„Nieuw stelsel kinderbijslag levert miljard besparing op" dichtbij Wet bepleit voor beheer Waddengebied .pmmentaar vesteringen (1) investeringen (2) aerd nog niet ft land uit Minimumloner zou vóóruitgaan, doorsnee-werknemer achteruit Medewerkers van Leidse universiteit ontvouwen plan iet weer [achter NVV en NKV achter stakers Noord-Spanje stripverhalen in zwart-wit toeverlaat kievitsei niet eerlijk UNDERDAG 11 MAART 1976 BINNENLAND-WEER TROUW/KWARTET 5 kanen en Afrikaanse organisaties Organisatie voor Afrikaanse Ecn- en de Conferentie van Kerken van bel Afrika hebben herhaaldelijk de ig opgeworpen hoe wij in het rijke opa en Amerika kunnen bijdragen ontstaan van een beetje gerechtig- in Zuid-Afrika. Deze vraag hebben herenigde Naties en de Wereldraad [Kerken doorgespeeld aan de landen het westen, omdat die de meest we economische en culturele betrek ken met de blanken in Zuid-Afrika erhouden. -.zwarten in Zuid-Afrika "hebben nu fv Is veertig, vijftig jaar op een uiterst l| keurige manier de gerechtigheid ge it. Generaties lang hebben zij oproe- gedaan, gebeden opgezonden, sta- jen georganiseerd, preken gchou- gekreund en gesmeekt. In al die het zwarte aandeel in de Zuidafri- ise welvaart naar verhouding tot het d ke aandeel afgenomen. De blanke e :p verdedigt zijn positie niet alleen ei een overmacht aan structureel ge- irjd, maar ook met een halsstarrigheid, e de zwarten tot wanhoop drijft. Dan c de greep naar tegen geweld voor de d. Geweld lost echter zelden een ileem op en meestal schept het dan r nieuwe. Het evangelie laat daar- geen twijfel bestaan. Zeker christe- hebben dus naast de opdracht tot zoeken van gerechtigheid daarbij sch om te gaan met de middelen toe. c geweldloos middel bij uitstek is dat de economische boycot, bijvoor- d het stoppen van de stroom kapi- die er voor zorgt dat de apartheid zo itabel is voor de blanken. r zijn echter op zijn minst twee- varen aan verbonden. Het Westen ient ook aan die investeringen en het ndigen er van zou dus ook in 'ons' s snijden, om nog maar niet te spre- van de gevolgen van het terughalen de investeringen. Daar staat echter nover dat een maatregel, die niet zo uit is als de tot dusver gebruikelijke ntieverklaringen, mogelijk meer tot hart van de Zuidafrikanen zal spre- Tot het hart van de zwarte èn de ke Zuidafrikanen, tweede bezwaar van het stoppen van ;eldstroom is dat deze maatregel met kan meebrengen aat de huidige zame groei van de zwarte le- .sstandaard zal afnemen of tot 'I land zal komen. Dit bezwaar weegt r de christenen zwaar, christelijke werkgevers hebben het voorbeeld destijds naar voren ge it en ook in de kerkelijke discussies het een rol gespeeld. Want wie zijn om te beslissen dat de zwarten maar ten betalen voor de gerechtigheid, hebben immers reeds het een en r opgebracht? Op zijn minst is het ig dat een representatieve groep irten zich uitspreekt. Dat is reeds T'? malen gebeurd, onder meer door Black Peoples' Convention, vorige {ter; [e afwijzing van investeringen is nu djjiaald door twee mensen, die een >t politiek en moreel gezag bezitten, [huislandleider chief Gatsha Buthele- dr. Beyers Naudé. Deze uitspraak haliet alleen moedig, maar moet ook :t hebben. Men kan zich bijvoor- ei afvragen, wat het gevolg van deze iraak moet zijn voor de christelijke :gevers en voor de kerken. 1 HAAG De 27-jarige Syrische brd die gisteren op het vliegtuig ft Damascus zou worden uitgewe- blijft nog in Nederland. Dit heeft iehi ministerie van justitie meege- lld. Volgens een woordvoerder van I ministerie zijn nadere gegevens igedragen, die het ministerie aan- 'ing geven de zaak nog verder te Ijken. De verandering van het besteedbaar inkomen na de invoering van het voorgestelde nieuwe kindertoelage-stelsel. bruto inkomen 18.500 1,3 pet. +2 pet. +2,4 pet. 24.988 0 0 0 26.200 0,3 pet. 0,3 pet. 0,2 pet. 35.000 0,9 pet. 0,9 pet. 1,8 pet. 45.000 —1,7 pet. —3,1 pet. 4,2 pet. 65.000 —2,8 pet. 5,0 pet. —7,0 pet. 120.000 —2,8 pet. —5,2 pet. 7,4 pet. Van onze sociaal-economische redactie LEIDEN Afschaffing van de kinderbijslag en van de kinder aftrek en in plaats daarvan in voering van een geheel nieuw kindertoelagestelsel, dat niet langer belastingvrij is, zal de overheid in 1980 een besparing van ongeveer één miljard ople veren. Tot deze conclusie komen twee we-1 tenschappelijke medewerkers van de universiteit van Leiden, de wiskundi ge dr. ir. T. de Vries en de belas tingdeskundige mr. C. A. de Kam in hun presentatie van het kindertoela gestelsel KITS, in het Fiscaal Weekblad van deze week. Invoering van de nieuwe regeling zou voor inko mensgroepen beneden de 25.000 gul den bruto per jaar een vooruitgang in het besteedbare inkomen betekenen. Mensen, die méér verdienen gaan er op achteruit. Dr. De Vries en mr. De Kam schrijven dan ook dat hun plan niet alleen een forse besparing oplevert, maar dat het ook inkomensnivellerend werkt. Aanvaarding van het nieuwe kinder toelagestelsel zou een minimumloner met twee kinderen tweehonderd gul den per jaar opleveren, met zes kin deren zou hij er 527 gulden op vooruit gaan. De doorsnee werknemer met een bruto inkomen van ongeveer 26.000 gulden per jaar gaat er zes tig gulden op achteruit, ongeacht het aantal kinderen. Het nadeel voor de middengroepen met inkomens van 35 tot 45.000 gulden schommelt tussen 236 en 1557 gulden. Voor de hogere inkomens is de achteruitgang in het besteedbare inkomen nog gro ter. Uitgangspunten van het nieuwe kindertoelagestelsel zijn: Afschaffing van de kinderaftrek in de loon- en inkomensbelasting; Ombouw van de thans onbelaste kinderbijslag tot een kindertoelage, die bij de berekening van het be lastbaar inkomen in aanmerking wordt genomen; Geen aantasting van de bruto in- Dr ir T. de Vries en mr C. A. de Kam: „alles KITS" komens van ongeveer 25.000 gulden of minder; Inkomenstrekkers met een bruto inkomen van meer dan 25.000 gulden gaan er meer op achteruit, naarmate hun inkomen hoger is; De huidige bedragen van de kin derbijslag en de kinderaftrekregeling blijven de basis voor de berekening van de bedragen van de kindertoe lage. BEZUINIGINGEN Dr. De Vries en mr. De Kam hopen dat hun bevindingen de aandacht zullen trekken van de commissie- Lamers, die, zoals bekend, in opdracht van de regering zoekt naar bezuinigingen die in 1980 tien miljard moeten opleveren. Binnen het kabi net is de afspraak gemaakt, dat van die tien miljard ruwweg vier miljard moet worden gevonden in de sfeer van de overheidsuitgaven en onge veer zes miljard in de sociale voorzie ningen. In hun beschouwing wijzen de twee medewerkers erop dat momenteel de collectieve uitgaven in ons land be slag leggen op ongeveer 55 procent van het nationaal inkomen (ongeveer tweehonderd miljard). Bij ongewij zigde groei van de overheidsuitgaven en sociale uitkeringen zal het aandeel van de collectieve uitgaven in het nationaal inkomen met 1,75 prodent per jaar oplopen. Voor 1980 zou dat een beslag van 62 procent betekenen, terwijl bijvoorbeeld in het jaar 2001 het gehele nationale inkomen aan de collectieve sector zou opgaan. Dat in het kader van de „groot scheepse ombuigingsoperatie van het kabinet" de kinderbijslag en -aftrek niet buiten schot zullen blij ven, blijkt volgens de twee onderzoe kers al uit het geruchtmakende VPRO-interview met premier Den UyL De minister-president merkte toen op: „Als men denkt aan de sec tor van de sociale voorzieningen, dan kan men denken aan bijvoorbeeld de kinderbijslag voor mensen met een inkomen boven de modale werkne mer. Waarom zou je die kinderbij slag, zeg maar boven 23 a 24.000 gul den vandaag de dag, niet gaan af schaffen". In feite wordt premier Den Uyl op zijn wenken bediend. Weliswaar ge ven De Vries en De Kam toe dat zij het idee om als „draaipunt" 25.000 gulden te nemen, hebben overgeno men van de nog zeer vage kabi netsplannen. Maar de keuze voor een betrekkelijk laag niveau vinden zij ook om andere reden wenselijk. Al leen dan wordt namelijk een bespa ring bereikt die nodig is voor de om buiging van de groei van de collectie ve lasten, terwijl er volgens hen ook iets voor is te zeggen uit het oogpunt van bevolkingspolitiek. Maar, zo voe gen zij hier aan toe, wie met dit politiek waarde-oordeel niet kan in stemmen, kan naar eigen voorkeur een ander draaipunt kiezen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een uit het oog punt van natuurbescherming doelmatig beheer van het Ne derlandse waddengebied kan worden bereikt met een aparte waddenwet. In deze wet moet een centrale doelstelling („de bescherming, het behoud en herstel v«n de natuurlijke staat van het waddengebied") staan, waaraan het beleid van de over heden kan worden getoetst. Dit is een van de aanbevelingen van de „commissie toekomstige be stuursstructuur waddengebied", die anderhalf jaar geleden is ingesteld door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. De com missie zal het rapport zaterdag de vergadering van de vereniging aan bieden. In de waddenwet moet, aldus de com missie, de centrale doelstelling wor den uitgewerkt. Ook zal in de wet de positie van enkele organen moeten worden geregeld. Die organen zijn een adviserende en coördinerende waddenraad, een waddeninspectie en een interdepartementale commissie waddengebied. De wet moet ook in gepast kunnen worden in een toe komstige internationale regeling voor het gehele waddengebied. Bij gemeenten Met een dergelijke wet behoeft geen aparte bestuursvorm voor het gebied (waaronder zowel de Waddenzee met de eilanden als de kuststrook wordt verstaan) in het leven te worden ge roepen. Wel moet dan de waddenzee gemeentelijk worden ingedeeld, bij voorkeur over zo weinig mogelijk ge meenten. De bestuurlijke situatie is in de ogen van de commissie verre van ideaal: er is verbrokkeling en onvoldoende coördinatie. Hoewel er diverse wet ten zijn waarmee het behoud en her stel van de natuurlijke staat van het waddengebied zou kunnen worden gewaarborgd, komt daar in de prak tijk weinig van terecht, omdat deze op verschillende niveaus en op ver schillende wijze worden gehanteerd. Inspraakprocedure Nog dit voorjaar zal het kabinet de plannen bekend maken ten aanzien van de Waddenzee. Deze plannen worden onderworpen aan een uitge breide inspraakprocedure (planoio- n onze weerkundige medewerker kou verdwijnt! Na waarschijnlijk de allerlaatste keer in dit win- seizoen ergens in Nederland enge vorst: Almkerk woensdag- aai irgen vroeg min. 10.1 graden Celsi- gaat de temperatuur het overal er wat meer in de richting van het orjaar zoeken. Vrijdag en zaterdag nnen de maxima ongeveer acht aden worden. Het is het logisch ide van een koude golf die op de egbasis Twente van 1 tot en met maart een gemiddelde minimum- nperatuur opleverde van min. 4.4 Celsius, de laagste waarde sedert II, toen min 7.6 graden Celsius in nterswijk. Het proces voltrekt :h geleidelijk zonder zware depres- ac schokken. ni ior het naar midden Europa ver- izen van het Franse hogedrukge- jned (1035 millibar) is de wind naar ,(2 zuidhoek gegaan. Diepe stormde- „jessies blijven zelf tamelijk op af- md bij IJsland enzo, maar de bij horende fronten koersen over de ltse eilanden naar het oosten tot ■^Jord-oosten. Een eerste frontensys- heeft daar gisteren neerslag bracht, 's Avonds werd op het ei- a ld Man vier millimeter gemeten, in ,ej iblin acht millimeter, andere stati- 'vi is in de noordelijke helft van Ier- «d acht tot elf millimeter, in twaalf gemeten en dat bij temperatu- van acht tot tien graden boven Ook Zeeland en Zuid-Holland jen gisteravond al wat regen en ;cht en Brabant ook wat lichte lolfceuw, in hoeveelheden die nauwe- t« ks naam mochten hebben. Het ziet dal daar uit dat een volgend warmte- vc 'nt, momenteel op weg naar Ier- ij i !d, ons in hoofdzaak na vandaag Dg k wat regen zal brengen. IJsland was voor de zoveelste Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas New York Tel Avlv keer weer eens veel tumult. Reykja vik meldde gisteravond een oos- terstorm van kracht 9, het tochtgat Vestmannaeyjar aan de zuidkust een oost-zuidooster orkaan van ge middeld, ja lees goed, 155 kilometer per uur, veruit kracht 12 bij luchtdrukdalingen van negen milli- baar in drie uur tijds. Je zou aan een fout in het telexraport kunnen denken. We hebben, zoals eerder gemeld, nu zes zachte winters op een kluitje gehad. Van 1910 tot en met 1916 was er een serie van zeven, maar het record, voor zover bekend, staat op naam van het tijdvak 1732 tot en met 1739, dat is acht zachte winters opeenvolgend. Henk Veldman uit Ten Post attendeerde ons hierop. Van die laatste winters vermeldt een kroniek „de 1 Mei werden hier de biddagen afgelesen, dewelke uitge- stelt waren om den geduerigen regen te doen ophouden, die meer ais acht maanden geduert hadde, te weten sedert augustus 1738." Een klein halfjaar later begon de extreem kou de winter van 1740. HOOGWATER, vrijdag 12 maart 1076; Vlissin gen 10.S3-23.26; Haringvlietslulzen 10.5ft-23.44; Rotterdam 0 12-13,01; Scheveningen 12.11- - ;IJmulden 0.15-12.50; Den Helder 3.15-15.56; Har- Ungen 5.59-18.30; Delfzijl 8.00-20.34. ANP/KNMI uoo minder koud gische kernbeslissing). Daarnaast heeft de Internationale Unie tot Na tuurbehoud de regeringen van Neder land, West-Duitsland en Denemar ken een ontwerpverdrag over de toe komstige status van het waddenge bied voorgelegd. Omdat het nog vele jaren zou vergen eer een eventuele waddenwet tot stand zal zijn geko men, heeft de commissie vorig jaar mei de regering een tussentijds voor stel gedaan, om via een algemene maatregel van bestuur een voorlopi ge waddenraad in te stellen. Geen besmet werk Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM De Industriebon den NW en NKV hebben zich soli dair verklaard met de stakende me taalarbeiders in Noord-Spanje. Alle scheepswerven in Nederland zullen vandaag een brief ontvangen, waarin zij worden gewaarschuwd om geen werk aan te nemen, dat oorspronke lijk was bestemd voor Noordspaanse werven. Weigert men aan deze op roep te voldoen, dan zullen de bon den hun leden vragen 'besmet' werk niet te verrichten. De industriebon den hebben de Europese Metaal- bond (EMB) in Brussel veizocht de actie over te nemen. De directie van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij (RDM) heeft gistermiddag reparatie- werkzaamheden aan het Liberiaanse vrachtschip 'Seaview' laten stilleg gen, toen bleek dat het schip van een Spaanse werf kwam, waar gestaakt wordt. Volgens de bonden was het schip 'uitgebroken' uit El Ferrol (Spaans Baskenland). Toen de be richten over het schip Nederland be reikten, was het réparatiewerk bijna klaar. Woordvoerders van de bonden zeiden hierover dat 'de contacten met de illegale Spaanse vakbewe ging helaas niet altijd even vlot ver lopen*. Na overleg met de directie van de RDM is het werk aan het eind van de middag weer hervat. Afgesproken is dat in de toekomst geen werk dat wellicht 'besmet' is, zal worden aan genomen zonder overleg met werknemers en vakbonden. BOLSWARD Een brand in een leegstaand winkelpand ln het centrum van Bolsward, heeft een schade van enkele tonnen veroor zaakt. onder redactie van bes smit „Spookachtig glansde de zwarte toren in het maanlicht. Het was doodstil, alsof de hele natuur de adem inhield. Voorzichtig kwam ik naderbij en sloeg met mijn zwaard op de ijzeren poort, zodat het hol weergalmde." „O, wat dapper!" „O, wat griezelig!" De laatste kreten komen uit de keel van fraai uitgedoste dames die zich in het kasteel bevinden, geschaard rondom de ik-figuur: ridder Roodhart, die zijn span nende vertelling onderbroken ziet door de binnensnellende rideer Bombardon. Voor de trouwe lezers van het inmiddels niet meer bestaande weekblad Pep heeft het vervolg van dit verhaal waarschijnlijk niet veel geheimen meer. Dit stripverhaal van Dick Matena en Lo Hartog van Banda handelt om „De strijd om Hildegonde", de ge zette jonkvrouw die ridderlijk hulp behoeft, omdat een snode en verre neef haar bezittingen ge naast heeft. „De strijd om Hilde gonde" is nu in z'n geheel versche nen bij uitgeverij Oberon in Haar lem, die er het eerste deel van een nieuwe serie van gemaakt heeft: de Oberon Zwart-Wit-uitgaven. Zoals de naam al zegt, van begin tot eind uitsluitend in zwart-wit gedrukt en niet al te makkelijk verkrijgbaar. Alleen bij Het Stripschap, de dertien stripanti- r HET S EK55NUJK WEL 20 GOED DAT TWÉÉ DA =>ERE RIDDERS MEEGAfi JULLIE WACHT EEN ZWARE TAA* kwariaten en zo'n dertig strip- speciaal zaken in het land zullen de zwart-wit boeken (voor 4,95 te krijgen zijn en meer dan 1500 exemplaren worden er niet van gemaakt. Behalve Hildegonde is er nu al nog een stripboek in deze serie te koop (Orote Pyr in „de grotten van de witte beer") en de uitgeve rij belooft er nog heel wat in de nabije toekomst: in april nog eens twee stuks, in juni opnieuw twee en ook in augustus twee, maar dan speciaal met Theban, de science-fiction-figuur. Er zijn er dan nog meer in voorbereiding ook, allemaal verhalen uit Pep, Sjors, Donald Duck en Eppo. Dat laatste blad is, zoals stripliefheb bers ongetwijfeld weten, in de plaats gekomen voor Sjors en Pep. Hier en daar hadden we, vooral in „de grotten van de witte beer", wat moeite met het onder scheiden van vormen en gestal ten. Dat zal wel komen doordat onze ogen verwend zijn met ge kleurde stripverhalen, die het on derscheid tussen boomstammen, losse takken, zwaaiende armen en wapperende kleren zoveel makke lijker maken. Maar dat zal wel weer wennen. Op het plaatje trekt jonkvrouw Hildegonde ten strijde, met in haar kielzog de dappere ridders Roodhart en Bombardon. Hij was zo'n in-keurige man, de zeventigjarige Mitchell Henry. Ei genlijk veel meer een vriend en toeverlaat voor de bijziende gra vin dan alleen maar haar gedistin geerd ogende chauffeur. „Zo vind je geen tweede in heel Engeland," placht de oude dame altijd te zeg gen en inderdaad: Henry is een apart slag man gebleken. Want toen de gravin van Portarlington vorig jaar op haar 78ste jaar over leed en een taxateur de op het kasteel in de Engelse plaats Rea ding aanwezige kunstwerken op hun waarde kwam schatten, vond die aan de slaapkamermuur twee reproduktles van de Italiaan Ca- naletto, waar volgens de inventa rislijst originele portretten had den moeten hangen. De vroegere chauffeur bekende uiteindelijk de originelen naar de Londense vei ling Sotheby te hebben gebracht, die er zo'n 425.000 voor betaalde. De gravin had hij verteld dat een deskundige ze een broodnodige opknapbeurt zou geven, maar toen de schilderijen lang weg ble ven, werd de gravin toch wat ach terdochtig. Daarop hing Henry er goedkope kopiën voor in de plaats en de sterk bijziende gravin was toen tevreden. Voor de rechter be kende de chauffeur dat hij meer dan de helft van het geld aan zijn vrouw had gegeven en de rest be steed aan dure dingen als auto's voor zichzelf en zijn vrouw, of het had uitgeleend. Hoewel er vrijwel niets van het geld terug te vinden is en de originele Canaletto's ver moedelijk ergens in Italië beland zijn, moet Henry voor straf bijna een kwart miljoen gulden op tafel zien te leggen. En verder zal hij de eerstkomende twee jaar ln de ge vangenis moeten doorbrengen. Het eerste kievitsei van Friesland is gevonden, gewikt en gewogen, gebakken zelfs, maar vinder Ouwe Kooistra uit Gorredijk moest weer onverrichterzake naar huis. Hij mocht het el niet aan de commis saris van de koningin aanbieden, omdat de burgemeester ln Beetsterzwaag het na ondereoek door diverse experts niet kon goedkeuren en omdat er boven dien een barstje in de dop zat; alleen een gaaf el mag aangebo den worden. De eerlijke vinder trof het nu niet erkende kievitsei volgens het verslag ln de Leeuwar der Courant in een weiland aan, niet in een nest, maar zomaar in een kuiltje. Na veel gepraat met een bevriende kastelein, de burge meester en allerlei kievitseleren- kenners onder wie politieman Roel de Leeuw, volgens wie het ei uit een koelkast kwam en dus oud was kwam het gezelschap tot de conclusie dat de vinder het slacht offer van een grap moest zijn. De doorslag gaf uiteindelijk de „eischouwing" in de keuken van de concierge van het gemeente huis. Daar ging het in de koeke- pan, waarna agent De Leeuw di rect al kon vaststellen dat dit ei niet goed was. De vinder zelf vond trouwens ook dat het er niet sma kelijk uitzag en noch de kastelein, noch de burgemeester hebben er toen nog van durven proeven. Op de recepties van de katholieke hogeschool ln Tilburg die voor alle leden van de hogeschoolge meenschap bedoeld zijn, moeten altijd weer de serveersters opdra ven om iedereen van drankjes, nootjes en rokertjes te vooralen. Die serveersters, hoewel net zo goed leden van die gemeenschap, komen zelf dus nooit aan bod „en dat is niet eerlijk", aldus Piet van Asseldonk ln het Tilburgs Ho geschoolblad. „Daarom stellen wij voor, dat minstens een maal per jaar de hoogleraren en lectoren de drankjes, hapjes en rokertjes ser veren op een algemene ho geschool-receptie". Hij meent dat dit alleen mogelijk zal zijn door „een democratische verdeling van de voor het organiseren van een receptie nodige corvee werkzaamheden onder al het per soneel". Maar hoe krijgt hij voor elkaar dat iedereen meedoet op een hogeschool, waar hij zelf nóg een misstand signaleert: dat een rector, een bestuurslid, een ho- geschool-secretatls en andere hooggeplaatste beambten hun re cepties krijgen aangeboden, maar dat een lagere ambtenaar zelf voor de kosten mag opdraaien. De laatste Jaren Is het volgens Van Asseldonk maar één keer voorge komen dat een rector op het Idee kwam de afscheidsreceptie te zij ner ere eigenlijk best zelf te kun nen betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5