Duits-Pools verdrag ten lange leste aanvaard ÜPeking herijkt betrekkingen met Washington Wilsons positie blijft erg zwak Libanon Libanon aan rand van de ondergang Azevedo wil president van Portugal worden Recht van de sterkste, of gemeenschappelijk erfgoed? bondsraad met algemene stemmen akkoord Linkse partijgenoten kwaad Sowjet-Unie geeft vliegramp toe Opnieuw Libiers in Egypte aangehouden 'Stalinisten' in Joegoslavië naar gevangenis ATERDAG 13 MAART 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 apONN (AP, DPA) De Westduitse Bondsraad heeft gisteren met algemene stemmen de omstre- 1 den akkoorden van de bondsrepubliek met Polen goedgekeurd. Op het laatste moment gaven de "{oppositiepartijen CDU en CSU hun veizet tegen de akkoorden op. De verdragen, die al in de .jBondsdag waren aanvaard, kunnen nu worden uitgevoerd. Sowel de Poolse als de Westduitse egering toonde zich gisteren zeer in- ;enomen met de afloop van het taaie D «vecht over de Pools-Westduitse ak- oorden. Een Poolse regerings- woordvoerder noemde de eenstem- nigheid in de Bondsraad „een posi- ief feit". Hij zei dat het nu aan kwam op „volledige naleving" van de ver- Iragen. De Westduitse bondskanse- t ier Helmut Schmidt zei dat door de e [oedkeuring van de akkoorden „ern- ïi tige schade" aan het buitenlandse ieleid en een „staatsrechtelijke cri sis" waren voorkomen. Met dat 'I aatste doelde Schmidt op situatie [ie was ontstaan als de Bondsraad 1 iet verdrag had verworpen en tot istermorgen zag het daar naar uit. if>e CDU en CSU leken in de pondsraad tegen te zullen stemmen, ^het zoals zij in de Bondsdag hadden i ;edaan. Alleen in de Bondsdag heb- t >en de christelijke partijen geen I neerderheid en in de Bondsraad wel. )e Westduitse regeringspartijen i SPD en FDP) hebben er de afgelo- ten weken herhaaldelijk op gewezen dat de Bondsraad er is om de belan gen van de Westduitse deelstaten te behartigen. Daarom zou het onjuist zijn om in de Bondsraad zo'n belang rijk internationaal verdrag te blokke ren, zo betoogde nog deze week kan selier Schmidt. Woordenstrijd De oppositie ging pas om toen één woordje in een brief over de verdra gen werd gewijzigd. Eerst stond er in een brief van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher aan zijn Poolse ambtgenoot dat er ook na de periode van vier jaar, waar over het verdrag spreekt, „uitreisvisa kunnen worden verstrekt" aan men sen van Duitse afkomst in Polen. Nu is daarin „kunnen" vervangen door „zullen". De Poolse minister heeft toegezegd dat hij deze uitleg zal aan vaarden. Vrijdagmorgen pas was deze woor denstrijd beslecht en staakte de op positie haar verzet tegen het verdrag. De oppositie deed het gisteren voor komen alsof zij door haar taaie verzet )NDEN (UPI) Premier Harold Wilson van Engeland kreeg steren van één van zijn eigen partijgenoten toegevoegd dat hij flch had gedragen als een „politieke gangster". De Conservatieve partijleider Margaret Thatcher was wat gematigder en noemde ie premier alleen maar „een zielige figuur", die leiding geeft aan Leen stervende regering". lit verbale geweld kwam los nadat regering-Wilson donderdagavond it de stemming in het Lagerhuis id overleefd. Het parlement sprak 297 tegen 280 stemmen zijn ver- tuwen uit in het kabinet, maar ee is Wilson nog lang niet uit moelijkheden. Hij moet rekening lijven houden met ernstig ongenoe- ;n in de linkervleugel van de partij, in van de groep Linkse Labour- len, die zich deze week keerde te- Wilsons bezuinigingsplannen, :hreef gisteren aan het partijbe- estuux: „Wilson en Healy (de minister ijiran financiën) hebben de partij- jrichtlijnen en gedragscode voor de «betrekkingen tussen de partijleden jcebroken. Zij hebben zich gedragen nttls politieke gangsters." Zij doelde .daarmee op de krachttoer van Wilson iom donderdag het parlement over een „motie van vertrouwen" te laten temmen. Dat was Wilsons antwoord ip de poets die 37 linkse Labour- den hem woensdag bakten door iet deel te nemen aan de stemming een bezuinigingsprogramma meer dan twintig miljard gulden, iet programma werd daardoor ver- orpen. Deze strubbelingen binnen Labour demonstreren hoe zwak de regering van Wilson er voor staat. Labour heeft in het Lagerhuis een meerder heid van slechts één stem. Bij tussen tijdse verkiezingen in twee districten bleek deze week dat de Conservatie ven momenteel in opmars zijn. In beide districten, die toch al in Con servatieve handen waren, wonnen hun kandidaten opnieuw maar in bei de gevallen met een veel ruimere meerderheid dan de vorige keer. Ge middeld verloor Labour acht procent vergeleken met de vorige stemming. Thorpe Overigens waren de verkiezings uitslagen van deze week ook slecht voor de Britse liberale leider Jeremy Thorpe. In beide districten (één in Londen, het andere in Liverpool) sloeg de liberale kandidaat een zeer pover figuur. Thorpe, die binnen zijn partij erg moeilijk zit, had gehoopt dat deze verkiezingen de liberalen het wat beter zouden doen zodat de onrüst in zijn partij wat zou bedaren. Bij de teleurstellende resultaten zal zijn leiderspositie nog zwaarder wor den aangevallen en in Londen rekent men er op dat Thrope deze zomer wel zal aftreden als partijleider. MOSKOU (UPD In de Sowjet-Unie is gisteren bevestigd dat eind vorige week een Sowjet-vliegtuig is neerge stort. Bij de ramp zijn ongeveer 120 mensen omgekomen. Het toestel vloog van Moskou naar Armenië en stortte neer in de buurt van Voronesj. In een summier kranteberichtje was gisteren in Moskou te lezen dat „alle inzittenden" waren omgekomen. On gevallen met vliegtuigen worden in de SowjetrUnie doorgaans niet be kend gemaakt. een grote overwinning had behaald. Immers, in het eigenlijke verdrag is slechts sprake van uitreisvisa voor 120.000 a 125.000 Westduitse Polen. Nu had de CDU van Polen toch maar de toezegging afgedwongen dat op den duur alle Poolse inwoners van Duitse afkomst naar de Bondsrepu bliek mogen emigreren. Schmidt daarentegen hield gisteren vol dat het verzet van CDU/CSU niets nieuws heeft opgeleverd. De nieuwe bewoordingen houden volgens hem niets méér in dan hij en de Poolse partijleider Gierek vorig jaar augus tus hebben afgesproken. Het principe-akkoord bereikten Schmidt en Gierek vorig jaar in Hel sinki. Daarna ondertekenden de mi nisters Genscher en Olzowski de ver dragen op 9 oktober in Warschau. Daarbij werd vastgesteld dat West- Duitsland aan Polen een krediet van ruim één miljard mark zou verstrek ken. Voorts kocht WestrDuitsland aanspraken van Polen, die nog aan spraken hebben op Duitse sociale uitkeringen, af met 1,3 miljard mark. Het waren deze financiële aspecten die goedkeuring van de verdragen door de Bondsraad nodig maakten. o Vervolg van pagina I Het donderdagavond door Achdab afgekondigde uitgaansverbod in Beiroet is inmiddels weer opgehe ven. Achdab zei te verwachten dat ook de noodtoestand spoedig zou kunnen worden opgeheven. Generaal Achdab, die op zijn persconferentie gisteren werd ge flankeerd door zowel mohamme daanse als christelijke officieren, schijnt in elk geval de steun te heb ben van de gezamenlijke linkse par tijen. Zij lieten gisteren een geza menlijke verklaring het licht zien, waarin president Franjieh werd op geroepen zijn ambt neer te leggen en „begrip" werd uitgesproken voor de handelwijze van generaal Achdab, alhoewel zij het met zijn methodes niet eens waren. De Falangistische partij, de grootste van de rechtse chritelijke groeperin gen, belegde spoedbijeenkomsten en liet in commentaren op het conflict een neutraal geluid horen. Verrassing wekte de houding van de ultra-rechtse christelijke groep „Wachters van de Ceders", die liet weten „al zijn mogelijkheden" ter beschikking van Achdab te stellen. Omroeper Sharif El Achawi, door zijn nieuwsbulletins en adviezen tij dens de burgeroorlog bekend als „het geweten van Libanon", blijkt voor generaal Achdab te hebben ge kozen. Hij verscheen achter de mi crofoons van een radiostation dat pro-Achdab is. Intussen gingen de gevechten tussen militaire opstandelingen, verenigd in het „Libanese Arabische Leger" van luitenant Achmed El Khatib, en gezagsgetrouwe troepen ook giste ren door. De strijd speelde zich hoofdzakelijk af in de omgeving van Tripoli. De luchthaven van Beiroet, die giste ren bijna de hele dag gesloten was, ging tegen de avond weer voor het burgerluchtverkeer open. WASHINGTON (UPD De gouver neur van de staat Pennsylvania, Mil ton Shapp, heeft zich terug getrok ken als kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. De Demo craat Shapp zei gisteren dat de resul taten die hij tot nu toe in de voorver kiezingen had behaald voor hem re den waren niet langer mee te doen aan de strijd om het Witte Huis. Generaal Abdel Aziz Achdab, leider van de militaire staatsgreep in Libanon, vlak na zijn toespraak via de Libanese radio en televisie. Van één onzer redacteuren Het is duidelijk nog te voorbarig om te stellen dat de verdeling van Libanon in twee aparte staten onvermijdelijk is. Toch hollen de Libanezen sneller dan ooit tevoren die kant uit. Wat er in de volgende paar dagen in dat land zal gebeuren het opnieuw uitbreken van de volledige burger oorlog of de werkelijke machtsovername door een van de strijdende partijen valt op dit ogenblik onmogelijk te voorspellen. Maar één ding staat vast, de staatsgreep van generaal Abdel Aziz Achdab, militair comman dant van Beiroet, is mislukt. Ofschoon Achdab bezwaren heeft tegen het begrip staatsgreep, hij noemt zijn actie een „correctie", kwam het daar toch op neer. Velen is nog onduidelijk wie gene raal Achdab nu eigenlijk is en wat hij vertegenwoordigt. Hij is behal ve de hoogste moslemse officier in het Libanese leger, ook de officier met de meeste onderscheidingen. Uit zijn militaire loopbaan blijkt duidelijk, dat hij zich in het verle den altijd ver van de politiek heeft gehouden. Ook zijn toespraak via radio en televisie donderdag avond, waarin hij de noodtoe stand in Libanon uitriep en het aftreden van president Franjieh en van de regering van premier Karami eiste, geeft er duidelijk blijk van dat Achdab niet van plan is om via zijn „correctie" zijn intrede in de Libanese politiek te doen. Algemeen aangenomen wordt dat Achdab niet het eigenlijke brein achter de „correctie" is. Wie dit wel is, is eveneens nog onderwerp van speculatie. Heel goed moge lijk is dat hij door het Libanese opperbevel naar voren werd ge schoven omdat hij in de eerste plaats moslem is, wat de moslem- se partijen zou aanspreken en ten tweede omdat hij een vrij onbe-' kende figuur is en daarom niet omstreden. Ondergang Hoe dan ook, het Libanese leger dat zich tot nu toe, de deserteurs buiten beschouwing gelaten, enigszins afzijdig van de burge roorlog heeft gehouden en slechts incidenteel ingegrepen heeft, lijkt nu van plan te zijn om van dit beleid af te stappen. Zeker is dat de aankondiging van premier Ka rami dat hij van plan is om af te treden van invloed is geweest op de beslissing van het Libanese op perbevel. Wanneer Karami ontslag heeft ge nomen, zal het uitermate moeilijk zijn om een nieuwe burgerregering te vormen. Dit blijkt uit het feit dat de vorming van een kabinet van nationale eenheid, zoals voor zien was in het Syrische vredes plan, ook niet scheen te lukken, met name vanwege de bezwaren van de leider van de Libanese soci alisten Kamal Joemblatt. Wan neer Karami aftreedt, zou presi dent Franjieh, die weigert om af te treden, in theorie slechts twee mo gelijkheden hebben: het vormen van een militaire regering (wat al niet meer mogelijk is omdat Achdab ook het ontslag van Fran jieh eist) of het regeren per decreet. Er lijkt een politieke patstelling in Libanon te zijn bereikt. De vraag is hoeveel steun generaal Achdab in feite heeft. Zowel de Nationale Liberale partij van Camille Cha- moen als de Libanese socialisten van Kamal Joemblatt, hebben zich gekeerd tegen Achdabs „cor rectie". Tegelijkertijd heeft Jumblatt het aftreden van Fran jieh gëist. Andere politici zijn met stellingnames tot nu toe terug houdend geweest. Toch wordt er in de Libanese hoofdstad achter gesloten deuren druk overleg ge pleegd. Ondertussen blijft het af wachten of Libanon van de onder gang gered kan worden. Zeerechtconferentie oceaan van problemen NEW YORK (Reuter, UPI) Oceanen en zeeën beslaan 70 procent van het aardoppervlak. Wie is eigenaar van al dat vis- en vaarwater en van de bodemschatten (olie, ertsen) daaronder? De zeerechtconferentie die maandag in New York wordt hervat moet pro beren op die vraag een antwoord te geven. Deze derde ronde eerder werd gepraat in Caracas (1974) en Genève (1975) gaat acht weken du ren. Anders dat het vage politieke geharrewar in de algemene vergade ring gaat het om helderomlijnde, concrete vraagstukken die moeten worden opgelost. Strijdige belangen Enkele voorbeelden van strijdige be langen: Oeverstaten met een behoorlijk lange kustlijn zullen proberen hun nationale domein zover mogelijk in zee af te palen. „Opgesloten" landen, daarentegen zullen die nationale aanspraken pogen in te dammen en ijveren voor een zo groot mogelijke internationale, vrij exploitabele zone. Geïndustrialiseerde landen die be schikken over de voor exploitatie noodzakelijke technologie zullen, om hun investeringen lonend te maken, garanties willen hebben dat de on derzeese mijnbouw voor hen winstge vend wordt. Maar de landen van de derde wereld zullen een zo groot mo gelijk aandeel in die winst opeisen. Verder hebben de twee supermo- gendheden, de Verenigde Staten en de SovjetrUnie de vrije doorvaart van hun handelsvloten en marine eskaders als basiseis ingebracht. De derde gespreksronde moet ook het antwoord geven op vragen als hoever reikt de zeggenschap van staten over hun kustwateren?; tot welke grens hebben zij zich het recht op visvangst voorbehouden en tot welke grens de economische exploitatie van onder zeese delfstoffen, olie inbegrepen?; hoe kunnen de Verenigde Naties als wereldorganisatie voorkomen dat de oceanen (verder) worden vervuild door het lozen van afvalstoffen? En, als de onderzeese rijkdommen inder daad het eigendom zijn van de hele mensheid, wie moet er dan zorgen voor de exploitatie en een rechtvaar dige verdeling van de baten? Off-shore olie De wereldproduktie van off-shore olie en gas (buiten de kust) beloopt thans 40 miljard dollar per jaar. Dit bedrag zal over 25 jaar rond de 200 miljard liggen. Twintig procent van de wereldolieproduktie komt uit off shore bronnen, maar rond 1980 zal dat al 33 procent zijn. De totale on derzeese oliereserves worden geschat op 1500 miljard standaard vaten. De inkomsten uit de grote handelsvaart belopen thans op jaarbasis circa 48 miljard dollar en die uit visvangst omstreeks 18 miljard. Maar dankzij de moderne diepwater- mijnbouw komen ook de tot dusver braakliggende minerale reserves ln de oceaanbodem onder het bereik van een industriële wereld, die haar grondstoffen op het vasteland al voor een goed deel heeft uitgeput. Volgens de huidige raming ligt er onder het noordelijk deel van de Stil le Oceaan voor circa 3 biljoen dollar aan nikkel, koper, kobalt en man gaan, met als meest belovende vindplaats een gordel tussen 1000 en 1500 zeemijl ten westen van Panama. Geldt hier het recht van de sterkste of hebben we te maken met een „ge meenschappelijk erfgoed der mens heid", zoals de Maltese VN- ambassadeur Arvid Pardo het noem de toen hy in 1967 zijn initiatief voor een algemeen zeerecht lanceerde? LISSABON (UPI, AP) Premier Jose Pinheiro de Azevedo heeft gisteren tn een vraaggesprek verklaard, zich beschikbaar te stellen als kandidaat voor het presidentschap. CAIRO (AP) Egyptische autoritei ten hebben gisteren verklaard op nieuw twaalf Libische agenten te hebben gearresteerd. De twaalf zou den zondag en maandag in Cairo zijn aangehouden toen zij op doorreis naar Irak waren. Volgens de Egypte- naren behoren de Libiërs tot de Li bische stoottroepen en tot het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Eerder waren in Cairo 27 Libiërs aangehouden, die opdracht zouden hebben gehad om sabotage in Egypte te plegen en politieke te- Demagogie genstanders van het Libische regiem in Egypte uit de weg te ruimen. De twaalf die nu aangehouden werden zouden met een soortgelijke opdracht naar Bagdad onderweg ge weest IJN. Egypte heeft de Iraakse autoriteiten op de hoogte gesteld. Het is niet duidelijk waarom Libië in Irak onrust zou willen zaaien, aange zien het feit dat de betrekkingen tussen Libië en Irak, Hy wil aan de presidentsverkiezingen op 25 april meedoen als kandidaat van de drie coalitiepartijen in de Por tugese regering, of van een van de partijen afzonderlijk. Azevedo is ook bereid kandidaat van de communis tische party te zijn „alhoewel ik alles behalve marxist ben. Ik ben wat ik altyd ben geweesteen oprecht democraat." Azevedo benadrukte in zijn interview met het Portugese weekblad „O Jornal" dat de politieke toekomst van Portugal via de stembus moet worden beslist. Hyzelf geeft de voor keur aan een democratie met een Westeuropese vorm van socialisme. „Ons hoofddoel zou moeten zijn de vestiging van democratie met een overwegend socialistische koers in de Europese zin, en in overeenstemming met de volkswil," aldus Azevedo. In het verleden is volgens Azevedo geprobeerd een onrealistische vorm van socialisme in te voeren, die door het volk werd verworpen. „Wij zijn niet in staat geweest de kapitalis tische structuur te vervangen door iets anders. We hadden het volk niets te bieden," vervolgde hy. De regering moet nu voor alles een goede verstandhouding tot stand brengen «met particuliere investeer ders en met de vakbonden. „Ik vindt particuliere investeringen van funda menteel belang, hetzij door Portuge zen, hetzij door buitenlanders. Zon der vrede in de fabrieken en particu liere investeringen geloof ik niet dat we onze economische crisis kunnen oplossen," aldus Azevedo. In hetzelfde vraaggesprek oefende Azevedo ook scherpe kritiek op de vakbonden uil: „Ik ben ervan over tuigd dat de vakbonden demagogie bedrijvenen politieke bijeen komsten houden in plaats van zich bezig te houden met het bestuderen van arbeidszaken." BELGRADO (Reuter) Vier Joego- slaven zijn gisteren in Belgrado ver oordeeld tot lange gevangenisstraf fen in een politiek gekleurd proces. De vier, die door Joegoslavië „stali nisten' worden genoemd, zouden con tacten hebben gehad met Joegosla vische emigranten in Oost-Europa. Daarbij zou gesproken zijn over de mogelijkheid van een ingrijpen van de Sowjet-Unie in Joegoslavië na de dood van Tito. De zwaarste straf (tien jaar) kreeg Milivoje 8tevavovic, de vroegere hoofdredacteur van het persbureau Tanjoeg. Doesan Brkic, de voormali ge premier van de deelstaat Kroatië kreeg acht Jaar. De twee andere ver dachten kregen respectievelijk acht en een half en zeven en een half Jaar. Het proces werd achter gesloten deu ren gevoerd. Mleen verder of westerse hulp aanvaarden De radicalen in Peking slijpen op het ogenblik de messen voor de aanval op Hoea Koeo-feng, de ^nieuwe Chinese waarnemend eerste minister. De reden voor die aanval is dat Hoea de banden met de Verenigde Staten wil verstevigen en Amerikaanse militair-technische kennis wil zien te krijgen. iZowel Hoea's eigen positie als de pro-Amerikaanse politiek van China worden nu ernstig bedreigd. De radicalen zullen het niet gemakkelijk opgeven, zeker niet nu ze vorige maand bloed hebben geproefd. Dat was toen ze vice-premier Teng Hsiao-ping eruit werkten, vlak voor hij in verband met jde dood van premier Tsjoe En-Lai het bestuur over het land ook formeel over zou nemen. Uit aanwijzingen, tussen de regels door in de Chinese pers, blijkt echter |jdat Hoea ook machtige bondgenoten ji heeft. Bij een politiek, die gericht is op het bemachtigen van moderne westerse wapens zou vooral het leger winst boeken en dat heeft zich tot nu '{toe onthouden van aanvallen op nHoea. De militaire leiding stond echter ook achter Hoea's voorganger Teng, de man, die ervoor zorgde dat de militai re beslissingen weer in de legertop werden genomen. De aanvallen op Hoea gaan schuil bonder verschillende dekmantels. Po rtiek het meest opvallend zijn de persaanvallen waarbij hij ervan be schuldigd wordt het Chinese pro gramma voor de verwerving van we- ^tenschappelijke en technische ken nis in een verkeerde richting te heb ben gestuwd. Hoea, die in de Jperscampagnes niet met name wordt genoemd, heeft sinds een jaar de lei ding over dit programma en daaruit kon worden afgeleid dat hij het doel wit is van de campagne. Hoea is wel niet officieel op deze post benoemd maar een aantal tekenen, zoals ont moetingen met buitenlandse we tenschappers, die China bezoeken, wijzen er duidelijk op dat hij de lei ding van het programma heeft. De aanvallen in de pers maken duide lijk dat de onbekende man die wordt beschuldigd heeft gezegd dat de Chi nese wetenschap zich op het ogenblik in een „crisistoestand" bevindt, „stagnerend, verward, verlamd". Hij heeft geklaagd dat de Chinese technologie heeft geprobeerd het op eigen kracht bol te werken in plaats van hulp van buitenaf te krijgen en gezegd dat de crisis alleen kan wor den opgelost door te vertrouwen op buitenlandse deskundigen. De radicalen antwoorden dat dit de bestemming van China in de handen zou leggen van buitenlanders. Als China haar beleid van „self-reliance" (het vertrouwen op eigen kracht) op geeft, zo houden zij vol, kan het nooit economisch onafhankelijk worden, noch haar politieke onafhankelijk heid behouden. Zij herinneren aan de militaire as pecten van het debat over China's ruimtevaartprogramma. China, zo zeggen deze critici, is er in geslaagd een eigen satelliet af te schieten maar alleen ten koste van een mo derniseringsprogramma dat het land van het linkse, maoïstische pad heeft afgeleid. De satellieten in de ruimte zijn slechts schijn, zeggen zij, terwijl de rode vlag die op de grond valt de bittere werkelijkheid vormt. Het satellietprogramma is, natuur lijk, nauw verbonden met China's ballistische raketprogramma dat verscheidene jaren achterstand heeft en met haar pogingen erken ning te krijgen, ook op ruimte- vaartgebied. Zonder een spionagesa- telliet zou China nooit een Sowjet- russische aanval kunnen voorspel len. Maar gezien wat China in het westen koopt kan het nog tien jaar duren voordat Peking een goede, ei gen spionage-satelliet ontwikkelt. Zij die westerse wetenschappelijke hulp willen, beweren, aldus het Volksdagblad, dat dit de enige ma nier is om niet „ruimteblind" te blijven. Debat in Washington Het debat in Washington of China militair-technische hulp zou moeten worden gegeven kwam in september aan de oppervlakte met een artikel in Foreign Policy van Michael Pillsbury, een onderzoeker van Rand wiens bewogen pleidooi voor deze zaak volgens sommige van zijn te genstanders bijbedoelingen moet hebben. Zij wijzen op de band van Rand met het Pentagon, dat gelooft dat een China met moderne wapens de dreiging van een Sowjetrussischei aanval op de Verenigde Staten zou kunnen verminderen, zonderzeil een bedreiging te gaan vormen. Moskou zou door een sterker China meer gebonden worden aan de oostgrens. De grootste zorg van Henry Kissin ger is dat zulke hulp aan China de ■Sowjetrussen een gruwel zou zijn en een klap voor de ontspanningspoli- tiek zou betekenen. Hoewel hij zich bewust moet zijn van de Chinese behoefte, zegt Kissinger dat Peking niet om Amerikaanse hulp heeft gevróógd en dat het niet de taak van Washington is er over te beginnen. Ongetwijfeld heeft Kissinger het liefst dat de Chinezen naar hem ko men met een verzoek om hulp, want dit zou de Verenigde Staten de kans geven haar eigen prijs te vragen. Uitverkoop Dat is echter precies de reden waar om de leiders in Peking, die de ban den met de Verenigde Staten verder willen ontwikkelen, niet recht streeks om hulp kunnen vragen. Hu al zijn zij er door de radicalen be schuldigd van uitverkoop aan de Verenigde Staten voor een appel en een ei. Ieder officieel verzoek van waarne mend eerste minister Hoea voor Amerikaanse hulp zou hem doelwit maken voor de beschuldiging dat hij inderdaad China's „politieke onaf hankelijkheid wil laten vallen", zoals het Volksdagblad aangaf, in ruil voor wapens. In het huidige politieke klimaat in Peking met zijn eigen politieke over leving op het spel is het nauwelijks waarschijnlijk dat Hoea zulke risi co's zal nemen. In het huidige poli tieke klimaat in Washington, met de regering en het congres verdeeld over het gebruik of -misbruik van wapenhulp. zou ieder verzoek van Peking worden betrokken in de poli tieke strijd van het Amerikaanse verkiezingsjaar. Het vooruitzicht Is somber toch is de zaak van Amerikaanse wapen hulp of niet, waarschijnlijk be langrijker dan wat dan ook in de Amerikaans-Chinees- Sowjetrussische driehoek. Binnenlands debat Het belang spruit voort uit de plaats die deze zaak inneemt in het binnen lands debat in China. Dat debat gaat over de snelheid en de richting van de modernisering in China en over de middelen die gebruikt moeten worden om die te bèreiken. Een ho gere snelheid, bepleit door gematig den als Teng en tot op zekere hoogte Hoea, zou een verlaten van het Ma oïstische model met zich meebren gen, niet langer voorrang geven aan landbouw en het behouden van de „boerensamenleving" die de grondslag vormt van het Maoïs tische model. Het nieuwe vijfjarenplan dat in ja nuari had moeten beginnen, zou in feite al prioriteit hebben gegeven aan de industrie. De Chinese pers heeft aangegeven dat ontwikkeling van de industrie één van de be langrijkste onderwerpen was in dit plan. Maar zij had alleen kunnen worden uitgevoerd met westerse steun. Eens te meer is de huidige discussie dezelfde als de discussies die steeds zijn gevoerd in de verschillende machtsstrijden die zich ln Peking zijn gevoerd. Openstellen Zal China schuifelend alleen verder gaan, hoe lang dat ook mag duren, wat voor offers er ook voor gebracht moeten worden en zich blijvend ont trekken aan de rest van de wereld? Of zal het zich openstellen voor het Westen, de ontwikkeling van de in dustrie versnellen, westerse techno logie en moderne wapens aanvaar den, met de kans. zoals de radicalen beweren dat het haar nationale ka rakter en haar unieke maoïstische persoonlijkheid kwijt raakt? Derde weg Er is een derde weg: de band met de Sowjet-Unie herstellen. Er zijn ster ke aanwijzigingen dat sommige Chi nese leiders deze mogelijkheden hebben overwogen. Maar misschien kan het aanbieden van enige van de wapens, die China wil, de pro- westerse vleugel in Peking de tijd geven die deze nodig heeft. En het aanbod zou bovendien de Sowjet- Unie kunnen ontmoedigen haar An- gola-avontuur elders een vervolg te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7