Kamer moet nog veel afpraten over fluor dichtbij VVD in tweestromenland ïmentaar Wetsvoorstel roept tal van bezwaren op goede stap ndbouwprijzen het weer Eerst nog koud weerrapporten Nederland-Amerika Instituut moest worden opgeheven DOOR INVALLER eten als een gastarbeider aardigheid zanger drempelvrees pessimisme i 9 MAART 1976 BINNENLAND-WEER TROUW/KWARTET 5 xetaris Schacfer van lüisvesting wil alle gemeentebes- %|e bcvoegheid geven om huiseige- ic verplichten verbeteringen in loningen aan te brengen. |ji* een goede zaak. niet omdat er nu is van dwang (dat is altijd verve- maar omdat deze regeling lijnlijk een effectief middel zal zijn om op lange termijn een deel van ons met veroudering ^3gdc woningbestand te redden. En ij gaat het nog niet eens zozeer om j iningen zelf (misschien zou in heel :vallcn nieuwbouw comfortabeler s goedkoper geweest zijn), maar om alles wat er met huizen annex da v^ht zal deze regeling straks nog 1 iangewend worden voor een enkel hier of een losstaand huis daar. I het is duidelijk dat deze regeling :t op mikt. Het gaat natuurlijk in Eb ste plaats om oude of wat vcrou- tn .wijken in onze steden, waar op Pi If heel goede of redelijke huizen en waar die huizen met elkaar en un bewoners dat moeilijk te dcfi- begrip „wijk" of „buurt" ir kort was het vaak nog zo dat al makkelijk voor een dergelijke om wat voor reden dan ook en werd tot algehele sanering door van kaalslag, met alle gevolgen ook voor het persoonlijke le de bewoners van die huizen, liers en andere neringdoenden iff n( verjaagd soms naar een waar het uiterst dubieus was of i bedrijf konden voortzetten: al- verenigingsleven werd verstoord jgoed onmogelijk gemaakt, socia- acten werden afgebroken, de ge- nheid die een wijk of buurt aan tewoners gaf werd weggenomen, r dat er iets voor in de plaats •^ji. Kortom: een heel stuk sociaal- imisch en sociaal-cultureel leven an de waarde nauwelijks te schat- werd gelijk met de wijk afgc- h. erder heeft het ministerie van iuisvesting de mogelijkheid ge en om huiseigenaren te verplichten rstallig onderhoud van hun wonin- te halen (zodat het niet meer ijk was willens en wetens huizen te verkrotten om daarmee te specule- wat nu wordt voorgesteld is een ndc stap zodat nu ook voor elk van uizen en hun bewoners een mini- aan comfort kan worden gegaran- I." lezcgd: een goede stap. ïinisters van landbouw zijn het in ;cl eens geworden over de KHiwprijzen voor het komende Het resultaat is een pakket maatre- I. dat niet kan worden afgedaan met gezien de ingewikkeldheid :hien voor de hand liggend „gooi in mijn pet". Daar is het allemaal ïlangrijk voor en te diep doorwcr- i in onze hele conomic. net de uitwerking van dit alles voor ederlandsc consument te beginnen: ter Van der Stee becijfert dat de ie else overeenkomsten slechts 0.3 :nt stijging van de kosten van levcn- :rhoud zal betekenen. Wij helpen dat hopen, want op het eerste ht klinkt het eigenlijk te mooi om te zijn. Er is wel een techniek om linister na te rekenen (hij heeft dat heus niet uit zijn duim gezogen) er spelen hier zoveel onzekerheid ipende factoren mee, dat het voor maar het beste lijkt met enige is af te wachten hoe het tenslotte kt. komt ons voor dat de boeren niet rdeeld tevreden zullen zijn over Brusselse resultaten. Om toch nog positief te beginnen: het is mooi jmJde beslissingen nti al gevallen zijn risdnict in april, zoals eerst werd ver- it) zodat er geen overbruggingsregc- n hoeven te worden opgezet. Be- ijk is ook dat de Nederlandse louw door het niet geheel afbreken de monetaire compensaties zijn con- nticpositie niet onevenredig ver- :t ziet. 'clend is echter dat de boeren als e' je bij het paaltje komt in hun in- stcn maar een voordeel van een n procent zullen kunnen binnenha- n dat terwijl zij niet zonder recht en hadden voorgerekend mintens procent kostenstijging te verwach- Dat betekent dus dat de boeren och al over het geheel genomen in loop der jaren een aardige ach- and hadden opgebouwd het ko- de jaar nog verder achterop zullen en. Als zij hun kostenstijging niet kunnen wegwerken; wie durft dan te praten over het wegwerken van achterstand in het inkomen? >m zal er straks ongetwijfeld een aandrang komen voor tegemoet- L, ingen, bijvoorbeeld in de sfeer van iging van heffingen en premies, i verlaging zal (dat is duidelijk en lijk, want de boeren klagen terecht) eft Ie algemene middelen moeten wor- betaald. rat dat betekent voor de rijksbegro- voor het komend jaar (en de daarop inde jaren misschien) moet de toch o zwaar geplaagde minister van Fi- cicn dan maar vertellen. li, ste Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal deze week flink wat tijd besteden aan de fluoridering van het drinkwater. Fluor is, heeft een jarenlange praktijk uitgewezen, een uitstekend middel tegen tandbederf, maar de toevoeging aan drinkwater levert nog veel medische en juridische discussie punten op. Wetenschapsmensen zijn verdeeld over de vraag of fluor geen schadelijke neveneffecten op de gezondhf id kan hebben. Juristen strijden over de vraag of je mensen mag dwingen dit middel te gebruiken. n tegenstelling ERDAM Mr. F. J. Kranen- ndfg. de commissaris van de Konin- in Noord-Holland, laat ons weten hij het met de geest en strekking i ons commentaar van zaterdag a ;r bedrijfspolitie en bewakings- nefpsen) geheel eens is. Als wij dus tegenstelling constateerden tus- zijn en onze opvattingen dan is onjuist. Zijn betoog op de studie- l ferentie in het politiecentrum te nc Elsum over de openbare veiligheid t v s eerder een pleidooi vooAiitbrei- "s ig van de betrokken gemeentepo- rj i dan voor het alternatief: verster- zj, g (en eventuele bewaping) van taande bewakingsdienstenenop- iting van nieuwe. Het wetsontwerp van minister Vor- rink en staatssecretaris Hendriks, gaat echter niet over deze principiële vragen. Het is uitsluitend bedoeld om, in afwachting van een principiële discussie over fluor, de waterlei dingbedrijven die nu al fluor gebrui ken, wettelijk toe te staan daarmee voorlopig (drie jaar) door te gaan. Dit wetsontwerp is nodig omdat de Hoge Raad heeft uitgesproken dat fluoridering van het drinkwater op grond van de huidige waterlei dingwet niet te rechtvaardigen is. Waterleidingbedrijven moeten zor gen voor een goede kwaliteit drinkwater, maar, zo redeneerde de Hoge Raad, dat houdt niet de zorg voor een goed gebit in. Het ziet er momenteel echter niet naar uit dat het wetje van Vorrink wordt aangenomen. De Kamerleden die altijd al tegen fluor waren, stem men uiteraard tegen, maar ook door Kamerleden, die wel voor fluoride ring zijn, is het wetje van Vorrink slecht ontvangen. Hun bezwaar met name is dat de minister onvoldoende waarborgen heeft dat principiële te genstanders van het gebruik van flu or, ergens ongefluorideerd drinkwa ter kunnen krijgen. Deze eis is niet gemakkelijk in te willigen want men temen naast elkaar aanleggen. Met name voor de fracties vri de PvdA en WD hangt de steun or het wetsontwerp toch af van betere waarborgen op dit punt. Het PvdA- Kamerlid Roethof heeft hiertoe wijzi gingsvoorstellen ingediend. Met ver deelde PvdA en VVD-fracties, met een KVP-meerderheid alsmede de voltallige fracties van AR, CHU, PPR en de kleinere fracties ter rechterzij de tegen, zal het voor Vorrink in ieder geval een zware toer worden dit wetje door de Kamer te slepen. Drugs Dr. H. J. Roethof kan moeilijk twee waterleidingssys- voor uitstel, zo heeft hij de laatste weken steeds laten weten. „Uitstel of een lager huurverhoging betekent dat het rijk tientallen miljoenen De Kamer begint vandaag met de afronding van het debat over de drugs, dat zowat de hele vorige week in beslag heeft genomen. Direct na het avondeten verschijnt staatsse cretaris Marcel van Dam in de Kamer om door het CPN-Kamerlid Van 't 'schip ondervraagd te worden over de komende huurverhoging per 1 april. De CPN vindt dat die huurverhoging (voor de meeste mensen acht pro cent) niet door moet gaan. Veel men sen, aldus Van 't Schip, zitten al krap sinds 1 janiari door de loonmaatregel en de verhoogde belastingen en ande re kosten. Van Dam voelt echter niet extra moet uitgeven. Dat geld moet ergens vandaan komen en dat zal zonder twijfel het loonzakje van de werknemers zijn. De mensen schie ten er dus niets mee op", aldus Van Dam. Raad De Tweede Kamer zal zich woensdag ook nog bezighouden met een wet sontwerp over de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. De re gering wordt bij de vorming van haar beleid bijgestaan door de voorlopige wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid. Deze raad zorgt voor informatie over ontwikkelingen die op langere termijn de samenleving kunnen beïnvloeden. Hij geeft op het gebied van de belangrijkste en groot ste vraagstukken voor het regerings beleid aan waar de problemen liggen. Het wetsontwerp is bedoeld om aan deze nu nog voorlopige raad een definitief karakter te geven. De Tweede Kamer zal daarbij vermoede lijk voornamelijk ingaan op de vaag heid van de werkzaamheden van de raad en aan premier Den Uyl vragen nu eens wat concreter aan te geven wat de raad nu eigenlijk tot nu toe gedaan heeft. De Eerste Kamer behandelt vandaag de begrotingen van landbouw en van sociale zaken. Minister Vorrink en staatssecre taris Hendriks. DEN HAAG Het gebeurt niet vaak dat een partijblad de foto van een politieke te genstander gebruikt om de voorpagina mee op te sieren. Uitzonderlijker is nog als die tegenstander in het blad ook de ruimte krijgt zijn kritiek op die partij en haar leider voluit te spuien. Toch gebeurde dat in het jongste nummer van het WD-partijblad „Vrijheid en democratie" met de KVP-leider Andriessen. In een interview vertelt Andriessen dat hij regeringssamenwerking met de huidige VVD in een volgend ka binet niet ziet zitten. De VVD is materialistisch, te veel uit op het eigen belang van de mensen, te wei nig geneigd veranderingen te aan vaarden, heeft gebrek aan internatio nale solidariteit, kortom is wat men taliteit betreft een weinig aantrekke lijke regeringspartner voor de KVP. De oppositie die de WD onder lei ding van Wiegel voert vindt Andries sen ook weinig gelukkig. „Je moet er altijd rekening mee houden dat je een partij die je nu bestrijdt straks nodig hebt om mee te regeren, je moet ook een weg open houden. Van dat laatste," aldus Andriessen, „merk ik, het spijt me dat ik het moet zeggen, niet veel." Dat was een harde boodschap voor de VVD-leden, want zo zegt WD- voorzitter Korthals Altes in hetzelfde blad: „De hele partij staat te trappe len om weer te gaan regeren. De WD is een sprankelende partij die vol ongeduld wacht op haar beurt." Het is ook niet toevallig dat „Vrij- KVP-fractieleider Andriessen: rege ren met WD in volgend kabinet niet aantrekkelijk. heid en democratie" zoveel aandacht aan de kritiek van Andriessen wijdt. Binnen de WD is enige tijd geleden al de discussie over het beleid van Wiegel en de zijnen losgebarsten. Het liberale ere-Iid Geertsema (mo menteel commissaris der koningin in Gelderland) bond als eerste de kat de bel aan. De VVD is van een ware liberale koers afgeweken. In de partij is te weinig sprake van werkelijke sociale bewogenheid, de liberalen dragen te weinig bij tot oplossing van de huidige problemen, constateerde hij eind vorig jaar in een rede voor de WD-jongeren. Overeenkomstige kritiek kwam ook van de afdelingsvoorzitter in Haarlem, G. J. N. Wijnand, die met een genuanceerd verhaal kwam over selectieve groei, grondstof- fenschaarste en de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van overheid, werkgevers en werknemers om deze problemen op te lossen. Behoefte aan een andere koers blijkt ook uit het commentaar dat hoofdre dacteur Ph. C. la Chapelle van het WD-partijblad over het verhaal van Andriessen schrijft: „Bezinning op de vraag of zulke gebaren (van toena dering tot de KVP) wenseljjk en mo gelijk zijn lijkt geboden. Ver kiezingswinst is prachtig, maar rege ringsinvloed is nog mooier," aldus het commentaar. Wrevel Andriessen had in zijn verhaal niet znder reden gezegd: „Ik geloof wel dat er stromingen in de WD zijn die een wat ander geluid willen laten horen, maar die komen in de partij lijn niet tot uiting." WD-leider Wie gel heeft met name deze laatste ui ting van Andriessen met enige wre vel gelezen. „Andriessen probeert een wig in de WD te drijven en dat vinden wij niet leuk," zei een woordvoerder. Of de KVP-leider daarin geslaagd is, kan aanstaande vrijdag en zaterdag blijken op de algemene ledenvergadering die de WD dan in Rotterdam houdt. Van onze weerkundige medewerker Dat een koude put in de hogere ni- veau's bepaalde gebieden op slag het gezicht van de winter kan geven, bleek gisteren vooral in het noord oosten. In oostelijk Friesland sneeuwde het gisteren drie uren ach tereen. Na afloop was o.m. in Gorre- dijk vrijwel alles wit met een laag van drie centimeter sneeuw (gesmolten twee millimeter). De storing hing sa men met kou in de bovenlucht die vanuit noord-Duitsland bin nenkwam. Daar had het in de nacht van zondag op maandag al zo ge sneeuwd dat het verkeer op sommige autobanen ernstig hinder ondervond. De grootste sneeuwhoogte werd ge meten rondom Berlijn, namelijk vijf tot tien cm. Achter de sneeuwstoring klaarde het flink op, wat in de afgelopen nacht de afkoeling bevorderd zou hebben en waardoor matige vorst tussen min vijf en min acht graden Celsius kan zijn voorgekomen. Dit met medewer king van de stille atmosfeer en opkla ringen (Leeuwarden en Ten Post had den gistermorgen aan de grond al resp. min 10 en min 11,5 gr. C. waarge nomen). Maart blijft met hoge druk boven Rusland en lage druk in Zuid-Europa vooreerst nog zijn winterse staart wel even roeren, maar sneeuw van bete kenis verwachten we niet meer. Bo vendien zijn de verdere vooruitzich ten eerder in de richting van zachter dan kouder weer. Het Scandina vische maximum begint nu duidelijk af te nemen en de luchtdruk stijgt verder overal in west-Europa. Daar door zal het in de tweede helft van deze week vermoedelijk geleidelijk minder koud worden. In Plovdiv in zuid-Bulgarije werd gistermiddag al plus 12 gr. C. gemeten bij zuidoosten wind. Gibraltar meldde 15 mm regen en onweergevallen in 12 uur tijd. Uit 't Zandt (noordoost-Groningen) heeft men een isbaan weer onder water laten lopen aangezien men de jeugd graag nog wel weer op schaatsen wil hebben, een curieus bericht Gisteren noemde ik het Twentse kou- de-record (minus 15.4) van 7 maart 1971. Dat is zuiver regionaal en geldt bijvoorbeeld niet voor Gelderland. Wageningen houdt met minus 18.8 het Gelderse, tevens landelijke ui terste. Sprekend over record-lage waardenIn augustus 1975 be droeg de gemiddelde etmaal- temperatuur op de basis Vostok aan de Zuidpool minus 73.1 gr. C. tegen „normaal" minus 68. Koeweit had het hoogste temperatuurgemiddelde met plus 36.7 gr. C. over het etmaal. Een uiterst lage relatieve vochtig heidsgraad werd 28 april 1975 geme ten op de Zugspitzen, namelijk 4 pro cent. Waargenomen temperatuur plus 4. dauw minUs 31 graden, twee maal waargenomen om 10 en 13 uur. Weerrapporten i fan gisteravond 19 uur: veer. our. Amsterdam sneeuwbui 2 0.1 De Bilt half bew 2 0 Deelen sneeuwbui 2 0.1 1 Eelde licht bew. 1 Eindhoven onbewolkt 1 0 Den Helder sneeuwbui 0.1 Luchth. R'dam onbewolkt 0 Twente sneeuwbui 1 1 Vlissingen onbewolkt 1 0 Zd. Limburg zwaar bew. 0 Aberdeen zwaar bew. 4 1 Athene onbewolkt 17 0 Barcelona geheel bew. 14 0.4 1 Berlijn sneeuwbui Bordeaux onbewolkt 11 0 Brussel onbewolkt 0 Frankfort onbewolkt 0 Genève half bew. 1 1 Helsinki sneeuw -4 0.1 0 Innsbruck zwaar bew. 3 Lissabon zwaar bew. 14 0 Locamo onbewolkt 6 0 Londen onbewolkt 4 0 Luxemburg onbewolkt 1 0 Madrid zwaar bew. 12 0 Malaga geheel bew. 13 9 Mallorca zwaar bew. 17 0 München zwaar bew. 0 0 Nice regen 6 6 Oslo half bew. 0 Parijs onbewolkt 4 0 Rome half bew. 16 0 Split regen 9 2 Stockholm sneeuwbui 1 2 Wenen zwaar bew. 1 0 ZQrich onbewolkt 0 Casa Blanca zwaar bew. 16 9 Las Palm as half bew. 21 0 New York zwaar bew. Tel Avlv zwaar bew. 26 0.1 Tunis regen 22 0 HOOGWATER. woensdag 10 maart 1976 VUs- AMSTERDAM Het Nederland- Amerika Instituut is aan financiële malaise ten onder gegaan. Het insti tuut, dat na de Tweede Wereldoorlog werd opgericht om beter begrip te kweken voor de Verenigde Staten, heeft dertig jaar bestaan. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei gisteren dat de kosten te hoog waren geworden. De in het instituut bestaande Ameri- slngen 8.13-20.55. Haringvlietslutzen 8 09-20.52. Rotterdam 10.00-22.40. 8chevenlngcn 9 05-21.50. IJmuiden 9.54-22.39. Den Helder 0 19-12.49, Hat- lingen 3.05-15.34. Deltzljl 5.17-17.44. kaanse bibliotheek zal blijven be staan. Mogelijk zal het boekenbezit elders in Amsterdam worden onder gebracht, maar daar is nog geen op lossing voor. Het Nederland-Amerika Instituut is een Nederlandse instelling. De fondsen die dit instituut voedden kwamen uit contributies van leden, bijdragen van het bedrijfsleven, sub sidies van de Nederlandse regering en gelden van de Amerikaanse voor lichtingsdienst. Wie alvorens naar het buitenland te gaan. ivel eens geprobeerd heeft zich een paar woorden van de vreemde taal eigen te maken, heeft het beslist meegemaakt: al kun je alleen goeiemorgenen „dankuwel" in andermans taal zeggen, dan nog kent het enthou siasme van de ander nauwelijks grenzen, omdat een vreemdeling zo zijn best doet. Andersom is het trouwens net zo: zegt een buiten lander iets van ..smakelijk eten dan ben je geneigd hem hemel hoog otn zijn talenkennis te prij zen. ook al klinkt die goedbedoel de ivens nog zo krom en kreupel en al begrijp je het maar half. Iemand die zo duidelijk zijn best doet. komt overal sympathiek over. Stel nu dat een Laplander een Nederlander op bezoek in zijn land dan eens totaal onverwachts een pan boerenkool met worst of zuurkool met spek voorzet, hoe veel plezier moet zo'n gebaar de bezoeker dan niet doen. En hoe welkom zal dus een gastarbeider zich voelen al te vaak zal hij dat gevoel toch al niet hebben als hij in een Nederlands gezin te eten gevraagd wordt en daar tot zijn verrassing een maaltijd van thuis krijgt voorgeschoteld. Wie kennissen onder buitenlandse werknemers heeft of zo iemand geivoon eens een gezellige dag wil bezorgen, kan hem nu gemakke lijk op die manier verrassen. Met een liter melk80 gram rijste bloem. 50 gram suiker en wat ka neel is al heel eenvoudig een Turkse „muhallebi" te maken. Dat is weliswaar pas een nage recht. maar wie er als hoofdge recht „pilav" bij wil serveren, hoeft er alleen maar voor te zor- Erg bang lijkt deze dame niet tus sen zoveel vervaarlijke kronkelen de gifslangen en daar heeft ze ook geen enkele reden voor. Het zijn in Thailand opgezette slangen, be doeld om voor de aardigheid in de huiskamer te houden. Het nieuwtje was te zien en te koop op een voor- jaarsbeurs in Frankfurt. „Ze noemen tegenwoordig ieder een maar zanger. Staat er iemand te verkondigen: ik ben Gerrit en ik steel als de raven, dan noemen ze hem ook zanger. Dat is een beledi ging voor alle echte zangers die door hard werken iets goeds pro beren te brengen." Aan het woord is in Zipitaja, weekblad van de School voor de Journalistiek de échte zanger Jacques Herb, voorheen Jack van Herp geheten, vooral bekend van de hits „Manuela" en „Een man mag niet huilen", waarin overi gens nogal wat afgehuild wordt. Jacques wil, na een jaar of zes showbusiness, overstappen op opera en operette, maar het lichte verleden vergeten kan en wil hij (nog) niet. „Ik zing nog steeds smartlappen," bekent hij in Zipi taja. „Heel wat mensen spreken er over als iets minderwaardigs, maar als je het goed nagaat is een smartlap toch eigenlijk een opera in 't klein. Al die opera's van Verdi bijvoorbeeld zijn allemaal ontzet tend tragisch. .Manuela' is ook zo'n tragisch verhaal, het duurt alleen veel korter." Opera en ope rette wordt het dus. maar dan wel in het Nederlands, „met dezelfde warmte als in de oorspronkelijke taal." Jacques Herb heeft nu zanglessen bij de Belgische tenor Vercam- men, want hij „wil zanger zijn en geen liedjesvertolker." gen twee glazen rijst, vier glazen bouillon, drie lepels boter, twee tomaten en wat zout in huis te hebben. Die kan daar de pilav rijst met tomaten mee bereiden en moet er dan Tas Kebab of Sis Kebab bij doen, maar dat is weer een ander verhaal.Zulke re cepten. kort en duidelijk uiteen gezet, zijn verzameld in een pas door de stichting NCB (Neder lands centrum buitenlanders) uit gegeven boekje ..Aan tafel met een buitenlander". Recepten uit Portugal. Spanje. Italië. Joegos lavië. Griekenland. Turkije. Al gerije. Tunesië en Marokko, icaar de meeste gastarbeiders vandaan komen. Er staan recepten in voor voor-, hoofd- en nagerechten uit al die landen zodat, wie wil. zijn gast (-en) een compleet diner voor kan zetten. Wat je eet. is belangrijk als je in een vreemd land moet wonen en werken. Een keertje op vakantie vreemd eten is natuurlijk leuk. maar wie gewend is thuis veel met kruiden en specerijen te doen. zal het geen jaren op in zijn ogen ..laffe" Hollandse kost uithouden. De Nederlander op zijn beurt vindt al gauw dat er ..een luchtje" aan al dat gekruide eten zit. Het boekje is dan ook niet eens in de eerste plaats bedoeld om iedere Nederlander aan te sporen maal tijden voor vreemdelingen op ta fel te zetten (al zou dat een toe te juichen effect zijn) maar om zelf eens in vreemde keukens te gaan grasduinen, desnoods eerst een hapje in een van de vele buiten landse restaurantjes te proberen. Gewoon om er oog voor te krijgen dat het nog zo overdreven niet is dat die buitenlanders zo hartstochtelijk aan hun „luchtjes" vasthouden en om te ervaren dat veel vreemds ook smakelijk voor een aardappeleter is. Een prettige bijkomstigheid is dat „Aan tafel met een buitenlander" erg goedkoop gehouden kon wor den: stevig uitgevoerd in een ringbandje kost het maar 3,75. waar f 1,50 verzendkosten bij komt. Wie het toil bestellen via postgiro 3144529 ten name van NCB. Utrecht moet dus f5,25 per exemplaar storten en er „re ceptenboekje" bij zetten. Dat lang niet alle oudere mensen die het zonder douche moeten stellen, naar een badhuis gaan, is een kwestie van niet durven. 'Ja renlang hebben ze zich moeten behelpen met een tobbe. Het gaat ze niet om die paar centen, het is zuiver die drempelvrees', zegt bad meester De Bruyn uit Amster dam-noord in 'Samen op weg', het contactblad van de (gereformeer de) bejaarden in Diemen en de Amsterdamse wijken Wa tergraafsmeer en Bijlmermeer. 'De mensen weten niet wat een badhuis is. Ze denken dat er geen deuren zijn en alles open is.' De badmeester kan de bevreesden ge ruststellen: 'Niemand hoeft zich hier in bad te haasten en te jach ten. Af en toe geef ik een tik op een deur om te weten of het wel gaat, want het is voor die oudjes vaak erg vermoeiend, zo'n bad. We doen er alles aan om ze op hun gemak te stellen.' Alleen 'op vrijdag en za terdag kan niemand er drie kwar tier onder blijven staan. Dan zijn er mensen die zitten te wachten.' Dat het dezer dagen in de scheepsbouw niet allemaal roze- geur en maneschijn is, wordt zelfs duidelijk uit de namen die de werknemers van het Rijn- Schelde-Verolme-concern voor hun nieuwe, gezamenlijke perso neelsblad hebben ingestuurd. Na de voorlopige naam van het eerste nummer (Première) is het nu „RSV In Druk" geworden, geko zen uit 521 suggesties. Maar onder de 521 bedenksels waren er een stuk of wat lang niet de meer derheid overigens waaruit bit ter weinig optimisme over heden en toekomst van de scheepsbouw blijkt. Deze bijvoorbeeld: Blijven Drijven. Doorgaan. Finale. Op de Helling, Rustig temidden der woe dende baren, Schacheraar. Tussen wal en schip, en zelfs Vaar-wel. Een doekje voor het bloeden zou de inzending kunnen zijn van de man of vrouw die „De Verbandbo- de" heeft bedacht, maar dat kan natuurlijk ook anders bedoeld zijn. „Wat doen we er mee, Simpkins, een hele grote wereldrecord- omelet bakken, of gaat-ie naar het museum?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5