Weer boten naar Ameland Standaard „Holtrop wist van niets" atsha Buthelezi eert zich tegen ank Zuid-Afrika resident Libanon )udt macht vast Relatie tussen Lockheed en de prins lijkt niet opgehelderd te worden Vertekend beeld van buitenland pag. 3 x-VaflB W1IK8NB IN VAKAWIi iet Nieuwe Haaóse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Irte leider wijst thuislanden af F •voer na tien goedkoper Schaatsexplosie van Kleine en Van Helden Blokkade vannacht bëindigd na toezegging minister Driehonderd gasten weekend „gevangen" op waddeneiland Ex-directeur Nederlandsche Bank over Werkspoor-geld: Geen duidelijk beeld door inlichtingen Stappen tegen Lockheed-man in Japan Socialisten in Frankrijk winnen Trouw kijkt verder. En meelezen mag. Welkomstvoordeel. hoort bij u. 34e JAARGANG NR. 9778 MAANDAG 15 MAART 1976 rouw Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel. 020-913456 (toestel 708). 3AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.50 In deze krant ien onzer verslaggevers ^NESBURG Hoofdman Buthelezi, de eerste minister tt thuisland Kwa Zoeloe, heeft in in een rede in Soweto, de i tweelingstad van het Zuidafri- j Johannesburg, gezegd dat dc jor de thuislanden voorbij is. Hij t er eerst een duidelijke uit- moet komen van de zijde van de meerderheid van de Zuidafri- alvorens de grote apartheid jvoerd kan worden. lezi zei niet te spreken als thuis- maar als zwarte leider. Thuis- iders, die nu nog om zelfstandig en hun gebieden vragen noemde jitiek onvolwassen. ,,Zij worden pikt door dc onderdrukkers in dit zei Buthelezi. Hij herhaalde proep van vorige week, om een (ale conventie zich te laten uit- »n over de bantoestan-politiek" mislanden-politiek). Deze con- moet volgens de Zoeloeleider parten en kleurlingen vertegen- |gen. En de vergadering moet iovendien uitspreken over heit economische beleid en de buiten landse politiek. Buthelezi daagde dc kerken uit, hun geloofwaardigheid bij de zwarte meer derheid van de Zuidafrikanen te her stellen, door een verzoenende rol te spelen. Deze verzoening moet echter voorafgegaan worden door een oproep tot ware gerechtigheid. De kerken die nen volgens de hoofdman de zwarte strijd voor bevrijding te steunen. De rede heeft in Zuid-Afrika voor een zekere opschudding gezorgd, omdat Buthelezi de meest invloedrijkste zwarte leider van het land is. De thuis landleider heeft zich door deze rede recht tegenover Vorster geplaatst. De hoofdman was vorig jaar in ons land, waar hij reeds duidelijke kritiek liet horen op dc thuisland-politiek van Vorster. Nu hij deze politiek verwerpt, stuurt hij aan op een regelrechte confrontatie met de blanke minder heidsregering. De thuislanden- politiek is er op gericht de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika onder te brengen in eigen woongebieden, zodat de blanke minderheid het grootste deel van het land in handen kan houden. itandige generaal heeft giste- ,racht het Libanese parlement ngen een nieuwe president te nadat zijn ultimatum aan ent Franjiech geen resultaat jgeleverd. Ook de eis tot aftre- n de president van de kant van rlement, ondertekend door 68 parlementariërs heeft geen resultaat gehad, is de grondwet kan de presi- en dergelijke eis van het parle- laast zich neerleggen. Het par- kan hem pas uit zijn ambt fen wanneer tevoren een pro- egens hoogverraad is aange- 'n en de president met een erheid van tweederde schuldig :laard. ent Franjiech had zich giste- rschanst in zijn paleis op een in de omgeving van Beiroet, ird daar omgeven door hem gebleven troepen. Via de radio die hij ter beschikking had, hij mee dat duizenden burgers ewapend hadden om hem te Franjiech lijkt alleen nog op un van de rechtse falangisten _4inen rekenen. aal Achdab, die zichzelf heeft oepen tot militair gouverneur .ibanon, heeft via een ander klaringen idaag: opklaringen, maar la- op de dag ook plaatselijk een Meest matige zuidoostelijke I. Maximumtemperaturen zes graden op wadden tot alf in het zuiden van het rgen en overmorgen: Droog .vrij zonnig, in het algemeen illfnig verandering in tempera- rgen: zon op 6.52, onder 18.46. i op 19.46, onder 6.36. Van onze sportredactie AMSTERDAM Een week eerder dan geprogrammeerd" hebben Piet Kleine en Hans van Helden danig huisgehou den op de lijst met 's werelds beste schaatsprestaties. Piet Kleine, die vrijdag al het we reldrecord op de 5000 meter scherper stelde, reed zaterdag op het kunstijs van het Zuid- duitse Inzeil ook de toptijd op de 10.000 meter aan flarden. Daarvoor was hij samen met Hans van Helden ook al onder de recordtijd van Ard Schenk op de 1500 meter gedoken, waarbij Van Helden tenslotte de nieuwe recordhouder werd. Piet Kleine verbeterde met zijn prestaties ook het we reldrecord vierkamp, terwijl Hans van Helden eindelijk zijn doel eerste worden op dc wereldranglijst aller tijden realiseerde. Op het voetbalfront verander de er dit weekeinde weinig. Alle toppers wonnen en dc Cup-strijders PSV en FC Den Haag behoefden niet tot het uiterste te gaan. PSV dank zij de voorbeeldige houding van Roda dat geen enkel belang bij eventuele winst had en FC Den Haag dank zij de zwakte van De Graafschap. Logisch dan ook, dat beide ploegen al weer vooruitblikten naar dc Europa Cup-returns van woensdagavond, waarbij Haj- duk Split in Eindhoven en West Ham United de te genstanders zijn. „Ik heb wel eens het idee. dat on danks alle ellende van de middel eeuwen een groot percentage men sen toen gelukkiger was dan velen nu zijn. Want hoe prettig de mens het thans ook heeft, toch ben ik geneigd te veronderstellen dat hoe meer het leven te bieden heeft, hoe gretiger wij worden om dat alles te pakken en hoe ontevredener als dat niet lukt." In gesprek met Fred Lam- mers kwam dr Jaap Renaud, ie mand die de middeleeuwen op zijn duimpje kent, tot deze conclusie. Hij vindt ook dat de mensen in de loop der eeuwen „nauwelijks" zijn veran derd. „Wij zijn allemaal met het zelfde sopje overgoten." aldus dr Renaud in het gesprek dat op pagi na 6 is afgedrukt. Van een onzer verslaggevers AMELAND Het waddenei land Ameland, dat het hele OET (Reuter, UPI) De leider van de rebellerende Libane- litairen, generaal Aziz Achdab heeft gisteren nogmaals het idellijk aftreden geëist van president Franjiech. Gebeurt dit Dp korte termijn, dan zal hij geweld gebruiken, zo heeft ab laten weten. als tekens van instemming alle klok ken van de christelijke kerken zou den luiden en dat van alle minaretten tot gebed zou worden opgeroepen. Het Libanese leger is momenteel in drie delen uiteengevallen: een deel is president Franjiech trouw gebleven, een ander deel staat achter generaal Achdab. Voorts hebben een aantal eenheden zich samengevoegd tot een Libanees-Arabisch leger. De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft zich tot dusverre buiten het conflict gehouden. Het is niet duidelijk of Syrië de muiters of de president steunt. Politieke waarne mers wijzen erop, dat Syrië niet veel invlloed zal kunnen hebben op een militair bewind in Libanon. Damas cus zou de voorkeur geven aan een regering op brede basis. De president van Syrië, Assad, heeft een bezoek dat hij dezer dagen aan Parijs zou brengen, afgezegd in verband met de crisis in Libanon. In de straten van Beiroet werd giste ren regelmatig het gekletter van wa pens waargenomen. Legeronderdelen en particuliere legertjes namen posi ties in op verschillende punten in de Libanese hoofdstad. Volgens officiële schattingen waren er gisteren ongeveer 1000 militairen tation 'de bevolking opgeroe- samengetrokken om de residentie demonstreren voor afzetting van de President te verdedigen. Ook president. Voorts eiste hij, dat *>u a een tankbrigade bil het paleis zijn. Deze tekening van de toren van de Haagse Grote Kerk (na de res tauratie, de gietijzeren spits is verdwenen) siert het omslag van het boek „Haagse hervormde ker ken", geschreven en geïllustreerd door de Haagse ambtenaar A. van der Weel Czn. Zie pag. 2. Radio en tv Strips, feuilleton 4 4 Puzzel 4 Commentaar 3 Mode 6 Uw probleem 6 Weer ...7 Familieberichten 12 Familieberichten 14 van de buitenwereld was afge sloten, zal vandaag weer per boot bereikbaar zijn: het actie comité dat de blokkade organi seerde als protest tegen de ver hoogde veertarieven, besloot gisteravond de actie om twaalf uur vannacht te beëindigen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, die dit meedeelde, heeft bij dit besluit waarschijnlijk een rol ge speeld de bereidheid van minister Westerterp om op korte termijn een delegatie van het eiland te ontvan gen mits de actie beëindigd zou worden. Door de blokkade werden op het ei land driehonderd gasten het hele weekeinde „gevangen" gehouden. Slechts één keer werd de blokkade opgeheven. Er mocht een boot uitva ren om een Duits echtpaar met een epileptisch kind naar de vaste wal te varen. De boot keerde direct terug, zonder passagiers mee naar het ei land terug te nemen. Tijdens het weekend zijn op het weekkend twee mensen overleden. Familieleden die in verband hiermee naar het eiland toewilden moesten met een vliegtuigje worden overge vlogen. Voor het overige bestond er vrijwel alleen telefonisch contact met het eiland. Dat de actie vanmorgen zou worden beëindigd hing onder meer af van een tweede telefoongesprek met minister Westerterp. Het actiecomité wilde gisteren meteen een afspraak met de bewindsman maken voor een ge sprek. Deze zei echter dat dit niet kon. omdat hij zijn agenda niet bij zich had. Het actiecomité moest van morgen maar even opnieuw bellen. Het eiland zou zelf ook schade lijden door de actie. De grotere school jeugd zou niet naar school kunnen en dit zou te meer vervelend zijn, omdat de examentijd alweer nadert. Ook zijn er eilanders, die hun werk aan de wal hebben. Zie verder pag. 3 Overigens is het onderzoek uiteraard nog niet afgesloten. De commissie van drie heeft nu ook een gesprek gevoerd met ir. F. Besancon (67). de ex-directeur van de KLM. wiens naam is genoemd als de KLM- functionaris, die 25000 dollar zou hebben ontvangen van de Lockheed- fabrieken. Het gesprek duurde twee en een half uur en verliep in een „bijzonder prettige sfeer". De com missie van drie, noch de heer Besan con wilde iets vertellen over de in houd van het gesprek. Zoals bekend heeft ir. Besancon op 4 maart, bij zijn terugkeer van een vakantie bui tenslands, de beschuldiging van de hand gewezen en zich ter beschik king gesteld van de commissie- Donner. Verklaring Church Het persbureau UPI, dat vorige week een verwarrend bericht bracht over uitlatingen van voorzitter Frank Church van de Amerikaanse se naatscommissie, die de Lockheed- affaire onderzoekt, heeft hierover op heldering verschaft. Church was een vraag gesteld over de kritiek van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken op het vrijgeven van inlichtingen aan de pers. door de se naatscommissie, waardoor ernstige schade aan de buitenlandse betrek kingen zou zijn toegebracht. Church antwoordde toen: „Ik ben ervan over tuigd dat deze sub-commissie geen inlichtingen heeft verstrekt die niet ten volle zijn waargemaakt". Church doelde, aldus UPI gisteren, hiermee op de uitbetalingen van steekpennin- 12 Va, 21 Maart geopend van 10-17 en 19-22 uur; za. en zo. 10-17 uur, toegang f 5,- kinderen tot 14 jaar f 2,50 Links: boze Amelanders bij de tot stilliggen gedwongen veerboot. Rechts: met landbouwtrekkers werd de boot bezet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DEN HAAG „Dr. Holtrop wist niets van een betaling van dertig miljoen aan steekpenningen door Werkspoor aan Argentijnse functionarissen in 1951 en 1952". Dit vertelde ons zaterdag de in Amersfoort wonende mr. J. H. O. graaf Van den Bosch (69), in die periode een van de drie directeuren van de Nederlandsche Bank. waarvan dr. Holtrop toen president-directeur was. (Dr. Holtrop maakt nu deel uit van de commissie van drie). Van onze verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM De inlichtingen die de commissie Donner, die een onderzoek instelt naar de beschuldigingen jegens prins Bernhard, tot nu toe heeft verkregen, geven volgens be trouwbare kringen in Den Haag geen duidelijk antwoord op de vraag waar de door Lockheed uitbetaalde 1.1 miljoen dollar aan steekpenningen zijn gebleven. Daarom wordt nu verwacht, dat de commissie niet in staat zal zijn een duidelijk antwoord te geven op de vraag naar de relatie tussen Lockheed en prins Bernhard. gen in Nederland, Italië, Japan, Indo nesië. de Filippijnen en mogelijk Zweden. De verwarring ontstond toen Duits land ter sprake kwam, waarop Church niet doelde omdat over deze uitbetalingen tegenstrijdige getui genverklaringen zijn afgelegd. Trein-Toeqang-biljetten bij NS-stations Graaf Van den Bosch zei de ver antwoordelijkheid voor de deviezen- uitvoer van het in dollars naar Zwit serse banken overgemaakte bedrag op zich te nemen. Hij was directeur van de afdeling deviezen en in die functie moest hij Werkspoor een ver gunning geven voor de uitvoer van de dertig miljoen gulden in dollars. Op de vraag of de toenmalige minis ter-president dr. W. Drees, de minis ter van economische zaken, dr. J. R. M. van den Brink, en minister van financiën P. Lieftinck, van de trans actie op de hoogte waren, zegt graaf Van den Bosch: „Dat is mij niet be kend". Over de rol van prins Bernhard, die de Argentijnse presi dent Peron overhaalde het contract te tekenen, verklaart de heer Van den Bosch: „Hij staat erbuiten, want hij ging naar Argentinië in opdracht van de regering, en het contract met die dertig miljoen gulden-commissie was lang van tevoren vastgelegd". Afspraak Uit een interview met graaf Van den Bosch wordt duidelijk dat er een af spraak was met de Argentijnse rege ring om vijftien procent-commissie van de order van de 258 miljoen gul den spoorwegmaterieel, aan presi dent Peron en Argentijnse functiona rissen over te maken. Zoals onze krant zaterdag reeds meldde, heeft de Nederlandse belastingdienst er van geweten, omdat de dertig mil joen gulden commissie als „be drijfskosten" (aftrekbaar voor de be lasting) werden geaccepteerd. Zoals bekend liet het ministerie van TOKIO (Reuter) De Japanse justi tie heeft de rechtse politicus Joshio Kodama in staat van beschuldiging gesteld wegens belastingontduiking. In feite is dit de eerste gerechtelijke stap in de Lockheed-affaire die in Japan grote beroering heeft gewekt. Kodama wordt ervan beschuldigd ruim acht miljoen gulden aan steek penningen te hebben ontvangen van Lockheed. PARIJS (Reuter) Dc Socialistische partij van Francois Miterrand is de grote winnaar geworden bij de regio nale verkiezingen in Frankrijk. Bij de tweede en beslissende ronde, die gis teren werd gehouden, hebben zij hun aantal zetels in de raden van de Fran se kantons aanzienlijk uitgebreid. Toen tachtig procent van de stemmen was geteld hadden de socialisten ruim tweemaal zoveel zetels veroverd als de andere grote partijen. Zij stonden toen op 464 zetels, de communisten, gaullisten en republikeinen schom melden om de 200. Een week geleden bleek bij de eerste ronde van de regionale verkiezingen al dat de linkse partijen in aanhang waren gegroeid. In de districten waar de eerste keer geen van de kandidaten de absolute meerderheid behaalde moest giste-en opnieuw worden ge stemd. Daatbij ging het tussen num mer één en twee van de vorige ronde. De regering van Argentinië heeft in een officiële verklaring ontkend, dat de vroegere president Peron en zijn vrouw Evita ooit een bedrag van 30 miljoen gulden van het Nederlandse bedrijf Werkspoor hebben ontvangen als commissie voor een grote order uit dit land. „Dit is alleen maar een po ging om wijlen onze president en zijn vrouw door de modder te halen. Het gaat hierom beschuldigingen, die ner gens op slaan". Ex-president Peron, wiens derde vrouw Maria Peron nu president van Argentinië is, stierf in 1974. financiën enkele weken geleden we ten dat er mee akkoord wordt ge gaan, dat bedrijven steekpenningen opvoeren als aftrekpost voor de ven nootschapsbelasting. De belasting inspecteur beslist in zo'n geval of de steekpenningen als aftrekpost wor den aanvaard. Op de vraag of het ministerie van financiën in 1951/1952 geleid door minister Lieftinck, dan niet op de hoogte moet zijn geweest, antwoordt graaf Van den Bosch: „Het maakt een verschil of je zoiets weet op het moment van de transac tie of later". Minister Lieftinck, thans werkzaam voor het internationaal monetaire fonds in Washington, was in het weekend niet bereikbaar. Onderzoek De rijksvoorlichtingsdienst heeft gis teren laten weten, dat nog niet is beslist of het door premier Den Uyl aangekondigde nadere onderzoek naar de miljoenentransactie van Werkspoor zal plaatsvinden. Van daag of morgen zal dit worden be kend gemaakt. De RVD- woordvoerder bevestigde dat dr. Holtrop. toen lid was van de raad voor economische aangelegenheden, een onderraad van het kabinet. Deze raad die wekelijks vergaderde nam echter geen beslissingen maar kwam tot conclusies die werden voorgelegd aan de voltallige ministerraad die daarover moest besluiten. Notulen De RVD liet nog weten dat de notu len van de vergaderingen van de raad voor economische aangelegenheden worden bekeken. In betrouwbare kringen In Den Haag wordt aangeno men dat deze notulen geen uitsluitsel zullen geven over de transactie met Argentinië en de complicaties daar aan verbonden. (Zie verder pag. 7 r In het buitenland wonen alleen probleemloze, niet onbemiddelde standaardgezinnen. Dat beeld komt I veel scholieren uit hun taalboeken tegemoet. En dat mag best veelzijdiger worden, meldt onze onderwijs- redactie. Hoewel een goede krant ook nooit weg is. ~l Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie r wart-lc deren onderzetters met zilver bedrukte Obdemel ticfmodcllen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel O Praktische kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ Ie Amsterdam. Dc nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 0.25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. I origineel. X1 L

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1