Star beleid op „justitie", zegt Glastra van Loon Radio- en televisieprogramma's DCLLy Ruim drie uur zware informatie Daalderop komt NVV tegemoet Stichtse Milieufederatie: „Mogelijkheden van beroep bij bestemmingsplan niet beknotten" RIA failliet Man omgekomen bij brand in kapel Amsterdamse politie pakt 78 mensen op Inbrekers stichten brand in bedrijven Bus rijdt huis in Even puzzelen VAN ARNHEM MAANDAG 15 MAART 1976 RADIOrrV-BINNENLAND TROUW/KWARTET Zelfs in de neutrale hoek van ons televisiebestcl schijnt men er van overtuigd te zijn. dat de tv-kijker 's zondags serieuzer is dan op andere dagen. Panoramiek. de Antillen. Frontaal. Beeldspraak. Aktua Speciaal en Humanistisch Verbond. Ruim drie uur zware informatie. Na half tien kan Je doorgaans geen kant meer uit. Niet dat ik hiermee pleit voor meer huppeldepup-programma's. maar wél voor een betere spreiding van de verschillende genres over de hele week. Van een redelijke coördinatie is nog altijd weinig te merken. Wat dat betreft, lijkt het nergens zo moeilijk om een verandering doorgevoerd te krijgen als bij de televisie. Liefhebbers van romantische melodieën kwamen deze zondag wel aan hun trekken. Bij de TROS Muziek uit duizenden, een programma dat. hoe zoet soms. gevarieerd van samenstelling is. en aansluitend op het andere net de operetteklanken in NOS-verband, een programma dat even goed over de radio had kunnen worden uitgezonden. Marco Bakker heeft een mooie stem en is geknipt voor opera en operette, maar voor het zingen van spirituals moet hij toch eens iemand uitnodigen die daarmee meer verweven is dan hij. ..De president-directeur het eerste spel van Richard Hendrikx, dat ik twee jaar geleden heb gezien, beviel mij beter dan zij n nieuwste bespiegeling van het zakenleven. Ondanks dat de capabele Jan Keja in de regiestoel zat. heb ik mezelf moeten dwingen om althans een deel van die schets van het reclamewezen te blijven volgen. Realistisch was dit spel zeker niet en voor een satire vond ik het te weinig spits Het lijkt wel of ik in de contramine ben. want ook de programma's van zaterdag hebben mij niet erg enthousiast kunnen maken. Het door de KRO uitgezonden blijspel ..Privé voor twee" van Noel Coward mag het nog aardig doen voor een avondje-uit. maar het is te zeer een ouderwets praatstuk om te kunnen dienen als levendig buisvermaak. De verwikkelingen zijn tot op de draad versleten en wil je er nog iets van maken, dan moet het lichtvoetiger gebeuren dan wat de camera's registreerden in het Rotterdamse Hofpleintheater. Ligt het aan mij. of aan de vijf van Farce Majeure dat ik hun programma's niet meer zo tintelend vind? De helden, die langer dan wie ook kostelijke satire op het scherm hebben gebracht, worden misschien al iets geremd door de gedachte dat ze er maar eens een streep onder moeten zetten. Ik heb daar alle begrip voor. want het is toch al fabelachtig dat zij zoveel jaren inventief zijn geweest. Toch zou het verdwijnen vanFarce" bijzonder te betreuren zijn. ook al omdat evenwaardige opvolgers in geen velden of wegen te bekennen zijn. Na acht zware jaren in Turkse gevangenissen is Hans van der Aar in vrijheid gesteld. Een Brandpunt-verslaggever volgde hem vanaf Istanbul tot in de ouderlijke woning. De nieuwsgierigheid van de Van een verslaggever UTRECHT „Het starre, conservatieve beleid op het departe ment van Justitie heeft geleid tot een onnodige verscherping van de tegenstelling tussen delinquent en gevangeniswezen enerzijds en de maatschappij anderzijds, terwijl het beleid van Justitie er toch eigenlijk op gericht zou zijn de terugkeer van de delinquent in de maatschappij zoveel mogelijk te vergemakkelijken, heeft men met dit beleid juist het tegenovergestelde bereikt." Dit ..requisitoir" tegen het beleid op Justitie en bij het gevangeniswezen hield oud-staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie zaterdag in Utrecht op de ledenvergadering van de Coornhert-liga. Glastra van Loon was tot voor enkele maanden als staatssecretaris onder meer belast met het gevangeniswezen, maar zijn kritiek op het gevangenisbeleid en de ambtenarentop op het departement kostte hem zijn politieke kop De oud-staatssecretaris constateerde dat het departement van Justitie nog lang niet aan een principiële koerswijziging van het beleid toe is. Op ..Justitie" zit men nog steeds vastgeroest in een strak hiërarchisch systeem, waarbij beleidsbeslissingen Van een verslaggever UTRECHT - De directie van Daal derop Tiel. een dochteronderneming uit de industriedivisie van Internati- o—Müller. heeft toegezegd aan de voorwaarden van de Industriebond NW tegemoet te komen. De indus triebond NVV had drie voorwaarden gesteld waaraan de Daalderop- directie diende te voldoen, wilde de bond bereid zijn over welke reorgani satie dan ook te onderhandelen. Dit heeft de heer H. W. Hammink, dis trictsbestuurder van de Industrie bond meegedeeld. Daalderop kwam ongeveer een maand geleden in het nieuws toen bekend werd dat er voor een deel van het personeel in de toekomst geen werk meer zou zijn. Dit kwam omdat het aantal niet direct bij het produk- tieproces betrokken mensen in ver houding veel te hoog was vergeleken met de direct betrokkenen. De drie voorwaarden van de bonden waren: Een garantie-verklaring van In- tcmatio— Müller voor de noodzake lijke investeringen bij Daalderop in Tiel. Het verkrijgen van een platte grond van het bedrijf. Dit laatste voor het geval er bij het overplaat sen van de produktielijn uit Wychen in bestaande, niet op deze produktie lijn ingestelde bedrijfsruimten moet worden gewerkt, zodat over een tijd het produktieproces opnieuw stag neert. Dat er verdere suggesties worden gedaan voor onderzoekingen op het gebied van de marktverkenning na 1978 De heer Hammink is. zo zegt hij. matig optimistisch over de toekomst van Daalderop. hoewel de Daalder- op-directie voor de eerstkomende drie Jaar een investeringsplan aan het opzetten is. SPECIAAL VANDAAG In hel NCR V-programma staat de tijd even stil bij het Kurhaus van Scheveningen. Ned. 1/20. IS In de Paul Newman-serie vertoont de TROS Rebel in ketenen, met o.a. George Kennedy, J. D. Cannon en Robert Drivas. Ned. 2/20.2S Aktua TV geeft achtergrond nieuws. Ned. 2/22.90 Via de tv wordt de Belgische speel film De Loteling voor het eerst in Duitsland vertoond. Deie produktie uit 1974 is gebaseerd op de gelijknami ge roman van Hendrik Conscience. DuitsL 2/21.15 De VARA zendt kamermuziek uit van Ravel. Hilv. 4/12.55 J (n bet EO-programma speelt Harm Jansen het koororgel van de Grote kerk in Bolsward. Hilv. 1/20.00 D. Schaafsma bespreekt in Liters- ma boeken over het Indianenpro- bleem. Hilv. 2/21.3S Een oude spoorwegman en een le raar in dc oude talen praten in een luisterspel van Auke Jelsma over de dood Hilv. 2/22.44 van bovenaf worden genomen, zon der dat de mensen aan de basis vanuit de praktijk uit er voldoende invloed op uit kunnen oefenen. Daarenboven is er volgens hem van een doelgericht beleid tot op heden nauwelijks sprake. Specifieke be leidsdoeleinden wat betreft het ge vangeniswezen bij voorbeeld ontbre ken. „Het beleid wordt in hoofdzaak bepaald aan de hand van de harde cijfers, op grond van begrotings technische en abstracte criteria." al dus Glastra van Loon. „Van bovenaf wordt beslist. Niet alleen worden be slissingen genomen zonder dat de mensen aan de basis er voldoende in worden gekend, ook werkt men zich op Justitie in een geïsoleerde positie door nauwelijks te overleggen met maatschappelijke instellingen (re classering enz.) buiten de enge justi- tie-sfeer. Zelfs de officiële centrale raad van advies wordt als het even kan overal buiten gehouden of advie zen van die raad legt men naast zich neer." Gevangeniswezen Symptomatisch voor de gang van zaken in zijn voormalige werkkring noemde hij de manier waarop de libe ralisering en humanisering in het ge vangeniswezen werd ingevoerd. Die hele zaak is zijns inziens volstrekt onvoldoende begeleid bij gebrek aan maatstaven om die begeleiding te toetsen. Bovendien werd ook deze zaak weer van boven af bedisseld door mensen van het ministerie die ver van de praktijk afstonden, die zich als regel baseerden op adviezen van gedragswetenschappers en ande re „deskundigen" die zelden of nooit een gevangenis van binnen zien. De direct betrokkenen gedetineerden en bewakers kwamen er amper aan te pas. De liberalisering leidde dan ook in de inrichtingen zelf tot grote G I astro van Loon problemen en soms tot ernstige conflicten. Andere wetgeving De problemen in het gevangeniswe zen lost men volgens hem niet alleen op door meer gevangenissen te bou wen of meer bewakers in dienst te nemen. Vooral zal men de oplossing moeten zoeken in verandering van de wetgeving waarbij een ander systeem van straftoemeting zal worden toege past en het accent minder op vrij heidsstraffen komt te liggen en meer op boetes. Voorts zijn er nog alterna tieve strafbepalingen denkbaar waarvan een preventieve werking kan uitgaan. Mr Glastra van Loon voelt ook wel iets voor de suggestie van de waarne mend hoofdofficier van justitie te Alkmaar om de mogelijkheden voor voorwaardelijke in vrijheidsstelling te verruimen, mits daaraan een strakkere begeleiding is gekoppeld. Daarentegen ziet hij niets in gratië- ring. Dat vindt hij van een oogpunt van rechtsgelijkheid uit zelfs een ver werpelijke oplossing. Van een verslaggever UTRECHT - De Stichtse Milieufe deratie heeft bezwaren tegen het voorstel van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening om de beroepsmogelijkheden bij bestem mingsplannen te beknotten. De milieufederatie kan zich voorstel len dat tal van (gemeentelijke) be stuurders met enthousiasme op dit Van een verslaggever DRACHTEN De Regenkledingin dustrie Amsterdam (RIA) is failliet. De directie van het bedrijf heeft dit meegedeeld aan het personeel van de vestigingen in Drachten en Zwaagwesteinde. Het faillissement houdt in dat de overgebleven 55 werknemers van het al geruime tijd in moeilijkheden verkerende bedrijf nu ook ontslagen zullen worden. Vol gens de directie is voor het personeel een afvloeiingsregeling getroffen. Als oorzaak van het faillissement heeft zij hoog opgelopen belasting schuld opgegeven. De bezettingen van de bedrijven in Drachten en Westeinde zouden het faillissement hebben bespoedigd. Belangstellenden voor fusie of over name van het bedrijf trokken zich terug terwijl het ministerie van Eco nomische Zaken niet bereid was meer geld in RIA te stoppen, omdat de laatste maanden de verliezen steeds meer opliepen. De Regenkledingindustrie Amster dam werd in de Jaren zestig gesticht met in totaal 450 personeelsleden. In 1973 ontsloeg het bedrijf zeventig werknemers onder druk van de con currentieslag met het buitenland. Eind 1975 adviseerde het Bureau Be renschot om de produktie in Neder land helemaal te staken. Op 12 janu ari besloot het overgebleven perso neel tot bezetting van de beide vesti gingen in de hoop dat dit zou leiden tot het behoud van de resterende 55 arbeidsplaatsen advies hebben gereageerd „gezien het feit, dat zij hun gebrekkige plano logisch beleid nogal eens doorkruist zagen door bezwaarschriften". Het provinciaal bestuur van Utrecht heeft volgens de Milieu-federatie la ten weten dat in één jaar tijd bij 100 bestemmingsplannen maar liefst 1200 bezwaarschriften waren binnen gekomen. Volgens de federatie zijn de voorstan ders van de beknotting van de be roepsmogelijkheid nog niet rijp voor „een goed meedenken over ruimtelij ke ordening van geïnteresseerden. In plaats van de werkelijke motieven van de vertraging te onderzoeken, denkt men door het beknotten van verworven rechten de procedure te kunnen versnellen". Verder wijst men erop. dat men net zo goed verwijten zou kunnen maken aan het adres van de gemeentebestu ren. die op hun beurt maar al te graag bij de Kroon in beroep gaan. wanneer de provinciale overheid bepaalde de len van een plan niet goedkeurt. „De overwegingen, die daaraan ten grondslag liggen zijn soms niet erg verheffend: de gemeenten hebben namelijk vaak al te veel toegezegd, zodat ze aan handen en voeten ge bonden zijn aan een bepaald plan. Als de provincie dan „nee" verkoopt, lopen de gemeentebesturen naar de Kroon uit angst voor schade-claims", aldus de federatie. Van een verslaggever VLISSINGEN De 43-jarige J. Se- mijn uit het Zeeuwsvlaamse Vogel waarde is zondagmorgen bij een brand in zijn woonplaats omgeko men. De man verbleef op het mo ment van de brand in een houten kapel achter de hoeve La Salette. De kapel brandde volledig uit. Een uit Terneuzen afkomstige man. die zich ten tijde van de brand ook in de kapel bevond, wist zichzelf te redden. KARELTJE KNETTER kijkers werd daarmee wel bevredigd, maar voor mijn gevoel ging dat ten koste van mensen die juist in die ogenblikken recht hadden op respectering van hun privéleven buiten het zicht van camera's. TON HYDRA AMSTERDAM Een uitgebreide politiemacht heeft in het weekeinde in twee cafés in de Amsterdamse binnenstad, die volgens de recherche als centra van samenzwering zouden worden gebruikt. 78 personen opge pakt. van wie het merendeel buiten landers. die werden verdacht van autodiefstallen, inbraken en zakken rollerij. Onder de 78 arrestanten bevonden zich zes Nederlanders. Verder bleken er 37 buitenlanders bij te zijn. die zich illegaal in ons land ophielden (ze hadden zich althans nooit bij de vreemdelingendienst gemeld). Dit waren voornamelijk Marokkanen. Tunesiërs en Algerijnen. Zij zijn ter beschikking gesteld van de vreemde lingendienst. die in overleg met het ministerie van Justitie zal beslissen of deze mensen de grens over gezet moeten worden. Van het totaal aan tal opgepakte mensen zijn er tenslot te vijftien in voorlopige hechtenis gebleven. De actie werd uitgevoerd in een café aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal en een op het Damrak. GEERTRUIDENBERG Vier jon gens uit Geertruidenberg hebben bij de politie bekend zaterdag bij twee bedrijven in hun woonplaats te heb ben ingebroken, waarna brandstich ting volgde. Bij de tankfabriek Kooi man werd op verschillende plaatsen ingebroken. Hierna stak men met brandende documenten de fabriek in brand. De brandschade bedroeg ruim een ton. De brand die hierna volgde bij de uienfabriek SVZ werd snel ontdekt door de bedrijfsleider. Ook hier werd tevoren ingebroken en vernieling aangericht. EINDHOVEN In de nacht van zaterdag op zondag is in Eindhoven een stadsbus een woonhuis binnen gereden. Dat gebeurde na een aanrij ding van de bus met een auto. Een aantal mensen werd bij deze aanrij ding licht gewond. Het huis werd zo zwaar beschadigd door het ongeluk, dat het op instorten stond. Horizontaal. 1. soort hamer. 5. bede huis. 7. handelend optreden. 9. doorn achtige uitwas. 10. motorschip (afk.), 12. bij elkaar behorende voorwerpen, 13. spaans paard. 14. kever. 15. kip penloop. 16. scheik. element, 17. ad ministratie Troepen (afk.), 18. tel woord (duits). 19. dwaas 20. zuiver. 21. woede. 22. gewicht (afk.). 23. dege lijk 25. nachtlamp (Ind.), 27. akelig, 28. jongensnaam. Verticaal. 1. familielid. 2. huisdier. 3. insektenetend zoogdier, 4. veerkracht. 5. raapstelen. 6. voeg woord. 8. neerslag. 9. oude munt, 10. huishouding 11. inhoudsmaat. 12. staaf. 15. afvoerkanaal. 18. beroep. 19 voegwoord. 21. kerkgebruik. 24. deel van de mond. 25. familielid. 26. voertuig. Oplossing vorige puzzel. 1. parool. 2. omaat. 3. Raalte. 4. orante, 5. artist, 6. Osiris. 7. einden, 8. tronie. 9. orator. Brigadier Piet sloop op een der verlichte vensters af en keek voorzic htig naar binnen. Een opmerkelijk tafereeltje trof toen zijn oog. want midden in de kamer stond Kobus, de dikke knecht van Het Witte Paard. Hij snikte het uit van verdriet en smidje Verholen sprak hem kalme rend toe. „Je eigen schuld, Kobus," zei hij. „Het was een smadelijke ne derlaag. maar wat wil je. Hoe kon je nu zo dom zijn Stalen Pier zo maar uit te dagen?" „Ma. maar^die kleine Chinees had toch gezegd, dat ik het m.ma. makkelijk kon win nen?" antwoordde Kobus klagend. „Hij beloofde me d'r zelfs duuzend gulden voor! Ma. maar die heb ik nou verloren aan Stalen Pier en die zegt. dat-ie ze morgen vóór twaalf uur mot hebben! En als-ie ze niet krijgt, dan stuurt-ie me een strenge deurwachter op me dak! Ma. maar ik héb geen duuzend gulden!!!" „Die krijg je van mij.glimlachte dr. Yokito. „En ik geef je d'r zerfs een paar extra briefjes van duizend gur- den bij! Want jij kunt het best win nen Staren Pier! Maardan zur jij toch eerst even moeten oefenen met mij en.de sportcompu- ter.„Wie is dat, de sport poetert?" vroeg Kobus suf. „1 soms een vreemde, buutenli commissaris voor sportaangel heden?" „Het is geen wie. 1 een watlacht dr. Yokito. is namerijk geen persoon, maa ding. Een voorwerp, dat doo persoonrijk is uitgevonden en smidje Verhoren in erkaar is Kom mee. Kobus. We beginne teen. Ik zar je het geheim van sportcomputer ontsruieren. D; zur je je in staat voeren Starei een afschuwrijke. verprettereni derraag toe te brengen PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalcn) TROS: 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Kom er maar eens uit: lichte muziek. (7.30 Nieuws. 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nieuws. 8 36-6.45 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 10.00 (S) Kabouter- tijdQ-/0039kinderprogramma. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Sphinx, programma voor de vrouw. R.V.U.: 11.40 Programma over de mid denstand. VPRO: 12.00 Piet Ponskaart pre senteert12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Piet Ponskaart presenteert vervolg. 13.30 (S) Muziek: de wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom 15.00 Permanent Wave. 15 30 Nieuws. 15.33 Nova Zembla. EO: 16.15 Dc EO deze week, programmaoverzicht. 16.20 <S) licht en uit zicht. gewijde muziek met een thema. 17.00 (S) EO-Metterdaad-informatie: zendings werk. 17.05 (S) Eigen wijs. kleuterprogram ma. OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.20 Nederland en de Derde Wereld. EO: 17.30 Nieuws. 17.32 Klankbord: aktualiteiten. in formatie en kommentaar. 18.00 (S) Wij heb ben een woord voor de wereld, gewijde mu ziek. PP: 18.19 Uitzending van de Partij van de Arbeid. EO: 18.30 Nieuws. 18.41 EOmede- delingen en grammofoonmuziek 18.45 (S) Lektuur op tafel, informatie over boeken en periodieken. 19.00 (S) Ronduit, muzikaal en informatief programma voor jongeren. 19.40 <Sl Dc Bijbel open 20.00 (S) Orgelbespeling. 20.25 (Si EO-metterdaad. 20.30 (S) Ga er eens voor zitten, een gezellig muziekprogramma. 21.45 (S) Avondoverdenking. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzienden. 22.15 (S) Openbaar Kunstbezit. 22.25 BOND ZON DER NAAM. NOS: 22 30 Nieuws NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. VERONICA: 22.55 (S) Veronica op 1: Aktualiteiten en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen» NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Te Deum Laudamus: gewijde mu ziek. 7.54 Het levende woord. 8.00 Nieuws. 8 11 Hier en nu 8.25 Muziek in uw straatje 9.00 Plein Publiek: Moet alles wat we doen beloond worden'' (9.35 Waterstanden.) 10.50 Schoolradio. 11.00 Nieuws. 11.03 Banden met muziek: Radio Philharmonisch Orkest - klas sieke muziek 12.00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan lunchprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Hier en Nu. 13.30 Onder schooltijd. NOS: 14.50 Den Haag deze week. 15.00 Kijk op buitenland. NCRV. In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. (16.00 Nieuws.) 17,00 (S) Licht ensemble met zangs- olisten. 17.25 (S) Draaitafel: lichte platen. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 (S) Hier en Nu. 18.40 (S) Blaasmuziek. 19.10 (S) Bij de tijd. sociale zekerheid. 19.25 Een. twee. uit de maat: programma over onderwijs en opvoeding. 19.45 <S) Met uw instemming: het lied van de week. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Radio-Philharmonisch Orkest - klassieke muziek. 21.10 (S) Liederen van Moussorgsky. 21.35 (S) Literama. 22.19 Poërama. 22 44 (S) Over de dood gesproken, luisterspel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen (23.05 Aktuali teiten overzicht. 23.20 Den Haag vandaag.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445en FM-kanalen.- KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham: muziek en informatie voor werkende jongeren. AVRO: 9 03 (S) De Negen-Uur-Show: Pep-op-drie. 10.03 Pep-op-drie. Arbeidsvitaminen - popu laire verzoekplaten. 11 03 Radiojournaal. 11 06 (S) Postbus 700: Drie draait op verzoek. 1 12.03 <S) Drie tussen de middag: Joost mag met eten. 14.03 Radiojournaal. 14.06 (S) Pop- Kontakt I. 15.03 (S) Pop-Kontakt II: de Hit- Visser. 16.03 (S) De Hitmeester met o.a. het Nederlands-Elftal en de Telefoon-Top-5. (17.03-17.06 Radiojournaal.) NOS: De Vaka- turebank. 18.10 (S) NOS-Maal. AVRO: 19 02 Let's twist again. 20.02 Radiojournaal. 20 05 (S) Superclean Dreammachine. 21.02 (S) De Negen-Uur-Jazz-Show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Vanavond laat. 23.02 (S) Candle- lightshow. (0.02-0.05 Radiojournaal.) NCRV: 1.02 (S) Middernachtblues extra. 2.02 (S) Bent u daar nog? 5.02-7.00 (S) Bent u er al? HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein: klassieke muziek 9 00 Nieuws. 9.02 Wonen verschil tussen huis en thuis. 9.35 Kinderen een kwar tje?: programma over school en thuis. 10.00 (S) Feest der herkenning - Tsjaikowsky I. 12.00 (S) Tussen de middag - Mozart. 12.55 (S) Maak eens nader kennis metde kamer muziek van Ravel. 14.00 Nieuws. 14.02 Keu ren en kiezen: programma over ons koop- en leefgedrag. 14.30 Moederland - vaderland: serie uitzendingen. 15.00 (S) Zo klinkt het nu: aktucle geïmproviseerde muziek. 16.00-17.00 (S) Zo klonk het vroeger. Giuseppe Verdi: onbekende fragmenten. BRUSSEL 324 m. (Nederlands) 12.00 Nieuws. 12.05 Gevarieerd programma. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.10 Aktualiteiten. 13.25 Buitenlands persoverzicht. 13.30 Spie gel van kunst en kuituur. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Magazine voor de derde leeftijd. (Tussen 15.30—16.00 reportage- flitsen van de wielerwedstrijd Tirreno- Adriatico. 16.00 Nieuws.) 16.30 Amuse mentsmuziek en verkeersinformatie. (17.00 TV VANDAAG NEDERLAND I 18.15 TELEAC: Nederlands voor buiter landse werknemers (les 7) 18.45 NOS: Staatsloterij 2e trekking va de 645e k>(enj 18.55 Journaal 19.05 NCRV: NCRV Springtrolee 1975 1976 20.15 De tijd stond even stil het Kurhau in Scheveningen 21.35 NOS: Journaal 21.50 NCRV: Kojak. tv-politieserie 22.40 Tot besluit 22.45 SYMBIOSE 22.49 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Paulus de boskabouter 18.55 Journaal 19.05 TROS: The lone ranger, tv-sene 19.30 In Londen staat een huis. tv-seri 20.00 NOS: Journaal 20.25 TROS: Paul Newman serie: Cóc Luke, speellilm uit 1976 22.30 Aktua TV 23.10 NOS: Journaal en 18.00 Nieuws. 18.15 Sport.) 18.3 tants Godsdienstige uitzending. 18.45 sieke muziek. 19 00 Nieuws en mede gen. 19.10 Aktualiteiten. 19.33 Muziel gramma met groeten en informatie. Nieuws. 20 33 Magazine met alle genrt het gezongen toneel. 21.30 Informatie gramma. 22.00 Nieuws. 22.05 Gevai programma. (23.00 Nieuws.) 23.40 Ni 23.45—0.15 Ligging van de zeeschep familiegroeten voor de zeelieden. -146- „Kijk Sam. ze spelen eendje, zie je wel?" Elk woord, dat ze hem zegt. openbaart een nieuwe stiile verruk king voor hem. In de middag komt er wat wind opzetten, de plek raakt uit de luwte. Dolly krijgt het koud. ze staat op en zegt plotseling: .dammetje, weet je. dat ik erge hon ger heb. ik ben ontzettend leeg van binnen, ik ben al zo lang onderweg, zullen we maar niet iets gaan eten?" „Eten?" Ja. dat heeft hij helemaal vergeten. „We moeten vlug naar Scheveningen lopen, dan word je weer warm, Dol." En om de kilheid kwijt te raken lopen ze in vrolijke sprongen het duin af. als ze beneden zijn, hijgen ze van het hollen. De schoenen zijn vol zand. en ze moeten ze uit doen om het zand er uit te laten lopen. Dan gaan ze gearmd in stevige pas de Scheveningse kant uit. „Vertel me nou prettige dingen van je familie. 8am, want die wordt nou mijn familie, ik vind het al zo heerlijk te weten, dat je een zuster hebt. ik heb er geen en ik heb er altijd naar verlangd." En Sam vertelt. Dolly luister, zoals door Henriette LT. de Beaufort M. r. 1-er.pow. I'n(Toonaai). een mensenwezen misschien maar één maal in het leven kan luisteren, 't Is wanneer voor de eerste maal elk woord valt in de opengewoelde bodem van een pas ontvouwen hart; ze houdt niet op met kleine vragen te stellen, haar vlugge geest springt van vraag naar vraag, als een vogel die pikt naar uitgestrooid zaad. „Als ik je weerzie, ben je dan niet meer in verpleegsterskleding?" zegt Sam ineens. „Nee, dan ben ik weer gewoon ge kleed. maar vergis je vooral niet. Sam, ik ben nooit mooi. niet in ver- pleegsterkledij en niet in gewone." Hij houdt de hand voor haar mond. „Van esthetica weet je niet al te veel af. dat heb ik al gemerkt, toen je Krotens genie verdedigde." „O Sam, wat ben je toen dom ge weest. Kroten kon me zo weinig schelen, ik wou alleen iets hebben om contact met jou te krijgen." Sam snuift als ze zegt. dat hij dom is geweest. „Weet je Dol, wij mannen, wij kun nen de waarheid spreken of we kun nen liegen, maar jullie hebt nog iets, dat er tussen in ligt." „Juistement Sammetje, dat is de es sentie en daar kom je nooit achter- ."Ze kijkt hem uitdagend aan. Als ze in Scheveningen zyn. stelt Sam voor om een restaurant aan de Boulevard binnen te lopen. Het is overal leeg. want het Is lang na lunchtijd, de kellners eten samen aan een tafeltje. Aan de lunch vraagt Sam, heel wat schroomvalliger dan Dolly, of zij iets van haar zelf en haar familie wil vertellen. „Geen zusters, vier broers, de jongs te. Clemens, is mijn lievelingsbroer en mijn tweelingbroer." verkondigt Dolly zonder veel omhaal en dan is naar relaas ten einde Sam vraagt haar, wanneer ze terugreizen, of wil ze liever vam in Den Haag blijven? Dolly zegt ze vanavond nog in Beukenloo wacht wordt, dat heeft ze haar v bericht en daar wil ze zich houden. „Ik zal niet altijd open spel kul spelen, maar ik wil wel altijd e< spel met hem doen." Ze kijkt strak aan. hij schrikt even val uitdrukking, maar tegelijk trekt de kracht, die hij in haar voel aan, dat hij haar in zijn armen kunnen nemen en over de go dragen ergens naar Elyseese vel „Maar we moeten elkaar gauw zien. Dolly, we moeten er geen 1 verlovingstijd van maken. verl< gen zijn ondingen, ik moet ook op tournee, in oktober in Fran en Engeland, tussendoor nog paar maal in Duitsland." „Later ga ik veel met je mee, lang van je af zijn, dat hou ik uit.en dan in de overmcx stemming die haar ineens kal springen: „Sam, zijn we nu wel ik bedoel heel echt verloofd? Je me nog helemaal niet gevraagd heb je niet het jawoord gegev( wordt verv

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4