■■nu Tr il 1 hui „Patrimonium" bouwt bijzonder type huizen in Nieuw Waldeck B en W Katwijk: Gasthuis slopen KORT te „Die Lustige Witwe' compliment waard een Nieuwe burgemeester voor Schipluiden Huurachterstand in Den Haag nog geen twee procent Europa Hotel uitgebreid NS: Intercity stopt niet in Zoetermeer MILIEUHEFFING VIA DE WET GAAN BEPALEN Vragen over staat Rijswijkse stal WAAROM U PER SÉ BIJ WOONVISIE CENTRUM EEF VAN DER ZWAN MOET KOMEN KIJKEN.. OMDAT wij voor u een grote gezellige en toonaangevende kollektie bankstellen, eethoeken en salonkasten hebben samengebracht op maarliefst 1200 m2. Op de 1e etage zult u gewoon weg zijn van de meest romantische slaapkamers. Dit alles aange past aan uw budget. OMDAT wij pas onze zaak hebben verbouwd om u op moderne wijze kennis te laten maken met 800 kleuren en dessins merktapijt; alles gratis gelegd! OM DA T er 150 grote stalen gordijnstof en vitra ge hangen te pronken. Ze worden gepresenteerd op kamerhoogte zoals straks bij u thuis! Uiteraard tegen scherpe prijzen en uit voorraad leverbaar! OMDAT wij van ouds bekend zijn om onze vakkundige voorlichting, keurige afwerking, persoonlij ke bediening en goede service! woonvisie centrum eef van der zwan van keizerstraat 342 tot jurr. kokstraat 179 schev. tel. 543226 Intiem wijkje met poortjes, straatjes en pleintjes DONDERDAG 11 MAART 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET ADVERTENTIE van een onzer verslaggevers DEN HAAG De christelijke woningbouwvereniging „Patrimonium" hoopt in Juli aanstaande met de bouw te kunnen beginnen van 161 woningwetwoningen in het eerste kwadrant van de Haagse ..doorstroomwijk" Nieuw Waldeck. De woningbouwcorporaties „Verbe tering Zij Ons Streven". De Algeme ne Woningbouw Vereniging en „*s- Gravenhage" zullen medio dit jaar eveneens de eerste bouwactiviteiten in Nieuw Waldeck ontplooien. De raadscommissie voor stad sontwikkeling krijgt in haar vergade ring van volgende week woensdag morgen de eerste plannen, die wor den gecoördineerd door een manage mentteam. voorgelegd. Het plan van Patrimonium, dat gere aliseerd zal worden door Wilma Den Haag BV is ontworpen door de heer A. J. Kuipers van het Architectenbu reau Treffers en Polgar BV te Wad- dinxveen. De nieuwbouw, die is ge projecteerd op voormalige tuinder- sgrond nabij het Beetho- venplantsoen en het Pauline de 'Haan-Manifargespad omvat tien ver schillende typen woningen, variërend van twee kamers (geschikt voor ou deren en alleens taanden/tweeper soonshuishoudens) tot vijf kamers (voor grotere gezinnen). grote woonkamer 120 woningen worden als eenge zinshuis gerealiseerd, waarbij de ver grote woonkamer op de begane grond een opvallend element is. De resterende 41 woningen worden in z.g. gestapelde laagbouw opgetrok ken. De bewoners van deze woningen beschikken over een ruim buiten terras. De architect heeft in zijn ontwerp dat positief ontvangen is door de Welstandscommissie gezocht naar hoekoplossingen, waardoor ruimte kon worden gewonnen. Bijzonder ori gineel is zijn inpassen van poortjes in het woonwijkje, dat als geheel een sfeer van intimiteit en gezelligheid moet ademen. Door de mengeling van eengezins- en gestapelde wonin gen kwam de heer Kuipers uit op een woningdichtheid van 90 per hectare, terwijl het uitgangspunt voor de rea lisering van het eerste kwadrant in Nieuw Waldeck 60 tot 70 woningen was. „Met dit systeem kun je reageren op elke differentiatie die mogelijk is. Door die verdichting en juist ook benutting van de hoeken met losse blokjes woningen wordt meer ruimte verlangd is het bepaald niet zo dat de woonomgeving geweld wordt aan gedaan", aldus de architect. Woonerf In het wijkje kómen straatjes en pleintjes die niet voor auto's worden opengesteld, zodat de kinderen bijv. veilig en ongestoord kunnen spelen. Door het creëeren van poorten, die speels zijn ingepast in het plan, is een Men hoeft er niet verder dan 40 tot 50 meter voor te lopen. Via de te verlen gen Palestrinaweg zal het wijkje be reikbaar zijn. Rond het plan komt een boezemwa ter te lopen, waar bruggen overheen worden gebouwd, Op deze wijze kan men het groene Beethovenplantsoen snel bereiken. De gemiddelde bouwtijd van de wo ningen, welke worden opgetrokken in beton en worden afgewerkt met baksteen, hardhout en pannen is cir ca tien maanden. De bouwstart hangt af van het feit hoe lang het bouwrijp maken van de grond gaat duren. Toewijzing Over de toewijzing van de woningen kan Patrimonium in dit stadium nog niets mededelen. De Federatie van Haagse Woningcorporaties waarbij Patrimonium is aangesloten, bestu deert in overleg met de gemeente Den Haag welke procedure kan wor den gevolgd. Zoals bekend wordt in de doelstellingennota Nieuw Wal deck gesteld dat de woningen in Zo gaat het plan van Patrimonium in Nieuw Waldeck er uit zien: woningen, verrassend geschakeld aan woonerven en binnenpleintjes. Rechts de ontwerper, de heer A. J. Kapers, links de heer G. C. Sundermeijer, directeur van het architectenbureau Treffers en Polgar BV te Waddinxveen. soort achterstraat ontstaan, waar wel eerste instantie bestemd zijn voor de 1 huidige bewoners van op korte ter mijn door de gemeenteraad aan te wijzen stadsvernieuwingsgebieden. Het Architectenbureau Treffers en Polgar ontwerpen voor Patrimonium ook nog driehonderd andere wonin gen in Nieuw Waldeck.Deze worden gebouwd nabij de Groen van Prinstererlaan, Catharina van Re- nesestraat, Mozartlaan en het tuinen- gebied. de brandweer of ambulances toegang hebben. Bij de heer Kuipers leeft de gedachte dat de bewoners de straat liever gezegd woonerf tot hun „eigen dom" gaan beschouwen, waardoor een stukje mede verantwoordelijkheid kan worden aangekweekt. De toekomstige bewoners kunnen hun auto's kwijt op parkeerpleintjes. KTI verhuist naar Zoetermeer Van een verslaggever ZOETERMEER Kinetics Techno logy International, een ingenieursbu reau dat werkt voor de petro chemische industrie, verhuist eind 1976 naar een gebouw in de Zoeter- meerse kantorenzone. Het KTI- hoofdkantoor is nu gevestigd in het voor afbraak bestemde voormalige Palace-hotel in Scheveningen. De kantorenzone is te vinden tussen de Zoetermeerse stadsdelen Drie manspolder en Meerzicht. Hier staat een zeven verdiepingen tellend ge bouw, waar een parkeerplaats bij komt voor tweehonderd auto's. Idoor Adr. Hager DEN HAAG Vijf avonden achte reen brengt de Wiener Volksoper in het Congresgebouw „Die lustige wit we" van Franz Lehar. Tot en met zondagmiddag staat dit glansstuk uit de operettewereld op het podium van de Prins Willem Alexander zaal. En de belangstelling van het publiek - blijkt groot. Ondanks de forse toe- I gangsprijzen van dertig tot zestig SCHIPLUIDEN De heer A. J. A. L. _Bruggeman is per 1 april benoemd - tot burgemeester van Schipluiden. "De heer Bruggeman is op dit moment werkzaam als chef van de afdeling algemene zaken van de gemeentese cretarie in Lisse. De nieuw benoemde burgemeester is 45 jaar. gehuwd en vader van een kind. Hij is lid van de KVP. DEN HAAG Gelet op een totale jaarlijkse huuropbrengst van circa 28 miljoen op het gemeentelijk wo- nlngbezit komt de achterstand in huurbetaling neer op nog geen twee procent. Volgens B. en W. is dit per centage niet „buitensporig". In de cember vorig Jaar werd door 787 huurders de huur (in totaal 111.600) niet betaald. Over de voorgaande maanden in 1975 hadden 1565 bewo ners huurachterstand (totaal 426.200). Het college deelt dit mee op vragen van de raadsleden Vos- van Gortel en Hovinga (beiden VVD), die 15 augustus 1974 werden Ingediend. Mevrouw Vos, nu wethou der van financiën, en de heer Hovin ga krijgen nu pas antwoord, omdat verstrekking van de gevraagde gege vens hee! wat tijd heeft gekost gulden zijn de voorstellingen vrij wel geheel uitverkoch. Aangezien de Wiener Volksoper zich niet langer dan een weej kan vrijmaken voor opvoeringen in het buitenland is de presentatie exclusief voor Den Haag. De première dinsdagavond werd be groet met een open doekje en dat betrof het decor. Roman Weijl heeft inderdaad zorg gedragen voor een rijke aankleding (het tuinfeestdecor is schitterend) en ook de costuums zijn een lust voor het oog. Twee be langrijke facetten voor een operette- voorstelling en het compliment waard. Een bij de operette veelal verwaarloosd element is het orkest. In deze voorstelling is er sprake van een goede uitzondering op de regel, de prestaties in de orkestbak onder aanvoering van Rudolf Bibl mochten er zijn. Attent, correct en sfeervol heeft men gewerkt, duidelijk verhe ven boven een routineuze aanpak. Ook op het podium uitstekend werk! Vokaal middelpunt was Peter Minich als Danilo, die bij zijn opkomst met applaus werd verwelkomd. Hij heeft zijn partij glans en allure verleend, ook qua spel heeft hij het publiek veel genoegen bezorgd. Onmiddellijk na hem moet Mirjana Irosch ge noemd worden. Zij zette een ideale Hanna Glawari op het podium. Er werd nogal eens onvervalst Weens gesproken en dat was waarschijnlijk niet voor iedereen verstaanbaar. Mir jana Irosch was echter ook in de gesproken teksten goed te volgen. Naast deze twee hedendaagse sterren ook sterren uit het verleden: Erich Kunz en Ljuba Welitsch. Ze treden vocaal niet op de voorgrond, doch hebben zo'n grote carrière achter de rug. dat zij met ere genoemd mogen worden. Ook de kleine rollen heeft men behoorlijk weten te bezetten. In deze positieve waardering dient het ballet eveneens betrokken te worden, ook in dit geval een onderdeel waa raan zorg was besteed. De operette is nog altijd springle vend en met een perfect afgewerkte voorstelling als deze Lustige Witwe valt veel succes te behalen. Dat heeft een enthousiast publiek overduide lijk aangetoond. SCHEVENINGEN Het zal niet lang meer duren of de schutting rondom het nieuwe gedeelte van het Europahotel aan de Zwolsestraat in Scheveningen kan verdwijnen. Op 1 april komen de eerste gasten op de nieuwe kamers, op donderdag 22 april is de officiële opening. De uitbreiding doet het Europahotel groeien met 104 kamers: 72 twee persoons, 16 drie-persoons en 16 één persoons. Onder het gebouw is een parkeergarage voor 40 auto's, in het gebouw een zwembad, twee sauna's, een solarium, kegelbanen en zes ver gaderzalen. Dat de tegenwoordige hotelgasten niet alleen maar willen beschikken over een goede bar en een smaakvol restaurant blijkt uit de sportieve zet van de direktie om een fitnessroom en massagekamer, met een full-time sportmasseur, in deze hotelvleugel te situeren. Vooral Duitsers blijken ontzettend veel te doen aan het ver beteren van hun lichaamsvormen. Om van de sportieve faciliteiten ge bruik te maken behoeven de hotel gasten niet meer te betalen dan de gebruikelijke hotelrekening. Dat er op Duitse gasten wordt gerekend blijkt ook uit het inrichten van een echte Konditorei (met koffie en Tor- te) in het hotel. In de winter richt direkteur P. Helle man zijn markt op de congresgan gers. 'Ook bij de congresbezoekers is het tegenwoordig niet alleen maar vergaderen maar ook een beetje sportief ontspannen. Daar hebben ze hier de gelegenheid voor', aldus de direkteur. van onze correspondent ZOETERMEER" De Neder landse Spoorwegen zijn niet van plan de Intercity-treinen in Zoetermeer te laten stoppen. Volgens de NS stoppen in Zoe termeer nog te weinig passa giers op die van deze treinen gebruik zouden maken. In een later stadium, wanneer Zoe termeer uitgebouwd zal zijn, willen de Spoorwegen het stoppen van de Intercity-treinen opnieuw bezien. Dit zei wethouder Van de Wouw (ver keer en vervoer) ln antwoord op vra- KATWIJK. Ben W van Katwijk voelen er niets voor het Gast- en Weeshuis aan de Voorstraat in Katwijk te handhaven. Zij zullen toestemming geven voor de af braak van de panden en voor de bouw van 56 bejaardenwoningen op het vrijkomende terrein. Oover de sloop van het Gast- en Weeshuis is in Katwijk veel te doen geweest. Enkele tientallen bezwaarschriften en lijsten met honderden handtekeningen heb ben B en W evenwel niet van ge dachten doen veranderen. Dat met de sloop van de panden een deel van het typische Katwijkse klimaat wordt geschonden, dat nieuwbouw niet past in de omge ving, onderschrijft het college niet. Over enkele jaren zullen er toch meer panden in de Voor straat gesloopt moeten worden. Er ontstaat dan een plein of groen strook tegenover de Nieuwe Kerk. De actiegroepen stelden voor het De actiegroepen stelden voor het Gast- en Weeshuis een andere, zin volle bestemming te geven. Vol gens het college is dat onmogelijk omdat de panden geen eigendom van de gemeente zijn. Verbouwen zou bovendien een dure aangele genheid worden omdat de gebou wen totaal niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen. B en W wijzen verder op de zinvolle be stemming die zij aan de grond hebben gegeven. Belangrijk vinden de actiegroe pen ook dat met de sloop van de gebouwen, Katwijk weer een stuk je minder aantrekkelijk wordt voor toeristen. B en W betwijfelen echter of bezoekers van Katwijk de panden wel zo mooi vinden. „Van de VW werd geen bezwaar schrift ontvangen", zo stelt het college. Tijdens de behandeling van het B en W-voorstel met be trekking tot het Gast- en Wees huis op 25 maart zal de raad zijn oordeel moeten uitspreken over een plan van een Katwijkse pro jectontwikkelaar waarin het Gast en Weeshuis een functie heeft als museum, dienstencentrum en ruimte voor kamerbewoners. Het plan werd ontwikkeld in opdracht van de Commissie tot Behoud en Wederopbouw van Katwijk. Confessionele fracties: gen van zijn raadscommissie, die verder bepleitte de fiets- en brom fietsstalling bij het station aanzien lijk te verbeteren. Een stalling uitsluitend met haken werd door de raadsleden onhandig en onvoldoen de genoemd. Volgens de politie is er niets tegen te doen als een fietser of bromfietser zijn vervoermiddel op slot naast een stalling zet, wanneer geen verbodsbord aanwezig is. Wethouder Van de Wouw deelde de commissie verder mee dat buslijn 12 van Westnederland (Zoetermeer- Leidsenhage) pas in mei a.s. via de wijk Buytenwegh de Leyens gaat rijden. Westnederland heeft drie maanden nodig om de aanpassing van de route „intern" te regelen. De commissie was teleurgesteld dat de bewoners van deze nieuwbouwwijk niet eerder over openbaar vervoer kunnen beschikken. Voor de heer Fischer (CDA) was de mededeling aanleiding om nu al te gaan praten over een buslijn door Seghwaert, op dat deze dan wel op tijd kan gaan rijden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Ka merfracties van de KVP, ARP en CHU menen dat het aanbeveling ver dient, milieuheffingen voortaan, evenals fiscale heffingen, via de wet vast te stellen. Momenteel wordt in de milieu wetgeving de heffing vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur. De drie christendemocratische fracties in de Tweede Kamer vilden, dat, onder meer vanwege de noodzakelij ke democratische controle, de vraag aan de orde moet worden gesteld, of milieuheffingen geen goedkeuring bij de wet zouden behoeven. Andere overwegingen hiertoe zijn de over eenkomst met fiscale heffingen die volgens de grondwet goedkeuring bij wet behoeven, alsmede de omvang die het verschijnsel 'milieu-heffing' heeft gekregen. De drie fracties schrijven dit in hun bijdrage tot het voorlopig verslag van het wetsontwerp-geluidhinder. Zij erkennen in het verleden te heb ben meegewerkt aan wetgeving, waarin milieuheffingen via algeme ne maatregel van bestuur werden opgelegd, maar stellen dat stilaan een principiëlere benadering nodig is. Het beste zou het probleem van de heffingen in een milieu-kaderwet kunnen worden geregeld. Overigens staan de drie fracties in grote lijnen wel positief tegenover de gedachten die aan het wetsontwerp van minister Vorrink (milieuhygië ne) ten grondslag liggen. Wel tonen KVP. ARP en CHU zich verontrust over de kosten die het terugbrengen van de geluidhinder met zich mee zal brengen; met name waar het de kos ten voor het bedrijfsleven betreft. De werkgevers hebben al laten weten, het wetsontwerp in de huidige vorm met de daarin genoemde normen ab soluut onaanvaardbaar te achten. De Partij van de Arbeid, die bijzon der ingenomen is met het wets ontwerp, distantieert zich echter van de berekeningen van het bedrijfsle ven door minister Vorrink hierop een reactie te vragen. Tegen dezelfde achtergrond vraagt de PvdA minis ter Vorrink te berekenen, wat er al leen al in de medische sector wordt uitgegeven aan bestrijding van de nadelige effecten van de geluid hinder. RIJSWIJK De WD- gemeenteraadsleden Bogaardt en Van Rossum hebben B en W van Rijswijk vragen gesteld over de bouwvallige stal bij de boerderij aan de Sir Winston Churchilllaan. B en W hebben ruim een maand geleden voorgesteld de stal, die slechts met moeite overeind blijft staan en nau welijks meer'een dak heeft, op te knappen en er een dierenverblijf van te maken. Om dit te realiseren moet de gemeente een bedrag van 15.000 gulden op tafel leggen, terwijl de rest van de totale kosten (100.000 gulden) door het Rijk gedragen zou moeten worden. De raadsleden hebben B en W nu gevraagd of het niet beter is de stal af te breken. Zij noemen de toestand van het pand hoogst deplorabel en wijzen op het gevaar dat dit oplevert voor de gebruikers van de naastgele gen boerderij. Dus komt U eens langs, wij hebben een kopje koffie voor u klaar staan. Ook op donderdagavond!! Actie Eendracht Panorama Mesdag in Den I heeft een uit 1899 daterend j derij van H. W. Mesdag best baar gesteld voor de verkooj opbrengst komt ten goede aa Actie Eendracht '76. Hiei wordt beoogd Nederlands nationale zeilende zeeschip t houden en aan een race te 1 deelnemen, welke ter gelegen van de 200ste Onafhankelijk ring van de VS wordt gehou Vorige maand bracht een t van Mesdag op een Londense ling nog 42 mille op. Javastraat Het bestuur van het wi centrum Javast Frederikstraat heeft zich ni< vergeefs gewend tot B en W Den Haag met klachten ov«| winkelsituatie. Het college is l aanleiding hiervan van. plan werkgroep in te stellen, die bekijken op welke wijze de wii functie van deze straten ii Archipelwijk verbeterd 1 worden. Clingendael De krakers van Huize Clingen in Den Haag zullen niet met h hand worden verwijderd. B van Den Haag hebben beslot*1 althans voorlopig via gesj ken met de bezetters tot on ming van dit pand te komen als bekend willen de krakers hun actie kracht bijzetten aa eis, dat er voor jongeren mee taalbare hulsvesting moet ko 1 Schipholtracé De Tweede Kamer heeft een stel van de PPR afgewezen on studie te laten verrichten naaii alternatief tracé voor de Schi] i lijn. Het voorstel kreeg a steun van de PSP en D'66. Mtf ter Westerterp (verkeer en terstaat) had eerder verklaart zo'n studie vijf jaar vertraginj i opleveren bij de aanleg vaii Schiphollijn. Het tracé, zoals I nu uitgevoerd gaat worden 11 via Schiphol door de Haarlem meer naar Sassenheim, waar aansluit op de bestaande spoo I Leiden-Den Haag. Pieterskerk De Stichting Pieterskerk 1[ met de kerkvoogdij van de i vormde gemeente te Leiden v dige overeenstemming bei over de overdracht van de terskerk en de aangrenzende den. De Leiderdorpse arch Van der Sterre is al geruime; bezig met het ontwerpen van restauratieplan voor dit mark kerkgebouw in de Leidse 1 nenstad. Inmiddels is bekent i worden dat de Rijksunivers Leiden tegen betaling van „niet onaanzienlijk" bedrag bruik wil maken van de kerk. kerkelijk bureau van de vormde gemeente kan tot 1 ja ri 1978 in de kerkhuisjes bi Pieterskerk gehuisvest blij Daarna moet een andere huis ting worden gevonden, mog worden dat de kerkhuisjes b Hooglandse Kerk. Philadelphia De Stichting Philadelphia T( zen in Leiderdorp wil op een rein tussen het Elisabeth Zie huis en de Hoogmadeseweg nieuw tehuis voor vijftig dul gehandicapten laten bouwen. de bewoners van het huidig huis aan de Hoge Rijndijk zi 1 naar de nieuwbouw verhuize En dan nog dit i Otto Reussien spreekt zatei J middag a.s. om twee uur in gebouw Stadhouderslaan 10 Den Haag over „Apenproblf tiek." Hij is directeur van Apen Adoptie- en Prote1 Centrum te Amstelveen Ir H. W. Dunnewolt spreekt dag a.s. om 15.00 uur ten 1 Vondelstraat 199 in Den 1 over „Hogere bewustwordini 5 Het Katheater voert morg vond in het LAK-Theater te 1 den het groepsproject „Heliogf< lus" op, geïnspireerd op de st van Antonin Artaud, aan\ 20.15 uur Bij Van Marie en j nell, Lange Voorhout 58 in t Haag wordt op 15, 17, 18, 19 u maart weer een kunstveiling houden. Kijkdagen: 12, 13 el maart van 10-16 uur Het H Gemeentemuseum is vrijdag niet voor het publiek toegank q i.v.m. de opening van de expo „Far West" door VS-ambassai Kingdon Gould De EO h< dinsdag 16 maart in de De lr Nieuwe Kerk (20.00 uur) een g koor- en samenzangavond. gang vrij. k

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6