Van Riel keurt steekpenningen Werkspoor niet zonder meer af akker Ameland Belachelijke verhalen over buitenland Brinkhorst verwacht resultaten van nieuw gesprek over de Rijn Immentaar Opmerkelijke afscheidsrede VVD tot tien procent staal". Hij vond dat dit soort veroor- rde ölirinamers gen worden gestuurd: „Met deze naar land terug kun je doen met mensen die af en toe naar land terug Chauffeurs veel te «ir (ktuin Vraag onze gratis katalogus aan! Mata Hari-beeld in Leeuwarden Actie: lozings-gegevens openbaar maken Ook schuldig Actiegroepen voor milieubescherming onder zware druk Auto uit horht Munitie ontploft Veel talen-leerboeken geven vertekend beeld iRÉDAG.15 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ia haar congres van vrijdag en blijft de VVD het ogenschijn- ■enstrijdig beeld vertonen dat :cft gekenmerkt sinds het lei- iap van Wiegel begon. Het beeld ijk van een partij die in ongeken- ite in aanhang groeit, maar geen ziet, die winst in regeermacht te Ijveren. De achtergrond daarvan is igenoeg beschreven. Wiegel heeft D| verkiezingswinsten opgestreken ide burgers te behagen met het dat hun individuele belang en ^sjingsmogclijkheden voorop beho- ïa,l staan. dat verhaal is zo zeer in strijd met hiéenselijk en mogelijk is, dat het de heeft verwijderd en verwijderd /erl van het domein waar regeringsbe- irdt gemaakt. Het moet de VVD it te zeggen hebben dat zelfs de af barre verhoudingen binnen de coalitie haar nooit een beteke- kans hebben geboden om de in de regering af te lossen, idanks wordt de lijn-Wiegel onver- Voortgezet, zoals bijvoorbeeld uit de proclamatie van de nullijn Ie collectieve sector in de rede van :ieleider. Zou dit voornemen in worden omgezet, dan zou het de y ide jaren nodig zijn niet tien, d«bijna twintig miljard te bezuinigen lamuitgaven van de overheid en in de c. ije voorzieningen. Dat zou dan niet kigantische. maar een catastrofale '0lftie moeten worden genoemd. Het burger misschien wel een paar lalders per maand extra opleve- taar hem verder genadeloos kor- zijn sociale zekerheid en in de ieningen die de overheid voor hem getroffen. Ie VVD overigens de verdeling van jksdaalders over de inkomensgroe- iet, wordt duidelijk voor wie even ikt over de volgende onthullende :p aan het adres van het kabinet uit van Wiegel: „Geen eenzijdige op de inkomenstrekkers van bo le 24.000 per jaar, maar een faire ling van lasten". Met andere het zou fair zijn als de taalden lasten zouden overne- hen die er beter voorstaan. Het -^frijdag en zaterdag op dat de VVD- LTts in een kennelijke poging hun jkgebruik aan dat van de christen- heraten aan te passen, het nogal hadden over „de zwaksten in de Inleving". Het woord zwak blijkt ^?al op meer dan één manier te jrn worden verstaan. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM VVD-senator mr. H. van Riel kan het in zeker opzicht wel billijken dat de Werkspoor-directie destijds dertig miljoen gulden aan steekpenningen heeft gegeven aan Argentijn se regeringsfunctionarissen om zo een grote order te verwerven. Van Riel zei zaterdag in een af scheidsrede voor het congres van de VVD in Rotterdam dat kranten wel makkelijk verontwaardigde verhalen kunnen schrijven maar dat een direc teur van een onderneming als Werkspoor een heel andere ver antwoordelijkheid heeft: hij beslist over de werkgelegenheid van duizen den werknemers en over nationale economische belangen. „Wie zijn wij dig onmogelijk", zei Van Riel onder donderend applaus. „Puur zelfbehoud" Hij had overigens opgemerkt dat bij de vorming van dit oordeel geen en ken persoonlijk of liberaal idealisme een rol had gespeeld, maar alleen „puur zelfbehoud, gezien de noodsi tuatie die ik voor mij zie". Van Riel dat wij over zo'n probleem vanuit ze' le 6een pessimistisch filosoof onze leunstoel zouden kunnen oor delen", zei Van Riel. De senator stond voor het laatst als fractieleider in de Eerste Kamer voor het congres van zijn partij. Van Riel treedt half juni af omdat het VVD- ontwerp voor de abortuswet voor hem onaanvaardbaar is en hij er geen parlementaire verantwoordelijkheid voor wil dragen. Hij zei geep kristalli satiepunt van het verzet binnen de partij tegen dit wetsontwerp te willen worden en hij zag er dus ook niets in de oppositie in bepaalde delen van het land aan te moedigen, zeker niet nu de verkiezingen naderen. „Dat zou onnuttig en niet wijs zijn geweest. Ik oordeelde het verstandiger te ver trekken", aldus Van Riel. Hij kondig de aan dat hij zal worden opgevolgd door de vroegere partijvoorzitter me vrouw G. van Someren-Downer. „Zweeds staal" De scheidende senator benutte de gelegenheid voor het doen van enkele opmerkelijke uitspraken over de strafrechtpleging. Hij voelde niets voor de invoering van de doodstraf UlTirOCp behoeft te zijn om op dit moment in te zien dat wezenlijk isolement van geweldsmlsdadigers nodig is. Defensie De defensieuitgaven tenslotte verde digde hij krachtig met als voor naamste argument dat Rusland een bewuste imperialistische politiek voert. De Sowjet-Unie wordt daarbij volgens Van Riel gedreven door de marxistische ideologie maar ook door de overweging dat zij zich te zijner tijd niet tegenover China zal kunnen handhaven zonder de econo mische hulpbronnen van het westen en de research-capaciteit van de uni versiteiten in de westelijke wereld. Van Riel waarschuwde voor afhan kelijkheid van het Westduitse leger dat sterker wordt naarmate de buur landen hun defensie meer verwaarlo zen. „Voor die afhankelijkheid zullen wij een hoge prijs moeten betalen in de intèr-Europese politiek. Pacteer nooit met de vijanden van de verde diging", zei Van Riel. Hij kreeg een minutenlange staande ovatie. onder andere omdat hij niet over tuigd was van de afschrikkende wer king ervan. Maar wel meende Van Riel dat „gewelddadigde vijanden van de samenleving" ten scherpste moeten worden geïsoleerd. Hij doel- de onder andere op overvallers van onHprznpk bejaarden en tankstations. Die horen aldus Van Riel thuis „in gebouwen waar niemand meer uitkomt, met X i i' trahes van het hardste Zweedse j o deelden ook niet met proefverlof mo- l j mensen experimenteer je niet. Dat eens wat gappen maar voor vijanden van de samenleving moet gelden: ge weld wordt met geweld gekeerd. An ders wordt de samenleving eenvou- b nieuw een verslaggever HAAG Zes tot tien procent >niöe Surinamers wil naar Surina- hoferug. Dit is het resultaat van een (rzoek van het centraal bureau jgingsbeleid. Het onderzoek is in igcentra gehouden. J-|>ercentage] dat bevestigd werd lQno* oplitor ctiiur de directeur-generaal van »o»6 «ICIIICI MUUI I, de heer Hendriks, ligt een stuk Qn VrQphf Qlltn'c dat het percentage dat onlangs *<111 TldtllldUlU a dat het percentage dat onlangs :end werd door bureau Lagen- dat werkte in opdracht van de iting landelijke federatie van insstichtingen voor Surina- Volgens de heer Hendriks w,«i dat waarschijnlijk door de vrij lene vraagstelling van het bu- Lagendijk. Zaden, bloembollen, planten, struiken en rozen. Bakker tel02520-29115 teeklaan Hillegom 1043 Ook in de weekends geopend Van een verslaggever AMSTERDAM Bij een controle die de verkeersgroep van de rijkspoli tie Amsterdam samen met de rijksverkeersinspectie uitvoerde op een parkeerplaats langs de rijksweg Amsterdam-Hoevelaken onder het Noordhollandse Laren bleek dat meer dan één op de drie gecontroleer de chauffeurs het rijtijdenbesluit had overtreden. In totaal werden 36 vrachtauto's en opleggers en veertien personenauto's gecontroleerd. Tegen niet minder dan 24 van de vijftig bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt. Drie chauffeurs werd een onmiddel lijk rijverbod opgelegd, omdat zij veel te lang gereden hadden. Een van hen had veertien uur achtereen ach ter het stuur gezeten en was van plan nog een paar uur door te rijden. Veer tien van de 36 vrachtautochauffeurs kregen een proces-verbaal wegens overtreden van het rijtijdenbesluit, zeven wegens onjuiste verlichting, twee wegens overtreden van de wet autovervoer goederen en een wegens technische mankementen Van onze correspondent LEEUWARDEN Een paar meter van het huis aan de Korfmakerspijp in Leeuwarden, waar de danseres Mata Hari (Margaretha Geertruida Zelle) honderd jaar geleden geboren werd, is een beeldje onthuld voor de vrouw die in 1917 verdacht van spio nage in Frankrijk werd gefusilleerd. Het door de Leeuwarder beeldhouwster Suze Boschma- Berkhout gemaakte beeldje is 1.25 meter hoog en stelt Mata Hari in dansende houding voor. Het beeldje werd onthuld door de heren H. W. Keikes en Sam YVaage- naar, die beiden over haar veelbewo gen. succesvolle en zo tragisch geëin digde leven publiceerden. Na de overdracht aan de loco-burgemeester van Leeuwarden, de heer J. ten Brug, bood de heer Waagenaar deze het eerste exemplaar van zijn boek „Mata Hari, niet zo onschuldig" aan, waarna de heer Keikes zijn nieuwe boek „Stad van Mata Hari" overhan digde. Een derde primeur was de presentatie van de Mata Hari-drank, een met kruiden, die een kleine eeuw geleden populair waren, ge mengde brandewijn, waarna de zan geres Astrid Nijgh de goede gaven besloot met een voor dit doel gebak ken asbakje met de beeltenis van de danseres. In het geboortehuis van Mata Hari is een op haar betrekking hebbende expositie ingericht. Op de foto links de heer Waagenaar, rechts de heer Keikes. Geheel rechts Suze Boschma-Bcrkhout. Tevoren had het congres van de WD met grote meerderheid een mo tie van de afdeling Leusden verwor pen waarin van het partijbestuur werd gevraagd de mogelijkheid van het stichten van een eigen omroepor ganisatie te bestuderen. Het voorstel kwam voort uit ontevredenheid over de wijze waarop de media thans het geluid van de WD laten doorklin ken. Het initiatief sloot aan bij de oprichting van een liberale radio- en tv-omroepstichting (LRTO) waar voor tijdens het congres geducht re clame werd gemaakt. Partijvoorzitter mr. F. Corthals Al tes wees evenwel de motie krachtig af en weigerde ook de LRTO met zoveel woorden te steunen. „Het staat elk lid van onze partij vrij. lid te worden van de omroepvereniging waar hij zich in thuisvoelt", aldus Corthals Altes. Hij verwees de LRTO naar de bestaande mogelijkheden van de omroepwet om zendgemach tigde te worden. Wel kon er een congresverklaring af waarin de LRTO succes wordt toegewenst bij haar streven, de liberale beginselen uit te dragen. Maar de verklaring spreekt uitdrukkelijk uit dat deze omroep geen partijgebonden organi satie kan zijn. Prins Bernhard Tenslotte: Corthals Altes heeft tij dens de vergadering eer. verklaring voorgelezen waarin het partijbe stuur zijn afkeuring en verontwaar diging uitspreekt over het feit „dat enkele journalisten in enkele bladen de gelegenheid hebben aangegrepen om met de meest onbehoorlijke ach terklap over prins Bernhard te ko men. Wij verachten dit misbruik dat van de persvrijheid wordt gemaakt", aldus de verklaring. Na enige deining in de rijen van de journalisten die het congres bij woonden. haastte Corthals Altes zich bekend te maken welke journa listen het WD-bestuur op het oog had: namelijk D. Klinkenberg voor zijn serie in de Nieuwe Linie en Igor Cornelissen voor een stuk dat hij een week geleden in Vrij Nederland had geschreven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Za ken) verwacht dat op de ministersconferentie over de Rijn, die 1 en 2 april in Parijs wordt gehouden, resultaten zullen worden bereikt. Met name op het punt van het tegengaan van de chemische verontreiniging zouden de Rij noeverstaten een stap verder kunnen komen. procent wordt gezuiverd, terwijl dit percentage voor het gehele stroomge bied van de Rijn 39 is. Een overzicht van de lozingen in Nederland is nog niet te maken, terwij daarnaast ook rekening moet worden gehouden met illegale en onbekende lozingen, zoals onlangs bij Billiton in Arnhem aan het licht kwam. Staatssecretaris Brinkhorst zei dit zaterdagmiddag op het nationale Rijn-appel in Amsterdam, dat door zeven milieuorganisaties werd geor ganiseerd. Volgens mr Brinkhorst kan op de conferentie in Parijs een concept-verdrag over de chemische verontreiniging worden opgesteld. Dat verdrag zal verder gaan dan de vorig jaar opgestelde richtlijnen van de EEG over de bestrijding van de watervervuiling. Staatssecretaris Brinkhorst, die zich niet uitliet over de kans op succes in de strijd tegen de zoutlozingen in de Rijn. zei ervan uit te gaan dat ook voor de Rijn uiteindelijk de Europese solidariteit tastbaar zal worden. Het Rijn-appel is bedoeld om natio naal en internationaal de aandacht te vestigen op de ernstige vervuiling van de Rijn. De organisaties zullen daartoe dit jaar op verschillende fronten actie gaan voeren en daarbij samenwerken met milieugroepen in de andere Rij noe verstaten, Naast het mobiliseren van de publieke opinie zullen de groepen zich met name in zetten voor het openbaar maken van de lozingsgegevens van de industrie, die momenteel geheim zijn. Ook zal het proces tegen de Franse kalimij- nen voor het Europese hof worden voortgezet. Van verschillende zijden werd za terdag gewezen op het feit dat Neder land niet minder schuldig is aan de ernstige vervuiling van de Rijn dan de landen die meer stroomopwaarts liggen. De geoloog D. Eisma van het Nederlands instittuut voor het onder zoek der zee wees erop dat van het afvalwater in het Nederlands deel van het stroomgebied van de Rijn 37 Mentaliteit Dr Jan Terlouw, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van D'66. zei dat Nederland wel terecht Frankrijk en WestrDuitsland verwijt de Rijn te vervuilen, maar dat dat niet gebeurt vanuit de diepe overtuiging dat vuil- lozing verkeerd, onnatuurlijk en on nodig is. We hebben, aldus Terlouw, alleen een hekel aan lozingen als we er zelf last van hebben. Nederland handelt wat de lozing van vuil betreft vanuit dezelfde mentaliteit als de an dere landen. De Rijn is dood en zal dood blijven als we dat met maatre gelen en afspraken, maar vanuit de huidige mentaliteit, proberen te ver anderen. aldus Terlouw. De vervuiling van de Rijn stelt onder meer de drinkwaterbedrijven voor grote problemen. Omstreeks twintig miljoen mensen zijn voor hun drinkwater op de Rijn aangewezen. De internationale vereniging van wa terleidingbedrijven in het stroomge bied van de Rijn (IAWR) heeft daar om een dringend beroep gedaan op de Rijnoeverstaten om tijdens de conferentie in Parijs onmiddellijk een eind te maken aan de verontrei niging. Voorgaande overeenkomsten (in 1972 in Den Haag en in 1973 in Bonn) zijn tot nu toe niet uitgevoerd. Recessie Ir C. van Veen. voorzitter van de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Actiegroepen voor de bescherming van natuur en mi lieu zijn het laatste jaar onder zware druk komen te staan. Het terrein dat zij in de afgelopen jaren na moeiza me strijd hadden gewonnen, wordt nu onder meer onder druk van de economische omstandigheden weer aangevochten. Dit zei zaterdag de voorzitter van de „landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee". J. Dogterom, op de jaarvergadering in Amsterdam. Als voorbeelden van de geluiden om de verworvenheden van de milieu groepen af te nemen, noemde hij het voorstel dat NVV-voorzitter Kok eni ge tijd geleden deed om milieuargu menten niet al te zwaar te laten meewegen bij de besluitvorming over de vestiging van nieuwe bedrij ven alsmede het advies van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Or dening om de beroepsmogelijkheid bij de kroon voor organisaties als de Waddenvereniging af te schaffen. De heer Dogterom zei dat de groei van het ledental te langzaam gaat om de enorme toename van de hoe veelheid werk te kunnen bekostigen. Onze argumenten zijn ook bij te genstanders bekend en er wordt door hen veel professioneler op inge speeld Wij staan meer dan ooit met de rug tegen de muur en moeten van steeds beteren huize komen om iets te bereiken, aldus de heer Dogterom. IAWR en directeur van het Amster damse waterleidingbedrijf, zei op het Rijn-appel dat de kwaliteit van het Rijnwater het afgelopen jaar iets is verbeterd als gevolg van de econo mische terugval. De toestand is ech ter slechts schijnbaar minder slecht geworden. Opbloei van de economie zal een verdere teruggang ten gevol ge kunnen hebben. Volgens de 82 waterleidingbedrijven van de IAWR kan dat zelfs tot een dieptepunt lei den, dat zijn weerga niet kent. Dat kan ernstige gevolgen hebben voor de drinkwatervoorziening. Vervolg van pag. 1 Aan de andere kant vinden de eilan ders dat tariefsverhoging ook in lujn nadeel is. „De levensbehoeften Imo gen niet boven een bepaalde prvjs stijgen in Nederland, maar die zitfisn hier op het eiland door de hoge kós ten voor de overtocht altijd aan bet toegestane plafond. De vrije goedé- ren moeten we veel duurder betalen dan aan de wal, omdat de kosten daarin volledig worden doorbere kend". aldus mevrouw Hoogenbexfc. echtgenote van een van de actieco mitéleden. Steun De actie op Ameland kreeg gister middag steun van het buureiland Schiermonnikoog. Daar werd de pier van Badeiland anderhalf uur geblok keerd Met deze actie werd solidari teit tot uiting gebracht met Ame land. Ook Schiermonnikoog heeft êe maken met de hogere veertariev^ii. Zaterdagmorgen trokken de Ame landers massaal naar de pier die.fce hadden afgezet. De drie veerboten werden door elk een zestigtal man bezet. Burgemeester drs. P. Zeven bergen heeft telefonisch een gesprek gevoerd met minister Westerteró Mogelijk zal na de toezegging vanjje laatste om te praten mits de blokki- de eerst wordt opgeheven, vanmbr- gen een einde aan de actie komen, (s dit om tien uur nog niet het getal dan zullen er maatregelen wordefr genomen, heeft burgemeester Ze venbergen gezegd. De burgemeestér zegt dat hij het niet met de actie eens is. Aan de andere kant vindt hij de eisen voor verlaging van de veér- tarieven op zichzelf wel gerechtvaar digd. Geen verbalen Tot nu toe heeft de politie van het eiland nog niet ingegrepen. Er zijn ook in het geheel geen processen- verbaal opgemaakt. De actie kan voor de regering niet als een verrassing zijn gekomen. Al ih november vorig jaar liep de bevöl- king van Ameland te hoop toen bleek dat de tarieven zouden worden verhoogd inplaats van verlaagd, zo als zij al zo dikwijls hadden ge vraagd. Er werd een actiecomité ge vormd. Minister Westerterp krepg een resolutie toegezonden, die voor een bepaald tijdstip (eind november! beantwoord moest zijn. Toen dit niet gebeurde werd er nfet meteen overgegaan tot de aangekon digde actie. Wel werd op een vergadering aange kondigd dat er een „gunstig tijdstip" zou worden afgewacht voor een aóJ tie, tenzij er alsnog een antwoord kwam. Dit liet echter steeds op zicH wachten, in november gingen er op het eiland al geruchten dat er een boot zou worden „gekaapt". „Openbare weg" De Amelanders vinden dat ze on- rechtvaardig worden behandeld. Ze beschouwen de veerdienst eigenlijk als een verlengstuk van de openbare weg en achten het onjuist dat zij naast hun wegenbelasting ook nog extra veel voor de veerboten moeten betalen. Wat hen vooral steekt is dat die tarieven veel hoger zijn dan in Zee: land. Vooral het toch al dure vrachtverkeer naar het eiland wordt gedupeerd. In Zeeland wordt een middelgrote vrachtauto voor een tientje overgezet, een overtocht naar Ameland kost iets meer dan honderd gulden. Het overzetten van een pari ticuliere auto naar Ameland komt aj op 25 gulden, al krijgen de eilanders zelf veertig procent reductie. De oorzaak van het verschil mei Zeeland is de verschillende exploita tievorm. De veerdienst Ameland wordt met rijksboten onderhouden door een particulier bedrijf. Wagen borg b.v. te Delfzijl. Voor dit bedrijf moet de vaart financieel uitkunnen. De tarieven worden echter voor een groot deel bepaald door de huur die het rijk voor de boten vraagt. Die huur wordt vastgesteld door de dienst van domeinen van het minis terie van financiën. De veerdienst over de WesterSchelde daarentegen wordt door de provincie Zeeland uitgevoerd en het rijk be taalt de tekorten. Daardoor zijn de tarieven veel lager, ook als men reke ning houdt met de kortere afstand. Ameland vindt dit discriminerend. -T1.111U Uil; UULIll EINDHOVEN De zeve i onze onderwij sred actie cfMEGEN Scholieren krijgen vaak een zeer vertekend beeld van het tenland. In een artikel in het maanblad „Levende Talen" worden daarvan Iele treffende voorbeelden gegeven, afkomstig uit leerboeken voor de moderne *n. ordt in de leergang Prac- English (1969) de voor- ling gegeven dat Engelsen vrije tijd voornamelijk rbrengen met vossenjach- cricket en paardenren- De Engelsen die in de ies opdraven behoren tot "e burgerij van Londen. :iden een gerust en gere- leven, waarin conflicten voorkomen. Arbeiders an niet. 'ie Sprache der Praxis uit 'lfde jaar wordt Duits- gelijk gesteld met West- land (in Oost-Duitsland 'ken ze waarschijnlijk :h), de leefomstandig- 'n en politieke problemen 'en niet aan de orde Ipanje wonen als we leer tjes mogen geloven eigen lijk maar twee soorten men sen: flamencodansers en stie renvechters. Het leven is ge concentreerd in een paar gro te steden. Ook hier blijkt wei nig of niets van politieke en sociale spanningen. Cultuur Volgens de schrijvers van het artikel in Levende Talen zijn er nauwelijks leerboeken te vinden die recht doen aan de doelstelling van het onder wijs in de moderne talen. Daarbij hoort niet alleen de kennis van de vreemde taal. maar ook de kennismaking met de cultuur van het be trokken land. De Duitse onderwijskundige Wolf heeft er op gewezen dat in de meeste leerboeken het leven van buitenlanders wordt afgeschilderd als een probleemloos bestaan in een zorgeloze, zonnige wereld. Steeds weer kom je dezelfde plaatjes tegen: het toeristieke Parijs, de kathedraal van Se- villa, de sigaar van Winston Churchill, enzovoorts. Familieleven De kennismaking met andere volken verloopt meestal via het familieleven. Ook hier spelen stereotypen een be langrijke rol. Vader werkt op kantoor en als hy thuis is zien we hem de krant lezen. Moe der staat in de keuken en vraagt haar man. „Steht et- was neues in der Zeitung?" Als zoon Johann met een goed rapport thuis komt mag hy als beloning per lynvlieg- tuig mee naar Zwitserland. „In der Schwetz fliegen," zeg je dan in het Duits. Zo leer je een vreemde taalconstructie door middel van een niet erg alledaags verhaaltje. Dc gezinssituatie is altijd ide aal: vader, moeder, twee kin deren. Onderweg van kantoor naar huis gaat vader „even" een nieuw huis kopen. Of hij komt thuis met de medede ling dat hij een nieuwe auto heeft gekocht. En dan mag moeder raden naar de kleur, dochterlief naar de omvang en zoonlief naar de snelheid. Vader heeft altijd een prettige baan. Maar veel weet moeder er niet van af. want zij vraagt zelfs (in het Engels): hoe lang werk je nu al op dit kantoor? Kritiek De schrijvers van het artikel in Levende Talen hebben ern stige kritiek op deze beeldvor ming. Zij bepleiten een meer veelzijdige kennismaking met de cultuur van vreemde lan den. Men zou mensen uit ver schillende bevolkingsgroepen ten tonele kunnen voeren. Niet alleen vanwege de ande re leefgewoonten, maar ook omdat verschillende bevol kingsgroepen verschillend praten. Uit de meeste taalme thodes krijgt de leerling de OwuthjKnienary 5lr De sigaar van Churchill indruk dat hi) in het buiten land overal terecht kan met dezelfde standaardtaal. Door meer informatie te geven over de sociale en politieke proble men van het land. maak je het scholieren gemakkelijk met mensen in andere landen te praten. BLADEL De 30-jarige A. T. J. van Limpt uit Bladel is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Hij zat als passagier in een auto. die door een te hoge snelheid, uit de bocht vloog en tegen een paal reed. De bestuurder van de wagen werd zwaar gewond. Het losraken van het voorspatbord van zijn bromfiets heeft zaterdag het leven gekost aan de 40-jarige T. M. van Osch uit Gemert. Door het losra ken van het spatbord raakte het voorwiel geblokkeerd, waarna de heer Van Osch voorover sloeg. Hij liep een schedelbaslsfractuur op. waaraan hij later overleed. De driejarige Hein Tielemans uit Boekei is zaterdagmiddag toen hy plotseling de weg opliep, aangereden door een auto. Hy overleed later in een ziekenhuis. In het Zuidhollandse Zevenhuizen is vrijdagmiddag de zesjarige Linda Nieuwland uit Nieuwerkerk aan de IJssel bij het spelen onder een auto geraakt. Het meisje was direct dood. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 40-jarige W. van Strijland uit Arnhem in zijn woonplaats veronge lukt. Hy moet. volgens de politie, de macht over het stuur van zijn wagen zijn kwijtgeraakt en daardoor met zijn wagen tegen een boom zijn gebotst. De 32-jarige B. R. uit Krommenie is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in de polder Geester Ambacht om het leven gekomen. Hy moet met zijn auto in de sloot zijn geraakt. EINDHOVEN De zevenjarige Marco B. en zijn negenjarig zusje Marleen uit Eindhoven zijn zondag middag vlak bij de ouderlijke wo ning door ontploffende munitie zwaar aan het gezicht gewond. De kinderen stonden te kijken hoe twee andere jongens van elf en twaalf jaar probeerden tussen twee stenen losse flodders tot ontploffing te brengen. Deze patronen waren door een van de knapen een week geleden gevon den op de Oirschotse hei, waar hij samen met zijn ouders wandelde. De losse flodders die op een band zaten werden mee naar huis genomen en zolang opgeborgen in een schuurtje. Zondagmiddag besloot de knaap sa men met zijn vriend te gaan „experi menteren". Volgens de politie is de munitie vermoedelijk door militai ren gebruikt om te oefenen. RITA „Blij dat u thuis bent. Ik heb wel een paar karweitjes voor u.H

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3