. Hij lijdt aan maagkanker en heeft waarschijnlijk nog maar enkele dagen te leven. De straf is opgeschort „zo lang de ernsti ge situatie voortduurt". Kappler werd in 1948 tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in 1944 335 Romeinen liet neerschieten uit vergelding voor een aanslag op een Duitse legerpatrouille, waarbij 33 soldaten omkwamen Van Duitse kant is vaak op vrijlating van Kappler aangedrongen Onlangs deed bondskanselier Schmidt dat nog in een telegram aan de Italiaan se regering Kappler is momenteel waarschijnlijk te ziek om nog naar West-Duitsland te kunnen worden overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5