anhoudende vorst had vloed op werkloosheid Rademakers verhuizen. De Amro Bank helpt met Privérekening. Vrouwen halen onderwijs-achterstand in Cneusjes-rijders op de bon Winkelsluiting op zaterdagmiddag in 1980 om twee uur «r s (gj "stelling verwacht van tenschappelijke raad Egel en kikker op zegel Scherpe controle bij verkeersactie 3ral in bouw daling aantal arbeidsplaatsen j|an moet regering informeren ARP houdt 't voorlopig op vier uur Nederlanders ikt met drugs Emancipatie sterk bevorderd door de mammoetwet jlwjeging.?*. jmjegmg-36. Havo tweemaal zo populair als de m.m.s. Drie AR Kamerleden stellen vragen over kansspel-belasting Betere bescherming tegen stralingen lijkt noodzakelijk RDAG 11 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 >en verslaggever IICHT Automobilisten die in kneusje" rijden kunnen de ko- e weken rekenen op een forse iring bij politiecontrole. In het j van de actie „Laat hem nakij- |(van Veilig Verkeer Nederland) V de politie banden, remmen, nrichting, uitlaat en dergelijke de loep nemen, o soortgelijke controleactie vo- werden in één week ruim :s izend overtredingen vastges- o in 2700 gevallen ging het om aan banden, remmen, n&nrichting, uitlaat en richtin-. gaanwijzers. Meer dan tweeduizend auto's vertoonden zelfs méér dan één van deze gebreken. Van 375 auto's was de toestand zo slecht dat ze meteen uit het verkeer genomen moesten worden. Uit een door „Vei lig Verkeer", samen met 274 garage bedrijven, ingesteld onderzoek kwam als resultaat naar voren dat bij een derde van de 35.000 gecontroleer de auto's de verlichting niet in orde was. Uit onlangs gepubliceerde cij fers bleek dat van mei 1974 tot en met mei 1975 achttienhonderd processen- verbaal werden opgemaakt wegens slechte autoverlichting. Bij de komende actie zal de politie ook letten op de schokbrekers, het dragen van autogordels en de aanwe zigheid van deel drie van het kente kenbewijs. Ook bromfietsers zullen verscherpt gecontroleerd worden, onder meer op het dragen van een helm en op geluidsoverlast. ADVERTENTIEI Ga eens aan de rol. Maar dan wel met dc meest verkochte rol drop van Nederland. de Boer e Iize sociaal-economische redactie loosheid vooral in Friesland, Gronin- IAAG In het beeld van de werkloosheid is in februari niet gen en Drente. Het aantal langdurig ir1eranderd. Het aantal werklozen daalde met slechts enkele werklozen blijft onafgebroken snel :den. Dat is veel minder dan gebruikelijk in februari. 3 or is echter een goede verklaring: de vorst. Vooral in de of meer zonder werk Vortg jaar wa- 8 namelijk steeg de werkloosheid. Bidsreserve was eind februari >eji tweehonderd na 250.000. Ge- I »rd voor seizoeneffecten be- si iet cijfer van de werkloosheid .000; dat is ruim 8.000 meer d d januari. Het aantal vacatu- 'in de arbeidsbureaus bleef VI gecorrigeerd voor seizoen onveran derd op ruim 40.000. Het aantal werknemers met werktijdverkorting daalde fors tot ruim 45.000. Deze da ling is echter gebruikelijk in deze tijd van het jaar. Naar provincie gezien verslechterde het beeld van de werk- ren dat er nog ruim 41.000 (ruim een vijfde), en vier jaar geleden ruim 13.000 (een tiende van het totaal). Levensritme De ervaring leert dat wie eenmaal een half jaar werkloos is, steeds moei lijker aan de slag komt. Men raakt uit het oude levensritme, en bedrijven denken vaak bij sollicitaties dat er wel eens een vlekje kan zitten aan iemand die al zo lang werkloos is. Een werkloosheid van korter dan een half jaar wordt over het algemeen niet als sociaal onaanvaardbaar beschouwd. Naar leeftijd gezien zitten vooral veel oudere werklozen al lang zonder werk. Van de groep werklozen boven 50 jaar is bijna de helft langer dan een half jaar werkloos. Het aantal langdurig werklozen onder de jonge- nze parlementsredactie re groepen is echter zeer snel geste- IAAG De Tweede Kamer zal zij het schoorvoetend zodat het verschil tussen de leef- ihijnhjk wel instemmen met het weteontwerp tot insteUlng SSen^Brab^ên Limburg Is 38 An wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid (WRR). pr0cent een hak jaar of meer werk- Pgaan moet de regering informatie verstrekken over ontwik- loos. in het noorden van het land is n in de samenleving, die van belang zijn bij het vormen it beleid. dit percentage 27. In de overige pro vincies ligt het er tussen in. Van een verslaggever AMSTERDAM Twee zomerpostze- gels, die vanaf 6 april verkrijgbaar zullen zijn, vertonen dit jaar afbeeldingen van be schermde diersoor ten, twee andere ves tigen de aandacht op het feit dat het landbouwonderwijs een eeuw bestaat en op het 75-jarige be staan van de sociale wetgeving en de soci ale verzekerings bank. Een zegel van veertig cent (met toeslag van twintig cent) staat een af beelding van de (in Nederland be schermde) egel, een zegel van 75 cent (met toeslag van twintig cent) ver toont een groene kik ker temidden van kikkereitjes. De ze gel, gewijd aan het landbouwonderwijs heeft een waarde van 45 plus twintig cent. Tenslotte is op een zegel van 55 plus twintig cent de be scherming van de be volking door sociale voorzieningen uitge beeld: een groepje mensen wordt omge ven door bekende af beeldingen van afkor tingen van sociale wetten. In april zullen ook de eerste van een nieu we serie cijferpostze- gels uitkomen. De se rie (5, 10, 25, 40 en 45 cent) zal geleidelijk gecompleteerd wor den. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De ARP in de Tweede Kamer wil vanaf 1980 alle winkels op zaterdagmiddag verplicht om twee uur laten sluiten. Voorlopig moet de verplichte sluiting op zaterdag op vier uur worden gezet, en vanaf januari 1978 op drie uur. Het A.R.- Kamerlid De Boer heeft dit plan neergelegd in een wijzigings voorstel voor het wetsontwerp winkelsluiting dat volgende week in de kamer komt. Het ziet er nog niet naar uit dat in de Kamer een meerderheid voor het AR- voorstel is te vinden. De meerderheid lijkt niet verder te zullen gaan dan verplichte sluiting op zaterdag om vijf uur. De PvdA-woordvoerder me vrouw Salomons heeft een voorstel ingediend voor vier uur. De PPR wil nu al meteen een verplichte sluiting op zaterdag vanaf twee uur. De PvdA wil verder het maximum aantal openingsuren per week stellen op 50 in plaats van 55, zoals het wetsontwerp van staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) be paalt. D'66 wil 54 openingsuren. Ook stlt mevrouw Salomons voor om het aantal toegestane extra koopavon den voorafgaand aan Sinterklaas en Kerst te bepalen op drie in plaats van vijf. Uitgestorven? Mevrouw Salomons vindt het „wat onvoorzichtig" om nu al de verplich te zaterdagmiddagsluiting op twee Wijl itfldelh pijl' logel omaamste bezwaar dat de rheid aanvoerde tegen de als Ige raad al drie jaar werkende de positie van de raad ten van het parlement. De Ka- sde namelijk dat de regering in instrument bij zal krij- wijl de Kamer hierover maar lings kan beschikken. En jl de regering toch al zoveel (gelijkheden heeftom allerlei laten uitzoeken. Ej Den Uyl probeerde deze Rij de Kamer weg te nemen iejop te wijzen dat noch de rege- :h het parlement opdrachten geven aan de WRR, dit om de ikelijkheid van de raad te jen. Het is volgens de minis- ident echter wel zo, dat zowel iring als het parlement de informatie kunnen vragen, Ier geen sprake is van verschil ilijkheden tussen regering en •nt. Juist hierom ook zal de jregelmatig contact moeten met de Tweede Kamer, e week woensdag gaat de verder met de behandeling wetsontwerp, waarbij dan moeten worden besloten over •rstel van het PPR-kamerlid ijen, die de WRR maar een iduur wil geven van vijf Jaar, ia opnieuw kan worden of deze wel goed functio- Premier Den Uyl voelt hier )or. Hij vindt dat toekomstige ;ten en de Tweede Kamer zelf enoeg zijn om, als daar aanlei- ior is, deze zaak opnieuw aan >oè te stellen, th tld (ADVERTENT!^) „Ik reed mee, hè, in die hoge kanjer van 'n verhuiswagen," vertelt Wim Rademakers (41). „Zijn we vlak bij 't nieuwe huis, blijkt dat die mannen graag boter bij de vis willen. Nou had ik haast niets op zak, dus ik zeg: rij dan even langs de Amro, want ons oude kantoor zou m'n Privérekenininaar het kantoor in onze nieuwe buurt overzetten. Dat bleek voor elkaar. Er stond wel niet zo veel meer op, maar ik kan altijd rustig even rood gaan staan, dus dat was geen enkel punt. Goed, wij naar 't huis; vertelt m'n vrouw dat de installateur van de wasmachine geld moet hebben. Moet ik wéér naar de bank, dacht ik. Schiet me opeens te binnen dat we nog oma', seme,veilig overgekomen. van die Eurocheques hadden. Geef toe, dan is zo'n Privérekenine toch wel makkelijk." Privérekenine: Amro naam voor betaal- of salarisrckening. Kan alles mee betaald worden. Ook acceptgiro's. Tijdelijk rood staan meestal toegestaan. Maakt automa tisch sparen mogelijk. Biedt keuze Euro-of betaalcheques. Levert d.m.i delijkc rekeningafschriften en handige bergmap overzichtelijke boekhouding »lm (AFP) Drie Nederlan- twee Fransen zijn gearres- oor de politie van de Zweedse tad Stockholm. Zij zouden in zit zijn geweest van drie kg mine. Op de zwarte markt in navië wordt de waarde van dit mde middel geschat op gulden. De procureur van olm heeft intussen geweigerd is voorlopig) de identiteit van irresteerden bekend te ma- politie heeft de vijf verdach- i onen arresteren na een tip. ;i uit Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Langzaam maar zeker lopen vrouwen hun achterstand op het gebied van het onderwijs in. De emancipatie van de vrouw in het onderwijs is vooral bevorderd door de mammoetwet, die in 1968 van kracht werd. ADVERTENTIEI 'ij zijn er van ovenuigd dat >'ii i het geloof in God en in Je- hristus als onze Verlosser, (ns denken uitgangspunt en ial moeten geven, wil het lid nvol resultaat leiden. En aai wereld heeft dat zinvol re- it dringend nodig." lus de jubilerende Bewe- va (oor Reformatorische Wijs- an rte. Bent U het er mee Laat dat dan merken! die club. Van harte aan- en door Wim Aantjes en ie van Leeuwen, professor professor Ridderbos ban). dr. Tukker. En vele ng es de speciale pagina's U NRCV-Gids en EO-Visie tl van deze week! In het weekblad Intermediair hebben twee medewerkers van de rijksuniversiteit te Utrecht, drs. M. P. M. de Goe de en dr. R. A. C. Hoksbergen, deze ontwikkeling beschre ven. In twee artikelen laten zij zien waar de groei plaatsvond en welke ontwik kelingen nog zijn te ver wachten. De mammoetwet heeft de deelname van de vrouw aan (hogere) onderwijsvormen op z'n minst vergemakkelijkt. De brugklas, de invoering van de havo, de keuzepakketten voor het eindexamen en de vervaging van de grens tus sen atheneum en gymnasium hebben de doorstroming van meisjes verbeterd. Zij blijven langer op school (hoewel ge middeld altijd nog minder lang dan jongens) en zij gaan in steeds grotere getale naar hogere onderwijsvormen. Een van de belangrijkste ont wikkelingen sinds 1968 is de vermindering van de belang stelling voor het lager beroep sonderwijs. Dat geldt zowel voor jongens als voor meisjes. In 1966 ging nog 42 procent van de jongens na de lagere school naar het lager beroeps onderwijs, in 1973 nog slechts 36 procent. Bij de meisjes zakte het percentage deelne mers van 38 tot 33. De Goede en Hoksbergen merken op dat vooral de huis houdschool minder aantrek kingskracht heeft. Waarschijnlijk sluit de huis houdschool toch te weinig aan bij het veranderende toe komstbeeld van de vrouw. Een van de gevolgen daarvan is dat nogal wat meisjes de mavo kiezen bij gebrek aan beter. Het zou wel eens kun nen zijn dat zij daar toch niet helemaal vinden wat zij zoe ken, omdat de mavo nauwe lijks tegemoet komt aan hun praktische instelling. Een andere ontwikkeling in het beroepsonderwijs is het (langzaam) oprukken van meisjes in tot nog toe als ty pisch mannelijk bekend staande richtingen (bijvoor beeld techniek). Ook omge keerd zien we meer jongens verschijnen in traditioneel vrouwelijke richtingen (bij voorbeeld verzorgende beroe pen), Sterk gegroeid is de deelname aan het middelbaar beroepsonderwijs, zowel voor jongens als voor meisjes. Vooral voor de meisjes is in deze sector nog een flinke groei van het aantal leerlin gen te verwachten. Mannen- emancipatie Hetzelfde geldt voor het hoger beroepsonderwijs. Daar is echter ook een mooi voorbeeld van de emancipa tie van de man te vinden. De sociale academies werden aanvankelijk voornamelijk door meisjes bezocht. De laatste jaren is het mannelij ke aandeel in de bevolking op sociale academies gegroeid tot (toevallig) precies vijftig procent. Terwijl er op de mavo onge veer evenveel jongens als meisjes zitten (de laatste ja ren zelfs iets meer meisjes dan jongens), is de doorstro ming van jongens naar ver- volgscholen veel groter. In 1974 bijvoorbeeld ging 34 pro cent van de mavo-meisjes door naar klas vier van de havo, bij de jongens was dat veertig procent. Voor zestien procent van de jongens is de mavo eindstation, van de meisjes komt 36 procent niet verder dan de mavo. Hoewel dit een aanzienlijk verschil is, wordt de achterstand van de meisjes ook in dit opzicht kleiner. De Goede en Hoksbergen menen daarom dat vooral het middelbaar be roepsonderwijs in de toe komst op meer raavo-meisjes mag rekenen. Havo populair De havo heeft een belangrijke rol gespeeld bij het vasthou den van de meisjes in het on- derwijs. Vroeger was de mid delbare meisjesschool een aantrekkelijk alternatief voor meisjes. De havo blijkt echter nog tweemaal zo populair. De belangstelling is hier bij meis jes even groot als bij jongens zodat we hier kunnen spreken van een volkomen geëmanci peerde schoolsoort". Alleen de keus van vakken pakketten verraadt nog een ongeëmancipeerd trekje: meisjes kiezen vaker vakken als biologie, aardrijkskunde, geschiedenis en talen, jon gens meer exacte vakken en economie. Ook de doorstro ming naar verder dagonder wijs (bijvoorbeeld hoger be roepsonderwijs) is nog niet in evenwicht: twee van de drie jongens studeert na de havo nog verder, bij de meisjes is dat slechts een op de twee. Spectaculair is de stijging van het percentage meisjes in het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (gymnasium en atheneum). In de laagste klassen steeg het percentage meisjes in zes jaar van 35 tot 46. In de hoogste klassen kiezen meisjes vooral de A-richting. Die voorkeur is zo sterk dat zij daar de jon gens in aantal overtreffen. Een meisje volgt een beroepsopleiding. Het gymnasium-A heeft zich zelfs ontwikkeld tot een ty pisch vrouwelijke richting. Doorstuderen Van de gediplomeerde v.w.o.- leerlingen gaan de jongens vaker doorstuderen dan de meisjes. Vooral aan de univer siteit zijn meisjes nog sterk ondervertegenwoordigd. In de exacte wetenschappen del ven zij met een schamele acht. uur te zetten. Zij vreest uitgestorven binnensteden op zaterdagmiddag. De trek uit de steden zou daardoor kunnen worden bevorderd. Mevrouw Salomons wil grondig onderzoek naar de veranderingen wanneer de verplichte sluiting vier uur wordt. Op grond van de nieuwe gegevens zou dan eventueel besloten kunnen wor den tot nog vroegere verplichte slui ting. De PvdA-woordvoerder wil tevens iets doen tegen de part-time hulpkrachten, die in winkels minder dan dertien uur per week werken. Beneden deze grens hoeft niet meer het minimumloon evenredig te wor den betaald. Deze hulpkrachten ont vangen dan ook vaak mipder. Vooral het grootwinkelbedrijf werkt veel met deze hulpkrachten, meestal stu denten, scholieren of gehuwde vrou wen, die wat bij willen verdienen. Daardoor ontstaat concurrentiever valsing tegenover kleinere winkels, die weinig mogelijkheden hebben voor inschakeling van hulpkrachten voor minder dan dertien uur per week. Het euvel kan worden verhol pen door de wet op het minimumloon zo te wijzigen, dat niet een minimum weekloon maar een minimum uurloon wordt verplicht, aldus me vrouw Salomons. Goede Vrijdag ARP en GPV hebben verder voorstel len ingediend om het houden van koopavond op Goede Vrijdag onmo gelijk te maken. Het GPV wil ook uitzondering van de winkelsluiting op zondag voor strandwlnkeltjes bijvoorbeeld alleen toestaan na 13.00 uur. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Drie Kamerleden van de ARP, Beumer, Van Leeuwen en Schakel, hebben twijfels over de re geling die in de maak is voor de kansspelbelasting in de komende ca sino's. De regeling behelst dat de roulettespelers zelf geen belasting hoeven betalen, maar dat de bank dat doet. De bank zou die belasting dan kunnen opvoeren als onkosten. De opbrengst voor de schatkist is bij zo'n regeling geringer. De drie Ka merleden willen nu een wijziging van de wet op de kansspelen, om deze constructie onmogelijk te maken. Zij hebben hierover vragen gesteld asn staatssecretaris Van Rooijen (fi nanciën). De Kamerleden willen ook weten of het waar is dat de nu uitge brachte regeling berust op een ad vies van nota bene de staatssecreta ris zelf. Van een verslaggever LEIDEN Het personeel van de academische instellingen in Leiden moet systematischer worden be schermd tegen de straling van toe stellen en radioactieve stoffen waar mee het beroepshalve werkt. De stralingsbescherming Is nu brokke lig georganiseerd en de verantwoor delijkheden liggen niet vast. Tot deze conclusie komt een werkgroep die de zaak heeft onder zocht in opdracht van de rijksuniver siteit, het academisch ziekenhuis en het Coheninstituut, het interuniver sitair instituut voor radiopathologle en stralingsbescherming. Het wette lijk verplichte medisch toezicht op strallngswerkers is centraal opge dragen aan een arts van de afdeling stralingshygiëne van de universiteit. RITA procent duidelijk het onder spit. Alleen bij psychologie en pedagogie (43 procent) en bij letteren (52 procent) komen zij geëmancipeerd voor de dag. Een van de conclusies van de heren De Goede en Hoksber gen is dat de opmars van de vrouw in het onderwijs nog niet ten einde is. Op verschil lende niveaus is nog een aan zienlijke reserve aan vrouwe lijk talent aanwezig. „Ik krijg toch nooit een echte pony van u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3