li] staan in voor Miele japers aanvaarden consequenties I i lllSlllallI ;rhalen over illegalen l\ het Westland mogelijk leen politieke stunts Compromis over abortus hopen dat zoiets nooit meer hoeft te gebeuren" Zuidmolukse zaak blijft doorgaan Nieuwe boeken onden onderzoeken status buitenlanders Brand na explosie in fabriek DSM !"&G 13 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van lO èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere UIT «Jan Sloothaak „We hebben onschuldige mensen gedood, maar zonder enig tikkeltje haat. We zouden (voel hebben als we daar geen berouw over hadden, maar het is de Nederlandse regering die j moordenaars heeft gemaakt. We zijn geen slijmballen en zullen de consequenties den. We hopen dat zoiets nooit meer hoeft te gebeuren en dat het gesprek tussen de fridse regering en de Zuidmolukse afvaardiging resultaten zal opleveren. Onze zaak om recht. We zullen altijd doorgaan, met Gods hulp zullen we doorgaan." jrklaring legde Paul S. gisteren af voor de rechtbank in Assen. Hij deed dat namens de zeyen faan de trein bij Wijster. •ocesdagen die gisteren een iden zijn zonder veel uiterlij- verlopen. Ook gisteren l emotie, toen de officier [tie van twaalf tot achttien lerende gevangenisstraffen ir beheerst ging het ook toe, :apers elkaar gistermorgen j eerst sinds hun actie in r van vorig jaar weerzagen. andere kapers legden nog iring af: één om te zeggen n ogen niet alleen de Neder- jgering schuldig is, maar ie- 4|ie zwijgt. „Wat 'wij hebben Jfd komt eens," zei hij. len wisselen Ij.irte pauzes konden de ver soms even een paar woor- d schouderklopje of een iek wisselen met de Zuidmo- nfp de publieke tribune. Ook )e. gijzelaars die als getuigen A gaven hen een vrienden- I l afscheid. Eén van hen, me- Kruiswijk-Christiaans uit ZW 's morgens in haar getui- ring gezegd begrip te heb- egen voor de Zuidmolukse zeer zelfs dat ze op de vraag Jesident, mr F. C. Fliek, of zij ln|levenissen in de trein waard >niitwoordde: „Jazeker". Me- sis uiswijk was in 1950 zelf bij jgfliort van de Zuidmolukkers erland. „Ze dachten na een Veer terug te kunnen. Ik heb gd, dan breng ik je terug", m wrouw Kruiswijk. Daarna iding osjfc getuige uit de gijzeltrein 'arter K. Wielinga, eveneens uit lupeze was samen met, zijn p eerste kerstdag naar de ikkers in Smilde gegaan, -i toen was opgevallen was Suidmolukkers diep geroerd it er iemand uit de Neder- 'olking uit zichzelf tot hen poging deed verbinding te 'ond dat de kapers bij het adelozer naar voren zijn an ze, voor zijn gevoel, in werkelijkheid waren. De Ivroeg: „Kan het zijn dat er naar voren kwamen, toen onkundig was?" Wielinga gaf dat toe. Ir. Manusama, president van de RMS in ballings chap, herhaalde als getuige- deskundige nog eens dat een ge welddadige actie volgens hem geen oplossing kan brengen. Hij vond ech ter dat ook wel eens gezegd mocht worden dat de kapers zo opkwamen voor hun ideaal dat ze daar hun leven en vrijheid voor over hadden. „Dat mag ook wel eens gezegd worden in deze materialistische tijd". Inzicht verschaffen Als getuige-deskundige trad ook op de student O. Matulessy uit Cappelle aan de IJssel, die probeerde inzicht te verschaffen in het reageren van de Zuidmolukkers. Uit zijn verklaring bleek niet alleen dat het gezag van ir. Manusama als Zuidmoluks leider steeds wankel is geweest, maar voor al ook dat de gedachten over gewa pende acties zich in de Zuidmolukse gemeenschap nog niet hebben uitge kristalliseerd. Er is een stroming die geweld als oplossing ziet. Er zijn er ook die dat niet willen, onder wie Manusama. Deze is wel uitgemaakt voor „slaaf" van de Nederlandse re gering, toen hij volhield de kaping af te keuren. In ieder geval voelt de gehele Zuidmolukse gemeenschap zich mede verantwoordelijk voor de gijzel-actie en staat ze daar achter, ook al worden de doden „betreurt". Uit zijn en andere verklaringen is gebleken dat de Zuid-Molukken hoe dan ook voor hun zaak zullen blijven vechten. Alle getuigen waren opge roepen door de verdediging. Eisen De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, zei in zijn requisitoir, dat men niet moet onderschatten dat in de eisen van de kapers al over het doden van gijzelaars werd gesproken. Dat was voorbereid. „Er is wel gezegd dat ze over dat punt gauw zijn heen gelopen, omdat ze verwachtten dat de dreiging voldoende zou zijn, maar het stond duidelijk in de eisen, dat als er niet aan die eisen zou worden voldaan er op dat en dat tijdstip drie doden zouden zijn". Lafhartig vond hij het van de gijzelaars om het zoals ze eerst deden voor te stellen of machinist J. H. Braam de „helden rol" had willen spelem en dat daar aan zijn dood te wijten zou zijn. „Het is heel normaal dat Braam de deuren dicht gooide en terug wilde vluchten toen hij de kapers zag". Meedogenloos De officier noemde het doodschieten volkomen zinloos en sprak van een meedogenloos optreden. Hij wilde elk van de kapers individueel bena deren omdat het Nederlandse recht nu eenmaal geen collectief da derschap kent. Ieder moest voor zijn eigen deel in de actie verantwoorde lijkheid dragen en zijn straf onder gaan. Het was op dit punt dat de verdediging hem later weersprak. De officier beschouwde het drie manschap Eli H., Paul S. en Kobus T. als de kerngroep, waarbij Kobus de laagste in rangorde was. Essentieel achtte de officier dat alle verdachten hadden meebesloten en daadwerke lijk hadden meegewerkt aan de uit voering van de moorden deels door er aan mee te doen of door op wacht te staan. Verder legde hij onder meer vrij heidsberoving (de dood van Braam tengevolge hebbende), alsmede vuur wapenbezit ten laste. Als ach tergrond van hun daad zag hij een uiterst militante opstelling, gecombi neerd met een Spartaanse opvoeding en de van jongs af aan bijgebrachte trouw aan het ideaal, waarbij de bui tenwereld vanuit de gesloten Zuid molukse gemeenschap al gauw de rol van zwart schaap kreeg toebedeeld. De kapers taxeerden de Nederlandse samenleving verkeerd in hun veron derstelling dat hun eisen meteen wel zouden worden ingewilligd. Opoffering Mr. H. W. J. Droesen, raadsman van de kapers, vond de veronderstelling dat de kapers inderdaad hadden ge dacht dat dreigen voldoende was om aan hun eisen te voldoen en dat er dan geen doden hoefden te vallen, nog niet zo gek.De oorzaak van de hele situatie weet hij aan de Neder landse regering. De laatdunkende uitlatingen van premier Den Uyl, Ka mervoorzitter Vondeling en minister Van Doorn hebben een belangrijk escalerend effect gehad. Hard kwam het aan toen koningin Juliana bij de soevereiniteitsoverdracht aan Suri name zei dat alle volken recht heb ben op een eigen staat. Nederland maakt zich drukker over de Koerden en Basken dan over de minderheden in eigen land. Nederland offerde het Zuidmolukse volk op aan een poli tiek doel. De Zuidmolukkers werden voor de keus gesteld, of opgaan in de Nederlandse bevolking of Indone siërs worden. Hun strijd voor de RMS werd vanaf een vliegtuigtrap wegge wuifd als een droom. „Maar zoals een Zuidmolukse dominee al zei. als je het woord droom omdraait staat er moord", aldus de raadsman. Volgens hem is het vonnissen met verschillen-, de straffen niet eerlijk, dat stoelt op het recht in een Westerse cultuur waar het individu centraal staat. De Zuidmolukkers stammen uit een an dere cultuur en treden op als een collectief. De één zou niet tot zijn daden gekomen zijn zonder de ander. De raadsman deelde ook nog mee dat er na „Wijster" slechts vijftien be dankjes zijn binnengekomen bij de stichting „Door de eeuwen trouw" (die de Zuidmolukse strijd steunt) en Drie Zuidmolukse meisjes de mid delste gehuld in de vlag van de RMS praten bij de afzetting met enkele politiemannen. dat er 50 nieuwe aanmeldingen kwa men. In de tijd na „Wassenaar" kwa men er 500 bedankjes. „Beleidsvoering door werkoverleg" door J. H. Kuipers Uitg. Samson te Alphen a/d Rijn. 80 blz. Prijs 12, De bedrijfssocioloog drs. J. H. Kui pers (Vrije Universiteit) heeft in opdracht van de commissie opvoe ring produktlviteit van de SER een bijdrage geleverd aan het breed op gezette Trendonderzoek medezeg genschap. Hij biedt zijn rapport aan als een handreiking aan diegenen, die in de praktijk van het bedrijfsle ven zijn betrokken bij werkoverleg en werkstructurering. Volgens drs. Kuipers is de belangrijkste barrière voor het ontwikkelen van werkover leg het gebrek aan geloofwaardig heid van het beleid dat wordt ge voerd. De werknemers hebben het gevoel ingezet te worden voor andere doeleinden dan die waarmee het werkoverleg werd ge "ntroduceerd en zij stellen zich daarom afwachtend en afwijzend op. Deze houding ver leidt de bedrijfsleiding dan weer ge makkelijk tot kwalificaties als „apa thie en onge'nteresseerd." In een reeks aanbevelingen bepleit drs. Kuiper onder andere een grotere deelneming van alle betrokkenen aan het werkoverleg. Procedures moeten met inbreng van alle deelne mers worden afgesproken en eventu eel worden bijgestuurd. Bij de ont- -,Hans W. Ledeboer IJK Drie bonden voor voedings- en agrarische werknemers hebben hun leden gevraagd s te verzamelen over buitenlandse werknemers die in het Westland werken. Het gaat er om d te krijgen op vragen als hoe het staat met illegaal verblijvende buitenlandse werknemers, dit er zijn, of ze in het Westland wonen of elders en naar hun werk heen en weer trekken. elde Henk van Dam, be- van de voedingsbond-CNV. rens moeten ingediend wor de voedingsbond-NKV in Daar in Haarlem verwacht r een dag of veertien over Ie gegevens te beschikken, ig tot het gesprek dat we met Van Dam hadden waren de eruchtmakende berichten, d in de Westlandse tuinders- veel illegale buitenlandse lers zouden werken tegen onen", vaak via koppel- atie was voor de drie bonden ig om eind februari in Poel- gemeenschappelijke leden- Ing te houden. In de discus dat het heel moeilijk zal zij n uiste aantallen te komen, cwaardige uitspraak kregen een van onze leden, die als punt de kennis van de Ne- e taal van een buitenlander en buitenlandse arbeider die eerd is, kent een aantal Ne- e woorden, omdat hij hier de aren woont. Als een buiten- ten enkel Nederlands woord lie man volgens dat lid hier omdat hij nog te kort in ons m ook maar een enkel Neder- ïord te hebben kunnen op- aldus de heer Van Dam. erhalen van „werk voor een len" is hij heel voorzichtig: oet eerst nog worden be- len? —Ming „Pro Gastarbeiders" in Rotterdam gelooft niet in grote aan tallen illegale buitenlanders in de Westlandse tuinbouw. „Voor zover wij de situatie kunnen overzien zijn er veel buitenlanders werkzaam in het Westland", meent bestuurster Nel Soetens, „maar voor het overgro te deel gaat het om legalen. Een aantal mensen, waarvan het verblijf niet kon worden gelegaliseerd is naar hun land terug. Enkelingen zijn ille gaal gebleven, voor een aantal daar van loopt een herzieningsprocedure, dat weet ik omdat wij daar bemoeie nis mee hebben. Er zijn veel mensen zonder werk in de tuinbouw en ik weet dat tuinders heel bang zijn voor tegen hen te nemen maatregelen als zij illegalen in dienst nemen. Natuur lijk zijn er koppelbazen, ik weet ook dat er koppelbazen zijn die met ille galen werken maar dat zijn er niet zoveel." Mevrouw Soetens legt uit. waarom grote aantallen illegale werkers in de tuinbouw onmogelijk zijn: „Iemand die ontslagen wordt ten behoeve van een illegale buitenlander komt me teen bij ons sputteren. Een legaal hier verblijvende buitenlander laat zich niet van zijn plaats dringen. Die weet nu precies wat zijn rechten zijn, dat hebben wij en andere organisa ties hem heus wel geleerd en de mensen zijn niet dom!" Er is volgens mevrouw Soetens nog een ander, indirect bewijs tegen de aanwezigheid van vele illegalen in het Westland: „De cijfers van het gewestelijk arbeidsbureau geven een goede aanwijzing. Er weken in de tuinbouw in het Westland nu vrijwel evenveel buitenlandse arbeidskrach ten als een half jaar geleden, toen de legaliseringsprocedure inzette. Als er veel illegalen zouden zijn, zou, omdat die natuurlijk niet kunnen worden geregistreerd, het aantal in geschreven buitenlandse tuinbou- warbeiders veel lager moeten zijn, dan een half jaar geleden. En dat is niet zo. Maar er is zelfs wat anders: het is nu heel moeilijk voor tuinbou- warbeiders in het algemeen om aan werk te komen!" Mevrouw Soetens ziet in de hele af faire een politieke stunt van een aan tal vakbondsleden: „Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze stunt is opgezet om de wet-Boersma er door te helpen drukken. En die wet vin den wij een afschuwelijke, discrimi nerende slavenwet, alleen al omdat een buitenlandse arbeider door de contingentering niet van bedrijf kan veranderen en dus ook geen promo tie kan maken." Misstanden zijn in het Westland nog mogelijk in de huisvesting. „Die huisvesting is heel verschillend", meent Nel Soetens, „sommige men sen zijn ondergebracht in caravans.- Daarbij zijn goede, maar ook heel slechte. Sommigen moeten wonen in schuren en daarbij zijn er ook, die heel slecht zijn gehuisvest, maar veel mensen wonen ook uitstekend, bij voorbeeld in kamers bij de tuinders thuis." De heer M. v. d. Sar uit 's Gravenzan- de. voorzitter van de Kring Westland van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, kent zelf geen tuinders, die illegaal in ons land verblijvende gastarbeiders in dienst hebben: „Na tuurlijk zit er kaf onder het koren, De huisvesting van de gastarbeiders is soms niet onaardig. maar de georganiseerde tuinders zijn bang voor tegen hen te nemen maatregelen als zij illegalen in dienst zouden hebben. Tomatenpluk en slasnijden gebeurt in aangeno men werk, waaraan koppelbazen te pas komen. Maar de mensen in dienst van die onderaannemers zijn Nederlanders, het aat om vakkundig en heel snel werk. Misschien dat er een enkele Turk bij loopt, die dat hoge tempo kan bijhouden. In de tijd dat we handen te kort hadden waren er inderdaad illegale werkers, maar het merendeel van de tuinders had er ook toen geen behoefte aan. Het verblijf van al die mensen is uiteindelijk gelegaliseerd". De heer Van der Sar geeft ronduit toe, dat er in het tuinbouwbedrijf in het Westland veel buitenlanders werken: „Anders krijgen we het werk niet klaar. Volgens de opgaven van 17 februari waren er in e tuinbouw geen vaste krachten werkloos. Er was wel een aantal losse werklozen. Dat is al een bewijs: als er veel illegalen aan het werk waren, waren er veel meer werklozen!" Tenslotte een waarschuwing uit de vakbeweging, dat wij heel voorzich tig moeten zijn met cijfers van de gewestelijke arbeidsbureaus. Als ie mand bijvoorbeeld lasser is en ille gaal in de tuinbouw werkt, komt hij, zo meent de vakbeweging, na legali satie terug in zijn oude beroep. En in Rotterdam is het aantal ingeschre ven buitenlanders toegenomen en een aantal gelegaliseerde buitenlan ders is nu waarschijnlijk bij het Rot terdamse GAB ingeschreven omdat deze mensen vanouds al in Rotter dam woonden. En bewijzen omtrent illegaal in ons land verblijvende gas tarbeiders zijn heel moeilijk te vin den. omdat deze mensen zich zorgvuldig buiten ieder bewijs houden. Korte, duidelijk geschreven, liefst un één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS wikkeling van werkoverleg dient te worden aangesloten bij hetgeen door de deelnemers als belangrijk en ac tueel wordt ervaren: opmerkingen, suggesties, problemen die naar vo ren komen dienen serieus te worden genomen. Tenslotte dient werkover leg zijn vertrekpunt te nemen in de bestaande verdeling van ver antwoordelijkheden en bevoegdhe den. E. Van een verslaggever SITTARD In de ammoniakfa- briek 1 van de Unie van kunstmestfabrieken (waarin DSM een aandeel heeft van 75 procent) is gistermorgen brand uitgebroken na een ontploffing. Een aantal personeelsleden werd licht gewond door rondvliegende glasscherven, maar zij konden in de verbandkamer van het bedrijf wor den behandeld. De oorzaak van de ontploffing is dat uit een lek uit de aftapleiding van een hogedruk- afscheider een mengsel van olie. wa terstof en stikstof was gestroomd. De ontsteking van het gasmengsel kwam voordat het bedieningsperso neel, dat de lekkage inmiddels had geconstateerd, er in geslaagd was het systeem volledig drukvrij te ma ken. De bedrijfsbrandweer was hier na de brand snel meester. WAARHEID „Klinkenberg suggereerde in relatie met spionage-activiteiten dat de prins voor de oorlog als inspecteur van de strijdkrachten een unieke kennis bezat van onze weermacht en defensie. De waarheid is dat de prins toen slechts kapitein was en pas na de oorlog in zijn functie werd be noemd. Op 13 september 1945 als inspecteur-generaal van de landmacht, op 15 Januari 1947 voor de marine en op 11 maart 1953 voor de luchtmacht. „Wanneer de heer Hydra hetzij goed geluisterd hetzij correct gecommentarieerd had. dan zou hij hebben moeten vermelden, dat ik de prins „officieus inspecteur- generaal" noemde. En dit niet op losse gronden. Mijn bron is namelijk „een geautoriseerde biografie door Alden Hatch", getiteld: „Prins Bernhard zijn plaats en functie in de moderne monarchie" (Amster dam. MCMLXII), een niet geheel on bekend werkje hier te lande. Op pag. 93 schrijft Hatch: „Kort na het uitbreken van de vijandelijkheden (sept. '39 - K) benoemde koningin Wilhelmlna Bernhard tot haar verte genwoordiger voor de inspectie van alle leger- en marine-installaties, waarover hij wekelijks aan haar per soonlijk rapport moest uitbrengen, met vermelding van „wat fout was en waaraan iets moest worden ge daan." Ofschoon hij toen nog steeds kapitein was, werd de prins op deze wijze een soort onofficiEle inspec teur-generaal van de Nederlandse strijdkrachten. Hij nam deze taak zeer ernstig op. In de acht maanden die volgden reisde hij voortdurend in Nederland rond om leger- en marine installaties te inspecteren en hij bracht elke week rapport uit aan de koningin. Aan het einde van deze periode had hij elke eenheid ten minste eenmaal bezocht." Amsterdam Wim Klinkenberg Angola (4) Op mijn brief „Angola (3)" (Trouw 25 februari) kreeg ik zoveel reacties, dat ik mij genoodzaakt zie te reageren. Op enigszins simplistische manier heb ik trachten duidelijk te maken, dat het eigenlijk te gek is, dat de regering pas tot erkenning van de MPLA overging, toen deze aange toond had de sterkste te zijn. Ik zou het „menselijker" vinden, als men op andere gronden tot erkenning zou overgaan. De regering heeft weer eens getoond, dat politiek niet hu maan is. maar keihard en zakelijk. Den Haag Simon Kamper Dierenliefde (2) Het ingezonden stuk van D. Coppes heeft mij niet bevredigd. Hij schrijft te eenzijdig. Hij is erg ontstemd dat er zoveel graan nutteloos verbruikt wordt. Hij moet ook eens informeren hoeveel tonnen graan verstookt wor den tot bier en genever. Dat vind ik veel erger. De regering is bezorgd voor het abnormaal gebruik van al cohol, maar zij lusten het zelf ook. U moet eens kijken wat er voor brood en middageten wordt weggegooid. De mensen vragen zelf om de straf van Boven; wat ook niet uit kan blijven. Den Haag E. deMunnik De Biddag (1) Een kostelijk stukje meneer Westra. Ik heb er geen woord aan toe te voegen. Alleen zou ik de mensen die vinden dat de biddag maar moet worden verschoven naar de Nieuw jaarsdag wel willen vragen of zij dan altijd trouw naar de kerk gaan en als dat zo is of zij dan ook werkelijk fit zijn of nog duf van de oudejaars avondviering. En zou de bidstond op deze dag (1 jan.) wel tot zijn recht komen? Stadskanaal G. RuiterSchuring* Biddag (2) Het artikel van lr. Westra „We zitten met de biddag in onze maag" komt nogal tweeslachtig op mij over. Enerzijds de zorg voor de groepen werklozen en hongerenden, ander zijds het eenzijdige gebed voor eigen werk en eigen brood. Een schou derklopje voor de boer. een verwijt aan mensen die pleiten voor een veelzljdiger voeding (wat minder dierlijk en wat meer plantaardig ei wit). Zijn degenen die spreken over meer plantaardig voedsel en minder kunstmest persé huichelaars en mensen met oogkleppen voor? Bid niet zonder je te bezinnen of we het individueel en gezamenlijk wel Juist doen voor onszelf en voor Gods grote wereld. Het kan evenmin zonder voorbede voor de anderen. Zevenaar H. Herstel Het verhaal In de krant van gasteren over het voorstel van het PvdA-bestuur aan de WD om een compromis te treffen over de abortuswetgeving is tot onze spijt in verkeerde volgorde afge drukt, waardoor verwarring kon ontstaan: bepaalde uitspraken zouden nu aan de verkeerde personen toegeschreven kunnen worden. Wij laten daarom vrijwel het gehele bericht hier opnieuw volgen. „Verwerping van alle drie de wet sontwerpen zal," zo schreven de PvdA-Kamerleden Lamberts en Roe thof (de indieners van het PvdA- abortus-ontwerp) „tot grote schade zijn van de Nederlandse vrouwen en de Nederlandse artsen, die dan op nieuw geconfronteerd kunnen wor den met de huidige strakke wetge ving." Het PvdA-compromis houdt in dat de ruime PvdA-abortusregeling zal gelden voor alle ingrepen, die binnen drie maanden plaatsvinden. Voor in grepen n& die periode zou dan „in grote lijnen", de WD-regeling kun nen gelden. Het voorstel kwam nadat van VVD-zijde al verscheidene maan den op overleg was aangedrongen. De VVD-reactie was zoals gezegd ge reserveerd. Mevrouw Veder-Smit, die samen met mr Geurtsen het WD- voorstel heeft ondertekend, verklaar de zich in een voorlopige reactie be reid zich over het PvdA-voorstel te beraden. Problemen Zij zag echter direct al enige proble men. ZIJ wijst erop dat het in de praktijk moeilijk is de zwan- gerschapsduur vast te stellen. Een moeilijk punt is ook dat de in het VVD-ontwerp opgenomen waarborg voor een zorgvuldige besluitvorming, behandeling en nazorg, alleen bij ab ortussen na drie maanden tot hun recht zouden komen, indien het PvdA-compromis zou worden aange nomen. Van WD-zijde wordt erop gewezen dat de meeste ingrepen juist binnen de periode van drie maanden plaatsvinden. Men vraagt zich af of de door de PvdA voorgestelde ter mijn niet wat korter zou kunnen. Van PvdA-zijde werd gisteren echter be nadrukt dat hierover niet „gesjoe meld" kan worden. „Het is een finaal aanbod," aldus een PvdA- woordvoerder. Toetsing Lamberts en Roethof zeggen in hun brief aan de VVD dat voor hen de aanvaarding van hel liberale abor tus-wetsontwerp voor ingrepen na drie maanden ook nog problemen geeft. De PvdA heeft grote bezwaren tegen de in het WD-voorstel opgeno men regelingen voor de toetsing van de beslissing tot aborteren, de regi stratie van de abortussen en de straf baarheid van de arts. De PvdA er kent wel dat ingrepen na drie maan den een wat ander karakter krijgen, waarbij de afweging van belangen, zo mogelijk nog zorgvuldiger moet plaatsvinden dan binnen die drie maanden. Men is tot op zekere hoog te bereid voor deze uitzonderlijke in grepen een wat zwaardere procedure te aanvaarden. „Abortus na drie maanden vraagt meestal een operatieve ingreep. Zo'n ingreep kan niet anders dan in zie kenhuizen worden uitgevoerd. De abortusklinieken zijn daarvoor niet uitgerust. Het is ook niet onaan vaardbaar dat de behandelende arts voor zo'n ingreep andere deskundi gen raadpleegt. Tegen registratie van deze ingrepen blijven we aanhik- ken, maar registratie van enkele tientallen gevallen is makkelijker te accepteren dan registratie van de duizenden abortussen die binnen de drie-maanden periode worden ver richt. zegt een PvdA-ingewijde. De PvdA zal. indien een compromis met de VVD werkelijk van de grond komt. eerst overleg plegen met de meest betrokkenen en deskundigen om hun mening te vragen. Gepikeerd De PvdA-fractle is nogal gepikeerd over de opmerking van mevrouw Ve der-Smit dat zij nog wil bekijken of een gesprek met de PvdA nog voor of tijdens de behandeling van de abor tus-wetsontwerpen in de Kamer (waarschijnlijk in mei) moet plaatsvinden. „Wij willen een ge sprek vooraf, zoiets regel je niet op een namiddag tijdens de behande ling. Als de WD dat niet wil hoeven we er verder niet over te praten", zegt de PvdA-woordvoerder. „Opzienbarend" Mevrouw Van Leeuwen (ARP) die samen met het Kamerlid Van Schalk (KVP) het confessionele abortus- wetsontwerp heeft ingediend, noem de de toenadering van de PvdA tot de VVD in deze zaak „opzienbarend". „Hieruit blijkt opnieuw dat socialis ten en liberalen elkaar over dit soort zaken makkelijker kunnen vinden dan ons. De christen-democraten hebben hierover een geheel eigen standpunt. PvdA en WD wijzen het hoofdpunt uit ons wetsontwerp, de normstelling dat abortus alleen is toegestaan bij ernstige bedreigeng van de lichamelijke of geestelijke ge zondheid van de vrouw af. Voor ons zou daarom een compromisgesprek met de VVD weinig zin hebben", al dus mevrouw Van Leeuwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9